Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες από τα παλιά


thomai62

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια φασολακια σημερα

2μιση ειναι κ εμενα η μικρη μ μεσα στην τρελα ειναι..θελει να τα ξερει ολα..κ δεν της ξεφευγει τιποτα

Θωμαη κ εγω ψαχνω για δουλεια..ψαχνεις κατι συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω σπουδασει βρεγονηπιοκομος και δουλευα αρκετα χρονια σαν μπειμπισιτερ σε παιδοτοπο και 4 χρονια σε παιδικο σταθμο

αλλα τωρα οτι κατσει

 


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και από μενα

εδώ λενε σήμερα είναι του αγίου ιωαννη του ριγολόγου και δεν κάνει να τρως κρέας (κανονικά ουτε λάδι) οπότε φακες εμεις σήμερα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα..!!! ο ναι σημερα ειναι του αι γιαννη του ριγολογου εγω εκανα μπουρεκι σημερα..!!!!!δυο μερες εμειναν και εφυγε και ο αυγουστος πως περασε το καλοκαιρι πραγματικα δε το καταλαβα...!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά έκανες βικη μου , εγώ θα πάω τον άλλο μηνα για κουρεμα και όταν θα πάω στη Κύπρο θα ισιώσω το μαλλί με κερατίνι

κι εγώ κουνελάκι είχα σήμερα γιατί βαρεθηκα να βγω και το είχα έτοιμο του πεθεροθ χιχι

σήμερα ηρθε μια φίλη μου έχει ένα κοριτσάκι λίγο πιο μεγάλο από το μικρό ..εδώ και καιρό δεν τα πήγαιαν καλα αυτή ήταν συνέχεια στην ποδιά της μαμας της..τη προηγουμενη φορά και αυτή επαιξαν . την προηγούμενη φορά ήταν όμως καλύτερα γιατί τα πρόσεχε και λίγο ο άντρας μου και τα είπαμε καλύτερα αυτή τη φορά ήταν περισσότερο στα πόδια μας. είχαν και ένακαβγα γιατί έφερα ένα κομμάτι κουλουράκι στο μικρό, της μικρής της είχα ήδη δώσει και το έτρωγε, το πήρε η μικρή από το πιάτο πριν προλάβει ο δικός μου να το πάρει και έκλαιγαν..έβγαλε και μια επιθετικότητα ο δικός μου και η φίλη μου έλεγε είναι επειδή δεν πάει νηπιαγωγείο.

ήθελα να ρωτήσω εσεις που έχετε μεγαλύτερα παιδάκια είδατε μεγάλη διαφορα σε συμπεριφορά και αντίλληψη από τα 3 στα 3,5 ..πάντα μου λεει έχει διαφορά οι εξί μηνες και η μικρή τώρα κάνει αυτό ενώ πριν δεν τα έκανε και θα το δεις..εγώ από την άλλη βλέπω το δικό μου να κάνουν τα ίδια πράγματα και κάποιες φορές κάνει και κάποια ποθ η δικιά της δεν κάνει πχ να λύσει ένα παζλ με πιο πολλά κομμάτια και αυτή μοθ λεει βαριέται η δικιά μου τωρα γιατί το κάνει εδώ και καιρό στο σπίτι αλλά ρε κορίτσια δεν την έχω δει ποτέ να το κάνει...απλά βρισκω το δικό μου λίγο πιο αγριο μπορεί αυτό να είναι η φάση ή οντως το νηπιαγωγείο ή ο χαρακτήρας του τι να πω..δεν έχω δει ποτέ να γίνεται αυτή η διαφορά ποθ λεει

Link to comment
Share on other sites

Μππρει να ειναι 3εμενα αλλα σε αυτο που συμφωνω ειναι οτι 6μηνες κανουν διαφορα.δλδ μπορει η κορη της στα 3εκανε πιο λιγα απο τα 3,5.να συγκρινεις διαφορετικα παιδια ειναι ανουσιο.κ σιγουρα υπαρχουν κ διαφορες λογω φυλου.

