Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Μάρτη μου αυτό εννοώ που δεν γράφεται... τα υπόλοιπα μέχρι στιγμής τα κάνουμε κανονικά εκτός από το rotate που επέλεξα να μην το κάνω...

Καλημέρα! Ολόκληρο θηρίο η μικρή! Τη δική μου την υπολογίζω κοντά στα 8 κιλά και σκεφτόμουν ότι βάρυνε.....

το rotate ποιο εμβόλιο είναι;

Για το εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας δεν έχω ρωτήσει ακόμα. Σκεφτόμουν να το έκανε πριν πάει παιδικό, αλλά θα το ρωτήσω την επόμενη φορά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα της κάνω όλα όσα είναι στο πρόγραμμα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ τα δικά μας νέα κορίτσια!

Σήμερα ακριβώς 6,5 μηνών η μπέμπα, 6 μηνών ήταν 66 πόντους κ 9,200 κιλά. υπερ-υπερκινητική χέρια πόδια ασταμάτητα. Κάθεται καθιστή, μπρούμητα ούτε για αστείο στα 10 δευτερόλεπτα μας έχει ακούσει και η διπλανή γειτονιά. βλέπει το μεγάλο που τρέχει γύρω γύρω κ στηλώνει τα πόδια, είναι πολύ αστείο για τι δεν ξέρει τι να κάνει κ κουνάει μόνο το κεφάλι της προσπαθώντας να μετακινηθεί! κ κοιτάει τον πατέρα της σαν να βλέπει το θεό τον ίδιο!!!!

Από δόντια τα δύο κάτω έσκασαν αυτή την εβδομάδα, τρώει φρουτόκρεμμα κ χορτόσουπα από δευτέρα κ μοσχάρι.

κ από ύπνο το βράδυ κοιμάται καλά αλλά μέσα στη μέρα δεν έχει ακόμη σταθεροποιηθεί το πρόγραμμά της, πότε 2 ύπνους πότε 3, σπάνια πάνω από 1 ώρα.

βρε κορίτσια έχω ένα προβληματισμό με το εμβόλιο της μυνιγκίτιδας το καινούριο, δεν το έχω κάνει ούτε στο μεγάλο αλλά ο παιδίατρος μου είπε κ για το μωρό μετά τον 8ο μήνα που τα προγραμματισμένα εμβόλια κάνουν ένα κενό. Εσάς τι σας έχουν πει? δεν ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι τόσο τα εμβόλια αλλά φοβάμαι ακόμη περισσότερο την αρρώστια...

b.happy, καλησπέρα κι από εμένα!! Σχετικά με το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας Β το Bexsero, με την σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου μας η κόρη μου (σχεδόν 5ετών) έκανε την 1η δόση τον οκτώβριο & τώρα στις 20/12 θα κάνει την 2η δόση (πάει ανά 2 μήνες) & τώρα επίσης στις 20/12 ο μικρός μου 8 μηνών θα κάνει την 1η δόση του Bexsero (σε 2-3 μήνες την επόμενη & την 3ή δόση μετά τον χρόνο). Εγώ το συζήτησα, ενημερώθηκα, διάβασα πολύ & με αφορμή περιστατικό παιδικής μου φίλης στην περιοχή που μένω, η οποία γέννησε τον Οκτώβρη που μας πάρασε το 2ο παιδάκι της & στις 9 μέρες το νεογέννητο στο σπίτι ανέβασε 38,5 πυρετό & μολίς το πήγαν στο Παίδων ύστερα από εξετάσεις διαπιστώθηκε μηνιγγίτιδα Β! , είπα θα το κάνω και στα δύο παιδιά & χαλάλι τα 105 ? κάθε δόσης, προκειμένου τα παιδιά μου να μην νοσήσουν!! Ευτυχώς το μωρό της φίλης μου μετά από 25ήμερη νοσηλεία στο Παίδων με δυνατή αντιβίωση & σειρά εξετάσεων (παρακέντηση, εγκεφαλογράφημα), επέστρεψε στο σπίτι κλινικά υγιές, αλλά με στενή παρακολούθηση για τους επόμενους 3 μήνες (σειρά εξετάσεων) & μεγαλώνοντας θα παρακολουθούν την ανάπτυξη του διότι όλη αυτή η κατάσταση μπορεί να έχει αφήσει κάποιο "πρόβλημα" το οποίο θα φανεί αργότερα...

