Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

Μην γκρινιάζετε εσείς που έχετε όλα τα κομφορ (σοβαρά το λεω).Εκεί την εγκυο έχω την εντύπωση ότι την προσέχουν περισσότερο αλλά ας μην ανοίξουμε αυτό το πονεμένο θεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα σας και απο μένα!!!

Χάθηκα πάλι αλλά λίγο η δουλειά, λίγο το Πάσχα στο χωριό, λίγο οι ετοιμασίες για τα γενέθλια του μικρού....έπεφτα απλά το βράδυ ξερή! Σας παρακολουθούσα αλλά δεν είχα κουράγιο να γράψω.

Δύσκολα είναι και με άλλο μωρό στο σπίτι...απορώ πως τα καταφέρνετε εσείς που έχετε και 2?? αφού όλη μέρα τρέχω, και τον μικρό σηκώνω αγκαλιά συνέχεια(δεν μπορώ να κάνω αλλιώς!) και το βράδυ με πιάνουν οι τύψεις ότι αυτό το σποράκι δεν το προσέχω όσο θα έπρεπε.

Κάναμε και εμείς αυχενική..Όλα καλά! Μας είπε κατά 80% κοριτσάκι αλλά δεν την πατάω αυτή την φορά. Και στο πρώτο έτσι μας είπε και μετά βγήκε ένας αγόραρος!! Επίσης μας το έβγαλε το σποράκι μια βδομάδα μεγαλύτερο οπότε η πητ πήγε 20/10

Όσο για κοιλίτσα και εμένα άρχισε να πετάγεται λίγο αλλά κρύβεται άνετα ακόμα απο τα ρούχα..και δυστυχώς δεν φαίνεται αρκετά ακόμα ώστε να μου δίνουν και καμια θέση στο αστικό.. :mad::mad:

@TatKono γέννεσις θα γεννήσεις? Και εγώ.. πότε έχεις ΠΗΤ είπαμε?

@Patousaki3 πότε γέννησες τον προηγούμενο παιδάκι σου? Ήσουν στις μανούλες Μαίου 2015? Νομίζω σε θυμάμαι απο εκεί...αλλά δεν είμαι και σίγουρη

 

@dimakiχαίρομαι που τα αποτελέσματα ήταν καλά... τώρα κοίτα να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη!

@Angela123 Καλωσήρθες! Όντως είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα Αγγλία, ειδικά εάν είσαι συνηθισμένος στα ελληνικά δεδομένα.. μια φίλη μου που είναι εκεί, κατεβαίνει συχνά Θεσσαλονίκη για τους υπερήχους.. και επίσης αποφάσισε να γεννήσει και εδώ. 

Σας φιλώ όλες... Καλη συνέχεια... :):):)


fMxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια 

Εμεις είχαμε γιατρό σήμερα , ευτυχώς όλα καλά ! Το εμβρυάκι κουνιόταν συνέχεια :) ειναι απίστευτο πραγματικά ! Συζητούσαμε και για τις επόμενες αιματολογικές και καπου εκεί μου ανέφερε και την καμπύλη ζαχάρου[που θα πραγματοποιηθεί αργότερα και.. αγχώθηκα! Ενδεχομένως γιατι μου είναι εντελώς άγνωστο ολο αυτο γιατι στην πρώτη εγκυμοσύνη ο τοτε γυναικολόγος δεν την ζήτησε αυτη την εξέταση . Για δώστε τα φώτα σας κορίτσια ! Επίσης ποση ζάχαρη ενδείκνυται να καταναλώνουμε τώρα ουτως ώστε τότε που θα πραγματοποιηθεί η εξέταση να μην δείξει κατι αντηχητικό ;  

@thessaloniki_mum δυσκολα με μωρο στο σπίτι δεν λες τίποτα ! και εγω κουράζομαι πάρα πολύ !!!


6bZGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Σημερα βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα του καρυοτυπου και ολα φυσιολογικα! :) μαθαμε και οτι ειναι κοριτσακι :) χθες νομιζω το ενιωσα πρωτη φορα.. δεν ξερω αν ηταν οντως γιατι ειναι λιγο νωρις.. ετσι οπως καθομουν ηρεμη ενιωσα σαν μπουρμπουληθρες στη κοιλια μου.. δεν εχω ξανανιωσει κατι παρομοιο ποτε.. τι λετε? Να ηταν το μωρακι μου? 

  • Μου αρέσει 1

nqrDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κοριτσαρες!πως είστε σήμερα σημερα εσείς και τα μπέμπακια σας?Εγώ είχα ραντεβού το πρωί με τη μαια.Ούτε που με εξέτασε, ούτε τίποτα. Μου πρότεινε να κάνω το εμβόλιο κατά του κόκκινη μετά την 20 εβδομάδα.Με τρόμαξε λέγοντας μου πως αν κολλήσει το μωρό όταν γεννηθεί μπορεί να πεθάνει και έτσι σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω. Εσάς σας έχουν αναφέρει τίποτα οι γιατροί σας για αυτό το εμβόλιο κατά την εγκυμοσύνη? Μου είχε πει να κάνω και εμβόλιο κατα της γρίπης αλλά η εγκυμοσυνη δεν θα είναι τους χειμερινούς μήνες και έτσι δεν το κανω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο εμενα! Πως είστε; Ήρθαν τα παιδάκια μου απο τον παιδικό κ κοιμήθηκαν κ οι δυο ετσι κάθομαι κ εγω στον καναπε κ αράζω. 

