Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ για τα περαστικά. Σήμερα είναι καλύτερα.

Τzamin εύχομαι να μην είναι τίποτα τα φωσφορικά άλατα.

Dimista μπορεί όντως να τον ενοχλούν τα δοντάκια και να μην έχει όρεξη. Το γάλα το πίνει?


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσακια.Τι κανετε;Εμεις ειμασυε καλα.Πηγαμε σουπερ μαρκετ με τον μπεμπακο τωρα το πρωι και περασαμε πολυ ωραια.Τα σαλια συνεχιζουν ποταμι και η γκρινια καλα κρατει!

Tzitzina,περαστικουλια στη μικρουλα σου!Ελπιζω να ειναι ηδη καλυτερα.Μπορει να ειναι και το φαγητο και οι φρουτοκρεμες απλα επειδη ξεκινησε ταυτοχρονα με το σιροπι γι'αυτο εκανα αυτη την υποθεση.Παντως απο γουλιες εχουμε ακομα αλλα οχι τοσο πολλες.

Dimista,πολυ τζαναμπετης ο μικρος που δεν τρωει;να μας πεις τι θα σου πει ο γιατρος,πρεπει να δινεις γαλα αν δεν φαει η θα μαθει και δεν θα τρωει τιποτα.Εμενα ο δικος μου το ιδιο εκανε αλλα κρατησε πιο λιγο.Σαν επιασε λορδα αρχισε να τρωει.

Καλο μεσημερι κοριτσια.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tzitzina περαστικά!! Ελπίζω να είναι καλύτερα!

Tzamin εύχομαι να είναι όλα καλά! Αρκετά ταλαιπωρηθήκατε!

Della εμένα όσο θήλαζε μόνο έκανε 2-3 φορές την μέρα! Τώρα με τις στερεές κάνει 1 φορά την μέρα και κάποιες μέρες μέρα παρά μέρα!! :confused:

Kitty κι εμείς δεν θα στολίσουμε δέντρο γιατί το καθιστικό μας έχει μετατραπεί σε έναν μεγάλο παιδότοπο με πάπλωμα πάνω στο χαλί και μαξιλάρες τριγύρω. Επομένως δεν έχει χώρο για δέντρο! Θα χαρεί των παππουδογιαγιάδων της!

Dimista μην αγχώνεσαι για το φαγητό! Τα παιδιά αλλάζουν συνήθειες συνέχεια! Είναι και τα δόντια! Όταν θελήσει θα φάει το σύμπαν!:lol: Μην τον πιέζεις!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α! Ξέχασα! Η μικρή άρχισε να λέει "μπαμπά" εδώ και λίγες μέρες. Επίσης λέει "ναι" και "έι"! "Μαμά" ούτε για δείγμα!:rolleyes: Και είμαστε και όλη την ημέρα αυτοκόλητες!

Φιλάκια κοριτσάρες! Και καλή εβδομάδα να έχουμε! Να περάσει γρήγορα να έρθει το Σαββατοκύριακο! :lol:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τζιτζινα πώς είναι η μικρή σου?

Ντέλα 150 ευρώ κόστισε το δέντρο και άλλα τόσα τα λαμπάκια, φωτάκια και κορδέλες.

Η δικιά μου κάνει κακά 3-4 φορές την ημέρα αλλά από λίγο.

Τις τελευταίες 2 μερες δεν τρώει σχεδόν τίποτα, μόνο γάλα πίνει. Ελπίζω να είναι δοντάκια και τίποτα άλλο.Μετά απ' όσα έχουμε περάσει καταλαβαίνετε πόσο ανυσηχώ.

Δήμητρα εμένα που δεν τρώει τις δύο τελευταίες μέρες δεν τις δίνω γάλα για να μην συνηθίσει. Απλά της δίνω το επόμενο γεύμα νωρίτερα.

Την Τετάρτη έχουμε το τελευταίο εμβόλιο. Μετά στον χρόνο πάλι.

Αυτά από εμάς.

Φιλιά


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:(

Κορίτσια είμαι πολύ προβληματισμένη με τη συμπεριφορά της μικρής μου....

Θέλω κάπου να μιλήσω γιατί θα σκάσω... Έτσι κι αλλιώς όταν τα λέω σε γνωστούς που την έχουν δει δεν το πιστεύουν...

