Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

Μάρτη μου, συγχαρητήρια που καταφέρατε να τα βάλετε στο δωμάτιο τους! Αποκοιμιούνται το ίδιο εύκολα στα ενδιάμεσα ξυπνήματα;

Alex, καλοφώτιστο το μωρό σας! Κι εγώ όπως η mother σκέφτομαι να τη βαφτίσουμε τον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα κ από εμένα. Ελπίζω να προλάβω να γράψω. Η μικρή κοιμάται κ ο μεγάλος βλέπει παιδικό!!!!

Τα νέα μας, το μωρό καλά, κοιμόμαστε μια χαρά το βράδυ με 2-3 ξυπνήματα για πιπίλα (μπορεί κ περισότερα ανάλογα τη μέρα) από τις 8 το βράδυ μέχρι 7μιση το πρωί, κ ο ύπνος έστρωσε τόσο πριν 20 μέρες που τη βάλαμε στο δικό της δωμάτιο... Μέσα στη μέρα 2 ή 3 ενδιάμεσους ύπνους... πολλά πολλά σάλια κ χέρια στο στόμα, άπειρα γέλια, 5 γεύματα! κοιτάει τον αδερφό της σαν θεό, όταν ο μεγάλος παίζει κ η μπέμπα παρακολουθεί κάνω όλες τις δουλειές....

Βέβαια την ώρα του μπάνιου- τελευταίου γεύματος γίνεται χαμός γιατί συνήθως είμαι μόνη μου κ πρέπει διαχειριστώ κ τα δύο. μόλις κοιμηθούν πέφτω ξερή στο καναπέ... κούραση κορίτσια τα 2 παιδιά, σκίζεσαι να μην παραμελήσεις κάποιο... όμως είναι όμορφα, ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα... εμείς θα βαφτίσουμε κατά το πάσχα...

φιλιά σε όλες κορίτσια, ξύπνησε η ζουζού!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !!!! Χαίρομαι που είστε ολοι σας καλα!!! Εμείς ήρθαμε Ελλαδα η μπεμπουλα δεν κατάλαβε τιποτα ο γιοκας μου ηταν λιγο δύσκολος και γω τα βάφτισα η μικρή ακούστηκε λιγο ενώ ο μεγάλος δεν σταματούσε τα κλάματα συμπέρασμα όσο πιο μικρα Τισό πιο καλα !!!!! Έχουμε μια εβδομαδα που γυρίσαμε και μπαίνουμε παλι στον ρυθμό μας ακομα την θηλάζω και καμια φορα της δίνω και ξένο αν δεν εχω πολυ χρόνο η παιδίατρος μου λεει πως ειναι μεγάλη και δυνατη και χαίρομαι πολυ , εχει πολλα σάλια τρώει τα χαΐρια της οπως επίσης και κρέμα ρυζαλευρο την ξεκινήσαμε εδω και 3 μερες και της αρεσει !!! Απο θέμα αποστείρωσης πως τα πάτε ; λένε πως οταν δώσεις κουτάλι σταματάει η αποστείρωση αλλα πιστευω πως ειναι μικρή ακομα . Φιλια πολλα σε όλες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Μαρία μου, να σου ζήσουν! Καλοφώτιστα τα παιδάκια σου! Μεγαλώνουμε και κάνουμε προσπάθειες να καθίσουμε! Ακόμα στερεές δεν έχουμε εισάγει. Θα το κάνουμε λίγες μέρες πριν το επόμενο ραντεβού, οπότε και θα είμαστε σχεδόν 6 μηνών και πλησιάζει το τέλος της αποστείρωσης!

Bhappy, τί όμορφα που περιγράφεις τη σχέση των παιδιών σου. Δεν σου κρύβω ζήλεψα λίγο, θέλω κι εγώ δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμάς!!!! Πιστεύω ότι γυρίσαμε όλες στην καθημερινότητά μας πια και θα αρχίσουμε να τα λέμε πιο συχνά. Εμείς μεγαλώνουμε σταθερά και ψηλώνουμε ακάθεκτα...Από βάρος λίγο τα χαλάσαμε αυτό το μήνα και έχω στενοχωρηθεί. Γενικά η μικρή είναι ήσυχο μωρό αλλά τη ταλαιπωρούν πολύ τα δόντια της. Εγώ έχω επιστρέψει στη δουλειά εδώ και ενάμιση μήνα. Περνάμε λίγες ώρες χωριστά με τη μπεμπούλα αλλά απο τη στιγμή που θα βρεθούμε θηλάζουμε ασταμάτητα. Δε ξέρω αν αυτό έχει επηρεάσει τη παραγωγή μου και δεν έβαλε το απαιτούμενο βάρος.Το βράδυ κοιμάται απο τις 9 μέχρι τις 8 το πρωί με ένα ξύπνημα για ανεφοδιασμό κατά τις 6. σε 20 μέρες θα τη βαφτίσουμε κιόλας, οπότε είμαστε σε πυρετό προετοιμασιών!!! Αυτά από εμάς κορίτσια!!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα ζουζούνια σας ακόμα καλύτερα.


