Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      καλημεραα κορίτσια ! μ κάνανε πάλι ντοπλερ , άψογο ήταν! αύριο μπαίνω 33 εβδομάδων και το μωράκι είναι σχεδόν 2 κιλά! ο τράχηλος σταθερός στα 1.9-2 απλώς είπε ο γιατρός αν βγάλω τον όρο θα γεννήσω ! ο εμβρυολογος είπε αν αντέξω 10 ημέρες θα είναι το ιδανικό ! τι λύσεις εχω δεν ξέρω γιατί για μ@@@ 10 ημέρες παραπάει. 

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Κοριτσια μου να ρωτησω..οσες πηρατε το επιδομα κυησεως απ το ικα...μπηκαν ολα τα χρηματα που σας αναλογούν?(2 μισθοι)εγω εχω μια απόκλιση...γνωρίζεται αν πηγαινουμε τωρα στον ΟΑΕΔ να τα παρουμε ???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μου να ρωτησω..οσες πηρατε το επιδομα κυησεως απ το ικα...μπηκαν ολα τα χρηματα που σας αναλογούν?(2 μισθοι)εγω εχω μια απόκλιση...γνωρίζεται αν πηγαινουμε τωρα στον ΟΑΕΔ να τα παρουμε ???:rolleyes:

Εμένα μου υπολόγισαν το μιςο ημερομίσθιο πχ 50 ευρω :2 = 25 ευρω χ 56 μερες το επιδομα τοκετού = 1400 ευρω

Οταν γεννηθει το μωρο με την ληξιαρχική πραξη Γεννήσεως, βεβαίωση νοσοκομείου κλπ περνούμε 25 χ 63 μερες = 1575 ευρω επιδομα λοχείας

Αυτο ειναι ενα τυχαιο παράδειγμα κι εμενα ετσι μου τα υπολόγισαν με το μισο ημερομίσθιο βαση των 3 τελευταίων μισθών.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου υπολόγισαν το μιςο ημερομίσθιο πχ 50 ευρω :2 = 25 ευρω χ 56 μερες το επιδομα τοκετού = 1400 ευρω

Οταν γεννηθει το μωρο με την ληξιαρχική πραξη Γεννήσεως, βεβαίωση νοσοκομείου κλπ περνούμε 25 χ 63 μερες = 1575 ευρω επιδομα λοχείας

Αυτο ειναι ενα τυχαιο παράδειγμα κι εμενα ετσι μου τα υπολόγισαν με το μισο ημερομίσθιο βαση των 3 τελευταίων μισθών.

Sweetberry και εμενα ετσι μου το υπολογισαν...απλα εχω διάφορα απο τον κανονικο μισθο μου..που δε θα έπρεπε..

Η διάφορα ειναι περιπου στα 200?:-( Θα επικοινωνησω αυτιο με τον Οαεδ..εχω μια υπόνοια πως απο εκει περνω τα υπολοιπα..

Για ιδιωτικό τομέα λέτε?

Ναι Ντιακανα για ιδιωτικο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα!!! Εγώ με τον ύπνο τα πάω καλά. Σπάνια θα σηκωθώ απ'το κρεβάτι για τουαλέτα αλλά η αλήθεια κατά τις 5 ανοίγω τα μάτια μου και μετά ξανακοιμάμαι μέχρι να ξυπνήσει το θηρίο μου :) Χθες έκανα πολλές δουλειές, πλυντήρια, φύλαγμα καλοκαιρινών, κατέβασμα χειμερινών. Το απόγευμα πήγαμε βόλτα και το βράδυ όταν πήγαμε σπίτι με κρατούσε πόνος περιόδου και πίσω στην πλάτη. Μιλάμε νόμιζα αυτό είναι, γεννάω!!! Ακόμα και στον ύπνο μου ξύπνησα μια φορά απ΄τον πόνο. Σήμερα είμαι καλά, ευτυχώς!!!


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή βδομάδα!!! Εγώ με τον ύπνο τα πάω καλά. Σπάνια θα σηκωθώ απ'το κρεβάτι για τουαλέτα αλλά η αλήθεια κατά τις 5 ανοίγω τα μάτια μου και μετά ξανακοιμάμαι μέχρι να ξυπνήσει το θηρίο μου :) Χθες έκανα πολλές δουλειές, πλυντήρια, φύλαγμα καλοκαιρινών, κατέβασμα χειμερινών. Το απόγευμα πήγαμε βόλτα και το βράδυ όταν πήγαμε σπίτι με κρατούσε πόνος περιόδου και πίσω στην πλάτη. Μιλάμε νόμιζα αυτό είναι, γεννάω!!! Ακόμα και στον ύπνο μου ξύπνησα μια φορά απ΄τον πόνο. Σήμερα είμαι καλά, ευτυχώς!!!

