Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Brooke εμένα όλη μέρα ακούει putumayo kids και χορεύει. Έχουμε καμια 20αρια και τα ακούμε συνέχεια.

ωραία σειρά κι εμείς την ακούμε... της αρέσουν τα νανουρίσματα ιδίως ένα από το Μεξικό!!!

Σε μαγαζιά με βιολογικά έχει νοστιμα μπισκότα... παιρνω για μένα περισσότερο ή μικρή δεν τα πολυτρώει... και της αρέσουν οι καλαμποκογκοφρέτες περισσότερο από τις ρυζογκοφρέτες... αυτές με γεύση μήλο δεν της ήξερα θα ψάξω να τις βρώ...

Εμένα Νινα - Νανα πάλι μου αρέσει ο προγραμματισμός γιατί βάζω την ζωή μου σε τάξη.... αν δεν έχω πρόγραμμα νιώθω χαμένη... το αντίθετο από εμένα ο άνδρας μου... μάλλον γι αυτό ταιριάζουμε...

Οχι ομως ο αυστηρός προγραμματισμός πχ. δεν έβαλα ποτέ πρόγραμμα στον θηλασμό- ταιζω το παιδί μου όταν το ζητήσει... στον βραδυνό ύπνο πάλι απλώς ακολουθώ μια συγκεκριμένη ρουτίνα όχι για να την κοιμίζω σε σταθερή ωρα απλώς να την βοηθάω να χαλαρώνει και να μαθαίνει σε μια σειρά... η ώρα του ύπνου παίζει... ανάλογα με την κουράση του παιδιού...και την ένταση της ημέρας.

Ακουω το παιδί μου....Νομίζω ότι αυτό που έχει σημασία είναι να καταλαβαίνεις τις ανάγκες του παιδιού σου περισσότερο απο το να κολλάς σε ωράρια και αυστηρά προγράμματα... αλλά και το τελείως ανεξέλγχτο χωρίς ένα πλανο δράσης δεν το αντέχω.. χάνομαι... νομίζω έχει να κάνει με τον χαρακτήρα κάθε ανθρώπου... Το πρόγραμμα το βάζω για μένα... όχι για το παιδί... οργνωνω δραστηριότητες απο πριν για να έχω ολα τα αντικείμενα που χρειάζομαι για το παιχνίδι και να μην τα ψάχνω... για να δουλέυουμε διαφορετικούς τομείς κάθε μέρα ανάλογα πάντα με τις ανάγκες της... πχ δεν θα της βάλω μουσική να χορέψουμε όταν την βλέπω να μου φέρνει βιβλία για να της διαβάσω...

Εχεί να κάνει περισσότερο με το ότι έτσι έχω μάθει να δουλεύω στην δουλειά μου... δεν ψυχαναγκάζομαι μου βγαίνει αυθορμητα... Εννοείται ότι το παιχνίδι και η ενασχόληση με το παιδί σου δεν πρέπει να είναι ψυχαναγκαστική αλλα μια ευχάριστη και δημιουγική ώρα και για τους δυο ή τρεις ή όσους συμμετέχουν σε αυτό.

ο αυστηρός και άκαμπτος προγραμματισμός νομίζω ότι δεν βοηθάει κανέναν.. το να δημιουργήσεις όμως σταθερές ρουτίνες θεωρώ ότι αυτό βοηθάει πολύ τα παιδιά, γιατι τα παιδιά έχουν ανάγκη από την σταθερότητα στην καθημερινότητά τους .....


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ξέχασα να γράψω κατι!

Βιβη έχουμε εξοχικό στην Αιδηψο. Αν χρειάζεσαι κάποια πληροφορία πες μου!

Brooke συμφωνω με τη ρουτίνα! Αλλα η ρουτίνα ειναι τόσο απαραίτητη στα παιδια όσο κι οι εξαιρέσεις της (όπως λεει κι ο Παπαβεντσης) ;)

Τα νανουρισματα δεν τα έχουμε. Μόνο τα Ασιατικα αλλα δεν μας άρεσαν, κοντέψαμε να κοιμηθούμε οικογενειακως. :tongue:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

είναι απαραίτητα όλα τα εξτρας για το παιδι ή απλά ως γονείς επιζητούμε να επικροτουν οι υπόλοιποι τις επιλογές μας, να είναι τα παιδια μας μέσα σε όλα, πρώτα σε όλα, να ξεχωρίζουν, να διαπρέπουν; Είναι καλο το παιδι μας να συμμετέχει σε κάτι τέτοιο απο τόσο νωρίς ή θα ήταν καλύτερα να παει να τρέξει στα πάρκα; Που τελειώνει η ελευθερία του γονιου στις προτιμήσεις του παιδιού τέλος πάντων; Κι αυτη η νέα τάση των μαμαδων τις τελευταίας γενιάς που τρέχει να προλάβει να παει τα παιδια της απο βρέφος στην κολύμβηση, στη γιογκα, στο μασάζ, στη μουσική, σε πλειγκρουπς, στις κουνιας κι όταν μεγαλώσουν στο γυμναστήριο, στο ωδείο, στα αγγλικά, στους χορούς, είναι καλη, κακή, απαραίτητη, άχρηστη, ανούσια, τα θέλει το παιδι, η ίδια; Δεν ξέρω, τροφή για σκέψη δική μου κυρίως.

