Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Αυγουστος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • female

    6365

  • mikio

    5355

  • JimDin

    4874

  • honey

    4571

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • female

    female 6.365 δημοσιεύσεις

  • mikio

    mikio 5.355 δημοσιεύσεις

  • JimDin

    JimDin 4.874 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 4.571 δημοσιεύσεις

Posted Images

Εχθές πήγαμε το απόγευμα στις κούφιες και τόση γκρίνια δεν τον είχα δει να έχει ποτέ...στην πλατεία βρήκαμε τα πεθερικά μου και πήγαμε όλοι μαζί...γκρίνια.γκρινια και πάλι γκρίνια για όλα απο τον Λ...τον ξεμάτιασμα με....όταν ήρθε ο μπαμπάς του απο το γυμναστήριο του έφερε ενα ωραίο μπλοκ ζωγραφικής με νερό μπογιές,μαρκαδορους και κερομπογιες και κάπως ηρεμισε...ποτέ δεν το εχω δει έτσι το παιδι μάλλον το ταλαιπωρεί και το κρυωμα....


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευτυχώς που διαβάζω νέα σας κ ξεχνιέμαι! Από χθες τς βλέπω όλα μαύρα ή ρεαλιστκά. Τόσο καιρό ξοδεύαμε παραπάνω από όσα μπορούσαμε βασιζόμενοι στα έτοιμα, τώρα που τελειώνουν με έχει πιάσει πανικός. Πρέπει να κάνουμε ριζικές αλλαγές, ότι χειρότερο για το παιδί! Σκεφτόμαστε να πάμε να μείνουμε σε ένα από τα πατρικά μας αλλά κ στις δύο περιπτώσεις ρίχνουμε πολύ την ποιότητα ζωής μας: στο πατρικό του Γ. πρέπει να ξεσπιτώσουμε τους δικούς του κ να πάνε σε ένα από τα μικρότερα που νοικιάζουν κ μαδ δίνουν το νοίκι. Το σπίτι είναι παντελώς ασυντήρητο κ για να πεις ότι μένεις θες ένα χιλιάρικο για πλάκα κ σιγά σιγά κι άλλα. Σχολείο μπορώ να τον φέρνω αλλά είναι κανένα 20λεπτο μακριά!

Το δικό μου πατρικό αποτελείται από 2 διαμερίσματα οπότε δεν ξεσπιτώνω γονείς, σε καλύτερη κατάσταση, οπότε δε θέλει φτιαξίματα σε πρώτη φάση, έχω baby sitter δίπλα, όμως: η μαμά μου έχει πολλά έπιπλα κ μαζί με τα δικά μας δε χωράνε οπότε θα χρειαστούμε αποθήκη. Η περιοχή είναι πιο κεντρικά, με τα γνωστά προβλήματα, κ ο μικρός θα αλλάξει σίγουρα σχολείο, αν πάει! Κ το τρίτο κ σημαντικό, ο Γ. βγάζει καντήλες στην ιδέα της γειτνίασης με τη μσμά μοθ, που είναι αρκετά παρεμβατική.

Σε κάθε περίπτωση θα φύγουμε από το σπιτάκι μας κ τις ανέσεις μας, θα περιοριστούμε χωρικά, οικονομικά δε μας παίρνει για αρκετό καιρό να τα φτιάξουε όπως θέλουμε και άλλα.

Τελευταία λύση η μετανάστευση, τουλάχιστον να έχουμε 2 δουλείες, αλλά αυτό κι αν είναι ριζική αλλαγή που δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη, θέλει καλή οργάνωση, κ χρόνο κ μέχρι τότε τα χρέη θα συσσωρεύονται.

Βέβαια πολλα θα λυνόντουσαν αν εβρισκα μία σταθερή δουλειά που πλέον ακουγεται σαν ανέκδοτο.

Link to comment
Share on other sites

ντινακι, εμενα η χριστινα κανει συχνα κατι ανεξηγητα ξεσπεσματα ..λιγο υπερενταση , κουραση ..ισως κατι τα στενοχωρησε ...το 'ξεματιασμα" , η αποσπαση προσπαχης και η αδιαφορια για τη γκρινια ...καλυτερη λυση !!!

ελεαννακι....σορυ κιολας ..αλλα εχετε ενα καρο εναλλακτκες ...για 1α , 2α σπιτια ...μην τρελαινεστε ....μαλλον πρεπει να παρεις αποφαση οτι δεν μπορειτε να συντηρησετε αλλο το συγκεκριμενο λαιφσταιλ ....αλλα εχετε πολλες εναλλακτικες ....να ειστε ευγνωμονες με ολα αυτα που γινονται γυρω μας !!!

