Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Και εγω ειμαι λατρης των λαχανικων. Σημερα εβαλα σε ενα ταψακι πατατα, αρακα,καλαμποκι, μπροκολακι,μανιταρια και καροτο. Ετριψα φρεσκια ντοματα,λίγο νερακι,ελαχιστο ελαιολαδο αλατι,πιπερι και στο φούρνο. Εγινε λουκούμι.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραιες οι ιδεες σας ακομα και για το παιδι ! Ακομα μαγειτευω ξεχωριστα. Εσειςπου εχετε παιδακια ποτε ξεκινησατε κανονικα να τρωνε τα δικα  μας φαγητα; Αφηστε που ακομα αλεθω...


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rosali said:

Αχ, τώρα που μου το θυμήσατε, έχω να κάνω κι εγώ αυτήν την εξέταση με την καλλιέργεια! Την είχα ξεχάσει τελείως και θα λήξει η συνταγή! Να δω μήπως πάω αύριο!

Μουστοκούλουρο, βρέθηκες στο στοιχείο μου! Εγώ όλο νηστίσιμα και χορτοφαγικά μαγειρεύω! Δεν μου αρέσει γενικά το κρέας και το αποφεύγω (να πώς εξηγείται και η χρόνια αναιμία). Μια πολύ καλή ιδέα είναι οι κρέπες με λαχανικά. Φτιάχνεις κλασικές κρέπες στο τηγάνι και μετά σωτάρεις σε ένα βαθύ τηγάνι κρεμμύδι, λάχανο ψιλοκομμένο (όπως όταν το κόβουμε σαλάτα), καρότο τριμμένο, μανιτάρια κομμένα (αν θες), κολοκυθάκι τριμμένο (αν θες, εγώ δεν βάζω τώρα γιατί είναι εκτός εποχής), μέχρι να μαραθούν, προσθέτεις αλάτι και πιπέρι, το κατεβάζεις από τη φωτιά και προσθέτεις και μπόλικο τριμμένο τυρί (φέτα και όποιο κίτρινο τυρί σου αρέσει). Γεμίζεις τις κρέπες, τις τυλίγεις σε ρολά και τις τοποθετείς σε λαδωμένο ταψί τη μια δίπλα στην άλλη. Τις πασπαλίζεις στο τέλος με τριμμένο κίτρινο τυρί και τις ψήνεις λίγο στο φούρνο να λιώσει και να ροδίσουν ελαφρώς. Τέλειο φαγητό!

Και πράσο μπορείς να βάλεις. Ταιριάζει πολύ και αυτό και το ξέχασα!

Τελειο φαίνεται μου τρέχουν τα σάλια!!

45 minutes ago, kat21 said:

Γεια σας!! Έκανα κ εγώ το Σάββατο καλλιέργεια κολπικού , ούτε που κατάλαβα... Μόνο μπατονετα.αχ αυτό το ουρεοπλασμα είχα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κ δεν έφυγε παρόλες τις αντοβιωσεις. Μπορεί να το έχω ακόμα. Ήταν καθυσηχαστικη πάντως. Εγώ κάνω ανά 15 μέρες πολλές εξετάσεις αλλά είναι λόγω του ιστορικού. Moustokoulouro κάποιο λαδερο η τύπου μπριαμ?

Μπορεί να κάνω τις κρέπες τις rosali.. Αλλιως αρακά ή φασολάκια!!!

Ευχαρίστω!!!!!!!!

26 minutes ago, Karmaki said:

Και εγω ειμαι λατρης των λαχανικων. Σημερα εβαλα σε ενα ταψακι πατατα, αρακα,καλαμποκι, μπροκολακι,μανιταρια και καροτο. Ετριψα φρεσκια ντοματα,λίγο νερακι,ελαχιστο ελαιολαδο αλατι,πιπερι και στο φούρνο. Εγινε λουκούμι.

