Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Τι κάμετε κορίτσια μου !!! Μου έκλεισαν το πρώτο υπέρηχο να δπυμε πως προχωράμε κ εάν είναι όλα καλα στις 7 εβδομάδες … αλλά νιώθω τρομερή αδυναμία … λαχάνιασμα θέλω να είμαι μόνο στο κρεβάτι να κοιμάμαι … μήπως μου λείπει Σίδηρος ; Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα αλλά δεν με έχουν καλέσει ακόμα πίσω .. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια...Πώς πανε οι διακοπουλες..? Τελειωνουν γρηγορα..ε? :?

Kαι για εμας τελειωσανε... καναμε μπολικα μπανακια.. χωρις προβλημα ευτυχως.. και τωρα επιστροφη στην δουλιτσα κ υπομονη ενα μηνα για την αδειουλα!!!

Εμεις τον ακουμε καθημερινα τον μπεμπη..οταν ξυπναει.. κανει 2-3 κωλοτουμπες...μας χαιρεταει.. κ ξανακοιμαται!! Ωραιο συναισθημα!

Αρχισανε και τα δωρακια απο συγγενεις... μας πειρε την κουνια ο παππους... μας εφερε καλαθουνα κ ρουχαλακια η θεια...μια χαρα!!!:)

Εμεις εχουμε ενα θεματακι με κραμπες.. καθε βραδυ..οταν ξαπλωνουμε για υπνο...μας πιανουν..:cry: Καποια αλλη κοπελα με το ιδιο προβληματακι..?


cMVup2.png?t=1&Lz53LAzd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Katerina_77 απο μπανάκια Φούλ το καλοκαίρι!!! Εμένα θα με πείτε τρελή αλλά μέχρι κ στο σκάφος μας μπήκα κ πήγα μια βόλτα Ιθάκη βρε κορίτσια απο τον αστακό!!! Χαχαχα τωρα δουλειά κ αν ξεκλεψουμε κανένα μπανάκι καλώς!!

Απο τούμπες κ κλωτσιές η Μπέμπα μου κάνει καθημερινά πάρτυ. Τα δώρα αρχίζουν κ σε εμάς να καταφθάνουν. Κουνια, καθίσμα αυτοκινήτου με βάση και πολλά πολλά ρούχα απο εμένα!!! Σαν πρώτη φορά χαζομαμα, μην με κράξετε ...

Όσο για τις κράμπες δεν με πιάνουν. Στον 5 μηνα έπαθα 6-7 φορές και αυτό ήταν. Μαγνήσιο δεν παίρνω.

Κορίτσια άλλη ερώτηση. Απο κιλά πως είστε; Εγώ στις 28+5 σήμερα και απο κιλα ειμαι +4 κιλα. Εξαιρετικά λέει ο γιατρός μου μιας κ η Μπέμπα μου ειναι 1.150γρ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!

Τέλος και για εμάς οι διακοπούλες... Ευχαριστήθηκα τόσο πολύ τον άντρα μου και το παιδάκι μου που ξέχασα για λίγο οτι είμαι έγκυος! Πραγματικά δεν το καταλάβαινα καθόλου...

Είχαμε και γιατρό εχθές.. όλα καλά! είμαστε 1090g! Εγώ είμαι στα +6 κιλά αλλα δεν μου φαίνεται πολύ... Με κάνουν για 5 μηνών... κι έχω μπει στον 7ο!

Κατερίνα εννοείς κράμπες στην κοιλιά? Εγώ κάποιες φορές όταν ξυπνάω έχω κράμπες στις γάμπες, αλλά όταν σηκωνομαι από το κρεβάτι περνάνε.

Απο δωράκια δεν μας έχουν φέρει τίποτα, το δεύτερο παιδάκι πάντα είναι "ριγμένο"! χαχα. Μόνο εγώ του έχω πάρει 2 φορμάκια και 3 φανελάκια...και λέω να του πλέξω μια κουβερτούλα όταν θα βγω σε άδεια.. Αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουμε τα πάντα από το πρώτο και απλά θα συμπληρώσουμε οτι λείπει από ρούχα. Α! και λεω να πάρω μια μικρή αλλαξιέρα που δεν είχα.. Ανανεώνουμε και το παιδικό δωμάτιο, γιατί θα είναι κοινό και σε κανένα μήνα θα είναι όλα σχεδόοοον έτοιμα


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που είπαμε για ρούχα, έχω κάποιες απορίες...

