Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

2 hours ago, sonia@ είπε:

Kοριτσια μου καλησπέρα

Sweet μου να σας ζησει το νεο μέλος με το καλό και το δικο σου τώρα

Dudu μου υπομονή κοπελα και όσο μπορείς να ξεκουραζεσαι  είναι δύσκολο γιατί εχεις και την Μπέμπα αλλά να σαι δυνατή και όλα θα γίνουν όσο για τον άντρα σου ελπίζω να ηρεμήσουν τα πραγματα

Ζουζουνα μου ουτε εμένα μου αρέσει έτσι όπως το κάνανε με μπερδεύει αρκετα..πω πω μεγάλωσε πολύ η αγόρινα σου..και εγώ ξανά υπέρηχο έχω 8/2 και ανυπομωνο..

Εγώ είμαι άρρωστη κάνω και πυρετό απο 36.9-37.8 εκεί κυμαίνεται πονάει το κορμί μου όλο δεν την παλευω άλλο με ντεπον και χλιαρά μπάνια μου είπε ο γιατρός θα το περάσουμε..ουφφφφ να φύγει γιατί με έχει βγάλει off..

Κοριτσακι μου περαστικα σου...κανε υπομονη και θα περασει εμεις ειμασταν ετσι τις γιορτες 15 μερες με απιστευτο μπουκωμα και δεκατακια ευτυχως εγω δεν ειχα σηκωσει πολυ πυρετο...Λιγο προσοχη τωρα γιατι και ο καιρος ειναι ατιμος...μια πολυ κρυο,μια πολυ υγρασια...ειμαστε και πιο ευαισθητες..δεν θελει και πολυ να μας πιασει.Κανα τσαγακι χαμομηλι και ντεπον και κοιμησου οσο πιο πολυ μπορεις...Καλο βραδυ

 

  • Μου αρέσει 1

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές!

Dudu διάβασα για τον καθημερινό σου γοργοθά..και πολύ στενοχωρήθηκα! Ξύπνημα απ τα ξημερώματα..και μπέμπα αγκαλιά και άλλη μία στην κοιλιά! Χαράς στο κουράγιο σου!!! Είναι λογικό να στε σε ένταση με τον άντρα..θέλεις την υποστήριξη του..και αυτός  μάλλον δε βοηθάει και πολύ, αφού δουλεύει και κουράζεται εκτός σπιτιού..σπίτι θέλει την ηρεμία του. Πού θα πάει θα καταλάβει..! Πολύ ξεαγχώθηκα με όσα γράφεις για το μαιευτήριο... α! Όταν λες νισεστέ..αυτόν που βάζουμε στις πίτες? Το εννοείς?? Με  κούφανες!

S@nia μου γρήγορα περαστικά σου! Εγώ ευτυχώς φέτος.. δεν έχω περάσει ούτε συναχάκι! φτου φτου! Προσέχω πολύ..δε πολυβγαίνω, δεν έρχομαι σε επαφή με κόσμο και παιδάκια! Τρέμω στην ιδέα..μην αρρωστήσω με λίγα λόγια! α! και μην γλιστρήσω! Αυτή η φοβία μου δημιουργήθηκε στην εγκυμοσύνη! 

Υπομονή και κουράγιο σε όσες πονάνε από κάτω..σε όσες πάνε σα πιγκουίνοι..σε όσες χρειάζονται ρυμουλκό για να αλλάξουν πλευρό τη νύχτα (ομοιοπαθούσα)!

Αρχές Φλεβάρη θα πάω για υπέρηχο..για να δούμε πόσο έφτασε ο μπέμπης! Ζουζούνα..και ο δικός σου παλήκαρος θα βγει! Ο άντρας μου κοροιδεύει και λέει ότι θα φορέσει κατευθείαν τα κορμάκια για 6 μηνών..που μου πήρε κατά λάθος η αδερφή μου! χαχαχα

Σήμερα βάψαμε(ο μπαμπάς δηλ.) πρώτο χέρι το παιδικό.. θέλει 2-3 μέρες δουλειά για να το τελειώσουμε! Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός όμως! Επίσης ήρθε η μητέρα μου και πλύνε στο χέρι το πορτ μπεμπε και το καροτσάκι και όλα τα εξαρτήματα του γενικώς (ήταν μεταχειρισμένα) και τα έκανε καινούρια! Μόλις στεγνώσουν.. τα συναρμολογούμε και είναι έτοιμα να υποδεχτούν το μπέμπη!

Άντε μπαίνουν ένα ένα στη σειρά. Ως τις 25/2 θέλω να ναι όλα έτοιμα..και μετά περιμένουμε!!!