Μμμμμμ ωραίο κι αυτόοοοο!!!! :)

Καλέ εσείς έχετε φαντασία!!!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Μουστοκουλουρο στην 1η εγκυμοςυνη στο πρωτο τρίμηνο εχασα 4 κιλα κ μετα μεχρι το τελος πηρα 22 τα οποία εχασα 10 με το που γέννησα κ τα αλλα 12 μετα απο 1 χρονο με παιδεψαν οπως καταλαβαίνεις κ με αγχώνει το θεμα κιλών..

Τωρα ξεκίνησα με 57 +3 ήμουν απο τα κανονικα μου κ εχω παρει ηδη 5 κιλα ειμαι 62....

Εγω τρώω πολυ απέξω μιας κ δνε πολυ μαγειρεύω δεν ειμια καθολου της κουζίνας...

Τιτιν εγω σταματησα να αλέθω οταν ηταν 10 μηνων περιπου....κ απο 12 μηνων τρωει δικο μας φαγητο αλλα εγω δεν βάζω αλάτι στο φαγητο μας γτ δεν μας αρεσει.

Κολπικη καλλιέργεια ειχα κανει κ εγω μονο με μπατονέτα δεν βάζουν σε έγκυο κόλποδιαστολεα.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολες λεπτές ξέκινήσατε ..  νομιζω είμαι η μόνη που είχα 6 μπροστά..

Εγώ είμαι ήδη 68 και ξεκινησα 65 ..  ξεκινησα με πολλα ++++ παραπανω απ τα κανονικά μου, λογω καλοκαιρινων διακοπών τον Αυγουστο , διακοπών στη κρήτη 2 βδομαδες τον σεπτεμβρη και διακοπής τσιγάρου τον Οκτωβρη.. Ετρωγα 3 μηνες σερι..χαχαχα

Μ αρεσω στα 56-58 και όχι λιγοτερο.. ετσι μου λένε όλοι βασικα γιατί πανω είμαι λεπτή κι έχω μεγάλες πλάτες και οταν αδυνατίζω περισσοτερο πεταγονται κοκκαλα στα χερια και πισω ωμοπλάτες πλευρα κτλ..  

Δηλ είμαι ήδη στα +10 απ τα καλά μου..

Θα τα χάσουμε μετά ... Δε βαριέσαι..

Και τι παραγγέλνεις? Μαγειρευτά? Η όλο πιτσες και σουβλάκια? Εμείς τρώμε μια φορά τη βδομάδα έξω για να βγαίνουμε και λίγο απ το σπιτι.. ντελιβερι σπάνια..

Η ποιοτητα του φαγητού που τρώω είναι καλή δηλαδή απλά τρώω πολύυυυυ.. Πάντα έτρωγα πολύ αλλά ο μεταβολισμός αλλάζει με τα χρόνια..


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Μετά τον χρόνο σταμάτησα να αλεθω αλλά ακόμα τα πολύ στεγνά φαγητά δεν τα τρώει οπότε ορισμένες φορές του φτιάχνουμε ακόμα ξεχωριστό γιατί είναι κ μινιον κ ολιγοφαγος γενικά!


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kat21 said:

Γεια σας!! Έκανα κ εγώ το Σάββατο καλλιέργεια κολπικού , ούτε που κατάλαβα... Μόνο μπατονετα.αχ αυτό το ουρεοπλασμα είχα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κ δεν έφυγε παρόλες τις αντοβιωσεις. Μπορεί να το έχω ακόμα. Ήταν καθυσηχαστικη πάντως. Εγώ κάνω ανά 15 μέρες πολλές εξετάσεις αλλά είναι λόγω του ιστορικού. Moustokoulouro κάποιο λαδερο η τύπου μπριαμ?

Δεν είχες πρόβλημα λόγω του ουροεοπλάσματος σωστα??

 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, moustokoulouro είπε:

Ολες λεπτές ξέκινήσατε ..  νομιζω είμαι η μόνη που είχα 6 μπροστά..