Γιωτακι δουλεύεις ακομη???

Εγω χθες δεν ημουν στα καλα μου...με ποναγε το στομαχι μου και η πλατη......

Ο μικρός κουνιετσι αρκετά..αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχω σουβλιες στο τραχηλο....

Περιμενω πως και πως να παμε την Παρασκευη στο γιατρο να τον δουμε και να μου δωσει καινουριες οδηγιες.

Σημερα εκανα ενα σεμιναριο θηλασμου!!ειμαι αρκετα ενθουσιασμένη!!μακάρι να πανε ολα καλα και να τα εφαρμόσω!

Οι υπολοιπες τι κανετε??που τριγυρνατε??:wink:

Link to comment
Share on other sites

εχει αρκετες μερες που εχω πονοκεφαλο....ευτυχως δεν σχετιζετε με πιεση....ρωτησα το γιατρο μου μου ειπε αν ειναι εντονος να παιρνω depon. και αν δω οτι με εμποδιζει στην οραση η ειναι παρα πολυ δυνατος να του τηλεφωνησω. μου αυξησε και το μαγνησιο 2 χαπια 3 φορες την ημερα. παιρνει καμια μαγνησιο και αν ναι ποσο? κατα τ αλλα καλ δοξα το θεο!


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

εχει αρκετες μερες που εχω πονοκεφαλο....ευτυχως δεν σχετιζετε με πιεση....ρωτησα το γιατρο μου μου ειπε αν ειναι εντονος να παιρνω depon. και αν δω οτι με εμποδιζει στην οραση η ειναι παρα πολυ δυνατος να του τηλεφωνησω. μου αυξησε και το μαγνησιο 2 χαπια 3 φορες την ημερα. παιρνει καμια μαγνησιο και αν ναι ποσο? κατα τ αλλα καλ δοξα το θεο!

Αλεξια γιατι σου αυξησε τωρα το μαγνησιο??εχεις πονακια??κραμπες??εγω επερνα 3 την ημερα απο τον 4 μηνα.Όμως οταν μπηκα στην 34 εβδομαδα τα εκοψα.

Πονακια περιοδου ακομη δεν εχω(και αυτο ηταν που φοβομουν..)παραμονο πολυ πονο πλατη..γοφους..και κάποιες φορες στη μεση..α και τις σουβλιες στο τραχηλο ειδικα οταν περπαταω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γιωτακι δουλεύεις ακομη???

Εγω χθες δεν ημουν στα καλα μου...με ποναγε το στομαχι μου και η πλατη......

Ο μικρός κουνιετσι αρκετά..αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχω σουβλιες στο τραχηλο....

Περιμενω πως και πως να παμε την Παρασκευη στο γιατρο να τον δουμε και να μου δωσει καινουριες οδηγιες.

Σημερα εκανα ενα σεμιναριο θηλασμου!!ειμαι αρκετα ενθουσιασμένη!!μακάρι να πανε ολα καλα και να τα εφαρμόσω!

Οι υπολοιπες τι κανετε??που τριγυρνατε??:wink:

Καλημέρα Ζαμιάκι γλυκό! Ναι δουλεύω. Κανονικά, αν δεν γεννήσω πιο νωρίς από την ΠΗΤ μου, θα δουλεύω μέχρι και μια βδομάδα πριν από τις 15. Δλδ μέχρι και την πρώτη βδομάδα του Δεκ. Ανάλαβα και ένα καινούργιο project και είμαι λίγο φορτωμένη. Μια χαρά όμως γτ δεν νιώθω να βάρεσε πολύ το σώμα και το πνεύμα μου. Έχω ακόμη όρεξη χεχε Ατε και με καλα νέα την παρασκευή. Στις 11 έχω και εγώ τον τελικό ultra sound! Μακάρι να γυρισε το μωρό μου!!! Τέλεια τα μαθήματα θηλασμού ??? Στην αρχή είναι δύσκολη διαδικασία. Εγώ τουλάχιστον ηταν να τα παρατήσω. Ευτυχώς ήταν ο σύζυγος και με ψηλοπίεσε και μου επενθύμιζε πόσο πολύ το ήθελα :)


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχει αρκετες μερες που εχω πονοκεφαλο....ευτυχως δεν σχετιζετε με πιεση....ρωτησα το γιατρο μου μου ειπε αν ειναι εντονος να παιρνω depon. και αν δω οτι με εμποδιζει στην οραση η ειναι παρα πολυ δυνατος να του τηλεφωνησω. μου αυξησε και το μαγνησιο 2 χαπια 3 φορες την ημερα. παιρνει καμια μαγνησιο και αν ναι ποσο? κατα τ αλλα καλ δοξα το θεο!