Φιλιάαααα

 

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια Μου ευχαριστώ πολύ όλη μέρα κοιμάμαι μονο διάλειμμα κάνω απο το ύπνο για να φάω η να πάω τουαλέτα μονο ντεπον μου επέτρεψε η γιατρός και πολλά χαμομηλια..και την αρπαξα μάλλον προχθες που βγήκαν και άπλωμα ρούχα και ήμουν και καλά ντυμένη τι να πω ας μου περάσει και αυτο να ναι το τελευταίο..

Sweet με το καλό οι ετοιμασίες είναι κουρααυικες για τους αλλους αλλά υπέροχες γιατί είναι για τα μπεμπακια μας...αααχχχ και όπως το πες ουτε πλευρό πλεον δεν μπορούμε να γυρίσουμε μου το λέγανε και δεν ν το πιστευα

  • Μου αρέσει 1

3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα!Σημερα η μερα ειναι παγωμενη εδω σε εμας στην μακεδονια...ολα εχουν γινει γυαλιστερα εξω...και για αλλη μια φορα καθησυχαζομαι και παρηγοριεμαι που δεν μπορω να βγω εξω...Αν κανει ζεστες τις αποκριες νομιζω θα φλιπαρω μην μπορωντας να βγω εστω για ενα καφε.!Τεσπα ας οψεται ο κοριτσαρος μου.!

Θελω ταπεινα την αποψη σας για την λιστα που εχω κανει με την βαλιτσα μου,και να μου πειτε αν εχω ξεχασει κατι.

 

Βαλιτσα μαιευτηριου:

2 νυχτικες-1πιτζαμα φορμα-5 βρακακια-2 σουτιεν

σερβιετες λοχειας-επιθεματα στηθους-μαντηλακια προσωπου (προαιρετικα καλληντικα-κρεμα προσωπου)

2 πετσετες προσωπου και μια για την ευαισθητη περιοχη.

2 μπουκαλια μικρα γυαλινα-1 θερμο-2 πιπιλες-5πανακια για γουλιτσες

5 φορμακια-5 φανελακια-καλτσουλες και 2 σετ σκουφακι και γαντακια για νεογγενητα

1 κρεμουλα για αλλαγη πανας-μωρομαντηλα και ενα πακετακι μικρο παμπερς το 1 νουμερο

1 πετσετουλα-μπουρνουζακι για το μωρο

1 κουβερτα βελουτε και κανα 3 πανουλες (να παρω και κουβερτα αγκαλιας?)

1 ζευγαρι παντοφλες κανονικες και 1 ζευγαρι σαγιοναρες για το μπανιο(σιχαινομαι να πλυθω ξυπολητη σε νοσοκομεια...ειμαι λιγο περιεργη)

1 σακουλα για τα απλυτα.

Αυτα νομιζω, τωρα δεν θυμαμαι αν ξεχασα κατι...πειτε μου την γνωμη σας, και αν ξεχασα κατι συμπληρωστε με γιατι τα χω λιγο χαμενα με την προετοιμασια της...

φιλια πολλα!


6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!

Sonia μου περαστικά σου κοριτσι μου!

με αυτόν τον καιρο ολος ο κοσμοσ Άρρωστος ειναι αλλα για μας τις εγκύου λες ειναι ακομα πιο δύσκολο... πινε χαμόμηλακι και χυμούς πορτοκαλιού. Και μη βγαινεις απο το σπιτι, κουκούλωμα και ύπνο να περάσει.

Sweet μου καλες ετοιμασίες.. ευτυχως εχεις και τη μανούλα για βοήθεια.

Εντωμεταξύ και μεις τα περισσότερα τα πήραμε απο την κουνιάδα μου, σαν καινούργια γίνονται αμα τα πλύνεις και τα καθαρίσεις. 

Μια χαρα φαινεται η λίστα σου anguen. Δεν βλεπω να της λείπει κατι. Απο οτι κατάλαβα σε δημόσιο θα γεννήσεις εεε; καπου είχα διαβάσει οτι χρειάζεται και σεντόνι για τα νεογέννητα, τσέκαρε το και αν χρειάζεται το προσθέτεις στα πράγματα.

 

 

 


Nv6Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 minutes ago, Babezu είπε:

 

Μια χαρα φαινεται η λίστα σου anguen. Δεν βλεπω να της λείπει κατι. Απο οτι κατάλαβα σε δημόσιο θα γεννήσεις εεε; καπου είχα διαβάσει οτι χρειάζεται και σεντόνι για τα νεογέννητα, τσέκαρε το και αν χρειάζεται το προσθέτεις στα πράγματα.

