Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Brooke,εισαι η ιδιοκτητρια του σχολειου η καταλαβα λαθος;αν ναι,να σου δωσω συγχαρητηρια γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα για τη δουλεια σας.Ειχα κοιταξει που βρισκεστε μηπως βολευε να τον στειλω αλλα τελικα ειμαστε πολυ μακρυα.Εμεις ειμαστε Νικαια.Λες οτι θα συνηθισει ε;απο την εμπειρια σου,ποσο κανουν περιπου τα παιδακια της ηλικιας του;πιστευω οτι αυτα τα κλαματα θα σταματησουν ε;

Ειμαι νηπιαγωγός και η αδελφή μου βρεφονηπιοκομος και μαζί έχουμε εδω και 4 χρονια εναν βρεφονηπιακό σταθμό. Αλήθεια έχεις ακούσει για εμάς; πολύ ευχάριστο αυτό.... η Νίκαια είναι πολύ μακρια δεν καλυπτουμε μακρινές περιοχές είμαστε μικρό σχολείο...εισαι η μαμά που με έχε πάρει τηλέφωνο από Νίκαια και με ρωτούσε πληροφορίες; μη μου πεις!!!!

Θα συνηθίσει... σιγουρα μην στεναχωριέσαι η προσαρμογή είναι μια δύσκολη περιοδος, να ακους τις συμβουλες που σου δίνουν οι δασκαλες αυτες βλέπουν το παιδί όλη την ημέρα, είναι εκπαιδευμένες , έχουν πείρα και προσαρμόζουν καθε χρόνο πολλά παιδιά...

τι να σου πρωτο πω τώρα... το κάθε σχολείο έχει τον δικό του τρόπο που χειρίζεται τις προσαρμογές ...εμείς για παράδειγμα την κάνουμε σταδιακά και μαζί με τους γονείς... οι γονείς έρχονται μέχρι να ολοκληρωθεί η προσαρμογή μαζί με το παιδί στην τάξη.. και δουλεύουμε σταδιακά τον αποχωρισμό με διάφορες τεχνικές...

φανταζομαι το σχολείο σας έχει ένα σταδιακό προγραμμα ενταξης απ' ότι κατάλαβα και το γεγονός οτι η δασκάλα σε πηρε τηλ για να πας νωρίτερα είναι πολύ καλό... δεν άφησε το παιδί να πλαντάξει στο κλάμμα 6 ωρες ... η σταδιακή προσαρμογή κατα την γνώμη μου είναι η καλύτερη...

την κορη μου έγω την προσαρμόζω τώρα -γιατί τον Σεπτέμβρη έχω πολυ δουλεια με τις άλλες προσαρμογές...είναι η δεύτερη εβδομάδα της στο σχολείο την πρωτη εβδομάδα κάθησε 1 ώρα την πρώτη μέρα 2 την τριτη 3 την τέτάρτη και 4 και 5 την Πέμπτη... την δευτερη εβδομάδα κατάφερε η δασκάλα να της δώσει την φρουτόκρεμα και τώρα βάλαμε και το μεσημεριανό... κλαίει όταν φεύγω από την τάξη για λίγο μετα σταματάει... δεν εχει προβλημα με την ομάδα, έχει θέμα με τον αποχωρισμό από την μαμά...

όλη μέρα είναι χαρούμενη παίζει, μπουσουλάει παντού, χορεύει, βεβαια δεν με βλέπει όλη την ημέρα την πάω το πρωί , την αφήνω και πάω το μεσημέρι και την παίρνω όπως ολοι... Η τάξη μου είναι σε άλλο όροφο ευτυχώς...

πάντως να ξέρεις ότι το παιδί προσαρμόζεται όταν συνειδητοποιησει την μονιμότητα της κατάστασης... ότι θα πηγαίνει δηλαδη κάθε μέρα σχολείο απο εδω και περα... και όταν σιγουρευτεί οτι η μαμά του θα το παίρνει κάθε μέρα... αυτο θέλει λίγο χρόνο για να το συνηδητοποιήσει... η πείρα μου ομως λέει οτι τα μωρά ενός έτους προσαρμόζονται πολύ πιο γρήγορα απο τα παιδιά 2 ετών...

μην σε φοβιζει το κλάμμα- ξέρω ότι είναι αγχωτικό για τους γονείς- όμως είναι υγιείς αντιδραση.. το παιδί είναι μικρο, δεν μιλάει, στην ζωή του συμβαίνει μια μεγάλη αλλαγή... με ποιο τρόπο νομίζεις οτι θα την εκφράσει... το περιεργό και το αφύσικο θα ήταν να μην κλάψει...θέλουμε το παιδί να εκφράστει , να βγάλει την αγωνία του... δεν θέλουμε τα παιδιά να το κρατάνε μέσα τους....

τα απογεύματα που θα γυρίζει θα δεις οτι θα είναι πιο πολύ προσκολημένος επάνω σου... του λείπεις, σε εχασε... δώσε του χρόνο, περάστε μαζί περισσότερη ώρα το έχει ανάγκη.. σιγά σιγά θα βρει τον ρυθμό του!

