Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!! Με το καλό τα μωρακια σας!

Ζαμιακι μου τι κανείς;; Διάβασα τις συμβουλές περί θηλασμού και είπα να πω την εμπειρία μου και την γνώμη μου πάνω σε αυτά που έμαθα και σε θεωρία και σε πράξη!!

Καταρχήν αυτό με το προγραμμα δεν υπάρχει, τα μωρά που πίνουν ξένο "βαραίνουν" και τρώνε κυρίως ανά τρίωρο,ο ύπνος έχει να κάνει με το παιδί, ενώ το μητρικό γάλα είναι νβιο ελαφρύ αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι το παιδί τρώει όσο αυτό θέλει και όχι όσο το οιεζουμε να φάει, έτσι μαθαίνει να νιώθει και τον κορεσμό , Σκέψου ότι το στομαχακι την πρώτη μέρα έχει χωρητικότητα ένα κουταλάκι του γλυκού την δεύτερη μερα όσο ένα κουτάλι σούπας και την τρίτη όσο να αυγό, οπότε δεν είναι σωστό να πίνει μία μπουκάλα γάλα από την πρώτη μέρα, με τον θηλασμό στην αρχή μέχρι να ρυθμιστεί ή παραγωγή της μάνας και μέχρι να δυναμώσει λίγο το μωρό είναι πιο κουραστικό γιατί μπορεί να θέλει να θηλασει πολλές φορές και πολλές ώρες αυτό πέρα πο την τροφή έχει να κάνει και με την ασφαλεια που θέλει να νιώσει ακουμποντας και μυρίζοντας την μανούλα του και ηρεμεί με τον χτύπο της καρδιάς της!!!

Με το μητρικό θηλασμό γλιτώνει πο παρά πολλά που μπορείς να βοηθήσει το μωρό ου όπως δυσκοιλιότητα κολικους κτλ

Επίσης ή διατροφή σου πρέπει να έχει πο όλα, αν δεις ότι κάτι ενοχλεί τότε το σταματάει να το τρως και θα δεις διαφορά μετά πο δύο βδομάδες και αν έχει αλλεργία θα φανεί πρώτα στα κακά όπως επίσης αν έχει λεργια στο αγελαδινό γάλα θα πρέπει να σταματήσεις όλα τα προϊόντα αγελάδας δηλ ακόμα και το κρέας και όχι μόνο το γάλα....οπότε όλα με μέτρο,αυτο που πρέπει να κάνεις ει αι να πινεις πολύ νερό και πραγματικά όταν θηλαζεις θέλεις να πιείς μία θάλασσα νερό!!

Συγνώμη αν σας ζαλισα ......αν χρειαστείτε κάτι με χαρά να σας πω ότι ξέρω!

Α!! Όσο για την παιδίατρο όντως άκυρη ψάξε καλύτερα για παιδίατρο που είναι σύμβουλος θηλασμού και αν χρειαστείς κάτι να σε βοηθήσει αλλά πιο πολύ για να μην παίρνεις άκυρες συμβουλές!

Φιλάκια!

Μαμα εισαι πρωτη!!!σε ευχαριστουμε παρά πολυ!!!

Καλα ειμαστε κοπελα μου!!εσεις??η μικρη πριγκιπισσα?

Θα ηθελα μα σε ρωτησω κατι...μετα την εγκυμοσυνη έπαιρνες συμπληρώματα ασβεστιου και σιδηρου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζαμιακι εγώ δεν χρειάστηκε να πάρω ασβέστιο ούτε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, οι εξετάσεις ήταν οκ και με κίτρινο τυρί στην διατροφή που έχει περισσότερο ασβέστιο είσαι καλυμμένη, για σίδηρο μου είχε προτείνει ο γιατρός μου να πάρω αλλά φοβήθηκα μην δημιουργήσω θέμα δυσκοιλιότητας στο μωρό και δεν πήρα άσε που είχα αιμορροΐδες από την γέννα και ήταν δράμα ή κατάσταση οπότε το απεφυγα, αν δεις ότι χρειάζεται θα πάρεις αλλά προτείνω να δεις πρώτα πως θα πάει

Το μελινακι μου είναι πολύ καλά! Είχε άδεια ο άντρας μου και πήγαμε λίγο στους δικούς μου και το ευχαριστηθηκε , ξέρεις παιχνίδια και έξτρα αγκαλιες!

