Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

1 hour ago, vikib είπε:

Νομιζω πρέπει να ξαναμιλήσεις με τον γιατρο σου, είναι ο μόνος που μπορεί να σου δώσει εξηγησεις

Ποσο μηδενική η χοριακη; 

Κ τι ήταν τελικά αυτό που έβλεπε σαν σακος; 

Το αίμα τόσο καιρό θα το πάρεις σαν περίοδο η σαν αποβολη; 

Δ θα σε ξαναδεί; 

Του μιλησα μου ειπε να με ξαναδει σε 15 μερες

Δε μου ειπε τιμη χοριακης μονο οτι ειναι αρνητικη

Λεει μηπως ειναι παλια εγκυμοσυνη τον ρωτησα για πολυποδα και λεει μη μπαινουμε σε χειρουργεια χωρις ΄λογο

Δεν εχω ιδεα για το αιμα σταματησε κανα δυο μερες τωρα


mfN3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 45 λεπτά , Antonia_GR είπε:

Του μιλησα μου ειπε να με ξαναδει σε 15 μερες

Δε μου ειπε τιμη χοριακης μονο οτι ειναι αρνητικη

Λεει μηπως ειναι παλια εγκυμοσυνη τον ρωτησα για πολυποδα και λεει μη μπαινουμε σε χειρουργεια χωρις ΄λογο

Δεν εχω ιδεα για το αιμα σταματησε κανα δυο μερες τωρα

Παλιά εγκυμοσυνη, με αρνητική χοριακη τώρα; τι να έγινε; κ πότε; δ ξερω, αλλα θα με αγχωνε η αβεβαιαοτητα

Μηπως να παρεις καμια γνώμη ακομη; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vikib είπε:

Παλιά εγκυμοσυνη, με αρνητική χοριακη τώρα; τι να έγινε; κ πότε; δ ξερω, αλλα θα με αγχωνε η αβεβαιαοτητα

Μηπως να παρεις καμια γνώμη ακομη; 

Δυο τεστ στο σπιτι αρνητικα χοριακη αρνητικη αλλα δε με φωτισε για αυτο που ειδε στον υπερηχο κι ετσι δεν ξερω. Δε μου ειπε και πολλα.Απο το αγχος μου εκανα σημερα τεστ και φυσικα αρνητικο εχω ομως αναγουλες υπνηλία ζαλαδες και πρησμενο στηθος που ποναει φρικτα αν ξαπλωσω μπρουμυτα η το πιεσω.

Ισως χρειαστει μια δευτερη γνωμη τι να πω εχω απογοητευτει διοτι δεν ξερω τι να σκεφτω


mfN3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα σας, είμαι καινούρια στην παρεούλα... Προσπαθώ με το σύζυγό μου για μωρακι γύρω στον 1 χρόνο και κάτι και ακόμη τπτ. 

Έχω κύκλο 25-26 ημερών και σήμερα είμαι στην 21η μερα. Το θέμα είναι ότι το πρωί ειδα υγρά όπως της ωορρηξίας πολύ έντονα και προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Τόσο πολύ όμως να καθυστερησε η ωορρηξία; :|

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xristiana_6 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σας, είμαι καινούρια στην παρεούλα... Προσπαθώ με το σύζυγό μου για μωρακι γύρω στον 1 χρόνο και κάτι και ακόμη τπτ. 

Έχω κύκλο 25-26 ημερών και σήμερα είμαι στην 21η μερα. Το θέμα είναι ότι το πρωί ειδα υγρά όπως της ωορρηξίας πολύ έντονα και προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Τόσο πολύ όμως να καθυστερησε η ωορρηξία; :|

γεια σου ! αμα εχεις κυκλο 25-26 ημερων δεν γινετε να καθηστερει η ωορηξια. λιγο πριν την περιοδο εμενα μου εμφανιζοντουσαν τετοια διαφανα υγρα παλι. εξετασεις εχετε κανει?τεστ ωορηξιας εχεις δοκιμασει?