 

 

 

Σε κλινικη θα γεννησω κοριτσι μου λογω οτι εδω εχει κλεισει η μαιευτικη στο νοσοκομειο μας και το κοντυνοτερο ειναι 1 ωρα μακρια...Γιαυτο και λογω προσωπικων φοβων και ανασφαλειων επελεξα να παω σε εξωτερικη γιατρο οπου και ξεγενναει σε κλινικη...θα γεννησω και με καισαρικη και ηταν καπως πιο ασφαλες για μενα να διαλεξω την κλινικη..Για σεντονακι δεν το σκεφτηκα η αληθεια ειναι αλλα μπορει να βαλω τωρα που το ειπες ενα να υπαρχει και ας μην το χρειαστω...Ευχαριστω πολυ!

Αχ κοριτσια ξεχασα να γραψω για τα χαρτια....ουφφφ...θελει απο το δημαρχειο η κεπ δεν ειμαι σιγουρη πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης,ληξιαρχικη πραξη γαμου,και ενα χαρτι για προσδιορισμο επωνυμου για το μωρο ...πρεπει να τα εχουμε μαζι μας γιατι τα ζητανε αλλιως θα πρεπει να τρεξουν οι αντρες μας μετα οταν γεννησουμε...(το ειχα ξεχασει τελειως,καλα ειναι να τον πω να τα βγαλει απο δευτερα...ισχυουν εξι μηνες τα χαρτια οποτε δεν θα υπαρχει θεμα εγκυροτητας αν βγουν πιο νωρις)!!!Ολα ενα -ενα τα θυμαμαι και στο τελος παλι κατι θα ξεχασω οπως παντα.!!!!


6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, anguen είπε:

Σε κλινικη θα γεννησω κοριτσι μου λογω οτι εδω εχει κλεισει η μαιευτικη στο νοσοκομειο μας και το κοντυνοτερο ειναι 1 ωρα μακρια...Γιαυτο και λογω προσωπικων φοβων και ανασφαλειων επελεξα να παω σε εξωτερικη γιατρο οπου και ξεγενναει σε κλινικη...θα γεννησω και με καισαρικη και ηταν καπως πιο ασφαλες για μενα να διαλεξω την κλινικη..Για σεντονακι δεν το σκεφτηκα η αληθεια ειναι αλλα μπορει να βαλω τωρα που το ειπες ενα να υπαρχει και ας μην το χρειαστω...Ευχαριστω πολυ!

Αχ κοριτσια ξεχασα να γραψω για τα χαρτια....ουφφφ...θελει απο το δημαρχειο η κεπ δεν ειμαι σιγουρη πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης,ληξιαρχικη πραξη γαμου,και ενα χαρτι για προσδιορισμο επωνυμου για το μωρο ...πρεπει να τα εχουμε μαζι μας γιατι τα ζητανε αλλιως θα πρεπει να τρεξουν οι αντρες μας μετα οταν γεννησουμε...(το ειχα ξεχασει τελειως,καλα ειναι να τον πω να τα βγαλει απο δευτερα...ισχυουν εξι μηνες τα χαρτια οποτε δεν θα υπαρχει θεμα εγκυροτητας αν βγουν πιο νωρις)!!!Ολα ενα -ενα τα θυμαμαι και στο τελος παλι κατι θα ξεχασω οπως παντα.!!!!

Anguen ωραία η λίστα σου!

Μην ξεχάσεις να πάρεις για σένα το νεσεσέρ με αφρόλουτρο-σαμπουάν-βούρτσα.Στις 2 πετσέτες, η μία είναι σώματος ε?

Επίσης πάρε τον φορτιστή σου...

Αααα! Μια αλλαξιά για σένα για όταν βγεις!

Για το μωρό εγώ θα χρειαστώ αποστειρωμένες γάζες και καθαρό οινόπνευμα για τον αφαλό..στο δημόσιο.

Αυτά νομίζω. (Η φλις δε νομίζω να χρειαστεί..αν έχεις χώρο στη βαλίτσα πάρ τη κ παν ενδεχόμενο!)

 


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, anguen είπε:

Σε κλινικη θα γεννησω κοριτσι μου λογω οτι εδω εχει κλεισει η μαιευτικη στο νοσοκομειο μας και το κοντυνοτερο ειναι 1 ωρα μακρια...Γιαυτο και λογω προσωπικων φοβων και ανασφαλειων επελεξα να παω σε εξωτερικη γιατρο οπου και ξεγενναει σε κλινικη...θα γεννησω και με καισαρικη και ηταν καπως πιο ασφαλες για μενα να διαλεξω την κλινικη..Για σεντονακι δεν το σκεφτηκα η αληθεια ειναι αλλα μπορει να βαλω τωρα που το ειπες ενα να υπαρχει και ας μην το χρειαστω...Ευχαριστω πολυ!