δηλαδη αν τα πεθερικα σου πανε σε 50 τμ σπιτι? τι εγινε ? ή αν η μητερα σου πεταξει εναν καναπε 50 ετων για να βαλεις εσυ τα καινουρια επιπλα ειναι τοσο τραγικο ???

ή αν ο αντρας κατσει ενα σκ και το βαψει και κανει ενα μερεμετι ???

μη στενοχωριεσαι και μη κατσουφιαζεις ...μονο υγεια !!και χαμογελο!


F4Bkp2.png

nsWnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας ...

νεκ μου στα curves πας ???εχω κοντα ...να παω μια βολτα να δω τι γινεται ???

αποψε κοιμηθηκαμε ολο το βραδυ και ξεκουραστηκαμε .....

διαλογος με τα κοριτσια ...

-μαμα ..ηρθαν καινιανουραια παιδακια ..στο σχολειο ..η κατια, ο γιαννης

-και κλαιγανε

- και θελανε πιπιλα ...χιχιχιχ (Η Αγγελικη )

-Αγγελικη μην κοροιδευεις...ξερεις ποσο δυσκολα περασα εγω περσυ!!!

ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ....ουφ !!

φετος παει τρεχοντας παντως !!

Kι εγώ γέλασα με τη μικρή σου (τσουχτερή Σκορπίνα θα βγει κι αυτή?) Κατερίνα και θαυμάζω τη μεγάλη σου για την ωριμότητά της! Μπράβο στα κορίτσια σου!

Στα curves πάω ναι, το είχα γράψει και στο φέις! Να πας να δεις τι γίνεται και στα δικά σας εκεί πάνω. Εμένα μου αρέσει γιατί είναι λάιτ. Για αρχάριους, δεν καταχτυπέσαι να γίνεσαι κομμάτια, ότι πρέπει για μικρομανούλες που είμαστε ήδη κάπως ταλαιπωρημένες...

Καλημέρα!

Κατερινιώ πολύ γέλασα με τον διάλογο τον κοριτσιών σου!Αυτα ειναι τα καλα άμα ειναι κοντά ηλικιακά τα παιδιά...έχουν το ενα το άλλο!

Κοριτσάκια το μπράβο ειναι για μένα και όχι για το Μητσο...που πάω ψωνίζω,ζυγίζω,βράζω και ψήνω και το στεφάνι μου απλά τα τρώει!Η άληθεια ειναι οτι ξεκίνησε να τρώει πρωινό που με έναν καφέ την έβγαζε και ενα τοστ στις 12...του έφτιαξα για πρωινό αυγά ασπράδια ,κουακερ ,μέλι ,καρύδια και κανέλα....στην αρχή ξένισε γιατί ειναι και δύσκολος στο φαγητό αλλα μια χαρα το έφαγε μετα...δοκίμασα και εγω που τρελαινομαι για το κουακερ και εχω να πω τα καλύτερα!

Μπράβο και στον μπαμπά που μαθαίνει σε νέες συνήθειες αλλά και σε εσένα που του τα δίνεις έτοιμα! Ας είχα κι εγώ έναν να μου μαγειρεύει ξεχωριστά για τη διατροφή μου και δεν θα έκανα καμία παρασπονδία! Το κουάκερ το έτρωγα κι εγώ πολύ. Τώρα λόγω γκαπς το έχω κόψει. Λόγω γλουτένης δεν νομίζω να το ξαναφάω ακόμα κι αν με το καλό ξεμπερδέψω από την γκαπς. Που με τις παρασπονδίες μου δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό το ξεμπέρδεμα...

Πιπιλάνε εμείς ακόμα έχουμε το βράδυ...με τίποτα δεν την αφήνει...την θέλει το 10λεπτο του ύπνου και μετα την πετάει...φαντάρο με πιπιλά έχετε δει?

:lol::lol::lol: Μαρή Ντίνα άμα δεν το πάρεις απόφαση να του την πάρεις δεν θα την κόψει ποτέ! Φαντάρος θα πάει καλά το λες κι ακόμα θα τη βαστάει! Θα γκρινιάξει μια δυο φορές αλλά θα το πάρει απόφαση. Εγώ θορυβήθηκα όταν μου έδειξε η γιατρός τα δόντια της Αριάδνης σηκώνοντας το κεφάλι της προς τα πάνω. Μέχρι τότε νόμιζα ότι αυτό που λένε ότι στραβώνουν τα δόντια με την πιπίλα σημαίνει να κοιτάνε αριστερά-δεξιά. Και τα δοντάκια του παιδιού ήταν ολόισια! Αλλά αυτό που εννοούν είναι ότι η γνάθος στην πάνω μεριά κοιτάει προς τα έξω, όταν παίρνουν πιπίλα. Η γνάθος, όχι τα δόντια. Όταν το είδα αυτό έπαθα σοκ και το πήρα απόφαση και την κόψαμε. Μία εβδομάδα γκρίνιαξε και κακοκοιμήθηκε, μετά το πήρε απόφαση. Το μόνο κακό ήταν ότι έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο γιατί έλειπε το νανουριστήρι της! :lol:

