Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας, δεν θέλω καθόλου να κάνω καμπύλη ζαχαρου γιατί έχω ακούσει ότι είναι αηδία. Αλλά είναι και απαραίτητη από την άλλη. Ευτυχως που υπάρχουν και αυτές οι εξετάσεις και μπορούμε να ρυθμίσουμε κάποια πράγματα.

Από κιλά χμμμ ξεκίνησα με 52 και τώρα στον 6ο μήνα έφτασα τα 67. Δηλαδή 15 κιλά και θα φτάσω στην καλύτερη τα 20. Δεν με πειράζουν όμως τα κιλά το ξέρω ότι θα φύγουν μετά τη γέννα. Γυμναστική θα θέλει και θα φύγουν σιγά σιγά.

Καλημέρα!!!

Είναι λίγο άσχημη η γέυση της γλυκόζης, αλλά εμένα δν με πείραξε πολύ αυτό... Το δύσκολο ήταν η υπνηλία και η ζαλάδα που ένιωθα αυτές τις 2 ωρες... Σηκώθηκα κάποια στιγμή να πάω στην τουαλέτα και κρατιόμουν για να μην πέσω... Ελπίζω να μην χρειαστεί να την ξανακάνω... Δεν είναι τίποτα, αλλά είναι βαρετή....

Τα κιλά μην σε αγχώνουν καθόλου, φεύγουν συνηθως εύκολα με το θηλασμό και το τρέξιμο που ακολουθεί μετά... Και η γυμναστική σίγουρα θ βοηθήσει στο να επανέλθει το σώμα στην προηγούμενη κατάσταση. Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη πήρα 13 (ξεκίνησα από τα 53), τα έχασα εύκολα και γενικά ήμουν σχεδόν όπως πριν, απλά λιιιιιγο πιο χαλαρή γιατι δεν έκανα γυμναστική. Τώρα έχω πάρει 4 (ξεκίνησα από τα 54), αλλά πλέον τα βάζω με γρήγορους ρυθμούς, οπότε υπολογίζω γύρω στα 14-16 σύνολο...

Λοιπόν, όταν με το καλό γεννήσουμε και βρούμε ρυθμούς, θέλω συμπαράσταση και προτροπή στο θέμα της γυμναστικής γιατί φοβάμαι οτι θα το αμελήσω.. :roll:


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια! Γυρίσαμε από την β΄επιπέδου. Όλα μια χαρά! Είναι κόρη! Μία απορία όμως μου δημιουργήθηκε... μου γραφει ότι ο πλακούντας είναι μπροστά χαμηλά. Το παράξενο είναι ότι κάποια στιγμή που είχα πάει σε έναν γιατρό (όχι την γιατρό που με παρακολουθεί τώρα) στην 13η εβδομάδα, μου είχε πει ότι ο πλακούντας μου είναι πίσω και ψηλά. Τί είναι τώρα αυτό? Μπορεί δηλαδή να αλλάξει θέση? Και καλά το ψηλά και το χαμηλά...το πίσω μπορεί να γίνει μπροστά? Θα ρωτήσω βέβαια και την γιατρό μου όταν θα πάω...αλλά ρωτάω και εσάς μήπως έχετε κάποια άποψη επί του θέματος.

Όσον αφορά τα κιλά, ξεκίνησα με 53 τώρα είμαι 59 και είμαι 21 εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες Νοεμβρίου 2015!

tinamι ΠΗΤ 3/11.. κοριτσακι

Linaki2012 - ΠΗΤ 4/11....αγοράκι..

AthKos - ΠΗΤ 4/11 - ΙΑΣΩ..κοριτσάκι..

ΚΥΡΙΑΚΗ_ - ΠΗΤ 4/11...αγοράκι

Δελφίς ΠΗΤ 5/11..δύδιμα κοριτσάκι+?

Ειρηνη-ειρηνακι ΠΗΤ 5/11 κοριτσακι

ladyinred - ΠΗΤ 5/11..αγοράκι

Yellowgirl - ΠΗΤ 8/11..αγορακι

Sassa87 ΠΗΤ 8/11..κοριτσακι

Ankhesenamun - ΠΗΤ 9/1..

kyriakoula - ΠΗΤ 9/11..αγορακι..

ζωη π. - ΠΗΤ 11/11..κοριτσάκι ΜΗΤΕΡΑ(Αθήνα)

fraoulitsa6 - ΠΗΤ 14/11..κοριτσακι.. Πάτρα

anath ΠΗΤ 15/11 - Πάτρα-Ριο(ΠΓΝΠ)

Maoam ΠΗΤ 15-20/11..αγορακι και κοριτσακι

annete - ΠΗΤ 17/11..

Stardust25 - ΠΗΤ 17/11..κοριτσακι

kaity - ΠΗΤ 19/11..αγορακι..Θεσσαλονικη-Αγιος Λουκας..