Αχ κοριτσια ξεχασα να γραψω για τα χαρτια....ουφφφ...θελει απο το δημαρχειο η κεπ δεν ειμαι σιγουρη πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης,ληξιαρχικη πραξη γαμου,και ενα χαρτι για προσδιορισμο επωνυμου για το μωρο ...πρεπει να τα εχουμε μαζι μας γιατι τα ζητανε αλλιως θα πρεπει να τρεξουν οι αντρες μας μετα οταν γεννησουμε...(το ειχα ξεχασει τελειως,καλα ειναι να τον πω να τα βγαλει απο δευτερα...ισχυουν εξι μηνες τα χαρτια οποτε δεν θα υπαρχει θεμα εγκυροτητας αν βγουν πιο νωρις)!!!Ολα ενα -ενα τα θυμαμαι και στο τελος παλι κατι θα ξεχασω οπως παντα.!!!!

Αφού θα γεννήσεις σε ιδιωτική κλινική μήπως δε σου χρειάζονται τοςα πράγματα;

εδω σε μας παντως δεν χρειάζονται τοςα γιατι τα μωρά για όσες μέρες μείνεις στην κλινική τα ντύνουν με κατι νυχτακακια. Το μονο που χρειάζεται ειναι μια αλλαξιά για οταν βγαίνουμε και φυσικα για τη μεταφορά κανένα σεντόνι και κουβέρτα για να μην κρυώσει το μωρο. Ούτε πάνες, ούτε μπιμπερό, ολα τα του μωρού ειναι μεσα στην τιμη που πληρώνεις για την ιδιωτική κλινική.

  • Μου αρέσει 1

Nv6Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Anguen μια χαρά η λίστα σου το μονο που θα σου έλεγα και εγώ είναι σαμπουάν αφρολουτρο οδοντοκρεμα και οδοντόβουρτσα..

Καλέ χρειάζονται όλα αυτά τα χαρτιά???δεν το ξερά για που για το νοσοκομείο???

  • Μου αρέσει 1

3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, sonia@ είπε:

Anguen μια χαρά η λίστα σου το μονο που θα σου έλεγα και εγώ είναι σαμπουάν αφρολουτρο οδοντοκρεμα και οδοντόβουρτσα..

Καλέ χρειάζονται όλα αυτά τα χαρτιά???δεν το ξερά για που για το νοσοκομείο???

Ναι Sonia μου κατα την εισαγωγή χρειάζονται.

επισης βιβλιάριο υγείας, ταυτότητα, αφμ και αμκα

  • Μου αρέσει 1

Nv6Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω εμπειρια απο ιδιωτικη κλινικη..την κορη μου την εκανα σε δημοσιο και θυμαμαι οτι ολα τα παραπανω τα ειχα χρειαστει...τωρα αν παρεχουν ολα αυτα που ειπες babezu δεν το γνωριζω:?Οταν θα παω 8 του μηνος στην γιατρο μου σιγουρα θα εχω πολλα να συζητησω...μεχρι τωρα απλα μου εχει πει ποσα χρηματα θα χρειαστω σαν πακετο στην κλινικη που δουλευει...φορτιστη σιγουρα ναι χτενα και προιοντα στοματικης υγιεινης το μονο που δεν ειχα παρει και μου ειχαν δωσει στο νοσοκομειο ηταν για το μπανιο μου...αν και εδω που τα λεμε το σαμπουαν δεν θα το χρειαστω γιατι πως θα λουστω βρε κοριτσια με φρεσκια τομη ορθια?Δεν κανει να παει νερο...οταν γυρισω στο σπιτι μετα θελει στο νυπτηρα με μια καρεκλα να με λουσει καποιος...ααα δεν ξερωω θα το βρω εκεινη την στιγμη...το πολυ πολυ να μεινω αλουστη καμια εβδομαδα.χαχαχα θα κοιταξω την προηγουμενη μερα πριν μπω να κανω ενα υπερλουξ μπανιο να το ευχαριστηθω.!Sweetmommy  θα βαλω 2 πετσετες προσωπου και μια σωματος σκουροχρωμη.Οτιδηποτε αλλο θυμηθειτε πειτε μου...γιατι εγω απο εδω το χω πει τοσο που ξεχναω θα ειμαι τυχερη αν δεν παθω αλτσ χαιμερ στα 60 μου!

