Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

κουκλάκια τα μωρά σας κορίτσια!

mira ποιο site είναι αυτό; Δηλαδή όλόκληρη η διεύθυνση;

Αχ κορίτσια τα τελευταία βράδια η μικρή ξυπνάει χαράματα και αφού πιει γάλα δεν κοιμάται, τσιρίζει και δεν κάθεται στην κούνια ούτε στο παρκοκρέβατο παρά μόνο στο κρεβάτι μας ή έξω να τριγυρνά. Αναγκαστικά μένω ξύπνια κανά 2ωρο και κουτουλάω μετά. Λέτε να είναι από δόντια; Πρώτη φορά το κάνει αυτό!


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

oikat δοκιμασε αυτο με το γαλα, δηλαδη κατα της 12 δωστης 120 ml να δεις αν θα ξυπνησει αργοτερα, σε εμενα τουλαχιστον επιασε δεν ηταν μονο δοντακια αλλα και λιγο πεινα και αν σκεφτεις οτι εχει ηδη κοιμηθει 5 ωρες ειναι λογικο να εχει κεφια!! :wink::wink:

η διευθυνση ειναι:http://www.who.int/medical_devices/en/

εχω την αισθηση οτι ειναι το πιο ενημερωμενο απο οτι εχω μπει εως τωρα..

και εμεις πηγαινουμε στις κουνιες και της αρεσει πολυ!!! :lol::lol::lol:παει κοντα στα πιο μεγαλα παιδακια, παιζει με το κουβαδακι και το καλυτερο ειναι οτι διεκδικει οταν της παρουν την τζουγκρανα η το φτιαρακι της. ειχα ανησυχια γιαυτο γιατι δεν ηθελα να φοβαται να διεκδικησει..


an1cCE-0g411210Mjg5ZHwyMzM0NGxkYXxpIHByaWdpcGVuaWEgbW91ICBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

χοντρυναμε- πηγαμε στο γιατρο χτες (τα τυπικα βρογχιτιδα λογω νεου δοντιου) και ειμαστε 12 κιλα.στρουμπουλος και ειναι συνεχως σε κινηση εχουμε κουραστει αφανταστα να τους κυνηγαμε και τους 2 αν ηταν ησυχο μωρο θα ηταν τετραπαχος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο μένα.

ποπη δεν ήξερα ότι τα δόντια μπορεί να προκαλέσουν βρογχίτιδα.

Η δικιά μου έχει λίγο βήχα ίσως επειδή ξεσκεπάζεται την νύχτα και εναλλάσει θερμοκρασία με τους θηλασμούς.

Από φαγητά τους δίνετε τα πάντα? για παράδειγμα αναρωτιόμουν ξηρούς καρπούς και θαλασσινά από πότε ξεκινούν?

Από γλυκά τις έχω δώσει ελάχιστη σοκολάτα και χαλβά που της αρέσει. Η κρέμα αραβοσίτου δεν της άρεσε και πολύ. Μετά από αρκετό καιρό που δεν έτρωγε φρουτόκρεμα δοκίμασα σήμερα να της δώσω τα φρούτα αχλάδι και μήλο ψιλοκομμένα, σαν κιμάς και της άρεσε. Μάλλον η μικρή πέρασε σε άλλη φάση κι εγώ δεν το κατάλαβα. Μόνο που είναι δύσκολο να βρω φρούτα ώριμα και μαλακά.

Όσον αφορά τον ύπνο, πόσες ώρες κοιμούνται τα δικά σας?

Εμένα έχει τώρα κανα 2 εβδομάδες που κοιμάται πάνω από 13 ώρες το 24ωρο και το ωράριο είναι ασταθές. Μπορεί να κοιμηθεί και στις 10.30 αλλά και στις 1.00 τη νύχτα. Μετά βεβαια ξυπνά ανα 2ωρο για θηλασμο και το πρωί την ξυπνάω για να την θηλάσω πριν φύγω για δουλειά με αποτέλεσμα να ξαγρυπνα και να ξανακοιμάται κατα τις 9 έως τις 11.30 το μεσημέρι. Και ξανακοιμάται το απόγευμα μια με μιαμιση ώρα. Μου φαίνεται πολύ για την ηλικία της αλλά δεν ευχαριστιέται τον βραδυνό υπνο.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

και για μενα ειναι νεα εμπειρια αυτη με την βρογχιτιδα (δεν το εχω ακουσει απο αλλον)ο μεγαλος δεν μου εκανε τετοια....

