Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

melita πως πάει η μικρή μου με το γάλα; τι είναι το προσπάν;

εφακι και γω κούρεψα τη φράντζα της μικρής μόνο. Τις μπούκλες λυπάμαι να τις κόψω.

mira-mother της δίνω την οδοντόβουρτσα της και παίζει μόνη. Με βλέπει και μένα και χαίρεται πολύ. Στην αρχή τη βοηθούσα αλλά τώρα δε μ'αφήνει, όχι ότι πλένει τα δόντια της βέβαια!!! Και δε βάζω την ειδική οδοντόκρεμα.

Βγάλαμε και τον κάτω γομφίο. Επίσης ετοιμάζονται άλλα 2.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

oikat τιποτα προς το παρόν, μπορεί να πιει2-3 γουλιές αλλά δεν το βλέπει σαν φαγητό. Η παιδίατρος μου είπε πως αν δεν ενδιαφέρονται τώρα ίσως ξεκινήσουν όταν γίνουν 2 χρονών που προσπαθούν να μοιαζουν με τους μεγάλους.

Το προσπάν είναι βλενολυτικό σιρόπι χωρίς φαρμακευτικές ουσίες αλλά με φύλλα κισσού, δηλ. με βοτανα.

Λετε να της πάρω κανονική παιδική οδοντόβουρτσα αντί τη βρεφική? κι εγώ οδοντόπαστα μετά τα 2 έτη θα ξεκινήσω.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

2 χρονών; Αμάν αμάν! Ελπίζω να το κόψουμε το καλοκαίρι....

Στην αρχή της είχα πάρει οδοντόβουρτσα της nuk που είναι 2 (ένα για τα ούλα) αλλά χάλασε πολύ γρήγορα γιατί ήταν πλαστικό - σχίστηκε. Μετά πήρα οδοντόβουρτσα για μωράκια της mam και είμαι ευχαριστημένη. Την κρατάει άνετα, οι τριχούλες είναι μαλακές και μικρές και από την άλλη μεριά έχει για τα ούλα.

Το προσπάν υπάρχει και στα φαρμακεία;

Με τους γομφίους πως την έβγαλες με τη μικρή; καλά; Τις τελευταίες μέρες κοιμάται νωρίς για καμιά ώρα και μετά ξαγρυπνά μέχρι τις 3-4!!! Ουφ! Ελπίζω να είναι μια φάση που να τελειώσει γρήγορα. Τώρα κοιμάται και ελπίζω να μη ξαγρυπνήσει πάλι! Σήμερα ξεμύτησε κι άλλο δοντάκι, δίπλα στο γομφίο. Σύνολο 12. Κι όλο τρίβει τα ουλάκια της. Η καϋμενούλα, μαζεμένα τα βγάζει τώρα. Ευτυχώς δεν κλαίει.

Μιχαέλα θα βγάλεις τη μικρή σου Μελίτα;


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 χρονών; Αμάν αμάν! Ελπίζω να το κόψουμε το καλοκαίρι....

Στην αρχή της είχα πάρει οδοντόβουρτσα της nuk που είναι 2 (ένα για τα ούλα) αλλά χάλασε πολύ γρήγορα γιατί ήταν πλαστικό - σχίστηκε. Μετά πήρα οδοντόβουρτσα για μωράκια της mam και είμαι ευχαριστημένη. Την κρατάει άνετα, οι τριχούλες είναι μαλακές και μικρές και από την άλλη μεριά έχει για τα ούλα.

Το προσπάν υπάρχει και στα φαρμακεία;

Με τους γομφίους πως την έβγαλες με τη μικρή; καλά; Τις τελευταίες μέρες κοιμάται νωρίς για καμιά ώρα και μετά ξαγρυπνά μέχρι τις 3-4!!! Ουφ! Ελπίζω να είναι μια φάση που να τελειώσει γρήγορα. Τώρα κοιμάται και ελπίζω να μη ξαγρυπνήσει πάλι! Σήμερα ξεμύτησε κι άλλο δοντάκι, δίπλα στο γομφίο. Σύνολο 12. Κι όλο τρίβει τα ουλάκια της. Η καϋμενούλα, μαζεμένα τα βγάζει τώρα. Ευτυχώς δεν κλαίει.