  • Μου αρέσει 1

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου χιλια ευχαριστω για την συμπαρασταση σας πραγματικα...μια μια σας ευχαριστω...

Την χρειαζομαι μια και οι φιλοι μου ειναι χωρις οικογενειες σε αλλη φαση δηλαδη κ ετσι νιωθω πολυ μονη κατι τετοιες στιγμες..

Δυστυχως ειναι πολυ εγωιστης ο αγαπημενος μου...με αγαπαει πολυ να φανταστειτε μια μερα πριν τον χαμο..μου ειχε πει πως δεκα ζωες να ζουσε θα ηθελε κ τις δεκα να τις ζησει μαζι μου..απλως κατι τετοια κανει κ μετα με την συμπεριφορα του τα αναιρει ολα...λογο κουρασης παντα...

 

Τοτε ειναι που δεν υπολογιζει καθολου το δικο μου ζορι κ εστιαζει μονο στον εαυτο του...εγω εξοργιζομαι οταν με αγνοει κ μιλαω "στον τοιχο"...

K γινομαστε χαλια...οκ φυσικα παλι εμενα μου περασε πιο γρηγορα κ ξεκινησα λεγοντας του πως αν με αγαπαει να μου φερεται με αγαπη γιατι αλλιως με διώχνει.. .κ μαλακωσε...μιλησαμε...μιλησα δηλαδη γιατι οτιδηποτε εμπεριεχει συναισθηματα ντροπης...δεν τα αγγιζει...  μην τυχων κ νιωσει...

 

Τον ρωτησα αν νιωθει καλα με τον εαυτο του κ μου ειπε φυσικα κ οχι...κ ετσι λιγο λιγο ξεμπλοκαρε...  καθε 3 με 6 μηνες εχουμε εναν τετοιο τσακωμο αλλα δεν συζηταει ποτε αργοτερα κανει σαν να μην εγεινε τιποτα...ετσι δεν λυνεται τιποτα κ φτου απ την αρχη καθε φωρα μου υποσχεται πως θα το δουλεψει κ θα ζητησουμε βοηθεια...

 

Τον ρωτησα γιατι δεν μου ζηταει ποτε συγνώμη..  επειδη το θεωρει αδυναμια?επειδη νιωθει πως δεν υπαρχει λογος η μηπως επειδη νιωθει πως εχει δικιο...κ προς μεγαλη μου εκπληξη μου ειπε πως θεωρει πως σχεδον παντα εχει δικιο..

Εμεινα κοκκαλο..το σκεφτηκα κ κατεληξα πως ειναι θεμα παιδειας κ χαρακτηρα.. συνηδιτοποιησα πως για εκεινον εχει μεγαλητερη σημασια να εχει δικιο παρα να ειναι ηθικος...ενω εγω για μενα ειναι σημαντικοτερο το ηθικο κομματι ...ακομη κ αν εχω δικιο δεν με νιαζει αν καταλαβω πως κατι ειναι ανηθικο...κανω παντα πισω.κ παυει να εχει σημασια για μενα το δικιο...

 

Σκεφτηκα ταιριαζουμε στα παντα κ ξαφνικα βρηκα κατι που απλως ειναι ακραια αντιθετο μεταξυ μας...ξεπερνιεται μονο αν δεν προσπαθουμε να καταλαβουμε τον λογο η το δικιο...στην τελικη δεν ειναι θεμα ανταγωνισμού ...αλλα αποδοχησ...

 

Δυσκολα τα πραγματα χαχαχαχα πολυ αγαπη θελει ολο αυτο κ μονο αγαπη.

Σουιτ μομμυ εισαι μια γλυκα..

Ναι ναι νισεστε αυτο του σουπερ μαρκετ ουτε κ εγω δεν το πιστευα μετα τις διαρριες η μικρη ειχε συγκαμα που επι δεκα μερες επεμενε τι μελανια βαλαμε κρεμες αλαξαμε ..κρεμες ειδικες ντακταριν νομιζω λεγοταν γυμνη την αφηνα ...την φυσουσαμε καθε δυο ωρες πανες...τιποτα το συγκαμα επεμενε ...διαβασα για το νισεστε κ τσουπ μαγικο μετα απο 2 μερες ροζ υπεροχος ποπουλης...το χρισημοποιουν κ στις κατακλησεις

8 hours ago, anguen είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!Σημερα η μερα ειναι παγωμενη εδω σε εμας στην μακεδονια...ολα εχουν γινει γυαλιστερα εξω...και για αλλη μια φορα καθησυχαζομαι και παρηγοριεμαι που δεν μπορω να βγω εξω...Αν κανει ζεστες τις αποκριες νομιζω θα φλιπαρω μην μπορωντας να βγω εστω για ενα καφε.!Τεσπα ας οψεται ο κοριτσαρος μου.!

