Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

On 28/1/2017 at 4:03 ΠΜ, anguen είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!Καλο σαββατοκυριακο να εχουμε.

Ζουζουνα μου δεν θα θηλασω καθολου γλυκια μου..εχω τεραστιο θεμα με το στηθος μου...στην μεγαλη μου δεν τα καταφερα καθολου με προσπαθειες πολλες με θηλαστρα να αρμεγομαι,να με ματωνουν, να με μελανιαζουν, να μην εχω γαλα..να μην εχω θηλες καλες να πιασει το μωρο η δικια μου να νευριαζει γιατι ηταν φαγανη και ηθελε να φαει και εγω δεν ειχα ..με πετρωματα ΠΟΝΟΟΟ...τετοιο πονο δεν ειχα ξανανιωσει...η καισαρικη δεν ηταν τιποτα.:oops:

Το ξερω οτι ο θηλασμος ειναι το καλυτερο για το μωρο..Και ισως καποιες με κατακρινουν που λεω οτι δεν θα θηλασω...μακαρι ολες οι μανουλες να μπορουσαν να θηλασουν με ευκολια.Τωρα αν ειναι διαφορετικες οι συνθηκες και εγω εχω γαλα θα την θηλασω ..αλλα ξανα να τραβηξω το ιδιο λουκι...δεν το τραβαω κοριτσια.Γιαυτο και εγραψα για μπουκαλια και πιπιλες...Αυτα λοιπον απο μενα..

Dudu κοριτσακι μου γλυκο απο το κειμενο σου καταλαβα οτι εισαι πολυ δοτικος ανθρωπος..Να ξερεις ομως οτι και η δοτικοτητα θελει ανταποκριση...Ειμαι (παιδι) χωρισμενων γονιων και θα σου δωσω μια μικρη συμβουλη...οτι σε ενοχλει απο το μικροτερο ως το μεγαλυτερο να το συζητας με τον καλο σου και να μην τα καταπινεις λεγοντας δεν πειραζει εγω τον αγαπω...αυτο γιατι καποια μερα θα μαζεψεις τοσα πολλα που θα σε πνιγουν που θα ξεσπασεις ισως και για τον πιο ασημαντο λογο και ο αλλος δεν θα ξερει το γιατι αφου εσυ τοσο καιρο τα ανεχοσουν με αποτελεσμα να μην καταλαβαινει τα λαθη του και να νομιζει οτι  εχεις αδικο.

Καθε βραδυ οταν ειστε πιο χαλαροι και οι δυο να συζητατε τα παντα...την καθημερινοτητα σας...πως περασε ο αντρας σου στην δουλεια...πως ηταν η μπεμπα σημερα...ο μεγαλος σου πως ηταν στο σχολειο...πως εισαι εσυ αυτην την περιοδο...πως αισθανεσαι,πως αισθανεται εκεινος...ολα αυτα τα μικρα πραγματα θα χτισουν ξανα την σχεση σου πουλακι μου...Μην φοβασαι να μιλησεις...μηπως και τον κουρασεις παραπανω η δεν ξερω και εγω τι αλλο σκεφτομαστε και τα αφηνουμε ολα αυτα που μας απασχολουν στην ακρη.

Εχεις μια υπεροχη οικογενεια με 2 παιδακια και σε λιγο καιρο και με ενα τριτο...θα χρειαστεις μεγαλη ψυχικη και σωματικη δυναμη για να τα καταφερεις και θα το κανεις...περα απο τον ρολο της μανας ομως ειναι και ο ρολος της γυναικας και ο ρολος της συζηγου μην αγνοησεις κανεναν...

Και κατι τελευταιο εκ πειρας, ο,τι εντασεις περνατε εσεις οι δυο μεταξυ σας το περνανε και τα παιδια και σε πολυ χειροτερο βαθμο γιατι νομιζουν οτι φταινε και αυτα που μαλωνεται και εχουν αρνητικο αντικτυπο που φαινεται και στον χαρακτηρα τους και στην συμπεριφορα τους..και δεν εννοω οτι θα γινουν (κακα παιδια), δωσε λιγο παραπανω τετοιες στιγμες προσοχη στον γιο σου γιατι ειναι σε μια ευαισθητη ηλικια και καταλαβαινει τα παντα.Εξηγησε του οτι ολα τα αγαπημενα ζευγαρια καποια στιγμη εχουν διαφορετικη γνωμη και οτι δεν φταιει αυτος σε κατι.Αυτα αγαπη μου..ελπιζω οσο μπορεσα εστω και λιγο να σε βοηθησα και να μην σε κουρασα...Υπομονη και σιγα σιγα ολα θα γινουν αρκει να υπαρχει θεληση!Σε φιλω.

Τώρα να σ πω την αλήθεια επειδή κ εγώ άκουγα την ατάκα αυτή δεν έχω γάλα...κ ρώτησα κ σε ομάδα στο φβ που είναι ειδική για τον θηλασμό ,δεν ισχύει,ούτε ότι τι γάλα μου δεν φτάνει,κ αυτό το πέρασα κ εγώ να σ πω κ έτσι πίστευα κ από 13 ημερών του έδινα κάποιες μέρες λίγο συμπλήρωμα το βράδυ..ενώ είχα πολύ γάλα..αυτό που λες ότι πετρωνε σημαίνει ότι έχεις πολύ γάλα κ δεν άδειαζε με αποτελέσματα να έχεις φραγμενους πόρους...κ αυτό που είχε συμβεί κ ενώ ήταν γεμάτο το στήθος δεν έβγαζε κι όμως γάλα είχα απλά με τους φραγμενους πορους(τα γρονμπαλακια αλλιως) Δεν έβγαινε ,είχε φράξει..κ με το μπρουφεν που είχα πάρει τσακ μετά έτρεχε...θέλω να πω...μήπως βρε παιδί μου αν όντως θες να δοκιμάσεις ,να έχεις μια σωστή καθοδήγηση από κάποιον ειδικό,δλδ μαία ή σύμβουλο θηλασμού...αυτοί είναι πιστεύω που μπορούν να σ πουν αν έχεις θέμα με το στήθος..σου..επίσης για το αίμα που λες..το ένα μου το είχε τραυματίσει κ εγώ έτσι ποναγα κ λέω δεν πάει άλλο...αλλά τελικά με υπομονή κ με την ψευτοθηλη (που την έβαζα μόνο σε εκείνο το πληγωμενο)Για 3 με 5 μέρες συνήλθε κ μετά ειμασταν οκ..απλά δεν το έπιανε σωστά...κανονικά όταν στο πιάνει σωστά το στήθος δεν πονάς κ όντως γιατί στο άλλο που μου το έπιανε μια χαρά δεν είχα θέμα...τεσπα η απόφαση δική σ βέβαια,απλά σ λέω κάποια που μου έτυχαν εμένα..κ ότι οι οδηγίες από το νοσοκομείο δεν ήταν σωστές γενικά..