Dedi28 -ΠΗΤ..21/11 αγορακι

Sofia2002-ΠΗΤ..21/11

katerina_77 - ΠΗΤ 24/11..αγορακι- Έλενα(Αθηνα)

Liveloula ΠΗΤ 24/11..κοριτσάκι

balou81 - ΠΗΤ 26/11..κοριτσακι

vio.tz ΠΗΤ 26/11

Anastasia_L- ΠΗΤ 28/11..αγοράκι

eleniart - ΠΗΤ 29/11

depyfr -

Nefeli2014-


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

balou81 με το καλο να ερθει το κοριτσακι σας!

Αν ο γιατρος σου δεν σου ειπε κατι ανυσηχητικο τοτε δεν υπαρχει λογος αγωνιας!

Ισως κ να γινεται να κινηθει ο πλακουντας ποιος ξερει!!!

Απο γραμμαρια τι σας ειπε??


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια τι κάνετε?? Μπράβο balou μου με το καλό το κοριτσάκι σου!!!! Λιβελούλα μου πότε είναι να κάνεις την β επιπέδου μου θυμίζεις?? Απο κιλά ευτυχώς είμαι πολύ καλά !!! Τώρα είμαι στην 24η εβδομάδα και 3 ημέρες και έχω πάρει μόνο 1 κιλό!!! Την καμπύλη την έχω και εγώ στις 27/7!!! Άντε να δούμε. Με 75gr γλυκόζης ευτυχώς!!! Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι?? Εσείς με τα επιδόμα και τα γνωστά αυτά τι έχετε κάνει?? Εγώ είναι να σταματήσω απο την δουλειά 7 σεπτεμβρίου είναι 56ημέρες πρίν την πητ.μου 3 νοεμβριου δηλαδη. Που θέλω να καταλήξω , μέσα στον αύγουστο 13 μέρες δεν θα δουλέψω και θα είναι άδεια άνευ αποδοχων! Λέτε να έχω πρόβλημα με το ίκα ή τον οαέδ και τα επιδόματα?? Βέβαια μετά απο αυτές τις 13 ημέρες που είναι άνευ αποδοχών λέει το χαρτί που υπογράψαμε με τον εργοδότη ότι επιστρέφω κανονικά στην εργασία μου. Είμαι στην ίδια δουλειά 10 χρόνια οπότε καταλαβαίνεται ότι έχω πάρα πολλά ένσημα. Άρα μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα ε΄???? Εσείς τι λέτε????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια, Τι κανετε;

balou81 οχι μόνο εχουμε την ίδια ΠΗΤ αλλα καναμε και την Β επιπεδου την ίδια μερα. Εμεις περιμένουμε αγοράκι τελικα! :D

Κάποια είχε γράψει καποια στιγμή, για πιθανότητες προεκλαμψιας, δεν θυμαμαι ποια... Δυστυχώς είπαν και σε εμένα ότι έχω αυτό το πρόβλημα και εχώ αγχωθει παρα πολύ. Δεν εχω καταλάβει ποσο σοβαρή μπορεί να είναι η κατάσταση. Ο γιατρος που κάναμε την Β επιπέδου μας μίλησε στα αγγλικα και δεν τα καταλαβα 100% |γιατρικη ορολογία|. Περιμένω να δω την επόμενη βδομάδα την γιατρό μου να μου εξηγήσει αναλύτικά.

Εχει κάποια από εσάς το ίδιο πρόβλημα ή εμπειρία από προηγούμενη εγκυμοσύνη στο θέμα προεκλαμψια;

Καλό ΣΚ σε εσάς και τα μωρακια! :D


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

vio.tz εντυπωσιάστηκα για τις συμπτώσεις.

Και για την προεκλαμψία....εγώ είχα γράψει.

Στην αυχενική που έκανα στο Ρέα μου είχαν δώσει καποια ποσοστά που μου είχαν φανεί όχι τραγικά αλλά όχι και καθησυχαστικά. Μου είπε τότε η γιατρός ότι αυτά τα ποσοστά εξάγωνται εν μέρη από την τιμή της μέτρησης της μητριαίας αρτηρίας και από το papA. Την είχα ρωτήσει αν χρειάζεται να παίρνω ασπιρίνη και μου είπε πως δεν θα μου το συνιστούσε με την τιμή που είχα τότε και ότι θα το ξαναβλέπαμε με την Β επιπέδου. Τώρα στην Β' η τιμή της μητριαίας αρτηρίας ήταν λίγο βελτιωμένη. Όμως τα ποσοστά που πήρα για πρόωρο τοκετό πάλι δεν με καθησύχασαν. Αυτή τη φορά νομίζω (προσωπική γνώμη-δεν έχω ρωτήσει τη γιατρό) επηρεάστηκαν από το μήκος του τραχήλου που είναι οριακά φυσιολογικό. Είναι δηλδή 31χιλιοστά. Την Τρίτη που θα παώ στη γιατρό θα την ρωτήσω. Δεν χρειάζεται πανικός χρειάζεται μόνο θετική σκέψη. Aν έχεις νεότερα vio.tz ενήμέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