Νεκ το συκώτι το δίνεις στα παιδιά?Θελω και εγω να του το δώσω αλλα με αυτά που ακούω φοβάμαι...αν το φάει δηλαδή...πως το φτιάχνεις...και κάτι άλλο δημητριακά ή ψωμι δίνεις στα μικρά?Αν όχι τι τους δίνει στην θέση τους?

Εμείς Ντίνα έχουμε εντόσθια από δικά μας ζώα. Κότες, κατσίκια και αρνιά. Αλλά αν βρεις έναν έμπιστο κρεοπώλη θα μπορείς να παίρνεις. Θα προτιμήσεις από μικρά ζώα, όχι μοσχαρίσια. Έχει πολύ σίδηρο. Άλλοι την κάνουν τηγανιτή τη συκωταριά με αλευράκι, εμένα μου αρέσει με αλατοπίπερο, λίγη ρίγανη, δεντρολίβανο, λίγο ξύδι και λίγο λάδι στο γκριλ για κανένα δεκάλεπτο-τέταρτο από κάθε μεριά (να μην καεί, αλλά να μην μείνει και άψητη.) Αν χρειαστεί την κόβεις σε πιο λεπτές φέτες για να ψηθεί καλύτερα, αλλά μην σου παραψηθεί γιατί θα γίνει σκληρή.

Εναλλακτικά την ζεματάς ή τη βράζεις και την πολτοποιείες σε μπλέντερ και την προσθέτεις σε κιμά για κεφτεδάκια ή μπιφτέκια. Ή σε κομματάκια μέσα σε ομελέτα.

"Δημητριακά" πρωινού φτιάχνω δικά μου Ντίνα κι είναι πολύ νόστιμα! Δε χρησιμοποιώ κανένα δημητριακό για να τα φτιάξω, είναι βέβαια ακριβούτσικη διαδικασία. Αν θες μπορώ να σου δώσω τη συνταγή. Την έχω ανεβάσει στο φέις σε ένα γκρουπ που είμαι μέλος. Ψωμί δεν τους δίνω στο σπίτι. Άμα βγούμε έξω και το δουν δεν θα απαγορεύσω φυσικά να φάνε, όπως κι αν τα κεράσουν κανένα γλυκό σε γενέθλια κι έτσι. Προσπαθώ με τρόπο να τα αποφύγω αλλά αν δεν γίνεται δεν θα τους το πάρω κι από τα χέρια. Αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη με το θέμα της αντικατάστασης που με ρωτάς. Δλδ τι θες να αντικαταστήσεις και με ρωτάς με τι το αντικαθιστώ. Τα δημητριακά που με ρώτησες, φτιάχνω δικά μου. Τι άλλο? Ψωμί που ρωτάς απλά δεν τρώμε. Για το σχολείο κάνω κάτι παξιμαδάκια με αλεύρι αμυγδάλου που τα παίρνει μαζί με τυρί ας πούμε. Υπάρχουν πολλές συνταγές, ακόμα και για τύπου "πίτα για σουβλάκι" με αλεύρι αμυγδάλου ή καρύδας. Κέικ το ίδιο. Κάνω ένα με μήλο και μπανάνα και ένα άλλο με κολοκυθάκι. Έχω και άλλες συνταγές με καρότο, με γλυκοκολοκύθα. κλπ Κάτι άλλο που θες να με ρωτήσεις?

Καλημέρα! Ευτυχώς που διαβάζω νέα σας κ ξεχνιέμαι! Από χθες τς βλέπω όλα μαύρα ή ρεαλιστκά. Τόσο καιρό ξοδεύαμε παραπάνω από όσα μπορούσαμε βασιζόμενοι στα έτοιμα, τώρα που τελειώνουν με έχει πιάσει πανικός. Πρέπει να κάνουμε ριζικές αλλαγές, ότι χειρότερο για το παιδί! Σκεφτόμαστε να πάμε να μείνουμε σε ένα από τα πατρικά μας αλλά κ στις δύο περιπτώσεις ρίχνουμε πολύ την ποιότητα ζωής μας: στο πατρικό του Γ. πρέπει να ξεσπιτώσουμε τους δικούς του κ να πάνε σε ένα από τα μικρότερα που νοικιάζουν κ μαδ δίνουν το νοίκι. Το σπίτι είναι παντελώς ασυντήρητο κ για να πεις ότι μένεις θες ένα χιλιάρικο για πλάκα κ σιγά σιγά κι άλλα. Σχολείο μπορώ να τον φέρνω αλλά είναι κανένα 20λεπτο μακριά!

