Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

      Εγώ έχω απόκλιση μισή με μια ώρα. Πως πηγε η επαναληπτική σας?

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσαρες μου!

Βιβη ούτε η δικια μου τα είχε καταφέρει τα κεράκια! :P

Brooke εμείς να δεις τα όρια τα βλέπουμε με τα κυαλια. Γεννηθηκε 2.800 και χρονισε 7.500!!!! Βέβαια έχουμε και την αλλεργία που επιφέρει χαμηλη πρόσληψη αλλα έλεος, απο τα κόκκαλα βγαλμένη ειναι! :rolleyes: Η παιδιατρος (ειναι IBCLC) τη βρίσκει θεσπεσια κι οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Τι να πω; Όσο νωρίτερα το αποδεκτώ τόσο καλύτερα για μένα.

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ! Σήμερα ολη μερα πχ έφαγε καμποσες μπουκιες λαδοπαξιμαδα το πρωι, 1 αβοκάντο, 2-3 ρυζογκοφρετες και 5-6 πατάτες τηγανιτες. Αυτα! :shock:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Nina-Nana, νομίζω οτι εμείς που θηλαζουμε ανήκουμε σε διαφορετικές καμπύλες απο αυτες που έχει το βιβλιάριο υγείας, καλό που η παιδιατρός σου είναι και σύμβουλος εμένα με στραβοκοιτάει στο θέμα του θηλασμού και κάθε φορά μου λέει για συμπλήρωμα και ξένο γάλα αλλά δεν την ακούω... τώρα το βρήκε αφορμή με το λίγο χαμηλό βάρος και τα ξαναάκουσα για αλλη μια φορά... μάλλον θα αρχίσω να της δίνω κι εγώ αβοκάντο έχει πολλές βιταμίνες και θερμίδες της έδινα όταν είχε πρωτοαρχίσει τις στερεες μετα το ξέχασα καλά που μου το θύμισες....

τωρα που κάνουν και βηματακια λογικό δεν είναι να μην βαζουν βάρος τόσο εύκολα; δεν ξέρω... τι να πω.. δεν θεωρω΄και τραγικά τα 50 γραμμάρια που της λείπουν πια!!!

Στην Γαλλία έμεινα ένα χρόνο με το Εράσμους, ήμους στην Grenoble στο IUFM η αντοίστιχη σχολή των νηπιαγωγών για τους Γάλλους... είμαι νηπιαγωγός... μοναδική εμπειρία!!! εχεις σπουδάσει κι εσύ Γαλλία;


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Έχω επηρεαστει στο θέμα του βαρους απο τον περίγυρο που τη βρίσκει πολυ αδύνατη. Ενω γενικά είμαι πολυ χαλαρή αλλα όταν όλοι σε πρηζουν σου γυρνάνε τα μυαλά... Ευτυχώς η παιδιατρος με ξεαγχωνει κάθε φορα, συγκεκριμένα λεει να μην επιτρέψω σε κανεναν να μου κάνει το παιδι μια ανόητη στατιστικη με καμπυλες κτλ. (έχει διδακτορικό στην αναπτυξη και συγκεκριμενα στα παιδια των κατώτερων καμπυλων)

Όταν κατι δεν παει καλα με το βάρος στον 13ο μήνα το πρόβλημα δεν ειναι ο θηλασμος πες την παιδιατρο. (ασε που μια χαρα είστε)

Αν θέλεις και σε προβληματιζει το βαρος το συζητάμε παραπέρα και μου στελνεις τις ζυγισεις σας με τις ημερομηνιες σε πμ αλλα δεν νομίζω οτι χρειάζεται.

Όντως οι καμπυλες ειναι στηριγμένες σε παιδια που δε θηλάζουν και τώρα γίνονται προσπάθειες να αλλάξουν και πρότυπο να ειναι τα θηλαζοντα μωρα (αυτο να θεωρείται ως φυσιολογικο δηλαδη και τα υπόλοιπα παχουλα). Αν δω ποτε καμπύλη που η κόρη μου θα θεωρείται φυσιολογική θα πετάξω απο τη χαρα μου, Χαχα!

