Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Eυχαριστω πολυ κοριτσια.

Εμπιστευομαι τον γιατρο μου πολυ και τη διαγνωση του σε ολα εχει πεσει πολυ μεσα.

Τον εχω 5 χρονια πριν μεινω εγκυος , εναλλακτικα με καποιους στην πολη μου.

Σε οτι μου εχει πει εχει πεσει μεσα ολα τα χρονια και δεν θελω να τον αλλαξω.

Μου ειπε οτι εαν θελω να παμε για σπερματεγχυση , αλλα θεωρει οτι τσαμπα θα παιδευομαι και θα χανω χρονο. Δεν μου το συνιστα, και λογω αποστασης .

Μεχρι τον Σεπτεμβριο θα προσπαθησω με τεστ ωορηξιας και μετα βλεπουμε.

οπωσ θες ...καλη επιτυχια


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ath

Ειναι το πρωτο σου, απο οτι καταλαβα.

ποσο χρονων εισαι?

Επισης με εχει βαλει να κανω μια εξεταση αιματος -γονιμοτητας που γινεται τα δυο τελευταια χρονια, αντι για τις προηγουμενες fsh αν θυμαμαι καλα.

Τις ειχα κανει ολες πριν 5 χρονια.

Για να δουμε τη γονιμοτητα μου γενικως, τη ποιοτητα ωαριων και πιθανοτητες επιτυχιας ενδεχομενης εξωσωματικης .

Αλλα φοβαμαι να παω να την κανω, κοριτσια.

Και μονο με την ιδεα οτι θα παω στην μικροβιολογο και μου πει οτι δεν εχω πολλα περιθωρεια αγχωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ath

Ειναι το πρωτο σου, απο οτι καταλαβα.

ποσο χρονων εισαι?

Επισης με εχει βαλει να κανω μια εξεταση αιματος -γονιμοτητας που γινεται τα δυο τελευταια χρονια, αντι για τις προηγουμενες fsh αν θυμαμαι καλα.

Τις ειχα κανει ολες πριν 5 χρονια.

Για να δουμε τη γονιμοτητα μου γενικως, τη ποιοτητα ωαριων και πιθανοτητες επιτυχιας ενδεχομενης εξωσωματικης .

Αλλα φοβαμαι να παω να την κανω, κοριτσια.

Και μονο με την ιδεα οτι θα παω στην μικροβιολογο και μου πει οτι δεν εχω πολλα περιθωρεια αγχωνομαι.

ειναι το πρωτο μου,ναι και ειμαι 36 ...(τα κελινω τον οκτωβρη...)

θα σου πω κατι ...μια φιλη μου ..ειναι στην ηλικια μου παντρεμενη και δεν κανανε ,δεν προσπαθουσανε ...

οταν αποφασισασν δεν πιανανε ..εκανε εξετασεις ..και της ειπε ο γιατρος οτι αν και 35(περσυ.,) οτι δεν εχει πολλα ωαρια ..και εινια σαν 40 ...κατι σαν γερασμενες ωοθηκες!

τρελλαθηκε ...και μου λεει τι μαλακας ημουν που δεν εκανα και δεν το ειχα ψαξει κλπ..

η κοπελα νοσηλευτρια ε? για γιατρος πηγαινε ...τεσπα...ειναι του χωρου με λιγα λογια ..κατεχει αρκετα...

εκανε τεχνητη ....βασει οργανισμου της...μου ειπε πηρε δοση ελεφαντα και δεν πετυχε!!! δεν επιασε!!!!!

μειναν αφωνοι !

και ο γιατρος τησ βεβαια τησ ειχε ξεκαθαρισει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει απο μονη τησ ..

εδω σου λεω εκανε τεχνητη και παλι δεν!

δεν πετυχε και μετα απο λιγο καιρο ...εμεινε ΜΟΝΗ ΤΗΣ !!!

ισωσ βοηθησε οτι ειχε παρει και φουλ ορμονες οπωσ ειπα ασχετα που δεν επιασε η τεχνητη ..

βεβαια το εχασε για αλλυσ λογουσ ...δεν ειχε ν κανει με τα ωαρια τησ κλπ...

μου ειπε λοιπον την εξης φραση ...

1. κατερριψε ολα τα ιατρικα δεδομενα ...αφου επιασε μονη τησ ..και με χαρτι τησ λεγανε δεν πιανεισ...