Εγώ είμαι ήδη 68 και ξεκινησα 65 ..  ξεκινησα με πολλα ++++ παραπανω απ τα κανονικά μου, λογω καλοκαιρινων διακοπών τον Αυγουστο , διακοπών στη κρήτη 2 βδομαδες τον σεπτεμβρη και διακοπής τσιγάρου τον Οκτωβρη.. Ετρωγα 3 μηνες σερι..χαχαχα

Μ αρεσω στα 56-58 και όχι λιγοτερο.. ετσι μου λένε όλοι βασικα γιατί πανω είμαι λεπτή κι έχω μεγάλες πλάτες και οταν αδυνατίζω περισσοτερο πεταγονται κοκκαλα στα χερια και πισω ωμοπλάτες πλευρα κτλ..  

Δηλ είμαι ήδη στα +10 απ τα καλά μου..

Θα τα χάσουμε μετά ... Δε βαριέσαι..

Και τι παραγγέλνεις? Μαγειρευτά? Η όλο πιτσες και σουβλάκια? Εμείς τρώμε μια φορά τη βδομάδα έξω για να βγαίνουμε και λίγο απ το σπιτι.. ντελιβερι σπάνια..

Η ποιοτητα του φαγητού που τρώω είναι καλή δηλαδή απλά τρώω πολύυυυυ.. Πάντα έτρωγα πολύ αλλά ο μεταβολισμός αλλάζει με τα χρόνια..

Θα τα χασεις μετά!Θα συμφωνησω πως ο μεταβολισμος αλλάζει και οι καυσεις γινονται με πιο αργο ρυθμο.Απο τη στιγμή που  η ποιότητα του φαγητου σου ειναι καλη , που ειναι το Α και το Ω οταν θα ερθει η ωρα θα τα χασεις μια χαρά!!!Το πολυ πολυ οταν ερθει εκεινη η φαση να μειωσεις τις ποσοτητες των γευμάτων σου και να τα αυξησεις λιγο για να μην πεινας στο ενδιαμεσο ! 

Και εγω δεν ειμαι εξπερ στο φαγητο, δεν τα κανω ολα τελεια, πειραματίζομαι και το προσπαθώ γιατι το σπιτικο φαγητο για εμενα ειναι το παν από αποψη υγειας, υλικών που χρησιμοποιουμε, τρόπο μαγειρέματος κλπ. Εχω κανει κατι εκτρωματικά πραγματα τι να σας λέω..ομως μια, δυο, τρεις τα καταφερα.Εννοειται ξετρελαινομαστε για το ετοιμο που και που αλλά με μέτρο.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Titin said:

Ωραιες οι ιδεες σας ακομα και για το παιδι ! Ακομα μαγειτευω ξεχωριστα. Εσειςπου εχετε παιδακια ποτε ξεκινησατε κανονικα να τρωνε τα δικα  μας φαγητα; Αφηστε που ακομα αλεθω...

Γιατι καλε παιδεύεσαι ετσι; εγω στο χρονο (λιγο μετα ; ) σταμάτησα να φτιάχνω αλλο φαγητο. 

Κρατάω ακομα το αλατι βεβαια αλλα αυτο ειναι καλο για ολους μας.

 

κομματια άρχισα να δοκιμάζω οταν ήταν 9 μηνων αλλα τα Πολυ μαλακα μονο. Τα αλεσμένα τα κόψαμε στους 11 μηνες (έπαθε μια βαρβατη γαστρεντερίτιδα, 20 μερες δεν έτρωγε τπτ κ αρνήθηκε να ξαναβάλει αλεσμένο στο στομα του). "Ξερά" κρέατα τον ζορίζουν ακομα ομως. Βεβαια ειναι λιγο πισω στα δοντια (τα περιασοτερα της ηλικιας του εχουν βγάλει 16 ισως κ πιο πολλα ο δικός μου τωρα βγάζει το 14ο) μαλλον επηρεάζει κ αυτο. 