Λοιπόν, μεγαλώνω ένα απίστευτα γκρινιάρικο πλάσμα! Με έχει κουράσει πάρα πολύ κι όχι μόνο σωματικά αλλά κυρίως ψυχικά! Καταρχάς όταν είμαστε με κόσμο ή έξω είναι το καλύτερο παιδί ΑΛΛΑ όταν είμαστε οι δυο μας είναι ΤΕΡΑΤΑΚΙ! Με έχει φέρει στα όριά μου!

Πρώτον θέλει να είμαι συνέχεια μαζί της! Δεν κάθεται στιγμή μόνη της! Και βαριέται πολύ εύκολα! Δεν μπορώ να είμαι 24 ώρες το 24ωρο ενδιαφέρουσα!!!! Φοβάμαι να τη βάλω στο πάρκο γιατί την πιάνουν υστερίες! Αφού ούτε την φρουτόκρεμα δεν προλαβαίνω να φτιάξω χωρίς να πλαντάξει!

Δεύτερον το κεφάλαιο ύπνος είναι πονεμένο! Εννοείται ότι δεν κοιμάται ποτέ μόνη της! Κοιμάται δύσκολα και μόνο στο στήθος και φυσικά ξυπνάει αρκετές φορές! Τα τελευταία βράδια ξυπνάει κατά τις 2 και μένει ξύπνια 2-3 ώρες και φυσικά θέλει να είμαι μαζί της και να παίζει!

Τρίτον, στο αυτοκίνητο αναγκάζομαι να κάθομαι δίπλα της πίσω για να μην βαριέται και φυσικά κάνω τον καραγκιόζη για να μην έχουμε υστερίες!

Τέταρτον, στο φαγητό είναι απίστευτα δύσκολη!

Υπάρχουν κι αλλα αλλά αυτήν την στιγμή δεν τα έχω πρόχειρα!

Φυσικά προσωπικό χρόνο δεν έχω σχεδόν καθόλου αφού κι όταν κοιμηθεί είναι αμφίβολο το πόσες ώρες έχω μεχρι να ξυπνήσει!

ΜΑ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙ;;;;;;;;;;;

Η παιδίατρος μας λέει ότι είναι ευφυές παιδί και γι αυτό χρειάζονται όρια για να μην καταντήσει μια καταφερτζου! Εγώ θεωρώ ότι έχω καταντήσει μια καταφερτζου αλλά αναρωτιέμαι πως μπαίνουν όρια σε ένα μωρό;

Συγνώμη που σας έπρηξα αλλά τα έχω παίξει!!!!!! :(


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νινα Νανα σε καταλαβαίνω γιατί και η μικρή του αδελφού μου ήταν ένα απίστευτα δύσκολο μωρό που τους ταλαιπώρησε πολύ.

Έχω πάρει ένα βιβλίο που ίσως σου δώσει κάποιες ιδέες. Λέγεται "Κοιμήσου παιδί μου". Είναι εκδόσεις Καστανιώτη. Το είχα πάρει από τον Παπασωτηρίου στο Mall. Είναι και οικονομικό, νομίζω γύρω στα 10 ευρώ. Εμένα με βοήθησε να καταλάβω ότι για να βάλεις όρια στο παιδί πρέπει να το αφήσεις και να κλάψει και να έχεις σταθερή συμπεριφορά. Δηλαδή όχι την μία μέρα να το βάλεις για ύπνο μόνο του και την άλλη να μείνεις μαζί του. Να υπάρχει μια ρουτίνα που ακολουθείς πάντα για να ξέρει τί θα περιμένει. Αυτό έχω ακολουθήσει για οτιδήποτε κάνουμε και η μπουμπού δεν έχει απαιτήσεις όταν ακολουθούμε το πρόγραμμά μας. Μου βγάζει το λάδι όταν πάμε εκδρομή στο χωριό ή όταν έρχονται γιαγιάδες - παππούδες που την παίζουν συνέχεια και δεν την αφήνουν να κάνει ούτε κιχ. Όταν φεύγουν για 1-2 μέρες γίνεται πολύ απαιτητική. Βέβαια τις τελευταίες φορές νομίζω έχει να αρχίσει να καταλαβαίνει τί να περιμένει από εμένα και τί από άλλους.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα ελαχιστότατα έστω.

