Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      καλημεραα κορίτσια ! μ κάνανε πάλι ντοπλερ , άψογο ήταν! αύριο μπαίνω 33 εβδομάδων και το μωράκι είναι σχεδόν 2 κιλά! ο τράχηλος σταθερός στα 1.9-2 απλώς είπε ο γιατρός αν βγάλω τον όρο θα γεννήσω ! ο εμβρυολογος είπε αν αντέξω 10 ημέρες θα είναι το ιδανικό ! τι λύσεις εχω δεν ξέρω γιατί για μ@@@ 10 ημέρες παραπάει. 

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Τίποτα δεν έχω κάνει από δουλειές. Μάλλον έτσι μου φαίνεται γιατί τα κάνω οργανωμένα.

Sweetberry και εγώ το omalin παίρνετε συνηθισα πια. Στην αρχή δεν μπορούσαμε τπτ τώρα οκ..

Εγώ τέλη Νοεμβρη θα γέννησω με καισαρικη λόγω καρδιολογικου ιστορικού. Πέρασε ο καιρός και θα λέμε ποτέ γκαστρωθηκαμε και ποτέ γέννησαμε και ποτέ περπάτησαν. Δεν ξέρω αν για εσάς περνάει εύκολα ο καιρός,έκανα πολύ εύκολα γιατί έχω και ένα μικρό που με τρεχει.

Δεν οδηγαω γιατί κάθε φορά που οδηγουσα ήμουν ερείπιο μετά δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια και τώρα όπου θέλω να πάω όλο και κάποιον επιστρατευω. Ωραίο πράγμα να σε έχουν στα όπα όπα.

Αν για τις δουλειές του σπιτιού με βοηθάει πολύ η γυναίκα που κρατάει την μικρή μου αλλιώς δεν θα τα έβγαζα πέρα. Τα βασικά κάνει που δεν μπορώ να κάνω δηλαδή άπλωσα ρούχων σκουπίδια και σφουγγάρισμα και έχω και παρεουλα, αλλιώς θα τα χα παίξει και δεν είναι ότι καλύτερο για την ψυχολογία μου. Έχετε βοήθεια εσείς.


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσάρες!! Αυτοί οι πόνοι περιόδου μπορεί να είναι ελαφριές συσπάσεις?? με πιάνουν κ εμένα αραιά κ που, όχι να μη μπορώ να αντέξω, απλά πονάω για λίγο κ μετά με αφήνουν..να πω την αλήθεια έχω ξεχάσει κ δεν το έχω πει στον γιατρό..από θέμα ύπνου εγώ από τον 5ο μήνα κοιμάμαι με πολλάααα μαξιλάρια, εδώ κ κάνα μήνα όμως έχω το μαξιλάρι θηλασμού κ με έχει καταβολέψει! Να σας πω, έχει καμία θέμα με αιματοκρίτη?? μου βγήκαν κάτι εξετάσεις κ μουχει φτάσει στο 27..παίρνω χάπι, αλλά απότι φαίνεται δεν κάνει κ τίποτα.

Πιπι μου αυτα τα πονακια περιοδου ισως να ειναι συσπάσεις..πλεον θα εχουμε τετοιες ενοχλησεις...

Αν δεις οτι ειναι συνεχομενα μιλησε με τον γιατρο σου.

Οσο για τον αιματοκριτη..εγω ειχα 28..αλλαξα το σιδηρο και μεσα σε 2μηνες πηγε 32..Επερνα 3 χαπακια την ημερα.Πρεπει μια ωρα πριν να ειμαστε νηστικοί και μιση ωρα μετα τη ληψη του φαρμάκου.Επισης για την καλυτερη απορροφηση επινα χυμο πορτοκάλι.

