Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Κορίτσια βάφετε τα μαλλιά σας κατά τη διάρκεια του θηλασμού;


Recommended Posts

Κορίτσια βάφετε τα μαλλιά σας κατά τη διάρκεια του θηλασμού; Η ρίζα μου έχει φτάσει μέχρι τα αυτιά γιατί φοβάμαι να τα βάψω. Λένε ότι περνάει στο γάλα. Φυσικά δεν ρώτησα παιδίατρο το ξέχασα την τελευταία φορά που πήγαμε να την ρωτήσω.

XcSf?r=1280746827

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια βάφετε τα μαλλιά σας κατά τη διάρκεια του θηλασμού; Η ρίζα μου έχει φτάσει μέχρι τα αυτιά γιατί φοβάμαι να τα βάψω. Λένε ότι περνάει στο γάλα. Φυσικά δεν ρώτησα παιδίατρο το ξέχασα την τελευταία φορά που πήγαμε να την ρωτήσω.

XcSf?r=1280746827

Όχι, να μην τα βάψεις!Να ξέρεις ότι στο θηλασμό τα πράγματα είναι πιο αυστηρά ακόμη κι από την εγκυμοσύνη. Στην εγκυμοσύνη μετά τον 4ο μπορείς να τα βάψεις γιατί το έμβρυο έχει ήδη διαμορφωθεί κι απλώς μεγαλώνει, στο θηλασμό όμως όχι, ό,τι τρως ό,τι πίνεια ό,τι κάνεις και νιώθεις περνά στο μωράκι σου. Χίλιες φορές η ρίζα η άβαφη παρά να στερήσεις το γαλατάκι σου από το νινί σου. Στο λέει μια μάνα που θήλασε για 7 και 13 μήνες αντίστοιχα τα 2 παιδάκια της και το ίδιο θα κάνει και με το τρίτο π΄ρωτα ο Θεός. Να σου ζήσει!!


eNortjKzUjI0MDQ1MlWyBlwwFVECyw,,35.png eNortjKzUjI0MDQ1MlOyBlwwFVQCzA,,86.png eNortjKzUjI0NDUxsVCyBlwwFXwC1A,,33.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εμενα ο γυναικολογος μου αλλά και η παιδιατρος μου ειχαν πει οτι δεν υπάρχει κανενα προβλημα για βαφές κατα τη διάρκεια του θηλασμου.

Εγω πάντως για να ειμαι σιγουρη,εκανα μόνο ανταυγιες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, να μην τα βάψεις!Να ξέρεις ότι στο θηλασμό τα πράγματα είναι πιο αυστηρά ακόμη κι από την εγκυμοσύνη. Στην εγκυμοσύνη μετά τον 4ο μπορείς να τα βάψεις γιατί το έμβρυο έχει ήδη διαμορφωθεί κι απλώς μεγαλώνει, στο θηλασμό όμως όχι, ό,τι τρως ό,τι πίνεια ό,τι κάνεις και νιώθεις περνά στο μωράκι σου. Χίλιες φορές η ρίζα η άβαφη παρά να στερήσεις το γαλατάκι σου από το νινί σου. Στο λέει μια μάνα που θήλασε για 7 και 13 μήνες αντίστοιχα τα 2 παιδάκια της και το ίδιο θα κάνει και με το τρίτο π΄ρωτα ο Θεός. Να σου ζήσει!!

Καλημέρα!

Συγνώμη αλλά απο αυτό που λες ισχύει το ακριβώς αντίθετο!!!

Στην εγκυμοσύνη τα πράγματα πρέπει να είναι πιο αυστηρά γιατί οτι περνάει στο αίμα σου, περνάει και στο αίμα του παιδιού μέσω του πλακούντα ενώ στο θηλασμό αν περνάει κάτι είναι σε πολύ μικρότερη συγκέντρωση.

Και η Αγλαία που είναι σύμβουλος θηλασμού έχει πει οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το βάψιμο των μαλλιών κατά την περίοδο του θηλασμού...

οπότε Giotathome μπορείς ανετα να βάψεις τα μαλλάκια σου!!!;)

για να είμαι και πιο συγκεκριμένη μπες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24062

και στην απάντηση νούμερο 16 θα βρεις την λιτή αλλά κατατοπιστικότατη απάντηση της Αγλαίας και αν θες συνέχισε να διαβάζεις και παρακάτω...


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνήσω απόλυτα με τη fairytale. εγώ απλά προτίμησα να τα βάφο με φυτικές για ψυχολογικό λόγο κυρίως αλλά δεν υπάρχει θέμα.