Νομίζω ότι ο προβληματισμός σου είναι σωστός... πολλά πραγματα που φορτώνουμε στα παιδιά μας έχει να κάνει με τα δίκά μας θέλω και τις δικές μας επιλογές... τα παιδιά μεγαλώνουν ευτυχισμένα με πολύ λιγότερα από αυτά που τους δίνουμε... ανάγκη έχουν από τους γονείς τους και άπό ενα όμορφο οικογενειακό περιβάλλον...Μια βολτα στο πάρκο ίσως να τους προσφέρει πολλά περισσότερα από μια σειρά μαθημάτων μουσικής...σε αυτή την μικρή ηλικία...τα περισσότερα είναι για εμας του γονείς, νομίζω έγώ και λιγότερο αντίκτυπο έχουν στα παιδιά...

Βεβαια επειδή έκανα μαθήματα yoga και το ΠΕΚιΠ ομολογω ότι εμένα βοηθησαν περισσότερο... η επαφή μου με αλλες μητέρες που είχαν στην ίδια ηλικία παιδιά, κοινωνκές επαφες σε μια δυσκολη ψυχολογικά περιοδο της ζωής μου την λοχεία, με βοήθησε να είμαι καλύτερη μητέρα γιατί ένιωθα καλά... αρα κατ'επεκταση βοηθάνε το παιδί μου....

Τα μαθήματα μουσικής ίσως και να είναι περιττά... όντως δεν θα γίνει και Μότσαρτ επειδή παρακολούθησε στον Νάκα μαθήματα 1 ετόυς...όμως είναι ένας τρόπος να περνάμε καλά μαζί... για τωρα το καλοκαίρι δεν θα πήγαινα εχουμε πολλά αλλα να κάνουμε από Σεπτέμβρη βλέπουμε...

και σίγουρα τις επιλογές μας δεν θα πρεπει να τις κάνουμε εχωντας στο νού μας το τί θα πουν οι άλλοι, να μας επικροτούν ή να μας επικρίνουν...Λάθος.. ο καθένας λέει ότι θέλει, όπως και ο κάθε γονιός πράττει το καλύτερο που νομίζει για το παιδί του... ποτέ μου δεν έχω σχολιάσει τις επιογές αλλων γονιών... το βρίσκω τόσο ενoχλητικό όταν το κάνουν και σε μένα... για τον θηλασμό, για το babywearing, για το cosleeping....εχω ακούσει!!!!!:mad:

Μου αρέσουν πολύ αυτες οι ανταλλαγές απόψεων... βλέπεις τα πράγματα με τα μάτια μια άλλης μητέρας... βοηθειέσαι... στηρίζεσαι... επανεξετάζεις ή ακόμα και απορρίπτεις....

Thnx Nina-nana για την τροφή για σκέψη..... δεν ήταν μόνο δική σου....:P!!!


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Πρωτα πρωτα να πω Χρονια Πολλα και Καλα σε ολα τα μωρακια του cafe μας που γιορταζαν χθες, να τα χαιρομαστε!!!

Την Κυριακη βαφτισαμε το κοριτσακι μας...ηταν πολυ ωραια...

Παλι υπηρεσια εχω σημερα και δεν περναει η ωρα με τιποτα...στην αρχη χαλαρωνω λιγο που ειμαι μονη μου αλλα μετα βαριεμαι και μου λειπουν τα παιδακια μου.Αφηστε που μολις νυχτωσει...φοβαμαι λιγο :oops:

Τωρα που τελειωσα με το τρεξιμο της βαφτισης ελπιζω να μπορεσω να μπω παλι κανονικα στην παρεα!!!

Καλο βραδυ


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου καλά, τι κάνετε??

Επέστρεψα και εγώ στην παρέα μας. Έχω τόσα πράγματα να τακτοποιήσω τώρα που γυρίζω στη δουλειά και τρέχω όλη μέρα. Και το βράδυ ξεραίνομαι!!!

Σήμερα μου έχει βγει μόνο υπερένταση και δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Έχω χάσει επεισόδια...

