Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

Συμφωνώ εν μέρει με όλες σας.... Κοριτσια μου, καταρχήν πρέπει να συμφωνήσουμε ότι όλες εδω μέσα είμαστε για ένα κοινό σκοπό. Τα παιδιά μας. Ανταλλάσσουμε τις εμπειρίες μας, λέμε τις γνώμες μας κ πάνω απο όλα κάθε μια αποφασίζει τι θα κάνει με το σώμα της κ το παιδί της.

Εάν κάποια είναι γιατρός, ας το δηλώσει τωρα. Εγω δεν είμαι για παράδειγμα κι έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για ιατρικά θέματα για τα οποία εν μέρει έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε μιας κ οι αποσπασματικές γνώσεις δε μας κάνουν επιστήμονες, απλώς ενήμερους πολίτες. Δεν αντικαθίστανται οι σπουδές ενός αντικειμένου με άρθρα απο το Ίντερνετ κ πάνω απο όλα η ευθύνη ενός ανθρώπου να μας παραδώσει ένα μωρό υγιές, την οποία δεν έχει νιώσει καμία απο εμάς εδω μέσα. Όποτε σε αυτό συμφωνώ με την Ζέττα.

Κατόπιν, το μητρικό γάλα είναι οπωσδήποτε μια σπουδαία τροφή, μια φυσική τροφή κ πάντα το φυσικό είναι καλύτερο απο όλα. Για παρα πολλούς λόγους που κάθε μια απο εμάς γνωρίζει, είναι το καλύτερο για το μωρό. Σε αυτά θα συμφωνήσω με την invisible. Αν κ ομολογώ, ότι το επιχείρημα της Ζέτας για τα εμβόλια με έβαλε σε σκέψεις.

Τωρα, εγω δεν θήλασα ούτε μια ώρα. Ούτε ένα λεπτό. Δεν ήθελα. Κ είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου. Τα δικαιώματα μου τα γνωρίζω μιας κ είναι το επάγγελμα τετοιο(χα χα χα). Το γιατί κ το πως είναι δικαίωμα μου επίσης να μην το εξηγώ σε κανέναν, διότι είναι αδιάκριτο να με ρωτούν κάτι τόσο προσωπικό. Δεν αφορά κανέναν. Αυτό το ξεκαθάρισα κ στο μαιευτήριο. Συμφωνώ με την favol ότι πρέπει να ομολογούμε την θέληση μας να μην θηλασουμε όταν αισθανόμαστε έτσι, χωρίς να βρίσκουμε δικαιολογίες. Δεν διαφωνώ κ ξεκαθαρίζω την θέση μου ενώπιον σας, έτσι γιατί τόσο καιρό είμαστε ωραία παρέα.

Όμως favol, τις μαμάδες που προσπάθησαν κ ίσως δεν τα κατάφεραν, ίσως οι γιατροί τους συμβούλεψαν κάτι διαφορετικό για λόγους που άπτονται της δίκης τους ευθύνης κ όχι της δίκης μας, δεν μπορώ να τις βάλω στην ίδια κατηγορία με εμένα. Ναι για αυτές υπάρχει μια δικαιολογία κ οφείλουμε να την ακούσουμε κ να την σεβαστούμε. Μπορούμε κ να την αμφισβητήσουμε, μπορούμε κ να την αγνοήσουμε, αλλά οπωσδήποτε να την σεβαστούμε. Η μητέρα αυτή προσπάθησε κι αν ο γιατρός της κ φερων την ευθύνη μιας ζωής την συμβούλεψε έτσι, οφείλουμε να το σεβαστούμε. Άλλως, ας αναλάβουμε κ την ευθύνη που αναλογεί.

