Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Εγκυμοσύνη μετά τα 35


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.....τι κάνετε?

Δομνίνα πέρασε και αυτό.....και χαίρομαι που είσαι ήρεμη ....εύχομαι σε λιγες μερούλες να είσαι στον Καναδά και να τα περνάς πολύ όμορφα.

Βιλλάκι θα συμφωνήσω με τη Ντόλη πως με αυτό το χρώμα που είχες στα μαλλιά σου τονιζόντουσαν πολύ έντονα τα μάτια σου ....που είναι πάρα πολύ ωραία;)

Γιολάκι και γω χάρηκα που σε γνώρισα γιατί εσύ μου είχες ξεφύγει:tongue: ....εύχομαι η μικρή σου σύντομα να ναι εντελώς καλά!

Ντόλη μου....ευτυχώς δεν έχω ακόμα αδιαθετήσει......τα πονάκια συνεχίζουν και σήμερα αλλά κατά διαστήματα....έρχονται και φεύγουν.

Σας ευχαριστώπολύ όλες για τις ευχές σας:D:D

Φυστικάκι δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις τεστάκια εγκυμοσύνης.......μπορείς αντί αυτά όταν θα χρειαστεί να κάνεις εξέταση αίματος β χοριακή που είναι η πιο έγκυρη εξέταση και η πιο γρήγορα ανιχνεύσιμη....έτσι και αλλιώς και θετικό να σου βγει το τεστ του φαρμακείου πάλι ο γιατρός σου θα σου ζητησει να κάνεις χοριακή......άσε που και το κόστος είναι στα ιδια επιπεδα.

Πολλά πολλά φιλάκια σε όλες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια!

Χαίρομαι που περάσατε ωραία, ζηλεύω! Εγω αντί για τη συνάντηση πήγα νοσοκομείο με χαμηλή πίεση και λιποθυμίες, έμεινα δύο μερούλες, ευτυχώς όλα καλά τώρα.. Γύρισα και γραφειο..

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

Χαίρομαι που περάσατε ωραία, ζηλεύω! Εγω αντί για τη συνάντηση πήγα νοσοκομείο με χαμηλή πίεση και λιποθυμίες, έμεινα δύο μερούλες, ευτυχώς όλα καλά τώρα.. Γύρισα και γραφειο..

Σας φιλώ!

Συμφουγαρακι, ευτυχως που πηγαν ολα καλα....

Αντε να δουμε ποτε θα σε γνωρισουμε απο κοντα....

Να σε ρωτησω, το τσιαγαρο το σταματησες πολυ πριν την εξωσωματικη?

Φιλακια:P:p


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.....τι κάνετε?

Δομνίνα πέρασε και αυτό.....και χαίρομαι που είσαι ήρεμη ....εύχομαι σε λιγες μερούλες να είσαι στον Καναδά και να τα περνάς πολύ όμορφα.

Βιλλάκι θα συμφωνήσω με τη Ντόλη πως με αυτό το χρώμα που είχες στα μαλλιά σου τονιζόντουσαν πολύ έντονα τα μάτια σου ....που είναι πάρα πολύ ωραία;)

Γιολάκι και γω χάρηκα που σε γνώρισα γιατί εσύ μου είχες ξεφύγει:tongue: ....εύχομαι η μικρή σου σύντομα να ναι εντελώς καλά!

Ντόλη μου....ευτυχώς δεν έχω ακόμα αδιαθετήσει......τα πονάκια συνεχίζουν και σήμερα αλλά κατά διαστήματα....έρχονται και φεύγουν.

Σας ευχαριστώπολύ όλες για τις ευχές σας:D:D

Πολλά πολλά φιλάκια σε όλες !

Μελετινακι μου, αφου μου το λετε ολες, θα το κρατησω το χρωμα....

Σας εχω εμπιστοσυνη:tongue::tongue:

Για τα πονακια μην ανησυχεις...Ειναι κατι που πολλα κοριτσια εχουν πριν το θετικο τεστ....Δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο...

Περιμενω με ανυπομονησια να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα...Ποτε θα πας τελικα για χοριακη?


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!

Χαίρομαι που περάσατε ωραία, ζηλεύω! Εγω αντί για τη συνάντηση πήγα νοσοκομείο με χαμηλή πίεση και λιποθυμίες, έμεινα δύο μερούλες, ευτυχώς όλα καλά τώρα.. Γύρισα και γραφειο..

