Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Εγκυμοσύνη μετά τα 35


Recommended Posts

Βιλλάκι, ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω...για πόσο χρονικό διάστημα μπορεί ο οργανισμός σου να θεωρεί ξένο σώμα το έμβρυο; Καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να συμβεί η απόρριψη; Αν ναι, δεν θα πρέπει να κάνεις την ανοσοκαταστολή και μετά την πάροδο του χρόνου που σε καλύπτει η τωρινή θεραπεία;

Μελετινάκι γιατί μας κρατάς σε αγωνία; έκανες χοριακή;

Δομνινάκι ελπίζω η μανούλα σου τουλάχιστον να είναι ήρεμη και να μην πονάει...

Τα υπόλοιπα κοριτσάκια είστε καλά;

Εγώ μίλησα με τη γενετίστρια...θα σας τα γράψω αργότερα αν μπορέσω.

Σας φιλώ προς το παρόν...


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nα μαι και γω ...............

Τα δικά μου νέα αναμενόμενα......πήγα έκανα τη χοριακή μου.....και φυσικά ήταν αρνητική. Όταν πήγα στο κέντρο να κανω τη χοριακή και είδα και το γιατρό μου..........μου είπε καλά εσύ σίγουρα έχεις κάνει χοριακή νωρίτερα:rolleyes: .....με είχε καταλάβει ο άνθρωπος.....και του είπα πως είχα κανει τη 10η μέρα και ήταν κάτω από δύο μονάδες......και ότι να τη δω τωρα θετικη δεν υπαρχουν ελπίδες....και συμφωνησε μαζί μου.....αλλά είπε ας περιμενουμε να βγει. Όταν βγηκε με πήρε τηλ και μου είπε πως τα αποτελέσματα είναι όπως του τα πα και γω.....και ότι αν ήταν θετική και πριν 3 μερες που την έκανα θα χε δειξει εστω 20 μονάδες. Κάποια στιγμη θα κλεισω ένα ραντεβου....μου είπε όποτε θέλω για να παω να μιλησουμε.

Εγώ το έχω πάρει όσο μπορώ ψύχραιμα......όσο και να στεναχωρεθώ δε θα αλλάξει το αποτέλεσμα.....και προτιμώ να είμαι αισιόδοξη και να σκέφτομαι την επόμενη φορά...είναι και κάποιες εξετάσεις που σκεφτόμαστε να κάνουμε ακόμα και να μιλήσουμε και με το γιατρό.

Βιλλάκι μου και γω όπως σου έχω ξαναπεί θεωρώ ότι θα ναι καλύτερα να συνεχίσεις την ανοσοκαταστολή και στη διάρκεια της προσπάθειας......αλλά αν η θεραπεία όπως λες σε καλύπτει για 5-6 εβδομάδες σίγουρα για την εμβρυομεταφορά θα σαι καλυμένη. Θύμισέ μου σε πόσες μέρες περίπου αναμενεις περίοδο? Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μεινεις εγκυούλα!!!

Ντόλη μου ....περιμένουμε και από σένα τα νέα από τη γεννετήστρια....μη μας ξεχάσεις.

Δομνινάκι η μαμά πως πάει? μακάρι να είναι καλύτερα.....και να μην πονάει.

Γεια σου Γιολάκι, My wish, Ιόλη, φυστικάκι, maybe , mvas ....τωρα αν ξέχασα και καμμία συγχωρέστε με.

Link to comment
Share on other sites

Βιλλάκι, ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω...για πόσο χρονικό διάστημα μπορεί ο οργανισμός σου να θεωρεί ξένο σώμα το έμβρυο; Καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να συμβεί η απόρριψη; Αν ναι, δεν θα πρέπει να κάνεις την ανοσοκαταστολή και μετά την πάροδο του χρόνου που σε καλύπτει η τωρινή θεραπεία;

...

Καλημερα Ντολακι μου.....

Το προβλημα ειναι μεχρι την εμφυτευση που θα αρχισει να θρεφεται το εμβρυο απο τον πλακουντα...Πλεον εχει διαιρεθει σε αρκετα κυτταρα και μπορει να επιβιωσει...