Οσο για τον υπνο...τον εχω χασει εντελως...συνεχεια ξυπναω..εχω ενοχλησεις..δε μπορω πλεον να γυρισω:-(

Για τα μαξιλαρια....και εγω κοιμόμουν απο πολυ νωρις με 2 στο κεφαλι και 1 αγκαλιά.Πλέον το μαξιλαρι αγκαλιας εχει αντικατασταθεί με το μαξιλαρι θηλασμου και κοιμαμαι λιγο καλυτερα:wink:

Βρε κορίτσια δεν μπορώ να κοιμηθω ποναω στην κοιλια στα έντερα, έντονη δυσφορία και στο στομαχι πιέζεται, αντε να περασει ο καιρος!

Ουφ :(:(

Sweetberry και εγω τα εχω αυτα..ειδικα τη δυσφορια...

Πάντως αν εχεις εντονα πονακια περιοδου μίλησε με τον γιατρο σου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνεγκυουλες,

Σήμερα είχα το ντοπλερ όλα μια χαρά, 1.871 ο μπμπεμπης, είναι λίγο παραπάνω από το μέσο όρο.

Πήρα τα πρώτα φορμακια του μπεμπη μετά την εξεταση πήρα μόνο 6. Θα μου πείτε τόσα λίγα, με ρωτάνε δικά μου άτομα τι χρειάζομαι και τους λέω ακριβώς τι θέλω. Καλή φάση. Πήρα για αρχή για τις πρώτες μέρες και μετά βλέπουμε. Η εμπειρία βλέπετε βοηθάει. Αυτό να κάνετε αν σας ρωτάνε.

Επίσης δεν έχει νόημα να έχουμε πολλά γιατί μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις τα νούμερα.

Θα πάρω μια ηλεκτρική απλώστρα για να στεγνωνω τα ρούχα του μπεμπη και της κόρης μου.

Κορίτσια έχω ξενερώσει από χθες, έμαθα ότι ο γιατρός μου φεύγει για μετεκπαιδευση στο εξωτερικό τέλος του μήνα και θα αναλάβει άλλος γιατρός όλες τις γυναίκες που έχει ο ο γιατρός μου. Σήμερα όμως στο γιατρό που πήγα για το ντοπλερ, ξέρω ότι γνωρίζονται μου είπε πως μπορεί αυτός να κάνει την καισαρικη. Κάτι είναι και αυτό, τουλάχιστον ένα οικείο πρόσωπο. Θα δείξει.

Πλέον η μικρή μου κοιμάται στο δωμάτιο της και δεν ξυπνάει τα βράδια όπωςνομιζα, πολύ εύκολα έγινε η μετάβαση από την κούνια που ήταν μαζί μας, στο δίπλα δωμάτιο. Μεγάλο καλό έκανε η συγκοιμηση στο ίδιο χώρο . Τώρα μας μένει η πανα και η πιπιλα να κοπεί. Της και κουβέντα και οπότε νιώσει έτοιμη θα τα κόψει και αυτά.

Παιδιά δεν ξέρω πως είναι να υποφέρετε από καουρες. Η μόνη ενόχληση που έχω είναι χαμηλά στη λεκάνη από την μία μερια που δεν μπορώ να περπάτησω πολύ. Πλέον σταμάτησα την οδήγηση. Εσείς οδήγατε??

Μια χαρα θα τα φτιαξεις!!

Εγω δεν εχω κανει απολυτος τιποτα...θα ερθει η μαμα μου τελη του μηνα να κανουμε καποιες δουλιτσες και βεβαια να στρώσουμε.Για την ωρα τα περισσοτερα τα κανει ο αντρουλης μου:wink:

Ωπα!μπραβο στη μικρη σου!!:wink:ανεξαρτητη πλεον:wink:

Εγω οδηγαω ακομη κανονικα...δουλευω και αναγκαστικα οδηγαω..