Συγνώμη ρε κορίτσια, δηλαδή εσείς θα το ρισκάρατε?Στο κάτω κάτω της γραφής ας στερηθούμε και κάτι για χάρη των παιδιών μας!Εγώ επιμένω πάντως ότι ΟΛΑ περνάνε στο μωρό θα δω τι λέει κι η Αγλαία βέβαια. Εγώ έχω το βιβλίο Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση της πατσούρου, καταπληκτικό βιβλίο, θα δω τι λέει κι εκεί και θα σας πω, οκ?


eNortjKzUjI0MDQ1MlWyBlwwFVECyw,,35.png eNortjKzUjI0MDQ1MlOyBlwwFVQCzA,,86.png eNortjKzUjI0NDUxsVCyBlwwFXwC1A,,33.png
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω απόλυτα με τη fairytale. εγώ απλά προτίμησα να τα βάφο με φυτικές για ψυχολογικό λόγο κυρίως αλλά δεν υπάρχει θέμα.
Συγνώμη ρε κορίτσια, δηλαδή εσείς θα το ρισκάρατε?Στο κάτω κάτω της γραφής ας στερηθούμε και κάτι για χάρη των παιδιών μας!Εγώ επιμένω πάντως ότι ΟΛΑ περνάνε στο μωρό θα δω τι λέει κι η Αγλαία βέβαια. Εγώ έχω το βιβλίο Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση της πατσούρου, καταπληκτικό βιβλίο, θα δω τι λέει κι εκεί και θα σας πω, οκ?

Κι εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με την kardoula!!!

Αν τα έβαφα, θα έβαζα φυτική βαφή για καθαρά ψυχολογικούς όμως λόγους, γιατί για να το λέει η Αγλαϊα οτι μπορούμε άφοβα να τα βάψουμε κάτι θα ξέρει!;)


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω πάλι και ας γελάσετε!!!!!!!

Ειχα πει και τοτε στα κοριτσια που το συζητουσαμε , να κανουμε ενα τεστ.

να βουτηξουμε το κεφάλι μας σε ενα κουβά με ουίσκι και εαν βλεπαμε τα μωρά να μεθάνε τοτε σημαινε οτι περνάει...χιχιχιχιχιχιχ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Λοιπόν, η Πατσούρου στο βιβλίο της λέει ναι στις ανταύγειες, αλλά βαφή ΦΥΤΙΚΗ. Τώρα από εκεί και πέρα είναι θέμα της καθεμιάς. Π.χ. εγώ βάφω τα νύχια αλλά το μαλλί ποτέ. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...


eNortjKzUjI0MDQ1MlWyBlwwFVECyw,,35.png eNortjKzUjI0MDQ1MlOyBlwwFVQCzA,,86.png eNortjKzUjI0NDUxsVCyBlwwFXwC1A,,33.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές, έχει εξαντληθεί και κορεστεί...

Εδώ μέσα θα δεις και θα ακούσεις χίλιες δυο γνώμες διαφορετικές....Κάνε αυτό που σε κάνει να νιώθεις άνετα...

Δέκα γιατρούς να ρωτήσεις 10 διαφορετικές γνώμες θα ακούσεις....

Τίποτα δεν είναι καλύτερο από το φυσικό....Προσωπικά δεν βάφω τα μαλλιά μου ούτε τώρα που είμαι έγκυος, ούτε θα τα βάψω στον θηλασμό, πρώτα ο Θεός....

(Προσωπική γνώμη πάντα! Πριν προλάβουν ορισμένες να εξαγριωθούν...:cool:)


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

στην εγκυμοσυνη τα εβαψα 3 φορες και τωρα με το θηλασμο μολις προχθες.

ο λογος που καθηστερησα τοσο καιρο να τα βαψω ηταν οτι απλα δεν προλαβαινα με τον μπεμπη που ειναι συνεχεια κολλημενος στο στηθος....

της πατσουρου το εχω κ εγω,δεν θυμαμαι να το απαγορευει...

οπως νιωθεις....

εγω στην αρχη φοβομουν πολυ αλλα ολοι οι γιατροι μου ειπαν οκ.

θα ακουσεις σιγουρα διαφορες αποψεις...


79730l4d8pj2fyu.gifas1cHhJ0g410010MjAyNDN8MDAwMTIzNWR8dG8gYW50cmFraSBtb3UgZWluYWk.gifkonstantinos1061470vxafxzma3j.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλες μανούλες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Θα δω τι θα κάνω με πείσατε να κάνω ανταύγειες, προς το παρόν περιμένω μήπως ξεκολλήσει το μωρό από πάνω μου και μπορέσω να αφιερώσω χρόνο (κρατάνε πολλές ώρες οι ανταύγειες) μάλλον θα πω στον μπαμπά μας να μου την φέρει όταν ξυπνήσει και να την θηλάσω στο κομμωτήριο!!!

XcSf?r=1281345987

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητά μέλη,

το www.parentscafe.gr δημιουργήθηκε για να ικανοποιήσει την ανάγκη των γονέων για ψυχαγωγία και κοινωνική δικτύωση -

παρακαλούμε για θέματα που είναι ενημερωτικά και έχουν στόχο την πληροφόρηση των γονέων,

να χρησιμοποιείτε το http://parents.org.gr/

Ενδεικτικά σας προτείνουμε το thread ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΒΑΦΗ ΜΑΛΛΙΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...