Τι θα πάρετε για τους πρώτους μήνες? Φανελάκια μόνο μακρυμάνικα η και κοντομάνικα? Φορμάκια απλά βαμβακερά ή χοντρά πχ βελουτε?


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Sassa87 απο κιλα ειμαι στο +9 :-( και θα παρω κι'αλλα μεχρι το τελος... Να δουμε πώς θα τα χασουμε.....:?

@anath Κραμπες στις γαμπες εννοω.. σχεδον καθε βραδυ πριν κοιμηθω με πιανουν ρε γμτ..Μου εχει δωσει κ μαγνησιο ο γιατρος για αυτο...


cMVup2.png?t=1&Lz53LAzd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο φορμάκια εσώρουχα όλες οι φίλες και ξάδερφος μανούλες μου είπαν να παρω κοντομάνικα. Εγω βέβαια πηρα και 2-3 με μακρύ μανικανι.

Για εξωρουχα φορμάκια εχω πάρει κ βαμβακερά και 3-4 βελουτε. Σαν πρώτη φορά χαζομαμά πηρα απ΄ολα (μεταξύ μας μαλλον εχω παρει πολλα!!!:?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

Ειμαι καινουρια στην παρέα.

Με το καλο τα μωρακια σας κ μ ενα πονο που λεμε.

Εγω εχω ενα κοριτσακι 2 ετων(γεννησα με καισαρικη στην 39η εβδομαδα χωρις να εχω καποιο προβλημα) κ τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο..

Αυτο που με καιει ειναι αν γνωριζετε καποιον γυναικολογο στα ιωαννινα που να ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου ακομα κ μετα απο καισαρικη..

Εχω ακουσει οτι μπορει να συμβει αυτο κ θα ηθελα να το τολμησω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγκυουλες μου τι κανετε? φουσκωνετε φουσκωνετε?

Τελειωνει σιγα σιγα και το καλοκαιρι... στη θεωρια βεβαια αφου η ζεστη προβλεπω να συνεχιζετε για πολυ ακομη...

Μιλατε για αγορες βλεπω εγω που γεννησα ξανα Νοεμβρη δεν χρησημοποιησα καθολου κοντομανυκα εσωτερικα φανελακια. Του φοραγα ενα μακρυ απο μεσα φανελακι και μακρυ φορμακι απ εξω.. στο σπιτι ειχαμε 22-23 βαθμους συνηθως και τον κρατουσαν ζεστο.. οταν χειμωνιασε δε περισσοτερο του φοραγα και ζακετακι δεν ξερω αν ημουν υπερβολικη αλλα το μικρουλι μου ηταν παντα ζεστο... απλα δεν τον σκεπαζα με πολλα πολλα μεσα στο σπιτι...

Εγω το μονο που αγορασα για το νεο μας μωρακι ειναι ενα ζευγαρι παπουτσακια τυπου all star! Ετσι για το καλο.. θα του παρω και λιγα φανελακια φορμακια κλπ...

Πηγαμε σημερα στο γιατρο ολα καλα ο μικρος μας εχει φτασει πια 1,620! μεγαλουτσικος λεει ο γιατρος αλλα εμενα μου φαινεται φυσιολογικο το βαρος του. τον ρωτησα για τα πετρωματα που εχω μου ειπε φυσιολογικο και ελεγξε τον τραχηλο που ειναι μια χαρα ευτυχως... Ο αιματοκριτης μου επιτελους πηρε την ανιουσα και αισιοδοξω να μινω σταθερη ετσι μεχρι τελους... Απο κιλα ειμαι σταθερα στο +1,5 ..

Ενα ενοχλητικο συμπτωμα που εχω ειναι οι ταχυκαρδιες, φτανω μεχρι 120 παλμους το λεπτο, αλλα ο γιατρος μου ειπε μεχρι τοσο ειναι φυσιολογικο.. αν φτασει 140 τοτε ανυσηχουμε.. ελπιζω να μην εχω καμια δυσαρεστη επιπλοκη γιατι θελω πολυ να γεννησω φυσιολογικα!