Το δικό μου πατρικό αποτελείται από 2 διαμερίσματα οπότε δεν ξεσπιτώνω γονείς, σε καλύτερη κατάσταση, οπότε δε θέλει φτιαξίματα σε πρώτη φάση, έχω baby sitter δίπλα, όμως: η μαμά μου έχει πολλά έπιπλα κ μαζί με τα δικά μας δε χωράνε οπότε θα χρειαστούμε αποθήκη. Η περιοχή είναι πιο κεντρικά, με τα γνωστά προβλήματα, κ ο μικρός θα αλλάξει σίγουρα σχολείο, αν πάει! Κ το τρίτο κ σημαντικό, ο Γ. βγάζει καντήλες στην ιδέα της γειτνίασης με τη μσμά μοθ, που είναι αρκετά παρεμβατική.

Σε κάθε περίπτωση θα φύγουμε από το σπιτάκι μας κ τις ανέσεις μας, θα περιοριστούμε χωρικά, οικονομικά δε μας παίρνει για αρκετό καιρό να τα φτιάξουε όπως θέλουμε και άλλα.

Τελευταία λύση η μετανάστευση, τουλάχιστον να έχουμε 2 δουλείες, αλλά αυτό κι αν είναι ριζική αλλαγή που δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη, θέλει καλή οργάνωση, κ χρόνο κ μέχρι τότε τα χρέη θα συσσωρεύονται.

Βέβαια πολλα θα λυνόντουσαν αν εβρισκα μία σταθερή δουλειά που πλέον ακουγεται σαν ανέκδοτο.

Νομίζω έτσι όπως τα διαβάζω ότι θα προτιμούσα την πιο οικονομική λύση δλδ τη μετακόμιση στο δικό σου πατρικό. Το ζήτημα με τα έπιπλα αν κάποια περισσεύουν και δεν χρειάζονται θα μπορούσε ίσως να τα πουλήσει η μαμά σου; Δεν κατάλαβα, είναι δύο διαμερίσματα όπου στο ένα μένουν οι γονείς σου και στο άλλο έχουν έπιπλα που τους περισσεύουν; Αν είναι έτσι και δεν τα χρειάζονται θα ήταν μια λύση να τα δώσουν ή να τα πουλήσουν. Κι εμένα οι γονείς μου έχουν τα παλιά τους και κάθονται στο υπόγειο για την περίπτωση που ίσως χρειαστούν... και απλά τα τρώει ο σκόρος.

Για την αλλαγή σχολείου επειδή είναι ακόμα μικρός, αρχή και δεν είναι δημοτικό θα το δεχτεί καλύτερα. Ακόμα και το να τον πηγαινοφέρνεις αν μένατε στα πεθερικά σου θα ήταν θέμα και οικονομικό πάνω-κάτω με τις βενζίνες. Και ταλαιπωρία το πήγαινε έλα με τον χειμώνα και τις βροχές.

Η "μπέιμπι σίτερ" που λες είναι βασική, θα μπορούσες έτσι να βγεις πιο άνετα στο ψάξιμο για δουλειά, ίσως ακόμα να έκανες και πιο άνετα κάτι από το σπίτι. Οι καντήλες του άντρα σου τώρα... είναι το λιγότερο νομίζω. Με λίγη καλή θέληση θα μπορούσε ο καθένας να μπει στην θέση του και να μην παρεμβαίνει στα οικογενειακά του άλλου. Το πολύ-πολύ από εκεί με περισσότερη άνεση οργανώνετε τυχόν μετανάστευση που λες. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να το κάνετε?

Για τη μετακόμιση στο πατρικό του άντρα σου, το βρίσκω και μεγαλύτερη ταλαιπωρία για εσάς και για αυτούς και οικονομικά πιο ζόρικο αφού θέλει και μερεμέτια.