Καλό κουράγιο.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana,ετσι οπως τα διαβαζω νομιζω οτι περιγραφεις το γιο μου.Μια απο τα ιδια ειμαστε.Ολο το βραδυ γκρινιαζει καθε λιγο και λιγακι.Σερι εχει κοιμηθει ολο κι ολο 3-4φορες μεχρι τωρα.Με εχει διαλυσει αυτο.Απ'οταν ξυπνησει και μετα ειμαστε παντου μαζι.Τουαλετα να παω ερχεται και καθεται απ'εξω.Χθες ανοιξα την πορτα και αυτος ηταν ορθιος και στηριζοταν πανω στην πορτα και κοντεψα να τον ριξω.Τα φρυδια μου να θελω να βγαλω και στεκεται στα ποδια μου σαν μπαστακας.Θελει πολλες φορες να ειμαστε αγκαλια και να κρεμεται απο πανω μου.Στο παρκο μεσα οταν τον αφηνω γινεται πανικος λες και του κανεις το πιο απιστευτο κακο του κοσμου.Το θεμα ειναι οτι ειχα διαβασει κι εγω καποιο βιβλιο για το πως να μεγαλωσεις ''σωστα'' ενα παιδι αλλα τζιφος.Στη δουλεια εχουμε παιδοψυχολογο και πριν γεννησω ειχαμε κανει κατι σαν συνεδριες και μας ειχε πει παρα πολυ ωραια και χρησιμα πραγματα.Και η συμπεριφορα μου ειναι σταθερη,και η φωνη μου,και προγραμμα του εχω με τις ωρες για να καταλαβαινει τη ρουτινα,και στο υψος του κατεβαινω και του μιλαω για να μη νομισει οτι τον θεωρω υποδεεστερο και αλλες χιλιες μυριες συμβουλες αλλα τιποτα.Αν κανει μου ειχε πει σκανταλια μη τον μαλωσετε ειναι πολυ μικρο για να καταλαβει.Αντι αυτου καντε κατι αλλο για να του τραβηξετε την προσοχη.Σκ@τ@.Τα παντα εκανα για να του τραβηξω την προσοχη,ματαια ομως.Με αγνοουσε πληρως.Κατεληξα να τον μαλωσω και αυτος γελουσε.Μετα απο λιγο παλι το ιδιο εκανε.Δεν ξερω τι να κανω.Τελικα,πιστευω οτι το παιδι γεννιεται και με τον χαρακτηρα του και εμεις απλα διαμορφωνουμε.Η μαμα μου λεει οτι σαν τον μπεμπη ηταν ο αδελφος μου,της εβγαλε την πιστη.Εγω ομως ημουν αλλο παιδι.Επαιζα σε ενα σημειο με τα παιχνιδακια μου,δεν ενοχλουσα κανεναν και το βραδυ απο 40 ημερων κοιμομουν 10ωρες σερι.Ο μικρος λοιπον μαλλον εμοιαξε στο θειο του.Προσπαθω καθε μερα και δεν το βαζω κατω αλλα ειμαι ενα κουρελι..Ειμαι σχεδον ολη μερα μονη μου και παλευω με τον μικρουλη και προσπαθω πολυ.Ωχ τα ειπα κι εγω και ξαλαφρωσα!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Συμφωνω απολυτα με την τζαμιν.Και εγω αυτα ακριβως εχω κανει και ειναι μια χαρα η μικρη...απο την πρωτη μερα που γυρισαμε απο το νοσοκομειο την εχω σε ενα προγραμμα και δεν της το εχω αλλαξει παρα μια ή δυο φορες.

Νινα νανα πιστευω οτι αντιδραει ετσι επειδη θηλάζεις ακομα.Εγω παντως κοριτσια απο τον 4 μηνα που αρχισαμε να την βαζουμε στο πατωμα πανω σε παπλωματα την αφηνα μεσα στο δωματιο της να παιζει...μια δυο εκλαιγε αλλα μετα επαιζε ησυχα μονη της...τωρα που ειμαστε στην πεθερα μου και ειμαστε πολλα ατομα και δεν μπορω να εχω δικο της δωματιο εχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα αλλα παλι καθεται στην γωνια της και παιζει...οχι πολυ ωρα αλλα ειναι παιδι και λογικο να βαριεται γρηγορα.γιάυτο της εχω αρκετα παιχνιδακια τα οποια καποια τα κρυβω και μετα της τα ξαναδινω και τα βλεπει σαν να ειναι καινουργια...τωρα την βαζω και στην περπατουρα και τρελαινεται...παντως εγω την μαλωνω...τωρα πηγαινει συνεχεια στο δεντρο και θελει να αρπαξει τα στολιδια...της λεω με σοβαρο υφος ΟΧΙ πολλες μα παρα πολλες φορες...μεχρι που κουραζομαι με αυτο...μετα την παω παλι πισω στα παιχνιδια της και ειμαστε ενταξει...τωρα σιγα σιγα της λεω οχι στα στολιδια και φευγει μονη της...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγω τα δικά μου..... ο μπεμπης καθεται αρκετα στο χαλί ή στο καρεκλάκι του και παιζει , αλλά κι αυτό εξαρτάται απο τα κέφια του. Δεν θελει να ειναι μονος του σε ενα δωμάτιο, δεν μπορεις να τον βαλεις στην κουνια του ουτε να κατ@@ρήσεις , βρε αδερφέ. φερνω το καρεκλακι μαζι μου στην κουζινα για να φτιαξω φρουτοκρεμα για να απασχολειται με κατι. ευτυχως κοιμαται σερί το βραδυ...8 00 κοιμαται εως το πρωι στις 6 00. βεβαια τις περισσοτερες ωρες κραταει η μαμα μου το θηριάκι μας , αφου και οι 2 δουλευουμε