και 2. αμα η γυναικα εχει μητρα και περιοδο ,μπορει να μεινει εγκυος ....τελος!

με αφησε αφωνη ...και ξερω οτι εινια σωστη !

οποτε μην ανησυχεις ..θα μεινεις!

εγω παιρνω σαν παραδειγμα αυτη ...

και θα σου πω και το αλλο...

εγω εκανα εικασιες...οτι εχω το ενα το αλλο ..συμφησεις...σκατα ..απο δω απο κει ...και τελικα ..επιασα μιαχαρα μονη μου ..οταν πριν απο 1.5 χρονο που μαθαμε για το σπερμα ...λεμε παμε για τεχνητη ..δεν υπαρχει περιπτσωση να πιασουμε ετσι εμεισ...


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενθαρρυντικο παραδειγμα.

Ηταν πολυ τυχερη η φιλη σου και υπαρχουν πιθανοτητες ακομα και στις περιπτωσεις που οι γιατροι το αποκλειουν.

Εγω σαν 43 δεν εχω περιθωρεια να περιμενω αλλο την τυχη. Περιμενα αρκετα.

Ενω ο γιατρος μου ειχε πει 1/2 χρονο συνεχομενες προσπαθειες εγω το εκανα 1.50 χρονο.

Υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση και διαφορετικα χρονικα περιθωρεια αναλογ με τις ηλικιες.

Μακαρι μεχρι το Σεπτεμβριο να εχω και εγω και οι αλλες κοπελες την τυχη της φιλης σου.

Αλλα εδωσα αρκετα περιθωρεια στην τυχη και λεω να ακουσω τον γιατρο μου που καθε φορα κανω του κεφαλιου μου και καθε φορα την παταω.

Βεβαια σε εμας ειναι και το οικονομικο θεμα.

Και κανενας δεν μας εξασφαλιζει την επιτυχια της εξωσωματικης.

Οσο μεγαλυτερη ηλικια τοσο λιγοτερες οι πιθανοτητες και με εξωσωματικη.

Για αυτο και η προτεινομενη εξεταση. (που δεν εχω αποφασισει να την κανω ακομα)

Ευχομαι μεχρι τον Σεπτεμβριο να μην χρειαστει ομως και να εχω και εγω ευχαριστα νεα να σας πω και Να δωσω αισιοδοξια και στις αλλες κοπελες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΝΤΙΝΑΚΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΑΣ! ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΝΤΙΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ!

ΛΕΜΟΝΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ (ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ) ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρίες μου!!! καλησπέρα

Ετοιμαστείτε για σεντόνι....

είχα καιρό να γράψω και να σας "δω", λόγω τρελού τρεξίματος στη δουλειά και είπα να επανορθώσω σαββατιάκα!!!!

Εύη όλα καλά;;; πώς τα πάτε με τη ζέστη;;;

vissi που χάθηκες βρε ;;;

καλησπερα σε ολες!! καταρχας θελω να πω οτι οι εξετασεις μου βγηκαν τζαμι για τοξοπλασμα ...

πηρα σημερα απο παστερ τις 2 τιμες που εινια σημαντικες ..και η μια ...(τα αντισωματα) επεσα απο 119 στα 39 ..και η αλλη ..που δηλωνει αν νοσω τωρα ...μου ειχε βγει 10 και τωρα ...0.39....δλδ αρνητικο!!!!

παντως ενα θα πω και πειτε ο,τι θελετε....

αυτο που περασα τωρα μια βδομαδα στο περιμενε για τισ απαντησεις...εινια φοβερα ψυχοφθορο ...!

και δεν μπορωνα ακουω ..αχ μην αγχωνεσαι κλπ...δεν γινεται...οταν ξερεισ οτι ενα τετοιο πραγμα ...μποριε να σου διακοψει την κυηση και δεν παιρνει θεραπεια...

ειναι οπωσ περιμενουμε για συνδρομο ..που ξερουμε οτι ειναι μονοδρομοσ...(δεν θα συζητουσα καν να κρατησω ενα μωρο με τετοιο θεμα ...)

παντωσ σημερα...πηρα 10 χρονια ζωησ!!!!