 

On 28/1/2017 at 7:37 ΠΜ, sonia@ είπε:

Καλησπέρα και απο μένα σήμερα είμαι λίγο καλυτερα αν και έχω τρομερό βήχα που ώρες ώρες με πνιγεί αλλά έφυγε ο πυρετός κάτι είναι κσι αυτό..

Anguen τι ωραία που τα γραφείς και ποσό δίκιο έχεις σε όλα οι δικοί μου δεν είναι χωρισμένοι αλλά όταν αντιλαμβανομουν οτι μάλωναν ηταν μαχαίρι στην καρδιά και στενοχωριομουν τόσο πολύ και γι αυτό με τον άντρα μου έχουμε πει οτι μπροστά στα παιδιά ουτε ενα και με νεύρα δεν θα ανταλαξουμε και γενικά οτι θέλουμε θα το λύνουμε ήρεμα και ευτυχώς ως τώρα η σχέση μας δεν θα μπορούσε να ναι καλύτερη..

Όσο για το θέμα το θηλασμού εφόσον πέρασες όλα αυτά καλά κανείς κοπελα μου δεν μπορούν όλες και λογικό εγώ θέλω πολύ να μαι απο τις τυχερες και να μπορω και εύκολα γιατί τον πόνο ουτε εγώ θα τον αντεχα..οι υπόλοιπες θα θηλασετε αλήθεια???

Ζουζούνα εσύ όσο μπορείς ξεκούραστο και ο μπεμπαρος θα μεγαλώσει κι άλλο..και εσύ dudu όσο μπορείς μην πιεζεσαι Σκέψου και την μπουμπου στην κοιλιτσα σου

Εγώ αυτά που είπα κ παραπάνω..απλά να πω Ναι θέλω να θηλάζω γιατί στον 1ο θηλασα μέχρι 4.5 μηνών ...όμως γιατί είχα μια κακή ενημέρωση σε θέματα αλλεργιών...που μου παρουσίασε ο μικρός μου σε ηλικία 3 μηνών...κ ήταν στην πρωτεΐνη του γάλακτος κ λίγο στο αυγό ..τεσπα..έτσι αναγκαστικά να του δώσω με πολύ κόπο το ξένο γάλα το ειδικό μέχρι να συνηθίσει μισό μισό με το δικό μου..ενώ με τον θηλασμό ειμασταν οκ..τώρα εύχομαι να τα καταφέρω..αυτή την φορά..έχω ενημερωθεί πιο πολύ σε όλα κ σε θέμα διατροφής που ακολουθεί η λεχώνα, κ σε θέματα αλλεργίας ...οπότε θα το παλέψω...

η αλήθεια είναι κορίτσια ότι κακά τα ψέματα ο θηλασμός θέλει γερά νεύρα...παρά πολύ υπομονή κ επιμονή...κ όπως λέω εγώ το πρώτο 10ημερο είναι το ζόρικο άντε 20 μέρες μετά είστε οκ...

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 28/1/2017 at 1:03 ΜΜ, anguen είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!Καλο σαββατοκυριακο να εχουμε.

Ζουζουνα μου δεν θα θηλασω καθολου γλυκια μου..εχω τεραστιο θεμα με το στηθος μου...στην μεγαλη μου δεν τα καταφερα καθολου με προσπαθειες πολλες με θηλαστρα να αρμεγομαι,να με ματωνουν, να με μελανιαζουν, να μην εχω γαλα..να μην εχω θηλες καλες να πιασει το μωρο η δικια μου να νευριαζει γιατι ηταν φαγανη και ηθελε να φαει και εγω δεν ειχα ..με πετρωματα ΠΟΝΟΟΟ...τετοιο πονο δεν ειχα ξανανιωσει...η καισαρικη δεν ηταν τιποτα.:oops:

Το ξερω οτι ο θηλασμος ειναι το καλυτερο για το μωρο..Και ισως καποιες με κατακρινουν που λεω οτι δεν θα θηλασω...μακαρι ολες οι μανουλες να μπορουσαν να θηλασουν με ευκολια.Τωρα αν ειναι διαφορετικες οι συνθηκες και εγω εχω γαλα θα την θηλασω ..αλλα ξανα να τραβηξω το ιδιο λουκι...δεν το τραβαω κοριτσια.Γιαυτο και εγραψα για μπουκαλια και πιπιλες...Αυτα λοιπον απο μενα..

 

