Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Ψυχολογικά είμαι σκατά,δεν πειράζει θα συνέλθω.

Η γρίπη έφυγε μου έχει μείνει ένα βήχαλακι.κατά τα αλλά ολα καλά,στην δουλειά ήρεμα πράγματα κάνω πολύ γρήγορα αυτά που πρέπει να κάνω κ μετά κάθομαι από της έντεκα μέχρι της μια για να μπω να καθαρίσω το μικροβιολογίκο και βαριέμαι πολύ.

Εσύ τι κανείς πως είσαι?η αδερφούλα σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψυχολογικά είμαι σκατά,δεν πειράζει θα συνέλθω.

Η γρίπη έφυγε μου έχει μείνει ένα βήχαλακι.κατά τα αλλά ολα καλά,στην δουλειά ήρεμα πράγματα κάνω πολύ γρήγορα αυτά που πρέπει να κάνω κ μετά κάθομαι από της έντεκα μέχρι της μια για να μπω να καθαρίσω το μικροβιολογίκο και βαριέμαι πολύ.

Εσύ τι κανείς πως είσαι?η αδερφούλα σου?

Γιατί Γωγουλίνι μου είσαι ψυχολογικά χάλια? Τώρα αρχίζουν τα καλύτερα που παίρνει η ζωή σου το δρόμο της! Κάθε μεταβατική περίοδος είναι δύσκολη μέχρι να προσαρμοστούμε αλλά μετά απολαμβάνουμε τους καρπούς! Στην ηλικία που είσαι πρέπει τα πράγματα να μην τα παίρνεις τόσο σοβαρά και να βάζεις στόχους! Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου για να τους πετύχεις!

Είμαι σίγουρη ότι στη δουλειά τα καταφέρνεις γιατί εκτός από δυναμικό κορίτσι είσαι και ευσυνείδητο! Όσο για τη γριπούλα... περαστικά!

Εγώ καλά είμαι δόξα τω Θεώ και η αδερφή μου σε γενικές γραμμές καλά αν και ο γαμπρός μου έχει κάτι προβλήματα με τη δουλειά και ψάχνει άλλη! Βέβαια είναι δύσκολο αν δεν ξέρεις τη γλώσσα! Η δική σου αδερφή καλά?

Link to comment
Share on other sites

Βρε IOANNA111 τι είναι αυτά που λες;;;

Το ίδιο είμαστε καλέ;;; Εσύ 31 και εγώ 41;;;; 10 χρόνια διαφορά, τι λες τώρα, έχοντας ήδη ένα παιδάκι;;;

Εσύ δεν θα παρατήσεις τίποτα γιατί θα έρθω και θα σε πλακώσω στις σφαλιάρες να συνέλθεις!!!!!!!!!!!!!!

Μα ποιος σου είπε ότι δεν θα είμαι εδώ δίπλα σου;;; Ας αφήσω τις προσπάθειες, που δεν τις αφήνω εγώ (η φύση μου λέει διακριτικά που πας ρε καραμήτρο!!!!!!!!!!!!!!!)

Εγώ εδώ θα είμαι και όλες οι κοπέλες νομίζω για ότι θέλεις, και επίσης υπάρχουν και πολλές άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ, σε άλλα τόπικ, που είναι και αυτές στην προσπάθεια κλπ κλπ και το ξέρεις!!!

Η επιτυχία σου δεν εξαρτάται από εμάς ούτε από κανένα φόρουμ, εσύ θα είσαι συγκεντρωμένη στο στόχο σου, θα κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις και με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά, έχεις τόσο μα τόσο καιρό μπροστά σου, στο έχω ξαναπεί αχ πόσο θα ήθελα να έχω τα χρόνια σου!!!!!

Στο θέμα μας τώρα!!! Μίλησες με τον γιατρό σου, τι έχεις κάνει;;

Ποσα λαικ σε αυτο το μυνημα?Να εισαι καλα που στηριζεις την Ιωαννα μας,καλυτερα δεν θα μπορουσαμε να το κανουμε!!

A πολύ ωραία! Το γοργόν και χάρην έχει (ελπίζω να το έγραψα σωστά!)

Και ποια είναι η διαδικασία? (ιατρικά εννοώ) και πόσο χρονικό διάστημα θα πάρει? Στα ρωτάω γιατί κι εγώ από ότι φαίνεται στα δικά σου βήματα θα βαδίσω!