Εγώ ξεκίνησα με αιματοκρίτη 35 αν θυμάμαι καλά, τον Αύγουστο πήγε στο 32, αλλά λόγο του ότι ήδη έπαιρνα πολλά φάρμακα από την περίδεση που έκανα, δεν μου έδωσε εκείνο τον μήνα. Τον προηγούμενο μήνα που έκανα ξανά εξέταση είχε φτάσει στο 30 και η φεριττίνη κατά διαόλου...στο 4. Μου έδωσε hemafer fol (πολυβιταμίνη) , φυλλικό παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης..αλλά τώρα που ξανάκανα γιαυτόν τον μήνα από 30 πήγε 27..μου αύξησε το χαπάκι σε 2 την ημέρα κ βλέπουμε..μου είπε ότι δεν τον ανησυχεί ο χαμηλός αιματοκρίτης, απλά είχα διαβάσει για μεταγγίσεις κ τέτοια στο ιντερνετ..το παίρνω με απόσταση 2 ώρες σχεδόν από το σαλοσπιρ..δε νομίζω να το επηρεάζει κάτι..πορτοκαλάδα δεν μπορώ να πιω με τίποτα δυστυχώς.

Πιπι δες μηπως δε σου απορροφάται ο συγκεκριμενος σιδηρος!

Link to comment
Share on other sites

Sweetberry και εγω τα εχω αυτα..ειδικα τη δυσφορια...

Πάντως αν εχεις εντονα πονακια περιοδου μίλησε με τον γιατρο σου..

Ναι θα παρω αυριο να κανω το ντοπλερ την αλλη βδομαδα που θα ειμαι 31 εβδ. Και οχι στις 27/10 που ειναι το ραντεβου.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!! Αυτοί οι πόνοι περιόδου μπορεί να είναι ελαφριές συσπάσεις?? με πιάνουν κ εμένα αραιά κ που, όχι να μη μπορώ να αντέξω, απλά πονάω για λίγο κ μετά με αφήνουν..να πω την αλήθεια έχω ξεχάσει κ δεν το έχω πει στον γιατρό..από θέμα ύπνου εγώ από τον 5ο μήνα κοιμάμαι με πολλάααα μαξιλάρια, εδώ κ κάνα μήνα όμως έχω το μαξιλάρι θηλασμού κ με έχει καταβολέψει! Να σας πω, έχει καμία θέμα με αιματοκρίτη?? μου βγήκαν κάτι εξετάσεις κ μουχει φτάσει στο 27..παίρνω χάπι, αλλά απότι φαίνεται δεν κάνει κ τίποτα.

είχε φτάσει 29 νομίζω στον 5ο μου αύξησε το σίδηρο από 1 σε 3 την ημέρα και πήγε 35


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα συνεγκυουλες,

Σήμερα είχα το ντοπλερ όλα μια χαρά, 1.871 ο μπμπεμπης, είναι λίγο παραπάνω από το μέσο όρο.

Πήρα τα πρώτα φορμακια του μπεμπη μετά την εξεταση πήρα μόνο 6. Θα μου πείτε τόσα λίγα, με ρωτάνε δικά μου άτομα τι χρειάζομαι και τους λέω ακριβώς τι θέλω. Καλή φάση. Πήρα για αρχή για τις πρώτες μέρες και μετά βλέπουμε. Η εμπειρία βλέπετε βοηθάει. Αυτό να κάνετε αν σας ρωτάνε.

Επίσης δεν έχει νόημα να έχουμε πολλά γιατί μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις τα νούμερα.

Θα πάρω μια ηλεκτρική απλώστρα για να στεγνωνω τα ρούχα του μπεμπη και της κόρης μου.

Κορίτσια έχω ξενερώσει από χθες, έμαθα ότι ο γιατρός μου φεύγει για μετεκπαιδευση στο εξωτερικό τέλος του μήνα και θα αναλάβει άλλος γιατρός όλες τις γυναίκες που έχει ο ο γιατρός μου. Σήμερα όμως στο γιατρό που πήγα για το ντοπλερ, ξέρω ότι γνωρίζονται μου είπε πως μπορεί αυτός να κάνει την καισαρικη. Κάτι είναι και αυτό, τουλάχιστον ένα οικείο πρόσωπο. Θα δείξει.

