Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Καλημέρα!Mkcm, τα συγχαρητήριά μου για την αρχηγία!

Κορίτσια, σας διαβάζω και βλέπω πως όλες προσπαθούμε για να χάσουμε κιλά αλλά η κάθεμιά μας έχει μία "Αχίλλειο πτέρνα"....Εγώ ας πούμε,έχω πρόβλημα με το σαββατοκύριακο.Μόλις πάει Παρασκευή απόγευμα, με πιάνει μια τρέλα και λέω έλα μωρέ,ας κάνω μια μικρή παρασπονδία και τέλος....Το Σάββατο, έλα μωρέ ας φάω λίγο παραπάνω πρωινό....το απόγευμα τα ίδια, να μη μιλήσω για το κυριακάτικο τραπέζι ή το απόγευμα της Κυριακής που λέω εντάξει ας κάνω μια παρασπονδία και από Δευτέρα κεφάλια μέσα...Και ουσιαστικά με όλη αυτήν την ιστορία αναιρώ όλη την προσπάθεια της εβδομάδας και φτου και απ'την αρχή....Τα πολλά γλυκά έχω καταφέρει να τα κόψω, το σαββατοκύριακο ρε γμτ αν μπορούσα να τιθασεύσω θα ήταν τέλεια.....Αυτά!

Θα επανέλθω με τους λόγους για τους οποίους θέλω να αδυνατίσω!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Το πρόβλημα για μένα κορίτσια ξεκινάει από το ότι δε βλέπω το φαγητό ως fuel για τον οργανισμό μου, αλλά ως "παρηγοριά".

Πριν τα παιδιά ήμουν ένα πολύ δραστήριο άτομο. Έφευγα από το σπίτι στις 7 το πρωί για να έρθω στη δουλειά, καθόμου όσο έπαιρνε και συνήθως μετά πήγαινα κάπου, όχι για φαγητό, γυρνώντας στο σπίτι τις περισσότερες φορές μετά τις 10 - 11 το βράδυ, συχνά και μετά τη 1 - 2. Το φαγητό, λοιπόν, για μένα τότε ήταν απλά το απαραίτητα που χρειαζόταν ο οργανισμός μου. Μεσημεριανό που συνήθως ήταν ψητό κρέας - ψάρι με σαλάτα, λαχανικά, κλπ. και το βράδυ σαλατίτσα ή γιαουρτάκι και στο ενδιάμεσο φρούτα.

Αφότου έκανα τα παιδιά, και εξ ανάγκης "κλείστηκα" με εξαίρεση τις εξορμήσεις τα απογεύματα στις παιδικές χαρές, βρήκα ως "διασκέδαση" το φαγητό. Αντί, λοιπόν, με τον καλό μου να πάμε για ποτάκι ή καφεδάκι, παραγγέλνουμε ή φτιάχνουμε κάτι σπίτι και βλέπουμε σειρές, ταινίες, κλπ. με το απαραίτητο επιδόρπιο....

Τώρα πια έχω συνειδητοποιήσει την κακή σχέση που έχω χτίσει με το φαγητό και εκκρεμεί να ξεμπλοκαριστώ από αυτή τη συνήθεια που έχω χτίσει.... Δύσκολο πράγμα να ξεβολευτείς....

Link to comment
Share on other sites

Cacao, εσύ δε δουλεύεις, ε; Έμεινες άνεργη, ή λόγω παιδιού άφησες τη δουλειά σου;

Όχι κοπέλα μου ανεργη ήμουν και προ εγκυμοσύνης.Δυστυχως ούτε φέτος κατάφερα να ψάξω για δουλεια γτ παρόλο που η μικρή πήγε σε βρεφονηπιακό ήταν σχεδόν όλο το χειμώνα αρρωστη.Πιστευω πως από την επόμενη χρονιά αν ξαναπάει θα είναι σε καλύτερη φάση και να ξεκινήσω κι εγώ το ψάξιμο επιτέλους.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι κοπέλα μου ανεργη ήμουν και προ εγκυμοσύνης.Δυστυχως ούτε φέτος κατάφερα να ψάξω για δουλεια γτ παρόλο που η μικρή πήγε σε βρεφονηπιακό ήταν σχεδόν όλο το χειμώνα αρρωστη.Πιστευω πως από την επόμενη χρονιά αν ξαναπάει θα είναι σε καλύτερη φάση και να ξεκινήσω κι εγώ το ψάξιμο επιτέλους.