Απλά θα ήθελα να πώ ότι με το θηλασμό πέρασα σχεδόν τα ίδια και γω. Τις πρώτες μέρες στην κλινική, μιας και δεν έχει έρθει ακόμη το γάλα, δεν είχα θέμα. Μόλις πήγα σπίτι αν και έβαζα το παιδί στο στήθος, αυτό δεν έτρωγε και ούρλιαζε. Νόμιζα απλά οτι δεν έχω γάλα. Κατά την τέταρτη- πέμπτη μέρα το στήθος μου είχε γίνει πέτρα, τεράστιο, κόκκινο και άρχισε να καίει. Πήρα τηλ το γυναικολόγο και εντελώς ψυχρά μου είπε πάρε το τάδε σκεύασμα και δέσου με γάζες.. Μόλις το άκουσα λέω αποκλείεται.. Το κλείνω, το συζητώ με τον άντρα μου και του λέω πάρτον πάλι και πές του θέλω να θηλάσω.. Τέλος πάντων μου λέει πήγαινε στην κλινική, βρες την τάδε νοσηλεύτρια και πές της να σε βοηθήσει. Πήγα και με μαλάξεις στο ένα στήθος άρχισε να ρέει και στο άλλο... Ήταν φραγμένοι οι πόροι - σωληνάκια.. Έφυγα και φυσικά ένιωθα καλύτερα.. Απλά αυτή η διαδικασία μου έδωσε λίγο χρόνο ακόμη.. Μετά απο μια - δυο μέρες ήρθε μια φίλη μου παθούσα και με μαλάξεις, κομπρέσες, θερμοφόρες, ζεστές πετσέτες μου ξε φράκαρε τα "σωληνάκια" και άρχισε να ρέει το γάλα...Για κάποιες μέρες την ίδια διαδικασία μου την έκανε ο άντρας μου. Βέβαια χρειάστηκε περίπου 40 μέρες να ρυθμιστεί η παραγωγή σύμφωνα με τη ζήτηση.. Περίμενα να έρχεται το απόγευμα ο άντρας, κάθε μέρα για να μου έβγαζε το επιπλέον... Μόνη μου δεν μπορούσα.. Ο πόνος φυσικά τις πρώτες μέρες ήταν αφόρητος.. Είχα γεννήσει φυσιολογικά και γεννούσα και κάθε μέρα για αρκετές μέρες...Έκλαιγα απο τον πόνο.. Α με το θήλαστρο ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω γάλα.. Με πολλή προσπάθεια έβγαζα ελάχιστο.

Φυσικά αυτός ο πόνος ξεχάστηκε, έτσι θήλασα το πρώτο 9 μήνες και το δεύτερο 22. Στο δεύτερο δεν κουράστηκα καθόλου η όλη διαδικασία είχε γίνει στο πρώτο και δε χρειάστηκε πάλι. Τώρα, πρώτα ο Θεός ελπίζω να ξαναθηλάσω.

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως, αν θες να θηλάσεις, ίσως πρέπει να βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους να σε βοηθήσουν.. Εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο για σένα και το παιδί σου.. Προς Θεού δε λέω να κουραστείς, πιεστείς για να το κάνεις και τελικά δεν είσαι καλά.. Στην τελική εσύ ξέρεις καλύτερα... Εμείς απλά λέμε τη γνώμη μας και τις εμπειρίες μας..

  • Μου αρέσει 1

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα..

Διάβασα τις εμπειρίες σας με το θηλασμό θέλω πολύ να θηλασω και βλέπω οτι θέλει όπως ειπατε επιμονή και υπομονή..και θέλω πολύ να τα καταφέρω και όσο μπορω ενημερωνομαι απο φίλες γνωστές...όσο για το θέμα της διατροφής μου στο θηλασμό μου λένε πρεπει απο μονη να δω τι θα ενοχλεί την μπουμπου μου και τι όχι και αγχωνομαι μην φάω κάτι και την πειράξει..

  • Μου αρέσει 1

3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όσες το επιθυμούμε να τα καταφέρουμε με τον θηλασμό.. Θέλω και εύχομαι να σταθώ και γω τυχερή και να μπορέσω να θηλάσω! Πως τα κατάφερναν τα παλιά χρόνια οι γυναίκες..και χωρίς ενημέρωση? Μήπως γίνεται ενστικτωδώς..και με πολλή επιμονή..? Έτσι πιστεύω! 

Το δωματιάκι μας.. αύριο θα χει ολοκληρωθεί! Το βάψιμο δηλαδή.. γιατί για να ναι εντελώς έτοιμο από διακόσμηση, θα μας πάρει καιρό! 

Το πορτ μπεμπε μας..έτοιμο,πλυμένο..περιμένει να στρωθεί με σεντονάκια και κουβερτούλα για να απλώσει ο μπόμπιρας την κορμάρα του! 

Αύριο έχω εξετάσεις αίματος/ούρων..και τέλος βδομάδας πάω γιατρό. Πότε θα μου κάνει αυτό το ντόμπλερ, ανυπομονώ!

Α! Μου ρθε και μια αναλαμπή..και φώναξα την κολλητή μου που ναι κομμώτρια και ταρα ταταν..... το μαλλί από τον αγκώνα κόπηκε ως τους ώμους!!! Βαρέθηκα να μπλέκεται γύρω απ το λαιμό μου μες στον ύπνο μου! Τα κοψα και ησύχασα! να μην έχω μαλλούρα μες στα μουτράκια του μπέμπη..όταν τον θηλάζω (ήταν μιαν άλλη σκέψη)!

Καληνύχτα σε όλες κ καλή εβδομάδα!!!

 

  • Μου αρέσει 2

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου και καλη εβδομαδα!Αχ ζουζουνα μου και αν δεν προσπαθησα 2 μηνες το κρατησα ετσι με ταλαιπωρια και δν ειχα καταφερει τιποτα...Πραγματικα μετα δεν ειχα γαλα.Στην αρχη απο οτι μου ειπε εκ των υστερων μια μαια ειχε κανει πατατα ο παιδιατρος που ειχαμε φερει στο νοσοκομειο Σαββατο βραδυ (δεν εφημερευε γιατρος του νοσοκομειου) γιατι η Ρανια μου ειχε ανεβασει ικτερο...

Πεμπτη γεννησα την εβαζα καθε μερα στο στηθος και ξαφνικα μου λεει ο παιδιατρος οτι επειδη η μικρη μου εχει ικτερο να μην την βαλω καθολου στο στηθος μεχρι την Δευτερα...εγω σαν πρωτομαμα φυσικα και τον ακουσα..ελα ντε που ομως η μικρη μου γεννηθηκε φαγανη 3750 και 3 μερες ετρωγε αποκλειστικα μονο με μπουκαλι και εμαθε να κατεβαζει ποσοτητα απο το μπιμπερο...ως αποτελεσμα οταν πηγα να την ξαναβαλω στο στηθος ηταν ανενδοτη...βρε ωρες ατελειωτες να προσπαθω ..τιποτα..στο ενδιαμεσο το εβγαζα με το θηλαστρο...το γαλα μου σιγα σιγα μερα με την μερα λιγοστευε και οι αναγκες της μικρης αυξανοταν...