να σου πω το μωρο κοιμαται απο τις 8μμ μεχρι τις 6πμ μετα κατα τις 9 (1 ωρα) και επειτα στις 2:30 (1 ωρα) που μας ταιριαζει απολυτα στο ωραριο μιας και μπορουμε να δωσουμε προσοχη στο μεγαλο απο τις 8 μεχρι τις 10 που παει εκεινος για υπνο λογω ζηλιας....

ξηρους καρπους και οστρακοειδη δεν εχω δωσει αλλα μπακαλιαρο και τσιπουρα εχω δωσει και ολα τα τρωει σε κομματια και τα φρουτα :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα.

ποπη δεν ήξερα ότι τα δόντια μπορεί να προκαλέσουν βρογχίτιδα.

Η δικιά μου έχει λίγο βήχα ίσως επειδή ξεσκεπάζεται την νύχτα και εναλλάσει θερμοκρασία με τους θηλασμούς.

Από φαγητά τους δίνετε τα πάντα? για παράδειγμα αναρωτιόμουν ξηρούς καρπούς και θαλασσινά από πότε ξεκινούν?

Εμείς ήδη της έχουμε δώσει γαρίδα και χταπόδι, πολύ λίγο όμως, άλλωστε δεν έδειξε να της αρέσει! Όσο για τους ξηρούς καρπούς, λίγο καρύδι και λίγο αμύγδαλο αλεσμένο. Μαι φίλη που είναι χορτοφάγοι και οι δύο γονείς δίνει στο μωρό (13 μηνών) εδώ και μήνες αμυγδαλογαλα και εδώ και καιρό καρύδι τριμμένο. Νομίζω είναι ασφαλή, αρκεί να μην χρειάζεται να τα μασήσουν. Εκτός από το ενδεχόμενο αλλεργίας βέβαια, αλλά έχω την εντύωση πως τα αμύγδαλα είναι τα πιο ασφαλή για να ξεκινήσεις. Για τα φυστίκια δεν ξέρω, ίσως αργότερα.

Παιδιά πώς τα πάνε με το κουτάλι, θέλουν να φάνε μόνα τους; Εγώ μέχρι τον Οκτώβριο την ενθάρρυνα πολύ αλλά η κυρία που την κρατάει μάλλον προτιμά να την ταϊζει κι εγώ από τότε που άρχισα τη δουλειά βιάζομαι να την κάνω να φάει και της τα διθνω όλα έτοιμα. Το αποτέλεσμα είναι πως και έχει τεμπελιάσει :-) λίγο τώρα και ούτε ψωμί δεν τρώει μόνη της.

Όσο για τον ύπνο, δεν είναι καθόλου σταθερή στους μεσημεριανούς ύπνους, πότε κάνει ένα πρωινό και ένα μεσημεριανό από μισή - μία ώρα, πότε ένα μεσημεριανό 1-3μμ. Από αυτό εξαρτάται και πόσο νωρίς ή αργά θα κοιμηθεί το βράδυ. Όταν κανακοιμάται απόγευμα π.χ. στις 6μμ, κοιμάται το βράδυ μετά τις 11. Αν όμως κάνει τον ενιαίο μεσημεριανό ύπνο κοιμάται κατά τις 9.30-10μμ που είναι και το καλύτερο! Α, έστρωσε και στο νυχτερινό ύπνο αρκετά :-)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από φαγητα της δίνω τα πάντα. Είναι παμφάγο ον! Το μόνο που δε της άρεσε είναι το κουνουπίδι και πιο παλιά το μπρόκολο. Δε λέει ποτέ όχι σε νέες γεύσεις. Γλυκά πολλά δε της δίνω, σπάνια.

Για ξηρούς καρπούς είχα ρωτήσει την παιδίατρο και μου είπε ότι λόγω αλλεργιών τα δίνουν μετά τα 7 έτη!!! Από την άλλη τα προτείνουν σε παιδάκια που πρέπει να βάλουν βάρος. Έτσι η δικιά μου δε τους χρειάζεται!:mrgreen: Το φιστίκι είναι το μεγαλύτερο αλλεργιογόνο πάντως που δίαβασα και το καρύδι αν θυμάμαι καλά το μικρότερο.

Μελίτα μήλο και αχλάδι μπορείς να δώσεις και με το χοντρό του τρίφτη.