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και από εμάς!!!! Πιστεύω ότι γυρίσαμε όλες στην καθημερινότητά μας πια και θα αρχίσουμε να τα λέμε πιο συχνά. Εμείς μεγαλώνουμε σταθερά και ψηλώνουμε ακάθεκτα...Από βάρος λίγο τα χαλάσαμε αυτό το μήνα και έχω στενοχωρηθεί. Γενικά η μικρή είναι ήσυχο μωρό αλλά τη ταλαιπωρούν πολύ τα δόντια της. Εγώ έχω επιστρέψει στη δουλειά εδώ και ενάμιση μήνα. Περνάμε λίγες ώρες χωριστά με τη μπεμπούλα αλλά απο τη στιγμή που θα βρεθούμε θηλάζουμε ασταμάτητα. Δε ξέρω αν αυτό έχει επηρεάσει τη παραγωγή μου και δεν έβαλε το απαιτούμενο βάρος.Το βράδυ κοιμάται απο τις 9 μέχρι τις 8 το πρωί με ένα ξύπνημα για ανεφοδιασμό κατά τις 6. σε 20 μέρες θα τη βαφτίσουμε κιόλας, οπότε είμαστε σε πυρετό προετοιμασιών!!! Αυτά από εμάς κορίτσια!!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα ζουζούνια σας ακόμα καλύτερα.

Μην αγχώνεσαι για το βάρος, το κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς. Το μωράκι σου ξέρει πόσο γάλα χρειάζεται. Θεωρώ δεδομένο ότι όλα τα άλλα είναι φυσιολογικά.

Τα δόντια μας ενοχλούν και εμάς :( έχει χαλάσει εξαιτίας τους και ο ύπνος μας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε Ioio μου, με αυτό το παιδί από τότε που γεννήθηκε όλο άγχος με το βάρος έχουμε. Καλά με τα δόντια δε ξέρω πότε θα ηρεμήσουμε....τα λυπάμαι τα καημένα!!!

Μαμάδεςε πιο μεγάλα παιδιά μου είπαν ότι τα πρώτα δόντια είναι τα πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδεςε πιο μεγάλα παιδιά μου είπαν ότι τα πρώτα δόντια είναι τα πιο δύσκολα.

Μακάρι ιοιο γιατι ένα μήνα μαρτύρησαμε κ εξακολουθούμε...εκεί που ήταν φαγανη, μερικές μέρες πριν σκάσουν τα δοντακια σταμάτησε να τρώει. Εννοείται ότι χάλασε κ οτι τέλος πάντως πρόγραμμα είχανε στον υπνο... Δίνουμε μάχη για 600ml την ημέρα...

Εκτός αυτού μία χαρά κι εμείς ειμαστε, μεγαλώνουμε και χαιρόμαστε!!!πιανουμε την πιπιλα και την πηγαινοφερνουνε σαν τσιγάρο χαχα!!!

Αποστείρωση ο Παιδιατρος μας έχει πει να την κόψουμε γιατί από τη στιγμή που βάζει λέει χεράκια στο στκμα δεν έχει νόημα...δεν την έχω κόψει ακόμα αλλά το σκέφτομαι σοβαρά...

Προς το τέλος του μήνα, να είμαστε καλά, θα ξεκινήσουμε και κρεμουλες. Σκέφτομαι μήπως να το οσρατεινω λιγο, να κλείσουμε και τους 6...της δίνω νά μυρίζει όταν τρώω φρούτα κ φαίνεται να θέλει, ανοίγει το στοματακι χαχα κ χτες εβσκε τα κλάματα γιατί δεν της έδωσα τι σταφύλι που μύρισε!!!

Βαμβάκι γιατί αγχωνεσαι με το βάρος?πόσο γεννήθηκε κ πόσο είναι?ύψος?