Γι΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω.....

και σε συνάντησα 7/4/2011 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΑΑ ναι στο θεμα του υπνου απο δυο μηνων την εχω στο δωματιο της και στο κρεβατι της.Στην αρχη κοιμομουν μαζι της μεχρι που μπορουσα να την ακουσω απο την κρεβατοκαμαρα.Τωρα στην πεθερα κοιμομαστε ολοι μαζι.Απο της 9 μεχρι της 6 το πρωι.Τωρα με τα δοντακια ξυπναει λιγακι αλλα με την πιπιλα την παιρνει αμεσως παλι ο υπνος.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες,

Αλήθεια...δεν έχουμε καμμία εορτάζουσα???

Πήγαμε χθες παιδίατρο και μας βρήκε πολύ καλά!!!Είμαστε τώρα 7710g και 72cm. Κάναμε και το εμβόλιό μας, αλλά θα ξαναπάμε για εμβόλιο το Φεβρουάριο (ηπατίτιδας)...και έλεγα ότι θα κάνουμε μια παύση τώρα μεγαλύτερη αλλά τελικά μόνο 2 μήνες!!! Εσείς το έχετε κάνει?

Από φαγητό μας είπε να προσθέσουμε και κοτόπουλο αλλά μόνο αν βρούμε χωριάτικο ή βιολογικό και κολοκυθάκι στις σούπες μας. Νεράκι να δίνουμε βρύσης, αν θέλει και το απόγευμα αρχίζουμε γιαουρτάκια...και 1-2 φορές την εβδομάδα κρέμα (πρώτα βανίλια και μετά και άλλες γεύσεις). Για την κρέμα μου είπε να μην της δώσω συχνότερα για να μην μας παχύνει πολύ. Από φρούτα συνεχίζουμε ως έχει, απλά αν δεν τα τρώει να της βάζουμε στη φρουτόκρεμα μια κουταλίτσα μικρή από τη σκόνη της κρέμας, για να αλλάζει γεύσεις...αλλά με τίποτα μπισκότα για να μη μαθαίνει στα γλυκα.

Εγώ μάλλον είμαι πολύ τυχερή, γιατί παίζει πολύ ευχάριστα μόνη της στο πάρκο και στο κρεββάτι της με τα παιχνίδια της. Όταν μαγειρεύω τη βάζω να καθίσει στο καρεκλάκι της στην κουζίνα και παίζει εκεί, οπότε τη έχω κοντά μου. Συνήθως δεν την αφήνω μόνη της στο δωμάτιο, αλλά γενικά είναι πολύ ήσυχη. Το βράδυ κοιμάται 8-8,5 ώρες και ξυπνάει για γάλα κατά τις 6. Μετά ξανακοιμάται για κανένα 2ωράκι.

Della συμφωνώ μαζί σου. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει το χαρακτήρα του. Εμείς απλά το διαμορφώνουμε με αυτά που του μαθαίνουμε! Πάντως κορίτσια οι παλιοί λένε ότι τα παιδιά που είναι ήσυχα μωρά γίνονται θηρία μεγαλώνοντας και τούμπαλιν!!! Οπότε μάλλον εγώ πρέπει να ανησυχώ και όχι εσείς!!!:confused:

Από το σκ άρχισε να χτυπάει παλαμάκια και να λέει α-τα!!!

