Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσακια μου!!!

Ζωη μου καλη κ εγω πιστευω οτι η φυση θα παρει το δρομο της κ ολα θα πανε καλα!!!:P

Λιβελουλα μου τι πραγμα ειναι αυτο με τα υγρα:( ειναι κ ο ιδρωτας και τα επιδεινωνει πλεον δεν μπορω να φορεσω μικρο σερβιετακι νιωθω ανασφαλεια νομιζω θα παρω αυτες με τα φτερα:oops::shock: αστα...

Τα αλλα κοριτσακια τι κανουν; πως το παλευετε με αυτη τη ζεστη?την προηγουμενη φορα γεννησα Μαρτιο κ δεν περασα το μαρτυριο του καλοκαιριου κ ετσι μου βαρυφαινεται.. εχει κ τα καλα του ομως να μην παραπονιεμαι:tongue:


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Moam τα έχω κι εγώ αυτά τα τσιμπιματακια.. Είχα ρωτήσει την γιατρό μου κάι μου είχε πει οτι ειναι φυσιολογικό.. Εμένα αυτο που με προβλημάτιζε ηταν η κοιλίτσα μου που σκληραινε μερικές φορές.. Διάβασα οτι ειναι συστάσεις που κάνει η μήτρα για να προετοιμαστεί για την γέννα.. Μου είπε και η αδελφή μου οτι ειναι φυσιολογικό και οτι το είχε και εκείνη και στα δυο παιδιά της.. Δευτέρα έχω ραντεβού και θα ρωτήσω και την γιατρό μου... Το έχετε παρατηρήσει εσείς κορίτσια να σας συμβαίνει;;

Link to comment
Share on other sites

Maoam ευχαριστουμε τοσο πολυ για την ευχουλα σου!!

Καλα λες για το καροτσι... το σκεφτηκα μονο απο την αποψη των τεράστιων πεζοδρομίων και οχι απο τη μεριά του μωρού που θα καθεται πίσω...(το καημενακι..)

Τα τσιμπιματάκια τα ειχα κ εγω απο τον 6-7ο και μετα.. ο γιατρος μου στην επομενη επισκεψη απλα ειδε τον τράχηλο ο οποίος ηταν μια χαρα οποτε με καθυσηχασε.

Λογικα ειναι αντανακλαστικά ολα αυτά τα ποναλακια, μεγαλώνει το μωράκι και οσο να'ναι και οι κινησεις των μωρων δεν ξερουμε που ανταλακλουν..

Kaity και εμενα ο γιατρός μου μου ειπε το ιδιο! Να μην με ανυσηχει εφόσον η κοιλιά μου δεν πονάει και δεν εχω αίμα. Η μητρα απλα ακολουθει τις κινησεις του μωρου γι αυτο και συσπάται!

Υπάρχουν φορές που για αρκετες ώρες σκληραίνει και μαλακωνει χωρις ομως να πονάει... Ομως εάν ειμαι όρθια και οχι ξαπλωμενη δεν το καταλαβαίνω καθολου...


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aχαααα !! Ωστε ετσι λοιπον με τα τσιμπηματοπονακια, δεν ειμαι η μονη!

kaity εχω κι εγω τετοια πετρωματακια απο τον 4ο περιπου. Αρχικα τα ειχα μονο σε ενα σημειο της κοιλιας πχ δεξια κατω απτον αφαλο αλλα τωρα που μεγαλωσαν και τα μωρα και η μητρα τα εχω σε μεγαλυτερη εκταση και μερικες φορες σε ολοκληρη την κοιλια ή φουσκωνει και σκληραινει πχ αριστερα, παει ολη η κοιλια αριστερα εκει που ειναι το κοριτσακι ή δεξια εκει που ειναι το αγορακι (επαψαν πια να ναι πανω-κατω)

Κραταει λιγα δευτερολεπτα και μετα φευγει.

Η μαια απο νωρις μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικα γιατι η μητρα ειναι μυς που κινειται,οποτε αντιδρα οσο κινουμαστε εμεις και φυσικα τα μωρα. Ακομη και τωρα παρατηρω οτι σκληραινει οταν κατουριεμαι, μετα ηρεμει.

