Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Κορίτσια εννοείται μιλάω για το δικό μου παιδι όχι για εσάς. Το λέω για να αποφύγουμε τυχόν παρεξηγήσεις.

Αυτο για το κρεβάτι του ψυχολόγου σας φαίνεται πολυ μακρινό γιατί δεν είναι ενταγμένο στην ελληνική πραγματικότητα αλλα αν ζουσατε στην Αμερική θα το βλέπατε σε πόρτα παρά πόρτα. Και οι περισσότεροι ψυχιατροι όπως και ο Φρουντ πιστεύουν ότι όλα τα ψυχολογικά έχουν τις ρίζες τους στη βρεφικη ηλικία.

Κάθε μαμά και μωρο είναι ένα ξεχωριστό δίδυμο που λειτουργεί ανεξάρτητα άπο τα υπόλοιπα δίδυμα μαμάς-παιδιού. Στο δικό μας δίδυμο λοιπόν η μικρη απο 4 μηνών βιώνει άγχος αποχωρισμού και προσκοληση λίγο πρόωρα καθώς αλλα παιδιά βιώνουν αυτά τα συναισθήματα μετα τους 8-10 μήνες. Εγω σε αυτο το άγχος καλουμαι να ανταποκριθώ όπως θεωρώ καλύτερα για εκείνη για να το βιώσει πιο ανώδυνα. Αυτο το συγκεκριμένο συναίσθημα δεν είναι ένα καπριτσιο αλλα ένας πραγματικός φόβος θανάτου. (μπορείτε να βρείτε σχετική βιβλιογραφία). Επομένως μου είναι πολυ σκληρό να τη χειριστώ διαφορετικά.

Σχετικά με το ότι μετα δε θα φεύγει κτλ (έχω κι εγω παράδειγμα την αδερφή μου που ο ο γιος της είναι 4 και δεν φεύγει) εκει μιλάμε για καπριτσιο κι όχι για πραγματική ανάγκη. Και συνήθως είναι εξαιρέσεις. Συνήθως το παιδι φεύγει μόνο του όταν είναι έτοιμο.

Αυτο βέβαια δεν με κάνει να φοραω παρωπίδες και να πιστεύω ότι η κόρη μου έχει μόνο ανάγκες και δεν είναι τρομερά κακομαθημενο. Μου βγάζει το λάδι όλη μέρα και όλη νύχτα! Και πρέπει να μπουν όρια σε πολλα πράγματα!

Και η πλάκα είναι ότι λέω αυτά αλλα την πλειοψηφία των νυχτων κοιμάται στο κρεβάτι της. Η εξαίρεση είναι το δικό μας κρεβάτι κάποια βράδια που δε γίνεται αλλιώς και δεν ηρεμει με τίποτα. :rolleyes:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια εγώ τη μικρή την είχα μέχρι 6 μηνών στο δωμάτιο μας, στην κούνια της και τώρα είναι στο δωμάτιο της. Γενικά ποτέ δε με δυσκόλεψε με τον υπνο της. Καμιά φορά το πρωί ή το μεσημέρι την έπαιρνα στο κρεββάτι μας..Τώρα που είχα τον άντρα μου άρρωστο 3 εβδομάδες και δεν την έβαζα καθόλου μέσα μου έλειψε πολύ...

Σίγουρα η κάθε μητέρα ξέρει και νιώθει τι είναι καλύτερο για το μωρό της. Νομίζω μόνο ότι δεν πρέπει να παρασυρόμαστε μόνο από την αγάπη μας για αυτά, αλλά κάποια πράγματα να τα αντιμετωπίζουμε όπως "πρέπει" για το δικό τους καλό αργότερα..

Είμαι στην κατηγορία που χρειάζομαι το δωμάτιο μας μόνο για εμένα και τον άντρα μου (και φυσικά δεν εννοώ μόνο για το σεχ..)


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από εμένα!Είχα 4 μέρες να γράψω και μαζεύτηκαν πολλά νέα.Όπως σας είχα πει είχα την πεθερά μου από το Σάββατο γι αυτό δεν έγραφα.Έφυγε εχτές και στενοχωρήθηκε γιατί πέρναγε ωραία με τον μπέμπη.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Ντέλλα ,Τζιτζίνα ,Τζαμίν και Νίνα-Νάνα τελικά στον μπέμπη του δίνω γάλα .Δεν θέλω να τον αφήνω εντελώς νηστικό μέχρι το τελευταίο γεύμα.Ευτυχώς που το πίνει το γάλα.Νιώθω σαν να είναι στην α' βρεφική ηλικία.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νίνα-Νάνα και ο μπέμπης μου λέει ναι.Τα άλλα που λέει είναι ντα-ντα-ντα,γκα-γκα-γκα,τα-τα-τα, και άτα.Μαμά καθόλου.Και γω περιμένω το ΣΚ ,αλλά δυστυχώς τελειώνει γρήγορα.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Νίνα-Νάνα δεν μας έπρηξες καθόλου.Καλά έκανες και μας τα είπες γιατί τα έβγαλες από μέσα σου.Ο μπέμπης μου περίπου τα ίδια.Όταν έχουμε επισκέψεις και όταν βγαίνουμε βόλτα είναι Παναγία αλλά όταν είμαστε οι δυο μας δεν μπορεί χωρίς εμένα ούτε λεπτό.Στο πάρκο του και στην κούνια του κάθεται λίγο αλλά επειδή δεν μπορεί μόνος του για πολύ ώρα όταν κάνω σπιτικές δουλειές τον έχω δίπλα μου.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του ύπνου διαφέρει ο μπέμπης μου από την μπέμπα σου.Ο μπέμπης μου κοιμάται σερί.Ελεύθερο χρόνο έχω μόνο όταν έχω κάνει όλες τις σπιτικές δουλειές το πρωί.

Ντέλλα επειδή ο μπέμπης σου σε παίρνει από πίσω όπως έγραψες κάποια πράγματα κάντα όταν κοιμάται .


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Βιβή 1α χαρά η μπέμπα σου σε όλα που έγραψες.Το εμβόλιο της ηπατίτιδας ο μπέμπης μου δεν το έχει κάνει.Τον μπέμπη μου τον έχω στην κούνια του από 2 μηνών.Από 4 μηνών κοιμάται από τις 10 μέχρι τις 8 και μετά θα ξανακοιμηθεί μέχρι τις 9.30 ή 10.30.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Ντέλλα ο μπέμπης σου είναι ο ζωηρούλης του cafe μας.Ντέλλα και Νίνα-Νάνα να βάλετε στα καλώδια προστατευτικά.Μην τα αφήνετε τα μωράκια σας να τα πλησιάζουν.Ντέλλα ο μπέμπης σου πολύ προχωρημένο παιδάκι στο θέμα της κινητικής εξέλιξης.Για δεύτερο παιδάκι δεν σκέφτομαι ακόμα.Όταν γίνει ο μπέμπης 2 χρονών τότε ίσως το σκεφτώ.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...