Σας φιλώ!

Τελείωσε και αυτό ευτυχώς. Το καλοκαίρι όσο ναναι η υπόταση παίζει πολύ στις εγκύους. Να δεις που θα σε γνωρίσουμε στο μαιευτήριο κατευθείαν,

Αλήθεια ήσασταν σημμαθήτριες με την Δομνίνα. Και πότε το καταλάβατε? Στο facebook?


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..............

Πήγα σήμερα το πρωί και έκανα χοριακή .....βγήκαν τα αποτελέσματα πριν από λίγο και οι μονάδες μου κάτω από 2.

Είμαι στη 10η μερα από την εμβρυομεταφορά αλλά σε δύο μέρες που θα την έκανα κανονικά δεν νομίζω ότι υπάρχει ελπίδα αυτό το κάτω από 2 να γίνει έστω και 10 ..........οπότε .......πάνε τα εμβρυάκια μου με εγκατέλειψαν.

Καλά η σημερινή μέρα ήταν εφιαλτική........πηγα και μου πήραν αίμα και μου είπε ότι σε 3 ώρες θα ναι ετοιμα τα αποτελέσματα και θα την έπαιρνα τηλ να μου τα πει. Εγώ γυρνώντας σπίτι επειδή είχα μία αγωνία είπα να πέσω να κοιμηθώ για να μην αγωνιώ.....και έβαλλά το ξυπνητήρι την ώρα που ήταν να πάρω τηλέφωνο. Ε...τι ήταν να κοιμηθώ.....βλέπω όνειρο πως πήγα και πήρα τα αποτελέσματα και πως ήταν αρνητικά......ξυπνάω λέω ευτυχώς δεν είναι αλήθεια......ξανακοιμάμαι ξαναβλέπω πως με παίρνει η μάνα μου τηλ και μου λεει ότι πήγε και τα πήρε αυτη τα αποτελέσματα από τη μικροβιολόγο και πως ήταν αρνητικά.....ξαναξυπνάω ε λέω ευτυχώς όνειρο ήταν......αλλά δεν ξανακοιμήθηκα.....γιατί λέω αυτό δεν είναι ύπνος είναι μαρτύριο........ε έφτασε η ώρα να πάρω τηλ (δεν ήθελε και πολύ δηλαδή) καταλαβαίνω πως θα ήταν αρνητικό γιατί είμουν σίγουρη πως αν ήταν θετικό θα με είχε πάρει σίγουρα η μικροβιολόγος και νωρίτερα γιατί με ξέρει και μου το χει πει εξάλλου. Ε....πήρα τηλ και άκουσα και τα μαντάτα.

Τι να πω βρε κορίτσια ....στεναχωρέθηκα .......όπως και να χει όταν προχωράς σε εξωσωματική νιώθεις πως κάνεις ένα βήμα παραπάνω και ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες από οτιδήποτε άλλο να πετύχει.....σίγουρα προετοίμαζα τον εαυτό μου και για το αρνητικό αποτέλεσμα αλλά μια μικρή ελπιδούλα την έχεις. Στον άντρα μου δεν έχω πει τπτ.......ούτε ότι έκανα χοριακή.......δε μπορώ να φανταστώ καν τη στιγμή που θα του το πω.

Από την άλλη μαζέψαμε με τοσο κόπο αυτά τα χρήματα γι αυτό το σκοπό.....που μας είναι πολύ δύσκολο να το ξανακάνουμε......δεν έχουμε ούτε και κατάψυξη......και οι μήνες δεν μου αρέσει να περνούν έτσι χωρίς προσπάθεια. Ότι μπορούμε θα κάνουμε ....και γω όσο μπορώ θα το παλεύω....δεν πρόκειται να τα παρατήσω.

Εγώ τώρα δε ξέρω τι να κάνω γιατί δε θέλω να πω και στο γιατρό ότι από σήμερα έκανα τη χοριακή.....με τα φάρμακα δε ξέρω τι να κάνω......σκέφτομαι μήπως ακολουθήσω το προγραμμα του γιατρού όπως το πε και να κάνω μια χοριακή ξανα το Σάββατο για το τυπικό της υπόθεσης πως τα έκανα όλα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού.