Θελω ταπεινα την αποψη σας για την λιστα που εχω κανει με την βαλιτσα μου,και να μου πειτε αν εχω ξεχασει κατι.

 

Βαλιτσα μαιευτηριου:

2 νυχτικες-1πιτζαμα φορμα-5 βρακακια-2 σουτιεν

σερβιετες λοχειας-επιθεματα στηθους-μαντηλακια προσωπου (προαιρετικα καλληντικα-κρεμα προσωπου)

2 πετσετες προσωπου και μια για την ευαισθητη περιοχη.

2 μπουκαλια μικρα γυαλινα-1 θερμο-2 πιπιλες-5πανακια για γουλιτσες

5 φορμακια-5 φανελακια-καλτσουλες και 2 σετ σκουφακι και γαντακια για νεογγενητα

1 κρεμουλα για αλλαγη πανας-μωρομαντηλα και ενα πακετακι μικρο παμπερς το 1 νουμερο

1 πετσετουλα-μπουρνουζακι για το μωρο

1 κουβερτα βελουτε και κανα 3 πανουλες (να παρω και κουβερτα αγκαλιας?)

1 ζευγαρι παντοφλες κανονικες και 1 ζευγαρι σαγιοναρες για το μπανιο(σιχαινομαι να πλυθω ξυπολητη σε νοσοκομεια...ειμαι λιγο περιεργη)

1 σακουλα για τα απλυτα.

Αυτα νομιζω, τωρα δεν θυμαμαι αν ξεχασα κατι...πειτε μου την γνωμη σας, και αν ξεχασα κατι συμπληρωστε με γιατι τα χω λιγο χαμενα με την προετοιμασια της...

φιλια πολλα!

Εγω κ 5 νυχτικες θα επερνα ειπαμε μπορει να λερωθεις...αιμα η γαλατα...

Μπιμπερο κλπ δεν χρειαζονται..

Πετσετα κ για το σωμα...εγω προσωπικα κ δυο φωρες προλαβα να λουστω μια στον νηπτηρα κ μια ορθια στην ντουζιερα με μια πετσετουλα στην τομη για καλο κ για κακο

 

Παντοφλακια μιας χρησησ η πλαστικα για μεσα στο ντους...απο τα τζαμπο με 1,5 ευρω υπαρχουν...

Κρεμουλες κ παμπερς δινουν τουλαχιστον στα δημοσια...

Κ εγω λεω να παρω καμια φλις μεγαλη για τον αντρα μου που θα ξεπαγιασει βαι μεν εχει ζεστη αλλα την νυχτα καλως η κακως με την κουραση κλπ κρυωνεις περισσοτερο...κατα τα αλλα πολυ καλη η λιστα σου νομιζω.. κανενα μπισκοτο...κ περιοδικα ισως...

 

  • Μου αρέσει 3

JM2al1e.jpgJM2ap2.png8BFPp3.png

και 7χρονων ο γιοκας μας..

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2017 at 11:59 ΜΜ, anguen είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!Σημερα η μερα ειναι παγωμενη εδω σε εμας στην μακεδονια...ολα εχουν γινει γυαλιστερα εξω...και για αλλη μια φορα καθησυχαζομαι και παρηγοριεμαι που δεν μπορω να βγω εξω...Αν κανει ζεστες τις αποκριες νομιζω θα φλιπαρω μην μπορωντας να βγω εστω για ενα καφε.!Τεσπα ας οψεται ο κοριτσαρος μου.!

Θελω ταπεινα την αποψη σας για την λιστα που εχω κανει με την βαλιτσα μου,και να μου πειτε αν εχω ξεχασει κατι.

 

Βαλιτσα μαιευτηριου:

2 νυχτικες-1πιτζαμα φορμα-5 βρακακια-2 σουτιεν

σερβιετες λοχειας-επιθεματα στηθους-μαντηλακια προσωπου (προαιρετικα καλληντικα-κρεμα προσωπου)

2 πετσετες προσωπου και μια για την ευαισθητη περιοχη.

2 μπουκαλια μικρα γυαλινα-1 θερμο-2 πιπιλες-5πανακια για γουλιτσες

5 φορμακια-5 φανελακια-καλτσουλες και 2 σετ σκουφακι και γαντακια για νεογγενητα

1 κρεμουλα για αλλαγη πανας-μωρομαντηλα και ενα πακετακι μικρο παμπερς το 1 νουμερο

1 πετσετουλα-μπουρνουζακι για το μωρο

1 κουβερτα βελουτε και κανα 3 πανουλες (να παρω και κουβερτα αγκαλιας?)