Και στην τελικη θα σε ρωτισω και το αλλο βλεποντας το μωρο σου να σπαραζει στο κλαμα 2 ωρες γιατι δεν μπορει να φαει θα το αντεχε η ψυχη σου να μην το δωσεις παλι ξενο για να ηρεμισει???Εγω δεν το αντεχα, η ψυχη μου πονουσε και ετσι μετα αφου ειδα οτι εβγαζα το πολυ 30 ml με το θηλαστρο δεν την ξανα εβαλα στο στηθος...

Ειναι πολυ καλος ο θηλασμος και πραγματικα συγχαιρω τις μανουλες που τα καταφεραν...Θεληση να την θηλασω ειχα απλα δεν τα καταφερα...Αυτα.

Και ιδου η ερωτηση κρισεως .Μη εχοντας θηλασει την κορη μου περαν λιγων ημερων...και με οσα τραβηξα...θα ειμαι κακη μαμα αν δεν θηλασω καθολου την δευτερη?Αυτο με βασανιζει αρκετα τον τελευταιο καιρο...

  • Μου αρέσει 1

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσια!

αχ πολυ με αγχώνει το θεμα θηλασμός. Θέλω παρά πολυ να θηλασω τη μπεμπουλα μου αλλα διαβάζοντας τις εμπειρίες σας και ρωτώντας και φίλες διαπιστώνω οτι δεν ειναι για όλες τις μανούλες εύκολο.

Εγω θα προσπαθήσω αλλα αν δε μας βγει τελικά δεν πειράζει. Δε θεωρώ οτι είσαι κακή μάνα αν δεν καταφέρεις να θηλασεις το παιδί σου. Ο καλός ή κακός γονιός φαινεται απο τη συνολική φροντίδα και διαπαιδαγώγηση των παιδιών του και οχι μονο απο το αν θηλαζεις.

σημερα επιτέλους εχω γιατρο... θα δω τη ζουζου α γιατι την πεθύμησα.

ααα επίσης εχω μια ερωτησούλα: χθες μιλούσα με μια φίλη και λέγαμε για τις κρέμες για την αλλαγή της πάνες. Εκείνη χρησιμοποιούσε penaten και δεν ειχε ποτέ προβλημα με συγκαματα.. εχει καμία σας άποψη για τη συγκεκριμένη κρέμα;

  • Μου αρέσει 1

Nv6Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Babezu είπε:

Καλημέρα κοριτσια!

αχ πολυ με αγχώνει το θεμα θηλασμός. Θέλω παρά πολυ να θηλασω τη μπεμπουλα μου αλλα διαβάζοντας τις εμπειρίες σας και ρωτώντας και φίλες διαπιστώνω οτι δεν ειναι για όλες τις μανούλες εύκολο.

Εγω θα προσπαθήσω αλλα αν δε μας βγει τελικά δεν πειράζει. Δε θεωρώ οτι είσαι κακή μάνα αν δεν καταφέρεις να θηλασεις το παιδί σου. Ο καλός ή κακός γονιός φαινεται απο τη συνολική φροντίδα και διαπαιδαγώγηση των παιδιών του και οχι μονο απο το αν θηλαζεις.

σημερα επιτέλους εχω γιατρο... θα δω τη ζουζου α γιατι την πεθύμησα.

ααα επίσης εχω μια ερωτησούλα: χθες μιλούσα με μια φίλη και λέγαμε για τις κρέμες για την αλλαγή της πάνες. Εκείνη χρησιμοποιούσε penaten και δεν ειχε ποτέ προβλημα με συγκαματα.. εχει καμία σας άποψη για τη συγκεκριμένη κρέμα;

Εχω χρησιμοποιησει την πενατεν, με ειχε φερει η μαμα μου απο την γερμανια ειναι πολυ καλη και προλαμβανει τους ερεθισμους απλα μετα το θεμα ειναι στο δερματακι του μωρου κατα ποσο ευαισθητο ειναι...αυτα θα τα δεις ολα απο μονη σου με τον καιρο τι ταιριαζει και τι οχι στο μωρο σου ...!φιλια κοριτσι μου!

  • Μου αρέσει 1

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Anguen..βέβαια και δε θα είσαι κακή μάνα αν δεν καταφέρεις να θηλάσεις. Απλά γνώμη μου..προσπάθησε το, έστω και λίγο! Μην είσαι προκατειλημμένη ότι δεν θα τα καταφέρεις! Πες στον εαυτό σου..ότι αυτή τη φορά θα ναι αλλιώς. Έχεις άλλωστε εμπειρία! Και εννοείται αν δεν πετύχει..γαλατάκι σκόνη να χορταίνει το μικρούλι και να μην κλαίει! Δε θα το αφήσουμε να σπαράζει και να πεινάει!!!

Babezou είναι κλασική κρεμούλα η penaten και πολύ οικονομική σε σχέση με τις άλλες. Εγώ ή αυτήν θα πάρω..ή την fissan. Ελπίζω το ποπουδάκι του μπεμπούλη μου να μην είναι υπερευαίσθητο..και να μην χρειάζεται μια περιουσία για να αγοράζω τις κρέμες και τις πάνες του! Θα δείξει.. αν δεν μας κάνει η μία, δοκιμάζουμε άλλη. Για την sudocream έχω ακούσει ότι είναι σούπερ αποτελεσματική..αλλά μάλλον όχι και τόσο αγνή για το βρεφικό δερματάκι. 

Είμαι ενθουσιασμένη με το δωματιάκι μας.. βεραμάν το κάναμε. Πολύ γλυκό χρωματάκι! Όσες το φτιάξατε..ανεβάστε καμιά φώτο! Εμείς ακόμα δεν το χουμε καθαρίσει απο τις μπογιές..και τα πινέλα! Τετάρτη θα βάλω χαλί και θα στήσουμε την κούνια! Ανυπομονώ!

φιλιά σε όλες!

 

  • Μου αρέσει 2

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Anguen..βέβαια και δε θα είσαι κακή μάνα αν δεν καταφέρεις να θηλάσεις. Απλά γνώμη μου..προσπάθησε το, έστω και λίγο! Μην είσαι προκατειλημμένη ότι δεν θα τα καταφέρεις! Πες στον εαυτό σου..ότι αυτή τη φορά θα ναι αλλιώς. Έχεις άλλωστε εμπειρία! Και εννοείται αν δεν πετύχει..γαλατάκι σκόνη να χορταίνει το μικρούλι και να μην κλαίει! Δε θα το αφήσουμε να σπαράζει και να πεινάει!!!