Μεγάλη πίκρα η ανεργία. Να θες να δουλέψεις και να μην μπορείς... Προσωπικά, νομίζω ότι και μόνο αυτό φτάνει να σε ρίξει ψυχολογικά όσο νά 'ναι, συν η κλεισούρα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πίκρα η ανεργία. Να θες να δουλέψεις και να μην μπορείς... Προσωπικά, νομίζω ότι και μόνο αυτό φτάνει να σε ρίξει ψυχολογικά όσο νά 'ναι, συν η κλεισούρα στο σπίτι.

Και ξέρεις τι γινεται;Περισι που ήταν μωρό η μικρή βγαίναμε συνέχεια.Τωρα ήταν από τον Οκτώβριο έως και το Πάσχα συνέχεια αρρωστη με μικρά χαρούμενα διαλείμματα.Φετος πραγματικά μας έφαγε η κλεισούρα. Αν το σκεφτείς έτσι και λίγο τρωω:tongue:


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Γελάς ε; Κάντο εικόνα:

Τυράκι VS πατατάκια, μακαρονάδες, πιτόγυρα, πίτσες, γαβάθες παγωτού, μια σοκολάτα στην καθισιά και φυσικά τα μπισκότα και τα πουράκια που κλέβω από τα παιδιά (ένα τους δίνω - 3 τρώω :oops:)

Link to comment
Share on other sites

Και ξέρεις τι γινεται;Περισι που ήταν μωρό η μικρή βγαίναμε συνέχεια.Τωρα ήταν από τον Οκτώβριο έως και το Πάσχα συνέχεια αρρωστη με μικρά χαρούμενα διαλείμματα.Φετος πραγματικά μας έφαγε η κλεισούρα. Αν το σκεφτείς έτσι και λίγο τρωω:tongue:

Δεν το συζητάω... Πάντως για μένα και μόνο το γεγονός ότι το πρωί πρέπει να ντυθώ, βαφτώ και να πάω σε κόσμο με κάνει να μαζεύομαι μόλις τα παντελόνια αρχίζουν να στενεύουν... Βέβαια, τώρα το καλοκαίρι με τις παντελόνες εύκολα παρασύρεσαι, όμως στο βάθος υπάρχει και η προοπτική της θάλασσας και εξ ανάγκης μαζεύεσαι μετά πάλι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Πέρασε κι η χθεσινή μέρα χωρίς παρασπονδίες :-D!

Πηνελόπη, και για μένα το σ/κ είναι πιο δύσκολο γιατί βγαίνουμε εκτός προγράμματος. Αυτό, βέβαια, είναι πολύ καλό για τη διάθεσή μου αλλά στα της διατροφής δε βοηθάει.

Επίσης, συνειδητοποιώ, διαβάζοντας κι εσάς, πόσο καταλυτικό τελικά ρόλο παίζει η αποχή από τα γαλακτοκομικά. Θα ήμουν πολύ πιο "πίσω" αν δεν αναγκαζόμουν να την κάνω. Θα υπέκυπτα σε ατασθαλίες, που τώρα δεν διανονούμαι καν να τις κάνω.

Όσον αφορά στο γιατί θέλω να αδυνατίσω, μετά από ώριμη σκέψη :tongue:, καταλήγω τελικά στο ότι δεν με νοιάζει τόσο να αδυνατίσω μιας και αυτό που βλέπω στον καθρέφτη σ' αυτή τη φάση και δεδομένου ότι το μικρό μου δεν είναι ούτε 2,5 μηνών, δε μου φαίνεται άσχημο.

Αυτό που επιδιώκω κατά βάθος είναι αυτό που λες κι εσύ mkcm, δλδ να εγκαινιάσω μια νέα στάση απέναντι στο σώμα μου: να τρώω πιο σωστά, να μη χρησιμοποιώ το φαγητό για να καλύψω άλλα κενά μου αλλά να μην το βλέπω και μόνο ως "καύσιμο" αλλά και ως απόλαυση, να έχω σωστές διατροφικές συνήθειες ώστε να μπορώ κατά διαστήματα να ενδίδω σε μια τεράστια γουρουνιά και να το κατευχαριστιέμαι, να γυμνάζομαι συστηματικά , εναλλάσσοντας τα είδη της γυμναστικής ώστε να μη βαριέμαι, να πίνω ΝΕΡΟ... τέτοια πράγματα.

