Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Καλημέρες!!!!!! Μόλις ήρθα και εγώ από το τελευταίο growth scan!!! Ολα τέλεια! Η μικρή πήρε θέση (πόσο χαρούμενη είμαι γι'αυτό)!!!! Είναι σήμερα ακριβώς 35 βδ και 2924γρ (υπολογίζετε)!! Είδαν και την πρώτη τομή και είναι καλή. Το ινομύωμα μεγάλωσε ελάχιστα και λογικά δεν εμποδίζει μια φυσική γέννα. Θα το παρακολουθούμε :)

Μια χαρά η μπεμπούλα!! Την βλέπω να ξεπερνάει τα 3,5 κιλάκια, ε; Μήπως είναι και ψηλή; Πάντως, βρήκε τον δρόμο και ετοιμάζεται το μαναράκι σας! :D Όντως πολλές γυναίκες γεννούν με ινομυώματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πας για vbac δηλαδή;


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κάλήμέράάάά τί κάνέτέ ? έίστέ κάλά??? γύρίσά άπό τόν καρδιοτοκογραφο όλά τέλέίά κάί ή πίέσή δόξά τό θεό!!!! γίώτάκί θά κάνέίς μπέμπάρά :) μέ τό κάλό μίά τέλέίά φύσίκή γέννά !!! zillher 24 εχεις ραντεβου? zamia anastella pipi samantha όλές κάλά ?σύγνώμή γίά όσές ξέχνάώ!!! όλές νά έίστέ κάλά έύχόμάί


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!! Διαβάζω όμορφα νέα και χαίρομαι! !

Γιώτα Καλά η μπέμπα όλα τα λεφτά :)) ινομυωμα εχω κ εχω ενα, εμφανίστηκε στην αρχή της εγκυμοσυνης έχει μεγαλώσει κ μένα αλλά δεν είναι σε σημείο που ενοχλεί.

Αλεξία μπράβο όλα Καλά, καρδιοτοκογραφημα θα κάνω κ εγώ τη Δευτέρα εχω ραντεβού με το γιατρό κ περιμένω πως κ πως!!!

Μελιτουλα περαστικά για το κρύωμα ελπίζω να εισαι καλύτερα!!

Ζαμιαααα περιμένουμε νέα από το γιατρό σήμερα!!! :)

Φιλάκια σε όλες τις κοιλιτσες!!!!


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η μπεμπούλα!! Την βλέπω να ξεπερνάει τα 3,5 κιλάκια, ε; Μήπως είναι και ψηλή; Πάντως, βρήκε τον δρόμο και ετοιμάζεται το μαναράκι σας! :D Όντως πολλές γυναίκες γεννούν με ινομυώματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πας για vbac δηλαδή;

Zili μου, ναι πάω για VBAC με την βοήθεια του θεού!!!! χεχε και εγώ αυτό φοβάμαι ότι θα ξεπεράσει τα 3,5κιλάκια. Ο γιος μου 38+ γενήθηκε 3,650, 52εκ. Αυτή μου φαίνεται θα είναι πιο νταρτανο-θηλυκό!!! χαχα

Αλήθεια? Με ανησύχισε λίγο το ινομιωμα και η θέση του. Είναι ακριβώς πάνω στον τράχηλο ψηλά. Υποτίθετε στην φυσική εξαλείφετε ο τράχηλος? Η γιατρός στο growth scan μου είπε οτι θα ήταν ενας απ'τους λόγους που θα απέφευγε βπακ αλλά λογικά λόγο μεγέθους θα αφήσει το μωρό να περάσει. Επίσης μου επιβεβαίωσε ότι τα ινωμιώματα δεν σπάνε/αιμοραγουν κλπ.


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

κάλήμέράάάά τί κάνέτέ ? έίστέ κάλά??? γύρίσά άπό τόν καρδιοτοκογραφο όλά τέλέίά κάί ή πίέσή δόξά τό θεό!!!! γίώτάκί θά κάνέίς μπέμπάρά :) μέ τό κάλό μίά τέλέίά φύσίκή γέννά !!! zillher 24 εχεις ραντεβου? zamia anastella pipi samantha όλές κάλά ?σύγνώμή γίά όσές ξέχνάώ!!! όλές νά έίστέ κάλά έύχόμάί

Μπράβο Αλεξία για τα καλά αποτελέσματα της πίεσης και ΝΣΤ. Εσάς πόσο είναι τα μικράκια σας? Να ανησυχώ ότι είναι μεγάλο μωρό??


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσάκια!! Διαβάζω όμορφα νέα και χαίρομαι! !