Απιστευτο που φαινται που αυριο κλεινω 30 εβδομαδες και οπου να σαι κλεινω τον 7ο και μπαινω στον 8ο....!!!!

Κατα τα αλλα ο μπεμπαρος ολη μερα κλωτσαει, κ η κοιλια μου κανει καρουμπαλακια, μπορω να ψηλαφησω το πατουσακι κ το κεφαλακι του! :rolleyes:

Κατερινα2003 υπαρχει ενα σχετικο γκρουπ στο φεισμπουκ λεγεται vbac - φυσιολογικος τοκετος μετα απο καισαρικη εκει θα σε κατευθυνουν αναλογα εχουν λιστες με γιατρους και μπορεις να βρεις εμπιρειες απο αλλες κοπελες κλπ ! ! με το καλο το μωρακι σου!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Linaki συγκινουμαι με το πατουσακι του μωρου!! Πρεπει να ναι φοβερο να το αναγνωριζεις μεσα απτην κοιλιτσα! Ανυπομονω ενα απτα τεσσερα πατουσακια να φανει και στη δικη μας κοιλια!!

+1,5 κιλο βρε θηριο??? Πως το κανεις πες και σε εμας?! Εμενα εχει ανοιξει η ορεξη μου το τελευταιο εναμιση μηνα και φοβαμαι δε θα μαζευομαι, πηρα 6 και εφτασα 58μισο..

Βεβαια περηφανη θα σας πω οτι εκοψα το αλατι , ζοριζομαι λιγο γιατι μου λειπει αλλα για καλο ειναι, και νιωθω πιο ξεφουσκωτη απο ποτε, χωρις φυσικα να εχω μειωθει σε ογκο :D αλλα νομιζω αισθανομαι πολυ καλυτερα οχι τοσο τσιτα!

Αααα μου ειπαν να κλεισω και πρωιμο ντοπλερ και το εβαλα την επομενη εβδομαδα που θα ειμαι 26εβδομαδων. Για να μπορεσουμε να μετρησουμε καλυτερα και τα δυο μωρακια καθως η μικρη εχει κατεβει τοοοοσο χαμηλα κ δε θελει η μαια μου να τη ζουληξει για να τη μετρησει και ο υιος ειναι 780γρ μεγαλουτσικος μου ειπε με αμνιακο στα ανωτερα φυσιολογικα, οποτε αν και δε συντρεχει λογος ανησυχιας αφου η καμπυλη ζαχαρου ηταν μια χαρα, να τα μετρησουμε κ τα δυο διεξοδικοτερα!!

Φανταζομαι σιγα σιγα επιστρεφετε κι οι υπολοιπες μανουλες απο τις διακοπες σας , να αρχισουμε και τις ετοιμασιες μας κοριτσιαααα!


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανουλες!!!! Που χαθηκατε όλες;; Εμείς εχουμε κάνει και την καμπύλη ζαχαρου πριν απο 10 μέρες και ηταν πολυ καλα τα αποτελέσματα όπως και ο σιδηρος και ο αιματοκρίτης!! Την Δευτέρα εχουμε ραντεβού για να δούμε τον μικρό μας και ανυπομονώ να δώ πως μεγάλωσε!! Οι κλωτσιες έχουν γίνει πολυ δυνατές και επίσης εχουμε και λοξυγγα και ενώ διάβασα οτι δεν τον ενοχλεί τον λυπάμαι τον καημενουλη!!! Εχουμε αρχίσει και τις αγορές και τα δώρα επίσης άρχισαν να έρχονται!! Το δωμάτιο του ειναι σχεδον έτοιμο!! Δεν μπορούσα να κρατηθώ άλλο και το ξεκινήσαμε απο νωρίς!! Χαχαχα!! Γενικά απο συμπτώματα μόνο τρελές καουρες και λιγο δυσκολία στον ύπνο τωρα που εχει μεγαλώσει πολυ η κοιλίτσα!! Ελπίζω να είστε όλες καλα και περιμένω και τα δικά σας νεα!!!