Αν δεν εχεις πονο ταυτοχρονα σε μεση χαμηλα και κοιλια χαμηλα, ή υγρα καφετια ή πρασινωπα να μην ανησυχεις. Και να μην εχουν περιοδικοτητα, να μην ερχονται δλδ καθε2-3 λεπτα! Οσο περνα ο καιρος θα εχουμε παραπανω λογω "προπονησης" μητρας και μεγαλυτερου μεγεθους των μωρων και κινησεων τους.

Το μονο που μου ειχε πει κ με ειχε βαλει σε σκεψεις ηταν οτι καλο θα ηταν να μην εχω περισσοτερες απο τρεις φορες ημερησιως ολοοοκληρη την κοιλια να σκληραινει. Το ειχα στο νου μου μια δυο μερες, το παρακολουθησα και μετα καταλαβα οτι οσο πιο πολυ το σκεφτομαι και προσπαθω να το βρω τοσο πιο συχνα μου συνεβαινε. Και σταματησα να ψαχνομαι!!!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια! !!! Σας ευχαριστώ πολύ! !!! ;) όσο για τα πετρώματα αλλά και για το "τσιμπημα"στα γεννητικά όργανα τα έχω κι έγω ... το τσιμπημα σπάνια μεν... αλλά το εχω απ τον τέταρτο μήνα. .. πετρώματα έχω απ τον τέταρτο. .πιο σπάνια. ..αλλά αυτές τις μέρες. .ιδιαίτερα χτες και προ χτες τρόμαξα γιατί πέτρωνε η κοιλιά και ένιωθα μια δυσπνοια .... Ούτε κοιμήθηκα καλά. .. αλλά λέω είναι έστω για καλό λόγο όλο αυτό. .. είΝαι για την μπεμπουλα! !! Εσείς κοριτσάκια μου κοιμάστε κανονικά, ;; καλα;!!!;


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κοριτσάκια! !!! Σας ευχαριστώ πολύ! !!! ;) όσο για τα πετρώματα αλλά και για το "τσιμπημα"στα γεννητικά όργανα τα έχω κι έγω ... το τσιμπημα σπάνια μεν... αλλά το εχω απ τον τέταρτο μήνα. .. πετρώματα έχω απ τον τέταρτο. .πιο σπάνια. ..αλλά αυτές τις μέρες. .ιδιαίτερα χτες και προ χτες τρόμαξα γιατί πέτρωνε η κοιλιά και ένιωθα μια δυσπνοια .... Ούτε κοιμήθηκα καλά. .. αλλά λέω είναι έστω για καλό λόγο όλο αυτό. .. είΝαι για την μπεμπουλα! !! Εσείς κοριτσάκια μου κοιμάστε κανονικά, ;; καλα;!!!;

Zwi megalwnei i koilitsa kai zouliomaste olo kai pio psila! Auto tha ftaiei gia ti dyspnoia!

Oso gia ton ypno....egw peftw se lithargo kai sikwnomai mono giati katouriemai daimonismena, 2 fores standar to vrady mporei kai treis!! Alla meta den exw provlima na xanakoimithw, se antithesi me to syzygo pou talaipwreitai o kaimenos!

Ekana kampili zaxarou simera k vgike mia xara, apo ekei pou tin eixa agxos me vrike apo allou , giati vrethike sti geniki ourwn lefkwma... Times den eixe i exetasi, eixe monaxa ena + dipla sto leukwma. Me taraxe to atimo...aurio tha steilw ta apotelesmata sto iatreio kai otan tis doun tha mou poun. Stenoxwrithika ligo giati nomizw einai nwris gia leukwma...elpizw na to masepsoume kapws i na min einai toso gia na prokalei anisixia. Pantws priksimo den exw. Kai i piesi otan me eixan metrisei itan mia xara. Ti na pw!

Eixe kamia sas vre koritsia? I se proigoumeni egkymosini i idi manoulitses?!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καληςπερα κορίτσια, σας έχασα. Ειχα τρεξίματα με τη δουλεια κ μετα διακοπες, οι οποίες συνεχίζονται!!!!χαχαχχα εχω φτάσει στην 27η εβδομάδα και απο κιλα ειμαι +4. Η μπεμπα μου εχει φτάσει τα 1000γρ και μεγαλώνει μια χαρα!!!! Διαβάζω τα νέα σας αν και δεν προλαβαίνω να σας γράφω τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια!!!