οσο για το τριτο τεστ το avidity που σου δειχνει ποτε το κολλησες ...θα το παρω αλλα δνε εχω πια την πρεμουρα οπωσ τα νουμερα σημερα...αυτο βγαινει αυριο ...αλλα ψιλοξεμεινα απο χρηματα...και θα το παρω απο παρασκευη ...

εσεις τι κανετε????

Ντίνα μου, ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν όλα καλά...τώρα εμπρός για τα υπόλοιπα άγχη που θα κρατήσουν καμιά 80άρια χρόνια!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ANGEL καλά θα κάνετε και θα πάρετε και τον Άρη μαζί σας γιατί είναι κρίμα να μείνει μοναχούλης του σε ξενοδοχείο ζώων! Θα του λείπετε πολύ και θα έχετε κι εσείς το νου σας στις διακοπές!

Καλά ο σκύλος είναι ο καλύτερος! Διακοπές στην Κρήτη, έτοιμο φαγητό, μπανάκι!

Αυτό θα πει ΣΚΥΛΙΣΙΑ ΖΩΗ!!!!:tongue::tongue::tongue:

Ιωάννα μου, πάντα με τον γλυκό τον λόγο....

ελπίζω να πάνε όλα καλά, γιατί έχω πολύ άγχος...

Angel καλά κάνατε και τον παίρνετε μαζί, εμείς το γατούλη τον αφήσαμε μια φορά σε ξενοδοχείο (σε κλούβα τον είχαν) και τον παραλάβαμε γεμάτο ψύλλους και παράπονα.

Ωχ τον καυμένουλη. Ελπίζω να έγινε γρήγορα καλά.

Δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ πώς θα τον αφήσω σε πανσιόν.

Μόνο αν είχα φίλο που να ξέρω ότι μπορεί να τον αναλάβει και πάλι θα είχα θέμα, γιατί ο μικρός είναι πολύ δεμένος μαζί μας.

Ελπίζω το γαιδούρι να μην μας κάνει ρεζίλι στην Κρήτη και να περάσουμε καλά όλοι μας!!!!

καλησπερα και συγνωμη που εισβαλλω ετσι,συγκινηθηκα που διαβασα οτι εχεις πιτμπουλ και εγω ειχα 2 και μου εφυγαν ταυτοχρονος απο καλαζαρ.

σου ευχομαι να ειναι παντα δυνατος κ υγιες ο γλυκουλης,δωσε του πολλα φιλακια απο εμενα,ειναι τα μοναδικα σκυλια που οταν θελουν γλυκες γινονται πιο τρυφερα κ απο κουταβια..

λοιπον εχω να σε προειδοποιησω ποτε μα ποτε μην αφησεις το σκυλακι σου σε πανσιον ζωων ειναι το χειροτερο που μπορεις να του κανεις οχι μονο ψυχολογικα αλλα και σε θεμα υγειας.

Μια φιλη ειχε αφησει το μπουλντογκ της για μια εβδομαδα κ οταν τον πηρε δεν τον βρηκε ορεξατο τον πηγε στο γιατρο κ τον βρηκε βαρια αρρωστο κ οτι τα νεφρα του σταματησαν να λειτουργουν,η κοπελα ειχε βεβαιωσει απο το γιατρο οτι προτου φυγει ειχε παει τον σκυλο για εξετασεις και τον βρηκαν μια χαρα και ξαφνικα σε μια βδομαδα αρρωστησε.Πηγε στην πανσιον τα εκανε ολα ανω κατω και δεν παραδεχτηκαν τιποτα αυτοι επεμεναν πως το σκυλι ηταν μια χαρα.το σκυλι μετα απο 3 μερες εφυγε απο την ζωη και η κοπελα κοντεψε να παει να τους σκοτωσει,τους πηγε δικαστικος κ οντως αποδειχτηκε οτι το σκυλι δεν το προσεχαν καθολου,αρρωστησε λογω ελειψης καθαριοτητας κ ενω εκανε εμετους δεν ετρωγε κτλπ αυτοι δεν εκαναν απολυτως τιποτα..

σου ευχομαι να βρεις ξενοδοχειο,και εαν η ιστοσελιδα δεν λεει τιποτα για κατοικιδια παρα τηλ. τωρα ποια ολοι δεχονται σκυλια,ειδικα αυτοι την περιοδο γιατι αλλιως χανουν τους τουριστες κ την πελατεια τους

Ούτε στον εχθρό μου αυτό που πάθατε εσυ και η φίλη σου...