Ευη το κουτάλι μερικές φορές μου το παίρνει και της το αφήνω. Το καλοκαίρι θα προσπαθήσω να το μάθει καλύτερα.

Με τον ύπνο τα πάμε μια χαρά τώρα (δεν πιστεύω να ματιάζετε;;;:tongue:). Κοιμάται το βράδυ από 11 έως 13 ώρες και το μεσημέρι 1 ώρα. Ο ύπνος τους κάνει καλό πάντως για τη σωματική και πνευματική ανάπτυξη τους.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σημερα λοιπον ο μικρος αποφασισε να κανει διαιτα δεν εφαγε σχεδον τιποτα ολη μερα :cry:

φερτον να κανει παρεα στη δικια μου που εχει να φαει 3 μερες!!! ουτε γιαουρτι ουτε φρουτοκρεμα ουτε φαι τιποτα!μονο γαλα και αυτο με το σταγονομετρο...μην ανησυχεις...ειναι δοντια...σιγουροτατα...αν και εχουμε μονο 2 ακομα περασα ακριβως την ιδια φαση στα πρωτα... αντε βρε...ερχονται και αλλα!!

δοκιμασε να του δωσεις λιγο ψωμι και τυρι εμενα μονο αυτα τρωει..

Link to comment
Share on other sites

να σας φέρω και τη δικιά μου που όλο μαμ και άτα λέει; Βρε σουρτούκο καλοκαίρι έρχεται, πως θα βγούμε στη θάλασσα; :lol: Συμφωνώ πάντως με τη Δέσποινα στο ψωμάκι τα μωρά ποτέ δε λένε όχι! Και καμιά γκούντα φετούλα ή καμιά νέα γεύση.

Στο μπαλκόνι έχετε κάνει καμιά προεργασία για τα κάγκελα; Σκεφτήκατε τι θα βάλετε;


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι με τα δόντια, αφού και η δικιά μου πέρασε κάποια περίοδο αφαγίας τσούπ πλέον βγάζει μέρα με την ημέρα 3 δοντάκια. Τώρα τρώει λίγο όπως έτρωγε δηλαδή αναλόγως και τα κέφια.

Για το μπαλκόνι δεν σκέφτηκα ακόμη τίποτα αλλά σίγουρα κάτι θα βάλω στα κάγκελα.

Σκέφτομαι σιγά σιγά να της έπαιρνα ένα γιο γιο έτσι να αρχίσει να εξοικειώνεται. Φυσικά δεν περιμένω κάποια αλλαγή αλλά το καλοκαίρι θα προσπαθήσω να κόψουμε πάνες.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

η πιο καταλληλη ηλικια να κοπει η πανα ειναι απο τα 2 και μετα λενε οι ειδικοι γιατι το παιδι εχει πιο πολυ επιγνωση του τι γινεται και ειναι πιο συνειδητο....ισως να ρωτουσες το γιατρο σου για αυτο το θεμα;

λετε και αλλα δοντια; ακομα κανουμε νεφελοποιητη (βρογχητιδα) λογω του τελευταιου δοντιου που εβγαλε πριν 3 μερες ,το νεφελοποιητη τον κανουμε απο τη προηγουμενη βδομαδα αντε ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να τα εχουμε βγαλει ολα......τρεμω στη σκεψη του τι θα παθει οταν θα βγαζει τους τραπεζιτες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σας φέρω και τη δικιά μου που όλο μαμ και άτα λέει; Βρε σουρτούκο καλοκαίρι έρχεται, πως θα βγούμε στη θάλασσα; :lol: Συμφωνώ πάντως με τη Δέσποινα στο ψωμάκι τα μωρά ποτέ δε λένε όχι! Και καμιά γκούντα φετούλα ή καμιά νέα γεύση.

Στο μπαλκόνι έχετε κάνει καμιά προεργασία για τα κάγκελα; Σκεφτήκατε τι θα βάλετε;

Εγω εχω βαλει παντου καλαμιες (ξεφραγκιαστηκαμε γιατι το μπαλκονι ειναι τεραστιο) αλλα αυτα τα πλαστικα δεν μ'αρέσουν καθόλου. Την εχω βγαλει στο μπαλκονι αυτες τις μερες που ειχε καλο καιρο και δεν πλησιαζε καθολου στην ακρη. Ειχε αλλες ασχολιες βεβαια...ή ξεκατίνιαζε τα λουλουδια ή κυνηγουσε τη γατα!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...