1 ζευγαρι παντοφλες κανονικες και 1 ζευγαρι σαγιοναρες για το μπανιο(σιχαινομαι να πλυθω ξυπολητη σε νοσοκομεια...ειμαι λιγο περιεργη)

1 σακουλα για τα απλυτα.

Αυτα νομιζω, τωρα δεν θυμαμαι αν ξεχασα κατι...πειτε μου την γνωμη σας, και αν ξεχασα κατι συμπληρωστε με γιατι τα χω λιγο χαμενα με την προετοιμασια της...

φιλια πολλα!

Είσαι οκ...μόνο τα μπουκάλια δεν χρειάζονται είτε σε  ιδιωτικό γεννήσεις είτε σε Δημόσιο,έχουν μιας χρήσης..επίσης ΠΙΠΙΛΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΌΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 40 ΜΈΡΕΣ για να μην μειώνουν τα γεύματα κ για να μην πάθουν σύγχυση θηλων κ δεν θέλει μετά το στήθος σου,οπότε ούτε βραστηρα θες.

τώρα πάρε οδοντόβουρτσα,οδοντόκρεμα,σαμπουάν για μαλλιά κ σωμα.

On 26/1/2017 at 9:57 ΠΜ, sonia@ είπε:

Kοριτσια μου καλησπέρα

Sweet μου να σας ζησει το νεο μέλος με το καλό και το δικο σου τώρα

Dudu μου υπομονή κοπελα και όσο μπορείς να ξεκουραζεσαι  είναι δύσκολο γιατί εχεις και την Μπέμπα αλλά να σαι δυνατή και όλα θα γίνουν όσο για τον άντρα σου ελπίζω να ηρεμήσουν τα πραγματα

Ζουζουνα μου ουτε εμένα μου αρέσει έτσι όπως το κάνανε με μπερδεύει αρκετα..πω πω μεγάλωσε πολύ η αγόρινα σου..και εγώ ξανά υπέρηχο έχω 8/2 και ανυπομωνο..

Εγώ είμαι άρρωστη κάνω και πυρετό απο 36.9-37.8 εκεί κυμαίνεται πονάει το κορμί μου όλο δεν την παλευω άλλο με ντεπον και χλιαρά μπάνια μου είπε ο γιατρός θα το περάσουμε..ουφφφφ να φύγει γιατί με έχει βγάλει off..

κορίτσι μου περαστικά σου μωρέ!!!να προσέχεις!!!

κορίτσια σας ευχαριστώ  Ναι όντως μεγάλωσε...για τις εβδομάδες που ήμουν είναι μια χαρά το βάρος του..εγώ τώρα πήγα στα + 12 κιλά είχα κολλήσει στα 11 για τουλάχιστον 3 βδομάδες 

dudu υπομονή μην δίνεις σημασία κ προ πάντως μην μου στεναχωριέσαι!!


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα!Καλο σαββατοκυριακο να εχουμε.

Ζουζουνα μου δεν θα θηλασω καθολου γλυκια μου..εχω τεραστιο θεμα με το στηθος μου...στην μεγαλη μου δεν τα καταφερα καθολου με προσπαθειες πολλες με θηλαστρα να αρμεγομαι,να με ματωνουν, να με μελανιαζουν, να μην εχω γαλα..να μην εχω θηλες καλες να πιασει το μωρο η δικια μου να νευριαζει γιατι ηταν φαγανη και ηθελε να φαει και εγω δεν ειχα ..με πετρωματα ΠΟΝΟΟΟ...τετοιο πονο δεν ειχα ξανανιωσει...η καισαρικη δεν ηταν τιποτα.:oops:

Το ξερω οτι ο θηλασμος ειναι το καλυτερο για το μωρο..Και ισως καποιες με κατακρινουν που λεω οτι δεν θα θηλασω...μακαρι ολες οι μανουλες να μπορουσαν να θηλασουν με ευκολια.Τωρα αν ειναι διαφορετικες οι συνθηκες και εγω εχω γαλα θα την θηλασω ..αλλα ξανα να τραβηξω το ιδιο λουκι...δεν το τραβαω κοριτσια.Γιαυτο και εγραψα για μπουκαλια και πιπιλες...Αυτα λοιπον απο μενα..