Θα δεις πόσο χαρούμενος θα είναι σε λίγο καιρο, θα γίνει πιο κοινωνικός, πιο αναξάρτητός...

και ό,τι αγωνία έχεις συζήτα το με τις δασκάλες του παιδιού... και αν θέλεις μια συμβουλή προσπάθησε να γνωρίσεις την δασκάλα του, επιδίωξε να χτιστεί μια καλή σχέση μεταξύ σας... γιατί είναι ο ανθρωπος που θα κραταέι το παιδί σου για ενα μεγάλο κομμάτι της ημέρας.. ζητησέ της να σε ενημέρωνει καθημέρινά για το πως ήταν η μέρα του και μην ξεχνάς εκείνη μπορεί να σε συμβουλέψει καλύτερα για το πως να χειριστείς διαφορες καταστάσεις σχετικά με την προσαρμογή του....

Το κάθε παιδί έχει τον δικό του χρόνο και τους δικούς του ρυθμούς, τα δύσκολά όμως κατα μέσω όρο περνάνε σε 2-3 εβδομάδες...

καλη αρχή και πάλι και άν θες κάτι μου λές...δεν ξέρω αν τα εγραψα κατανοητά αλλα ελπίζω να βοήθησα ...


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλο μηνα!!!

Tzamin και Βιβη πουλυχρονα να τα παιδακια σας να τα εκατοστησουν...συγνωμη για την καθυστερηση:oops:!

Brooke καλως ηρθες στην παρεα μας και να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!

Σας διαβασα στα πεταχτα...πολυ τρεξιμο κοριτσια.Προς το παρον πηγαινω τη μικρη στη θεια μου,αδερφη του μπαμπα μου,στο Περιστερι...δηλαδη το πρωι απο Πειραια-Περιστερι κατεβαινω Π.Φαληρο στη δουλεια και μετα παλι Περιστερι Πειραια...πακετο!!!Σε μια βδομαδα βεβαια ερχεται η πεθερα μου και θα μεινει μεχρι τη βαφτιση και ετσι θα εχω το χρονο παλι να ψαξω για σταθμο γιατι το πηγαινε-ελα δεν παλευεται.

Della περαστικα στον αντρα σου.

Τzitzina πως ειναι η μικρουλα?

Dimista λυπαμαι πολυ για την απωλεια σας...

Καλο βραδυ και φιλια σε ολες


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το μπουσουλημα αναπτύσσεται η κοντινή όραση και νευρολογικα ο εγκέφαλος μεσω της συνεργασίας δεξιού κι αριστερού ημισφαιριου (δεξι χέρι-αριστερο πόδι δλδ).

πολύ ωραία πληροφορία δεν το ήξερα έχεις δίκιο ακούγεται πολύ σωστό αυτό που λές...

δεν θα την έβαζα σε στράτα το ήξερα κι η παιδίατρος μου είπε όχι απλώς ρώτησα για επιβεβαίωση...

Επίσης αυτό με τα αρχεία το ξέρω... μου το λένε όλοι αλλα να... στον γάμο μου δεν μου έδινε με τίποτα τα αρχεία και μου έιχαν κάνει δώρο μια ψηφιακή κορνίζα και ήθελα να παίξει 10-20 φώτο από τον γάμο και δεν είχα καμία και την παρακαλούσα να μου δώσει και δεν μου έδινε με τίποτα και τσαντίστηκα γιατι 2.500? πήρε ,τί ήταν να μου δώσει τις φωτογραφίες του άλμπουμ τουλάχιστον... και ζήταγε επιπλέον 200 ?;;; και μου είπε μόνο μετα απο 2 χρόνια τα δίνω τσάμπα!!! με εξόργισε...

Εγω πάλι δεν ξέρω πως να βάλω τικεράκι... και μου αρέσει!!! δεν μπορώ να βοηθήσω


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα!!

Εμείς λέμε το απόγευμα να πάμε καμιά βολτίτσα γιατί ο μπαμπάς μας δουλεύει, οπότε τώρα σπίτι.

Τι κάνετε?? Ευχαριστούμε για τα περαστικά σας. Η μικρή είναι καλύτερα, δε μου δείχνει κάποια ενόχληση, αλλά θα την πάω και στην παιδίατρο για να κοιτάξει τα αυτάκια της. Tzamin ναι, ιογενής.

Χθες πήγαμε κολυμβητήριο μετά από τόσο καιρό και όταν την άλλαζα μου έδειχνε την πισίνα για να μπει μέσα. Μετά δε, ξετρελάθηκε. Γελούσε και φώναζε συνέχεια.

Nina-Nana ενδιαφέρον αυτό που έγραψες για το μπουσούλημα. Εμένα το κάνει τώρα σχεδόν 2 μήνες και βηματάκια μόνο όταν κρατιέται από κάπου ή από εμάς. Είναι λίγο τεμπελίτσα.

Tzamin εμείς όταν έχουμε κόσμο ξεμυαλίζεται η σουσουράδα και θέλει να κάτσει μαζί μας. Είσαι τυχερή.