Καταρχήν πολύχρονα τα ζουζούνια σας, Nina-Nana, Tzamin, Della και Dimista. Eγώ έχω το βαφτιστηρι μου και το γιο της κουμπάρας μου κυρίως.

Mammy να σας ζήσει η Μαρία σας!

Να σας ευχαριστήσω και εγώ για τις ευχές σας!!:P

Aννα25 καλως ήρθες πάλι και να ζήσετε!

Τα μικρουλια που ήταν άρρωστα, είναι καλύτερα??


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

ακουσε΄το είναι πολύ όμορφο... ελπίζω να έβαλα καλά το λινκ!

Mother's Love Arriba del Cielo

Πολύ όμορφο το τραγουδάκι!!

Κορίτσια η δική μου άποψη είναι ότι ειδικά σε αυτή την ηλικία, είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουμε τι πραγματικά θέλει το παιδί. Σίγουρα κάτι φαίνεται στις αντιδράσεις του, όμως ίσως και αυτό να μην είναι απόλυτο. Η κάθε μητέρα προσπαθεί να μεγαλώσει και να διαπαιδαγωγήσει το παιδάκι της όπως νομίζει εκείνη ότι είναι καλύτερο. Κάποιες είναι του προγράμματος, κάποιες όχι...Εγώ πάλι σε άλλα πράγματα έχω πρόγραμμα, σε άλλα όχι, προσπαθώντας να μην την πιέζω πολύ, αλλά και να μην την αφήνω να κάνει ότι θέλει εκείνη πάντα.

Το κολυμβητήριο που πήγαμε τόσους μήνες, σίγουρα γέμισε εμένα, καθώς ένιωθα ότι έκανα κάτι μαζί της, έβλεπα όμως και πόσο της άρεσε, όταν φτάναμε και έδειχνε τα χέρια της προς την πισίνα ή όταν μπαίναμε μέσα και τσίριζε!!

Όσο είμαστε σπίτι, προσπαθώ να παίξω μαζί της, να της μάθω πράγματα, ταυτόχρονα όμως, πρέπει να ασχοληθώ και με το "νοικοκυριό". Όσο είμαστε έξω, παίρνει άλλα ερεθίσματα. Τώρα που θα γυρίσω στη δουλειά, θα μπουμε λίγο περισσότερο σε πρόγραμμα..

Η τηλεόραση τωρα που μεγάλωσε είναι κλειστή και στο σπίτι μας, γιατί διαφορετικά "κολάει". Λϊγο προς το βραδάκι την ανοίγουμε που η μικρή έτσι και αλλιώς ετοιμάζεται για ύπνο. Αν στο μεταξύ θέλω να δω κάτι, κάθομαι κάτω μαζί της, παίρνουμε τα παιχνίδια της και τη βάζω πλάτη στην τηλεόραση μέχρι να τελειώσει.


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που κόβω τα μηνύματα, αλλά επειδή μ'εχει πιάσει λογοδιάρροια, φοβάμαι μήπως μου σβηστεί τίποτα και τα ξαναγράφω.

Άσχετο αλλά σχετικά με τα προηγούμενα, η δικιά μου, όταν ακούει μουσική χορεύει συνέχεια. Για το Νάκα είχα ακούσει τα προγράμματα, είδα όμως το βιντεάκι που έβαλε η Brooke και αν είναι αυτού του στυλ, όντως μπορεί και η κάθε μανούλα να κάνει κατι παρόμοιο.


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσόπουλα...

Όλα καλά ελπίζω...

Σήμερα είμαι σε πολύ περίεργη διάθεση και δεν έχω να πω πολλά.

Τζιτζίνα καιρό έχουμε να σε ακούσουμε.... Την κοπέλα δεν την έχω πάρει για πεντικιούρ γιατί αυτή την φορά το έκανα μόνη μου :?.

Μαμυ να σου ζήσει η Μαρία σου..

Φιλάκια!!!


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα σας,

σημερα δεν πήγα στην δουλειά για τι η μικρή μου έκανε πυρετό το βράδυ, όχι πολύ μέχρι 38,4 της έδωσα αντιπυρετικό επεσε σε δέκατα και όλη την ημέρα έχει δέκατακια... Η διαθεσή της δεν είναι και η καλύτερη... ομως είναι ήσυχη! Ειναι η πρώτη φορά που αρρωσταίνει και η πρώτη φορα που της δίνω ντεπόν και ενω ξέρω ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό ε... μια αγωνία την έχω... δεν κοιμήθηκα σχεδόν όλη την νύχτα για να την παρακολουθώ...αυξησα και τους θηλασμούς μήπως βοηθήσει... δεν εχει όρεξη για φαγητό, ευτυχώς όμως πίνει υγρα (νερό)...Ελπίζω να περάσει γρήγορα!


rOyHp3.png

tt13d0a2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

Τι κάνετε?