Κορίτσια με το θηλασμό πως τα πάτε?εγώ εξακολουθώ να δινω αποκλειστικά με το θηλαστρο κ έχω τεράστια τράπεζα, αν ξέρετε καμιά νανουκα που να χρειαστεί γαλατάκι πείτε μου. Έχω κοψει κα τα γαλακτοκομικά γιατί είδα κάτι κόκκινους κόκκους κ νομίζω την ενοχλεί κ το αυγο Όσπρια καθόλου, φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς πάει να σκάσει μάλλον κι άλλο δοντάκι αυτές τις μέρες και έχουμε μια σχετική ανησυχία. Άρχισε να παίρνει κ πιπίλα όταν είναι με τη γιαγιά της, για να κοιμηθεί.Εγώ δεν της δίνω.Αποστείρωση δεν έχουμε κόψει αλλά είμαι λίγο πιο χαλαρή. Εδώ βάζει στο στόμα ότι αρπάξει το χέρι της. Παιχνίδια, ρούχα, κουβέρτες.....Όσο και να πλένεις αυτά δε τα λες και αποστειρωμένα. Απλά περιμένω να κλείσει κ τον έκτο.Στέρεες ο γιατρός είπε όχι ακόμα.

Nymeria γεννήθηκε 3800 52εκ, έπεσε μέχρι 3500 και τώρα είναι 6900 και 68εκ.Δε βλέπω να διπλασιάζουμε μέχρι το εξάμηνο.Ο γιατρός δεν αγχώθηκε απλά είπε να την επιμένω λίγο παραπάνω στο στήθος. Είναι κουτσομπόλα κ με το παραμικρό σταματάει αν ακούσει έστω κ έναν ήχο.

Πάντως εγώ με το θήλαστρο ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω ποσότητα.Δε μπορώ με τίποτα να κάνω τράπεζα.


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νυμερια, μπες στην ομαδα θηλασμου της Αττικης στο facebook και ισως το χρειαζεται καποια μαμα. Αν εχεις και γαλα αποχης ισως ειναι ακομα πιο πολυτιμο. Επισης μπορεις να το κανεις δωρεα στο Ελενα, που ζητανε για τα προωρα μωρακια.

Κατα τ'αλλα μεγαλωνουμε κ εμεις, λεει μαμα, γιαγια, μπαμπα και σαν να ειπε και παππου! Ασυναισθητα βεβαια, αλλα εμεις κατουριομαστε που τον ακουμε! Θηλαζει με μανια, πολλα σαλια, κατασπρα και φουσκωμενα ουλα, λιγη γκρινιτσα και πολλες αγκαλιες! Τελος του μηνα θα του ξεκινησω και φαγητακι σιγα σιγα, πρωτα κρεατοζουμο και μετα λαχανικα με κρεατακι.

Αποστειρωση εχω κοψει απο 3 μηνων. Αυτα!


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια και από μένα.

Κ εγω δεν την εχω κοψει την αποστειρωση αν και την θεωρω περριτή.. τρωέι τα παντα..

Βάζει συνεχεια στο στόμα της τα χέρια της..Δοντακια δεν βλέπω να βγάζουμε τωρα κοντα αλλα και εμενα από εκει που τρώγαμε 900 ml apo ton 3 μηνα τωρα με το ζόρι 750!

τα κιλά μας είναι 6600 αλλα γεννηθήκαμε 2300!

Κατά ταλλα μπρούμυτα το παιδι δεν το είχα βάλει καθόλου μέχρι που τελος του 3 μηνσ μου είπε η γιατρος να την βαζω γιατι δεν σηκωνει καλα το κεφαλακι της.. το κανω αλλα δεν θελει με τιποτα ... τωρα το σηκωνει το κεφαλι της αλλα δεν ξερω αν είναι αρκετα ικανοποιητικα..


xuFMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βαμβάκι οντως είναι ψηλό το νινι σου!!! πιστεύω με τις κρέμες θα πάρει οπότε μην αγχωνεσαι ακόμα!!!!

invisible έχω στείλει στο Ελενα 37 λίτρα ήδη...

Αληθεια ειναι δυνατόν να μιλάει τόσο μικρό,???θα τρελλαθω...έχεις παιδί θαύμα!!!

Αννα άσε!!!εγώ δίνω μάχη για τα 600...