Μετα εχω τις πιθανοτητες να συμβει ή να μην συμβει κατι κακο που εχουν ολες οι εγκυες γυναικες....

Την ανοσοκαταστολη την χρειαζομαι για τις πρωτες μερες...Τα κοριτσια που μιλαω στο εξωτερικο κανουν την θεραπεια ωσπου να ακουσουν καρδουλα, γυρω στην 6η βδομαδα...Μετα σταματουν....Συνεχιζουν μονο αυτες που η νοσος δεν "μπηκε" σε υφεση οπως περιμενουν, και πονουν πολυ...

Εγω, αν με καλυπτει η θεραπεια για 5-6 βδομαδες οπως ειπε ο ρευματολογος, αν σταματησω 3 βδομαδες πριν την εμβυομεταφορα, καλυπτομαι ισα ισα πριν ακουσουμε την καρδουλα, λογικα θα ειμαι Ο.Κ...

Ξεχασα να πω πως μου ειπε να πω στον γυναικολογο, πως απ οση κορτιζονη δινει στην εξωσωματικη, σε εμενα να προσθεσει 5mg...Η κορτιζονη δρα ανοσοκατασταλτικα σε καποιο βαθμο...

Αυτην θα συνεχισω να την παιρνω σε ολη την εγκυμοσυνη γιατι εχω ελλειψη αυτης της ορμονης και αν δε παρω θα εχουμε προβλημα στο σχηματισμο των οστων του μωρου...Ετσι εγινε και την πρωτη φορα, στο βασιλη μου...Επινα κορτιζονη ως το τελος...

Οταν σχηματιστει ενα εμβρυο, αμεσως ο οργανισμος της γυναικας ριχνει το ανοσοποιητικο της για να δεχτει και να κρατησει το παιδι...

Σε μια υγιη γυναικα αυτο γινεται απο την ενωση του σπερματοζωαριου με το ωαριο...Στην εξωσωματικη, επειδη ξαφνικα μπαινουν μεσα στην μητρα εμβρυα ετοιμα για εμφυτευση και ο οργανισμος μας δεν ειναι σε ανοσοκαταστολη, δινουν την κορτιζονη για να ριξουν πιο γρηγορα το ανοσοποιητικο και να δεχτει τα εμβρυα...

Σε εμενα τα κυτταρα που ενδεχεται να επιτεθουν στο εμβρυο, δε προκειται να χασουν την "δυναμη" τους τοσο ευκολα και τοσο γρηγορα...

Κορτιζονη πινω απο 12 ετων ως τωρα...Αν ηταν ετσι δε θα επρεπε να εχω την νοσο...Χρειαζεται κατι πιο ισχυρο...Με τις ενεσεις που κανω, "ριχνω" το ανοσοποιητικο μου πολυ χαμηλα και ετσι δεν προχωρα αλλο η ασθενεια...Μολις τις σταματησω, μετα απο καποιο διαστημα, αναιβενει το ανοσοποιητικο και τα κυτταρα αρχιζουν παλι την επιθεση στους χονδρους των αρθρωσεων...

Τελος να πω πως αυτα τα κυτταρα που μου δημιουργουν το προβλημα της αρθριτιδας ειναι δυστυχως τα ιδια που θα επιτεθουν στο εμβρυο..Τα ΝΚ αν τα εχεις ακουσει....

Ομως, το οτι τα εχω στο αιμα δε σημαινει οτι τα εχω και στην μητρα....

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι ετσι, υπαρχει ομως πιθανοτητα να μην ειναι....

Απο το γεγονος οτι δεν εκανα ωορηξια ευκολα, ειχα φτωχη ανταποκριση στην προκληση και φυσικα την ιδια την ασθενεια καταληγουν οτι μαλλον εχω αυξημενο αριθμο αυτων των κυτταρων...

Οσο ομως κανω τις ενεσεις αυτα καταστελλονται και δεν εμφανιζονται απο την μια μερα στην αλλη οταν τις σταματαω...