Εύχομαι στο Βιλλάκι μας που ξεκινάει όλα να πάνε καλά, και να χαρούμε για σένα κορίτσι μου.....όπως και για όλες σας........σύντομα να ακούσουμε καλά νέα !!

Την αγάπη μου και τα φιλιά μου σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη 10η μερα από την εμβρυομεταφορά αλλά σε δύο μέρες που θα την έκανα κανονικά δεν νομίζω ότι υπάρχει ελπίδα αυτό το κάτω από 2 να γίνει έστω και 10 ..........οπότε .......πάνε τα εμβρυάκια μου με εγκατέλειψαν.

Κάτσε λίγο για να καταλάβω..αυτή είναι η επιστημονική εκτίμηση ή η δική σου; Ποιος είπε ότι μπορεί να δείξει κάτι περισσότερο η χοριακή από αυτό την 10η ημέρα; Εγώ θα σου έλεγα ή να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου ή να την επαναλλάβεις την σωστή ημέρα. Περιμένω με αγωνία μαζί σου...Φιλιά


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Χθες εκτάκτως αναγκάστηκα να πάω στο νοσοκομείο και έτσι δεν έμεινα μέχρι τις 7 στο γραφείο.. Τα πράγματα κάθε μέρα δυσκολεύουν όλο και περισσότερο για τη μητέρα μου και αυτό με στενοχωρεί..

Το μόνο θετικό είναι ότι χθες έκανα αίτηση για διαβατήριο και θα το έχω στα χέρια μου την άλλη βδομάδα... Ας ελπίσω ότι ο Καναδάς δεν θα παραμείνει όνειρο θερινής νυχτός..

Μελετινάκι σου το είπα και πάλι.. Κάνε κανονικά τη χοριακή σου το Σάββατο...

Σας φιλώ όλες!

Υ.Γ. Ντόλη πότε θα μιλήσεις με το γιατρό;


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..............

Πήγα σήμερα το πρωί και έκανα χοριακή .....βγήκαν τα αποτελέσματα πριν από λίγο και οι μονάδες μου κάτω από 2.

Είμαι στη 10η μερα από την εμβρυομεταφορά αλλά σε δύο μέρες που θα την έκανα κανονικά δεν νομίζω ότι υπάρχει ελπίδα αυτό το κάτω από 2 να γίνει έστω και 10 ..........οπότε .......πάνε τα εμβρυάκια μου με εγκατέλειψαν.

!

σ αυτην μου την εγκυμοσυνη, που παλλινδρομησε τελικα.... 10 μερες μετα την επαφη εκανα χοριακη επειδη ηθελα να παρω ενα φαρμακο, και ηθελα να ειμαι σιγουρη... βγηκε 1,70 (αρνητικο, ασφαλως)

εναμησι μηνα μετα, εμαθα πως τελικα ημουν εγκυος....................

ξανακανε χοριακη, σε μια βδομαδα


Parents are the last people on earth who ought to have children

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μελετινάκι κάτσε να δούμε και το Σάββατο τί θα δείξει. Όντως μην πεις σε κανέναν τίποτα και καλύτερα να τους ανακοινώσεις τα σίγουρα αποτελέσματα.

Δομνινάκι λυπάμαι πολύ για την μαμά σου. Μην σκέφτεσαι αρνητικά, θα πάτε και θα περάσετε τέλεια να ξεχαστείτε με τόσα που σας έχουν συμβεί.

Βιλλάκι, καλή αρχή κοριτσάκι μου (με ευτυχές τέλος εύχομαι βεβαίως).


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια......

Φυστικάκι μου εγώ θα την επαναλάβω τη χοριακή ...το μόνο σίγουρο.

Εσύ την έκανες 10 μέρα μετά την επαφή που και πάλι το 1,70 ενώ είναι αρνητικό βάζει λίγο σε υποψίες....από την άποψη ότι η η συμηθισμένη τιμή χοριακής είναι 0,1 ....0,2 ...

Εγώ την έκανα 10 μέρα της εμβρυομεταφοράς δηλ 13η μέρα μετά τη γονιμοποίηση που όταν οι μονάδες είναι κάτω από δύο .....μέσα σε δύο μέρες δεν έχει και πολλά περιθώρια να ανέβει.