Από εκεί κι έπειτα η αρχή θα είναι δύσκολη, αλλά σιγά-σιγά θα προσαρμοστείτε και άμα βάλετε και κανένα φράγκο στην άκρη όλα θα αλλάξουν προς το καλύτερο όσον αφορά την ψυχολογίας σας κι έπειτα όλα θα βρουν το δρόμο τους. :wink:

Εχθές πήγαμε το απόγευμα στις κούφιες και τόση γκρίνια δεν τον είχα δει να έχει ποτέ...στην πλατεία βρήκαμε τα πεθερικά μου και πήγαμε όλοι μαζί...γκρίνια.γκρινια και πάλι γκρίνια για όλα απο τον Λ...τον ξεμάτιασμα με....όταν ήρθε ο μπαμπάς του απο το γυμναστήριο του έφερε ενα ωραίο μπλοκ ζωγραφικής με νερό μπογιές,μαρκαδορους και κερομπογιες και κάπως ηρεμισε...ποτέ δεν το εχω δει έτσι το παιδι μάλλον το ταλαιπωρεί και το κρυωμα....

Γκρίνια? Έλα να σου γνωρίσω την Αριάδνη!!! Ακόμα και το νερό το ζητάει κλαίγοντας και τσιρίζοντας! Και η πλάκα είναι ότι δεν της δίνω σημασία, ούτε νερό! Αλλά κάθε φορά το ίδιο βιολί!!! ΔΕΝ μπορεί αυτό το παιδί να ζητήσει κάτι σαν τον άνθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

ντινακι, εμενα η χριστινα κανει συχνα κατι ανεξηγητα ξεσπεσματα ..λιγο υπερενταση , κουραση ..ισως κατι τα στενοχωρησε ...το 'ξεματιασμα" , η αποσπαση προσπαχης και η αδιαφορια για τη γκρινια ...καλυτερη λυση !!!

ελεαννακι....σορυ κιολας ..αλλα εχετε ενα καρο εναλλακτκες ...για 1α , 2α σπιτια ...μην τρελαινεστε ....μαλλον πρεπει να παρεις αποφαση οτι δεν μπορειτε να συντηρησετε αλλο το συγκεκριμενο λαιφσταιλ ....αλλα εχετε πολλες εναλλακτικες ....να ειστε ευγνωμονες με ολα αυτα που γινονται γυρω μας !!!

δηλαδη αν τα πεθερικα σου πανε σε 50 τμ σπιτι? τι εγινε ? ή αν η μητερα σου πεταξει εναν καναπε 50 ετων για να βαλεις εσυ τα καινουρια επιπλα ειναι τοσο τραγικο ???

ή αν ο αντρας κατσει ενα σκ και το βαψει και κανει ενα μερεμετι ???

μη στενοχωριεσαι και μη κατσουφιαζεις ...μονο υγεια !!και χαμογελο!

Βρε Κατερίνα εναλλακτική λες να ξεσπιτώσω έναν κατάκοιτο κ μίς γυναίκα 75 χρονών που τον φροντίζει τα τελευταία 20 χρόνια; Ή μερεμέτι η αλλαγή ενός σπασμένου παράθυρου κ μίαδ σπασμένης εξώπορτας; Το λαιφσταιλ που λεσ είναι ότι νοικιάζουμε ένα διαμέρισμα; Γιατί γι' αυτό μιλάμε! Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεσαι όταν μιλάς εκ του ασφαλούς. Μπορεί να σας φαίνεται κλάψα, αλλά το να σε παίρνουν για πρώτη φορά στη ζωή σου κ να σου λένε ότι χρωστάς δεν ειναι κ ότι πιο ευχάριστο.

Νεκ το πατρικό μου ήταν δύο μικρότερα διαμερίσματα που τς ενώσαμε. Όταν έφυγα υπήρξε η σκεψη να περιοριστούν οι δικοί μου στο 1, αλλά το να νοικιάσεις σε τέτοια περιοχή ισοδυναμεί με καταστροφή του σπιτιού για λίγα χρήματα κ εφορία. Τα έπιπλα είναι απλωμένα κ στα 2 διαμερίσματα κ κάποια είναι παλιά με συναισθηματική κ όχι μόνο αξία. Θα χρειαστει ίσως να μεταφέρουμε κάποια σε μια μικρή αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

νεκ τρελη κουμουτσα εγραψες !!!!

για τη πιπιλα παντως εχεις δικιο ...και εγω της εκοψα ευκολα ..αν και δεν το περιμενα !!πιο μεγαλο αγχος ειχα εγω ...παρα οι μικρες !!!

αυτο με τη γκαπς.....που βρισκεις χρονο ???μπραβο ....