Ετσι θεωρει ο Ρευματολογος πως θα προλαβει το εμβρυο να εμφυτευτει, αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα βεβαια, και να γινει ισχυρο ωσπου να αρχισουν να δημιουργουνται παλι...

Συγνωμη αν σε ζαλισα Ντολη μου, αλλα δεν εχω πουθενα αλλου να τα πω, εκτος απο εσας εδω.....

Φιλακια πολλα!!!


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα..

Βιλλάκο μου όπως ξέρεις έχω κι εγώ το πρόβλημα με το ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένο ανοσοποιητικό μου σύστημα και το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο.. Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία των γυναικών που πρέπει να πάρουν κορτιζόνη με την εμβρυομεταφορά και καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όπως επίσης πρέπει να κάνω μια συγκεκριμένη θεραπεία κάθε μήνα του α' τριμήνου της κύησης και πολύ πιθανόν και στα επόμενα τρίμηνα.. Ας φτάσουμε όπως πρώτα μέχρι εκεί και βλέπουμε..

Βίλλυ μου η δική μου άποψη είναι να μη σταματήσεις τις ενέσεις... Εγώ πιστεύω ότι μόνο καλό θα σου κάνουν και όχι κακό... Αλλά αυτή είναι καθαρά η δική μου προσωπική άποψη..

Για όσα κοριτσάκια ρωτάτε.. η μητέρα μου τις τελευταίες μέρες δεν πονάει.. έχουν ρυθμίσει οι γιατροί της δόσης της μορφίνης έτσι που τουλάχιστον κρατιέται σε ένα καλό επίπεδο..

Εγώ απλά σκέφτομαι κάθε μέρα όλη μέρα το αν θα καταφέρω να πάω στον Καναδά.. Το θέλω τόσο πολύ, θα μου κάνει τόσο καλό και από την άλλη σκέφτομαι ότι με την "τύχη" που έχω πολύ πιθανόν μια μέρα πριν φύγουμε η μητέρα μου να χειροτερέψει τόσο πολύ που να μην μπορώ να φύγω..

Τέλος πάντων.. είδομεν..

Ντόλη μου περιμένουμε νέα σου!

Εγώ τη βδομάδα που μας έρχεται θα μιλήσω με το γυναικόλογο μου ο οποίος έχει ήδη μιλήσει με τον εξωσωματικό μου για να δούμε αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε.. Ότι κι αν είναι αυτό όμως αναγκαστικά θα περιμένει με τον καινούργιο χρόνο..

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

όλο δυσάρεστα διαβάζω και είμαι πολύ down. Μα πως γίνεται να μας πηγαίνουν όλα έτσι στραβά? Και καλά εγώ δεν κάνω τίποτα αλλά εσείς το παλεύετε πολύ, πασχίζετε και σας αξίζει η χαρά να σας έρθει γρήγορα.

Μελετινάκι, πώς σου φέρθηκε ο γιατρός? Ήταν ψυχρός ή σου στάθηκε? Λυπάμαι κοριτσάκι αλλά όπως είπες μια προσπάθεια πρώτη ήταν δεν θα αναθαρρήσεις.

Βιλλάκι ευχαριστούμε που μας τα εξήγησες όλα αυτά ώστε να καταλάβουμε ακριβώς με τί πολεμάς. Είσι σε καλό δρόμο όμως.

Δομνινάκι, χάρηκα λίγο που τουλάχιστον δεν πονάει πια. Θα πας το ταξίδι σου, σας περιμένει μια ψυχούλα εκεί...

Ντόλλη περιμένουμε να μας διηγηθείς όλα όσα σου είπε.

Φιλιά στις υπόλοιπες ειδικά στις κοιλίτσες των εγκύων...


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα και καλή βδομάδα..

Δυστυχώς για μένα δεν ξημέρωσε καθόλου καλά η συγκεκριμένη βδομάδα αφού το ξημέρωμα μας βρήκε εμένα και τον άνδρα μου στα επείγοντα του Νοσοκομείου με διάγνωση "οξεία σκωληκοειδίτιδα"... και εννοείτε ότι τον κρατήσανε μέσα και σε λίγη ώρα θα μπούμε χειρουργείο..