Μιχαέλα θα βγάλεις τη μικρή σου Μελίτα;

Τι κάνετε?

Εμείς μια΄από τα ίδια.

οικατ το προσπάν μόνο στα φαρμακεία υπάρχει και νομίζω θελει συνταγή γιατρού αν και δεν θυμάμαι και πολύ καλά.

Πολλά δοντάκια βγάζει και η δικιά μου με τόννους σάλιων και φαγούρα.

Προετοιμάζω κι εγώ την βάπτιση τώρα κ είμαι στο ψάξιμο.Όσο για το όνομα έλεγα για μιχαέλα αλλά σήμερα έμαθα ότι το έμβρυο του αδερφού μου δηλ. το ανιψάκι μου είναι αγόρι και θα ονομαστεί σίγουρα μιχάλης - του μπαμπά μου. Γι αυτό και είμαι σκεπτική εάν αλλάξω τελικά όνομα για να μην έχουν και τα δυο το ίδιο όνομα. Πως σας φαίνετε το Ερμιόνη?

Προσωπικά θα προτιμούσα το νεφέλη αλλά αν είναι να αλλάξω όνομα είναι πρέπων να βάλω της μητέρας μου. Αχ θέλει σκέψη.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας παιδιά!

Χαθήκαμε λόγω ωραρίων δουλειάς + μωρό + ψάξιμο σπιτιού :-(

Η Δήμητρα έκανε τη νύχτα 39 πυρετό (είχε συναχάκι τις προηγούμενες μέρες) και έμεινα σπίτι σήμερα μαζί της. Περιττό να πω πως θηλάζει ασταμάτητα και λέει γαλαγαλα!

Έχουμε όχι μια, αλλά 3 παιδικές οδοντόβουρτσες! Τις λατρεύει :-D και τις παιρνει και στο κρεβάτι μαζί, μέχρι και στο αλλαγμα γινεται πιο εύκολη με τις οδοντόβουρτσες (μία σε κάθε χέρι) :-)

Το MMR θα το κάνουμε μετά το Πάσχα.

Meilta, αν θέλεις καμια ιδέα για ονοματα, βάφτισα το κοριτσάκι της κουμπάρας μου Μυρσίνη και το δεύτερο κοριτσάκι της το είπε Ελισώ. Και τα δύο ειναι όμορφα ονόματα, νομίζω, και δεν έχουν "φορεθεί" πολύ, ειδικά το δεύτερο.


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 χρονών; Αμάν αμάν! Ελπίζω να το κόψουμε το καλοκαίρι....

Στην αρχή της είχα πάρει οδοντόβουρτσα της nuk που είναι 2 (ένα για τα ούλα) αλλά χάλασε πολύ γρήγορα γιατί ήταν πλαστικό - σχίστηκε. Μετά πήρα οδοντόβουρτσα για μωράκια της mam και είμαι ευχαριστημένη. Την κρατάει άνετα, οι τριχούλες είναι μαλακές και μικρές και από την άλλη μεριά έχει για τα ούλα.

Το προσπάν υπάρχει και στα φαρμακεία;

Με τους γομφίους πως την έβγαλες με τη μικρή; καλά; Τις τελευταίες μέρες κοιμάται νωρίς για καμιά ώρα και μετά ξαγρυπνά μέχρι τις 3-4!!! Ουφ! Ελπίζω να είναι μια φάση που να τελειώσει γρήγορα. Τώρα κοιμάται και ελπίζω να μη ξαγρυπνήσει πάλι! Σήμερα ξεμύτησε κι άλλο δοντάκι, δίπλα στο γομφίο. Σύνολο 12. Κι όλο τρίβει τα ουλάκια της. Η καϋμενούλα, μαζεμένα τα βγάζει τώρα. Ευτυχώς δεν κλαίει.

Μιχαέλα θα βγάλεις τη μικρή σου Μελίτα;

αυτο με τα βλεννολυτικα σιροπια δεν ξερω αν κανει ακομα:confused::confused:, μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι ειναι επικινδυνο γιατι δεν ξερουν τα μωρακια να φτυσουν οπως οι μεγαλοι και μπορει να πνιγουν με την βλεννα η το σαλιο, ειναι καλυτερα ζεστα οπως χαμομηλι, αναπνοες με ευκαλυπτο (εγω οταν ειναι κρυωμενη βαζω σε βαμβακερο μαντηλι πανω στο καλοριφερ και καθαριζει και την ατμοσφαιρα και στο δωματιο της) και μασαζακι στην πλατουλα για να ανεβουν προς τα πανω..