Αυτά είχα να πω, με πάντα χιουμοριστική διάθεση, έτσι για να βάλω την πινελιά μου σε αυτή την συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Εχω πολύ καιρό να σας γράψω! Διάβασα μόλις τους τελευταίους διαλόγους σας και με τη σειρά μου κι εγώ συμφωνώ εν μέρει με όλες σας! Τώρα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω, υποθέτω επειδή όλες εκφράσατε κάτι με το οποίο τάσσομαι. Αυτοσκοπός δεν είναι σίγουρα ούτε ο θηλασμός, ούτε ο φυσιολογικός τοκετός, ή ο,τιδήποτε άλλο, αυτοσκοπός είναι να μεγαλώνουμε σωστά τα παιδιά μας και το σωστά το ερμηνεύει η κάθε μητέρα με το δικό της τρόπο καθώς αυτή ξέρει τι είναι καλύτερο για το παιδί της. Εγώ είχα επίπεδες θηλές και δε θήλασα, ξέρω όμως ότι δεν το προσπάθησα και αρκετά. Από τη μία η επιλόχεια μελαγχολία, η κούραση, η αυπνία, το σπαρακτικό κλάμα του μωρού κάθε φορά που το έβαζα στο στήθος καθώς είχε ήδη μάθει την εύκολη λύση του μπιμπερό, οι τραυματισμένες θηλές με έκαναν να μη θέλω ούτε καν να ακούω για θηλασμό. Αυτοί οι λογοι όμως αφορούν εμένα προσωπικά και δεν είμαι υποχρέωμενη να τους αναφέρω στον καθένα που εντελώς αδιάκριτα και επικριτικά θα με ρωτήσει "Γιατί δε θηλάζεις?". Τουλάχιστον, παρά την πολύ άσχημη ψυχολογία μου κάθε 3 ώρες αντλούσα γάλα και έστω για διάστημα δύο μηνών η μπέμπα κατάφερε να πάρει μέσω μπουκαλιού το πολυτιμο μητρικο γάλα μέχρι να μου κοπεί εντελώς. Βέβαια, όπως αποδείχθηκε στην πορεία το μωρό είχε αλλεργία στην πρωτείνη του αγελαδινού γαλακτος (την οποία έπαιρνε μέσω του δικού μου γάλακτος καθώς κανένας δε μου είχε πει ότι έπρεπε να κόψω τα γαλακτοκομικά) και σφάδαζε από το κλάμα για 10 ώρες την ημέρα συνεχόμενα υποφέροντας από φοβερούς κολικούς. Τώρα της δίνω υποαλλεργικό γάλα και έχεί γίνει ενα εντελώς διαφορετικό μώρο που χαμογελάει συνέχεια και κλαίει σπάνια! Πάντως θέλω να αναφέρω ότι σε σύγκριση με Αθήνα και Θεσσαλονίκη η ενημέρωση περί θηλασμού στην επαρχία είναι θλιβερά ανεπαρκής και ελλιπής. Εν κατακλείδι βρε κορίτσια εδώ μέσα είμαστε άγνωστες μεταξύ αγνώστων που απλά ανταλλάσσουμε απόψεις και εμπειρίες έχοντας όλες ως στόχο το καλό των παιδιών μας όπως πολύ σωστά λέει και η πεπλυ.

Πεπλυ από απλό ενδιαφέρον και αν θες μου απαντάς τι επαγγέλεσαι?

Νυμέρια σε θαυμάζω απεριόριστα που καταφέρνεις ακόμα και αντλείς γάλα, εγώ βλέπω θήλαστρο και φεύγω τρέχοντας! Πάντως για αυτό που ρωτησες, εμένα όταν της κουνήσω την κουδουνίστρα μπροστά της, την ακολουθεί με το βλέμμα. Στον ήχο ούτε εμένα γυρίζει ακόμα!

Ιοιο επειδή κάθε μωράκι είναι διαφορετικό ξκαι πίνει διαφορετικές ποσότητες θα σου πρότεινα πριν λείψεις να της δώσει κάποιος με μπιμπερό κάποιες φορές δίκο σου γάλα ώστε να ξέρεις πάνω κάτω που κυμαίνεται το δικο σου μωράκι. Εμένα πάντως στον ενάμιση μήνα επίνε γύρω στα 100 με 120 κάθε δίωρο.