Αύριο μπαίνεις και στον μήνα σου! Έφτασε ο καιρός που θα δεις τον έρωτα της ζωής σου!

Με το καλό και με έναν πόνο!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Εδώ καλά είμαστε, 20 μέρες έμειναν, ατελείωτες μου φαίνονται, βαρυνα πολύ και εκεί που κάθομαι λαχανιαζω σκεφτειτε μόλις κάνω κάποια βήματα τι τραβάω, φουλ λαχανιασμα κ δεν πέφτουν οι παλμοι, αργω να σσυνελθω. Αντέ να γίνει αυτό με ένα διχρονο. Κάθομαι με την πρώτη ευκαιρία.

Ο θηλασμός δεν είναι εύκολος θέλει υπομονή. Εγώ δεν τα κατάφερα γιατί δεν ήμουν καλά ενημερωμένη και νόμιζα πως δεν είχα γάλα γιατί η μικρή μου έκλαιγε, έλα όμως που είχα και τα έκανα ολα λάθος.καταφερα μόνο 1μισή μήνα. τώρα που ξέρωθα τα καταφερω. Όλες μπορούμε.


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ζαμιακο κ μανούλα ευχαριστούμε για τις συμβουλές!!!! Όντως οοοοολοι λένε ότι το γάλα κάνει 3 μέρες για να κατέβει..τις 3 πρώτες μέρες όμως δεν υπάρχει το λεγόμενο "πρωτόγαλα"? αυτό δεν τα χορταίνει? Το ότι υπάρχει γάλα από τώρα, σημαίνει κάτι? Δλδ ότι θα κατέβει πιο γρήγορα το γάλα από τις 3 μέρες?

Μανούλα φιλιά πολλά στο όμορφο Μελινάκι σας!


ve92.png
Link to comment
Share on other sites

Ααα επίσης έχω κάτι κρεμούλες της φρεζιντερμ που είναι για προετοιμασία του στήθους..λέει να την βάζω ή όχι καλύτερα? επίσης της μεντελα η κρεμούλα λένε ότι δεν χρειάζεται ξέπλυμα για να θηλάσει το μωρό..ισχύει??γιατί έτσι όπως την βλέπω εγώ ψιλοσυχαίνομαι να το βάζει μετά στο στοματάκι του το μωρό.


ve92.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζαμιακο κ μανούλα ευχαριστούμε για τις συμβουλές!!!! Όντως οοοοολοι λένε ότι το γάλα κάνει 3 μέρες για να κατέβει..τις 3 πρώτες μέρες όμως δεν υπάρχει το λεγόμενο "πρωτόγαλα"? αυτό δεν τα χορταίνει? Το ότι υπάρχει γάλα από τώρα, σημαίνει κάτι? Δλδ ότι θα κατέβει πιο γρήγορα το γάλα από τις 3 μέρες?

Μανούλα φιλιά πολλά στο όμορφο Μελινάκι σας!

το πολύ γαλα συνηθως κατεβαινει μετα τις 3 μερες αλλα εχουμε το πρωτόγαλα που είναι πολύ σημαντικο κ αρκετο για τις πρωτες μερες,το στομαχακι τους χωραει ελαχιστα,ειναι κ ευπεπτο κ θελουν συνεχεια.ακριβως για να κατεβει βαζουμε συνεχεια το μωρο στο στηθος

εμενα στην πρωτη ειχα γαλα απο τον 6ο κ πραγματι κατεβηκε γρηγορα.2-3η μερα

σ αυτην παρολο που θηλαζα μεχρι τον 6ο δ ειδα γαλα.βεβαια δ το πιεσα να δω

δ εχει σημασια αν δ εχετε ακομη.οταν θα γεννήσετε θα εχετε

οσες θηλασετε είναι περιττο να παρετε φαρμακα για τη μητρα να μαζεψει,το κανει ο θηλασμος αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ααα επίσης έχω κάτι κρεμούλες της φρεζιντερμ που είναι για προετοιμασία του στήθους..λέει να την βάζω ή όχι καλύτερα? επίσης της μεντελα η κρεμούλα λένε ότι δεν χρειάζεται ξέπλυμα για να θηλάσει το μωρό..ισχύει??γιατί έτσι όπως την βλέπω εγώ ψιλοσυχαίνομαι να το βάζει μετά στο στοματάκι του το μωρό.