Γιώτα Καλά η μπέμπα όλα τα λεφτά :)) ινομυωμα εχω κ εχω ενα, εμφανίστηκε στην αρχή της εγκυμοσυνης έχει μεγαλώσει κ μένα αλλά δεν είναι σε σημείο που ενοχλεί.

Αλεξία μπράβο όλα Καλά, καρδιοτοκογραφημα θα κάνω κ εγώ τη Δευτέρα εχω ραντεβού με το γιατρό κ περιμένω πως κ πως!!!

Μελιτουλα περαστικά για το κρύωμα ελπίζω να εισαι καλύτερα!!

Ζαμιαααα περιμένουμε νέα από το γιατρό σήμερα!!! :)

Φιλάκια σε όλες τις κοιλιτσες!!!!

Σε πιο σημείο είναι εσένα? Θα πας φυσιολογικό? Εμένα είναι ακριβώς πάνω από τον τράχηλο ψηλά. Λογικά είπε η γιατρός δεν θα εμποδίσει το μωρό κατά την έξοδο λόγο μεγέθους. 3 εκατοστά και κάτι.


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο σημείο είναι εσένα? Θα πας φυσιολογικό? Εμένα είναι ακριβώς πάνω από τον τράχηλο ψηλά. Λογικά είπε η γιατρός δεν θα εμποδίσει το μωρό κατά την έξοδο λόγο μεγέθους. 3 εκατοστά και κάτι.

Αν πάρεις ένα χάρακα και δεις πόσα είναι τα 3 εκ. , θα καταλάβεις ότι πραγματικά είναι τόσο μικρό που δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Και η μπεμπούλα και 3.600 να είναι , θα είναι μια χαρά μωρό- θα βολεύεται και πιο εύκολα στην αγκαλιά και θα σε διευκολύνει στο πιάσιμο. Νομίζω μεγάλα μωρά θεωρούνται αυτά που είναι πάνω από 4 κιλά, αν και πάλι δεν είναι πρόβλημα φυσικά.

Όλα θα πάνε τέλεια στο vbac σου. :D Κι εγώ μακάρι να μπορούσα αλλά είναι πολύ νωρίς για μένα (ένας χρόνος από το περυσινό χειρουργείο).

Alexia Το πρόγραμμα λέει να πάω στις 22 για αιμοληψία για διασταύρωση και να μου κάνουν και μια ένεση κορτιζόνης για τα πνευμονάκια και μετά την επόμενη μέρα (23/11) πάμε για εισαγωγή το πρωί.

Μα καλά... όλες σας βάζουν στον καρδιοτοκογράφο; Εμένα γιατί δεν μου πε ο γιατρός;


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις ένα χάρακα και δεις πόσα είναι τα 3 εκ. , θα καταλάβεις ότι πραγματικά είναι τόσο μικρό που δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Και η μπεμπούλα και 3.600 να είναι , θα είναι μια χαρά μωρό- θα βολεύεται και πιο εύκολα στην αγκαλιά και θα σε διευκολύνει στο πιάσιμο. Νομίζω μεγάλα μωρά θεωρούνται αυτά που είναι πάνω από 4 κιλά, αν και πάλι δεν είναι πρόβλημα φυσικά.

Όλα θα πάνε τέλεια στο vbac σου. :D Κι εγώ μακάρι να μπορούσα αλλά είναι πολύ νωρίς για μένα (ένας χρόνος από το περυσινό χειρουργείο).

Alexia Το πρόγραμμα λέει να πάω στις 22 για αιμοληψία για διασταύρωση και να μου κάνουν και μια ένεση κορτιζόνης για τα πνευμονάκια και μετά την επόμενη μέρα (23/11) πάμε για εισαγωγή το πρωί.

Μα καλά... όλες σας βάζουν στον καρδιοτοκογράφο; Εμένα γιατί δεν μου πε ο γιατρός;

Ουτε εγω εχω κανει NST μην ανησυχεις καποιοι γιατροι το συνιστούν μονο αν υπαρχουν ενδείξεις. αλλοι το θεωρουν απαραίτητο απο τον 8 και μετα.

Αφου σε βλεπει συχνα για υπερηχους εισαι οκ.