Πλέον η μικρή μου κοιμάται στο δωμάτιο της και δεν ξυπνάει τα βράδια όπωςνομιζα, πολύ εύκολα έγινε η μετάβαση από την κούνια που ήταν μαζί μας, στο δίπλα δωμάτιο. Μεγάλο καλό έκανε η συγκοιμηση στο ίδιο χώρο . Τώρα μας μένει η πανα και η πιπιλα να κοπεί. Της και κουβέντα και οπότε νιώσει έτοιμη θα τα κόψει και αυτά.

Παιδιά δεν ξέρω πως είναι να υποφέρετε από καουρες. Η μόνη ενόχληση που έχω είναι χαμηλά στη λεκάνη από την μία μερια που δεν μπορώ να περπάτησω πολύ. Πλέον σταμάτησα την οδήγηση. Εσείς οδήγατε??

πόσο είναι η μικρή σου αν επιτρέπεται? εμείς πιπιλα δεν κόβουμε πάντως 21 μηνών για κανένα λόγο φωνάζει "μπιμπια μου ""


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

τώρα αγχώθηκα έγω....βλέπω που γράφεται βάρος για τα μωράκια εμείς 27κ5 ήμασταν 1300 κάτι γραμμάρια νομίζω το είχα γράψει τότε αλλά το ξέχασα.. (μάλλον θα είναι μικροκαμομενος ο μπεμπης ).έχω και τις γειτονισες καλά τι μικρή κοιλιά είναι αυτή σαν να λένε καλά τι παιδί θα κάνεις εσύ ή γάτα....(σκέφτομαι καλά ολόκληρη αρκούδα δε με βλέπουν τι κοιλιά να κάνω τεράστια) χι χι.... αχ όλο άγχος... αφήστε που είχα δει 2 μερες συνεχόμενες ότι θα γεννησω πρόωρα και ότι γεννησα πρόωρα .. δώστε μου δύναμη!!!!


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Alexia92, η μικρή μου είναι 27 μηνών και δεν την πίεση καθόλου,μόνο στον ύπνο της την θέλει κ όταν γκρινιάζει της βάζω την "τιτιτα" κ σταματάει την κλάψα. Όλα θέλουν τον χρόνο τους. Πλάκα έχει όπως αποκαλούν την πιπιλα τα μικρά μας.

Zamia ποτέ σταματάς την δουλειά?

Εγώ κοιμάμαι μια χαρά στο κρεββατακι μου, είναι σωτήριο το στρώμα που έχω, σε άλλο στρώμα δεν μπορώ ούτε να κουνηθω ούτε να αλλάξω πλευρό.


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

πόσο είναι η μικρή σου αν επιτρέπεται? εμείς πιπιλα δεν κόβουμε πάντως 21 μηνών για κανένα λόγο φωνάζει "μπιμπια μου ""

Αλεξία μου και εγώ του γιού μου την πιπίλα του την έκοψα γύρω στους 20-21 μήνες. Δεν θα την έκοβα αλλά ο τρελλούτσος μου έμαθε τρόπο και την έβαζε ολόκληρη στο στόμα και φοβήθηκα πάρα πολύ. Είπα παρά να κλαίω εγώ μια ζωή, καλύτερα να κλάψει αυτός 2-3 μέρες. Έτσι και έγινε. 2-3 μέρες ήταν το πολύ κακό... Μετά ούτε στον ύπνο του δεν την ζητούσε. "Μπουμπού" την είχε ονομάσει ο δικός μου!!!


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

τώρα αγχώθηκα έγω....βλέπω που γράφεται βάρος για τα μωράκια εμείς 27κ5 ήμασταν 1300 κάτι γραμμάρια νομίζω το είχα γράψει τότε αλλά το ξέχασα.. (μάλλον θα είναι μικροκαμομενος ο μπεμπης ).έχω και τις γειτονισες καλά τι μικρή κοιλιά είναι αυτή σαν να λένε καλά τι παιδί θα κάνεις εσύ ή γάτα....(σκέφτομαι καλά ολόκληρη αρκούδα δε με βλέπουν τι κοιλιά να κάνω τεράστια) χι χι.... αχ όλο άγχος... αφήστε που είχα δει 2 μερες συνεχόμενες ότι θα γεννησω πρόωρα και ότι γεννησα πρόωρα .. δώστε μου δύναμη!!!!