Μπήκα για να σας διαβάσω.

Βrooke είδα το βιντεάκι.Πολύ ωραίο!Ο μικρός μου δεν βλέπει τηλ.Το μόνο που βλέπει είναι παιδικά τραγούδια και παιδικά παραμύθια από το Internet.Του αρέσει και η Χάιντι αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να την βλέπει.Είναι κοριτσίστικο παιδικό ή είναι και για αγοράκια?Περαστικά στην μικρούλα σου.

Τζαμίν με γεια τα πεδιλάκια και τα ρουχαλάκια που πήρατε στην Έλενα.Μπράβο που έκανες μόνη σου πεντικιούρ.Εγώ δεν θα τα κατάφερνα.:oops:


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Brooke περαστικα στην μικρούλα! Πολυ όμορφο το τραγουδάκι!

Mammy να σου ζήσει το Μαρακι!

Tzitzina χάθηκες!

Tzamin γιατι κορίτσι δεν έχεις διάθεση; Εύχομαι να περάσει γρήγορα η κακοκεφια!

Είμαι λίγο λακωνικη σήμερα, συγνώμη! Αύριο φεύγω για 20 μέρες περίπου με την μικρη στη Θεσααλονικη γιατι ο άντρας μου έχει διάφορα ταξίδια αυτο το διάστημα (αλλα θα πηγαινοερχεται σε διάφορες φάσεις). Απο την μια θέλω να πάω (έχω να τους δω πολυ καιρο συγγενείς και φίλους, δε θέλω να μείνω μόνη μου όσο ειναι Αμερική) απο την άλλη όχι (μολις βολευτηκα, βαριεμαι να μαζεύω τόσα πράγματα, ούτε ξέρω τι να πρωτοπαρω, θα με πρηζουν κι οι γονείς μου για την μικρη-όλο και κατι βρίσκουν-θα μου λείψει κι ο σύζυγος, θα είμαι κι ολίγον εγκλωβισμένη χωρίς τον άντρα μου στην μετακίνηση χωρίς αυτοκίνητο). Δεν ξέρω βρε κορίτσια, έχω συνηθίσει μόνη μου και δεν μπορω να έχω πάνω απο το κεφάλι μου συνέχεια άλλους, τι στο καλο, ή γερασα ή ξαναπερναω εφηβεία... Είμαι στο τσαφ να γυρίσω Κυριακή με το σύζυγο.

Μου αρέσει που είπα οτι θα είμαι λακωνικη γιατι βιαζομαι.... :rolleyes:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άννα να τα εκατοστήσετε!Να είστε πάντα ευτυχισμένοι!

Μάμμυ χαίρομαι που πήγαν όλα τέλεια στην βάπτιση.Η Μαρία έκλαψε πολύ.

Ντέλλα ευτυχώς αυτήν την φορά η διάρροια του μικρού σου κράτησε λιγότερο.Εκτός από τον μικρούλη σου να χαίρεσαι και όλους τους υπόλοιπους που γιόρταζαν.

Τζιτζίνα αν δεν έγραφες εχτές σήμερα θα σε ρώταγα τι έγινες?Πώς μπορείς και κάνεις δουλειές μέχρι τόσο αργά?Εμένα το αργότερό μου είναι στις 22.00 και μόνο όταν έχω πλυντήρια τελειώνω στις 23.00 επειδή έχουμε νυχτερινό και πρέπει να τα βάλω εκείνη την ώρα.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Άρμα τι ωραία που παίζεις και με τα 2 σου παιδάκια!Όταν παίζουν και τα 2 μαζί τσακώνονται ή παίζουν ήσυχα?

Νίνα Νάνα και συ να χαίρεσαι όλους όσους είχες προχθές.Η μικρή πειραχτήρι ,που πείραζε τις μύτες των σκυλιών.Καλό ταξίδι αν πας τελικά Θεσσαλονίκη.Πώς θα πας?Ειδικά εσύ γέρασες.

Βιβή στην Αιδηψώ είσαι ακόμη?

Εμείς δεν έχουμε πολλά νέα.Το μόνο ότι το πρωί πήγαμε στις κούνιες και ως συνήθως ευχαριστήθηκε πολύ.Εχτές του έδωσα και δοκίμασε κεράσι.Την έβγαλα την φλύδα.Του άρεσε.Και του δικού μου του αρέσει ο χορός.Και μουσική να μην έχουμε χορεύει από μόνος του.Καλό μεσημέρι!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...