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου και θα του δώσω του μούργου πολλά πολλά φιλάκια.

Και ως ανταπόκριση θα με γλύψει με την μπατανόβουρτσα που θεωρεί γλώσσα και θα με γεμίσει μελανιές από τα κουνήματα της ουράς του!!!!

Πριν μου τον φέρει ο άντρας μου φοβούμουν λίγο, γιατί δεν είχα ποτέ σκυλί, αλλά τώρα δεν τον αλλάζω με τίποτα Είναι ένα τεράστιο κουτάβι 2 ετών.....τον λατρεύω!!!!!

Για να γελάσουμε και λιγο...

Ο Αρης (ο πιτμπουλάκος μου) είναι υπεύθυνος για τις μελανιές στα χέρια και στα πόδια και τις νυχιές (από τις αγκαλιές τις ατσουμπάλες)

Πηγαίνω στον γυναικολόγο και με ρωτάει η μαία "καλέ, τι μελανιές είναι αυτές;' και της απαντάω "με δέρνει ο άντρας μου"

Αλλά μου δείχνει και εκείνη τις δικές της και καθόμασταν και γελάγαμε.

Εχει και εκείνη ένα πιτμπουλάκι και καταλαβαίνει....

Για τα ξενοδοχεία, έχεις δίκιο πάντως. Εχει ανέβει το ποσοστό των τουριστών που θέλει και το κατοικίδιό του μαζί, οπότε δεν τους συμφέρει να λένε όχι.

Σ' αυτό που κλείσαμε εμείς, έχει σκυλιά και ο ιδιοκτήτης. Εν μερει, λιγο ανησυχητικό, γιατί έχει ένα αρσενικό κολλευ να τριγυρνάει ελεύθερο...Ελπίζω να συνυπάρξουν με τον δικό μου ή τουλαχιστον να αγνοήσουν το ένα το άλλο, για να περάσουμε ήσυχες διακοπές

KΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Εγω ειμαι 43 χρονων στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι και ο γιατρος μου ειπε να παμε για εξωσωματικη απο Σεπετεμβριο , μετα απο 1.50 χρονο ακαρπων προσπαθειων .

Να μην ασχοληθω με σπερματεγχυσεις και με ολα τα υπολοιπα. Δεν εχω χρονο και αδικα θα βασανιζομαι . Εξαλλου και οι πιθανοτητες της εξωσωματικης μικρες σε γενικες γραμμες λογω ηλικιας.

Μου τα ειπε πολυ μαυρα. Και εχω απογοητευθει αρκετα.

Λεμονιά, είμαστε και κοντά στην ηλικία...

Να κάνεις τις ορμονολογικές εξετάσεις οπωσδήποτε για να ξέρεις που πάτάς και να σε καθοδηγήσει καλύτερα και ο γιατρός σου. Και να κάνει και άντρας σου σπερμοδιάγραμμα.

Το ξέρω ότι φοβάσαι για τα αποτελέσματα, αλλά έχεις ήδη ένα παιδί, οπότε πας εκ του ασφαλούς...δεν έχεις το άγχος που έχω εγώ και πρέπει να δεις πιο χαλαρά το θέμα των αποτελεσμάτων.

Και όπως διάβασα σε κάποια κοπέλα πιο πάνω. αν έχεις μήτρα και έχεις περίοδο, μπορείς να κάνεις και παιδί!!!

Η αλήθεια είναι ότι και μένα ο γιατρός μου είπε ότι μετά τα 40, η σπερματέγχυση έχει ποσοστό επιτυχίας 4-5%. Και μετράει βέβαια η κατάσταση της γυναίκας και το σπέρμα του άντρα.

Και η εξωσωματική λίγο παραπάνω..

Όποτε, πάρε τα πράγματα στα χέρια σου και προχώρα σε εξετάσεις!!!!!

Και ναι, πρέπει να δεις και τα χρονικά περιθώρια..

Πες πχ θα κάνω 2 σπερματεγχύσεις και μετά θα κάνω εξωσωματική

Να έχεις στο νου σου έναν χρονικό ορίζοντα.

αλλά - το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι-χωρίς εξετάσεις δεν πας πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Τσούπρες..... να σας πω τι έχει γίνει και σε επίπεδο εξετάσεων, να μου πείτε τη γνώμη σας

Ακολουθεί 2ο σεντόνι..............