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ Κ ΕΙΔΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ ΚΑΦΕ ΣΑΣ ΟΠΟΥ ΩΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΑΙΟΥ 2014 ΕΜΕΙΝΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΩΑΣΩ Κ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.Ε ΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΤΥΛΙΞΕΩΝ.ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ΤΗ ΘΗΛΗ Κ ΕΚΛΑΙΓΕ ΤΡςΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΜΑΙΩΝ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΛΑΝΙΑΖΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΙΕΖΟΥΜΕ.ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΕΝΝ ΛΟΓΩ ΝΕΟΓΝΙΚΩΝ ΣΠΑΣΜΩΝ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ Κ ΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Κ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ Κ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.ΤΡΑΒΟΥΣΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΕΡΑ ΔΩΘΕ ΣΤΗ ΜΕΝΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΥ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕ Κ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΤΗ ΜΕΝΝ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΙΧΕ ΚΟΠΕΙ.ΤΟ ΠΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ.ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Κ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΙΠΙΛΑ.ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΠΑΣΜΟΥΣ ΚΟΠΗΚΑ.ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΘΑ ΚΟΒΟΤΑΝ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ. Το ΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ Κ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΩΡΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ Κ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑΤΡΟΥ.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρει με όλες σας.... Κοριτσια μου, καταρχήν πρέπει να συμφωνήσουμε ότι όλες εδω μέσα είμαστε για ένα κοινό σκοπό. Τα παιδιά μας. Ανταλλάσσουμε τις εμπειρίες μας, λέμε τις γνώμες μας κ πάνω απο όλα κάθε μια αποφασίζει τι θα κάνει με το σώμα της κ το παιδί της.

Εάν κάποια είναι γιατρός, ας το δηλώσει τωρα. Εγω δεν είμαι για παράδειγμα κι έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για ιατρικά θέματα για τα οποία εν μέρει έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε μιας κ οι αποσπασματικές γνώσεις δε μας κάνουν επιστήμονες, απλώς ενήμερους πολίτες. Δεν αντικαθίστανται οι σπουδές ενός αντικειμένου με άρθρα απο το Ίντερνετ κ πάνω απο όλα η ευθύνη ενός ανθρώπου να μας παραδώσει ένα μωρό υγιές, την οποία δεν έχει νιώσει καμία απο εμάς εδω μέσα. Όποτε σε αυτό συμφωνώ με την Ζέττα.

Κατόπιν, το μητρικό γάλα είναι οπωσδήποτε μια σπουδαία τροφή, μια φυσική τροφή κ πάντα το φυσικό είναι καλύτερο απο όλα. Για παρα πολλούς λόγους που κάθε μια απο εμάς γνωρίζει, είναι το καλύτερο για το μωρό. Σε αυτά θα συμφωνήσω με την invisible. Αν κ ομολογώ, ότι το επιχείρημα της Ζέτας για τα εμβόλια με έβαλε σε σκέψεις.

Τωρα, εγω δεν θήλασα ούτε μια ώρα. Ούτε ένα λεπτό. Δεν ήθελα. Κ είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου. Τα δικαιώματα μου τα γνωρίζω μιας κ είναι το επάγγελμα τετοιο(χα χα χα). Το γιατί κ το πως είναι δικαίωμα μου επίσης να μην το εξηγώ σε κανέναν, διότι είναι αδιάκριτο να με ρωτούν κάτι τόσο προσωπικό. Δεν αφορά κανέναν. Αυτό το ξεκαθάρισα κ στο μαιευτήριο. Συμφωνώ με την favol ότι πρέπει να ομολογούμε την θέληση μας να μην θηλασουμε όταν αισθανόμαστε έτσι, χωρίς να βρίσκουμε δικαιολογίες. Δεν διαφωνώ κ ξεκαθαρίζω την θέση μου ενώπιον σας, έτσι γιατί τόσο καιρό είμαστε ωραία παρέα.