Νιώθω σα να μας έχει μουτζώσει ή καταραστεί κάποιος.. Δεν μας αφήνει το σύμπαν να σηκώσουμε κεφάλι... Θα το ξεπεράσουμε όμως και αυτό..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και καλή βδομάδα..

Δυστυχώς για μένα δεν ξημέρωσε καθόλου καλά η συγκεκριμένη βδομάδα αφού το ξημέρωμα μας βρήκε εμένα και τον άνδρα μου στα επείγοντα του Νοσοκομείου με διάγνωση "οξεία σκωληκοειδίτιδα"... και εννοείτε ότι τον κρατήσανε μέσα και σε λίγη ώρα θα μπούμε χειρουργείο..

Νιώθω σα να μας έχει μουτζώσει ή καταραστεί κάποιος.. Δεν μας αφήνει το σύμπαν να σηκώσουμε κεφάλι... Θα το ξεπεράσουμε όμως και αυτό..

Tϊ να πω βρε κοπέλα μου καλή επιτυχία να έχετε. Αν κάνει με λαπαροσκόπηση 4-5 μέρες θα πρέπει να προσέξει. Δεν λες που δεν τον έπιασε στο ταξίδι? Τυχεροί είσασταν από αυτή την άποψη.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και καλή βδομάδα..

Δυστυχώς για μένα δεν ξημέρωσε καθόλου καλά η συγκεκριμένη βδομάδα αφού το ξημέρωμα μας βρήκε εμένα και τον άνδρα μου στα επείγοντα του Νοσοκομείου με διάγνωση "οξεία σκωληκοειδίτιδα"... και εννοείτε ότι τον κρατήσανε μέσα και σε λίγη ώρα θα μπούμε χειρουργείο..

Νιώθω σα να μας έχει μουτζώσει ή καταραστεί κάποιος.. Δεν μας αφήνει το σύμπαν να σηκώσουμε κεφάλι... Θα το ξεπεράσουμε όμως και αυτό..

Τι να πω πια:confused::confused::confused:

Περαστικα μονο....

Ευχομαι ολα να πανε καλα, ενημερωσε μας.....


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα!!!!

8μιση εχω ραντευου με τον γυναικολογο....

Θα παω να μου γραψει τις εξετασεις και τα φαρμακα....

Θα μιλησω μαζι του και θα μπω το βραδυ να σας πω..

Φιλακια πολλα:-P


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά..

Ήρθα κι εγώ.. ένα όρθιο πτώμα με ένα φριχτό πονοκέφαλο από το πρωί που με έχει ερωτευτεί και δεν λέει να με αφήσει ήσυχη.. Αϋπνη σχεδόν 36 ολόκληρες ώρες.. άρα καταλαβαίνετε περίπου πως αισθάνομαι..

Έγινε το χειρουργείο.. ευτυχώς πήγε πολύ καλά και ο γιατρός μας είπε ότι ήμασταν τυχεροί διότι ήταν αρκετά προχωρημένη η κατάσταση.. δόξα το Θεό που μια φορά με άκουσε ο άνδρας μου και πήγαμε στο νοσοκομείο χωρίς καθυστέρηση..

Σας ευχαριστώ ειλικρινά για τις ευχές και τις σκέψεις.. Κι εγώ με τη σειρά μου ελπίζω να είναι η τελευταία γκαντεμιά για φέτος..

Τελικά την επέμβαση δεν την κάναμε λαπαροσκοπικά.. διότι οι προμηθευτές αρνούνται να προμηθεύσουν τα απαραίτητα εργαλεία λόγω παλαιών οφειλών του Νοσοκομείου.. την κάναμε με την κλασσική μέθοδο και έτσι είμαστε σίγουροι ότι καθαρίστηκε τέλεια..

Πάω να λιποθυμήσω στο κρεβάτι μου..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δομνίνα μου...πολλά πολλά περαστικά στον αντρούλη σου και όπως είπε και η Γιολάντα η θετική όψη του περιστατικού είναι ότι θα μπορούσε να τον πιάσει στο ταξίδι...είμαι σίγουρη ότι εσύ θα κρατήσεις αυτή τη θεωρία..καλή σου ξεκούραση..