Babezou είναι κλασική κρεμούλα η penaten και πολύ οικονομική σε σχέση με τις άλλες. Εγώ ή αυτήν θα πάρω..ή την fissan. Ελπίζω το ποπουδάκι του μπεμπούλη μου να μην είναι υπερευαίσθητο..και να μην χρειάζεται μια περιουσία για να αγοράζω τις κρέμες και τις πάνες του! Θα δείξει.. αν δεν μας κάνει η μία, δοκιμάζουμε άλλη. Για την sudocream έχω ακούσει ότι είναι σούπερ αποτελεσματική..αλλά μάλλον όχι και τόσο αγνή για το βρεφικό δερματάκι. 

Είμαι ενθουσιασμένη με το δωματιάκι μας.. βεραμάν το κάναμε. Πολύ γλυκό χρωματάκι! Όσες το φτιάξατε..ανεβάστε καμιά φώτο! Εμείς ακόμα δεν το χουμε καθαρίσει απο τις μπογιές..και τα πινέλα! Τετάρτη θα βάλω χαλί και θα στήσουμε την κούνια! Ανυπομονώ!

φιλιά σε όλες!

 

Με το καλο να ολοκληρώσετε τις ετοιμασίες του δωματίου sweet....

Αχ βεραμάν, μ αρέσει πολυ...εμεις το είχαμε  βάψει σε γκρι ανοιχτό και θα παίξουμε με λεπτομέρειες του βεραμάν και κίτρινο... ακομα ειμαστε στο φτιάξιμο. Εχω βάλει μεσα κούνια, συρταριερα και μια παλιά μικρη βιβλιοθήκη που την βάψαμε και αυτή σε χρώματα γκρι βεραμάν, και περιμένω κουρτίνες, κατι αυτοκολλητακια για τους τοίχους. Χαλάκι λεω να αγοράσω του χρόνου, μιας και για αρχη θα εχω τη μικρή στο δωμάτιο μας και οταν θα τη βάλω στο δωμάτιο της θα εχει καλοκαιριασει. Εσείς κρατάτε τα χάλια και καλοκαίρι;

παρέλαβα και τα καλλυντικά του μωρού που είχα παραγγείλει απο ιντερνετικό κατάστημα. Frezyderm πήρα για αρχη αλλα, θα δοκιμάσω μετα και τις πιο φθηνουτσικες κρεμουλες (fissan, penaten) και βλέπουμε.  

Πηγαμε και στο γιατρο το απόγευμα. 2160 φτάσαμε, και ο γιατρός ειπε οτι θα ειναι μεγαλουτσικη οποτε πολυ πιθανόν να μην φτάσουμε τις 40 βδομαδες. Θα δειξει...

αυτα απο μας..

φιλακια σε ολες τις κοίλουμπες..!!

  • Μου αρέσει 2

Nv6Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Babezu είπε:

Με το καλο να ολοκληρώσετε τις ετοιμασίες του δωματίου sweet....

Αχ βεραμάν, μ αρέσει πολυ...εμεις το είχαμε  βάψει σε γκρι ανοιχτό και θα παίξουμε με λεπτομέρειες του βεραμάν και κίτρινο... ακομα ειμαστε στο φτιάξιμο. Εχω βάλει μεσα κούνια, συρταριερα και μια παλιά μικρη βιβλιοθήκη που την βάψαμε και αυτή σε χρώματα γκρι βεραμάν, και περιμένω κουρτίνες, κατι αυτοκολλητακια για τους τοίχους. Χαλάκι λεω να αγοράσω του χρόνου, μιας και για αρχη θα εχω τη μικρή στο δωμάτιο μας και οταν θα τη βάλω στο δωμάτιο της θα εχει καλοκαιριασει. Εσείς κρατάτε τα χάλια και καλοκαίρι;

παρέλαβα και τα καλλυντικά του μωρού που είχα παραγγείλει απο ιντερνετικό κατάστημα. Frezyderm πήρα για αρχη αλλα, θα δοκιμάσω μετα και τις πιο φθηνουτσικες κρεμουλες (fissan, penaten) και βλέπουμε.  

Πηγαμε και στο γιατρο το απόγευμα. 2160 φτάσαμε, και ο γιατρός ειπε οτι θα ειναι μεγαλουτσικη οποτε πολυ πιθανόν να μην φτάσουμε τις 40 βδομαδες. Θα δειξει...

αυτα απο μας..

φιλακια σε ολες τις κοίλουμπες..!!

Κοπελα μου τι ωραία τελειααααα τα κιλακια της σουπερ και μένα αυτό ακριβως μου είπε πως δεν θα φτάσουμε γιατί δεν θα χωράει πλέον χα χα χα αυτές οι μπουμπουδες του 2017 θα ναι όλες με καμπύλες!!!

Εγώ το δωμάτιο το εκανα Λίλα μωβ το έχω ετοιμάσει και πήρα απο τα Λητώ με 10 ευρώ και αφίσα της τινκερμπελ καξ την κόλλησαν πολύ ωραία και οικονομική οποία θέλει ας το έχει στα υπόψην της γιατί είχε πολύ ωραίες αφήσες...

Και εγώ είμαι της άποψης και πανες και κρεμουλες όλα απο το ίντερνετ πολύ πιο οικονομικά απο οτι στα φαρμακεία..έτυχε που πήγα χθες στο φαρμακείο και εριξα μια ματια η διάφορα εμφανέστατη...