Όμως favol, τις μαμάδες που προσπάθησαν κ ίσως δεν τα κατάφεραν, ίσως οι γιατροί τους συμβούλεψαν κάτι διαφορετικό για λόγους που άπτονται της δίκης τους ευθύνης κ όχι της δίκης μας, δεν μπορώ να τις βάλω στην ίδια κατηγορία με εμένα. Ναι για αυτές υπάρχει μια δικαιολογία κ οφείλουμε να την ακούσουμε κ να την σεβαστούμε. Μπορούμε κ να την αμφισβητήσουμε, μπορούμε κ να την αγνοήσουμε, αλλά οπωσδήποτε να την σεβαστούμε. Η μητέρα αυτή προσπάθησε κι αν ο γιατρός της κ φερων την ευθύνη μιας ζωής την συμβούλεψε έτσι, οφείλουμε να το σεβαστούμε. Άλλως, ας αναλάβουμε κ την ευθύνη που αναλογεί.

Αυτά είχα να πω, με πάντα χιουμοριστική διάθεση, έτσι για να βάλω την πινελιά μου σε αυτή την συζήτηση.

Κι εγώ συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου. Μόνο ότι τα αντισώματα το μωρό τα παίρνει τις πρώτες 20 μέρες δεν μπορώ να δεχτώ. Πιστεύω ότι το γάλα δεν είναι εμβόλιο και δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. Από εκεί και έπειτα ούτε εγώ είμαι γιατρός.

Ελπίζω να αφήσουμε το παραπάνω θέμα πίσω μας και να συνεχίσουμε την όμορφη παρέα μας.

Link to comment
Share on other sites

Dobby μου ανακούφιστηκα. Δεν σου κρύβω ότι με απασχόλησε αρκετά το γιατί δεν γυρνάει αφού ακούει θόρυβο. Να οι υπόλοιπες τι λέτε?τα δικά ας γυρίζουν?

Ιοιο θα σου πρότεινα να γεμίσεις σακουλακια των 150 Μπορεί να αφήσει μπορεί να θέλει κι άλλο.

Βρε dobby να σε ρωτησω... πως σου κόπηκε το γαλα?εβγαζες κάθε 3 ώρες? είχες γάλα?σε ρωταω γιατί όλοι αυτό μου λενε.ο ταν ακούνε θηλαστρο λένε αααο οποτε πας για κόψιμο...εγώ τσαντιζομαι αλλά δε λέω τπτ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια μου, τι κανετε? Πως πάτε? Εμείς σχετικά καλά....

Νυμέρια εμένα γυρίζει όταν ακούει ήχο, τον λέω χαϊδευτικά "κουτσομπόλα"....!!! Χα χα χα

Ιοιο κι εμένα τα σακκουλάκια 150 μου φαίνονται μια χαρα.... Βέβαια εξαρτάται κι από το μωρό....

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω, κάθονται καθόλου ξύπνια τα μωρά σας π.χ. σε ρηλαξ? Επίσης καθε πόση ώρα σηκώνονται? Σηκώνονται, τρώνε κ ξανακοιμούνται? Για πείτε μου μια μερα σας πως κυλάει.... Πως θα καταλάβουμε οταν το μωρό θα "κόψει" κάποιον υπνάκο? Ποιός θα είναι αυτός???? Εχω αγχωθεί με αυτό το θέμα..... Ο μπέμπης δεν θέλει να πολυκοιμάται, το συζήτησα βέβαια με το γιατρό αλλά θέλω κ τις γνώμες σας.... Για πείτε....

Link to comment
Share on other sites

Dobby μου ανακούφιστηκα. Δεν σου κρύβω ότι με απασχόλησε αρκετά το γιατί δεν γυρνάει αφού ακούει θόρυβο. Να οι υπόλοιπες τι λέτε?τα δικά ας γυρίζουν?

Ιοιο θα σου πρότεινα να γεμίσεις σακουλακια των 150 Μπορεί να αφήσει μπορεί να θέλει κι άλλο.