Το αβοκάντο με έχει σώσει, είναι το μοναδικό πράγμα που κάνει σαν τρελή για να φάει!!

Εγω έχω σπουδάσει Θεσσαλονίκη Φιλοσοφία και Παιδαγωγική. Γαλλία έχω παει κάποιες φορές γι αυτο ρώτησα. Έχω παει Παρίσι, Νικαια (και Μονακό) με τρένο(!) το καλοκαιρι του 2009 και στην κεντροανατολικη Γαλλία για snowboard το χειμώνα του 2009 (είχαμε παει στους κουμπάρους μας στη Γενευη οπότε ήταν πολυ κοντα).


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

nina-nana και brooke( η νινα-νανα το ξέρει, η μεγάλη μου ήταν και είναι πολύ αδύνατη τώρα είναι 4 χρονών και ζήτημα είναι αν είναι 14 κιλά), θα σας ξαναπώ να βγάλετε αυτό το άγχος με το βάρος από το κεφάλι σας όσο είναι νωρίς! Μην ακούτε κανένα. όσο το παιδί είναι καλά, ζωηρό κτλ και όσο βάζει έστω και λίγο κάτι στο στόμα του από φαγητό μην ανησυχείτε.

brooke ποιος σου είπε ότι είστε εκτός ορίου? Είστε σχεδόν στο 50% των καμπυλών φυσιολογικότατο!

Nina-nana ούτε εσείς είστε εκτός ορίων είστε στο 3%.

Εκτός ορίων μιλάμε όταν είναι κάτω από το 3%.

http://www.paidiatros.com/images/media/redirectfile/Greek-Weight-Female-Infants.pdf

τζασμιν κι εμένα το περνάει ο Βασίλης αυτό όχι πολύ έντονα αλλά πχ όταν λέιψω με το που θα γυρίσω δεν θα ξαναξεκολλήσει από πάνω μου. Πολλές ώρες βέβαια δεν τον έχω αφήσει ποτέ για να ξέρω τις αντιδράσεςι του.Πολύ πιο έντονα το είχε και η μεγάλη μου σε αυτή την ηλικία και ουσ/κα ανεξαρτητοποιήθηκε τελείως από μένα από τότε που έκατσα στο κρεβάτι με την εγκυμοσύνη του Βασίλη.(στα 2 1/2 περίπου) Μην ανησυχείς.


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1.Maria-Elena γέννησε αγοράκι 2600 γρ. στη Βεροια στις 9/3