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι δεν επηρέασε πουθενά το ουρεοπλασμα. Κ εγώ ξεκίνησα 60 κιλά κ είμαι +3 ήδη. Κ είχα χάσει και 4 κιλά πήγαινα σε διαιτολόγο μέχρι την εγκυμοσύνη. Στα κανονικά μου είμαι στα 55. Αυτές τις μέρες έφαγα απέξω αλλά γενικά το προσπαθώ ( λέμε τώρα!!!)


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sirena είπε:

Όσο για ραγάδα η Μυρτώ είχε βγάλει 7 μηνών... Γενικά είναι δυσκοιλια.  Καμία εβδομάδα με αλοιφή και έστρωσε της έβαζα και λαδάκι στον πωπω. Ο φυσικός πορτοκαλί μας έσωσε εμάς 

Σε ευχαριστώ πολύ...Του δίνω χυμό κ εγώ .... Εύχομαι να του περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μουστοκουλουρο πίτσες σουβλάκια μακαρονάδες κ καποιες φορες μαγειρευτά..

Καρμακι ξερω να μαγειρεύω κ πολυ νόστιμα απλα δεν μαρεσει καθολου η μαγειρική...ο άντρας μου ηθελε να παω σε σχολή σεφ γτ μαγειρεύω τοσο νόστιμα αλλα ειναι κατι που το κανω με το ζόρι....


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2017 at 4:58 PM, moustokoulouro said:

θα πάω orchestra, benetton και H&M.. Ετσι κι αλλιώς mall θα πάω που τα έχει ολα

γεια σας κορίτσια!!!!
αρχιζω την ανασκόπηση μιας και δε μπαινω καθημερινα (αλλα θελω βεβαια)
orchestra δεν εχει το mall, εχει το avenue
 

On 2/16/2017 at 6:47 PM, Quinsey said:

Ο δικος μου παλι στο πάρκοκρεβατο να κάτσει ουτε για πλάκα... παλαβωνε στο κλαμα κ προσπαθουσε να το ανατρέψει :)

πιο ήσυχα καθοταν στο πάτωμα... δεν ξερω αν ειναι θεμα συνήθειας ή παιδιου (εγω το ειχα απο πριν γεννηθεί ) αλλα με το που σηκώθηκες ορθιος "πάλευε" να το "ανατρέψει" (!)

Ααα πράγματι τα Benetton εχουν εξαιρετικα πραγματάκια κ σε καλές τιμές. Οτι εχω παρει το εχω καταβολευτει!

προσωπικα όσο ήταν μικρος ο γιος (ως 6-7 μηνων) δεν διαπραγματεύομουν οτιδηποτε μη 100% βαμβακερό.. σιγα σιγα περασαμε κ σε αλλα υφασματα αλλα για αρχη σε τοσο μωράκι κ ειδικα για ζιπουνακια κ τετοια δεν ήθελαν με τπτ να ρισκαρω αλλεργικές αντιδράσεις..

και ο δικός μου καθισε ελάχιστα... 
και οσο για τα βαμβακερά συμφωνώ πολύ πολύ!!!

On 2/16/2017 at 8:00 PM, Calliope* said:

Προσωπικά πάρκοκρεβατο δεν χρειάστηκα αλλα πηρα πάρκο κ το χρησιμοποίησα ελάχιστα γτ σηκωθηκε νωρις κ δεν ηθελε να κάθεται εκει μεσα.

Εμένα με βόλεψε το παρκοκρέβατο γιατι το επαιρνα σε διακοπές κλπ και τωρα το εχω αφησει μονιμα σπιτι των γονιών μου και οταν βρισκομαστε εκει ριχνει και καναν υπνο το μεσημερι
 

On 2/17/2017 at 2:41 PM, Calliope* said:

Λοιπον μια φίλη μου που γέννησε Ιούλιο θυμαμαι στη κλινική φορούσε στο μωρο λεπτό φορμάκι κ ζιπουνακι στο σπίτι ομως το ειχε γυμνό μονο πανα.