Εγώ παίρνω ακόμα μαγνήσιο και θα παίρνω μέχρι μια μέρα πριν αφού πάμε για καισαρική. Μου έχει πει ότι μπορώ μέχρι 6 την ημέρα (trofocard εννοώ). Ξεκινάω με ένα μεσημέρι και ένα βράδυ και αν χρειαστεί παίρνω και ενδιάμεσα, πχ κάποια στιγμή το πρωί ή πριν κοιμηθώ το βράδυ, αν αισθάνομαι πίεση.

Νερό πίνεις αρκετό; Βοηθάει και στις braxton hicks και στον πονοκέφαλο.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχει αρκετες μερες που εχω πονοκεφαλο....ευτυχως δεν σχετιζετε με πιεση....ρωτησα το γιατρο μου μου ειπε αν ειναι εντονος να παιρνω depon. και αν δω οτι με εμποδιζει στην οραση η ειναι παρα πολυ δυνατος να του τηλεφωνησω. μου αυξησε και το μαγνησιο 2 χαπια 3 φορες την ημερα. παιρνει καμια μαγνησιο και αν ναι ποσο? κατα τ αλλα καλ δοξα το θεο!

Αλεξία και γω παίρνω ακόμα 2 την ημέρα trofocard max. Γύρω στον 5ο με ξεκίνησε γιατί είχα πόνους στα πλευρά. Δεν είναι κάτι το μαγνήσιο, απλό χαπάκι είναι που μόνο καλό κάνει, μη σε φοβίζει! Είχες ενοχλήσεις κ στο αύξησε?

Γιωτακι δουλεύεις ακομη???

Εγω χθες δεν ημουν στα καλα μου...με ποναγε το στομαχι μου και η πλατη......

Ο μικρός κουνιετσι αρκετά..αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχω σουβλιες στο τραχηλο....

Περιμενω πως και πως να παμε την Παρασκευη στο γιατρο να τον δουμε και να μου δωσει καινουριες οδηγιες.

Σημερα εκανα ενα σεμιναριο θηλασμου!!ειμαι αρκετα ενθουσιασμένη!!μακάρι να πανε ολα καλα και να τα εφαρμόσω!

Οι υπολοιπες τι κανετε??που τριγυρνατε??:wink:

Ζαμιακο πες κάνα μυστικό που σας είπαν στον θηλασμό! Η Παρασκευούλα σας φτάνει!!!!

Τι κάνετε κοριτσάκια?? Εμείς αυτές τις μέρες δόξα τον Θεό κοιμόμαστε σχετικά καλά! Μέχρι πριν, σηκωνόμουν κ εγώ από τις 3 κ έκοβα βόλτες στο σαλόνι μέχρι να ξημερώσει! Μας φέρανε χθες κάτι πράγματα από τα Λητώ εκ των οποίων ήταν κ η κούνια....χιλιοχτυπημένη, ξεβαμένη σε κάποια σημεία κ γενικά ήταν χάλια..ξενέρωσα απίστευτα μόλις τα είδα γιατί την περίμενα πως κ πως ώστε να αρχίσει να διαμορφώνεται κ το δωμάτιο..τελικά μας είπαν Παρασκευή θα φέρουν καινούρια...για να δούμε. Το λάθος είναι δικό μας βέβαια που δεν πήραμε εισαγωγής που τα έχουν στην πένα, αλλά προτιμήσαμε να στηρίξουμε ελληνικό εργοστάσιο......ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!


ve92.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.μου αυξησε το μαγνησιο γιατι εχω πονοκεφαλους και μου ειπε οτι βοηθαει γενικα. πονακια κλπ οχι δεν εχω καθολου. ελεος κ αυτο με τον πονοκεφαλο ειναι φριχτο :(.... κατα τ αλλα ολα καλα εσεις?