F4Bkp2.png

nsWnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Κατερίνα εναλλακτική λες να ξεσπιτώσω έναν κατάκοιτο κ μίς γυναίκα 75 χρονών που τον φροντίζει τα τελευταία 20 χρόνια; Ή μερεμέτι η αλλαγή ενός σπασμένου παράθυρου κ μίαδ σπασμένης εξώπορτας; Το λαιφσταιλ που λεσ είναι ότι νοικιάζουμε ένα διαμέρισμα; Γιατί γι' αυτό μιλάμε! Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεσαι όταν μιλάς εκ του ασφαλούς. Μπορεί να σας φαίνεται κλάψα, αλλά το να σε παίρνουν για πρώτη φορά στη ζωή σου κ να σου λένε ότι χρωστάς δεν ειναι κ ότι πιο ευχάριστο.

Νεκ το πατρικό μου ήταν δύο μικρότερα διαμερίσματα που τς ενώσαμε. Όταν έφυγα υπήρξε η σκεψη να περιοριστούν οι δικοί μου στο 1, αλλά το να νοικιάσεις σε τέτοια περιοχή ισοδυναμεί με καταστροφή του σπιτιού για λίγα χρήματα κ εφορία. Τα έπιπλα είναι απλωμένα κ στα 2 διαμερίσματα κ κάποια είναι παλιά με συναισθηματική κ όχι μόνο αξία. Θα χρειαστει ίσως να μεταφέρουμε κάποια σε μια μικρή αποθήκη.

Όχι πεθερικά για όλους τους παραπάνω λόγους λοιπόν! Τα παλιά έπιπλα με συναισθηματική αξία μη σου πω ότι θα τα κρατούσα εγώ και θα φύλαγα τα δικά μου αν είχα τη δυνατότητα να τα φυλάξω.

Οσο για την Κατερίνα βρε συ, έτσι είναι το στυλ της δε σου επιτέθηκε. :tongue: Μη μου παρεξηγηθείτε τώρα πάνω που ξαναβρεθήκαμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

νεκ τρελη κουμουτσα εγραψες !!!!

για τη πιπιλα παντως εχεις δικιο ...και εγω της εκοψα ευκολα ..αν και δεν το περιμενα !!πιο μεγαλο αγχος ειχα εγω ...παρα οι μικρες !!!

αυτο με τη γκαπς.....που βρισκεις χρονο ???μπραβο ....

παιδί μου εγώ έλεγα ότι θα χρειαστώ ηρεμιστικά αν ποτέ της την κόψουμε! :lol: εύκολα την έκοψε, ακόμα τη θυμάται βέβαια! εδώ ρε σεις ο Γιώργος, σας γράφω και συγκινούμαι, έκοψε την πιπίλα 2,5 χρονών και ακόμα και σήμερα τα βράδια πιπιλάει στον ύπνο του "τσουμ, τσουμ, τσουμ" κανονικά το παιδάκι μου! :tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η γκαπς δεν θέλει κόπο... θέλει τρόπο. ;) Δεν κάνω και όλα όσα λέει βέβαια. Κάνω σπιτικά πολλά φαγώσιμα, τύπου παξιμαδάκια, μπισκοτάκια, γλυκά, κέικ, φυστικοταχινοκαταστάσεις... και από εκεί κι έπειτα κάθε μέρα το κεφίρ (δε θέλει χρόνο), μία φορά την εβδομάδα σπιτικό γιαούρτι στη γιαουρτομηχανή (βγάζει για όλη την εβδομάδα σχεδόν) και τα δημητριακά των παιδιών τα κάνω μια φορά το μήνα γιατί κάνω μεγάλη ποσότητα και τα διατηρώ σε αεροστεγές τάπερ στο ψυγείο.

Κάποιους ζωμούς έχω στην κατάψυξη, κάποια σπιτικά αλλαντικά επίσης στην κατάψυξη και κάτι μάφινς και από εκεί κι έπειτα φαγητό όπως όλος ο κόσμος. Όχι κάτι το ιδιαίτερο. Έχω βγάλει πλάνο για τα ψώνια και τι μαγειρεύω για να μην ξεμένω από ιδέες και είμαι οκ. Τουρσιά κι έτσι δεν έχω κάνει. Στις διακοπές των Χριστουγέννων θα κάνω στοκ από διάφορα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι αγγελία χθες στο φέις σε ένα γκρουπ με χανιώτισσες και μοιράζω κεφίρ! θα περάσει σήμερα μια κοπέλα να πάρει και θα πάω άλλες τρεις αποικίες σε άλλες κοπέλες. Χαμός έγινε μόλις το έβαλα το μνμ! Ευτυχώς γιατί πολλαπλασιάζεται γρήγορα αυτό και λυπάμαι να το πετάω όταν τόσος κόσμος το ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μιλήσω κάπου αλλά φοβάμαι ότι ακούγομαι μελό. Λέτε για τη φλόγα, για γυμναστήριο, για προσωπικό χρόνο. Όταν έχεις γεμίσει άσπρες τρίχες κ δε σου περισσεύουν ούτε για βαφή όχι για κομμωτήριο, γιατί προέχουν άλλα πωσ΄ να νιώσεις ωραία με τον εαυτό σου, κ με το σύντροφό σου; Ένα παράδειγμα λεω! Και τόσα αλλα....δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία.