Σημερα εγινε ενα συμβάν που με στεναχώρησε δεν ξερω αν θα έπρεπε να σας το πω...Μια φίλη μου εγκυος η οποία την επομενη εβδομαδα θα εκανε καισαρικη έχασε το μωρακι της 37+ εβδ. Απλα χθες βραδυ δεν το αισθανόταν κ σημερα το εξακρίβωσαν.

και γω το πρωτο μεσα Ιουνιο το γεννησα... για να το βγαλω του φορυσα κορμακι κοντομανικο, ενα πολυ λεπτο βαμβακερο ζακετακι και κολανακι και βαμβακερο σκουφακι... γιατι θελουν λιγο για να συνηθισουν τη διαφορα θερμοκρασίας... αλλα απο το ιδιο κιολας βραδυ ειδα οτι εσκαγε και του φοραγα μονο κορμακι. σκεπασμα σεντονακι... σπανια του εβαζα το κουβερτακι που ηταν πιο λεπτο απο πικε
τωρα για τη φιλη σου... δεν εχω λόγια... κριμα πραγματικα, σφιγγεται η ψυχη μου με κατι τετοια...
 

On 2/17/2017 at 3:18 PM, kat21 said:

Λοιπόν εγώ το πρώτο γεννήθηκε Ιουλίο κ τον έβγαλα με παντελονάκι πουκαμισακι! Gentleman! Γενικά τον είχα με ζιπουνακια αμανικα ή κοντόμανικα κ υφασμάτιν κουβέρτα κι ( όχι Πικέ πιο λεπτό,) η σεντονακι. Ε

ναι ναι πολύ ωραια!!!!

On 2/17/2017 at 8:48 PM, Στελλινα 1987 said:

Σημερα εκανα κ την αυχενικη επιτελους!!! Ολα τελεια!! Υπερκινητικο ηταν ολο γυρω γυρω εκανε, εσπρωχνε με τα ποδισ του δεν ξερω κ εγω τι..μας τεντωσε το χερακι του σαν να μας χαιρετουσε με ανοιχτη ολη την παλαμη κ ξεχωριζαν τα δαχτυλακια του κ πιπιλουσαμε το δαχτυλακι μας...

Μπράβο για την αυχενική!!!
 

On 2/16/2017 at 5:38 PM, Karmaki said:

Το παρκοκρέβατο μετα απο ολα οσα ειπατε, και απο μια ερευνα που εκανα θα αγοραστει οπως και δήποτε!Μόνο θετικά σχόλια εχω διαβάσει ειδικα για το δυο επιπέδων,με καλο σκληρο στρωματακι για να εχει και τη χρηση κουνιας για ύπνο. Σιγουρα θα το αγορασω γιατι μπορεις να το παιρνεις και μαζι σου πχ στο εξωχικο.Προσπαθω να μαθω κάποια πρακτικα -λειτουργικα θέματα των πραγματων που θα χρειαστουν ωστε όταν ερθει η ώρα να πάω στα μαγαζιά να μην αφησω τους πωλητές να κανουν μονόλογο προσπαθόντας να με πείσουν ωστε να πουλήσουν. Θέλω να έχω κάποιες γνωσεις ακόμα και για τα υλικά που είναι φτιαγμένα.Φυσικα ακομα ολα μου φαινονται κινέζικα  ομως που θα παει..όλα με το χρονο τους.Η εμπειρια σας βοηθα πραγματικα πάρα μα πάρα  πολύ εμας τις πρωτάρες.

