Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

¨Μάτιασμα¨


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια... Με αφορμή ένα περιστατικό που μου έτυχε πρόσφατα,θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι μια φίλη μου με αποφεύγει όταν θέλω να δω το μωρό της επειδή το ΄ματιάζω΄κ μετά γκρινιάζει..:confused: Αυτή η συμπεριφορά έχει ξεκινήσει μετά την άρνησή μου να φτύσω 3 φορές το i-phone(όπου είχε φωτο του μωρού) εξηγώντας της ότι δεν ματιάζω,γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω στο μάτι!! Μετά από αυτό ακυρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες η συνάντηση της επόμενης ημέρας γιατί κάτι θυμήθηκε ότι είχε να κάνει..Εσείς τα πιστεύετε αυτά? Να σεβαστώ την άποψή της κ να φτύνω με ζήλο το μωρό όταν το βλέπω???:confused::confused::lol:

Να σημειώσω οτι το μωρο ειναι 5 μηνων κ το εχω δει 2(!!!) φορές μεχρι τώρα...


Tell me and I will forget, teach me and I will remember, involve me and I will learn.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,

κοιτα μπορει πραγματι η φιλη σου να πιστευει στο ματι και να θελει να φτυνεις το παιδι ειτε live ειτε σε φωτο αλλα κακως που σε αποφευγει.Κατα την γνωμη μου αυτο δεν ειναι λογος γιατι ετσι καταντας αντικοινωνικος...ας του βαλεοι ενα ματακι κι εναν σταυρο,ας το ξεματιασει μετα αλλα να αποφευγει ανθρωπους μου φαινεται λιγο τραβηγμενο.

Κι εγω πιστευω στο ματι,ως αρνητικη ενεργεια περισσοτερο

αν και ακομη και ο θαυμασμος μπορει να επηρρεασει ακομη και ζωα(παντα κατ'εμε) αλλα δεν φτανω σε ακροτητες.

Εεεε,κι εσυ αν θες να διατηρησεις τη σχεση κι αφου εκεινη το θελει τοοοοοοσοοο πολυ πηγαινε με τα νερα της και φτυστο το παιδι της...το πολυ-πολυ να πινεις λιγο νερο μετα για να αναπληρωνεις το σαλιο:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα κοριτσια ελπιζω εδω που γραφω να ειμαι σωστη.

πιστευω στο ματι. κ γρηγορα γρηγορα θα σας πω την ιστορια μου. εχω 2 ατομα που πιστευω οτι μας(εμενα κ τον αντρα μου) μας ματιαζουν. χωρις ομως να ειμαι κ τελειως σιγουρη. εδω κ ενα μηνα εχω δουλεια κ θα ειναι για ενα 4 μηνο. κ ισως με κρατησουν(θελω να πιστευω, απο το αφεντικο δεν ακουσα τοποτα τετοιο.). λοιπον της προαλλες ηρθε το ενα απο τα δυο προσωπα στο μαγαζι που δουλευω, ανταλλαξαμε δυο-τρεις κουβεντες. ειπα απο μεσα μου σημερα θα φανει αν ματιαζει η οχι! εαν βγω μειων στο ταμειο μου. η ωρα περασε κ στο τελος της δουλειας ημουν -10 ευρω στο ταμειο.

εχω παντα στο λαιμο μου το στυρο μου, κανω το σταυρο μου πριν φυγω απο το σπιτι. πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω κ τι να κανω για να μην ματιζομαστε.

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ελπιζω εδω που γραφω να ειμαι σωστη.

πιστευω στο ματι. κ γρηγορα γρηγορα θα σας πω την ιστορια μου. εχω 2 ατομα που πιστευω οτι μας(εμενα κ τον αντρα μου) μας ματιαζουν. χωρις ομως να ειμαι κ τελειως σιγουρη. εδω κ ενα μηνα εχω δουλεια κ θα ειναι για ενα 4 μηνο. κ ισως με κρατησουν(θελω να πιστευω, απο το αφεντικο δεν ακουσα τοποτα τετοιο.). λοιπον της προαλλες ηρθε το ενα απο τα δυο προσωπα στο μαγαζι που δουλευω, ανταλλαξαμε δυο-τρεις κουβεντες. ειπα απο μεσα μου σημερα θα φανει αν ματιαζει η οχι! εαν βγω μειων στο ταμειο μου. η ωρα περασε κ στο τελος της δουλειας ημουν -10 ευρω στο ταμειο.

εχω παντα στο λαιμο μου το στυρο μου, κανω το σταυρο μου πριν φυγω απο το σπιτι. πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω κ τι να κανω για να μην ματιζομαστε.

συγνωμη που γραφω ξανα, αλλα θα ηθελα οπωσδηποτε τη γνωμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν πάψεις να πιστεύεις οτι αυτά τα δύο άτομα σας ματιάζουν, μπορεί να είναι καλύτερα..

Συνήθως, τις περισσότερες φορές εμείς είμαστε αυτοί που προκαλούμε τα όποια αρνητικά μας συμβαίνουν και μετά το ευκολότερο είναι να τα ρίχνουμε στους άλλους.

Δες λίγο πιο χαλαρά το θέμα και περισσότερη προσοχή στο ταμείο, μη χάσεις τη δουλειά σου !! ;)


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι,οχι δεν θελω να ριξω την ευθυνη στους αλλους. αλλα πραγμτικα εγιναν και αλλα πραγματα που δεν τα λες συπτωσεις!

επειδη ομως σε καμια περιπτωση δεν ειμαι 100% σιγουρη. θα ηθελα να μαθω πως μπορεις να αποφυγεις το κακο ματι. οπως ειπα κανω το σταυρο μου πριν φυγω απο το σπιτι. το πρωι οταν ξυπναω το βραδυ οταν ειναι να κοιμηθω. κ εκτος απο το σταυρο μου λεω το πατερ ημων. γενικα κοιταζω να προσευχομαι. οχι μονο για το κακο ματι, αλλα κ για να εχουμε υγεια, αγαπη, ειρηνη...

τι αλλο μπορω να κανω οταν ενας ανθρωπος ειναι κακως η ζηλιαρης απεναντι μου?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...