Αυτά είχα να πώ..συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ισχύει αυτό για το κενό που γίνεται μετα τον 8ο μήνα που τελειώνουν τα βασικά εμβόλια, είναι μια καλή περίοδος για να γίνει το Bexsero συμφωνεί και η δική μας παιδίατρος!1

Η κόρη μου στην 1η δόση δεν είχε καμία παρενέργεια, μόνο πόναγε λίγο το μπράτσο της!! Τώρα στον μικρό θα δούμε & θα σας ενμ...;)


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω, πω αναστασια αυτά ακούω κ με πιάνει τρέλα... στο μεγάλο κ εγώ έχω αποφασίσει να το κάνω μέσα στα Χριστούγεννα, για το μωρό κολλάω λίγο αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω. Όπου το συζητάω όλοι έχουν κ μια περίπτωση σε γνωστό η φίλο... ο μεγάλος ο δικός σου είχε αντιδράσεις στο εμβόλιο? όσο για τα λεφτά ακόμη κ αν δεν έχεις κόβεις από άλλα για την υγεία των παιδιών...

ιοιο το εμβόλιο είναι rotateq (μου το έκοψε το λεξικό) κ είναι πόσιμο όχι ενέσιμο για μια μορφή γαστρεντερίτιδας του ιού ρότα... είναι σχετικά καινούριο. Στο μεγάλο μου δεν υπήρχε...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ισχύει αυτό για το κενό που γίνεται μετα τον 8ο μήνα που τελειώνουν τα βασικά εμβόλια, είναι μια καλή περίοδος για να γίνει το Bexsero συμφωνεί και η δική μας παιδίατρος!1

Η κόρη μου στην 1η δόση δεν είχε καμία παρενέργεια, μόνο πόναγε λίγο το μπράτσο της!! Τώρα στον μικρό θα δούμε & θα σας ενμ...;)

χαχα μου απάντησες ήδη, σ' ευχαριστώ! εύχομαι να μην έχετε καμία παρενέργεια!

Link to comment
Share on other sites

πω, πω αναστασια αυτά ακούω κ με πιάνει τρέλα... στο μεγάλο κ εγώ έχω αποφασίσει να το κάνω μέσα στα Χριστούγεννα, για το μωρό κολλάω λίγο αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω. Όπου το συζητάω όλοι έχουν κ μια περίπτωση σε γνωστό η φίλο... ο μεγάλος ο δικός σου είχε αντιδράσεις στο εμβόλιο? όσο για τα λεφτά ακόμη κ αν δεν έχεις κόβεις από άλλα για την υγεία των παιδιών...

ιοιο το εμβόλιο είναι rotateq (μου το έκοψε το λεξικό) κ είναι πόσιμο όχι ενέσιμο για μια μορφή γαστρεντερίτιδας του ιού ρότα... είναι σχετικά καινούριο. Στο μεγάλο μου δεν υπήρχε...

b.happy, το rotateq γιατί επέλεξες να μην το κάνεις? Εγώ το έκανα στον μικρό & νομίζω οτι τον προφύλαξε από την άσχημη γαστρεντερίτιδα που περάσαμε οικογενειακώς στα τέλη του Νοέμβρη! Να φανταστείς μέσα σε ένα 3ημερο όσοι πέρασαν από το σπίτι νοσήσανε!! Η κόρη μου το ξεκίνησε, μετά εγώ, μετά ο άντρας μου, η μαμά μου & η πεθερά μου!! (που νόμιζε ότι θα την γλύτωνε..χαχαχα!!!). Με ακατάσχετους εμετούς & διάρροια & πυρετό & ο άντρας μου στα πρόθυρα της αφυδάτωσης!! Κι ο μικρός αλόβητος!!:cool:


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ήθελα να προτείνω & σε εσας (έχω ενμ & τις μανούλες του Απριλίου '16), όποια κοπέλα ανέβει αυτές τις γιορτινές ημέρες στα Σπάτα στο Εκπτωτικό Χωριό & στο Smart Park, θα χαρώ πολύ να βρεθούμε με τα μπεμπάκια & να πιούμε καφέ να γνωριστούμε κι από κοντά!!