2.ania γεννησε αγορακι 4060 γρ. στο Αλεξανδρα στις 29/3

3.Pola γεννησε αγορακι 3550 γρ. στο Μητερα στην 1/4

4.mammy3 γέννησε κοριτσάκι 3100 γρ. στο Ιασώ στις 6/4

5.Elzu γεννησε κοριτσακι 3200γρ στο γ.ν Εδεσσας στις 6/4

6.Κιττυ γεννησε αγορακι 3490 γρ στο Αλεξανδρα στις 7/4

7.Tzitzina γέννησε κοριτσάκι 3850γρ στο Ιασώ στις 7/4

8.eirini-23 γέννησε αγόρι 3280 γρ. στη Σύρο στις 7/4

9.arma γεννησε αγόρι 2970γρ στο Ρεα στις 11/4

10.dimista γεννησε αγορι 2570γρ. στο Λητω στις 11/4

11.della γεννησε αγορι 3280γρ στο Ρεα στις 11/4

12.KLiMT γεννησε κοριτσι 3450γρ στο Ρεα στις 11/4

13.Nina-Nana γέννησε κορίτσι 2800 στο Ιασώ στις 11/4

14.Brooke γέννησε κορίτσι 2900 στο Ιασώ στις 18/4

15.Tzamin γεννησε κοριτσι 3600γρ στο Ρεα στις 19/4

16.Βιβή γέννησε κορίτσι 3090 στο Ρεα στις 25/4

Brooke σε πρόσθεσα στην λίστα μας και την έφερα μπροστά για να δεις σε γενικές γραμμές τα μωράκια του καφέ. Βέβαια στην αρχή ήμασταν πολύ περισσότερες κοπέλες αλλά σιγά σιγά ελατωθήκαμε.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Arma 2 1/2 :shock:? Την κάτσαμε αν κρατήσει τόσο γιατί με την δουλειά μου πρέπει να κάνω ταξίδια. Ήδη έχω αποφύγει πολλά. Ανοίγουμε Ξενοδοχείο στην Πάρο και κανονικά έπρεπε να είμαι εκεί για το στήσιμο. Με βλέπω να την παίρνω μαζί. Πέρισυ τον Σεπτέμβριο που είχαν έρθει πελάτες μου από την Αμερική και τους πήγα στο Πόρτο Χέλι (παρ' όλο που ήμουν σε άδεια), την πήρα μαζί και έκανε baby sitting η reception :D. Τώρα βέβαια δεν παίζει αυτό γιατί δεν κάθετε με κανέναν.

Δήμητρα αναλόγως το φαγητό. Αν δεν θέλει μάσημα (πχ. τραχανας) τρώει σε 10 λεπτά. Τα φαγητά που θέλουν μάσημα τα τρώει σε 20-30 λεπτά.

Το βάρος της Έλενας ευτυχώς επιβράδινε τους ρυθμούς αύξησης το τελευταίο 3μηνο. Στην δικιά μας ζυγαριά είναι 10300. Βέβαια η γιατρός μου είπε ότι έχει να κάνει και με το βάρος που γεννήθηκε το παιδί. Γιατί άλλη ποσότητα τρώει ένα νεογένητο 2500 γρ. και άλλη ένα 3600 γρ. Είναι λογικό το μεγάλο μωρό να πεινάει πιο πολύ και εφ' όσον τρώει περισσότερο βαραίνει και περισσότερο. Οπότε η Έλενα που γεννήθηκε πάνω από το μέσο όρο στις καμπύλες, παραμένει ψηλά, αλλά το καλό είναι ότι έχει σταθερή πορεία χωρίς αυξομειώσεις.

Έχω κάνει όμως κι εγώ προσπάθειες να μην παχύνει πολύ. Της έδινα πάντα λίγο περισσότερο από τις ποσότητες που μου έλεγε η γιατρός αλλά λιγότερο απ' ότι ήθελε η ίδια. Και με τα φαγητά της έκανα καλούς συνδιασμούς. Ψωμί δεν της έδινα καθόλου μέχρι πρόσφατα. Λίγες φορές ζυμαρικά. Πιο πολύ κρέας με λαχανικά και ελάχιστη πατάτα. Κρέμες 2-3 φορές την εβδομάδα και μόνο 150 γρ.

Αν την κρατούσαν γιαγιάδες το παιδί μου θα ήταν παχύσαρκο. Πάντα όταν είναι παρούσες μου λένε να δώσω στο παιδί κι άλλο φαγητό, μπισκότα, ψωμί κλ.

Αυτά τα ολίγα από εμάς.....φιλιά


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Arma το ξέρω οτι ειναι στου 3% αλλα γεννηθηκε στου 25%. Έχει πέσει 2 θεσεις στις καμπυλες.

Tzamin οι γιαγιάδες με ψιλοεκνευριζουν κι εμένα με πρηζουν (λες κι εμένα δεν με απασχολεί το φαγητο αυτές περίμενα!). Πάντως γενικώς οι γιαγιάδες έχουν άποψη για όλα! Δεν πειράζει, θα την παίρνεις μαζι σου και θα κάνει διακοπές, Χαχα! :D

Βρε κορίτσια πάντα το δικο μου το παλαβο τρελαινοταν για το μπάνιο της. Έχει όμως 4 βραδια που κλαίει πάρα πολυ όταν την κάνουμε μπάνιο. Τι ειναι τούτο πάλι; :confused:

Σήμερα ήρθε ένας κύριος απο μεταφορική και μου είπε 600. Έν τω μεταξυ ειναι 300 ευρω φθηνότερα απο τον προηγούμενο. Πολυ συμπαθητικος μου φάνηκε κι έχω διαβάσει καλα σχόλια για την δουλεια τους.