 

Πως είστε οι υπόλοιπες εγώ έχω αναρρώσει ευτυχώς αλλά κόλλησαν τον αντρουλη μου και φροντίζω αυτον τώρα..και έχω και πολύ συχνα ειδικα το πρωινά η τα βραδιά ελαφρούς πόνους περιόδου δεν υποφέρω αλλά δεν μου είναι και ευχάριστοι!!!κσι γιατρό έχω 8/2 ελπίζω να μην έχω τίποτα απρόοπτο και να μπω στο μήνα μου κανονικα

12 hours ago, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Anguen..βέβαια και δε θα είσαι κακή μάνα αν δεν καταφέρεις να θηλάσεις. Απλά γνώμη μου..προσπάθησε το, έστω και λίγο! Μην είσαι προκατειλημμένη ότι δεν θα τα καταφέρεις! Πες στον εαυτό σου..ότι αυτή τη φορά θα ναι αλλιώς. Έχεις άλλωστε εμπειρία! Και εννοείται αν δεν πετύχει..γαλατάκι σκόνη να χορταίνει το μικρούλι και να μην κλαίει! Δε θα το αφήσουμε να σπαράζει και να πεινάει!!!

Babezou είναι κλασική κρεμούλα η penaten και πολύ οικονομική σε σχέση με τις άλλες. Εγώ ή αυτήν θα πάρω..ή την fissan. Ελπίζω το ποπουδάκι του μπεμπούλη μου να μην είναι υπερευαίσθητο..και να μην χρειάζεται μια περιουσία για να αγοράζω τις κρέμες και τις πάνες του! Θα δείξει.. αν δεν μας κάνει η μία, δοκιμάζουμε άλλη. Για την sudocream έχω ακούσει ότι είναι σούπερ αποτελεσματική..αλλά μάλλον όχι και τόσο αγνή για το βρεφικό δερματάκι. 

Είμαι ενθουσιασμένη με το δωματιάκι μας.. βεραμάν το κάναμε. Πολύ γλυκό χρωματάκι! Όσες το φτιάξατε..ανεβάστε καμιά φώτο! Εμείς ακόμα δεν το χουμε καθαρίσει απο τις μπογιές..και τα πινέλα! Τετάρτη θα βάλω χαλί και θα στήσουμε την κούνια! Ανυπομονώ!

φιλιά σε όλες!

 

Ωραίο και το βεραμαν σαν χρωμα...εγώ κοπελα μου δεν ξέρω αλλιως θα ανεβαζα μπαίνω απο κινητό..

Όσο για την φισαν γνωστή την ακούω συχνα την αλλη δεν την ξέρω αλλά είμαι και νέα σε αυτά ίσως την πάρω και εγώ να την δοκιμασω για να την έχω για κάθε αλλαγή Πανάς..

Με το καλό να το τελειωσετε εγώ άφησα και το μονο κρεβάτι μέσα μην χρειαστεί να κοιμάμαι και απο εκεί γιατί σκέφτομαι μέχρι 2 μηνών να την έχω στην καλαθουνα της στο δωμάτιο μας πήραμε και την βαση και μετα στην κούνια της στο δικο της δωμάτιο...εσείς θα κρατήσετε τα μωρά καθόλου στο δωμάτιο σας

  • Μου αρέσει 3

3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!Τι ωραια που κανετε τα δωματιακια των μωρων σας κοριτσια!Εμεις την μπεμπα θα την παρουμε διπλα μας για αρχη στην κρεβατοκαμαρα και οταν ξεπεταχτει θα την βαλω στο δωματιο της μεγαλης μου.Και τα μωρουλινια σας μεγαλωσαν πολυ..κοριτσαροι με τα ολα τους.!Εγω ανυπομονω να δω ποσο πηγε η δικια μου,την αλλη εβδομαδα εχω ραντεβου!Φιλια στις κοιλιτσες!

  • Μου αρέσει 1

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Πολύ χαίρομαι για τα ευχάριστα νέα σας και για τις πρωτομανούλες που τα κάνουν όλα με τόσοοοο ενθουσιασμό..Εγω μάλλον θα είμαι η μόνη που θα κρατήσω το μωρό αρκετά στο δωμάτιο μου, γιατί τα αγόρια έχουν ήδη το δωμάτιό τους και ένα μωρό μάλλον δε θα "χωράει" εκεί..

Κοντεύουμε να μπούμε στο μήνα μας όλες...Η αναμονή φτάνει στο τέλος....

  • Μου αρέσει 1

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

 

24 minutes ago, anastasia s είπε:

Καλημέρα.. Πολύ χαίρομαι για τα ευχάριστα νέα σας και για τις πρωτομανούλες που τα κάνουν όλα με τόσοοοο ενθουσιασμό..Εγω μάλλον θα είμαι η μόνη που θα κρατήσω το μωρό αρκετά στο δωμάτιο μου, γιατί τα αγόρια έχουν ήδη το δωμάτιό τους και ένα μωρό μάλλον δε θα "χωράει" εκεί..

Κοντεύουμε να μπούμε στο μήνα μας όλες...Η αναμονή φτάνει στο τέλος....

Αμα εχεις ήδη παιδάκια ειναι κομματάκι δύσκολο να βάλεις ενα μωρο μαζι τους απο τοσο νωρίς..

εντωμεταξυ πλησιάζουμε προς το τελος της εγκυμοσύνης και τα συναισθήματα μου εμένα σαν πρωτομανουλα ειναι ανάμεικτα. Απο τη μια εχω τεράστια ανυπομονησία να κρατάω στην αγκαλιά μου τη μπεμπουλα και απο την αλλη με πιάνεις αγχος και φόβος αν θα τα καταφέρω σε αυτόν τον καινουργιο ρόλο.. ουφ..

 

  • Μου αρέσει 1

Nv6Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια!

Πολύ ενθουσιασμό οι νέες μανούλες όντως..αλλά και πολύ άγχος για το νέο μας ρόλο! Έχω αυπνίεςςς..ήδη!!!

S@nia εννοείται θα τον έχω στο δικό μας δωμάτιο στην αρχή (και γω σκεφτόμουν για 2-3 μήνες..όσο χωράει στο πορτ μπεμπε)..αλλά ακούω από τώρα ενστάσεις από τον άντρα μου, τον πατέρα μου..και λοιπούς συγγενείς..ότι είναι νωρίς ο αποχωρισμός στους 3 μήνες. Βλέποντας κ κάνοντας...Ετοιμάζουμε το δωματιάκι του,ώστε να μην έχουμε βαψίματα όταν θα χει γεννηθεί. 