Μένουμε σε απόσταση 10 λεπτά με το αμάξι, οπότε ρίξτε μια ειδοποίηση να το οργανώσουμε...θα χαρώ πολύ πολύ!!!:-D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για το πόσιμο δεν μας έχει πει κτ ο παιδίατρος, θα το ρωτήσω από βδομάδα που θα πάμε.

Αναστασία μου, τί ωραία ιδέα. Δυστυχώς μένω εκτός Αττικής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!!!! Καιρό είχαμε να τα πούμε!!! Διαβασα τα νέα σας και χαίρομαι πολύ για τα ζουζούνια που μεγαλώνουν και κάθε μέρα κάνουν και κάτι καινούριο. Κλείσαμε και εμείς τους 7 μήνες και τρώμε ασταμάτητα και ακατάπαυστα από τη πρώτη στιγμή. Τα φρουτάκια μας το πρωί, το φαγητό μας το μεσημέρι και το απογευματινό μας πλέον. Ευτυχώς της αρέσουν και τρώει με πολύ όρεξη. Δοντάκια δεν έχουμε εμφανίσει άλλα εδώ και πολύ καιρό αλλά οι κυνόδοντες είναι έτοιμοι να σκάσουν και μας ταλαιπωρούν πολύ. Λίγο ανάποδα το πάμε εμείς αλλά τι να κάνουμε.

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ ήσυχη και χαμογελάστή αλλά άυπνη. Με το ζόρι κάτι μισάωρα μέσα στην ημέρα και το βράδυ ενώ κοιμόταν σερί, εδώ και 1,5 μήνα με έχει τεντώσει στη κυριολεξία. Ανά 2 ώρες ξυπνάει. Νομίζω οτι είναι "εθισμένη" στο θηλασμό. Μάλλον με στερείται η καημένη όλη μέρα και το βράδυ δε με αφήνει λεπτό. Κατά τ'άλλα είμαστε μια χαρά, φωνάζει δυνατά ,παραμιλάει και όταν μας χάνει από το οπτικό της πεδίο γίνεται χαμός!!!!

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σας για το εμβόλιο.Θα ρωτήσω κι εγώ το παιδίατρο την άλλη εβδομάδα να δω τι θα μου πει.

Τα φιλιά μου σε όλες και στα μικράκια σας!!!!!


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites

b.happy, το rotateq γιατί επέλεξες να μην το κάνεις? Εγώ το έκανα στον μικρό & νομίζω οτι τον προφύλαξε από την άσχημη γαστρεντερίτιδα που περάσαμε οικογενειακώς στα τέλη του Νοέμβρη! Να φανταστείς μέσα σε ένα 3ημερο όσοι πέρασαν από το σπίτι νοσήσανε!! Η κόρη μου το ξεκίνησε, μετά εγώ, μετά ο άντρας μου, η μαμά μου & η πεθερά μου!! (που νόμιζε ότι θα την γλύτωνε..χαχαχα!!!). Με ακατάσχετους εμετούς & διάρροια & πυρετό & ο άντρας μου στα πρόθυρα της αφυδάτωσης!! Κι ο μικρός αλόβητος!!:cool:

Δεν είμαι του κινήματος κατά των εμβολίων αλλά δεν με λες κ υπερ... έτσι κάποια εμβόλια μετά από συζήτηση με τους παιδιάτρους ( ναι έχω δύο, έναν κοντά στο σπίτι κ μια ομοιοπαθητικό μετριοπαθή βέβαια, κάνει κ εμβόλια, δίνει κ αντιβίωση) επέλεξα να μην το κάνω. Στο μεγάλο μου δεν έχω κάνει της ανεμοβλογιάς κ το mmr το καθυστέρησα, το έκανα 4 ετών...