Σίγουρα το σωστό είναι να την κάνει κανείς την ημέρα που λέει ο γοατρός....αλλά αυτή η ανυπομονυσία μας καμμιά φορά ....:rolleyes:

Πάντως φυστικάκι σ ευχαριστώ για την παρέμβαση........και θα την επαναλάβω ξανά.

Αυτό που λες το έχω πάθει και γω σε 9η μερα που είχα κάνει χοριακή και είχα κάτω από 2 ......και πήγα και 14η μέρα και είχε πάει 32......εξωμήτριο όμως.

Εύχομαι σύντομα να δεις μια μεγάλη χοριακή και όλα να πάνε καλά αυτη τη φορά.:D

Ντόλη μου για να καταλάβεις αυτή είναι η επιστημονική δική μου εκτίμηση :tongue::tongue:

Συνηθίζεται να φαίνεται τέτοια μέρα η θετική χοριακή.....εγώ όμως θα ακολουθήσω τις οδηγίες του γιατρού μην ανησυχείτε......και τα φάρμακα συνεχίζω......και θα πάω να την κάνω τη μέρα που μου είπε.

Δομνινάκι πως είναι η μαμά σου σήμερα? Πονάει? Εύχομαι να μην πονάει και η κατάστασή της να ναι όσο πιο ανώδυνη γίνεται.

Βιλλάκι πόσες μέρες περίπου έμειναν? να μετράμε και μεις μαζί σου!

Γεια σου Γιόλα.....η μικρή σου φαντάζομαι περδίκι θα χει γίνει τώρα.

My wish εύχομαι όλα καλά να πάνε από δω και πέρα.

Φιλιά και στα υπόλοιπα κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια....

Μελετινακι, οπως ειπαν τα κοριτσια....Κανε παλι την χοριακη το σαββατο αν δεν εχεις αδιαθετησει ακομα παιζεται....

Δομνινακι μου λυπαμαι για τη μαμα σου....μακαρι να τα καταφερεις να πας το ταξιδι...θα σας κανει καλο και σε σενα και στο συζυγο...

Εγω κοριτσια ειμαι σε μεγαλο διλλημα....Το δοντι που εβγαλα χθες δε πηγε καλα και εχω αρχισει αντιβιωση....Εχω να βγαλω αλλα 2....φοβαμαι οτι θα πεσει μεσα στην προσπαθεια της εξωσωματικης....

Την δευτερα θα παω στον κοφινακο να μου γραψει τις εξετασεις και τα φαρμακα...

Θα το συζητησω μαζι του... Δε θα ηθελα να ξεκινησω προκληση και να εκρεμουν οι εξαγωγες....Δυστυχως δε μπορω να αναβαλω αλλο το φτιαξιμο των δοντιων...Ειδικα αν πετυχει η προσπαθεια ξερετε πως τα δοντια πρεπει να ειναι σε αριστη κατασταση...

Θα δουμε...

Αυριο εχω σκοπο να παω στον Ρευματολογο...Τον ενημερωσα τηλεγωνικα πως θα προσπαθησω με εξωσωματικη και μου ειπε να παω...Θυμαστε πως δεν ηταν υπερ....Ομως μου ειπε πως θα με στηριξει αν το εχω παρει αποφαση....Θελω να δω τι θα μου πει για τις ενεσεις ανοσοκαταστολης που κανω...Ο εμβρυολογος και ο γυναικολογος μου ειπαν καλυτερα να τις σταματησω μολις αδιαθετησω...Ομως σε ενα E-Mail που εστειλα σε ενα νοσοκομειο της Αγγλιας που ασχολειται με γυναικες που πασχουν απο αυτοανοσο, μου επαντησαν πως ενδεχεται τα κυτταρα μου NK που ειναι υπευθυνα για την Αρθριτιδα να επιτεθουν στα εμβρυα και να μην γινει καν εμφυτευση...με λιγα λογια θεωρουν πως ειναι καλυτερα να τις συνεχισω ως που να ακουσουμε πρωτα ο Θεος καρδιακο παλμο...Να δω τι θα μου πει και ο ρευματολογος αυριο...

Φιλακια πολλα σε ολα τα κοριτσακια:-P:razz:


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε, που χαθηκατε?

Μου πιασατε τις παραλιες?:P:p

Λοιπον, τα νεα απο το ρευματολογο...

