Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Nina-Nana ευχαριστώ πολύ για το link θα το κοιτάξω σίγουρα!!!

Della, συμφωνώ μαζί σου για το ότι πρέπει να ακολουθούμε κυρίως το ένστικτό μας. Βέβαια δεν κοιμόμαστε στο ίδιο κρεββάτι, αλλά νομίζω ότι θα μου λείψει να ξυπνάω το πρωί και να βλέπω να έχει χώσει το μουτράκι της στα κάγκελα και να μας κοιτάζει μέχρι να ξυπνήσουμε και εμείς!!!Και κάνει ησυχία, δε μας ξυπνάει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Τελικά μάλλον η κάθε μάνα έχει τον τρόπο της και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να επέμβει στην ανατροφή του παιδιού της. Εξαρτάται πάντα και από τον δικό μας χαρακτήρα. Εγώ πάντως με το συγκεκριμένο βιβλίο είμαι απόλυτα σύμφωνη σε πολλά πράγματα.

Βιβή αναφορικά με τον ύπνο, επίσης είναι προσωπικό το θέμα και εξαρτάται καθαρά από εσένα. Προσωπικά είχα την μικρή δίπλα μου (στην κούνια της) μέχρι 3 μηνών και μετά στο δωμάτιό της. Στο κρεβάτι μου δεν την έχω πάρει ποτέ διότι όπως είπα και σε προηγούμενο μύνημα είμαι απόλυτη στο πρόγραμμά της και στον τρόπο που κάνουμε πράγματα για να ξέρει πάντα τί πρόκειται να γίνει και να μην μπερδεύεται και περιμένει κάτι διαφορετικό και μετά στεναχωριέται. Επίσης είμαι της άποψης ότι το ζευγάρι πρέπει να διαφυλάσει τον χρόνο που μπορεί να περάσει μόνο του για τις ιδιαίτερες στιγμές διότι όπως είναι τα προγράμματά μας και αυτό δύσκολο είναι.

Νίνα Νάνα πολύ χρήσιμο το λινκ με τα κοτόπουλα. Ευχαριστούμε!!!

Εμείς κάναμε σήμερα 2 εμβόλια. Ήταν προγραμματισμένη η τρίτη δόση πνευμονιόκοκου αλλά τελικά μας έκανε και την πρώτη ηπατίτιδας. Σε 1 μήνα θα κάνουμε 2η δόση και μετά 15 μηνών πάλι. Άντε να κάνουμε ένα διάλειμμα από τα τσιμπίματα.

Η μπουμπού 68 εκατοστά και 8.800. Κοντόχοντρο μου φαίνεται θα γίνει το μωρό μου. :-) Δεν πειράζει εγώ την αγαπώ!!!


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

tzamin συμφωνω απολυτα σε ολα οσα λες...ειδικα αυτο με το να μαθει να διαχωριζει τον χωρο της με το δικο μας.Τωρα που κοιμομαστε ολοι μαζι μας κακοφαινεται γιατι και αυτη ξυπναει οταν παμε εμεις για υπνο γιατι εχει μαθει στην ησυχια της...αχ η μπουμπου σου!!!!!:D:DΜια χαρα μην ανησυχεις...θα τα βαλει σε μποι μετα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tzamin συμφωνω απολυτα σε ολα οσα λες...ειδικα αυτο με το να μαθει να διαχωριζει τον χωρο της με το δικο μας.Τωρα που κοιμομαστε ολοι μαζι μας κακοφαινεται γιατι και αυτη ξυπναει οταν παμε εμεις για υπνο γιατι εχει μαθει στην ησυχια της...αχ η μπουμπου σου!!!!!:D:DΜια χαρα μην ανησυχεις...θα τα βαλει σε μποι μετα...