Brooke πολύ ωραίος ο σταθμός σας, συγχαρητήρια. Η βάφτιση είναι 12/5.

Mammy3 πολύ ταλαιπωρία με τα δρομολόγια. Χαρά στο κουράγιο σου!


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Della θα συνηθήσει ο μικρούλης σου. Θέλει λίγο χρόνο ακόμη.

Dimista είναι ωραία στο Φλοίσβο. Πηγαίνουμε συχνά, αλλά αποφεύγουμε τα Σαβ/κα γιατί γίνεται χαμός. Με είχες ρωτήσει κάποια στιγμή αν είχα πάρει τα πμ και ξέχασα να σου απαντήσω. Τα είχα δει και τα δύο, αλλά δε με βόλευαν τόσο σαν περιοχή. Ευχαριστώ πολύ πάντως!!

Kitty σε βρίσκω πολύ οργανωτική! Εγώ τα περισσότερα τα έχω αφήσει τελευταία στιγμή. Φαντάσου ότι μπαλόνια και γλυκά θα κλείσω αυτή τη βδομάδα.

Xα, χα και το καλύτερο. Θυμάστε που σας είπα ότι βρήκα φόρεμα για τη βάφτιση? Ε, τώρα δε μ'αρέσει!!!!! Οπότε από αύριο πάλι στο ψάξιμο.


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι χαζό? Η μικρή πέφτει συνέχεια και χτυπάει στο κεφάλι. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα. Δεν πολυκλαίει πάντα βέβαια, αλλά αγχώνομαι. Δε μου έχει κάνει ποτέ εμετό και όταν κοιμάται την έχω στο νου μου. Θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο??

Καλή Πρωτομαγιά!!


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα κοριτσια.Πριν λιγο κοιμηθηκε ο μικρος μου.Ο αντρας μου πηγε δουλεια και θα ειμαστε μονοι το απογευμα.Το πρωι βγηκαμε μ'ενα φιλικο ζευγαρι που εχουν μια μικρουλα 2,5μηνες μικροτερη και πηγαμε για καφε.Περασαμε πολυ ωραια,και τα μικρα το ιδιο.

Brooke,παρα πολυ ωραια αυτα που μου εγραψες,ευχαριστω πολυ!Αυριο που θα τον παω παλι,αν μολις μπει στην ταξη αρχισει να κλαιει εγω τι πρεπει να κανω;Να τον αφησω και να φυγω;να καθισω λιγο μαζι του;τι με συμβουλευεις;

Μammy,εγω τα τικερακια μονο τα φτιαχνω αλλα μου τα περναει ο αντρας μου.Νομιζω οτι η. Nina-Nana και η Tzamin το κατεχουν καλυτερα το αθλημα.

Τζιτζινα,απο τη στιγμη που δεν κανει εμετο,δεν εχει νυστα και τρωει κανονικα,ειναι μια χαρα.Κι εμενα ο δικος μου πεφτει συνεχεια.Σημερα επεσε απο το κρεβατι κι εσκασε κατω με τα μουτρα και ανοιξε η μυτη του κι ετρεχε αιμα.

Καλο απογευμα κοριτσοπουλα!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

mammy 3 εχεις 3 παιδάκια!!! να σου ζήσουν!!!

KITTY το πηρα το πμ, ευχαριστω!

τίποτα , να είσαι καλα :P πάντως , δεν το εχω ρωτησει αν δινει τα αρχεία , γιατί πιστευα οτι ετσι θα ειναι

Οκ, είναι η δουλειά του , αλλά κι εγω μπορεί να μην θέλω να δείχνει τις φωτο του παιδιού μου. ειναι το εργο του αλλά ειναι και το παιδί μου;)


Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!!!

7-4-2011

5s7mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kitty αλλάξες λογαριασμο;

Η δικια μου να δεις καρουμπαλα και γδαρσιματα. Εγω είμαι τελείως αναισθητη εν τω μεταξυ κι η ίδια δεν κλαίει. Ειναι σκληραγωγημενη! ;)

Δεν μπορουσα να συνδεθώ και μου εστειλαν νεο κωδικό.

τωρα , πρέπει να ξαναφτιάξω το τικερ:?


Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!!!

7-4-2011

5s7mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα . λύσσαξε ο μικρούλης. περπάτησε , ετρεξε , εφαγε αρνί παιδάκι, πηγαμε κούνιες , εφαγε και μια ακόμη τουμπιτσα

τωρα παμε για μπανάκι, και ελπίζω να κοιμηθεί νωρίς.την νυχτα ξυπνησε με κατι ουρλιαχτα , μαλλον τα δοντια ειναι


Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!!!

7-4-2011

5s7mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Ηπιαμε γαλα και ξανακοιμαται το γιαβρι μου.Μετα τη φρουτοκρεμα θα παμε σχολειο.

Αυριο ερχονται ο αδελφουλης μου κοριτσια γιατι εχουν μια βαφτιση την Παρασκευη.Χαιρομαι τοσο μα τοσο πολυ που θα τους δω.

Καλα να περασετε κοριτσια,φιλακια!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...