VIo μην αγχωνεσαι !! Η ουσία της εξέτασης ειναι να δείχνει τυχόν προβλήματα που υπάρχουν η θα υπάρξουν !! Θα τα συζήτησης με τον γιατρο σου και ολα να ολα και θα στα εξήγηση και θα λυθούν πιστεύω οτι θα κάνει οτι καλύτερο ! Νομίζω οτι η προεκλψια σχετίζεται με την πίεση ! Δεν ξέρω όμως μήπως λέω κ πατάτα δεν ειμαι σίγουρη !! Φυλάκια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!!

Χαιρομαι που ειστε ολες καλα και εσεις κ τα μπεμπακια σας!!

Καναμε κ εμεις σημερα τη Β επιπεδου κ ολα καλα!! Φτασαμε αισιως τα 410 γρ στη 21 βδομαδα!!

Η γιατρος που την εκανα μου αρεσε παρα πολυ μας τα εξηγησε ολα κ με κοιταζε για πανω απο μια ωρα (Πωλινα μου ειναι η Μαρια νομιζω κ εσυ σε αυτη πας). Ειδαμε κ τη μικρη φατσουλα στο 4d και ειναι copy του μεγαλου μου γιου!!

Απο κιλα εχω παρει 7 ξεκινησα απο 58 κ ειμαι 65 ο γιατρος μου ειπε ειναι φυσιολογικα απλα να προσεξω λιγο την παγιδα των καλοκαιρινων φρουτων συγκεκριμενα σταφυλια κ συκα μου ειπε προσθετουν ευκολα κ γρηγορα κιλα..

Τελικη ημερ τοκετου ειναι η 12/11 γιατι ο γιατρος μου ειναι επιφυλακτικος με το vbac και καθως εχω καποιο ανατομικο θεμα δεν θελει να το ρισκαρει..οποτε κλεισαμε την καισαρικη η οποια δεν με ενοχλει καθως φοβαμαι αρκετα τον φυσιολογικο τοκετο..

Οσον αφορα το θεμα της εκλαμψιας δεν εχω προσωπικη πειρα απλα οταν πηγα πριν 1 μηνα στο γιατρο ειχα αυξημενη πιεση 15/9 αλλα ημουν αρκετα αγχωμενη κ μου ειπε οτι ηταν αυτος ο λογος.τον ρωτησα τοτε για την εκλαμψια κ μου ειπε να μην ανησυχω κ εαν σε περιπτωση συμβει κατι τετοιο ειναι κατι που ελεγχεται.φυσικα θα σε κατατοπισει κ ο γιατρος σου σχετικα..

Αυτα!!! Τα φιλια μου.


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μανούλες Νοεμβρίου 2015!

tinamι ΠΗΤ 3/11.. κοριτσακι

Linaki2012 - ΠΗΤ 4/11....αγοράκι..

AthKos - ΠΗΤ 4/11 - ΙΑΣΩ..κοριτσάκι..

ΚΥΡΙΑΚΗ_ - ΠΗΤ 4/11...αγοράκι

Δελφίς ΠΗΤ 5/11..δύδιμα κοριτσάκι+?

Ειρηνη-ειρηνακι ΠΗΤ 5/11 κοριτσακι

ladyinred - ΠΗΤ 5/11..αγοράκι

Yellowgirl - ΠΗΤ 8/11..αγορακι

Sassa87 ΠΗΤ 8/11..κοριτσακι

Ankhesenamun - ΠΗΤ 9/1..

kyriakoula - ΠΗΤ 9/11..αγορακι..

ζωη π. - ΠΗΤ 11/11..κοριτσάκι ΜΗΤΕΡΑ(Αθήνα)

Anastasia_L- ΠΗΤ 12/11..αγοράκι

fraoulitsa6 - ΠΗΤ 14/11..κοριτσακι.. Πάτρα

anath ΠΗΤ 15/11 - Πάτρα-Ριο(ΠΓΝΠ)

Maoam ΠΗΤ 15-20/11..αγορακι και κοριτσακι

annete - ΠΗΤ 17/11..

Stardust25 - ΠΗΤ 17/11..κοριτσακι

kaity - ΠΗΤ 19/11..αγορακι..Θεσσαλονικη-Αγιος Λουκας..