Οι πιο παλιες θα θυμαστε πως ηταν εναντια στην εξωσωματικη...Οχι ακριβως εναντια αλλα θα προτιμουσε να μην φτασουμε εκει...

Ο λογος ειναι οτι η ισχυρη δοση οιστρογονων ενδεχεται να ενεργοποιησει την νοσο μου και να εχουε εξαρση:-(:sad:

Αυτος ειναι ο μοναδικος φοβος του...

Συζητησαμε πολυ ωρα και μου ειπε πως αν το θελω τοσο πολυ, θα ειναι διπλα μου....

Μου ειπε λοιπον να σταματησω την ανοσοκαταστολη με τις ενεσεις που κανω 3 βδομαδες πριν την εμβρυομεταφορα...

Η θεραπεια με καλυπτει για 5-6 βδομαδες απο την ωρα που θα την σταματησω...

Οποτε κατα την εμβρυομεταφορα, λογικα, τα κυτταρα μου θα ειναι ησυχα και δε θα επιτεθουν στο εμβρυο σαν ξενο σωμα...

Απο κει και περα θα μπορω να συνεχισω την θεραπεια μου μετα τον 3ο μηνα- αν πρωτα ο Θεος τα καταφερω- αν δεν ειμαι καλα και ποναω.........

Απο κει και περα ειπε οτι το αυτοανοσο που εχω ευθυνεται μαλλον στις αποτυχημενες αποπειρες να μεινω εγκυος φυσιολογικα εστω κι αν τωρα κανω ωορηξια και επισης μου ειπε οτι ευθυνεται και για την φτωχη ανταποκριση των ωοθηκων μου, γιατι με λιγα λογια θεωρει ο οργανισμος μου επιβαρυντικη γι αυτον μια εγκυμοσυνη και προσπαθει, ας πουμε, να μην το αφησει να συμβει:-(:sad:

Η γνωμη του λοιπον ειναι να κανουμε μια προσπαθεια χωρις ανοσοκαταστολη κατα την διαρκεια της εξωσωματικης και αν αποτυχουμε και θελησουμε 2η προσπαθεια τοτε θα προτεινε την συνεχιση της θεραπειας μου και κατα την διαρκεια της προσπαθειας...

Καταλαβαινω πως η θεραπεια με ανοσοκαταστολη ειναι κατι πολυ καινουριο και φοβουνται να δωσουν το Ο.Κ ετσι ευκολα....

Πηρε ομως τηλ την εταιρια που προωθει στην Ελλαδα τις ενεσεις που κανω και του ειπαν πως ανηκουν στην κατηγορια Β των φαρμακων κατα την εγκυμοσυνη...Δηλ: δεν εχει αποδειχτει σε γυναικες που εχουν γενησει παιδια ενω τις εκαναν οτι παρουσιαζεται καποιο προβλημα ή τερατογεννεση.....Παρολα αυτα ειναι καινουριο φαρμακο στην αγορα οποτε ολοι ειναι επιφυλακτικοι....

Θελω να σας πω πως μιλαω με γυναικες σε φορουμ σε Αμερικη και Αγγλια που πασχουν απο Ρευματοειδη Αρθριτιδα και ειναι, ή θελουν να μεινουν εγκυες-εξωσωματικη ή οχι- και οι 8 στις 10 συνεχιζουν τις ενεσεις....Οσες εχουν γεννησει στα 5 περιπου χρονια που μιλαμε, καμια δεν παρουσιασε προβλημα και κανενα βρεφος παρολο που αυτες τις εκαναν απο την αρχη ως το τελος χωρις να σταματησουν καθολου ουτε στο 1ο τριμηνο....

Αυτο βεβαια με την παροτρυνση των γιατρων τους...Στο εξωτερικο δηλ θεωρουν οτι η ανοσοκαταστολη σε μας που πασχουμε απο προβληματα του ανοσοποιητικου ειναι καλυτερα να μην διακοπτεται γιατι ετσι τα κυτταρα που ειναι υπευθυνα και επιτιθενται στους χονδρους των αρθρωσεων μας ειναι τα ιδια που θα επιτεθουν στο εμβρυο..

Τελος παντων, δε θελω να σας κουρασω αλλο με λεπτομερειες....

Ειναι μεγαλο το διλλημα που εχω....


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...