Πήρα χτες απο τα βιολογικα 4 βαζακια ετοιμο φαγητο και φρουτα για την Ελένη-Αφροδίτη μήπως και δεν γίνεται να μαγειρεψουμε 1-2 μέρες, δεν ξέρω αν θα τα φάει βέβαια αλλα ποτε δεν ξέρεις. Δεν ξέρω αν ειναι καλη ιδεα, τι λέτε;

Καλημερααααα!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina nana και η δικιά μου έχει αρχίσει κάποια βράδυα και γκρινιάζει για το μπάνιο της, ενώ μέχρι πρόσφατα της άρεσε πολύ. Όταν δεν θέλει δεν την πιέζω (εκτός κι άν έχει κυλιστεί πολύ σε χώμα ή έχει φάει μόνη της). Της πλένω τον ποπό της, χέρια, πόδια και μουρίτσα.

Τα βαζάκια κατ' εμέ είναι πολύ καλή λύση γιατί είσαι σίγουρη ότι το φαγητό δεν παθαίνει τίποτα εκτός ψυγείου. Εγώ έχω πάντα στο σπίτι 2-3 για ώρα ανάγκης. Η δικιά μου τα τρώει ευχάριστα (βέβαια όλα ευχάριστα τα τρώει, δεν είναι μέτρο σύγκρισης)

Για την μεταφορική να πάρεις τον πιο φτηνό. Όλοι την ίδια δουλειά κάνουν. Όποιος έχει την περισσότερη ανάγκη ρίχνει την τιμή. Βέβαια αν προτιμάς κάποιον άλλο μπορείς να του πεις, ότι εσύ αυτόν θες αλλά είχες προσφορά με λιγότερα, και ότι αν σου κάνει την ίδια τιμή θα τον προτιμήσεις. Να είσαι σίγουρη ότι θα το ξανασκεφτεί.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Brooke αναφορικά με τις δύο γλώσσες που μιλάτε στο παιδί έχω να σου πω ότι ένα φιλικό μου ζευγάρι που έχει δύο παιδιά: ο άντρας έλληνας, η γυναίκα βραζιλιάνα, ζουν στην ισλανδία και μεταξύ τους μιλάνε αγγλικά. Τα παιδιά μεγαλώνουν με τέσσερις γλώσσες και ο γιός τους τις καταλαβαίνει και τις τέσσερις. Άργησε αρκετά να μιλήσει (δεν ξέρω αν έχει σχέση) αλλά τις διαχωρίζει απόλυτα. Δεν μπερδεύει τις γλώσσες μεταξύ τους. Η κόρη τους είναι 8 μηνών.

Προσωπικά δεν έχω κάτι να πω επί του θέματος διότι δεν έχω εμπειρία στο άμεσο περιβάλλον μου. Απλά το αναφέρω γιατί μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση.

Θα σου στείλω αίτημα φιλίας στο φβ


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tzamin θα σου έγραφα! Μόλις ήρθε ένα παιδι απο την μεταφορική που σας έκαναν την μετακόμιση. Ο ιδιοκτήτης της μεταφορικής λείπει εκτός Αθηνών ακόμη λόγω οικογενειακών προβλημάτων. Θα του πει τι έχουμε και θα με πάρει ο κυριος για προσφορά.

Αυτο που μου άρεσε στον κύριο που μου είπε τα 600 ειναι οτι ειδε λεπτομερεστατα τα πράγματα, τις ντουλάπες απο μέσα κτλ και υπολόγιζε κούτες. Ο πρώτος με τα 900 απλα έριξε μια ματια.