Τί κάθεσε βρε και ακούς την γειτονιά? Να τους απαντάς πως αν είναι μικρο το μωρό θα έχεις πιο εύκολη γέννα!!! Πάντως από την βδομάδα που γράφεις και τα κιλά μια χαρά μου φαίνεται εμένα, εγώ είμαι σχεδόν 31 και το μωρό είναι περίπου στα 1,6. Και κοίτα παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα. Ο γιος μου είναι τωρα 2 χρονών και ο παιδίατρος λέει ότι είναι ένα δίχρονο σε σώμα τετράχρονου. Τί πρέπει να αγχώνομαι ότι θα μου βγεί γιγαντάκι?? :P Εγώ είμαι 1,74, η μαμά μου 1,85, ο αδερφός μου 2,10 και άνδρας μου 1,80. Έχει να πάρει το παιδί!!!


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τώρα αγχώθηκα έγω....βλέπω που γράφεται βάρος για τα μωράκια εμείς 27κ5 ήμασταν 1300 κάτι γραμμάρια νομίζω το είχα γράψει τότε αλλά το ξέχασα.. (μάλλον θα είναι μικροκαμομενος ο μπεμπης ).έχω και τις γειτονισες καλά τι μικρή κοιλιά είναι αυτή σαν να λένε καλά τι παιδί θα κάνεις εσύ ή γάτα....(σκέφτομαι καλά ολόκληρη αρκούδα δε με βλέπουν τι κοιλιά να κάνω τεράστια) χι χι.... αχ όλο άγχος... αφήστε που είχα δει 2 μερες συνεχόμενες ότι θα γεννησω πρόωρα και ότι γεννησα πρόωρα .. δώστε μου δύναμη!!!!

Γιατι αγχωθηκες μπουμπου θρεφτάρι και το δικο σου στις 27 εβδομαδες, εμενα στις 29 ηταν 1531 γραμ τοσο θα ειναι και ο δικος σου την ιδια εβδομαδα ισως λιγο παραπανω περνούν βαρος καθε εβδομαδα τωρα αρκετο. Ειναι απολυτα φυσιολογικο το βαρος του μωρου σου!!

Κοριτσια εν τελει αποφάσισα να δωσω στην μικρη αν πανε ολα καλα πρωτα ο θεος το ονομα της μαμας μου εκεινη δεν το θελει γιατι κατάγεται απο ξένη χωρα αφενός και δεν εχουν τα ιδια έθιμα με εδω δλδ το καθε ζευγαρι βγαζει οτι θελει το παιδι του και αφετέρου μου λεει δωσε το ονομα της πεθεράς σου και αλλο ενα που σου αρεσει να μην εχεις θεματα.

Ομως....η μητερα μου ειναι μερα παρα μερα εδω μένουμε σχετικα κοντα μια σταση μετρο μας χωριΖει ερχεται μαγειρευει καθαριζει με βοηθαει σε ολα στην εγκυμοςυνη και οικονομικα παρα πολυ απο τοτε που παντρευτηκα γενικα μου εχει σταθεί πολυ στη ζωη μου και την αγαπω πολυ γι αυτο θελω την κορη μου να την φωνάζω με το ονομα της απο ευγνωμοσύνη και πολυ αγαπη.