:wink: ;-) :wink:


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσακια.Ελπιζω ολες να ειστε καλα.Εμεις ειχαμε ενα φιλικο ζευγαρι εδω με το κοριτσακι τους που ειναι 5,5μηνων και ο μικρος μου λυσσαξε.Θαρρεις και εκανε επιδειξη αυτων που κανει.Μπουσουλουσε συνεχεια,σηκωνοταν και στεκοταν συνεχεια,περπατουσε με το σκαμπω(δε βαζει μυαλο με τιποτα).Ηταν πολυ χαρουμενο το πουλακι μου.Τελικα οι παροιμιες ειναι πολυ σοφες:ομοιος τον ομοιο!Οσο κι αν παιξουμε εμεις μαζι του αυτος θελει παιδακια.Για αδελφακι ομως θα κανει λιγη υπομονη.Εσεις κοριτσια σκεφτεστε για επομενο παιδακι;

Τζαμιν,μετα τη δευτερη δοση της ηπατητιδας ειναι και η 3η που γινεται μετα απο 5μηνες.Τουλαχιστον αυτο το σχημα ξερω εγω που το εκανα κι εγω πριν 5χρονια.Στσ παιδακια δεν ισχυει το ιδιο;κανουν μονο 2δοσεις;εμεις τη 2η θα την κανουμε στις 19 του μηνα.

Καλο βραδυ κοριτσια!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!

Tzamin και εγώ συμφωνώ, γι'αυτό και δεν την έχω πάρει ποτέ να κοιμηθεί στο κρεββάτι μας. Και η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να ετοιμάζω το δωμάτιό της, αλλά και εκείνη για την αλλαγή. Την πηγαίνουμε κάθε τόσο και της δείχνουμε τα καινούρια πράγματα που της παίρνουμε για να συνηθίζει το χώρο και τα αντικείμενα.

Della εμείς θέλουμε δεύτερο παιδάκι αλλά όχι ακόμη. Η σκέψη είναι να αρχίσουμε τις προσπάθειες από το καλοκαίρι!Ελπίζω αυτή τη φορά να είμαστε πιο γρήγορα τυχεροί γιατί η μπουμπούκα μας ήρθε μετά από 1 χρόνο προσπαθειών!

Link to comment
Share on other sites

della μου και εμεις θελουμε αλλο ενα μωρακι αλλα θα περιμενουμε να φτιαξουμε πρωτα την ζωη μας και μετα αν ολα πανε καλα...αλλιως θα ειναι πολυ δυσκολα γι'αυτο και τωρα προσεχουμε παρα μα παρα πολυ...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς θέλουμε δεύτερο αλλά σε αυτήν την φάση η μικρή μας κάνει για 3!!! :tongue:

Tzamin, Elzu και Βιβή κι εγώ συμφωνώ εν μέρει γιατί έχω συνηθίσει να είμαι ελεύθερη επιλογών και ανεξάρτητη αλλά σκέφτομαι ότι οι γονείς μας και οι παππούδες μας μεγαλώσαν με τα παιδιά τους στο ίδιο δωμάτιο και πολλές φορές στο ίδιο κρεβάτι και μια χαρά άνθρωποι έγιναν... Το παιδικό δωμάτιο είναι εφεύρεση του δυτικού πολιτισμού που δεν ξέρω εσάς αλλά εμένα με έχει απογοητεύσει πολύ... Δίνοντας ασφάλεια στην μικρή ξέρω ότι θα γίνει πιο ανεξάρτητο άτομο όταν μεγαλώσει και δε θα καταλήξει στο κρεβάτι ενός ψυχιάτρου μαζί με τον υπόλοιπο δυτικό πολιτισμό να αναρωτιέται γιατί η μάνα της την άφησε μόνη ενώ δεν ήθελε! (Δε λέω ότι έτσι θα γινόταν αν την άφηνα μόνη αλλά είναι μια πιθανότητα δεδομένου ότι παιδί "υψηλών απαιτήσεων")

Εκτός των άλλων λογω πολλών ταξιδιών είναι δύσκολο να τηρήσσω αυστηρό πρόγραμμα και κανόνες στην μικρή που εκ των πραγμάτων αλλάζει περιβάλλον συχνά! Και τέλος μετά από τόσα ταξίδια και έχοντας αντικρύσει τη φτώχεια των ανθρώπων λέω να μην σκέφτομαι σαν πρόβλημά μου το αν κοιμάται στο κρεβάτι μας! Σημασία δεν έχει που κοιμάται αλλά να κοιμούνται όλοι όσο το δυνατόν καλύτερα (όπως γράφει ο αγαπημένος μου παιδιατρος Dr Green)!