Το περίεργο ειναι με το κλιματιστικο. Ο πρώτος το παίρνει και το βάζει με 50 ευρω, ο δεύτερος απλα το παίρνει και δεν το βάζει κι ο τρίτος ούτε το παίρνει ούτε το βάζει.

Στο μπάνιο κάνει σαν να φοβάται, δηλαδη στην ιδεα χαίρεται πολυ αλλα μόλις τη βάζεις να κάτσει μέσα κλαίει και σηκώνεται όρθια.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαιρεται!!!...

καλά πολύ χαίρομαι που βρήκα αυτή την ομάδα!!! Μα που ήμουν τόσο καιρο!!!

λοιπόν εγώ δεν ανησυχώ καθόλου για το βάρος της μικρής, και πιο κάτω να ήταν δεν θα με χάλαγε καθόλου γιατί εγώ πάντα ήμουν τροφαντούλα και λιχούδο και μια ζωή ταλαιπωρούμαι με το φαγητό και δίαιτες... δεν θέλω να γίνει έτσι και η μπέμπα είναι και κοριτσάκι ..

δεν μου αρέσει καθόλου το παθητικό ταίσμα που κάνει η γιαγιά, δεν συμφωνώ κι εγώ με τα μπισκοτάκια και τις κρέμες και γενικά προσπαθώ να αποφεύγω τα επεξεργασμένα τρόφιμα δεν της έχω δώσει ακόμα αλάτι ούτε ζάχαρη- εκτώς από ενα κουλουράκι που έφαγε το Πάσα, σπιτικό, και εγλειψε και τα δάχτυλά της και έκλαιγέ όταν προσπαθούσα να της το πάρω...

Tzamin ευχαριστώ για τις πληροφορίες των μαιευτηρίων, νομίζω οτι με κάποιες κοπέλες μιλαγα και στο φορουμ τότε που ετοιμαζόμουν να γεννήσω για την βαλίτσα του μαιευτηρίου, για το Ιασώ, για το βάρος εγκυμοσύνης... χαίρομαι που σας ξαναβρήκα βεβαια το ψευδονυμο ήτα bell τοτε τώρα δεν μου το επαιρνε και αλλαξα...τα ονόματα elzu και arma μου είναι γνωστά!

η κορούλα μου περασε μια φάση δεν θέλω να κάνω μπάνιο αλλα νομίζω οτι κρυωνε τον χειμώνα ή ισως είχα βάλει λίγο πιο ζεστό ή πιο κρύο νερό και δεν της άρεσε η θερμοκρασία,.... τώρα κλέει για να βγεί... παίζει και με τα παπακια της και ξεχνιέται ,όμως νομίζω ότι όλα τα παιδια περνανε φάσεις, μείνε σταθερη στο προγραμμα του μπάνιου και θα το ξεπεράσει σιγουρα τωρα το καλοκαίρι με την πολύ ζέστη...

Nina-Nana, είστε και σε φάση μετακόμισης πωπο κουράγιο... ενωείται τον πιο φτηνό να πάρεις μεταφορέα οι εποχες δεν είναι ευκολες, καλύτερα αυτα τα χρήματα να τα διαθέσεις για κάτι άλλο στο νεόα σας σπίτι...

και μην το σκεφτεσαι δεν θα πάθει και τίποτα αν φάει 3-4 φαγητά σε βαζάκι, αν βρεις της holle εχουν ωραία γεύση... εμείς τα Χριστούγεννα που πήγαμε διακοπές στο Μοναχο 5 ημέρες με αυτά την εβγαλέ και μάλιστα έπαιρνα και τις φρουτόκρεμες και τα φαγητα, καμια ρυζογκοφρέτα, και τις κρεμες με βραστο νεράκι κι έτοιμο, γιαουρτάκια έχεις επιλογες ...