Σήμερα με το σύζυγο μιλούσαμε για εξωσωματική και είχαμε την εξής στιχομυθία:

Σύζυγος: " Λες να καταλήξουμε σε εξωσωματική?"

Εγώ: " Αν το θέλει ο Θεός θα πάρουμε αυτό το δρόμο. Εγώ είμαι έτοιμη για όλα"

Σύζυγος: " Κι αν κάνουμε δίδυμα?"

Εγώ: " Θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε!"

Σύζυγος: "Πω πω κι αν πάρουν από σένα θα γίνουν κλαψιάρικα και θα κλαίνε όλη την ώρα! Άσε που θα σε ξεβυζιάσουν "

Εγώ: " Κι εσένα θα σε ξεπαραδιάσουν"

Σύζυγος: " Μωρέ καλά δεν είμαστε οι δυο μας! Είμαστε ήσυχοι, ήρεμοι, κάνουμε τις βόλτες μας"

Εγώ: " Ωραία θα μείνουμε οι δυο μας και θα σε ξεπαραδιάσω εγώ!"

Σύζυγος: " Ήδη το κάνεις!":tongue::tongue::tongue:

Όπως καταλαβαίνεις ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται!!!!!

Ο διαλογος απιστευτοτατος!!Με το καλο να ερθει το μωρακι σας να σας ξεζουμιζει!!!!!!

κοιτα...το να βρουν αντισωματα ..ειναι φυσιολογικο ...επειδη το περασεσ ενδεχωμενωσ προσφατα...

εγω περασα 16 χρονων σε ...καταληψη σχολειου ...ερυθρα...(η τελευταια παιδικη αρρωστεια που περασα σχετικα μεγαλη..)

το ειχα πει στο γιατρο μου ..μου ειπε θα δεις ανεβασμενα αντισωματα...

του λεω ..20 χρονια μετα? μου λεει ναι!

και οντωσ...ειχα ..επειδη καααποτε το περασα...

στο γιουρομεντικα ομωσ...δεν μπορει σε διαστημα 2 εβδομαδων .με διαφορετικη μθοδο να με βγαζουν οτι παω για φουντο...

τα χω παρει ασχημα ...

τουσ λεω δεν μπορω να δινω 150αρια στο παστερ ...για επαναληψη ..ΓΑΜΩ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ...

ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!

Εγω θα τους κυνηγαγα,γιατι και σε μενα εχουν κανει λαθος στις εξετασεις μου και ετρεχα σαν το Βεγγο απο το αγχος και την αγωνια μου για το αν ειναι ολα καλα!!

Καλησπέρα Ζένια μου! Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα μου!

Κι εγώ είμαι μια χαρά στις εξετάσεις μου απλώς είχαμε θέμα με το σπέρμα! Τώρα ευτυχώς το διορθώσαμε! Απλώς δε θέλω να κάνω σπερματέγχυση γιατί θεωρώ ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες και δε θέλω να πάρω και φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας γιατί φοβάμαι μη χαλάσει και ο κύκλος μου και η ωορρηξία!

Επειδή τον γιατρό που μου σύστησε σπερματέγχυση δεν τον πολυεμπιστεύομαι και τον βλέπω σαν έμπορο πήγα στον προηγούμενο μου γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη και μου είπε ότι εφόσον τώρα διορθώσαμε τα θεματάκια μας να προσπαθούμε ήρεμα μόνοι μας 9-12 μήνες και μετά εξωσωματική! Ούτε αυτός πιστεύει πολύ στις σπερματεγχύσεις, θεωρεί λάθος να πάρω φάρμακα εφόσον η ωορρηξία μου είναι μια χαρά και πιστεύει ότι τζάμπα θα χαλάσουμε και την ψυχολογία μας!

Να σου πω προς το παρόν σκέφτομαι να κάνω αυτό που μου είπε ο δεύτερος γυναικολόγος αν και έκλεισα και ραντεβού με επιτροπή σπερματέγχυσης σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη!:wink:;-):wink:

ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ! Μόνη μου δε μπορώ να αποφασίσω κάτι!

Σε εσάς ποια είναι η ιστορία σας?

Ας σε φωτισει για το καλυτερο και γρηγορα!!Στο ευχομαι!