Link to comment
Share on other sites

b.happy, το rotateq γιατί επέλεξες να μην το κάνεις? Εγώ το έκανα στον μικρό & νομίζω οτι τον προφύλαξε από την άσχημη γαστρεντερίτιδα που περάσαμε οικογενειακώς στα τέλη του Νοέμβρη! Να φανταστείς μέσα σε ένα 3ημερο όσοι πέρασαν από το σπίτι νοσήσανε!! Η κόρη μου το ξεκίνησε, μετά εγώ, μετά ο άντρας μου, η μαμά μου & η πεθερά μου!! (που νόμιζε ότι θα την γλύτωνε..χαχαχα!!!). Με ακατάσχετους εμετούς & διάρροια & πυρετό & ο άντρας μου στα πρόθυρα της αφυδάτωσης!! Κι ο μικρός αλόβητος!!:cool:

γεία σας κορίτσια! αυτό το πόσιμο εμβόλιο το έχουμε κανει κ μεις εγώ πέρασα γαστρεντεριτιδα θηλάζαμε κανονικά κ ο μικρός ευτυχώς δε κόλλησε, το baxtero το έχω κάνει κ εγώ στη κόρη μου 8 χρονών το καθηστερισα αρκετά γτ το φοβόμουν αλλά μετά από τόσα κρούσματα που έχω ακούσει βοήθηκα του μωρού λέω να γίνει 2 χρονών κ μετά.


Nv77p2.png

kyJep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα! Ειμαστε και εμεις πλεον 7,5 μηνων! Το πρωι τρωμε φρουτακι με τις γιαγιαδες γιατι η μαμα ειναι στη δουλεια, το μεσημερι που γυρναω τρωει γαλατακι και νωρις το απογευμα τρωει το κυριως γευμα της ημερας. Και ακαταπαυστος θηλασμος μερα-νυχτα! Κυριως τη νυχτα. Πλεον βρισκει το βυζι μεσα στο σκοταδι με μαθηματικη ακριβεια και κοιμισμενος :tongue:

Απογευματινο δεν δινω κατι, μου ειπε ομως η παιδιατρος αν θελω πχ να λειψω μπορω να του κανω κρεμουλα βρωμης με το δικο μου γαλα για να τον κρατησει περισσοτερο. Γιαουρτι λεω να τον ξεκινησω οταν κλεισουμε τον 8ο και ισως και αργοτερα.

Κατα τ'αλλα καθε μερα κανει και κατι καινουριο. Βαζει το χερι στο στομα και κανει "ουαουα" σαν Ινδιανος, λεει μπαμπα, μαμα, μαμ, απου, ντα ντα και "ιαια" που ακουγεται σαν γιαγια και κατουριουνται οι γιαγιαδες! Βαζει δυναμη στα ποδια και σηκωνεται ορθιος οταν τον κραταμε αγκαλια και χοροπηδαει με οποιαδηποτε μουσικη. Ααα και δινουμε ζουμερα και σαλιαρικα φιλακια στη μανουλα, με ορθανοιχτο στομα <3

Απο εμβολια καναμε το 6απλο, του πνευμονιοκοκκου και τη γαστρεντεριτιδας καθως δουλευω σε παιδικο σταθμο και μας ειπε η παιδιατρος που επειγει να το κανει. Τη ρωτησα για της μηνιγγιτιδας και μου ειπε να τον κανουμε οταν τον παω σχολειο. Οποτε του χρονου που μαλλον θα τον παιρνω μαζι μου, θα το κανουμε.

Απο θεμα υπνου, πως πανε τα δικα σας? Εγω τον βαζω για υπνο κατα τις 9 με 9.30 και ξυπναει κανονικα στις 9.30 με 10 το πρωι. Κατα τη διαρκεια της νυχτας ομως "ξυπναει" ανα 2-3 ωρες για γαλα. Μετα κοιμαται για μεσημερι 1.30 με 3.30-4 και μετα ειτε το παμε σερι ως το βραδυ η ριχνει κανεναν μισαωρο υπνακο κατα τις 7.


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...