Babezou τα βγάζουμε καλέ τα χαλιά το καλοκαίρι..απλά τώρα θα στρώσω ένα μεγαλούτσικο που χω σε μπεζ χρώμα( του χρονου θα παρουμε παιδικό κ μεις)..έτσι για να ναι ωραίο στο μάτι το δωμάτιο..να μη φαίνεται το γυμνό πλακάκι. Και για ζεστούλα..γιατί στο παιδικό έχω σκοπό να τον αλλάζω.Σκέφτομαι να πάρω μιαν αλλαξιέρα ξύλινη που εφαρμόζει πάνω στην κούνια. Έχω και μια συρταριέρα..αλλά δε ξέρω πόσο θα με βολεύει να αλλάζω το παιδί πάνω(στενή μου φαίνεται). Α! Βεραμάν το δωμάτιο με κίτρινες λεπτομέρειες κ μεις!!! Στειλε μου σε παρακαλώ ένα μήνυμα με το ηλεκτρονικό φαρμακείο που λες. Δε βρίσκω κάποιο που να χει πολλές επιλογές κ οικονομικό. Και συ Anguen είπες παρήγγειλες από ιντερνετ. Από ποιο φαρμακείο?

Anastasia τα αγόρια σου φαντάζομαι ανυπομονούν για την αδερφούλα.. Θα την έχουν στα οπα οπα. Θα ναι πολύ τυχερή με δυο μεγαλύτερους αδερφούς! 

Πήρα εξετάσεις σήμερα! Ζάκχαρο 101( 90-110 όρια) Θα με κράξει ο γιατρός σε 2-3 μέρες που θα πάω. Και σίδηρο 36. Κάτω από το όριο(37). Και όχι τίποτ άλλο..σκεφτόμουν να φτιάξω κ ένα κεκάκι σήμερα :-( 

Θα κρατηθώ..γιατί στις 3/2 έχω γενέθλια και ένα κομμάτι τούρτα δε θα μου γλιτώσει! χαχαχα

φιλιά σε όλες :-D

 

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2017 at 0:57 ΠΜ, anguen είπε:

Καλημερα κοριτσια μου και καλη εβδομαδα!Αχ ζουζουνα μου και αν δεν προσπαθησα 2 μηνες το κρατησα ετσι με ταλαιπωρια και δν ειχα καταφερει τιποτα...Πραγματικα μετα δεν ειχα γαλα.Στην αρχη απο οτι μου ειπε εκ των υστερων μια μαια ειχε κανει πατατα ο παιδιατρος που ειχαμε φερει στο νοσοκομειο Σαββατο βραδυ (δεν εφημερευε γιατρος του νοσοκομειου) γιατι η Ρανια μου ειχε ανεβασει ικτερο...

Πεμπτη γεννησα την εβαζα καθε μερα στο στηθος και ξαφνικα μου λεει ο παιδιατρος οτι επειδη η μικρη μου εχει ικτερο να μην την βαλω καθολου στο στηθος μεχρι την Δευτερα...εγω σαν πρωτομαμα φυσικα και τον ακουσα..ελα ντε που ομως η μικρη μου γεννηθηκε φαγανη 3750 και 3 μερες ετρωγε αποκλειστικα μονο με μπουκαλι και εμαθε να κατεβαζει ποσοτητα απο το μπιμπερο...ως αποτελεσμα οταν πηγα να την ξαναβαλω στο στηθος ηταν ανενδοτη...βρε ωρες ατελειωτες να προσπαθω ..τιποτα..στο ενδιαμεσο το εβγαζα με το θηλαστρο...το γαλα μου σιγα σιγα μερα με την μερα λιγοστευε και οι αναγκες της μικρης αυξανοταν...

Και στην τελικη θα σε ρωτισω και το αλλο βλεποντας το μωρο σου να σπαραζει στο κλαμα 2 ωρες γιατι δεν μπορει να φαει θα το αντεχε η ψυχη σου να μην το δωσεις παλι ξενο για να ηρεμισει???Εγω δεν το αντεχα, η ψυχη μου πονουσε και ετσι μετα αφου ειδα οτι εβγαζα το πολυ 30 ml με το θηλαστρο δεν την ξανα εβαλα στο στηθος...

Ειναι πολυ καλος ο θηλασμος και πραγματικα συγχαιρω τις μανουλες που τα καταφεραν...Θεληση να την θηλασω ειχα απλα δεν τα καταφερα...Αυτα.

Και ιδου η ερωτηση κρισεως .Μη εχοντας θηλασει την κορη μου περαν λιγων ημερων...και με οσα τραβηξα...θα ειμαι κακη μαμα αν δεν θηλασω καθολου την δευτερη?Αυτο με βασανιζει αρκετα τον τελευταιο καιρο...

αχ κορίτσι μου σοβαρά κ εμένα φαντάσου,όπως κ γνωρίζω κ εχω ρωτήσει κ την μαία μου τώρα σε ικτερο πιο πολύ γάλα θέλει..κ μένα είχε λίγο ικτερο κ ήθελε απλά πιο πολύ γάλα..κ μετά ειμασταν οκ..απλά τον έβαζα συχνά,..δυστυχώς ήταν λάθος αυτό που σ είπε ο παιδίατρος κ μου κάνει εντύπωση κιόλας που είπε κάτι τέτοιο..οπότε λογικό σαν νέα μαμά να την πατήσεις,τώρα όμως που ξέρεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο,γνώμη μου είναι να το δοκιμάσεις κ βλέπεις...

επίσης δεν θα σας πω ψέματα...θέλει πολύ υπομονή ο θηλασμός,θέληση κ επιμονή...καλή ενημέρωση γιατί λένε ότι Ναι..δυστυχώς κ μπερδεύονται οι γυναίκες...πχ ο θηλασμός δεν έχει ωράριο,μέχρι 3 ώρες το πολύ το αφήνουμε μετά το ξυπνάμε κ το ιδανικό είναι σίγουρα κάθε 2.30 ώρες τις πρώτες 40 μέρες μέχρι να ρυθμιστεί κ η παραγωγή..αν σας πούνε 10 λεπτά το ένα στήθος κ 10 στο άλλο μην την πατήσετε...εγώ την πάτησα..το σωστό για αρχή είναι στήθος κ γεύμα κ όσο θέλει..

 

On 30/1/2017 at 2:30 ΜΜ, Babezu είπε:

Με το καλο να ολοκληρώσετε τις ετοιμασίες του δωματίου sweet....