μελιτα για το ονομα που λες εμεις θα την βαφτισουμε μελινα (δεν ειναι κανενος) και αν χρειαστει θα βγαλω ελενη σαν δευτερο της μητερας μου, δεν εχω ρωτησει ακομα τον παπα καποιοι βαπτιζουν περιεργα ονοματα καποιοι αλλοι οχι! ενα ασυνηθιστο που εχω ακουσει και μου αρεσε πολυ ειναι το "αναφη"..

Επεξεργάστηκαν by mira_mother

an1cCE-0g411210Mjg5ZHwyMzM0NGxkYXxpIHByaWdpcGVuaWEgbW91ICBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

"Ανάφη"?

Μου θυμίζει νησί...!!! Πάντως είναι ωραίο και πρωτότυπο.

Μελίτα, εμένα μου αρέσει το Ερμιόνη. Αν ήμουν στην θέση σου έτσι θα την έβγαζα. Το Νεφέλη έχει γίνει πλέον λίγο "σούπα"! Έχει ακουστεί πολύ!

Εμείς πάντως καταλήξαμε για την δεύτερη μπεμπούλα μας στο "Χριστιάνα", θα βγάλω το όνομα του μπαμπά μου (Χρήστος) και θα γιορτάζει μαζί με τον άντρα μου (Χρήστος και αυτός!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σήμερα έκανε μόνη της τα πρώτα βηματάκια με το μπαμπά της και τα έχασα... :( το απόγευμα μετά τίποτα με μένα... :(

Περαστικά σας evi!!! Όλα να πάνε καλά!

Ευχαριστουμε Μελιτα!

Ο πυρετός πέρασε γρήγορα αλλά το συνάχι επιμένει και μαζί σκάσανε και οι γομφίοι και άλλο ένα δοντάκι κάτω, φτανουμε τα 10... Μαύρο Σ/Κ περάσαμε, τέτοιο κλάμα έχει να κάνει από τότε με τους κολικούς :-(


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!περαστικα στα αρρωστα μπεμπακια...

evi μπραβο για τα πρωτα σας βηματακια!!κριμα που τα εχασες αλλα θα σε αποζημιωσει γρηγορα θα δεις!!! με γεια και τα καινουρια σας δοντακια!!! 10 βρε θηριο??? εμεις ειμαστε ακομα στα 2!!!ναι ναι!!! καλα διαβασατε!!!15 μηνων και μολις 2 δοντια!!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!

ΕΦΑΚΙ μου πως τα πας??? εγω περασα ενα κολασμενο πρωτο τριμηνο με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ εμετους (το λιγοτερο 5 τη μερα) και για αυτο χαθηκα.Οχι απλα ζορικα..Τα εχω παιξει...δεν εχω κουραγιο για τιποτα... ευτυχως εδω και κανα 2 μερες φαινεται να υποχωρουν και καπως εχω αρχισει να συνερχομαι. μακαρι να σταματησουν γιατι και το μελινακι εχει γινει θηριο ανημερο και δεν μπορω να ακολουθησω τους ρυθμους της και στενοχωριεμαι..και ξερεις οτι ειμαι και ολομοναχη..αστα..πολυ δυσκολα τα εχω βγαλει περα μεχρι τωρα...βρε θηριο εφτασες κιολας στον 7ο??:confused::confused::confused: πω πω...σαν χθες μου φαινεται που μας εγραψες οτι εισαι εγκυος!!! απιστευτο!!! πότε εχεις ΠΗΤ???

πες μου κατι γιατι δεν θυμαμαι..το φυλο το ειχες μαθει πολυ νωρις ετσι δεν ειναι??γιατι σημερα εχω την αυχενικη και εχω μια μικρη ελπιδα οτι κατο θα δουμε...εχω λυσσαξει να μαθω!!!πιο πολυ και απο οτι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη...απαπαπαπα..