Dudu κοριτσακι μου γλυκο απο το κειμενο σου καταλαβα οτι εισαι πολυ δοτικος ανθρωπος..Να ξερεις ομως οτι και η δοτικοτητα θελει ανταποκριση...Ειμαι (παιδι) χωρισμενων γονιων και θα σου δωσω μια μικρη συμβουλη...οτι σε ενοχλει απο το μικροτερο ως το μεγαλυτερο να το συζητας με τον καλο σου και να μην τα καταπινεις λεγοντας δεν πειραζει εγω τον αγαπω...αυτο γιατι καποια μερα θα μαζεψεις τοσα πολλα που θα σε πνιγουν που θα ξεσπασεις ισως και για τον πιο ασημαντο λογο και ο αλλος δεν θα ξερει το γιατι αφου εσυ τοσο καιρο τα ανεχοσουν με αποτελεσμα να μην καταλαβαινει τα λαθη του και να νομιζει οτι  εχεις αδικο.

Καθε βραδυ οταν ειστε πιο χαλαροι και οι δυο να συζητατε τα παντα...την καθημερινοτητα σας...πως περασε ο αντρας σου στην δουλεια...πως ηταν η μπεμπα σημερα...ο μεγαλος σου πως ηταν στο σχολειο...πως εισαι εσυ αυτην την περιοδο...πως αισθανεσαι,πως αισθανεται εκεινος...ολα αυτα τα μικρα πραγματα θα χτισουν ξανα την σχεση σου πουλακι μου...Μην φοβασαι να μιλησεις...μηπως και τον κουρασεις παραπανω η δεν ξερω και εγω τι αλλο σκεφτομαστε και τα αφηνουμε ολα αυτα που μας απασχολουν στην ακρη.

Εχεις μια υπεροχη οικογενεια με 2 παιδακια και σε λιγο καιρο και με ενα τριτο...θα χρειαστεις μεγαλη ψυχικη και σωματικη δυναμη για να τα καταφερεις και θα το κανεις...περα απο τον ρολο της μανας ομως ειναι και ο ρολος της γυναικας και ο ρολος της συζηγου μην αγνοησεις κανεναν...

Και κατι τελευταιο εκ πειρας, ο,τι εντασεις περνατε εσεις οι δυο μεταξυ σας το περνανε και τα παιδια και σε πολυ χειροτερο βαθμο γιατι νομιζουν οτι φταινε και αυτα που μαλωνεται και εχουν αρνητικο αντικτυπο που φαινεται και στον χαρακτηρα τους και στην συμπεριφορα τους..και δεν εννοω οτι θα γινουν (κακα παιδια), δωσε λιγο παραπανω τετοιες στιγμες προσοχη στον γιο σου γιατι ειναι σε μια ευαισθητη ηλικια και καταλαβαινει τα παντα.Εξηγησε του οτι ολα τα αγαπημενα ζευγαρια καποια στιγμη εχουν διαφορετικη γνωμη και οτι δεν φταιει αυτος σε κατι.Αυτα αγαπη μου..ελπιζω οσο μπορεσα εστω και λιγο να σε βοηθησα και να μην σε κουρασα...Υπομονη και σιγα σιγα ολα θα γινουν αρκει να υπαρχει θεληση!Σε φιλω.


6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα σήμερα είμαι λίγο καλυτερα αν και έχω τρομερό βήχα που ώρες ώρες με πνιγεί αλλά έφυγε ο πυρετός κάτι είναι κσι αυτό..

Anguen τι ωραία που τα γραφείς και ποσό δίκιο έχεις σε όλα οι δικοί μου δεν είναι χωρισμένοι αλλά όταν αντιλαμβανομουν οτι μάλωναν ηταν μαχαίρι στην καρδιά και στενοχωριομουν τόσο πολύ και γι αυτό με τον άντρα μου έχουμε πει οτι μπροστά στα παιδιά ουτε ενα και με νεύρα δεν θα ανταλαξουμε και γενικά οτι θέλουμε θα το λύνουμε ήρεμα και ευτυχώς ως τώρα η σχέση μας δεν θα μπορούσε να ναι καλύτερη..

Όσο για το θέμα το θηλασμού εφόσον πέρασες όλα αυτά καλά κανείς κοπελα μου δεν μπορούν όλες και λογικό εγώ θέλω πολύ να μαι απο τις τυχερες και να μπορω και εύκολα γιατί τον πόνο ουτε εγώ θα τον αντεχα..οι υπόλοιπες θα θηλασετε αλήθεια???

Ζουζούνα εσύ όσο μπορείς ξεκούραστο και ο μπεμπαρος θα μεγαλώσει κι άλλο..και εσύ dudu όσο μπορείς μην πιεζεσαι Σκέψου και την μπουμπου στην κοιλιτσα σου

  • Μου αρέσει 2

3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...