Μπρούμητα ούτε κι εγώ την πολυβαζω δε θέλει...δ αλλά το κεφαλακι καλό είναι. Τα πόδια μας τη χαλανε...δε στέκεται καθόλου, ούτε προσπαθεί να κάνει βήματακια...η τεμπελουλα

Link to comment
Share on other sites

Βαμβάκι οντως είναι ψηλό το νινι σου!!! πιστεύω με τις κρέμες θα πάρει οπότε μην αγχωνεσαι ακόμα!!!!

invisible έχω στείλει στο Ελενα 37 λίτρα ήδη...

Αληθεια ειναι δυνατόν να μιλάει τόσο μικρό,???θα τρελλαθω...έχεις παιδί θαύμα!!!

Αννα άσε!!!εγώ δίνω μάχη για τα 600...

Μπρούμητα ούτε κι εγώ την πολυβαζω δε θέλει...δ αλλά το κεφαλακι καλό είναι. Τα πόδια μας τη χαλανε...δε στέκεται καθόλου, ούτε προσπαθεί να κάνει βήματακια...η τεμπελουλα

εμενα στον παιδιατρο που την πήγα που με εβλεπε όταν εγώ ήμουν παιδί , μου είπε ότι το παιδι είναι μια χαρα στο κεφάλι του..

Η παιδίατρος που βλέπει το παιδι από όταν γεννηθηκε μου είπε ότι θέλει εκπαιδευση..

αλλα εγώ αγχώθηκα λίγο'

εμενα μαμα και μπαμπα δεν λέει ουτε για πλάκα

ένα μα και το είπε καταλάθος!


xuFMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω κορίτσια μαζευόμαστε πάλι σιγά σιγά!!!

ο δικός μου γιατρός γέλασε όταν του είπα ότι δεν έχω κόψει την αποστείρωση, μου είπε ότι είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό δικό μου... ιδίως κ ως δεύτερο παιδί ποια αποστείρωση, ο μεγάλος πέφτει πάνω της μόλις γυρνάει από το σχολείο, καταιγισμός μικροβίων...

καλά από λέξεις ούτε καν καταλάθος, άναρχες κραυγές κ γέλια...

από ύψος 63, vamvaki πολύ ψηλό παιδάκι!!!! κ βάρος 7800. Οι μετρήσεις αυτές 4 μηνών...

Θα ξεκινήσουμε φρουτόκρεμμα μόλις κλείσει τον 5ο...

Για το μπρούμητα κορίτσια, τί να πω... όταν ο μεγάλος ήταν μωρό με είχαν τρελλάνει... δε γυρνάει πλευρό, δεν κάθετε μπρούμητα κτλ... μόνο ο τωρινός μου παιδίτρος μου είχε εξηγήσει. Επειδή η πλέον δεν βάζουμε τα νεογέννητα μπρούμητα μετά δυσκολεύονται κ όσο αυξένεται το βάρος τους τόσο πιο δύσκολο τους είναι... κ γι' αυτό πλέον υπάρχουν τόσα πολλά παιδιά που δεν μπουσουλάνε! ο γιος μου πρώτα περπάτησε κ μετά κατάφερε να γυρίσει από μπρούμητα-ανάσκελα... ήταν κ χοντρός κ τεμπέλης... τη ζουζού τώρα την κάνω βαρελάκι πάνω στο κρεβάτι μου κ το βλέπει παιχνίδι, έτσι κάθεται κ 1-2 λεπτά μπρούμητα όσο της μιλάω...

τώρα ο καημός μας είναι το συνάχι που έχει απο εχθές κ δεν μπορεί να πάρει πιπίλα κ γκρινιάζει όλη μέρα, ο γιατρός είπε πως μπορεί να είναι κ δόντια ή κόλλησε από το μεγάλο που η μύξες ξεκινούν τον οκτώβρη κ τελειώνουν τον ιουνιο...

ιοιο, κ εγώ ήθελα δεύτερο παιδί πολύ κοντάστο πρώτο, όμως είχα πολλές δυσκολίες κ ευτυχώς τα κατάφερα 4 χρόνια αργότερα. Θεωρώ πως η διαφορά αυτή είναι καλή γιατί ο μεγάλος καταλαβαίνει κ ακόμη κ τη ζήλια του την κουβεντιάζουμε. Προσωπικά δυσκολεύτηκα κ στην εγκυμοσύνη, δεν ξέρω πώς θα τα κατάφερνα αν έπρεπε να τον παίρνω αγκαλιά ή να τον αλλάζω όλη μέρα!!! όπως κ να έχει σου εύχομαι να κάνεις δεύτερο παιδί όταν το θελήσεις με ηρεμία κ ευκολία, όπως κ σε κάθε κοπέλα που θέλει ένα ακόμη παιδάκι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...