Βρε dobby να σε ρωτησω... πως σου κόπηκε το γαλα?εβγαζες κάθε 3 ώρες? είχες γάλα?σε ρωταω γιατί όλοι αυτό μου λενε.ο ταν ακούνε θηλαστρο λένε αααο οποτε πας για κόψιμο...εγώ τσαντιζομαι αλλά δε λέω τπτ

Είχα αρκετό γάλα Νυμερια! Δηλαδή στις 3 ώρες έβγαζα 150 με 200 ml, συνολικά. Να φανταστείς έχω μια κατάψυξη γεμάτη γαλα γιατί η μπεμπα δεν πρόλαβε να το πιει λόγω της αλλεργιας και δεν ξέρω τι να το κάνω. Εμένα μου κόπηκε γιατί δεν είχα καθόλου βοήθεια με το μωρό, ο άντρας μου δουλεύει και έλειπε τη μισή μερα οπότε δεν είχα που να την αφησω όταν έκλαιγε πολύ για να το βγάλω, έκανα και 40 λεπτά και για τα 2 στήθη. Έτσι δεν μπορούσα να το βγάζω στις 3 ώρες πλέον γιατί είχα την μπεμπα κολλημένη πάνω μου και έβγαζα όταν ηρεμουσε λίγο. Δηλαδη οι 3 ώρες έγιναν 5 και 6 μπορεί και 7 εντελως ακαταστατα. Έτσι άρχισε να μειωνεται μέχρι που κόπηκε εντελώς. Εσύ αν κρατάς ένα σταθερό ωράριο αντλησης μες στη μερα συν μια νυχτερινή άντληση δεν έχεις να φοβάσαι. Ειδικά αν νοικιασεις και νοσοκομείακο θηλαστρο θα κάνεις και το μισό χρόνο.


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου, τι κανετε? Πως πάτε? Εμείς σχετικά καλά....

Νυμέρια εμένα γυρίζει όταν ακούει ήχο, τον λέω χαϊδευτικά "κουτσομπόλα"....!!! Χα χα χα

Ιοιο κι εμένα τα σακκουλάκια 150 μου φαίνονται μια χαρα.... Βέβαια εξαρτάται κι από το μωρό....

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω, κάθονται καθόλου ξύπνια τα μωρά σας π.χ. σε ρηλαξ? Επίσης καθε πόση ώρα σηκώνονται? Σηκώνονται, τρώνε κ ξανακοιμούνται? Για πείτε μου μια μερα σας πως κυλάει.... Πως θα καταλάβουμε οταν το μωρό θα "κόψει" κάποιον υπνάκο? Ποιός θα είναι αυτός???? Εχω αγχωθεί με αυτό το θέμα..... Ο μπέμπης δεν θέλει να πολυκοιμάται, το συζήτησα βέβαια με το γιατρό αλλά θέλω κ τις γνώμες σας.... Για πείτε....

Εμένα η μπεμπα κοιμάται από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 6 που την ξυπνάω για να την ταισω και μετά θα σηκωθεί κατά τις 9μιση το πρωί όπου θα την ξαναταισω. Από εκεί και έπειτα παίρνει σύντομους υπνακους μες στη μερα, δλδ δεν ξανακοιμαται σερί κάποια ώρα. Μόλις φάει παίζουμε μαζί, μετά την βάζω στο ριλαξ που παρατηρει τα κρεμαστα παιχνιδάκια και γελάει ώστε να κάνω κι εγώ καμία δουλειά στο σπίτι ή να μαγειρεψω. Στο ριλαξ μπορεί να καθησει μέχρι μισή ώρα, μπορεί και παραπανω. Αν κουραστει η τη δω να τριβει τα μάτια της την παίρνω αγκαλιά της βάζω την πιπιλα και μπορεί να κοιμηθεί για κάνα δεκάλεπτο με τέταρτο. Και έτσι κάνει κύκλους η μέρα μας μαζί με τις βόλτες και φτάνει βράδυ και φτου κι από την αρχή. Δεν καταλαβαίνω που αγχωνεσαι, δλδ ποιον ύπνο να πρέπει να κόψει ο μπεμπης σου??