Φυσικά, από άποψη αισθητικής βλέπω πράγματα στο σώμα μου που θα τα ήθελα αλλιώς αλλά:

1, πιστεύω ότι με τη σωστή διατροφή και άσκηση κάτι θα καταφέρω

2.μόλις γέννησα, έλεος! (λέω στον εαυτό μου)

3. νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα να ακούσω τον άντρα μου που με ρωτάει πότε επιτέλους θα αγαπήσω το σώμα μου; αυτό που μου χάρισε τα παιδιά μου και που κι εκείνος βρίσκει όμορφο :-).


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, kiki v!!! Εγώ πάλι στην παρούσα φάση δε θέλω να αγαπήσω το σώμα μου (γιατί θα επαναπαυτώ), αλλά αγαπάω τον εαυτό μου παρά το σώμα μου :cool:.

Όσο για τους άντρες μας, είμαστε πολύ τυχερές. Κι εμένα αυτή τη στάση έχει. Νομίζω, ότι όπου υπάρχει αγάπη τέτοια θέματα παραβλέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, kiki v!!! Εγώ πάλι στην παρούσα φάση δε θέλω να αγαπήσω το σώμα μου (γιατί θα επαναπαυτώ), αλλά αγαπάω τον εαυτό μου παρά το σώμα μου :cool:.

:lol: μια από τα ίδια.Πειραζει που θέλω να αγαπάω το σώμα μου σε πιο μαζεμένη εκδοχη;:tongue:Βεβαια δεν έχω κανένα θέμα και μαγιό θα βάλω (χωρίς παρεο παρακαλω).Γενικά δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης αλλά και θέμα υγείας και λειτουργικοτητας.Αν αφεθείς στο τέλος μπορεί να φτάσεις να είσαι άλλη τόση. Αυτό δεν σημαίνει αγαπάω το σώμα μου αλλά μάλλον ότι το μισω και του φερομαι έτσι....


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρε κορίτσια, δίκιο έχετε αλλά εγώ δεν απέχω και τόσο από ένα σωστό σωματικό βάρος. Αυτό νομίζω μου λέει. Δεν θα μου έλεγε τα ίδια αν ήμουν 90 κιλά με 1,64 ύψος! Γι' αυτό, νομίζω, ότι πρέπει να τον ακούσω, ε; ;)


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Τα σημερινά μου:

Γυμναστική (30' κοιλιακούς)

Πρωινό: Μούσλι με αμυγδαλόγαλα

Ενδιάμεσα: Φυσικό χυμό πορτοκάλι & 1-2 δαμάσκηνα

Μεσημεριανό: 1 μερίδα φαλάφελ (περιλαμβάνει σαλάτα και 4-5 ρεβιθοκεφτεδάκια)

Απογευμα: Ελλειπτικό 20' - μήλο

Βράδυ: 1 αυγό βραστό με μισό κουλούρι Θεσ/νίκης

Για το σ/κ δεν μπορώ να κάνω ακριβές πρόγραμμα αφού κάνω στάση εργασίας και δεν μαγειρεύω :cool:.

Όμως, σάββατο μεσημέρι τρώμε στην πεθερούλα, που μαγειρεύει υπέροχα και συνήθως φτιάχνει κάποιο κρέας και τουλάχιστον 3-4 είδη σαλάτας (βραστές, ωμές). Εκεί δεν έχω θέμα γιατί τρώω βασικά κρέας με σαλάτες και λίγο από το συνοδευτικό (ρύζι ή πατάτες φούρνου). Πατάτες τηγανιτές π.χ. που φτιάχνει πάντα για τον κανακάρη της (εγώ στο σπίτι δεν τηγανίζω, τέλος!), δεν με ξετρελαίνουν κι έτσι δεν τρώω καθόλου. Θα της πω να μου δώσει ό,τι περισσέψει από σαλατικά για το βράδυ.

Την Κυριακή γενικά είμαστε έξω σχεδόν όλη μέρα, τρώμε έξω, οπότε τουλάχιστον δεν υπάρχει η επιλογή του τσιμπολογήματος, αν φάει κανείς συνετά στο μεσημεριανό.


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...