έχω καιρό να γράψω τα νέα μου γιατί πήγα Δράμα γύρισα και τώρα διακοπεύω για τα καλά!!! κάθε μέρα στη θαλασσα!!! Η μικρή τρελαίνεται και δεν θέλει να βγει κι εγώ δεν χορταίνω να τη βλέπω να κολυμπάει με τα μπρατσάκια της!! όσο για το φασολάκι έχει γίνει μια μπεμπα του ενός κιλού!!! Τώρα έχω ραντεβού πάλι στις 27 Αυγούστου!!! έκανα και την καμπύλη (μπλιαχ) όλα καλά!!! Μόνο θέμα με τον αιματοκρίτη έχω που έφτασε 26!!! κατά τα άλλα όλα καλά!!! Σας φιλώ κι εύχομαι να περνάτε ωραία!!!


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτά τα πετρωματα τα έχω κι εγώ από τον 5ο μήνα. Είναι στη μία πλευρά και διαρκούν λίγα δευτερολεπτα. Ο γιατρός μου είπε ν μην ανησυχώ καθόλου και οτι οφείλονται στις κινήσεις του μωρού (εκείνη τη στιγμή η κοιλιά μου είναι πραγματικά τρομακτική... χαχα). Να ανησυχείτε μόνο αν είναι όπως λέει η Maoam και αν συμβαίνουν σε οοολη την κοιλιά..

Σε γενικές γραμμές κοιμάμαι καλά και βαριά ακόμα, αλλα κάποια βράδια με πιάνει αυπνία... όσο περνάει ο καιρός θα κοιμάμαι μάλλον όλο και λιγότερο.. είναι οι ενοχλήσεις, η αγωνία, όλα μαζί...

Fraoulitsa εσείς είστε δίπλα στη θάλασσα ε?? Εμείς δυστυχώς μονο το ΣΚ τα καταφέρνουμε γιατι πρέπει να διανύσουμε γύρω στα 30 km για να βρούμε καθαρή κ ωραία θάλασσα! Αλλά...... το ευχαριστιόμαστε...

Αχ πόσο ανυπομονώ για τις διακοπές.... Και μετά για το Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν οι ετοιμασίες....:P

Τελείως 'ασχετο: επειδή ψάχνουμε στρώμα για τον μικρό μας (τον μεγάλο μας δηλαδή), έχει ιδέα καμια μανούλα? πρέπει να είναι ορθοπεδικό η ανατομικό (με ανεξάρτητα ελατήρια)? Εσείς τι χρησιμοποιείτε όσες έχετε μεγάλα παιδάκια? Εχω μπερδευτεί πραγματικά... :confused:


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

και εγω εχω συχνα πυκνα πετρωματα στη κοιλια που δεν πονανε ειναι απλα λιγο περιεργο συναισθημα.. κυριως οταν κουραστω η οταν συγχιστω για καποιο λογο. Αυτες τις σουβλιες στον κολπο τις ενιωθα εντοντα απο 20-25 εβδομαδες περιπου μετα ευτυχως ηρεμισαν καπως γιατι φοβομουν οτι θα πεταχτει εξω ο μικρος με τοσο εντονα χτυπηματα. Τωρα ανεβηκε καπως ψηλα και εχουν αρχισει αλλα δυσπνοιες και να μην βολευομαι με τιποτα οταν καθομαι η οταν ξαπλωνω ανασκελα. Δεν πειραζει ομως κοιταω να απολαμβανω τη καθε στιγμη αυτης της εγκυμοσυνης γιατι ειναι και η τελευταια μου....:rolleyes:

και εμεις μενουμε πολυ κοντα στη θαλασσα (Αναστασια μενω και εγω κοντα στο μολ αρα πρεπει να μενουμε σε κοντινες γειτονιες) αλλα προτιμω το βουνο, εχουμε βρει ενα ομορφο μερος μεσα σε ενα δασος και καθε 3 και λιγο παμε για πικ νικ με τους αντρες μου. Απολαμβανω δροσια και ξεκουραση και αναπνεω και λιγο καλυτερα γιατι με την ζεστη και την υγρασια εχω φριξει!