Τεσπα, κάθε μέρα νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι κ κάθε μέρα απογοήτευση ξανά, πόσς χαμόγελς πια να εχεις; Μας τελείωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μιλήσω κάπου αλλά φοβάμαι ότι ακούγομαι μελό. Λέτε για τη φλόγα, για γυμναστήριο, για προσωπικό χρόνο. Όταν έχεις γεμίσει άσπρες τρίχες κ δε σου περισσεύουν ούτε για βαφή όχι για κομμωτήριο, γιατί προέχουν άλλα πωσ΄ να νιώσεις ωραία με τον εαυτό σου, κ με το σύντροφό σου; Ένα παράδειγμα λεω! Και τόσα αλλα....δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία.

Τεσπα, κάθε μέρα νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι κ κάθε μέρα απογοήτευση ξανά, πόσς χαμόγελς πια να εχεις; Μας τελείωσαν...

Aφού είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα μην το καθυστερείτε να κάνετε τη μετακόμιση αν αυτός είναι ένας τρόπος να ισιώσουν λίγο τα οικονομικά σας. Είναι πολύ δύσκολο πράγματι να χρειάζεται να συμβιβαστείς με ένα σωρό αλλαγές στη ζωή σου και ιδίως όταν αναγκάζεσαι να τις κάνεις και δεν είναι επιλογή σου. Μια απόφαση είναι κι αφού πρέπει να παρθεί ας παρθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να μη φτάσετε στο αμήν και την πάρετε εν βρασμώ ψυχής και νιώσετε ακόμα πιο πιεσμένοι. Κάποιος από εσάς θα τραβήξει μεγαλύτερο ζόρι, αυτό είναι σίγουρο, δείτε λοιπόν και κρίνετε ποιο είναι το λιγότερο οδυνηρό σενάριο και πράξτε το. Αν η μετακόμιση βοηθήσει λίγο τα οικονομικά σας να ανακάμψουν, τότε κι εσύ θα νιώσεις καλύτερα και με άλλη διάθεση θα ψάξεις και για δουλειά και με άλλη διάθεση θα βλέπεις τον εαυτό σου και τη σχέση σου με τον άντρα σου. Κακά τα ψέμματα όλα στη ζωή μας επηρεάζονται από τις καταστάσεις που βιώνουμε και ένα μεγάλο κομμάτι είναι και το οικονομικό, το δεύτερο στη σειρά, μετά την υγεία. Σου έχουν πέσει μαζεμένα Ελεάνα και μπορώ να καταλάβω πώς νιώθεις από συγγενείς και φίλους που βιώνουν τα ίδια με εσένα. Δε λέω ότι κι εμείς δεν δυσκολευόμαστε αλλά σίγουρα εδώ στην επαρχία είναι καλύτερα τα πράγματα οπότε και καταφέρνουμε το κάτι παραπάνω από εσάς να βγάζουμε δηλαδή τον μήνα, έστω και τσίμα-τσίμα. Προχθές κάτι έλεγα του Άρη που λέγαμε να πηγαίναμε έξω με την κουμπάρα μου για φαγητό. Είπε να το αναβάλλουμε γιατί δεν έχουμε λεφτά, είπα στο διάολο η οικονομία και μου είπε "εσύ δεν είσαι που αγχωνόσουν που δεν βγαίνουμε?". Πράγματι περάσαμε ένα καλοκαίρι μες στο άγχος. Να έχουν πλακώσει η εφορία, η δεή, το νερό χρωστούμενο 2 τετράμηνα, κάτι ασφάλειες, κάτι χρωστούμενα στον αδερφό μου που τα χρειαζότανε κι αυτός, έξοδα με το σχολείο του παιδιού, κανένα ρουχάκι τους για το χειμώνα, είχα τρελαθεί να λογαριάζω και είχα απίστευτα νεύρα με όλο αυτό. Στο τέλος είπα άι σιχτίρ που θα τρελαθώ, ας μην πληρώσω κι ένα λογαριασμό, ας αφήσω για λίγες μέρες ακόμα τα δανεικά να τα γυρίσω σε λίγο, όλο αναβάλλουμε να πάρουμε κάτι καινούργιο που χρειαζόμαστε άμεσα και κάνω και χαβαλέ με τους μαθητές μου που πήγα με τη νέα χρονιά και με είδαν να μιλάω στο κινητό στο διάλειμμα και μου είπαν "Ακόμα αυτή τη σπασμένη παλιατζούρα έχετε για κινητό?" οπότε και τους είπα αν θέλουν να κάνουν έρανο να μου πάρουν καινούργιο γιατί λεφτά για άλλο δεν μπορώ να διαθέσω. :lol: Το στρώμα το δανεικό που είχαμε από όταν ήμασταν εργένηδες είναι ακόμα το στρώμα της μικρής που ντρέπομαι και που το γράφω... λεφτά για τον καθαρισμό των στρωμάτων και αγορά υποαλλεργικών καλυμμάτων δεν υπάρχουν, ας ζήσω κι άλλη μια χρονιά παρέα με τα ακάρεά μου, τόσα χρόνια δεν έπαθα τίποτα. Η ρίζα κι εμένα έχει φτάσει στο πάτωμα στο μαλλί και μια επίσκεψη στον οδοντίατρο πρέπει να κάνω αλλά λυπάμαι και τα 50 ευρώ. Χώρια τον συρφετό από γιατρούς... πνευμονολόγο που έπρεπε να πάω το Σεπτέμβρη, ενδοκρινολόγο που έπρεπε να έχω πάει από τον Φλεβάρη και πολλούς άλλους που πρέπει να πάω αλλά δεν έχω άλλα πενηντάρικα. Για τη δε ανοσοποίηση δεν το συζητώ καν που μου είπε ο αλλεργιολόγος γιατί είναι πολλά τα χιλιάρικα που πρέπει να διαθέσω. Πλακώνομαι στα φάρμακα και τις εισπνοές και τα σπρέι καλύτερα!