εγω ειχα τον κυκλο σου κ εκανα ωορηξια 9-10 μερα συνηθως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας κορίτσια !! Τι κάνετε? Παρακολουθώ αραιά και που διάφορα θέματα του φόρουμ και έχω γράψει κάποιες φορές... Ήθελα να δω αν κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο..  Θα σας κουράσω λίγο... ΤΕΡ 12/8 είχαμε επαφές αμέσως μετά το τέλος της περιόδου  και γενικά αρκετες κατά τη διάρκεια του μήνα .. περιμένω τη Δευτέρα με σταθερό κύκλο 27 - 28 ημερών εδώ και 5 μήνες έχει σταθεροποιηθεί ( μόλις απεβαλα το άγχος για μωράκι) ... Λοιπόν μετά από 3 χρόνια ακαρπων προσπαθειών , διάφορες εξετάσεις,  όλες πολύ καλές... Τον Ιούλιο μου είπαν ότι πρέπει να κάνω υστεροσκοπηση λογο ενδομητρίου..  ήταν πολύ παχύ.. την έκανα και μου είπε ο γιατρός ότι είμαιστην αρχή της υπερπλασιας και ότι θα πρέπει να πάρω αντισυλληπτικά για 2 μήνες να το κρατήσουμε λεπτό... Και αυτό λογο του ότι έκανε ο σύζυγός σε συνεννόηση με το συγκεκριμένο γιατρό Σπερμοδιαγραμμα  ( καινούργιος γιατρός  για εμάς,  έχουμε ψαχτει πολυ μιας και δεν βγάζαμε άκρη πουθενά) και τον βγαλανε ότι έχει τερατοσπερμία και να πάρει κάτι βιταμίνες για 3 μήνες ( 210€ ) και μετά θα μπορούμε να κάνουμε παιδί,  και αυτό μάλλον λέει με μια μικρή βοήθεια ( Όχι λέει 100% απίθανο να συλλάβουμε φυσικά) αλλά πρέπει να πετύχουμε το ενδομητριο λεπτό να προλάβει να γίνει γονιμοποίηση και εμφύτευση διότι αν παχύνει δεν το δέχεται... Εγώ λοιπόν δύσπιστη σε όλο αυτό.. είδα και έναν άλλο γιατρό γνωστό από Αθήνα.. Ο οποίος πριν δει τα αποτελέσματα της εξέτασης, αφού με εξέτασε και είδε μόνο το DvD της υστεροσκόπησης μου λέει έχεις μια φλεγμονή και θα πάρετε μια αντιβίωση για 1 μηνα και όλα καλά  και ο σύζυγός είναι μια χαρά δεν έχει κανένα πρόβλημα... Έπαθα σοκ , λέω δε γίνετε τόσο μεγάλη διαφορά από γιατρό σε γιατρό?? Στο λοιπόν... μου λέει τώρα που έκανες και τη εξέταση να ξέρεις έχει καθαρίσει η μήτρα και θα μπορεί να είσαι και έγκυος τώρα που μιλάμε... ( αυτό έγινε εχθές..) Εντωμεταξύ η απορία μου είναι,  υπάρχει περίπτωση λογο εγκυμοσύνης να έχω ξιδες.. δηλαδή μετά  που θα φάω μου βγαίνει το φαγητό στο λαιμό και καίει και με ενοχλει και το στομάχι μου σχεδόν όλη μέρα.. αυτό γίνετε μια εβδομάδα τώρα αλλά εγώ λογο του ότι ήξερα ότι δεν μπορούμε να πιάσουμε με αυτά που μας είχαν πει δεν είχα δώσει βάση και λέω μάλλον κρύωσα...( Έχω και αέρια 2 μέρες τώρα,  συγγνώμη) Έχει συμβεί σε καμία βρε κόρες να είχε ξιδες στην αρχή της εγκυμοσύνης??? 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα σας, θα ήθελα να σας ρωτησω υπάρχει πιθανοτητα προωρης εμμηνόπαυσης στα 23? διότι έχω ανησυχήσει περισυ είχα Σεπτέμβρη 11 μέρες καθυστέρηση πηγα σε γυναικολόγο και δεν μ βρήκε κάτι στον υπέρηχο μετά από μήνες είχα καθυστέρηση 16 ημερών τον Μάιο και τώρα ξανά έχω καθυστέρηση 7 ημερών με συμπτώματα περιοδου και 3 αρνητικά τεστ επίσης παρατηρω εδώ και 5 χρόνια μια μαυρη τρίχα στο μάγουλο και έχω και μαυρες τρίχες γυρο από τον αμφαλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Καλημερα σας! Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας καθώς η απογοήτευση και η στεναχωρια μου είναι μεγάλη.. σήμερα έκανα ένα τεστ πρώιμης ανίχνευσης 3-5 μέρες πριν την αναμενόμενη περιοδο(κύκλος 28-30 ημέρες). Τελευταία περίοδος 11/4 και επαφές μέρα παρά μέρα από 22/4-29/4. Όλες τις μέρες από τις γόνιμες έως τώρα έχω πρήξιμο μεγάλο στη κοιλιά και τσιμπήματα, ενώ τις τελευταίες δυο μια μικρή αναγούλα.. πιστεύετε υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης η απλά θέλω να ελπίζω άδικα; Είναι η πρώτη μου προσπάθεια μετά διακοπή κύησης (τότε είχαμε πιασει με την πρώτη παιδάκι) και πίστευα ότι ίσως είμασταν πάλι τυχεροί και τα καταφέρναμε με την πρώτη.. 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κορίτσια , ήθελα απλά να κάνουμε παρέα για την αναμονή . Δεν περιμένω 17/11 !! :) είναι η πρώτη μας προσπάθεια με τον άντρα μου ! 27 χρόνων εγώ , 36 εκείνος . Το μόνο που νιώθω είναι πρησμένο στήθος :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...