Για να μην εχω ομως δράματα λεω να δωσω ως δευτερο το ονομα της πεθεράς και ετσι να μην εχει καμια παραπονο. Εμενα παντα μου αρεσαν τα ονοματα Αφροδίτη και Αλικη αλλα στο επομενο παιδι...λετε παρόλα αυτα να εχει θεμα η πεθερα μου? υποψιν οτι εχει ακουσει απο τον αλλο της γιο το ονομα της που εβγαλε ετσι την κορη του. Και σε ολη την εγκυμοσυνη που ειχα πολυ χαμηλό πλακούντα και ηθελα βοηθεια ηρθε μια φορα να κανει κατι ψιλο δουλειες και που και που εστελνε καποια ταπερ με φαγητα για την καταψυξη 3-4 φορες ολο τον καιρο... Καμια οικονομικη βοηθεια φυσικα σε τιποτα μεχρι και στον γαμο με τον γιο της πλήρωσαν μονο το φαγητο των καλεσμένων τους τιποτα αλλο!!

Θα μου πειτε μην ασχολεισαι με κατινιες αλλα μια πικρία την εχω θα ηθελα να ηταν λιγο παραπανω διπλα μας και να μην ειναι ολη την ωρα σε ενα εξοχικο, απο την αλλη χαιρομαι γιατι ποτε δεν ανακατευτηκαν σε τιποτα αναμεσα σε εμενα και τον αντρα μου.

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα ηθελα να τα πω! Εσεις εχετε παρόμοια θεματα?


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι έχετε δίκιο παίζει ρόλο και η εβδομάδα. γερό να είναι εγώ δεν έχω πρόβλημα κανένα όσο και να είναι... μόνο γερό... έμενα την πιπιλα την έχει μεγάλη αγάπη τι θα κάνω δε ξέρω..Sweetberry τραγικό αυτό με το όνομα να παρεξηγειται ένας από τους παππούδες αλλά και τι να κάνεις βάλε και δεύτερο κ εγώ έτσι θα έκανα


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αγχωθηκες μπουμπου θρεφτάρι και το δικο σου στις 27 εβδομαδες, εμενα στις 29 ηταν 1531 γραμ τοσο θα ειναι και ο δικος σου την ιδια εβδομαδα ισως λιγο παραπανω περνούν βαρος καθε εβδομαδα τωρα αρκετο. Ειναι απολυτα φυσιολογικο το βαρος του μωρου σου!!

Κοριτσια εν τελει αποφάσισα να δωσω στην μικρη αν πανε ολα καλα πρωτα ο θεος το ονομα της μαμας μου εκεινη δεν το θελει γιατι κατάγεται απο ξένη χωρα αφενός και δεν εχουν τα ιδια έθιμα με εδω δλδ το καθε ζευγαρι βγαζει οτι θελει το παιδι του και αφετέρου μου λεει δωσε το ονομα της πεθεράς σου και αλλο ενα που σου αρεσει να μην εχεις θεματα.

Ομως....η μητερα μου ειναι μερα παρα μερα εδω μένουμε σχετικα κοντα μια σταση μετρο μας χωριΖει ερχεται μαγειρευει καθαριζει με βοηθαει σε ολα στην εγκυμοςυνη και οικονομικα παρα πολυ απο τοτε που παντρευτηκα γενικα μου εχει σταθεί πολυ στη ζωη μου και την αγαπω πολυ γι αυτο θελω την κορη μου να την φωνάζω με το ονομα της απο ευγνωμοσύνη και πολυ αγαπη.

Για να μην εχω ομως δράματα λεω να δωσω ως δευτερο το ονομα της πεθεράς και ετσι να μην εχει καμια παραπονο. Εμενα παντα μου αρεσαν τα ονοματα Αφροδίτη και Αλικη αλλα στο επομενο παιδι...λετε παρόλα αυτα να εχει θεμα η πεθερα μου? υποψιν οτι εχει ακουσει απο τον αλλο της γιο το ονομα της που εβγαλε ετσι την κορη του. Και σε ολη την εγκυμοσυνη που ειχα πολυ χαμηλό πλακούντα και ηθελα βοηθεια ηρθε μια φορα να κανει κατι ψιλο δουλειες και που και που εστελνε καποια ταπερ με φαγητα για την καταψυξη 3-4 φορες ολο τον καιρο... Καμια οικονομικη βοηθεια φυσικα σε τιποτα μεχρι και στον γαμο με τον γιο της πλήρωσαν μονο το φαγητο των καλεσμένων τους τιποτα αλλο!!