Κι αυτά τα λάστιχα της μηχανής τόσα χρόνια δεν αλλάχτηκαν ούτε φέτος Παναγία μου και μη μου πάθει τίποτα ο αντρούλης μου. Τίποτα μόνο γεροί να είμαστε να έχουμε την υγεία μας κι όλα θα γίνουν κάποια στιγμή. Γιατί το καλοκαίρι εκεί στα γενέθλια των μωρών μας, ένα από τα μωρά μας και μαζί και το αδερφάκι του έμεινε χωρίς μπαμπά δύο μέρες πριν τα γενέθλιά του... Με τη μαμά να παλεύει να τα μεγαλώσει τώρα μόνη της, κάθε μέρα την έχω στο μυαλό μου, κάθε μέρα πονάω και κλαίω με την αδικία, να χάσει τον άντρα της τόσο νέο, να χάσουν τόσο πρόωρα τα αγγελούδια αυτά τον μπαμπάκα τους. Αυτό σκέφτομαι και λέω άι σιχτίρ που θα μας ρίξουν κάτω τα λεφτά! Μακάρι να χρωστώ σε όλο τον κόσμο, μακάρι να μην κάνω ποτέ κάποια όνειρά μου πραγματικότητα κι όχι τίποτα σπουδαία... ποτέ δεν μεγαλοπιάστηκα... Υγεία Παναγία μου και να έχει ο Θεός καλά όσους αγαπώ και τον άντρα μου που κάποια βράδια κοιμάμαι χωρίς καληνύχτα γιατί του θυμώνω με τα χαζά προβλήματα της καθημερινότητας και κάποια πρωινά μετανιώνω που κοιμήθηκα τα βράδια χωρίς καληνύχτα! Γιατί κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα ξυπνήσω κι αύριο και θα είναι δίπλα μου...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Νεκταρία μου δίκιο έχεις σε όλα. Και για την κοπέλα το διάβασα, ελπιζα κι εγώ χωρίς να την ξέρω κι όταν το διάβασα έπεσε ο ουρανός να με πλακώσει.

Απλά μάλλον η γενιά μας είναι καλοζωισμένη κ τώρα τα βρήκαμε δύσκολα κι απότομα. Και το χειρότερο από όλα είναι αυτή η αδυναμία να αλλάξεις κάτι που σε γονατίζει, σου κόβει τα φτερά. Κι εγώ επέλεξα να μην πληρώσω το κιν μου για να καλύψουε κάτι άλλο, θα πάρω κάρτα κ βλέπουμε. Και; Τα βολέψαμε για αυτό το μήνα, τον άλλο;

Δεν ξέρω....πρέπει να τα σκεφτούμε σοβαρα όλα γιατί υπάρχει κι ένα παιδί που περιμένει από εμάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...