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια! Η δική μου είναι υπναρού :)

Κοιμάται γύρω στις 10 ώρες το βράδυ με δύο ξυπνήματα μόνο για γάλα. Νωρίς το απόγευμα κοιμάται άλλο ένα δίωρο και μέσα στη μέρα κάνει κιάλλους μικρούς υπνάκους. Κυρίως πάνω μου. 15 λεπτά με τρία τέταρτα. Είναι τότε που όταν την ακκυμπήσω κάπου να κοιμηθεί, ανοίγει μάτια. :)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, όπως αποδείχθηκε στην πορεία το μωρό είχε αλλεργία στην πρωτείνη του αγελαδινού γαλακτος (την οποία έπαιρνε μέσω του δικού μου γάλακτος καθώς κανένας δε μου είχε πει ότι έπρεπε να κόψω τα γαλακτοκομικά) και σφάδαζε από το κλάμα για 10 ώρες την ημέρα συνεχόμενα υποφέροντας από φοβερούς κολικούς. Τώρα της δίνω υποαλλεργικό γάλα και έχεί γίνει ενα εντελώς διαφορετικό μώρο που χαμογελάει συνέχεια και κλαίει σπάνια!

Αφου το εμαθες ομως, γιατι δεν το εκανες? Το γαλα δεν κοβεται, ακομα και μηνες μετα τη γεννα, μπορει να γινει επαναγαλακτισμος. Δυσκολο βεβαια να αποκλεισεις απο τη διατροφη σου ενα σωρο πραγματα, αλλα ισως να αξιζε μια προσπαθεια.


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα κι αν είναι υπναράς γι' αυτό σας ρωτάω.... 7 ξυπνάει, πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 11. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 3. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τι 5. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 8. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 10. Κ μετά κοιμάται 10-7. Πολύ ύπνος... Πότε θα μείνει λίγο ξύπνιος????

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κι αν είναι υπναράς γι' αυτό σας ρωτάω.... 7 ξυπνάει, πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 11. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 3. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τι 5. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 8. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 10. Κ μετά κοιμάται 10-7. Πολύ ύπνος... Πότε θα μείνει λίγο ξύπνιος????

Είναι μικρούλης ακόμα και η δική μου κάπως έτσι ξεκίνησε. Έλεγα αυτό το παιδί όλη την ώρα κοιμάται. Σιγά Σιγά άρχισε να μένει μισή ώρα ξύπνια το πρωί, μετά μισή ώρα το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κι αν είναι υπναράς γι' αυτό σας ρωτάω.... 7 ξυπνάει, πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 11. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 3. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τι 5. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 8. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 10. Κ μετά κοιμάται 10-7. Πολύ ύπνος... Πότε θα μείνει λίγο ξύπνιος????

Ο δικος μου αυτες τις ωρες ειναι ξυπνιος:tongue:


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου..... τι κανετε???

εμεις καλα..... μαμ κακα και νανι!!! η μαμα απαραιτητο αξεσουαρ μας και οχι μονο οταν θηλαζουμε..... την αγαπαμε τοοοοοσο πολυ που αν δεν ερθει η αδερφη μας να μας κρατησει αγκαλια και λιγο η γιαγια μας...... δεν την αφηνουμε ουτε τουαλεττα......ουτε μπανιο για πλυσιματα...........

κατα τ'αλλα βαραινουμε........ πηγαινουμε βολτες..... απολαμβανουμε μπανακια...... ευχομαστε οοολοι οι φιλοι μας που γεννηθηκαν μαιο και ιουνιο να'ναι καλα ολοι!!!!! φιλακια σε ολους απο εμας και την κουρασμενη μανουλα μας!!!!!