Αχ βεραμάν, μ αρέσει πολυ...εμεις το είχαμε  βάψει σε γκρι ανοιχτό και θα παίξουμε με λεπτομέρειες του βεραμάν και κίτρινο... ακομα ειμαστε στο φτιάξιμο. Εχω βάλει μεσα κούνια, συρταριερα και μια παλιά μικρη βιβλιοθήκη που την βάψαμε και αυτή σε χρώματα γκρι βεραμάν, και περιμένω κουρτίνες, κατι αυτοκολλητακια για τους τοίχους. Χαλάκι λεω να αγοράσω του χρόνου, μιας και για αρχη θα εχω τη μικρή στο δωμάτιο μας και οταν θα τη βάλω στο δωμάτιο της θα εχει καλοκαιριασει. Εσείς κρατάτε τα χάλια και καλοκαίρι;

παρέλαβα και τα καλλυντικά του μωρού που είχα παραγγείλει απο ιντερνετικό κατάστημα. Frezyderm πήρα για αρχη αλλα, θα δοκιμάσω μετα και τις πιο φθηνουτσικες κρεμουλες (fissan, penaten) και βλέπουμε.  

Πηγαμε και στο γιατρο το απόγευμα. 2160 φτάσαμε, και ο γιατρός ειπε οτι θα ειναι μεγαλουτσικη οποτε πολυ πιθανόν να μην φτάσουμε τις 40 βδομαδες. Θα δειξει...

αυτα απο μας..

φιλακια σε ολες τις κοίλουμπες..!!

κρέμα τώρα θα έχω της frezyderm Μου αρέσει πιο πολύ..fisan είχα σε πούδρα κ είχε αλλεργία οπότε την έκοψα,οπότε από την αρχή μόνο της frezyderm...Κ εγώ θα παραγγείλω από το ίντερνετ από το boxpharmacy που έχει πολλές προσφορές...από εκεί ψωνίζω..Δείτε..

On 30/1/2017 at 2:30 ΜΜ, Babezu είπε:

Με το καλο να ολοκληρώσετε τις ετοιμασίες του δωματίου sweet....

Αχ βεραμάν, μ αρέσει πολυ...εμεις το είχαμε  βάψει σε γκρι ανοιχτό και θα παίξουμε με λεπτομέρειες του βεραμάν και κίτρινο... ακομα ειμαστε στο φτιάξιμο. Εχω βάλει μεσα κούνια, συρταριερα και μια παλιά μικρη βιβλιοθήκη που την βάψαμε και αυτή σε χρώματα γκρι βεραμάν, και περιμένω κουρτίνες, κατι αυτοκολλητακια για τους τοίχους. Χαλάκι λεω να αγοράσω του χρόνου, μιας και για αρχη θα εχω τη μικρή στο δωμάτιο μας και οταν θα τη βάλω στο δωμάτιο της θα εχει καλοκαιριασει. Εσείς κρατάτε τα χάλια και καλοκαίρι;

παρέλαβα και τα καλλυντικά του μωρού που είχα παραγγείλει απο ιντερνετικό κατάστημα. Frezyderm πήρα για αρχη αλλα, θα δοκιμάσω μετα και τις πιο φθηνουτσικες κρεμουλες (fissan, penaten) και βλέπουμε.  

Πηγαμε και στο γιατρο το απόγευμα. 2160 φτάσαμε, και ο γιατρός ειπε οτι θα ειναι μεγαλουτσικη οποτε πολυ πιθανόν να μην φτάσουμε τις 40 βδομαδες. Θα δειξει...

αυτα απο μας..

φιλακια σε ολες τις κοίλουμπες..!!

τέλεια μια χαρά το βάρος..πολύ καλό!!!

On 30/1/2017 at 10:30 ΠΜ, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Anguen..βέβαια και δε θα είσαι κακή μάνα αν δεν καταφέρεις να θηλάσεις. Απλά γνώμη μου..προσπάθησε το, έστω και λίγο! Μην είσαι προκατειλημμένη ότι δεν θα τα καταφέρεις! Πες στον εαυτό σου..ότι αυτή τη φορά θα ναι αλλιώς. Έχεις άλλωστε εμπειρία! Και εννοείται αν δεν πετύχει..γαλατάκι σκόνη να χορταίνει το μικρούλι και να μην κλαίει! Δε θα το αφήσουμε να σπαράζει και να πεινάει!!!

Babezou είναι κλασική κρεμούλα η penaten και πολύ οικονομική σε σχέση με τις άλλες. Εγώ ή αυτήν θα πάρω..ή την fissan. Ελπίζω το ποπουδάκι του μπεμπούλη μου να μην είναι υπερευαίσθητο..και να μην χρειάζεται μια περιουσία για να αγοράζω τις κρέμες και τις πάνες του! Θα δείξει.. αν δεν μας κάνει η μία, δοκιμάζουμε άλλη. Για την sudocream έχω ακούσει ότι είναι σούπερ αποτελεσματική..αλλά μάλλον όχι και τόσο αγνή για το βρεφικό δερματάκι. 

Είμαι ενθουσιασμένη με το δωματιάκι μας.. βεραμάν το κάναμε. Πολύ γλυκό χρωματάκι! Όσες το φτιάξατε..ανεβάστε καμιά φώτο! Εμείς ακόμα δεν το χουμε καθαρίσει απο τις μπογιές..και τα πινέλα! Τετάρτη θα βάλω χαλί και θα στήσουμε την κούνια! Ανυπομονώ!

φιλιά σε όλες!

 

Πολύ ωραίο το χρώμα μια χαρά..όλα!!!!

τώρα εγώ κορίτσια κ τον πρώτο τον είχα μαζί μου μέχρι τις πρώτες 45.με 50 μέρες ..μετά τον έβαλα σταδιακά στην κούνια του..στην αρχή μεσημέρι κ μετά Κ βράδυ..δεν είχα θέμα κ όλα κύλησαν οκ..αλλά έτσι κι αλλιώς δεν χοραγε κ στο πορτ μπεμπέ γιατί με την λίγο κλίση που είχε κατέβαινε κάτω..οπότε ήταν μαζεμένος.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...