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Δέσποινα, δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο αν δεν έχεις βοήθεια.

ΕΦΑΚΙ πως τα πάτε με την οργάνωση της βάπτισης? (εσύ δεν βαπτίζεις ή τα έχω μπερδέψει?). Τελικά θα την βγάλω Μιχαέλα,τώρα ο σύζυγος θέλει και 2ο όνομα και θα δούμε.

Εγώ προς το παρόν μόνο ημερομηνία έκλεισα που πλησιάζει απειλητικά και ίσως αυτήν την εβδομάδα παραγγείλω τις μπομπό.

Το σαββατο πήγαμε και στις κούνιες και έκανε κούνια για πρώτη φορά. Δεν ήξερα ότι στο συγκεκριμένο πάρκο έχει και κούνιες ειδικά για βρέφη και το μετάνιωσα που δεν είχα πάει νωρίτερα. Τεσπα, τουλάχιστον λίγο η κούραση, λίγο ο ήλιος τα μωρά μας θα κοιμούνται μια χαρά από εδώ και πέρα αρκεί να τα βγάζουμε βόλτα κάθε μέρα.

Όσον αφορά το βλενολυτικό το κακό είναι ότι προκαλεί βήχα αφού κατεβαίνουν οι βλέννες προς τα κάτω και ειδικά κατά την διάρκεια του ύπνου.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!περαστικα στα αρρωστα μπεμπακια...

evi μπραβο για τα πρωτα σας βηματακια!!κριμα που τα εχασες αλλα θα σε αποζημιωσει γρηγορα θα δεις!!! με γεια και τα καινουρια σας δοντακια!!! 10 βρε θηριο??? εμεις ειμαστε ακομα στα 2!!!ναι ναι!!! καλα διαβασατε!!!15 μηνων και μολις 2 δοντια!!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!

ΕΦΑΚΙ μου πως τα πας??? εγω περασα ενα κολασμενο πρωτο τριμηνο με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ εμετους (το λιγοτερο 5 τη μερα) και για αυτο χαθηκα.Οχι απλα ζορικα..Τα εχω παιξει...δεν εχω κουραγιο για τιποτα... ευτυχως εδω και κανα 2 μερες φαινεται να υποχωρουν και καπως εχω αρχισει να συνερχομαι. μακαρι να σταματησουν γιατι και το μελινακι εχει γινει θηριο ανημερο και δεν μπορω να ακολουθησω τους ρυθμους της και στενοχωριεμαι..και ξερεις οτι ειμαι και ολομοναχη..αστα..πολυ δυσκολα τα εχω βγαλει περα μεχρι τωρα...βρε θηριο εφτασες κιολας στον 7ο??:confused::confused::confused: πω πω...σαν χθες μου φαινεται που μας εγραψες οτι εισαι εγκυος!!! απιστευτο!!! πότε εχεις ΠΗΤ???

πες μου κατι γιατι δεν θυμαμαι..το φυλο το ειχες μαθει πολυ νωρις ετσι δεν ειναι??γιατι σημερα εχω την αυχενικη και εχω μια μικρη ελπιδα οτι κατο θα δουμε...εχω λυσσαξει να μαθω!!!πιο πολυ και απο οτι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη...απαπαπαπα..

Δεσποινάκι, εγώ που έχω ακόμα τους εμετούς τι να πω? Άσε πολύ ζόρι!!!

Το καλό είναι ότι σε αυτήν την εγκυμοσύνη αδυνατίζω! Μου κάνουν ρούχα που φορούσα πριν δυο χρόνια και κανένας δεν με περνάει για έγκυο! :D

Εγώ έχω ΠΗΤ 20/6 αλλά επειδή είμαι με καισαρική θα με βάλουν γύρω στις 15/6.

Όσο για το φύλλο, δύσκολα να το δεις στην αυχενική. Συνήθως τα αγοράκια φαίνονται πού νωρίς. Εμείς την είδαμε στον 4ο κλειστό. Την έχουμε δει 5 φορές μέχρι τώρα, και ακόμα έχω έναν φόβο για να φτιάξω το παιδικό. Φαντάζεσαι να μου βγει κανένας παίδαρος και να είναι όλα ροζ?!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...