Δεν συστηθηκα,ειμαι η Χριστινα,μανουλα ενους κοριτσιου 6 μηνων.Δεν προσπαθω για το δευτερο,ουτε ειμαι 40+ αλλα ειπα να πω ενα γεια στην φιλη μας Ιωαννα!!

Καλη δυναμη σε ολες σας!


jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου,η αδερφή μου ολα καλά δουλεύει σε καθαρισμούς και κάθε πέμπτη παρασκευή Σάββατο σε πιτσαρία στην κουζίνα.

Δεν ξέρω γιατί έχω πέσει τόσο ψυχολογικά,με την δουλειά δόξα το θεό τα βγάζω πέρα και μου μένει κ παρά πανω από μια ώρα να κάτσω γι αυτό τρέχω να βοηθάω τα αλλά κορίτσια.

Προχτές αρραβωνιαστικέ μια κοπέλα στην δουλειά,δεν σου κρύβω εκτός το ότι χάρηκα ζήλεψα(ντρέπομαι πολύ γι αυτό,αλλά το παραδέχομαι ζήλεψα).

Και τα κορίτσια στην δουλειά που δεν με ξέρουν με ρωτάνε άμα είμαι καλά ψυχολογικά μάλλον έχω αρχίσει κ το δείχνω προς τα έξω.

Επίσης με προσέχουν πολύ γιατί είμαι το μικράκί τους,η αλλά μικρότερη είναι 25χρόνων και γι αυτό όλες πέσανε με τα μούτρα σε εμένα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

Χριστινάκι μπήκε κι εδώ για να με κάνεις "ξεφτίλα"? Α μωρή όλα από τη μπέμπα θα τα βρεις!:tongue::tongue::tongue: Αλήθεια για βάφτιση πότε λέτε? Έχετε αποφασίσει όνομα?

Γωγουλίνι μου είναι δυνατόν από τώρα να σκέφτεσαι αρραβωνιάσματα και τέτοια? Δεν ξέρω αλλά εγώ στην ηλικία σου αλλού τα είχα τα μυαλά μου!

Μην πέφτεις καθόλου ψυχολογικά και άσε τη ζωή να σου δείξει το δρόμο που θα βαδίσεις! Προς το παρόν σιγά-σιγά τα πράγματα στη ζωή σου παίρνουν το δρόμο τους! Έτσι βλέπω εγώ!

Ο Θεός σου δείχνει τα βήματα! Αργά και σταθερά! Με τη σχολή τι θα κάνεις? Θα ξαναδώσεις? Και με τις ιατρικές εξετάσεις τελείωσες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην από πανω κυρία δεν ομιλώ.

Ιωάννα μου φέτος δεν βλέπω να δίνω.

Την τετάρτη έχω ραντεβού με την αιματολογο. Τότες θα σας πω τα νέα μου.

Θα στειλω μια βομβα στην επαυλη σου και στα καραβια σου να βουλιαξουν στο λιμανι να παρω την εκδικηση μου :tongue:


jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΑΝΝΑ111 μου τι κάνεις;;; Για κάνε ένα review σε ότι έχει γίνει με τα ιατρικά σου, γιατί κάπου πήρε το μάτι μου καθυστερημένα πολύ ότι ζητάς βοήθεια, αλλά για να μην κάθομαι να διαβάζω τα παλιά, πες μου αν θες, τι θες κλπ για να τα πούμε!!!!


DhOkp2.png

MSMSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


VISSI μου που χάθηκες? Όλα καλά? Ο μικρός σου τι κάνει? Σου έκανα copy - paste το μήνυμα για να μην το ξαναγράφω!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!

Πάλι ξεχαστήκαμε και χαθήκαμε αλλά δεν πειράζει!

Θέλω τα φώτα σας! Ειδικά της VISSI που έχει περάσει από αυτήν τη διαδικασία!

Λοιπόν εμείς είχαμε θέμα στο σπέρμα (προστατίτιδα) το οποίο τον Ιούνιο το φτιάξαμε και τώρα που ξανακάναμε σπερμοδιάγραμμα ήταν ακόμη καλύτερο! Ο ανδρολόγος μάς συνέστησε οπωσδήποτε ένα 6μηνο να προσπαθούμε μόνοι μας και μετά να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε για σπερματέγχυση!