Ποιες φευγετε για διακοπες? εμεις φετος τιποτα σπιτακι... δεν πειραζει του χρονου να μαστε καλα πρωτα ο Θεος και θα παμε οι 4 μας πια διακοπουλες! Καλα να περνατε οπου και αν τη βγαζετε και πολλα φιλια στις κοιλιτσες :tongue:


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελείως 'ασχετο: επειδή ψάχνουμε στρώμα για τον μικρό μας (τον μεγάλο μας δηλαδή), έχει ιδέα καμια μανούλα? πρέπει να είναι ορθοπεδικό η ανατομικό (με ανεξάρτητα ελατήρια)? Εσείς τι χρησιμοποιείτε όσες έχετε μεγάλα παιδάκια? Εχω μπερδευτεί πραγματικά... :confused:

εγω του πηρα ενα ανατομικο μαλακο στρωμα με ελατηρια δεν ξερω ακριβως πως και τι ειναι πολυ πιο μαλακο παντως απο το δικο μας που ειναι με ανεξαρτητα ελατηρια και το απολαμβανει, γενικα για τοσο μικρα παιδακια νομιζω δεν κανει σκληρο στρωμα....


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω του πηρα ενα ανατομικο μαλακο στρωμα με ελατηρια δεν ξερω ακριβως πως και τι ειναι πολυ πιο μαλακο παντως απο το δικο μας που ειναι με ανεξαρτητα ελατηρια και το απολαμβανει, γενικα για τοσο μικρα παιδακια νομιζω δεν κανει σκληρο στρωμα....

Ευχαριστω Λινακι μου! Ειμαι σε έρευνα αγοράς... Απ οτι διαβάζω, δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ σκληρό, ούτε πολύ μαλακό ώστε να μην βουλιάζει μέσα το παιδάκι... Αλλά τι μπλέξιμο με τα ελατηρια...:?


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!! Ελπιζω να ειστε ολες καλα!!

Δεν βλεπω πολλη κινηση στο θεμα μας,μαλλον λειπετε σε διακοπες οι περισσοτερες..

Εγω τελικα κατεληξα στο γιατρο λογω των υγρων-ειχα τοσα πολλα που σε καποια φαση ανησυχησα μηπως χανω αμνιακα υγρα:rolleyes: πηρα το γιατρο κ μου το αποκλεισε αφου μου ειπε οτι αν ηταν αμνιακα θα το καταλαβαινα σιγουρα,οπως μου ειπε συγκεκριμενα θα ετρεχαν απο τα ποδια μεσα στα παπουτσια:confused: φυσικα ηθελε να με δει για να ηρεμισω και πηγα προχθες.τα υγρα οπως μου ειπε ειναι φυσιολογικα γιατι ειναι ασπρα και ρευστα κ δεν μυριζουν απλα μου εδωσε μια κρεμα προληπτικα καθως ειδε πως παιζει να ξεκινησουν μυκητες...το μωρακι μια χαρα ειναι ακομα breeched δηλαδη με τα ποδια κατω πραγμα που μου ειπε ειναι φυσιολογικο γιαυτη την φαση.. τα πετρωματα δεν τα νιωθω κοριτσια μου,και ουτε στον γιο μου ειχα νιωσει ποτε...μπορει να παιζει ρολο κ η ανατομια της μητρας (μπορει να ειπα κ βλακεια τωρα δεν ξερω).αυτο που νιωθω ειναι τα χτυπηματα κατω στον κολπο(το λεγομενο lightning crotch) κ νομιζω οτι σε καποια φαση θα βγει το ποδι του εξω...

Λινακι μου ναι,ειμαι πολυ κοντα στο μολ μολις 3 λεπτα με το αυτοκινητο..φανταζεσαι να ειμαστε γειτονισσες χιχιχι:D