Θα μου πειτε μην ασχολεισαι με κατινιες αλλα μια πικρία την εχω θα ηθελα να ηταν λιγο παραπανω διπλα μας και να μην ειναι ολη την ωρα σε ενα εξοχικο, απο την αλλη χαιρομαι γιατι ποτε δεν ανακατευτηκαν σε τιποτα αναμεσα σε εμενα και τον αντρα μου.

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα ηθελα να τα πω! Εσεις εχετε παρόμοια θεματα?

Σχετικά με το όνομα πιστεύω να κάνεις αυτό που νιώθεις και θεωρείς σωστό μέσα σου. Εγώ δεν θα βγάλω ούτε μάνα ούτε πεθερά γιατί απλά δεν το νιώθω. Εσύ όμως που θες να βγάλεις την μαμά σου κάντο. Κατα βάθος θα το εκτιμήσει και η ίδια. Τώρα για την πεθερά σου, αφού ήδη άκουσε το όνομα της από άλλο εγγόνι, δεν πιστεύω να την πειράξει που δεν θα το βγάλετε κι εσείς. Προσωπικά δεν θα μου άρεσε να έχει η κόρη μου το ίδιο όνομα με την ξαδέρφη της. Τί? δεν υπάρχουν άλλα ονόματα στην οικογένεια?? :) ελπίζω να σε βοήθησα.


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sweetberry κοίτα επειδή κ εγώ το όνομα της μάνας μου θα δώσουμε στη μικρή, κ αυτή η απόφαση ήταν του άντρα μου γιατί του άρεσε το όνομα περισσότερο :P, κ η πεθερά μου δεν έχει ακούσει το όνομα της από άλλο εγγόνι μέχρι στιγμής, εχω να σου πω ότι αυτή η απόφαση είναι δική σας ξεκάθαρα. Όποιος παρεξηγηθεί...θα του περάσει. Συγγνώμη αν φαίνεται κάπως αυτό που λέω αλλά έτσι είναι για μένα τουλάχιστον.

Θα μπορούσα να επιμείνω να πάρει η μικρή το όνομα της πεθεράς μου, αλλα δεν το έκανα. Γτ όταν έρχεται στο σπίτι τώρα που είμαι εγκυος, και με βρίσκει παράδειγμα να κοιμάμαι στις 11 Γιατί δυστυχώς τα βραδια δεν κοιμάμαι Καλά και Αργώ Ν κοιμηθω, κ μου κάνει παρατήρηση λέγοντας μου ότι εκείνη ξυπνάει από τις 5... Ε συγγνώμη δεν θα κάτσω να ασχοληθώ και πολύ.

Εγώ κορίτσια χθες το βραδυ ανέβασα πυρετό κ είχα κ ταση για εμετό, μάλλον εχω κρυώσει :/


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sweetberry Κι εγώ συμφωνώ με την Ανθούσα Γιώτα. Βγάλε το όνομα της μαμάς σου αφού το αισθάνεσαι έτσι. Αν η πεθερά σου δεν έχει εκφραστεί για το θέμα αυτό και αφού έχει ξανακούσει το όνομά της, όλα καλά θα είναι. Εμείς δεν έχουμε αποφασίσει. Σίγουρα κανείς από τους δικούς μας δεν έχει θέμα, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει τα εγγόνια να παίρνουν τα ονόματα των παππουδογιαγιάδων. Ο άντρας θέλει να βγάλουμε το όνομα της μαμάς μου, κι ας είναι το πρώτο μας. Εγώ του πρότεινα μήπως να συνδυάζαμε και των 2 μαμάδων. Βέβαια, εδώ έχουν ένα έθιμο και λένε ότι τα κορίτσια είναι της μαμάς και τα αγόρια του μπαμπά, ανεξαρτήτως σειράς που έρχονται (ως προς το όνομα εννοώ), όμως δεν τηρείται πάντα.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...