δ χρειαζεται προετοιμασια.ειδικα ολες οι άλλες εκτος μεντελα δ είναι καθαρη λανολινη.δ θα βαζα κτ τετοιο

πραγματι δ χρειαζεται ξέπλυμα.ειναι λιγο λιπαρη..αλλα δ τη χρησιμοποιούμε αν δ εχουμε πληγες-πονο

Link to comment
Share on other sites

δ χρειαζεται προετοιμασια.ειδικα ολες οι άλλες εκτος μεντελα δ είναι καθαρη λανολινη.δ θα βαζα κτ τετοιο

πραγματι δ χρειαζεται ξέπλυμα.ειναι λιγο λιπαρη..αλλα δ τη χρησιμοποιούμε αν δ εχουμε πληγες-πονο

Αααα Βικάκι της μεντελα την πουρελαν την βάζουμε μόνο σε πληγές?? μου είπαν ότι κ κάθε μέρα δεν κάνει κακό, κ καλά μαλακώνει θηλές κ τέτοια. Η άλλη που έχω είναι αυτή..

https://www.frezyderm.com/gr/proioda-egumosunis/kremes-gia-thiles/nipple-care-emollient-cream-gel/

και απότι βλέπω έχει 5 φυτικά συστατικά..καλύτερα να μην την βάλω λες αυτή? εντομεταξύ τώρα είδα ότι λέει για προετοιμασία θηλών, αλλά εννοεί κατά τον θηλασμό! όχι από τώρα!!!!

Όσον αφορά το γάλα τώρα που υπάρχει, που κ που τρέχει μόνο του..αν βγάλω εγώ θα κατέβει πιο γρήγορα? ή έτσι θα χαθεί το πρωτόγαλα???


ve92.png
Link to comment
Share on other sites

Αααα Βικάκι της μεντελα την πουρελαν την βάζουμε μόνο σε πληγές?? μου είπαν ότι κ κάθε μέρα δεν κάνει κακό, κ καλά μαλακώνει θηλές κ τέτοια. Η άλλη που έχω είναι αυτή..

https://www.frezyderm.com/gr/proioda-egumosunis/kremes-gia-thiles/nipple-care-emollient-cream-gel/

και απότι βλέπω έχει 5 φυτικά συστατικά..καλύτερα να μην την βάλω λες αυτή? εντομεταξύ τώρα είδα ότι λέει για προετοιμασία θηλών, αλλά εννοεί κατά τον θηλασμό! όχι από τώρα!!!!

Όσον αφορά το γάλα τώρα που υπάρχει, που κ που τρέχει μόνο του..αν βγάλω εγώ θα κατέβει πιο γρήγορα? ή έτσι θα χαθεί το πρωτόγαλα???

κακο δ κανει αλλα ο θηλασμος είναι επιπονος οποτε δ θελουμε να ναι μαλακες οι θηλες αλλα να σκληραγωγηθουν

καλυτερα όχι.περιττη

δ πειράζουμε το στηθος.μπορει να προκληθουν συσπασεις!!!

όταν βαλετε το μωρο να θηλασει θα κατεβει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιπακο μου καλό είναι να μην βάζεις κάτι πάνω στις θηλές για να μην γίνουν πιο ευαίσθητες β και μετά πληγώνονται εύκολα, της μοντέλα ή πουρελαν ειναι το καλύτερο που μπορείς να βάλεις σε περίπτωση που ερεθιστουν ή πληγωθούν κατά τον θηλασμό και δεν πειράζει να το φάει το παιδί,μ μπορείς επίσης και σπαθολαδο αν και μυρίζει κάπως άσχημα, το μυστικό για να μην πληγωθούν οι θηλές είναι να τοποθετηθεί σωστά το μωρό

Το πρώτο γάλα βγαίνει με το που γεννηθεί το μωρό και ο πλακούντας είναι ότι καλύτερο για το μωρό, κάποτε λέγαν ότι είναι δηλητήριο αλλά δεν ισχύει είναι όλα τα αντισώματα από ότι χεις περάσει συ σε αρρώστιες,ε γω είδα την πρώτη σταγόνα γάλα όταν ξεκίνησε ο τοκετός πιο πριν δεν είχα καθόλου γάλα, επίσης σ τα μαιευτήρια δίνουν χαμομηλολαδο σε βαμβάκια για να πασαλειυεις τις θηλές και ούτε αυτό κάνει....