Αυτά τα νέα μας...αλπίζω να μη σας κούρασα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τη συμπαρασταση!:D

Tzamin το ξέρω αυτό το βιβλίο και έχω διαβάσει αποσπάσματα αλλά δεν μπορώ να εφαρμόσω τις τεχνικές του.. Όχι μόνο γιατί δεν θέλω να κλαίει αλλά με βρίσκουν αντίθετη και θεωρητικά ακόμα. Σε αυτό που λες για τη σταθερή συμπεριφορά έχεις απόλυτο δίκιο και το εφαρμόζω όσο μπορώ.

Επίσης ξέχασα να σας πω ότι γκρινιάζει μόνο όταν είμαι μαζί μου, δηλαδή κάνει σαν να βγάζει όλο το παραπονό της σε μένα όπως κάνουμε εμείς πχ στον άντρα μας ή στη φίλη μας! Όλοι μου λένε οτι έχω πολύ εύκολο παιδί και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα όταν το ακούω!

Della είνα παρήγορο να μαθαίνω ότι συμβαίνει και με άλλα παιδάκια! Τελικά είναι στο παιδί και στην προσωπικότητά του! Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.. Ο άντρας μου ήταν πολύ εύκολο μωρό, καθόταν με τις ώρες στο πάρκο κι έπαιζε! Η γιαγιά του έλεγε ότι είναι αγγελάκι και μεγαλώνοντας πέρασε ήσυχα παιδικά κι εφηβικά χρόνια κι ακόμα και τώρα είναι πολύ ήρεμος άνθρωπος! Τον θαυμάζω! Εγώ ήμουν ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο παιδί! Η μαμά μου είχε να κοιμηθεί 3 χρόνια όταν μεγάλωνα! Πέρασα δύσκολη εφηβεία κι ακόμα και τώρα εξακολουθώ να είμαι απαιτητικός άνθρωπος και να βαριέμαι εύκολα! Μάλλον από μένα πήρε η κόρη μου(δυστυχώς)!!

Elzu δεν φταίει ο θηλασμός! Η Della δε θηλάζει αλλά έχει το ίδιο πρόβλημα! Άσε που αν δεν ήταν ο θηλασμός σε πολλές περιπτώσεις δεν θα ήξερα πως να την ηρεμήσω πχ από πόνους δοντιών, χτυπήματα τώρα που προσπαθεί να είναι όρθια! Θηλάζει 1 λεπτό και τα ξεχνάει όλα!

Kitty εγώ της δικιάς μου της έχω κάνει το σαλόνι παιδότοπο με ένα σωρό παιχνίδια, έχει παρκοκρέβατο με άλλα παιχνίδια, έχει στο δωμάτιό της ένα χαλί 2,5χ3 μέτρα patchwork με πολλά χρώματα και μαλλάκια που προεξέχουν που μπορεί με τις ώρες ένα μωρό να το επεξεργάζεται, έχει ένα στρογγυλλό παρκάκι με μπάλες κτλ μέσα για να κάθεται να παίζει, παίζει και στο χαλί του γραφείου με άλλα παιχνίδια μεγάλα, έχει καρέκλα στο γραφείο μας (τη Stokke) στο ύψος μας δηλαδή και κάθεται και παίζει με το "πρώτο μου γραφείο" έχει και ένα καρεκλάκι φαγητού με παιχνίδια μπροστά! Και παρόλα αυτά βαριέται!!! Αυτό είναι ύβρις και αχαριστία! Άλλα παιδάκια δεν έχουν να φάνε!!!:(

Βιβή, μια χαρά η μπέμπα σου! Εμένα είναι κοντή κι αδύνατη!:tongue:

Εμβόλια τα πάμε πολύ αργά λόγω της αλλεργίας μας και λόγω το ότι δεν μου σρέσει να τη βομβαρδίσω με άχρηστα εμβόλια σε τέτοια ηλικία! Έχει κάνει τα απαραίτητα και θα συνεχίσει με λιγότερες δόσεις αφού όσο πιο μεγάλο το παιδί τόσο λιγότερες δόσεις!

Για βιολογικά και χωριάτικα κοτόπουλα ρίξε μια ματιά εδω: http://www.eviotopoi.gr/Homepage.aspx?iid=37〈=el

Εγώ από εκεί παίρνω για την μικρή και τα φέρνουν και σπίτι. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά η ποιότητα εγγυημένη και η γεύση... Δεν έχω φάει πιο νόστιμο κρέας!!!