Μελετινάκι μου καταλαβαίνω πόσο επιβαρυντική οικονομικά είναι μια προσπάθεια εξωσωματικής...ανασυγκροτήστε τις δυνάμεις σας, μίλησε με το γιατρό και προγραμματίστε την επόμενη μάχη...μην αγχώνεσαι..είσαι σε πολύ καλή ηλικία και η επόμενη προσπάθειά σου θα είναι επιτυχημένη...

Βιλλάκι μου όχι απλά δε με ζάλισες αλλά με διαφώτισες αρκετά.. άλλωστε έχω μια μεγάλη αγάπη για την ιατρική και ένα απωθημένο που δεν μπόρεσα να σπουδάσω την συγκεκριμένη επιστήμη, που αν κοιτάξεις στο ιστορικό του υπολογιστή μου θα δεις ως επί το πλείστον ιατρικά sites..Μπορώ να μιλάω και να διαβάζω τέτοια θέματα με τις ώρες...:tongue:..Πάντως θα συμφωνήσω με τη Δομνίνα (χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω), ότι θα πρότεινα κι εγώ να συνεχίσεις τη θεραπεία..Δεν υπάρχουν τεράστια περιθώρια για να αφήσουμε τα πράγματα λίγο στην τύχη τους...

Εγώ κοριτσάκια μου μίλησα με τη γενετίστρια ύστερα από δική μου πρωτοβουλία...Δεν μπήκε κανείς στον κόπο να με ενημερώσει σε σημείο που πιστεύω ότι τα 200 € που σκάσαμε αφορούσαν μόνο την πρώτη συνάντηση και τίποτα παραπάνω :evil:. Απόρησε, και καλά, που δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μου και μου είπε ότι εργάζεται πλέον στο μεγαλύτερο κέντρο γενετικής στο Μanchester, αλλά συνεργάζεται και με το εδώ κέντρο, απλά έρχεται στην Ελλάδα για πολύ λίγο μέσα στο χρόνο. Τέλος πάντων, αυτά που μου είπε είναι τα εξής:

Δεν ξέρουμε για τι σύνδρομο πρόκειται, γιατί τα σκελετικά σύνδρομα είναι τόσα πολλά που βλέπει τουλάχιστον μία περίπτωση την εβδομάδα στο κέντρο με το οποίο συνεργάζεται..Απλά το κατατάσουμε στην κατηγορία των σκελετικών συνδρόμων κι επειδή τα παιδιά αυτά δεν ζουν, δεν μπορούμε να τα μελετήσουμε για να έχουμε εμπειρία. Τα ευρήματα που έχουμε είναι μόνο αυτά της παθολογοανατομικής έκθεσης και τα υπερηχογραφικά. Το σίγουρο είναι ότι υπήρχαν τόσα προβλήματα που το μωράκι μου δεν θα ζούσε...Το σημαντικότερο όλων όμως είναι ότι το πιο πιθανό σενάριο είναι να συνέβη μια μετάλλαξη σε κάποιο γονίδιο, η οποία δημιούργησε το πρόβλημα..(κεραυνός εν αιθρία όπως το αποκάλεσε). Δηλαδή κατά πάσα πιθανότητα δεν είμαστε εμείς φορείς αλλά ήταν ένα τυχαίο γεγονός...Βέβαια δεν μπορεί να αποκλείσει εντελώς και το ενδεχόμενο του να είμαστε φορείς, αλλά αυτό μου είπε ότι συνήθως το συναντάμε σε αιμομικτικές κοινωνίες και η πιθανότητα είναι πολύ μικρή...Βέβαια αυτό είναι κάτι που δεν θα μπορέσουμε ποτέ να το μάθουμε με βεβαιότητα...Σε μια πιθανή εγκυμοσύνη θα κινηθούμε με τον ίδιο τρόπο...Στην ερώτησή μου αν θα έχει πρόβλημα ο Μιχάλης μου αργότερα, μου είπε ότι ακόμη στην περίπτωση που είναι φορέας, το να βρει μια γυναίκα επίσης φορέα είναι σχεδόν απίθανο...