Ή επιτυχία τον θηλασμό είναι ή καλή ενημέρωση από πριν ώστε να μην έχεις αμφιβολίες αν κάνεις κάτι λάθος και αγχωνεσαι όταν το μωρό σου κλαίει επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ή υποστήριξη από το περιβάλλον σου και κυρίως του άντρα σου και φυσικά πολύ υπομονή το πρώτο διάστημα!

Ξανά προτείνω το βιβλίο της πατσουρου που λύνει κάθε απορία και πριν και κατά την διάρκεια του θηλασμου , έχει και βιντεακια στο youtube και έχει και dvdγια τις στάσεις θηλασμού


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! τι κανετε ? εγω εχω αρρωστο το μικρο με πυρετο και ειμαι χωμα.... αυπνια μαλλον εχει ιωση και κινδυνευω κ εγω να κολλησω... εκανα και μιαα ακομα καλλιεργεια full πύόσφέρίά αλλα ευτυχως αρνητική θα επαναλαβω και μαλλον θα μου παρει και κολπικο την αλλη βδομαδα.αυτα τα νεα μας. οσο για το θηλασμο χρειάζεται το μωρακι να μπαινει σωστα στο στηθος ώστε να μην το τραυματιζει. να αναγνωριζουμε τα σημαδια πεινας εγκαιρα ωστε να μην εκνευριζεται το παιδι με αποτέλεσμα και να μη πιανει καμία φορα το στηθος σωστα και να εγκλοβιζει αερια και να ποναει. κρεμες κλπ δεν χρειαζονται στην αρχη εκτος αν τραυματίστουν οι θηλες. ειμαι υπερ του rooming in


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Γέννησα σάββατο και κυριακή πρωί ένιωθα ένα καψιμό, σαν να με διαπερνούσε φωτια στο στήθος. Ήταν που κατέβηκε το γάλα! Γι'αυτό ακούστε το σώμα σας. Μήν σας πει καποιος "κλαιει το μωρό, δλδ δεν έχεις γάλα". Όσο υπάρχει ζήτηση υπάρχει και προσφορά!!!! Σαφώς δεν θέλουμε τις θηλές μαλακές. Πρέπει όπως ανάφερε και μια κοπέλα να ειναι σκληρές. Μια μαιά με συμβούλευσε στην πρωτη εγκυμοσύνη, όταν κάνω μπάνιο να τις τρίβω με το σφουγγάρι μου έτσι ώστε να σκληραγωγηθούν. Γι'αυτό όσες θα θηλάσετε αρχίστε τρίψημο στο μπάνιο. χεχεχε Επίσης με το που τελειώνει ο θηλασμός αφήστε λίγο το στήθος έξω να αεριστεί. Έτσι όπως θα είναι νωπή η θηλή αν το κλείσεις στο σουτιέν δεν την αφήνεις να σκληρίνει. Πολλά υγρά (προσοχή γιατί υπάρχει τάση για γλυκά - μπισκότα - χυμούς δλδ παχυντικά). Πολλες κοπέλες παίρνουν βάρος σ'αυτή την διαδικασία. Ενώ ο θηλασμός βοηθά στο χάσιμο, αν παίξεις σωστά το παιχνίδι!!!! Ο παιδίατρος παίζει σημαντικό ρόλο στον θηλασμό όπως και ο σύζυγος. Ότι είναι δύσκολο στην αρχή είναι και η μαμμάδες θέλουν συμπαράσταση. Ένα πιάτο φαί, κάποια βοήθεια στο σπίτι. Και να θυμάστε να κοιμάστε όταν κοιμάται το μωρό!!!!!!!


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησες γιώτα μου? μα σας ζησει Καλοτυχο και καλοτάξιδο το μωρουλη σας! Τι ωραια γιουπιιι!

Με το καλο και οι υπόλοιπες! Αντε πλησιάζουμε.

Για τον θηλασμο θελω να παω σε μαθηματα με ενδοαφερει πολυ και οσο μπορω θα θηλασω!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sweetberry συγνωμη που απανταω η Γιωτα μας γραφει για το πρωτο της παιδακι και την εμπειρια της στο θηλασμο.

Πως τα πανε η κοιλιτσες??

Εμεις σημερα εχουμε κατι ενοχλησουλες στη κοιλιτσα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...