θα πάτε κάπου μακρια;

ξέρεις ίσως η μετακόμιση το νέο περιβάλλον να την αναστατώσουν για τις πρώτες μέρες , το νέο δωματιο ευτυχώς όμως είναι μικρά και προσαρμόζονται πολύ γρήγορα...

Tzamin, τα διγλωσσα παιδιά κι εγώ πιστέυω ότι ισως καθυστερήσουν λίγο να μιλήσουν... δεν πειράζει όμως τo οφελος εκμάθησης μια δευτερης γλώσσας ως μητρικής είναι μεγαλύτερο...

στείλε μου αιτημα φιλίας, γράψε μου όμως ποια είσαι γιατί δεν κάνω φίλους ανθρώπους που δεν γνωρίζω...

Νομίζω απάντησα σε όλα... φιλιά σε όλες !


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Brooke μένουμε κέντρο και θα πάμε Βριλήσσια! Ανυπομονω αλλα και προβληματιζομαι για το πως θα προσαρμοστεί. Αν και στα ταξίδια δεν έχει κανένα πρόβλημα, έχει αλλάξει πολλές φορές περιβάλλον και της έκανε καλο.

Πως περασατε με την μικρη στο Μόναχο; Αντέδρασε καλα; Εμείς είμαστε πολυ των ταξιδιών. Με την μικρη δεν έχουμε παει εκτός Ελλάδας και θελουμε (με προβληματίζει λίγο η διατροφη γιατι έχει αλλεργία κι έχουμε περιορισμένη δίαιτα).

Στην οικογένεια μου έχω 2 διγλωσσες περιπτώσεις και κανένα παιδι δεν άργησε να μιλήσει. Η μια περίπτωση ειναι ότι ο θείος μου (αδερφος της μαμας μου) παντρεύτηκε Ολλανδεζα και έκαναν 3 παιδια τα οποία μίλησαν στην ώρα τους και μιλουν και φανταστικά Ολλανδικα. Η άλλη περίπτωση ειναι η κουνιαδα μου έχει παντρευτεί Περση μεγαλωμενο στην Αγγλία και μιλάνε 2 κι ενίοτε 3 γλώσσες στο σπίτι αλλα η μικρη ειναι 26 μηνών κι εγω το καλοκαίρι που την είδα στις διακοπές (18 μηνών ήταν) έλεγε Πάρα πολλές λέξεις, ακόμα και τη λέξη αυτοκίνητο ή Κατερίνα! Προτάσεις κανονικα τα πάντα. Τώρα ξέρει και την προπαιδεια (χωρίς πλάκα, ειναι σοκαριστικο). Αλλα ξέρω κι άλλες περιπτώσεις απο το φιλικό περιβάλλον και δεν είχε κανένα παιδάκι πρόβλημα. Νομίζω ειναι στο παιδι! Μπορει να αργήσει, μπορει κι όχι αλλα όλα φυσιολογικά ειναι.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως περασατε με την μικρη στο Μόναχο; Αντέδρασε καλα; Εμείς είμαστε πολυ των ταξιδιών. Με την μικρη δεν έχουμε παει εκτός Ελλάδας και θελουμε (με προβληματίζει λίγο η διατροφη γιατι έχει αλλεργία κι έχουμε περιορισμένη δίαιτα).

Μια χαρά .... Μοναχο πήγαμε τα Χριστούγεννα που ηταν 8 μηνών, στο αεροπλάνο θήλαζε εξάλλου είναι συντομο ταξίδι και ηταν στην αγκαλιά μου , συνεργάσιμη και πολύ ησυχη... στο ξενοδοχείο κοιμήθηκε στο κερεβάτι μαζί μας δεν είχε προβλημα, απο τον πρωινό μπουφε επερνα μπανανες και φρούτα και ζητουσα και μου εφτιαχναν φρουτόκρεμα...