ναι συμφωνώ για παρκοκρέβατο 2 επιπέδων με κανονικό στρώμα γιατι θα σου χρησιμεψει και μετα... απλα δε χρειαζεται να το παρεις απο τωρα... εμενα προσωπικα ο δικός μου στο πορτ μπεμπε χωρεσε μονο μεχρι 1,5 μηνών οπότε μετα ηταν αχρηστο, ενω το λικνο δεν το χρησιμοποιησα καθολου μιας και ειχαμε κολησσει την κουνια την κανονικη στο κρεβατι μας (αυτο με βολεψε τρελα στον θηλασμο)

On 2/17/2017 at 11:13 AM, Karmaki said:

Nαι ακριβως καπως ετσι, δεν μπορουσα να διακρινω υφανση απο το τζάμι. Είμαι και λίγο εώς εντελώς άσχετη απο αυτά. Ίσως οταν ερθει εκείνη ώρα αν ρωτήσουμε και κάποια μαία να μας διαφωτίσει. Δεν έχω και ούτε μία γνωστη που γεννησε καλοκαίρι!!

αχ ουτε εγω ξερω την υφανση και εχω τετοιο κουβερτακι, δεν ξερω πως το λενε ομως... μου το ειχαν φερει

 

On 2/17/2017 at 3:25 PM, Titin said:

Θα σου πω το κλισε οτι ολες εχουν γαλα. Απλα θα σας συμβουλευα να ενημερωθειτε πολυ πολυ καλα για το θηλασμο, να ειστε ετοιμες να αντιμετωπισετε και τον κοσμο και τις δυσκολιες που εχει ο θηλασμος. Υπαρχουν πολλες ομαδες και στο FB που πραγματικα βοηθανε σου λυνουν οτι απορια και αν εχεις. Εγω δεν ηξερα και δεν τα πηγαμε καλα. ΜΑκαρι καποιος να μου ειχε πει να μπω να ενημερωθω. Ελπιζω στο δευτερο να ειναι αλλιως. 

ναι ναι εχεις δικιο, ενημερωση χρειαζεται και υπομονη την πρωτη βδομάδα με 10 μέρες... και γω ειχα παει και σε σεμιναρια κλπ και στο μαιευτηριο που ηταν πολυ υπερ του μητρικου θηλασμου ερχοντουσαν 2 φορες τη μερα οι μαιες για να με βοηθησουν στο πως πιανει το μωρο κλπ και να μου δειξουν διαφορες στάσεις... αυτο που με βόλψε παρα πολύ επειδη εκανα και καισαρικη ηταν το μαξιλάρι θηλασμου... το εβαξα γυρω μου, ακουμπουσα το μωρο πανω και ουτε η τομη με πονουσε ουτε ραμματα ουτε μου βαραινε τα χερια ου ειχα τον ορο κλπ.... το συστηνω ανεπιφυλακτα

On 2/18/2017 at 0:06 AM, kat21 said:

Κρίμα calliope για το ζευγάρι σίγουρα είναι πολύ επώδυνο.. Είναι κάποιες παθήσεις που σχετίζονται με τον εμβρυϊκό θάνατο... Πάκετο..Εγώ είχα μία πάθηση που λέγεται χολοσταση κύησης που συνδέεται με ένα σύνδρομο που έχω (έλλειψη ενζύμου) κ για αυτό γέννησα πρόωρα γιατί αν οι τιμές περάσουν κάποιο όριο η μήτρα γίνεται τοξική κ πολύ επικίνδυνη για το έμβρυο. Μερικές φορές εμφανίζεται αργά κ παραμένει αδιαγγνωστη.κ τώρα έχω 90%πιθανοτητες να το πάθω. Είναι κι άλλες παθήσεις αλλά δεν τις ξέρω.

για πες λιγο... τη χολόσταση πως την ανακάλυψες??? τι συμπτώματα είχες???
 