Για την αλλαγή δωματίου που ρωτάς όταν άλλαξα δωμάτιο την μικρή ήταν 5 μηνών! Της είχε αρέσει αλλά τώρα όυτε να το δει το κρεβάτι της!! Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αφού είναι ήσυχο παιδί! Αλλά ακόμα και να έχεις πρόβλημα μπορείς να συνεχίσεις να την έχεις κοντά σας κι όταν θα είναι έτοιμη θα αλλάξει δωμάτιο! Σκέψου ότι η πλειοψηφία του πλανήτη κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τα παιδιά γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει δεύτερο δωμάτιο! Όταν ήμουν στο Βιετνάμ είχα δει πεντεμελή οικογένεια να μοιράζεται μονο κρεββατι!!

Κορίτσια συγνώμη για το τεράστιο κείμενο!!!!!! :rolleyes:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Ευχομαι να ειστε ολες καλα.Εγω εδω τυραννιεμαι με το θηριακι μου.Το πρωι πηγαμε μια βολτουλα με τον μικρο που ηταν ο αντρας μου εδω και τωρα ειμαστε μεσα.Εφαγε μια ξεγυρισμενη τουμπα και σακατευτηκε αλλα μετα απο λιγο συνεχισε απτοητος.Σκληροπετσος ο μικρος,τι να πω!Μου ελεγε ο αδελφος μου:αφου του εχεις πει απειρες φορες να μην το κανει και αυτος συνεχιζει αφησε τον να πεσει να χτυπησει να μαθει.Δεν θα ξαναπλησιασει στο σκαμπω για παραδειγμα.ΧΑ ΧΑ!Αυτο ισχυει στην μικρη του που ειναι αγγελουδι.Ο μπεμπακος σημερα προχωρουσε εχοντας σαν περπατουρα το σκαμπω και καποια στιγμη επεσε κατω μαζι του απο τη φορα που ειχε παρει και τσακιστηκε.Εκλαιγε για κανενα 3λεπτο και μετα απο λιγο παλι εκει πηγε να κανει το ιδιο.Απο τη μια μου ερχεται να τσιριζω και απο την αλλη να γελαω.

Και ερωτω:πως γινεται να εχουμε κι εμεις ενα σαλονι παιδοτοπο γεματο παιχνιδια και ελευθερο μερος και αλλο τοσο στο δωματιο του και αυτος να θελει μονο να τραβαει καλωδια;Μου ξεριζωσε την πριζα του τηλεφωνου.Εκατο παιχνιδια κι αυτος θελει να ξηλωσει το ποντικι του υπολογιστη.Οταν τον αφηνεις να χτυπαει τη βαλβιδα του καλοριφερ ειναι τρισευτυχισμενος.Τι να πω!

Βιβη,οσον αφορα το που θα κοιμαται το μικρουλι εχω να πω ενα πραγμα:εχω διαβασει τα απειρα οτι πρεπει να ειναι στο χωρο του κλπ κλπ εχω διαβασει τις αρχες του attachment parrenting για να ειναι με τους γονεις και τη λειτουργια co-bedding για να μοιραζεστε το κρεβατι κλπ κλπ και τελικα καταλαβα ενα πραγμα.Κανενας δεν μπορει να μου πει τι ειναι το πιο σωστο.Εγω κανω αυτο που νιωθω και πιστευω οτι κανω σωστα.Δεν μπορω να υπακουσω σε κανονες,το μικρουλι μου ειναι ανθρωπακι και οχι κατοικιδιο.Ασε που ο καιρος περναει και δεν θα ξαναειναι 6,7,8 μηνων οποτε κοιταω να απολαυσω τον υπνο του μαζι μου τωρα.Οταν θα θελει θα φυγει απο μονος του.Εγω τουλαχιστον ετσι το σκεφτηκα και νιωθω καλα.Δεν ξερω αν βοηθησα απλα λεω μονο να κανεις ο,τι νιωθεις ειτε αυτο ειναι να την εχεις μαζι σου για οσο θελετε και οι 3 ειτε να την πας στο δωματιο της.

Νινα-Νανα,εγω χαιρομαι που υπαρχουν και κοριτσακια ανταρτισσες.Ολοι οι φιλοσοφοι μου λενε:ειναι αγορι γι'αυτο ειναι τοσο ζωηρος.Ε τελικα ειναι και τα κοριτσια ετσι ε;

Κιττυ,συμπασχω μαζι σου.Στο καρεκλακι τον εχω κι εγω οταν μαγειρευω και ακουω τη γκρινια του και τη μπουρμουρα του.Σιγα μη θελει να καθεται παλουκωμενος στο καρεκλακι.Ο νους του ειναι πως θα κατεβει κατω να ανακατεψει το συμπαν.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...