1) Όσον αφορά τον άντρα μου

Πρώτο σπερμοδιάγραμμα 10/10/2012 και το δεύτερο 24/07/2013.

Λήψη= εκτός εργαστηρίου συγκολλήσεις = αρνητική (-)

Όψη = θολή χροιά = κρεμώδης πήξη= εκτός εργαστηρίου

σύσταση = φυσιολογική αιμοσφαιρίνη= ίχνη

Αποχή = (α) 5ημ (β) 3ημ Γλοιότης = (α) φυσιολογική (β) θετική (++)

PH=7.5 Όγκος=(α) 2,5ml (β)1,8ml

Ρευστοποίηση = (α) πλήρης εκτός εργ/ρίου (β) ατελής εκτός εργαστηρίου

Μικροσκοπική εξέταση

(Πυοσφαίρια, σπερματοκύτταρα, σπερματίδες, ερυθρά) = σπάνια

Αριθμός σπερματοζωαρίων=(α)6.200.000ml (β) 11.800.000ml (φ.τ.>20εκατ./ml)

Συνολικός αριθμός = (α) 15.500.000ml (β) 21.240.000ml (φ.τ.>40εκατ./ml)

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

(Α) ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

1Η ΩΡΑ = 12% ζωηρή - 07% μέτρια - 05% νωθρή = 24% ολική (νεκρά ή ακίνητα 76%)

2Η ΩΡΑ = 08% ζωηρή - 07% μέτρια - 06% νωθρή = 21% ολική (νεκρά ή ακίνητα 79%)

6Η ΩΡΑ = 01% ζωηρή - 02% μέτρια - 03% νωθρή = 06% ολική (νεκρά ή ακίνητα 94%)

24Η ΩΡΑ = 0% ζωηρή - 00% μέτρια - 03% νωθρή = 03% ολική (νεκρά ή ακίνητα 97%)

Μέση προωθητική ικανότητα (VSL): 12,6Μ/sec

Ολικός αριθμός κινητών σπερμ/ρίων (την 1η ώρα): 1,5 εκατ/ml)

(Β) ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

1Η ΩΡΑ = 31% ζωηρή - 07% μέτρια - 02% νωθρή = 40% ολική (νεκρά ή ακίνητα 60%)

2Η ΩΡΑ = 28% ζωηρή - 06% μέτρια - 03% νωθρή = 37% ολική (νεκρά ή ακίνητα 63%)

6Η ΩΡΑ = 12% ζωηρή - 06% μέτρια - 04% νωθρή = 22% ολική (νεκρά ή ακίνητα 78%)

24Η ΩΡΑ = 0% ζωηρή - 00% μέτρια - 02% νωθρή = 02% ολική (νεκρά ή ακίνητα 98%)

Μέση προωθητική ικανότητα (VSL): 17,2 μ/sec

Ολικός αριθμός κινητών σπερμ/ρίων (την 1η ώρα): 4,7 εκατ/ml)

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ (φ.τ. >14%)

Φυσιολογικά=(α) 10% (β) 12%

ανώμαλα = (α) 90% (β) 88%

ανάλυση ανωμαλιών

ανωμαλίες κεφαλής=(α) 90% (β) 88%

σχήματος = (α) 90% (β) 80%

πεπλατυσμένα= (α) 27% (β) 22% στρογγυλά= (α) 9% (β) 0%

λογχοειδή= (α) 0% (β) 0% άμορφα=(α) 54% (β) 58%

μεγέθους= (α)18% (β) 16%

μικρά = (α) 18% (β) 16% μεγάλα = (α) 0% (β) 0%

ανωμαλίες αυχένα = (α) 45% (β) 22%

θέση έκφυσης = (α) 18% (β) 10% παχύς=(α)27% (β) 12% κεκαμμένος=0%

ανωμαλίες ουράς = 0% - ανωμαλίες κυτταροπλάσματος=0%

Μετά από το πρώτο σπερμοδιάγραμμα, παίρνει επίσης και τις πολυβιταμίνες welman conception.

Τον έσπρωξα - με το γλυκό και με το άγριο- να ξαναπάει να κάνει εξέταση. Βέβαια, το είχα πάρει χαλαρά γιατί λέω, δεν πειράζει, αφού μάλλον θα παω για σπερματέγχυση από φθινόπωρο...