20 hours ago, moustokoulouro said:

Το σίδηρο πως το πίνετε?? Μου είπαν νηστική και 1,5 ώρα πριν φάω κάτι με ασβέστιο.. Πως θα γίνει αυτό?? Αν το πίνω το πρωί δε γίνεται να περιμένω 1,5 ώρα μέχρι να φάω πρωινό... και μετά δεν είμαι ποτέ νηστική :-D

εγω ακομα δεν παιρνω σιδηρο σε αυτη την εγκυμοσύνη... στην προηγουμενη παντως που ειχα συμβουλευτει και διαιτολόγο μου ειχε πει να τον παιρνω 10-11 το πρωι μαζι με πηγη βιταμίνης C (πχ μερικες φράουλες, 1 ακτινίδιο, μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι κλπ) γιατι γινεται ετσι η καλύτερη απορόφηση... και οντως 1,5 - 2 ωρες πριν και μετα τίποτα σε ασβεστιο (πχ γαλα - τυρι)

16 hours ago, Rosali said:

Αχ, τώρα που μου το θυμήσατε, έχω να κάνω κι εγώ αυτήν την εξέταση με την καλλιέργεια! Την είχα ξεχάσει τελείως και θα λήξει η συνταγή! Να δω μήπως πάω αύριο!

Μουστοκούλουρο, βρέθηκες στο στοιχείο μου! Εγώ όλο νηστίσιμα και χορτοφαγικά μαγειρεύω!

εμενα ακομα δε μυ εχει γραψει τετοιες εξετάσεις... θα τον ρωτησω τριτη που εχω ραντεβου
καιοσο για τα χορτοφαγικα... εμενα αμα ο αντρας μου δεν εχει κρεας σχεδον καθε μερα... μιλαμε χαμός! μου λεει που ειναι το φαι!?!?!!?

16 hours ago, Titin said:

Ωραιες οι ιδεες σας ακομα και για το παιδι ! Ακομα μαγειτευω ξεχωριστα. Εσειςπου εχετε παιδακια ποτε ξεκινησατε κανονικα να τρωνε τα δικα  μας φαγητα; Αφηστε που ακομα αλεθω...

εμενα ο δικος μου δεν ηθελε καθολου τα αλεσμενα... γινοτανε χαμος... οπότε ξεκινησα νωρις να του δινω και διαφορα... και σχεδον 10 μηνων ετρωγε και κανονικα και αλεσμενα (πχ το μασχαρι κλπ) και απο κει γυρω στον χρονο ξεκινησε να τρωει τα φαγητα μας (ετσι κι αλλιως δε βαζουμε αλατι κλπ) βαζει ο καθενας στο πιατο του.


ουφ τελειωσα την ανασκόπηση
ελπιζω να ειστε ολες καλα

  • Μου αρέσει 2

nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Karmaki είπε:

Νόμιζα πως η καλλιέργεια ειναι μία , δειγμα απο τράχηλο και από κόλπο. Μάλλον τα έχω μπερδέψει λίγο εώς πολύ. Καθαρη βγήκε η εξέταση ναι. Νομιζω εξαρταται στον καθε γιατρο, εμενα μου ειχε πει θα κανουμε σε κάθε 3μηνο καλλιεργεια για  προληπτικούς λόγους επειδη πολυ απλα εχω ιστορικο με την προηγουμενη ατυχια, οποτε γενικα θελει να με προσεχει. Καποιες δεν κανουν και καθολου, καποιες κανουν μια φορα,νομίζω δεν υπαρχει πρεπει σε αυτη τη εξεταση.

Τουλάχιστον μια φορά πρέπει να γίνεται!Παίρνουν απ τον τραχηλο αφου εκει ανιχνεύεται το ουρεοπλασμα.Εγω εκανα στην αρχή επειδή πέρυσι ειχα ουρεοπλασμα αλλά ευτυχώς εχει φύγει αν κ μου ειπε οτι κ στην εγκυμοσύνη παιρνεις αντιβίωση κ φεύγει. Είναι όντως πολύ ενοχλητικη εξέταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...