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

0

Καλημέρα Ζαμιάκι γλυκό! Ναι δουλεύω. Κανονικά, αν δεν γεννήσω πιο νωρίς από την ΠΗΤ μου, θα δουλεύω μέχρι και μια βδομάδα πριν από τις 15. Δλδ μέχρι και την πρώτη βδομάδα του Δεκ. Ανάλαβα και ένα καινούργιο project και είμαι λίγο φορτωμένη. Μια χαρά όμως γτ δεν νιώθω να βάρεσε πολύ το σώμα και το πνεύμα μου. Έχω ακόμη όρεξη χεχε Ατε και με καλα νέα την παρασκευή. Στις 11 έχω και εγώ τον τελικό ultra sound! Μακάρι να γυρισε το μωρό μου!!! Τέλεια τα μαθήματα θηλασμού ??? Στην αρχή είναι δύσκολη διαδικασία. Εγώ τουλάχιστον ηταν να τα παρατήσω. Ευτυχώς ήταν ο σύζυγος και με ψηλοπίεσε και μου επενθύμιζε πόσο πολύ το ήθελα :)

Γιωτακι αφου ολα κυλανε ομορφα και μπορεις καλα κανεις και πηγαινεις στη δουλεια!!!

Ααα μπραβο στο συζυγο!!υπερ του θηλασμου!!:)

Τα μαθηματα πολυ ωραια!!εμαθα πολλα πραγματα!!αντε με το καλο να τα δουμε στη πραξη:wink:

Βεβαια χθες πηγα να επισκεφω μια παιδιατρο η οποια μου ελεγε ακριβος τα αντιθετα...οτι δε κατεβαίνει γαλα τις 3 πρωτες μερες γι'αυτο δινουμε ξενο.....δε μπορούμε να ειμαστε συνέχεια με το βυζι εξω και γενικοτερα μπούρδες..της εβαλα Χ.

Αλεξία και γω παίρνω ακόμα 2 την ημέρα trofocard max. Γύρω στον 5ο με ξεκίνησε γιατί είχα πόνους στα πλευρά. Δεν είναι κάτι το μαγνήσιο, απλό χαπάκι είναι που μόνο καλό κάνει, μη σε φοβίζει! Είχες ενοχλήσεις κ στο αύξησε?

Ζαμιακο πες κάνα μυστικό που σας είπαν στον θηλασμό! Η Παρασκευούλα σας φτάνει!!!!

Τι κάνετε κοριτσάκια?? Εμείς αυτές τις μέρες δόξα τον Θεό κοιμόμαστε σχετικά καλά! Μέχρι πριν, σηκωνόμουν κ εγώ από τις 3 κ έκοβα βόλτες στο σαλόνι μέχρι να ξημερώσει! Μας φέρανε χθες κάτι πράγματα από τα Λητώ εκ των οποίων ήταν κ η κούνια....χιλιοχτυπημένη, ξεβαμένη σε κάποια σημεία κ γενικά ήταν χάλια..ξενέρωσα απίστευτα μόλις τα είδα γιατί την περίμενα πως κ πως ώστε να αρχίσει να διαμορφώνεται κ το δωμάτιο..τελικά μας είπαν Παρασκευή θα φέρουν καινούρια...για να δούμε. Το λάθος είναι δικό μας βέβαια που δεν πήραμε εισαγωγής που τα έχουν στην πένα, αλλά προτιμήσαμε να στηρίξουμε ελληνικό εργοστάσιο......ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!

Πιπακο μου με το καλο να ερθουν σωστα τα επιπλα σας!!!

Οπως βλεπεις προοδεύει ο ελληνας:tongue:

Ναι φτανει η Παρασκευουλα να δω το καμαρι μου:D:D:D

Μμμμμ για το θηλασμο εε????

Το μυστικο ειναι να το παλέψεις οσο μπορείς φιλη μου..

Ο θηλασμος ειναι "προσφορα και ζήτηση"..

Βέβαια και εγω τα λεω αυτα οπως μου τα ειπαν..στην πράξη θα δουμε τι ακριβος γίνεται..

Αυτο που μας τονισε η μαια ειναι πως θα ειμαστε πολλες ωρες με το βυζι εξω..οταν ενα παιδακι θηλαζει δε εχει πρόγραμμα..

Ενω τα παιδακια που πινουν ξενο ξερουμε ποσο πινουν..χορταινουν πιο γρηγορα..μπαινουν πιο γρηγορα σε προγραμμα..

Αν μια μανουλα θελει να βαλει πρόγραμμα στο παιδι της ας δωσει ξένο..

Με το θηλασμο ξεχναμε τη λεξη "προγραμμα" τουλαχιστον για τις πρώτες 40ημερες..

Μας ενημερωσε πως θελει πολυ υπομονη..ξενύχτι..αγκαλίτσες..

Μας ειπε πως μπορουμε να τρωμε τα παντα εκτος απο σοκολατες και γαλα αγγελαδινο..για τυχον αλλεργίες..

Και καλο θα ηταν στις αρχες να αποφύγουμε τα φασόλια.

Το στηθος μας δε χρειάζεται πριν το θηλασμο πλυσιμο..μια φορα την ημερα ενα ντουζακι αρκεί.