Εγω Δευτερα θα δω την μπιμπικουλα μου.μου εχει λειψει πολυ οταν κουνιεται ολοκληρη και κανει εξόγκωμα (τελος οι κλωτσιες τωρα κουνιεται ολοκληρη) αγκαλιάζω την κοιλια μου και της κανω γλύκες.χαχα εχω τρελαθεί απο τωρα.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

anastella καλα αποτέλεσματα αν και θα βαρεθεις ευτυχως επειδη ειχα 0 συσπάσεις στ 35 λεπτα με εδιωξε ο γιατρος και δεν εφαγα 2 ωρες. χιχι γιωτα εμενα χθες 33κ5 μου τον εβγαλε 2750 ο πρωτος γιος ιδια ακριβως ηλικια κυησης ηταν 2465 και γεννηθηκε 37κ2 3020 57 ποντους. κραταω μικρο καλαθι αν φτασω τις 39 θα ειναι νομιζω 3700 ο γιατρος ειπε παραπανω βασικα αλλα εγω δε πιστεύω. τωρα αν παμε 37 βδομαδες δε νομιζω να ειναι πανω απο 3300. παντως δεν εχει σχεση το βαρος για vbac αλλα το ποσο ωριμος θα ειναι ο τραχηλος σου να διασταλει και να κατέβει το παιδι. γιατι φαρμακα δεν μπορουν να σου βαλουν στο vbac για επιταχυνση τοκετου. μακαρι να γεννησεις φυσικα. zillher εμενα με εβαλε για καρδιοτοκογραφο γιατι χθες στην επισκεψη απο το αγχος ειχα κλασσικα οριακη πιεση και μετα απο μιση ωρα που ηρεμησα επεσε νορμαλ. και σημερα ειδε με το καρδιοτοκογραφο ότι το παιδι ειναι καλα και η πιεση αψογη και με εδιωξε. :) εγω νομιζω αν δεν εχεις θέματα δεν σε βαζουν για καρδιοτοκογραφο...


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

anastella καλα αποτέλεσματα αν και θα βαρεθεις ευτυχως επειδη ειχα 0 συσπάσεις στ 35 λεπτα με εδιωξε ο γιατρος και δεν εφαγα 2 ωρες. χιχι γιωτα εμενα χθες 33κ5 μου τον εβγαλε 2750 ο πρωτος γιος ιδια ακριβως ηλικια κυησης ηταν 2465 και γεννηθηκε 37κ2 3020 57 ποντους. κραταω μικρο καλαθι αν φτασω τις 39 θα ειναι νομιζω 3700 ο γιατρος ειπε παραπανω βασικα αλλα εγω δε πιστεύω. τωρα αν παμε 37 βδομαδες δε νομιζω να ειναι πανω απο 3300. παντως δεν εχει σχεση το βαρος για vbac αλλα το ποσο ωριμος θα ειναι ο τραχηλος σου να διασταλει και να κατέβει το παιδι. γιατι φαρμακα δεν μπορουν να σου βαλουν στο vbac για επιταχυνση τοκετου. μακαρι να γεννησεις φυσικα. zillher εμενα με εβαλε για καρδιοτοκογραφο γιατι χθες στην επισκεψη απο το αγχος ειχα κλασσικα οριακη πιεση και μετα απο μιση ωρα που ηρεμησα επεσε νορμαλ. και σημερα ειδε με το καρδιοτοκογραφο ότι το παιδι ειναι καλα και η πιεση αψογη και με εδιωξε. :) εγω νομιζω αν δεν εχεις θέματα δεν σε βαζουν για καρδιοτοκογραφο...

Κατάλαβα... από πίεση πάω καλά. Χθες είχα 10 μεγάλη και 5 μικρή που με είδε και τις άλλες φορές δεν έχω πάνω από 11 μεγάλη. :D


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρες!!!!!! Μόλις ήρθα και εγώ από το τελευταίο growth scan!!! Ολα τέλεια! Η μικρή πήρε θέση (πόσο χαρούμενη είμαι γι'αυτό)!!!! Είναι σήμερα ακριβώς 35 βδ και 2924γρ (υπολογίζετε)!! Είδαν και την πρώτη τομή και είναι καλή. Το ινομύωμα μεγάλωσε ελάχιστα και λογικά δεν εμποδίζει μια φυσική γέννα. Θα το παρακολουθούμε :)

Γιωτακι τελειααααα τα νεα σας!!μεγαλο μωρακι μου φαινεται η ζουζουνα σου !!ευχομαι να πανε ολα καλα και να γεννησεις οπως θελεις!!!

κάλήμέράάάά τί κάνέτέ ? έίστέ κάλά??? γύρίσά άπό τόν καρδιοτοκογραφο όλά τέλέίά κάί ή πίέσή δόξά τό θεό!!!! γίώτάκί θά κάνέίς μπέμπάρά :) μέ τό κάλό μίά τέλέίά φύσίκή γέννά !!! zillher 24 εχεις ραντεβου? zamia anastella pipi samantha όλές κάλά ?σύγνώμή γίά όσές ξέχνάώ!!! όλές νά έίστέ κάλά έύχόμάί

Αλεξια ειχες καθολου συσπασεις??