@thessaloniki_mum το προηγούμενο παιδάκι μου το γέννησα Ιανουάριο 2015.  

@Angela123 ούτε ο νυν γιατρος μου ουτε ο προηγούμενος μου ειπαν να κανω τα εν λόγω εμβόλια. Ρώτα κ την παιδίατρο σου πριν να το κανεις. 

@Knock Knock μην αγχώνεσαι για την καμπύλη ζαχάρου. Απλα πας στο χημείο κ σου δίνουν να πιεις ενα ποτηρι κατι πολύ γλυκό κ περιμένεις 3 ωρες εκει. Καθε μια ωρα σου παίρνουν ούρα. Δεν σημαίνει οτι θα εχεις διαβήτη. Ειναι συνήθης εξέταση της εγκυμοσύνης. 

Link to comment
Share on other sites

@Patousaki3 σε ευχαριστώ για την απάντηση ! Καθε μια ωρα σου παίρνουν αίμα η δίνεις ούρα ; μπερδεύτηκα ! Επίσης αν καταναλώνονται τωρα γλυκα , ζάχαρη στον καφε η καμια coca cola ποτε ποτε σε λογικες ποσότητες ενδέχεται ακόμα και αυτα να προκαλέσουν αύξηση ζαχάρου ή πρέπει να παρεκραπεις πολυ για να συμβεί ; 

 

@Angela123 θα σε συμβούλευα να το ψάξεις το θέμα του εμβολίου για τον κοκκύτη σε περίπτωση που δεν έχεις αντισώματα απο ''πρόσφατο'' εμβολιασμό  . Η αλήθεια είναι πως τα βρέφοι εμβολιάζονται καποιους μήνες μετα την γέννηση με αυτο το εμβόλιο οπότε εαν η μητέρα κολλήσει και το μεταφέρει στο έμβρυο τότε αυτο παραμένει ακάλυπτο Επίσης τα  αντισώματα που θα παράγει ο οργανισμός σου θα περάσουν στο μωρό και θα το προστατεύουν εχω την εντύπωση μεχρι να είναι σε θέση να εμβολιαστεί το ίδιο . Τα ξέρω αυτα γιατι πρόσφατα κοιταξα πότε έκανα εγω το συγκεκριμένο εμβόλιο για να διαπιστώσω εαν εξακολουθώ να έχω αντισώματα . 


6bZGp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Knock Knock δεν εχει σημασια αν τρως υπερβολική ζαχαρη η οχι απλως συμβαινει πιο συχνα σε αυτες που τρωνε υπερβολική ζαχαρη καθ'όλη την εγκυμοσύνη.... Αν μεχρι στιγμής το Ζαχάρο σου ειναι φυσιολογικό δε χριαζεται να κανεις την μεγαλη καμπύλη ο γιατρός θα κρίνει...  Εμενα αιμα μου περνάνε αλλά και στις δυο εγκυμοσύνες την μικρη καμπύλη εκανα την 2ωρη δηλαδη. 

@Angela123 επειδη ημουν έγκυος οταν ηταν σε έξαρση η γρίπη των χοίρων υποχρεωτικά εκανα το εμβόλιο με εντολη και του γυναικολόγου αλλα και του ενδοκρινολογου (για να μη το κανει πηρα και δευτερη γνωμη).  Τωρα για το κοκκυτη ειναι δυο οι λόγοι που στο ειπε η υπαρχει κρούσμα εκει που βρίσκεσαι και θελει να σιγουρευτεί γιαυτο πρεπει να το κανεις η δεν εχεις εμβολιαστεί και δεν υπαρχει το αντισωμα στον οργανισμό σου αλλα για να το ξερει αυτο πρεπει να κανεις εξετάσεις αιματος που ελέγχουν ποια αντισώματα εχεις..... Ψάξτο λιγο παραπανω..... 

@Patousaki3 εμενα οταν γυρνάνε τα παιδια απο το σχολειο κοιμόμαστε ολοι μαζι!!!!  Δεν χαλάω ποτε τον μεσημεριανό μας υπνο


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Alekagala αρα προσοχη με την ζαχαρη! Να δουμε πως θα τα καταφέρω! Μεσημεριανός ύπνος με τα παιδιά;; Τέλειο!!! 

@Angela123 ακομα και αν εχεις κάνει το εμβόλιο να ξέρεις πως δεν παρέχει αντισώματα εφ ορου ζωής . Είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα 

 


6bZGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Είχα καιρό να μπω λόγω δουλειάς ... και σε μισή ωρίτσα που διάβασα τα καινούρια ποστ πήρα πολλές πληροφορίες!!! Μπράβο σας πάντως είστε πολύ ενημερωμένες!