Αυτα φιλες μου...εγραψα εκθεση παλι...φιλακια


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αnastasia L έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα! Και αυτό που λες με τα υγρά με έχει αγχώσει, καθώς σχεδόν κάθε μέρα το εσώρουχό μου βρέχεται, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι ιδρώτας, κολπικά υγρά ή αμνιακό υγρό. Στους υπερήχους μου έχουν πει πως η ποσότητα του αμνιακού υγρού φαίνεται φυσιολογική. Αλλά άμα μπαίνουν δαιμονικές σκέψεις στο μυαλό μου σκέφτομαι ότι η διαρροή μπορεί να είναι μικρή λίγη-λίγη κάθε μέρα (παλαβομάρες δικές μου). Επίσης το άλλο σύμπτωμα που λες με ταλαιπωρεί αρκετά, γιατί αισθάνομαι αυτά τα χτυπήματα μέσα από τα γεννητικά όργανα. Και επειδή έχω και θέμα με τον τράχηλο που είναι μόνο 30 χιλιοστά σκεφτόμουν μη γίνει εκεί κάτω τίποτα και μικρύνει κιάλλο. Έχω παρατηρήσει μάλιστα πως αν φοράω κάποιο ρούχο λίγο στενό στην περιοχή χαμηλά της κοιλιάς, που να πιέζει την περιοχή της ουροδόχου κύστης τότε σίγουρα θα με πιάσει αυτό το "ντουκ-ντουκ" εκεί κάτω. Αυτά τα νέα μου, ετοιμάζομαι για διακοπές από μεθαύριο. Εύχομαι να περνάτε καλά και να κάνετε πολλές βόλτες τα μικρά σας τώρα που είναι ακόμα μέσα στις κοιλιές!!!

Link to comment
Share on other sites

Αnastasia L έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα! Και αυτό που λες με τα υγρά με έχει αγχώσει, καθώς σχεδόν κάθε μέρα το εσώρουχό μου βρέχεται, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι ιδρώτας, κολπικά υγρά ή αμνιακό υγρό. Στους υπερήχους μου έχουν πει πως η ποσότητα του αμνιακού υγρού φαίνεται φυσιολογική. Αλλά άμα μπαίνουν δαιμονικές σκέψεις στο μυαλό μου σκέφτομαι ότι η διαρροή μπορεί να είναι μικρή λίγη-λίγη κάθε μέρα (παλαβομάρες δικές μου). Επίσης το άλλο σύμπτωμα που λες με ταλαιπωρεί αρκετά, γιατί αισθάνομαι αυτά τα χτυπήματα μέσα από τα γεννητικά όργανα. Και επειδή έχω και θέμα με τον τράχηλο που είναι μόνο 30 χιλιοστά σκεφτόμουν μη γίνει εκεί κάτω τίποτα και μικρύνει κιάλλο. Έχω παρατηρήσει μάλιστα πως αν φοράω κάποιο ρούχο λίγο στενό στην περιοχή χαμηλά της κοιλιάς, που να πιέζει την περιοχή της ουροδόχου κύστης τότε σίγουρα θα με πιάσει αυτό το "ντουκ-ντουκ" εκεί κάτω. Αυτά τα νέα μου, ετοιμάζομαι για διακοπές από μεθαύριο. Εύχομαι να περνάτε καλά και να κάνετε πολλές βόλτες τα μικρά σας τώρα που είναι ακόμα μέσα στις κοιλιές!!!

Οντως balou μου οπως το ειπες δαιμονικες σκεψεις!!περασα πολλες αγρυπνες νυχτες με αυτες τις μαυρες σκεψεις....φυσικα δεν βοηθουσε κ το οτι τα εψαχνα ολα στο ιντερνετ..δεν λεω μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ειναι βοηθητικο αλλα σε ιατρικα θεματα ειναι οτι χειροτερο...σου βγαζει πααντα το χειροτερο σεναριο!!θυμαμαι σε ενα επεισοδιο του sex and the city που ειχε πει μια απο τις πρωταγωνιστριες οτι ειχε πονοκεφαλο και της ειπε η αλλη ψαξτο στο ιντερνετ και της απαντησε οχι γιατι ξερω τι θα μου βγαλει...ΚΑΡΚΙΝΟΣ με τεραστια κοκκινα γραμματα!!! Οποτε ψαξω κατι στο ιντερνετ το θυμαμαι κ γελω αλλα παρολα αυτα δεν πτοουμαι!!!

Τελοσπαντων οσον αφορα τα υγρα σου το πιο πιθανον ειναι ιδρωτας μαζι με κολπικα,αυτα εχω κ εγω..και αφου το υγρο στο μωρο ειναι οκ δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας..αν θες μπορεις να το αναφερεις στο γιατρο σου ο,οχι για τιποτε αλλο απλα να ηρεμισεις..

Καλες διακοπες σου ευχομαι,καλη ξεκουραση!!


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...