η Γερμανία ειναι μια χωρα φιλική προς τα βρέφη, γι αυτό την επιλέξαμε, ειχε παντού χώρους αλλαγής, το καπνισμα δεν επιτρεπόταν μεσα , παντού μας δίναν παιδικά καρεκλάκια στα εστιατόρια στις καφετέριες, μας βοηθούσαν πολύ και μας εδιναν σειρα παντού απο το αεροπλάνο μέχρι την υπέθρια χριστουγεννιάτικη αγορα...

απο δρόμους δεν το συζητώ ...είχα το καρότσι στο μετρό, στο λεοφωρείο παντού πανεύκολα, προσβαση για καροτσακι πανεύκολη στα μαγαζιά στα μουσεία παντού...βεβαια εγώ περισσότερο την κουβασούσα στο σλινκ... ο καιρός ήταν αρκετα κρύος , ομως αγόρασα μια προβια στο καρότσι και έβαζα και το ναυλον κάλυμα και η μικρή δεν καταλάβαινε τίποτα...

Απο φαγητό , η Γερμανία είχει παντού βιολογικά μαγαζια που πουλάνε τα παντα για μωρά, έπαιρνα τα βαζάκια της Holle , βιολογικά μπισκότα, φρούτα απο το ξενοδοχείο, φαντάζομαι τώρα που μεγάλωσε το φαγητό δεν θα είναι πια τόσο μεγάλο προβλημα...

Δεν κουβάλησα τίποτα περα από τα ρούχα της,και το καρότσι και τα σλινκ μου...

περασαμε υπεροχα!!! και θα το ξανακάνουμε οπωσδήποτε το καλοκαίρι ...

γενικά κι εμείς ταξιδεύουμε πολύ... αυτή ηταν η πρωτη μας φορά στο εξωτερικό με την μπεμπα ... στο εσωτερικά παλι την έχουμε πάει παντού .... εχει γυρίσει όλη την δυτική Ελλάδα- Ηπειρο, Πατρα, Θεσ/νική, Κέρκυρα... είναι αψογη!

Νομιζω με τα παιδιά είναι όπως τα μάθεις.. εμείς από τοτε που γεννήθηκε θέλαμε να την παίρνουμε πάντα μαζί μας και να μην αλλαξουμε τρόπο ζωής επειδή γεννήθηκε η μπέμπα και σε μεγάλο βαθμό τα έχουμε καταφέρει...

Φυσικά το τι ακουσα απο γιαγιαδες και παππουδες δε λέγεται !!

Που το τρέχεις το μωρό, θα αρρωστήσει, τι θα τρώει, ασ'το μαζί μας κλπ κλπ...να το δοκιμάσετε κάποια στιγμή δεν είναι τόσο δύσκολο όσο μπορεί να ακούγεται...


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία αμφιβολία οτι η δικια μου θα αντιδράσει καλα σε ταξιδι στο εξωτερικό. Το ΜΟΝΟ που με απασχολεί ειναι η διατροφη μας. Οκ αυτη θα τρώει βαζακια, εγω όμως τι τα τρώω; Βαζακια; Το ταξιδι ειναι και το φαγητο, αν δεν δοκιμασεις τοπική κουζίνα δεν έχεις γευθεί τη χώρα. Θέλαμε να πάμε βόρεια Ιταλία το καλοκαίρι, έχουμε ξαναπάει κι ειναι υπέροχα, έχουμε και φίλους εκει, αλλα το αποκλεισαμε αφου κι οι ίδιοι μου λενε οτι πολλές φορές δεν ξέρουν τι περιεχει αυτο που τρώνε έξω.

Εντός Ελλάδας όλα καλα. 1 φορα το μήνα πάμε Θεσσαλονίκη, αρκετα συχνα Εύβοια, έχουμε παει Γιάννενα και όταν ήταν 3,5 μηνών πέρυσι το καλοκαίρι πήγαμε Κυθηρα(εκει να δεις τι ακουσαμε απο τους παππουδογιαγιαδες). Θα ξαναπάμε ομως φέτος. :D


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...