Εμένα κι αν είναι υπναράς γι' αυτό σας ρωτάω.... 7 ξυπνάει, πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 11. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 3. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τι 5. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 8. Πίνει γάλα, κοιμάται ως τις 10. Κ μετά κοιμάται 10-7. Πολύ ύπνος... Πότε θα μείνει λίγο ξύπνιος????

πεπλακι μου...... ο υπνος τρεφει τα μωρα..... και ο ηλιος τα μοσχαρια!!!!!

χιχι..... ετσι και τα αγορια μου... μερα με την μερα λιγο λιγο ξυπνια χωρις κλαματα απο τους κολικους!!!!!!!

τωρα γελανε κι ολας οταν το πρωι τους αλλαζει ο αντρουλης...... μεα το απογευματακι οταν περιμενουν το μπανιο...... και μετα φαι και βολτα!!!!!!

Αφου το εμαθες ομως, γιατι δεν το εκανες? Το γαλα δεν κοβεται, ακομα και μηνες μετα τη γεννα, μπορει να γινει επαναγαλακτισμος. Δυσκολο βεβαια να αποκλεισεις απο τη διατροφη σου ενα σωρο πραγματα, αλλα ισως να αξιζε μια προσπαθεια.

ασε κι εγω ολο κοβω.... κοβω... πρωτα το γαλα... μεταολατα γαλακτοκομικα.... εφαγα τουρτα σταγενεθλια του αντρα μου που εφτιαξε η κορη.... και ποναγαν τα καημενα πολυ!!!!!!

μετα εκοψα φρουτα και χορτα που με παρατηρηση τους πειραζε....

Καλησπέρα, κορίτσια! Η δική μου είναι υπναρού :)

Κοιμάται γύρω στις 10 ώρες το βράδυ με δύο ξυπνήματα μόνο για γάλα. Νωρίς το απόγευμα κοιμάται άλλο ένα δίωρο και μέσα στη μέρα κάνει κιάλλους μικρούς υπνάκους. Κυρίως πάνω μου. 15 λεπτά με τρία τέταρτα. Είναι τότε που όταν την ακκυμπήσω κάπου να κοιμηθεί, ανοίγει μάτια. :)

ιωαννιτσα μου... ετσι ακριβως επι δυο!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Διάβασα τα νεάκια σας και χαίρομαι που είστε καλά και εσείς και τα μικρούλια σας. Και εμείς μια χαρά είμαστε. Μεγαλώνουμε και θεριεύουμε. Η Μπέμπα έφτασε τα 6 κιλά και Δευτέρα έκανε κ το πρώτο της εμβόλιο. Που μάλλον ένεση αδρεναλίνης θα το χαρακτήριζα γιατί όλη εκείνη την ημέρα έμεινε ξύπνια. Δεν έκλεινε το μάτι με τίποτα. Σε γενικές γραμμές απο τότε που γεννήθηκε δεν κοιμόταν πολύ. Μόνο επάνω μας. Κ όσο επέμενα να την αφήνω στο κρεβάτι της ή στη καλαθούνα για να μη καλομάθει τόσο δεν κοιμόταν. Τελευταία κοιμάται ένα εξάωρο σερί το βράδυ και μετά ανα δύωρα. Μέσα στην ημέρα κάτι μισάωρα με σαραντάλεπτα και ευτυχισμένη να είμαι. Γυρνάει με το παραμικρό θόρυβο όπου και να είναι. Τρελή κουτσομπόλα σας λέω.

Βρε κορίτσια εγώ γιατί δε μπορώ να βγάλω από το θήλαστρο παραπάνω απο 60ml? στη καλύτερη περίπτωση πάντα. Άσε που όπως είπε και η Dobby είναι όλη μέρα κρεμασμένη εκλάβω μου που δε βρίσκω και χρόνο. Ήθελα η άμοιρη να κάνω λίγη τράπεζα να έχω,αλλά νομίζω Β΄οτι κοροϊδεύω τον εαυτό μου και τζάμπα χρόνο σπαταλάω όταν κοιμάται. Τι να πω.


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...