Ερχεται από το διαγνωστικό, όλο νεύρα. Και να λεω από μέσα μου, ωχ τα αποτελέσματα χειροτέρεψαν.

Τελικά, ανοίγω το φάκελο και τα διαβάζω και άρχισα να χορεύω απο τη χαρά μου. Φτάσαμε κινητικότητα 40% και διπλασιάσαμε σχεδόν και τον αριθμό. Θέλει δουλειά ακόμα βέβαια, αλλά καλά πάμε.

Δεν είναι όλα καλά βέβαια... ανησυχώ μήπως έχει προστατίδα (μικρός όγκος, γλοιότητα και ατελής ρευστοποίηση). Δεν ήξερε να μου πει και ο γυναικολόγος μου. Θα πάμε σε γιατρό όταν γυρίσουμε από διακοπές και βλεπουμε.

Εγώ τώρα

Να συμπληρώσω ότι βγήκε και η εξέταση της AMH=1.99 (χαμηλή γονιμότητα 0,30-2,19ng/ml)

Μην τα θέλω και όλα δικά μου. Βγήκαν πολύ καλές οι άλλες (FSH 6, LH 4.3, ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 14,7, ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 30,1),

Εκανα και σαλπιγγογραφία και όλα καλά

Αλλά είμαι στην 19η μέρα του κύκλου και από ωορρηξία τίποτα.

μάλιστα το ωοθηλάκιο ωριμάζει πολύ αργά.

πιθανολογώ από το πολύ άγχος που έχω αυτόν τον καιρό να τα προλάβω όλα (πολύ στρεσογόνος αυτός ο μήνας)

Εκανα κολπικό υπέρηχο 19/7 - ωοθηλάκιο 11,9mm, και στις 25/7 που ξαναέκανα, το ωοθηλάκιο ήταν μονο 16,5mm

Να δω πότε θα κάνω ωορρηξία τελικά!!!!

Θέλω τις γνώμες σας τσούπρες!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

angel το δευτερο ειναι προφανες οτι ειναι καλυτερο απο το πρωτο.

Ομως τι λεει ο γιατρος εχει σημασια. Ακομα και το διαβασμα σπερμοδιαγραμματος απο το γυναικολογο απαιτει εμπειρια και γνωση.

Προσπαθειστε εντατικα τωρα που κανετε σαλπιγγογραφια, αφου περασει ο πρωτος μηνας απαγορευσης.

Μετα την σαλπιγγογραφια εχουν παρατηρηθει οτι αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες συλληψης.

Το υποστηριζει πολυ ο κ. Ζησοπουλος (ΕΑΝ ΛΕΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΛΑ) στο gyn.gr Διαβασε το gyn.gr και μονη σου και θα το δεις.

Μην αφησεις καθολου τους 2 -3 επομενους μηνες.

Τεστ ωορηξιας να πετυχεις την πιο γονιμη ημερα και εντατικα. Μην τους χασεις.

.

Εγω στον μικρο μου εμεινα στον δευτερο η τριτο κυκλο μετα την σαλπιγγογραφια, σε συνδυασμο με τα τεστ ωορηξιας. Μετα απο καιρο παλι ακαρπων προσπαθειων. 1 μηνα ακριβως πριν λαπαροσκοπηση γιατι εμεις θεμα σπερματος δεν ειχαμε και ολο το ψαξιμο ειχε πεσει επανω μου.

Και ενω θα επαιρνα το γιατρο για να κανονισουμε χειρουργειο λαπαροσκοπησης και αφαιρεσης ινομυωματος, τον πηρα να του πω για θετικη χοριακη.

Ευχομαι και σε σενα το ιδιο.

Αληθεια ποσο χρονων εισαι?

Link to comment
Share on other sites

angel το δευτερο ειναι προφανες οτι ειναι καλυτερο απο το πρωτο.

Ομως τι λεει ο γιατρος εχει σημασια. Ακομα και το διαβασμα σπερμοδιαγραμματος απο το γυναικολογο απαιτει εμπειρια και γνωση.

Προσπαθειστε εντατικα τωρα που κανετε σαλπιγγογραφια, αφου περασει ο πρωτος μηνας απαγορευσης.

Μετα την σαλπιγγογραφια εχουν παρατηρηθει οτι αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες συλληψης.