Πήγα καπάκι στο γυναικολόγο (ο οποίος είναι και εξωσωματικός) και μου είπε με τη μία ότι πρέπει να κάνουμε σπερματέγχυση και επειδή αργεί πολύ η επιτροπή του ΕΟΠΥΥ να κλείσει ραντεβού να το κλείσω από τώρα και να τον ενημερώσω για να ετοιμάσουμε τη χαρτούρα!

Ο ίδιος γιατρός τον Ιούνιο μού είχε πει να κάνω υπομονή μέχρι το Φθινόπωρο και αν δε μείνω θα κάνουμε για κάποιους μήνες παρακολούθηση ωορρηξίας, μετά θα σκεφτούμε τη σπερματέγχυση και για εξωσωματική ούτε λόγος!

Τώρα μού είπε ότι η παρακολούθηση ωορρηξίας δε χρειάζεται και με πήγε απευθείας για σπερματέγχυση! Δεν είμαι κατά ούτως ή άλλως είχα βάλει ένα παρόμοιο πλάνο στο μυαλό μου απλώς μού την έδωσε γιατί ο τρόπος του ήταν σαν να μου λέει ότι να ξαναπάω σε αυτόν μόνο για περίπτωση σπερματέγχυσης και εξωσωματικής με τα υπόλοιπα σαν γυναικολόγος δεν ασχολείται!

Τέλοςπάντων μέχρι εδώ καλά! Άλλωστε στην επιτροπή θα περάσω τον καινούριο χρόνο και εγώ έτσι είχα το πλάνο στο μυαλό μου! Αν δε μείνω μέχρι τέλη του χρόνου να προχωρήσω σε σπερματέγχυση!

Το άλλο θέμα που με προβλημάτισε (βέβαια είμαι τελείως άσχετη με αυτά) είναι ότι θέλει να κάνουμε σπερματέγχυση με φάρμακα και πρόκληση ωορρηξίας! Να σημειώσω ότι ιατρικά με έχει εξετάσει και με έχει βρει μια χαρά και τα ωάριά μου και όλα! Απλώς η απορία μου είναι (επειδή τα φοβάμαι αυτά τα ορμονικά φάρμακα) με την πρώτη προσπάθεια σπερματέγχυσης πρέπει μια γυναίκα εφόσον είναι ιατρικά οκ να ξεκινάει με φάρμακα? Δε μπορεί σε φυσικό κύκλο με το δικό της ωάριο?

Όταν του το ρώτησα αυτό με τη μία μού το απέκλεισε γιατί άφησε να εννοηθεί ότι είναι τζάμπα κόπος και δεν πετυχαίνει!

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί κι έχω τσατιστεί πολύ ταυτόχρονα!

user_online.gifreport.gif

Link to comment
Share on other sites

VISSI μου που χάθηκες? Όλα καλά? Ο μικρός σου τι κάνει? Σου έκανα copy - paste το μήνυμα για να μην το ξαναγράφω!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!

Πάλι ξεχαστήκαμε και χαθήκαμε αλλά δεν πειράζει!

Θέλω τα φώτα σας! Ειδικά της VISSI που έχει περάσει από αυτήν τη διαδικασία!

Λοιπόν εμείς είχαμε θέμα στο σπέρμα (προστατίτιδα) το οποίο τον Ιούνιο το φτιάξαμε και τώρα που ξανακάναμε σπερμοδιάγραμμα ήταν ακόμη καλύτερο! Ο ανδρολόγος μάς συνέστησε οπωσδήποτε ένα 6μηνο να προσπαθούμε μόνοι μας και μετά να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε για σπερματέγχυση!

Πήγα καπάκι στο γυναικολόγο (ο οποίος είναι και εξωσωματικός) και μου είπε με τη μία ότι πρέπει να κάνουμε σπερματέγχυση και επειδή αργεί πολύ η επιτροπή του ΕΟΠΥΥ να κλείσει ραντεβού να το κλείσω από τώρα και να τον ενημερώσω για να ετοιμάσουμε τη χαρτούρα!

Ο ίδιος γιατρός τον Ιούνιο μού είχε πει να κάνω υπομονή μέχρι το Φθινόπωρο και αν δε μείνω θα κάνουμε για κάποιους μήνες παρακολούθηση ωορρηξίας, μετά θα σκεφτούμε τη σπερματέγχυση και για εξωσωματική ούτε λόγος!