Τώρα τι να πω κορίτσια; Το μόνο που της είπα είναι ότι θέλω και εγγράφως την έκθεσή της και μου είπε ότι την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου που θα είναι στην Ελλάδα να επικοινωνήσω μαζί της για να μου τη δώσει...Και να μου δώσει επίσης το β΄επιπέδου μαζί με το cd...είναι το μόνο που έχω...Αυτά..


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!

Μελετινακι μου γλυκο, τι κανεις? Μιλησες καθολου με το γιατρο σου?

Φουγαρακι και Maybe πως ειστε? Γραψτε μας τα νεα σας!!!

Γιολαντακι μου εσυ ποτε λες να ξεκινησεις? Αντε, μη με αφηνεις μονη:-P:-P:-P....

Δομνινα μου περαστικα στον αντρουλη...Μεσα στην ατυχια του ηταν τυχερος που το προλαβατε!!!

Ντολακι μου, αμα μπλεξεις με γιατρους ξερεις πως ειναι....Απαραδεκτοι που δεν σου απαντησαν σε ενα τοσο σοβαρο θεμα....Μακαρι να ηταν τυχαιο γεγονος και το επομενο μωρακι σου να ειναι γερο και δυνατο σαν τον Μιχαλη σου!!!! Και μακαρι να τα ειχες καταφερει να γινοσουν γιατρος!!! Θα ησουν απο τους καλυτερους, ειμαι σιγουρη!!!!

Τωρα τα δικα μου....

Πηγα στον γιατρο χθες....Μιλησαμε, του ειπα αυτα που μου ειπε ο Ρευματολογος και για το προβλημα με τα δοντια που παρουσιαστηκε....

Μου ειπε πως τις ενεσεις να της σταματησω 2 βδομαδες πριν την εμβρυομεταφορα....Δηλαδη με το που θα αδιαθετησω.....Θεωρει πως δεν υπαρχει προβλημα αφου το εμβρυο μοιραζεται το αιμα μου μετα την εμφυτευση, οποτε θα εχει φυγει η ισχυρη αντιδραση απο το φαρμακο, αν τις εχω σταματησει σχεδον 20 μερες πιο πριν....

Σε γενικες γραμμες δε το γνωριζει σαν θεραπεια, ομως απο την συσταση των ενεσεων μου ειπε πως λογικα παντα, δε πρεπει να κανει κακο....Μπορει να μην βοηθησει, αλλα κακο δε θα κανει...

Οσον αφορα τις αλλες 2 εξαγωγες που εχω να κανω μου ειπε οτι στο θεμα της εξωσωματικης και οσον αφορα την αντιβιωση δεν παιζει ρολο....Ομως επειδη οι εξαγωγες περιλαμβανουν, πονο και ισως χρειαστω παυσιπονα και κυριως αγχος και επειδη με θελει τελειως ηρεμη και χωρις σκοτουρες κατατην διαρκεια της προσπαθειας καλυτερα να το αφησουμε για τον επομενο κυκλο....

Μου ειπε οτι απ την ωρα που θα ξεκινησουμε θα πρεπει οσο μπορω να ζω την καθημερινοτητα μου χωρις να με απασχολει τιποτα....

Εγω, δεν ξερω ποτε θα αδιαθετησω αυτο τον μηνα, σημερα ειμαι στην 23η μερα του κυκλου, αλλα με ολη αυτην την αντιβιωση που ηπια μετα την 2η εξαγωγη ειμαι σα ζομπι...Εχω μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια, ειμαι χλωμη και εχω χασει 3 κιλα ηδη γιατι εχω να φαω στερεα τροφη απο την Κυριακη που βγηκαμε και εφαγα το Κλαμπ Σαντουιτς!!!!!Ειπε να μειωσω το τσιγαρο οσο μπορω και να τρωω φρουτα (μπλιαχ) και λαχανικα (μπλιαχ) οσο μπορω απο σημερα μεχρι την μεθεπομενη περιοδο..