Link to comment
Share on other sites

που ειστε εγκυουλες μου?

ελπιζω ολες οι μανουλες κ τα μωρακια να ειναι καλα!

kaity μπραβο τελεια τα αποτελεσματα για τη γλυκοζη! Απολαυσε τις κλωτσιες και τη δημιουργια του παιδικου δωματιου! Ουφ γω δεν εκανα τιποτα ακομα ουτε αγορες ουτε τιποτα, αδικημενα δευτερα παιδια! :P

Λεω να αρχισω να πλενω - σιδερωνω κ να φτιαξω τη βαλιτσα για το μαιευτηριο τωρα που μπορω! μου φαινετα απιστευτο πραγματικα διανυουμε τον 8ο μηνα!

Απο συνπτωματα εγω εχω πολλες ζαλαδες, καουρες κ κουρασηηη... αλλα τη παλευουμε!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!!! και εγω λεω απο την επομενη να αρχισω να μαζευομαι σιγα σιγα με την βαλιτσα. ειμαι 31+3. πωπωπω καθε μερα καθομαι κ κοιταζω τα ρουχαλακια που εχουμε ψωνισει και γελαω σαν τη χαζη!!!!! απο θεμα εγκυμοσυνης ολα μια χαρα, δεν με ενοχλησε στιγμη η μπουμπου!!!χαχα

Link to comment
Share on other sites

μελλοντικες μανουλες για τα βρεφακια μας τι ρουχα εχετ παρει? εγω πηρα τα εξωρουχα φορμακια μακρυμανικα με τα ποδαρακια μεσα. για εσωρουχα φορμακια πηρα και κοντομανικα με ποδαρακια εξω κ μερικα μακρυμανικα και οτι μας χρειαστει. σαν πρωτη φορα μαμα δεν ηξερα τι θα μου χρειαστει!!!πππφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια... Χαθήκαμε.... Πως είστε? Έχετε αντοχές ακόμα? Τα μωράκια μας μεγαλώνουν ε? Βλέπω προχωράτε και με τις ετοιμασίες... Ελπίζω όλα να είναι καλά και ήρεμα...

Εγώ έχω μείνει λίγο πίσω με την προετοιμασία.. Τώρα ψωνίζω σιγά σιγά! Αποφάσισα να μην πάρω πολλά ρουχαλάκια, θα περιμένω να δω και τα δώρα και θα συπληρώσω και μετά τη γέννα ότι χρειαστεί. Εν τω μεταξύ έχω πολλά σε μέγεθος 3-6 από τον μεγάλο μου και έτσι ότι χρειάζομαι είναι σε 0-3, τα οποία να ξέρετε οτι δεν θα τα φορέσουν για πολύ καιρό τα μικρούλια μας.. Έτσι έχω πάρει μακρυμάνικα φανελάκια με μπροστινό κούμπωμα, φορμάκια βελουτέ και βαμβακερά, θα πάρω ένα μπουφανάκι και 1-2 ωραία σετάκια για τις εξοδους...

Τα δικά μου μάλλον Οκτώβρη θα τα ετοιμάσω... Περιμένω να πάρω και άδεια...

Από συμπτώματα έχω κι εγώ καούρες (το σουσάμι βοηθάει) και αυπνίες κάποια βράδια... Επίσης διανύω περίοδο ψυχολογικών μεταπτώσεων... Ενώ νιώθω την απόλυτη ευτυχία και ανυπομονώ να μεγαλώσει η οικογένεια...., ξαφνικά με πιάνει άγχος και απογοήτευση ότι αποκλείεται να τα καταφέρω με δυο παιδιά, οτι θα τα κάνω όλα λάθος και άλλα τέτοια χαζά! Μάλλον φταίνε οι ορμόνες... Ουφ! Και επίσης με έχει πιάσει μανία τακτοποίησης... Συνέχεια ανεβοκατεβάζω ρούχα, φτιάχνω ντουλάπες, πετάω, πλένω, σιδερώνω... κι έχω κουραστεί...

Αυτά! Αύριο έχω το doppler... θα σας πω νέα..

Φιλάκια :)


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...