Dedi28 -ΠΗΤ..21/11 αγορακι

Sofia2002-ΠΗΤ..21/11

katerina_77 - ΠΗΤ 24/11..αγορακι- Έλενα(Αθηνα)

Liveloula ΠΗΤ 24/11..κοριτσάκι

balou81 - ΠΗΤ 26/11..κοριτσακι

vio.tz ΠΗΤ 26/11

eleniart - ΠΗΤ 29/11

depyfr -

Nefeli2014-


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Λιβελουλα για την αλλαγη:P

Κοριτσια ειμαι η μονη με προγραμματισμενη καισαρικη η εχουμε κ παρεα;;)

Kalimera Anastasia kai loipa koritsakia!!

Elpizw eite diakoparete kapou eite kanete mpanakia kapou konta sas, i zesti den antexetai.. Emeis olo sto neraki eimaste kai ooooolo antiliako vazoume!!

Anastasia egw tha kanw kaisariki. Perimenoume didymakia ki o giatros mou to xekatharise aptin arxi oti me kaisariki tha ta paroume - ase pou auta ta mikroulika kanoun tin emfanisi tous kai ligo nwritera synithws! Elpizw na kathysterisoun oso anteksoun :D

Den rwtisa perissotera giati itan toooso arxi otan mou to eipe pou i moni mou agwnia itan na ekselixthoun ola kala, alla twra pou zygwnei ki i b epipedou san na gemizw apories xafnika!!

Kalws na dexteite to agoraki sas!!!!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Maoam με το καλό τα διδυμάκια σας!! Λογικα θα σας προγραμματισει και εσας ημερομηνια οποτε εμεις θα παμε πρωι πρωι κυριες στην κλινικη για γεννα χιχιχιχιχι

Εμείς πήγαμε τις διακοπούλες μας εντός Κύπρου,για 5 μερες σε ξενοδοχείο ο γιος μου αρνιόταν να φύγει από την πισίνα και έτσι την έβγαλα κάτω από την ομπρέλα όλη μέρα..έμπαινα και λίγο στο νερό αλλά δεν μπορούσα πολλή ώρα στον ήλιο.. Άδεια πάλι έχω τον Αύγουστο 10 μέρες που και πάλι θα είμαστε σπίτι δεν θα πάμε πουθενά, μεχρι τότε εδώ στο γραφείο :(

Κορίτσια τώρα που τελείωσε κ η Β επιπέδου τι κάνουμε, ξεκινάμε τα δωμάτια ή περιμένουμε και άλλο? ο σύζυγος βιάζεται γιατι έχουμε ένα εξτρα δωματιο το οποιο ομως χρησιμοποιούμε σαν αποθηκη και ετσι θελει αρκετη δουλεια για να φτιαχτει.. Η αληθεια οτι ανυπομονω και εγω πολυ γιατι στον πρωτο μου γιο μεναμε σε ενα δωματιο στο σπιτι της μητερας μου μεχρι να τελειωσει το σπιτι μας και ετσι δεν ειχα τη χαρα να του ετοιμασω το δωματιο του πριν γεννηθει..

Απλα δεν ξερω αν ειναι νωρις ακομα για ετοιμασιες.. απο ρουχα και λοιπα θυμαμαι τα ειχα παρει μια εβδομαδα πριν κλεισω τον 7ο..


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Είχα ένα τέλειο οικογενειακό ΣΚ... και τώρα δεν μπορώ να επανέλθω με τίποτα στην καθημερινότητα...

balou κι εμένα ο πλακούντας μου είναι πρόσθιος αλλά δεν μου είπε κάτι ο γιατρός γιατί είναι ψηλά. Μπορεί να ανέβει και ο δικός σου και να μην έχεις κανένα πρόβλημα... είναι νωρίς ακόμη..

tinami εγώ δεν έχω κάνει τίποτα σχετικά με άδειες κτλ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με την άδεια που θα πάρεις.. τόσα ένσημα έχεις! (νομίζω θέλει 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια).

Anastasia εγώ προς το παρόν είμαι σε φάση... λίστας! έχω φτιάξει άπειρες λίστες με τα πράγματα που χρειάζεται το μωρό, ο μεγάλος μου γιος κτλ. Σε κανένα μήνα θα αρχίσω να ξεκαθαρίζω τι έχω από ρουχαλάκια και τα λοιπά, ώστε να αρχίσω να ψωνίζω και τα υπόλοιπα. Το δωμάτιο επίσης θα το ανακαινίσουμε κατά τον Αύγουστο, θα το βάψουμε, θα βάλουμε και κρεβάτι για τον μεγάλο και θα αρχίσω σιγά-σιγά και τη διακόσμηση..

Σήμερα πήγα και στο ΙΚΑ να ρωτήσω για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν περίπου στην 30η εβδομάδα. Αν μαζευτούν πολλές εγκυούλες φτιάχνουν γκρουπάκια, αλλιώς κάνουν και ατομικά μαθήματα!


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...