Ερώτηση. Ξέρετε εάν στις καλοκαιρινές εκπτώσεις κάνουν έκπτωση κ τα μαγαζιά με παιδικά είδη (καροτσάκια κρεβατάκια κτλ); Εγώ σκεφτόμουν τότε να αρχίσω το ψάξιμο τον Ιούλιο περίπου ή λέτε είναι αργά;

Για τον διαβήτη κύησης μου είπε η γιατρός κου ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο και μου περιόρισε ήδη τη σοκολάτα σε μία φορά την βδομάδα (αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κρατηθώ...είμαι αρκετά γλυκατζού). 

Επίσης είπα σε κάποιους συναδέλφους στη δουλειά για την εγκυμοσύνη κ τώρα μέσα στον Μάιο σκέφτομαι να το πω κ στον προιστάμενό μου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

@dimaki χάρηκα πολύ με τα νέα σου...με το καλό το κοριτσάκι σου!

Κορίτσια εγώ διανύω την 14η βδομάδα κ δεν έχω καταλάβει τπτ...είναι φυσιολογικό λέτε;;;;.... ή να ανησυχήσω;;; πότε περίπου αρχίζεις να νιώθεις το εμβριάκι;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

travelM δε γνωρίζω αν έχουν εκπτώσεις και στα βρεφικά ήδη αλλά αν σε παρηγορεί και εγώ σκεφτόμουν κατά τον ιουλιο να ξεκινήσω τις αγορές. Δεν έχω πάρει κυριολεκτικά τίποτα ακόμα. Ίσως γιατί ακόμα και αν σκέφτομαι την εγκυμοσυνη μου καθημερινά,δε  έχω συνηδητοποιησει ότι θα έχω το μπεμπέ σε λίγους μήνες στο σπίτι μας!Νομίζω ότι στις 14 εβδομάδες είναι ακόμα νωρίς να αισθανθείς κάτι. Έχω ακούσει και για γυναίκες που αισθάνονται τις κινήσεις του μωρού στην 20 εβδομάδα και παίζουν ρόλο πολλά όπως πχ η θέση του πλακούντα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα - καλή βδομάδα - καλό μήνα!!!

@Knock Knock μην αγχώνεσαι για την καμπύλη ζαχάρου..απλά είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία. - τα τσιμπήματα πλέον νομίζω τα έχουμε συνηθίσει όλες! Δεν έχει νόημα το τι κάνεις πιο πριν..η εξέταση αυτή έχει να κάνει με το πως διαχειρίζεται ο οργανισμός σου σε βάθος χρόνου το ζάχαρο που λαμβάνεις. Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει απαραίτητα με το πόσα γλυκά τρως αλλά γενικότερα με την προδιάθεση του κάθε οργανισμού αλλά και με την κάθε εγκυμοσύνη. Εγώ ας πούμε τρώω πολλά γλυκά - δεν μπορώ χωρίς γλυκό - και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήταν όλα οκ.. σε αυτήν θα δούμε σύντομα!

@dimaki με το καλό το κοριτσάκι σου.. πιο ήσυχη τώρα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη.

@Patousaki3 μάλλον θα μπερδεύτηκα.. άλλο πατουσάκι θα ήταν τότε.. χαχαχα

@Angela123 όσο για το εμβόλιο του κοκκύτη, το έχω ακούσει και εγώ και απο φίλη Αγγλία και απο εδώ απο κάποιες. Θα ρωτήσω και την γυναικολόγο αύριο που θα πάμε να δω τι είναι και τι παίζει.

@travelM για πρώτη εγκυμοσύνη νωρίς είναι ακόμα... μην αγχώνεσαι!

Φιλιάα

  • Μου αρέσει 1

fMxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πως είστε; 

@Alekagala ο μεγάλος μου δεν κοιμαται το μεσημερι εύκολα. Ούτε εγω δηλαδή. Συνήθως κοιμαται ο μικρος. 

@travelM είναι καλα να ξεκινήσεις τον Ιούλιο. Θα εχεις χρόνο ακομα μπροστά σου. Απόλαυσε την πρώτη φορά με τα ψώνια!!!!! 

Αρχες Σεπτεμβρίου σκεφτομαι  να ετοιμάσω τη τσάντα για το μαιευτήριο. Θέλω να ειμαι έτοιμη αρκετο καιρό πριν. 

Τελος του μήνα εχω κ τη β επιπέδου. Ανυπομονώ!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο νωρίς για τη β' επιπέδου??? Ποσο εισαι τωρα? Εγω κλασικά στον 7ο παντα ολα ετοιμα θα στηθούν τα πάντα και η βαλίτσα θα φτιαχτεί....  Σκέφτομαι οτι μαλλον θα χριαστω και ριλάξ αυτη τη φορα αλλα ειμαι παντελώς άσχετη..... 

Ανυπομονω νάρθει η επομενη βδομαδα να μαθω το φύλο για να ετοιμάσω και τα ρουχαλακια.... Μαλλον θα παρω αλλη μια ντουλάπα γιατι δεν μας φτανουν....!!!! 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...