Τώρα μού είπε ότι η παρακολούθηση ωορρηξίας δε χρειάζεται και με πήγε απευθείας για σπερματέγχυση! Δεν είμαι κατά ούτως ή άλλως είχα βάλει ένα παρόμοιο πλάνο στο μυαλό μου απλώς μού την έδωσε γιατί ο τρόπος του ήταν σαν να μου λέει ότι να ξαναπάω σε αυτόν μόνο για περίπτωση σπερματέγχυσης και εξωσωματικής με τα υπόλοιπα σαν γυναικολόγος δεν ασχολείται!

Τέλοςπάντων μέχρι εδώ καλά! Άλλωστε στην επιτροπή θα περάσω τον καινούριο χρόνο και εγώ έτσι είχα το πλάνο στο μυαλό μου! Αν δε μείνω μέχρι τέλη του χρόνου να προχωρήσω σε σπερματέγχυση!

Το άλλο θέμα που με προβλημάτισε (βέβαια είμαι τελείως άσχετη με αυτά) είναι ότι θέλει να κάνουμε σπερματέγχυση με φάρμακα και πρόκληση ωορρηξίας! Να σημειώσω ότι ιατρικά με έχει εξετάσει και με έχει βρει μια χαρά και τα ωάριά μου και όλα! Απλώς η απορία μου είναι (επειδή τα φοβάμαι αυτά τα ορμονικά φάρμακα) με την πρώτη προσπάθεια σπερματέγχυσης πρέπει μια γυναίκα εφόσον είναι ιατρικά οκ να ξεκινάει με φάρμακα? Δε μπορεί σε φυσικό κύκλο με το δικό της ωάριο?

Όταν του το ρώτησα αυτό με τη μία μού το απέκλεισε γιατί άφησε να εννοηθεί ότι είναι τζάμπα κόπος και δεν πετυχαίνει!

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί κι έχω τσατιστεί πολύ ταυτόχρονα!

user_online.gifreport.gif

Θα σου απαντήσω βάσει της δικής μου εμπειρίας.

Η σπερματέγχυση ενδείκνυται σε νέες κοπέλες (βλέπε τον εαυτό σου) που δεν αντιμετωπίζουν σοβαρό θέμα σπέρματος ή δικό τους (βλέπε εσένα πάλι)

Εγώ στα 36,5 έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση (2η προσπάθεια) ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ, χωρίς φάρμακα, μόνο με παρακολούθηση της ωορρηξίας και με σπέρμα με ανώμαλες μορφές 95%. Θαύμα;;; Έγινε όμως.

Αν η οιστραδιόλη σου 2η μέρα του κύκλου είναι καλή, η προγεστερόνη σου 21η μέρα του κύκλου είναι καλή και FSH 2η μέρα του κύκλου είναι καλή, και όλα τα υπόλοιπα που φαντάζομαι έχεις ελέγξει έχεις τις κάτωθι επιλογές:

1ον: Με τεστ ωορρηξίας ΚΛΙΑΡ ΜΠΛΟΥ ψηφιακό, μόνο αυτό εμπιστεύομαι, μόλις δεις το χαμογελάκι 2 μέρες σεξ αχαλίνωτο (έτσι έμεινα 2 φορές φυσιολογικά εγώ με την πρώτη, άσχετα αν παλλινδρόμησαν κλπ) ή

2ον: Παρακολουθείς κύκλο με γιατρό σοβαρό και κάνεις κανονικά σεξ με τον άντρα σου, άντε να κάνεις και καμιά πρεγκνυλ για να σπάσει ελεγχόμενα το ωάριο και να επιδοθείς στο άθλημα επικεντρωμένα.

3ον: Παρακολουθείς τον κύκλο με γιατρό σοβαρό και παίρνεις και κλομιφένη για να ενισχυθεί η ωορρηξία σου και να κάνεις πλέον του ενός αυγουλάκια, όταν έρθει η ώρα σου λέει ο ντοκ κάνεις και την πρεγκνυλ και πάλι σεξ κλπ

4ον: Πας για σπερματέγχυση πρώτα σε φυσικό κύκλο, χωρίς φάρμακα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

5ον: Πας για σπερματέγχυση με κλομιφαίνη, όχι φάρμακα εξωσωματικής, έλεος

6ον: Αν δεν πιάσουν όλα τα παραπάνω πας για εξωσωματική κατευθείαν, ή σε φυσικό κύκλο αν δεν θες φάρμακα ή την κλασσική με τα φάρμακα κλπ

Διαλέγεις και παίρνεις και φυσικά όχι μόνη σου, με τον αντρούλη σου και έναν καλό γυναικολόγο που θα σε καθοδηγήσει.

