Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Alexia τα φορμάκια για αρχη χρειαζόμαστε το νουμερο νεογεννητο το 0 η αυτα που λεει 0-3 μηνων και ειναι λιγο πιο μακρια και πιο φαρδιά?

καλησπέρα όχι όλα 0-3. πάρε 5 για αρχή 0 έως 3 και τα υπόλοιπα 3-6 . μετά ίσως χρειαστείς και άλλα και πιο μεγαλο νούμερο. τα νούμερα είναι ανάλογα με την εταιρία που τα βγάζει, και το σωματικό μέγεθος του παιδιού... γενικά κοίταξε εκατοστά 50 με 55 για αρχή και 60 68 για πιο μετά.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα και πάλι! δεν θυμάμαι ποιες είπατε ότι θα κρατησετε βλάστόκύτάρά...εμείς τώρα τελειώσαμε από την ενημέρωση. 1700 ευρώ η μία εταιρία 1650 η άλλη...μεγάλο το κόστος αλλά δέχονται κάρτες και δόσεις. θα επιλέξω την εταιρία με τις περισσότερες πιστοποίησεις τελικά (συν ότι κρατάνε και τον πλακουντα να αντλησουν όσο περισσότερο αίμα γίνεται γιατί λόγο καισαρικής χάνεται αρκετό πολύτιμο)... οπότε η απόφαση παρθηκε. υπάρχει κάποια κοπέλα που θα κρατήσει? πήγα και στη δημόσια τράπεζα υπόψιν απογοήτευση απλά σου δίνουν προτεραιότητα σε περίπτωση που πάθεις κάτι κλπ τίποτα άλλο απλά τα χαρίζει και τα ξεχνας


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι! δεν θυμάμαι ποιες είπατε ότι θα κρατησετε βλάστόκύτάρά...εμείς τώρα τελειώσαμε από την ενημέρωση. 1700 ευρώ η μία εταιρία 1650 η άλλη...μεγάλο το κόστος αλλά δέχονται κάρτες και δόσεις. θα επιλέξω την εταιρία με τις περισσότερες πιστοποίησεις τελικά (συν ότι κρατάνε και τον πλακουντα να αντλησουν όσο περισσότερο αίμα γίνεται γιατί λόγο καισαρικής χάνεται αρκετό πολύτιμο)... οπότε η απόφαση παρθηκε. υπάρχει κάποια κοπέλα που θα κρατήσει? πήγα και στη δημόσια τράπεζα υπόψιν απογοήτευση απλά σου δίνουν προτεραιότητα σε περίπτωση που πάθεις κάτι κλπ τίποτα άλλο απλά τα χαρίζει και τα ξεχνας

Η δημόσια τράπεζα δεν δίνει σε κανένα προτεραιότητα. Εμείς θα τα δωρίσουμε στη δημόσια τράπεζα γιατί πολύ απλά με έπεισαν ότι στις ιδιωτικές τα δίνεις και τα ξεχνάς αφού έχεις πληρώσει και τόσα λεφτά.

Αν θες, δες αυτό το βιντεάκι: https://vimeo.com/23804657 (Το πολύτιμο κύτταρο).

Επίσης, η μόνη περίπτωση που η μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων μεταξύ αδερφών έχει κάποια βάση είναι όταν έχει αρρωστήσει το 1ο παιδάκι και επιδιώκεται η 2η εγκυμοσυνη και τα βλαστοκύτταρα κατευθυνόμενα για αυτό και φυσικά με την προυπόθεση που υπάρχει πάντα ότι πρέπει να πετύχει να είναι και συμβατό (25% πιθανότητα μεταξύ αδερφών).

Πολύ σοβαρό θεώρησα ότι η ποσότητα που φυλάσσεται επαρκεί μόνο για ένα άτομο μέχρι 20 κιλά ως θεραπεία, ενώ σε περιπτώσεις κάποιας αιματολογικής πάθησης η αυτόλογη μεταμόσχευση δεν έχει ουσία γιατί περιέχει τα ίδια μολυσμένα κύτταρα.

Στην Ακαδημία Αθηνών μπορεί κάποιος και να δωρίσει και να ζητήσει να φυλάξουν ιδιωτικά και κοστίζει 800 ευρώ (περιλαμβάνει και τη φύλαξη έως 20χρ.)


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί από το μεσημέρι είναι ότι πήγαμε στον γιατρό μας. Η μπέμπα έχει φτάσει τα 2.100 γρ., αλλά έχει τυλιχτεί ο ομφάλιος λώρος της στον λαιμό της και μου είπε μεν να μην ανησυχώ αλλά να έχω τον νου μου... εεεε κι εγώ αγχώθηκα! :confused:


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί από το μεσημέρι είναι ότι πήγαμε στον γιατρό μας. Η μπέμπα έχει φτάσει τα 2.100 γρ., αλλά έχει τυλιχτεί ο ομφάλιος λώρος της στον λαιμό της και μου είπε μεν να μην ανησυχώ αλλά να έχω τον νου μου... εεεε κι εγώ αγχώθηκα! :confused:

μια χαρά το μωράκι μην ανησυχείς ο γιατρός ξέρει:) .... δε ξέρω τι να πω . εμείς πήγαμε σε 2 στο δεύτερο μας μίλησε πολύ λογικά και επιστημονικά η καθηγήτρια πανεπιστημίου. το ποσό αίμα θα συλλεξει μας είπε και για πόσα κιλά θα φτάσει να το πω χωριάτικα είναι θέμα τοκετού. πόσο δηλαδή θα μπορέσει να συλλεξει ο γιατρός. δημόσια τράπεζα Θεσσαλονίκη δεν έχει μόνο Παπανικολάου τα πας τα ξεχνας τέλος. και σου δίνει μια προτεραιότητα να μπεις σε λίστα αν γίνει κάτι γιατί είσαι δοτης..αυτό το ξέρω και σαν δοτρια άίμόπέτάλίων

....και.μυελου. για την Αθήνα το ξέρω καλή επιλογή. τώρα δε ξέρω άχρηστα να είναι


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με απασχολεί από το μεσημέρι είναι ότι πήγαμε στον γιατρό μας. Η μπέμπα έχει φτάσει τα 2.100 γρ., αλλά έχει τυλιχτεί ο ομφάλιος λώρος της στον λαιμό της και μου είπε μεν να μην ανησυχώ αλλά να έχω τον νου μου... εεεε κι εγώ αγχώθηκα! :confused:

Δεν ειναι οτι καλυτερο θα δινεις βαση στις κινήσεις της οποιαδηποτε αλλαγη και μείωση θα πας για υπερηχο χωρις δευτερη σκεψη και καρδιοτοκογραφημα. Better safe than sorry.

Η περιτύλιξη ειναι κατι πολυ συχνό συνηθως δεν υπαρχει προβλημα εκτος αν ειναι πανω απο 3 φορες και δημιουργεί θεμα που και παλι μπορει να μην δημιουργήσει.σε περιπτωση δυσφορίας ως συνέπεια θα μειωθούν κινήσεις θα πας αμεσως χωρις σκεψη ειτε στον γιατρο σου ειτε σε εφημερευον νοσοκομειο.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι καλυτερο θα δινεις βαση στις κινήσεις της οποιαδηποτε αλλαγη και μείωση θα πας για υπερηχο χωρις δευτερη σκεψη και καρδιοτοκογραφημα. Better safe than sorry.

Η περιτύλιξη ειναι κατι πολυ συχνό συνηθως δεν υπαρχει προβλημα εκτος αν ειναι πανω απο 3 φορες και δημιουργεί θεμα που και παλι μπορει να μην δημιουργήσει.σε περιπτωση δυσφορίας ως συνέπεια θα μειωθούν κινήσεις θα πας αμεσως χωρις σκεψη ειτε στον γιατρο σου ειτε σε εφημερευον νοσοκομειο.

Αυτά είναι που δεν μου αρέσουν... πώς θα περάσουν οι εβδομάδες τώρα με τόσο άγχος... :confused:


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ziliher μην στεναχωριέσαι και αγχώνεσαι..Όσο μπορείς.

Συμβαίνει τα μωράκια να τυλίγονται κ μονα τους ξετυλίγονται κιόλας από ότι μου έχει πει κ μένα ο γιατρός. Θα το παρακολουθείτε και όλα θα πάνε καλά.

Κορίτσια όσο φτάνουμε προς το τέλος εχω ενα άγχος άλλο πράγμα


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι που δεν μου αρέσουν... πώς θα περάσουν οι εβδομάδες τώρα με τόσο άγχος... :confused:

Το να σου πω μην αγχωνεσαι δεν γινεται παιδι σου ειναι αυτο, μείνε χαλαρη και παρακολούθησε κινήσεις αν δεις κατι λιγο πιο περιεργο θα πας στο γιατρο καλυτερα να σε βλεπει μια φορα την εβδομαδα μεχρι να γεννήσεις.ολα θα πανε καλα μην αφου το ξερεις και θα το βλεπεις συχνα δυσκολα θα γινει κατι περιεργο εξαλλου εισαι ηδη σε καλη εβδομαδα....δεν θα εχεις κανενα θεμα και ολα θα πανε καλα μεχρι το τελος.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσάκια!!!!

καλησπέρα και πάλι! δεν θυμάμαι ποιες είπατε ότι θα κρατησετε βλάστόκύτάρά...εμείς τώρα τελειώσαμε από την ενημέρωση. 1700 ευρώ η μία εταιρία 1650 η άλλη...μεγάλο το κόστος αλλά δέχονται κάρτες και δόσεις. θα επιλέξω την εταιρία με τις περισσότερες πιστοποίησεις τελικά (συν ότι κρατάνε και τον πλακουντα να αντλησουν όσο περισσότερο αίμα γίνεται γιατί λόγο καισαρικής χάνεται αρκετό πολύτιμο)... οπότε η απόφαση παρθηκε. υπάρχει κάποια κοπέλα που θα κρατήσει? πήγα και στη δημόσια τράπεζα υπόψιν απογοήτευση απλά σου δίνουν προτεραιότητα σε περίπτωση που πάθεις κάτι κλπ τίποτα άλλο απλά τα χαρίζει και τα ξεχνας