Σόρι που σας έπρηξα! Τα λέω για να τα ακούω και να σκέφτομαι θετικά!!! :rolleyes:

Della έχετε βάλει κάτι στο κρεβάτι σας για να μην πέσει; Ψάχνω καμιά πατέντα!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νινα νανα μηπως εισαι λιγο υπερβολικη στο θεμα ψυχιατρου??Δεν νομιζω οτι θα παθει ψυχολογικα η μικρη μου που εμαθε να κοιμαται στο κρεβατακι της και στο δωματιο της γιατι ακομα και τωρα που δεν εχει δικο της, περιμενουμε να κοιμηθει και μετα να παμε εμεις.Εχεις σκεφτει οτι με το να κοιμαται μαζι σας να μην μπορεις να την ξεμαθεις μετα?Παραδειγμα η αδερφη μου...γεννησε τον μικρο και την παρατησε ο συντροφος της, με αποτελεσμα να γατζωθει πανω στο μωρο...και σημερα ο νικολακης ειναι 5 και ακομα κοιμαται μαζι της...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!

Εμένα ο αδελφός μου που κοιμόταν με τους γονείς μας για αρκετά μεγάλο διάστημα, κατέληξε μεγαλώνοντας να φοβάται να κοιμηθεί μόνος του και έφτασε 15 χρονών για να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και να σταματήσει να φοβάται το βράδυ.

Δεν λέω ότι όλα τα παιδιά έτσι είναι αλλά νομίζω και με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καταλήξει στο κρεβάτι του ψυχιάτρου και να αναρωτιέται γιατί η μάνα μου δεν με έμαθε να είμαι και λίγο ανεξάρτητος.

Επαναλαμβάνω όμως ότι κάθε μάνα έχει τον τρόπο της και κανείς δεν ξέρει καλύτερα απότην ίδια ποιό είναι το σωστό για το παιδί της.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσακια.Ελπιζω ολες να ειστε καλα.Εμεις ειχαμε ενα φιλικο ζευγαρι εδω με το κοριτσακι τους που ειναι 5,5μηνων και ο μικρος μου λυσσαξε.Θαρρεις και εκανε επιδειξη αυτων που κανει.Μπουσουλουσε συνεχεια,σηκωνοταν και στεκοταν συνεχεια,περπατουσε με το σκαμπω(δε βαζει μυαλο με τιποτα).Ηταν πολυ χαρουμενο το πουλακι μου.Τελικα οι παροιμιες ειναι πολυ σοφες:ομοιος τον ομοιο!Οσο κι αν παιξουμε εμεις μαζι του αυτος θελει παιδακια.Για αδελφακι ομως θα κανει λιγη υπομονη.Εσεις κοριτσια σκεφτεστε για επομενο παιδακι;

Τζαμιν,μετα τη δευτερη δοση της ηπατητιδας ειναι και η 3η που γινεται μετα απο 5μηνες.Τουλαχιστον αυτο το σχημα ξερω εγω που το εκανα κι εγω πριν 5χρονια.Στσ παιδακια δεν ισχυει το ιδιο;κανουν μονο 2δοσεις;εμεις τη 2η θα την κανουμε στις 19 του μηνα.

Καλο βραδυ κοριτσια!

Ναι θα κάνουμε και 3η δόση. Απλά επειδή κάνουμε εμβόλια στο ΙΚΑ το ραντεβού 2ης δόσης θα γίνει όταν θα είναι περίπου 9 μηνών και μετά από 5 μήνες η 3η δόση. Περίπου 14-15 μηνών ανάλογα με το ραντεβού.

Παιδάκια θέλουμε εμείς όχι παιδάκι. Απλά λόγω οικονομικών δυσκολιών το τρενάρουμε λίγο.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νίνα Νάνα για να μην πέφτει από το κρεββάτι η αδελφή μου είχε ένα καγκελάκι που έβαζε στην μικρή της όταν την έβαλε από κούνια σε κρεββάτι. Πιάνει κάτω από το στρώμα και σηκώνεται στο πλάι σαν διχτάκι. Και στα Jumbo νομίζω έχουν.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχει και κανονικα καγκελακια αλλα δεν ξερω αν θα κανει δουλεια με το που θα αρχισει να σκαρφαλωνει γιατι ειναι κοντουλικα.εγω εχω δει στα λητω.

Σιγουρα καθε μανα ξερει για το παιδι της καλυτερα, το βλεπει και μπορει να καταλαβει τους φοβους του παιδιου τους και το τι γενικα θελουν...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...