Το υποστηριζει πολυ ο κ. Ζησοπουλος (ΕΑΝ ΛΕΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΛΑ) στο gyn.gr Διαβασε το gyn.gr και μονη σου και θα το δεις.

Μην αφησεις καθολου τους 2 -3 επομενους μηνες.

Τεστ ωορηξιας να πετυχεις την πιο γονιμη ημερα και εντατικα. Μην τους χασεις.

.

Εγω στον μικρο μου εμεινα στον δευτερο η τριτο κυκλο μετα την σαλπιγγογραφια, σε συνδυασμο με τα τεστ ωορηξιας. Μετα απο καιρο παλι ακαρπων προσπαθειων. 1 μηνα ακριβως πριν λαπαροσκοπηση γιατι εμεις θεμα σπερματος δεν ειχαμε και ολο το ψαξιμο ειχε πεσει επανω μου.

Και ενω θα επαιρνα το γιατρο για να κανονισουμε χειρουργειο λαπαροσκοπησης και αφαιρεσης ινομυωματος, τον πηρα να του πω για θετικη χοριακη.

Ευχομαι και σε σενα το ιδιο.

Αληθεια ποσο χρονων εισαι?

Βρε Λεμονιά....μου ανέβασες την ψυχολογία!!!! Να' σαι καλά κοπέλά μου!!!!

Είμαι 40 και 7 μηνών (τι ωραία που τα λέω....δεν λέω κατ' ευθείαν 41 τρομάρά μου)

Προσπαθώ με τεστάκια ωορρηξίας τώρα και βλέπουμε...εχουμε και μια μικρη βελτίωση στο σπέρμα, θα πάμε και διακοπές!!!!

αλλιώς θα ξεκινήσω προσπάθειες για σπερματέγχυση (αν και μου είπε ο γιατρός μου ότι πιθανότητες έχω 4-5%), αλλά ρε γαμώτο δεν θέλω να μπω σε διαδικασία εξωσωματικής...

Τέλος πάντων μέχρι να περάσω από επιτροπή, θα κάνουμε προσπάθειες και ίσως σταθουμε τυχεροί!!!

Αντε Λεμονιά με το καλό και το δεύτερο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια.

Angel, ολα καλα θα πανε. Καλες διακοπες.

Και εκμεταλλευσου οσο μπορεις αυτους τους μηνες.

Καλη επιτυχια.

Ιωαννα ευχαριστω και εγω για τα καλα σου λογια.

Κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω παλι.

Εχω την εντυπωση οτι με την εξωσωματικη μπορει να πετυχεις καλυτερη ποιοτητα εμβρυων απο οτι με τη σπερματεγχυση, που ειναι περισσοτερο στην τυχη.

Επομενως ισως μικροτερη πιθανοτητα παλλινδρομης κυησης σε σχεση με τη σπερματεγχυση?

Δεν εχω ρωτησει τον γιατρο , ισχυει κατι τετοιο ? Γνωριζει καμια κοπελα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαι νομιζω οτι ειναι ενας λογος επιπλεον που οι γιατροι σε μεγαλες ηλικιες οδηγουν κατευθειαν σε εξωσωματικη. Για λιγοτερο χασιμο χρονου.

Αν θυμαμαι καλα μια φιλη μου εδω και πολλα χρονια οταν ειχε παλλινδρομη κυηση σε διδυμα μετα απο σπερματεγχυση , μου ειχε πει οτι ειχε μεγαλυτερη πιθανοτητα για παλλινδρομη κυηση απο μια φυσιολογικη συλληψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

ετοιμάζομαι και γω στα 41 πια για την 4η εξωσωματική μετά απο 1 παλλίνδρομη και 2 βιοχημικές.

Αυτή τη φορά λέω να επιλέξω το κέντρο του κου Λαινά Ευγονία.

Εχει καμμιά σας εμπειρία εκεί ?

Πως τα πάει με αυτές τις ηλικίες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ετοιμάζομαι και γω στα 41 πια για την 4η εξωσωματική μετά απο 1 παλλίνδρομη και 2 βιοχημικές.

Αυτή τη φορά λέω να επιλέξω το κέντρο του κου Λαινά Ευγονία.

Εχει καμμιά σας εμπειρία εκεί ?

Πως τα πάει με αυτές τις ηλικίες ?

Έχεις πμ (προσωπικό μήνυμα)


DhOkp2.png

MSMSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...