Μετα απο καθε γευμα καλο ειναι να αλείφουμε τις θηλές με γαλατακι.

Αν δουμε πετρωμα...(συνηθισμενο φαινόμενο οταν κατεβαινει το γαλα στις 3 μερες)κανουμε μασαζακι..ντουζακι ζεστο και το μωρο στο στηθος!και βεβαια φωνάζουμε τις μαιες του μαιευτηρίου να μας βοηθησουν.

Πιπιλα και μπιμπερο καλο ειναι να μη χρησιμοποιησουμε..ιδιαιτερα πιπιλα τις πρωτες 40 ημερες.

Επισης ισως να μας πουν να βαλουν το μωρο στη ΜΕΝΝ γιατι δεν εχει τη κατάλληλη θερμοκρασια μετα τη γεννα..αυτο ειναι μεγα λαθος..κανενα μωρακι δεν εχει την κατάλληλη θερμοκρασια..ζει τόσους μηνες σε μια θερμοκρασια 36-37 και ερχεται σε εναν κοσμο που έχει 20-22.. ειναι λογικο να θελει ζεστασιά...η μοναδικη λυση ειναι να το παρει αγκαλίτσα η μαμα του και να το ακουμπησει στο στηθος της..ετσι λυνονται ολα..ακομη και οι γυναικες που θα κανουν καισαρικη μπορουν να το απαιτησουν αυτο..να μεινει το μωρακι πανω τους καποια ωρα..

Οι μανουλες που ηδη εχουν θηλασει πιστευω πως μπορουν να μας εκφερουν την γνωμη τους..και διαφορες συμβουλες.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Με το καλό τα μωρακια σας!

Ζαμιακι μου τι κανείς;; Διάβασα τις συμβουλές περί θηλασμού και είπα να πω την εμπειρία μου και την γνώμη μου πάνω σε αυτά που έμαθα και σε θεωρία και σε πράξη!!

Καταρχήν αυτό με το προγραμμα δεν υπάρχει, τα μωρά που πίνουν ξένο "βαραίνουν" και τρώνε κυρίως ανά τρίωρο,ο ύπνος έχει να κάνει με το παιδί, ενώ το μητρικό γάλα είναι νβιο ελαφρύ αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι το παιδί τρώει όσο αυτό θέλει και όχι όσο το οιεζουμε να φάει, έτσι μαθαίνει να νιώθει και τον κορεσμό , Σκέψου ότι το στομαχακι την πρώτη μέρα έχει χωρητικότητα ένα κουταλάκι του γλυκού την δεύτερη μερα όσο ένα κουτάλι σούπας και την τρίτη όσο να αυγό, οπότε δεν είναι σωστό να πίνει μία μπουκάλα γάλα από την πρώτη μέρα, με τον θηλασμό στην αρχή μέχρι να ρυθμιστεί ή παραγωγή της μάνας και μέχρι να δυναμώσει λίγο το μωρό είναι πιο κουραστικό γιατί μπορεί να θέλει να θηλασει πολλές φορές και πολλές ώρες αυτό πέρα πο την τροφή έχει να κάνει και με την ασφαλεια που θέλει να νιώσει ακουμποντας και μυρίζοντας την μανούλα του και ηρεμεί με τον χτύπο της καρδιάς της!!!

Με το μητρικό θηλασμό γλιτώνει πο παρά πολλά που μπορείς να βοηθήσει το μωρό ου όπως δυσκοιλιότητα κολικους κτλ

Επίσης ή διατροφή σου πρέπει να έχει πο όλα, αν δεις ότι κάτι ενοχλεί τότε το σταματάει να το τρως και θα δεις διαφορά μετά πο δύο βδομάδες και αν έχει αλλεργία θα φανεί πρώτα στα κακά όπως επίσης αν έχει λεργια στο αγελαδινό γάλα θα πρέπει να σταματήσεις όλα τα προϊόντα αγελάδας δηλ ακόμα και το κρέας και όχι μόνο το γάλα....οπότε όλα με μέτρο,αυτο που πρέπει να κάνεις ει αι να πινεις πολύ νερό και πραγματικά όταν θηλαζεις θέλεις να πιείς μία θάλασσα νερό!!

Συγνώμη αν σας ζαλισα ......αν χρειαστείτε κάτι με χαρά να σας πω ότι ξέρω!

Α!! Όσο για την παιδίατρο όντως άκυρη ψάξε καλύτερα για παιδίατρο που είναι σύμβουλος θηλασμού και αν χρειαστείς κάτι να σε βοηθήσει αλλά πιο πολύ για να μην παίρνεις άκυρες συμβουλές!

Φιλάκια!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...