Επιθετικοτητα μπορει να βγαζουν κ τα παιδια που πανε σχολειο,αλλα εκει υπαρχουν συνεπειες.εγω παρατηρω πιο πολυ διεκδικηση να πω παρα επιθετικοτητα απο τον ανηψιο μου πχ που ειναι μοναχοπαιδι κ δ εχει μαθει να μοιραζεται

Επισης κ η δικια μου εχει πολυ διαφορετικη συμπεριφορα σπιτι απο οτι εξω που ειναι πολυ μαζεμενη κ ντροπαλη.αντιστοιχα κ σε αλλα μερη.στο χωριο ξεσαλωνει με τον μικρο ξαδερφο.με τον μεγαλο παλι διαφορετικη συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η ηλικια των 3 με 4 ειναι η πρωτη εφηβεια λενε οποτε τα παιδια εχουν συμπεριφορα εφηβου 

και ενας μηνας κανει την διαφορα

το καθε παιδι εχει δικες του ξκανοτητες το βλεπω με τους γιους μου αλλα και λογω πειρας θα σου ελεγα οτι δεν εχει σχεση η επιθετικοτητα με το αν πηγαινει σχολειο το παιδι 

εχω δει παιδια που πηγαιναν απο μωρα σε σχολειο και ηταν πολυ επιθετικα

 


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αλλά δεν του κάνω κακό επειδή δεν πήγε φέτος;θα πάει βέβαια κάποιες δραστηριότητες γιατί θελβ να έχει ερεθίσματα.

Πφ κορίτσια σήμερα ήταν ανυπόφορος πήγαμε στην αστυνομία παραλίγο να τη γκρεμίσει πήγαμε στο φωτογραφείο το ίδιο και αν δεν του θυμωνα δεν θα καθόταν με τίποτα έκατσε μετά και μάλιστα βγάλαμε τέλεια όπως έπρεπε.

Στην πεθερά μου το ίδιο.σπιτι κτυπούσε με φορά το κεφάλι του στο τοίχο.αν δεν ήταν γενικά με άλλα θέματα ξύπνιο παιδί θα ανησυχούσα ότι έχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ροζουλινι δ υπαρχει σωστο κ λαθος.καθε οικογενεια κρινει με βαση τις αναγκες της. Πχ για εμας το οτι εχω ενα μωρο με προβληματιζε ενα παραπανω για τις ιωσεις.επισης απο τη στιγμη που δ εργαζομαι,αν δ δικαιουμουν κ να παει παιδικο,να πληρωνω 300€ ιδιωτικα δ θα το εκανα

Αν μιλαμε για ενα ακοινωνικοποιητο παιδι,που δ μιλαει κ η εναλλακτικη ειναι να μενει ολη μερα σπιτι ειναι διαφορετικα τα πραγματα

Προσωπικα δ ξερω αν συμφωνω κ με  τα τοσα πολλα χρονια στο σχολειο,με το προγραμμα,κ την προσπαθεια εκπαιδευσης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα 

μοσχαρακι λεμονατο με ρυζι 

ροζουλινι δεν σημαινει οτι εχει κατι το παιδι επειδη ειναι ζωηρο ή περιεργο να ανακαλυπτει

καλο θα ηταν να μαθει οτι οι πραξεις του εχουν συνεπειες μπορεις να του στερησεις κατι αγαπημενο οταν η συμπεριφορα του δεν ειναι καλη 

βικυ και εγω συμφωνω μαζι σου και εγω δεν τα εστειλα παιδικο και ο μεγαλος μια χαρα πηγε στο προνηπιο και θα ηταν καλυτερα αν η δασκαλα ηταν πιο συνεργασιμη


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ροζουλινι συμφωνω με τα κοριτσια ως προς τη συγκριση με αλλα παιδακια. Απο μηνα σε μηνα βλεπεις τεραστιες αλλαγες και επισης τα ερεθισματα που λαμβανει καθε παιδι ειναι διαφορετικα οπως και ο τροπος που τα "φιλτραρει". Εσυ σαν μαμα εχεις μπροστα σου πολυ χρονο να δουλεψεις με το παιδι σου, χωρις να επηρεαζεσαι απο τετοιου ειδους "παρατηρησεις". Αν ανησυχεις για κατι μιλα με παιδιατρο η παιδοψυχολογο αλλα σιγουρα σε αυτες τις ηλικιες ολα παιζουν, μονο οι πολυ ακραιες συμπεριφορες προβληματιζουν κ δν βλεπω ο γιος σου να εχει τετοιες. Οσο για το σταθμο, σιγουρα δεν του κανεις κακο, αποψη μου ειναι οτι ισως να ειχε κερδισει κατι στο θεμα της πειθαρχιας, αλλα και παλι ειναι μικρος και ως τα 4 θα δεις μεγαλη διαφορα σε αυτο το κομματι.

κατα τα άλλα, περναει ο καιρος.εγω δν μαγειρευω καθολου αυτες τις μερες γιατι τα παιδια πηγαινουν στις γιαγιαδες κ ετσι παιρνουμε φαγητο απο εκει! .ο μικρος μου αρχιζει παλι σταθμό αυριο...

Και μια ερωτηση..οσες θηλαζετε/θηλαζατε και ειχατε περιοδο, ειχατε σταθερο κυκλο?


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...