Ωραια τα νεα σου για την πιεση!👍

Ουτε εγω εχω κανει NST μην ανησυχεις καποιοι γιατροι το συνιστούν μονο αν υπαρχουν ενδείξεις. αλλοι το θεωρουν απαραίτητο απο τον 8 και μετα.

Αφου σε βλεπει συχνα για υπερηχους εισαι οκ.

Εγω Δευτερα θα δω την μπιμπικουλα μου.μου εχει λειψει πολυ οταν κουνιεται ολοκληρη και κανει εξόγκωμα (τελος οι κλωτσιες τωρα κουνιεται ολοκληρη) αγκαλιάζω την κοιλια μου και της κανω γλύκες.χαχα εχω τρελαθεί απο τωρα.

Sweetbeety και εγω ετσι τον κανω αγκαλιτσα!!!τρελενομαι!!ασε που παιζω μαζί του:tongue:πηγαινει και κάθεται σε μια μερια και τον πειραζω..αλλάζει πλευρα παλι τα ιδια εγω..!!!ελπίζω να μην τον νευριαζω:tongue:

Αναστελλα μου,μεγαλωσε ο μπουμπουκος μου!!!

2695 το καμαρι μου!!ειναι ψηλα ακομη...πρεπει σιγα σιγα να ξεκινησω περπάτημα.. Ανεβοκατεβασμα σκαλες και σε@....(για το τελευταιο δε ξερω αν θα τα καταφέρουμε:roll:)

22.11 θα κανουμε καρδιοτοκογραφο.

Έφτασε ο καιρος κοριτσια μου!!!!!!😀😀😀😀😀

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα!!!!! τι όμορφα νεάκια έχετε όλες κορίτσια!!!! πολύ χαίρομαι!

Εμείς έχουμε την Δευτέρα το πρωί το ραντεβουδάκι μας! άντε να μας πει ο γιατρός κ την ημερομηνία! Πάντως η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει!!!!!!

Φιλιά πολλά σε όλες! καλό σκ να έχουμε!


ve92.png
Link to comment
Share on other sites

Πως είστε ?

Πλέον δυσκινητη και μόλις προχθές μπήκα στο μήνα μου, έμειναν 17 μέρες ακόμα για να δω το τον μπεμπη μου, μου φαίνεται πως βιάζεται, έχω συχνά αλλά ακανονιστες συσπασεις, χωρίς να μεγαλώνει η ένταση του πόνου.τι να πω κορίτσια ενώ προχθές περπάτουσα άνετα τώρα με μεγάλη δυσκολια. Καμμια σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη, που είχα μόνο δυσπνοια και τπτ αλλο.

Πρέπει να κλείσω τη βαλιτσα να είναι έτοιμη.

Ποιες από εσάς θα κάνετε καισαρικη ? Έχετε κλείσει ημερομηνία?


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... τι κανετε ? βλεπω ολες σιγα σιγα ετοιμαζομαστε .... zamia οχι δεν εχω κανενα θεμα με πονακια συσπασεις..:) εχω το απογευμα συνηθως προβλημα νευροπιεσης γιατι αγχωνομαι αλλα θα λυθει κ αυτο !!!


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Πως είστε σήμερα; Γιώτα κ μένα 2.5 εκατοστά είναι δεν μου έχει ο γιατρός σε πιο σημείο αλλά μου έχει πει ότι στο σημείο που βρίσκεται δεν μας πειράζει. Μέχρι στιγμής λέμε για φυσιολογικό...εκτός απροόπτου.

Αλεξία τόσες ώρες είναι το nst; κατάλαβα θα βαρεθώ σίγουρα.

Ντιακανα κ εγω έτσι είμαι, στο περπάτημα δυσκολεύομαι λίγο γτ εχω πονακια και εξωτερικά χαμηλά κ εσωτερικά στον τράχηλο. Συσπασεις δεν ξέρω αν κάνω να σου πω την αληθεια εχω όμως πονακια σαν περιόδου και πλέον κ όταν γυρίζω πλευρό στο κρεβάτι πονάω...

Πλησιάζουμε κορίτσια δεν ξέρω τι με περιμένει αλλά ανυπομονώ!!!

Ζαμια ο μικρουλης είναι τέλειος μια χαρα το βάρος του!!!


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...