Επειδή ξέρω ότι έχεις κουραστεί και θέλεις να κάνεις κάτι και όχι απλά να περιμένεις, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις την επιλογή Νο3 ή Νο5 για κάτι πιο δραστικό. Βέβαια στην επιλογή Νο 3 το κόστος είναι μικρότερο, μπορείς να το κάνεις 2 με 3 κύκλους ή και περισσότερους, ξέρει ο ντοκ κλπ, ενώ στη σπερματέγχυση παίζει και το οικονομικό, πόσες να κάνεις πια……

Μήπως λοιπόν να ξεκινήσεις έτσι με κλομιφαίνη και παρακολούθηση για κάποιους μήνες, πόσους μπορείς δεν ξέρω, θα σου πει ο ντοκ!!!!!!!!!!!!!!

Είμαστε όλοι καλά Δόξα τον Θεό!!!!!!!!!


DhOkp2.png

MSMSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά με διαφώτισες και με ενημέρωσες πάρα πολύ με όλα αυτά που έγραψες και τα εξέφρασες και πολύ κατανοητά γιατί είμαι ψιλοάσχετη σε αυτά!

Σου έκανα copy - paste και την συνέχεια της ιστορίας μου (πριν ξέχασα γιατί ήταν σε άλλο μήνυμα)

Καλησπέρα Ζένια μου! Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα μου!

Κι εγώ είμαι μια χαρά στις εξετάσεις μου απλώς είχαμε θέμα με το σπέρμα! Τώρα ευτυχώς το διορθώσαμε! Απλώς δε θέλω να κάνω σπερματέγχυση γιατί θεωρώ ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες και δε θέλω να πάρω και φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας γιατί φοβάμαι μη χαλάσει και ο κύκλος μου και η ωορρηξία!

Επειδή τον γιατρό που μου σύστησε σπερματέγχυση δεν τον πολυεμπιστεύομαι και τον βλέπω σαν έμπορο πήγα στον προηγούμενο μου γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη και μου είπε ότι εφόσον τώρα διορθώσαμε τα θεματάκια μας να προσπαθούμε ήρεμα μόνοι μας 9-12 μήνες και μετά εξωσωματική! Ούτε αυτός πιστεύει πολύ στις σπερματεγχύσεις, θεωρεί λάθος να πάρω φάρμακα εφόσον η ωορρηξία μου είναι μια χαρά και πιστεύει ότι τζάμπα θα χαλάσουμε και την ψυχολογία μας!

Να σου πω προς το παρόν σκέφτομαι να κάνω αυτό που μου είπε ο δεύτερος γυναικολόγος αν και έκλεισα και ραντεβού με επιτροπή σπερματέγχυσης σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη!:wink::wink::wink:

ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ! Μόνη μου δε μπορώ να αποφασίσω κάτι!

Σε εσάς ποια είναι η ιστορία σας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ΙΟΑΝΝΑ μου ότι για να μην μπλεχτείς από τώρα με τα φάρμακα της εξωσωματικής αλλά και για να προσπαθείς και να πεις ότι οκ κάνω και κάτι, να αισθάνεσαι ότι έχεις και μια βοήθεια βρε αδελφέ, κάνε παρακολούθηση κύκλου με γυναικολόγο με κλομιφαίνη, πρόσεξε γιατί λεπταίνει σε ορισμένες περιπτώσεις το ενδομήτριο, να σε καθοδηγήσει κατάλληλα ο γιατρός.

Δηλαδή αυτούς του 9-12 μήνες που σου είπε ο ντοκ κάντε και αυτό με την κλομιφαίνη ρε παιδί μου, μην είστε και εντελώς "μόνοι", σου ξαναλέω πόσο καιρό μπορείς να πάρεις κλομιφαίνη δεν ξέρω, θα σου πει ο ντοκ.

Εγώ έτσι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου, στο τέλος πριν την εξωσωματική, έξω από εδώ φτου φτου, θα έκανα και 2-3 σπερματεγχύσεις και μετά βουρ για εξωσωματική.

Πως το βλέπεις αυτό που σου λέω;;

Ενδομητρίωση κλπ παίζει να έχεις;; σου έχει πει κανείς κάτι;;


DhOkp2.png

MSMSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...