Αυτος θα ειναι εδω τον Αυγουστο και το κεντρο θα ειναι ανοιχτο.....

Καλυτερα να το αφησω για τον μεθεπομενο κυκλο....Υπαρχει και το θεμα των χρηματων....Καναμε μια αιτηση για καταναλωτικο δανειο, 2000 ευρω και μεχρι να εγκριθει οσο να ναι θελει αλλες 15-20 μερες και να τα παρουμε στο χερι....

Μου ειπε οτι το κεντρο θα παρει 2.200 ευρω...Τα μισα περιπου κατα την ωοληψια και τα υπολοιπα στην εμβρυομεταφορα....Αν φτασουμε μεχρι εκει.....

Απο κει και περα μου εγραψε τις εξετασεις χθες στο βιβλιαριο και θα μου γραψει και τα φαρμακα λιγο πριν ξεκινησουμε γιατι θελουν ψυγειο και δεν υπαρχει λογος να τα παρω απο τωρα στο σπιτι και τις οιστραδοιολες και τις χοριακες, λεμε τωρα, ολα στο δημοσιο με συμμετοχη.....

Πως ειναι οι τιμες του κεντρου κοριτσια???

Πολλα? Ή τοσο πανε? Ιδεα δεν εχω....

Αυτα προς το παρον....:-P

Μου ειπε να ειμαι αισιοδοξη και να μην σκεφτομαι την αποτυχια καθολου...Να σκεφτομαι πως ολα θα πανε καλα....


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά..

Ήρθα κι εγώ.. ένα όρθιο πτώμα με ένα φριχτό πονοκέφαλο από το πρωί που με έχει ερωτευτεί και δεν λέει να με αφήσει ήσυχη.. Αϋπνη σχεδόν 36 ολόκληρες ώρες.. άρα καταλαβαίνετε περίπου πως αισθάνομαι..

Έγινε το χειρουργείο.. ευτυχώς πήγε πολύ καλά και ο γιατρός μας είπε ότι ήμασταν τυχεροί διότι ήταν αρκετά προχωρημένη η κατάσταση.. δόξα το Θεό που μια φορά με άκουσε ο άνδρας μου και πήγαμε στο νοσοκομείο χωρίς καθυστέρηση..

Σας ευχαριστώ ειλικρινά για τις ευχές και τις σκέψεις.. Κι εγώ με τη σειρά μου ελπίζω να είναι η τελευταία γκαντεμιά για φέτος..

Τελικά την επέμβαση δεν την κάναμε λαπαροσκοπικά.. διότι οι προμηθευτές αρνούνται να προμηθεύσουν τα απαραίτητα εργαλεία λόγω παλαιών οφειλών του Νοσοκομείου.. την κάναμε με την κλασσική μέθοδο και έτσι είμαστε σίγουροι ότι καθαρίστηκε τέλεια..

Πάω να λιποθυμήσω στο κρεβάτι μου..

Καλή ανάρρωση στον αντρούλη σου. Θα προλάβει να είναι πλήρως καλά μέχρι την αναχώρησή σας? Μπάνια προς το παρόν κομμένα λοιπόν ε? Αφού δεν είχατε χειρότερα τρεχάματα πάλι καλά. Αυτό το καλοκαίρι πάντως σας έχει πάει να μην πω τι.

Βίλλυ καλύτερα να ξεμπερδεύεις με τα δόντια όντως. Δεν είναι και λίγο πράγμα η αγωνία και ο πόνος τους.