Αλεξία μου κ μένα πήγε ο σύζυγος την περασμένη Τρίτη να ενημερωθεί για τα βλαστοκύτταρα, δεν ξέρω που μένεις, αν είσαι Αθήνα πάντως, πολύς κόσμος μας είπε για του δημοσίου που βρίσκεται στο Γουδί.. πήγε λοιπόν γιατί είναι υποχρεωτικό να παρακολουθήσεις μια ενημέρωση που κάνουν, το κόστος είναι περίπου 850 (τόσο είναι και στα μαιευτήρια περίπου, οι τιμές που λες εσύ σε ποια περιοχή είναι???) Σου δίνουν ένα κιτ που μέσα εκεί θα βάλει ο γιατρός τα βλαστοκύτταρα κ το αίμα, το οποίο κιτ δεν πρέπει να υπερβεί κάποια θερμοκρασία κ επίσης πρέπει να τους το πας όσο πια άμεσα γίνεται.. εκεί -εν αντιθέση με τα μαιευτήρια- πρώτα κάνουν την καλλιέργεια να δουν ότι το κομμάτι του λώρου είναι το σωστό κ μπορούν να κρατήσουν βλαστοκύτταρα κ μετά τους πληρώνεις. Τα βλαστοκύτταρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από γονείς κ από αδέρφια. Το αίμα γίνεται δωρεά επειδή δεν κάνει να χρησιμοποιηθεί από το ίδιο το παιδί. Για να δώσεις όμως βλαστοκύτταρα πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις.. πχ δεν δέχονται όταν υπάρχει δότης σπερ/ριων / ωαρίων, παρένθετη μητέρα, κ γενικά ασθένειες του ζευγαριού. Γιαυτό τον λόγο κιολας δεν υπάρχει σειρά προτεραιότητας. Δεν υπάρχει χρονικό όριο που τα κρατάνε, απλά μέχρι τώρα έρευνες έχουν δείξει ότι η διάρκεια ζωής των βλαστοκ. είναι 30 χρόνια..όσο περνάει όμως ο καιρός, αυξάνεται.

Αυτό που με απασχολεί από το μεσημέρι είναι ότι πήγαμε στον γιατρό μας. Η μπέμπα έχει φτάσει τα 2.100 γρ., αλλά έχει τυλιχτεί ο ομφάλιος λώρος της στον λαιμό της και μου είπε μεν να μην ανησυχώ αλλά να έχω τον νου μου... εεεε κι εγώ αγχώθηκα! :confused:

Η περιτύλιξη συμβαίνει στο 1/3 των εμβρύων..κ μεις έχουμε αλλά ο γιατρός ούτε που ίδρωσε..δεν είναι τίποτα, μην αγχώνεσαι τσάμπα! άσε που μέχρι να γεννηθεί θα έχει αλλάξει! Βέβαια όταν σου λέει να έχεις το νου σου..όσο ναναι έχεις κ εσύ τα δίκια σου!!!


ve92.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο Ελενα.

Κορίτσι μου σου στελνω ένα πμ γιατί ο γιατρός μου χθες μου είπε ότι κάτι του έτυχε και δεν μπορεί να με αναλάβει,θυμωσα και δεν του ζητησα ούτε να μου προτείνει κάποιον και έχω ανχωθει πολύ.


74a14ff62c.png

0t7ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το βλαστοκύτταρα έχουμε και εμείς το Καραισκάκειο Ίδρυμα που είναι δωρεάν η φύλαξη τους αλλά με τον όρο ότι αν χρειαστεί κάποιος θα τα διαθέσουν. Δεν είναι αποκλειστικα δικά σου. Όμως η αλήθεια ειναι ότι δεν πήρα απόφαση να το κάνω. Λέτε?? Υπάρχουν βέβαια και οι ιδιωτικές 'τράπεζες' που είναι πολύ ακριβή η φύλαξη τους εκεί. Μιλάμε για 3-4 χιλιάδες.

Rozaki τί έγινε ξαφνικά με τον γιατρό? Μην αγχώνεσε εφόσον η εγκυμοσύνη σου ήταν και είναι ομαλή δεν υπάρχει λόγος να μην βρεις ένα καλύτερο γιατρό. Κάθε εμπόδιο για καλό, δεν λένε?


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί από το μεσημέρι είναι ότι πήγαμε στον γιατρό μας. Η μπέμπα έχει φτάσει τα 2.100 γρ., αλλά έχει τυλιχτεί ο ομφάλιος λώρος της στον λαιμό της και μου είπε μεν να μην ανησυχώ αλλά να έχω τον νου μου... εεεε κι εγώ αγχώθηκα! :confused:

Ziliher προσπάθησε να μην αγχωνεσαι...(το ξερω ειναι δυσκολο...)Πολλα παιδακια τυλιγονται με το ομφαλιο λωρο..

Εχει το νου σου να την νιωθεις.Και βεβαια να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρουλη σου.Αν δεις κατι το ανησυχητικό πηγαινε κατευθειαν να σε δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...