Ντόλλη μάλλον θετικά τα ακούω τα πράγματα από το να σου έβρισκε όντως ένα πρόβλημα καλύτερα που ήταν τυχαίο γεγονός.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..τι λετε ,θα ξεκαλοκαιριασουμε εδω;;Πολυ πιθανο!Σας διαβαζω συχνα και δεν χαιρομαι ΚΑΘΟΛΟΥ με τις διαφορες αναποδιες και τα προβληματακια της καθεμιας..Ολα του γαμου δυσκολα..Μην το βαζετε κατω ομως,βρε κοριτσια,ολα θα γινουν..Απλα,θελουν χρονο..Και καμια φορα,μετα απο μια τεραστια αναποδια,εκει που λες δεν εχω αλλο κουραγιο,συμβαινει,ισως ακριβως γιατι εχεις ηδη βασανιστει και εισαι πιο ψυχραιμη...Η κορη μου εγινε ετσι,οταν ολα ειχαν παει λαθος και ξαναπροσπαθουσα-παραζαλισμενη σαν κοτοπουλο και με ανασφαλεια-εκεινη ηρθε χωρις να με ταλαιπωρησει καθολου και με εκανε τη χαζομαμα που ειμαι σημερα!Και τωρα,ωσαν μια δευτερη Μπελουτσι-ηλικιακα μονο..-περιμενω το αγορακι μου.Μελετινα,ελπιζω να ξαναπροσπαθησεις,Δομνινα,τις ευχες μου για μαμα και συζυγο,Γιολα και Βιλλυ,προχωρηστε δυναμικα,ειστε μανες και ξερετε,και ολες οι αλλες...Mywish,πως πας,εισαι σπιτι,σταθεροποιηθηκε η κατασταση;Φιλιαααα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα..

Ήρθα κι εγώ.. πολύ κουρασμένη αλλά τουλάχιστον κατάφερα και κοιμήθηκα κάποιες ώρες.. Το πρωί πήγα Εφορία απ' όπου έφυγα άπρακτη διότι είχα 15 άτομα μπροστά μου τουλάχιστον και μετά στο καπάκι πήγα στο Νοσοκομείο. Ευτυχώς ο άνδρας μου είναι πολύ καλύτερα.. είναι τελείως απύρετος από χθες που βγήκε από το χειρουργείο και η τομή του πάει πολύ καλά.. Ο γιατρός όμως θέλει να τον παρακολουθήσει δυο μέρες ακόμη διότι το πρόβλημα ήταν αρκετά μεγάλο.. Δεν πειράζει.. Θα τον πάρω πίσω καινούργιο!

Γιόλα μου ελπίζω ειλικρινά να είναι το τελευταίο δυσάρεστο πράγμα για τον επόμενο μήνα τουλάχιστον.. Μπάνια εννοείται ότι δεν έχουμε κάνει ούτε ένα και ούτε προβλέπεται αφού αυτό το σβκ αποκλείεται ο άνδρας μου να είναι σε θέση να κάτσει στον ήλιο και το επόμενο αν όλα πάνε καλά θα ετοιμαζόμαστε για το ταξίδι.. Δεν πειράζει.. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ φέτος δεν έχω καμία όρεξη.. περίεργο πράγμα αυτό για μένα αφού κάθε χρόνο με το που έμπαινε ο Ιούνης δεν κρατιόμουνα..

Ντόλη μου κι εγώ θέλω πάρα πολύ να πιστέψω πως σας συνέβη μια ατυχία και πως ήταν κυριολεκτικά τυχαίο γεγονός.. Ξέρω ότι πάντα ο φόβος θα υπάρχει αλλά καλύτερα να σκέφτεσαι το υπόλοιπο 75%... Όποτε αισθανθείς έτοιμη πάντως τα φάρμακα είναι στη διάθεσή σου..

Βιλλάκι μου γλυκό.. κι εγώ συμφωνώ πως με όλη αυτή την ταλαιπωρία των εξαγωγών το να ξεκινήσεις μια τέτοια διαδικασία θα είναι ότι χειρότερο.. όχι μόνο για τον οργανισμό σου αλλά και για την ψυχολογία σου.. Δυστυχώς δεν χωράνε δυο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη.. οπότε αφού το κέντρο θα είναι ανοιχτό τον Αύγουστο έχεις όλο το χρονικό περιθώριο και την άνεση να κάνεις την προσπάθειά σου τότε.. Εδώ θα είμαστε τον Αύγουστο να κάνουμε παρεούλα..

Maybe πλέον θα πρέπει να αλλάξεις ψευδώνυμο.. να βάλεις το I am certain...

Σας φιλώ όλες ανεξαιρέτως!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...