Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Giouli36 και @Blue Velvet σας εύχομαι να αποκτησετε τα δευτερα παιδακια σας!! 39 και 40 μια χαρα ηλικια ειναι!!!! 🙏 Και υπάρχει και ο φυσικός κυκλος στην εξωσωματική!!! Σε πολλές γυναίκες που είχαν ήδη παιδί είπαν χαμηλή ΑΜΗ και μόνο εξωσωματικη και τα ζευγάρια έκαναν με φυσικό τρόπο ...απλά θέλει βιταμίνες και επιμονή. 

      • Μου αρέσει 1

ΑνΑλ (Ανώνυμες Αλλοπρόσαλλες)


ζώπυρον

Recommended Posts

Έλα βρε Ελλ μου, συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση - είχα καιρό να μπω εδώ...

Τι κάνετε? Πως τα πάει η μικρή σου? Ξεκινήσατε σχολείο?

Εμείς σε γενικές γραμμές καλά. Ο μικρός ξεκίνησε τη β' δημοτικού (ευτυχώς με την ίδια καλή δασκάλα) και γενικά φαίνεται φέτος πιο ήρεμος και ώριμος, πιο προσηλωμένος στις υποχρεώσεις του. Κατά τ' άλλα, περνάω μάλλον την πρώτη ίωση της σεζόν:| κι απ' ότι φαίνεται κόλλησε και το ζωπυρόπαιδο:shock: (ο Θεός να μας φυλάει να μην εξελιχθεί)! Με λίγα λόγια, καλό χειμώνα...

Όσο για τα κακόφαγα παιδιά... μάλλον διαφωνώ μαζί σου και μάλλον είμαι κάπως αυστηρή στις απόψεις μου, μιας και ήταν κακόφαγο παιδί η αρχοντιά μου (και ταλαιπωρήθηκα ποικιλοτρόπως απ' αυτό). Θέλει χρόνο και κουβέντα πολύ ν' αναλύσω τις απόψεις μου, οι οποίες βέβαια δεν αποκλείεται να είναι κι εντελώς υποκειμενικές και ν' αφορούν εμένα και μόνο εμένα.

Να φανταστείς η μάνα μου που ακόμη:? δεν έχει ξεπεράσει όσα τράβηξε μαζί μου στο θέμα του φαγητού, μου λέει συχνά (κοιτώντας το γιο μου που τρώει και πέτρες:cool:) (όπως ο πατέρας του:rolleyes:) : Ο Θεός σε λυπήθηκε και δεν σου έμοιασε το παιδί σου...:roll:

Εχει δικιο η μανα σου :P τυχερη εισαι,

Ευχαριστω Αγγελίνα, η μικρη δεν επαθε τπτ. Βασικα μυξες μια μερα και 37.1 για μια μερα. Η μανα ομως κοντεψε να παει ευαγγελισμο......νομιζω τα ειδες στο fb.

Η μικρη ειναι δευτερη βδομαδα στον παιδικο και ολα καλα. Ουτε μια γκρινια. Σηκωνεται με χαρα και παει τραγουδοντας. Σημερα συστηθηκε σε πολλα παιδια μονη της και οταν πηγα την βρηκα σε παρεα με 4 κοριτσια που ζωγραφιζαν και μου ειπε απο εδω η φιλη μου η Βιλμα, και πεταχτηκε και ενα αλλο κοριτσακι και λεει και εγω σε εχω φιλη μου!. Περιφανη μανα κουκουβα....οι δασκαλες μου λενε οτι δεν εχει κανενα θεμα. Ειναι προσαρμοστικοτατη, ηρεμη, δεν φωναζει, δεν χτυπαει, δεν ενοχλει, συμμετεχει και ειναι πληρως αυτονομη σε φαγητο και τουαλετα.

Και λεω εγω τωρα.....σε ΠΟΙΑ εβδομαδα θα μου ερθει ο ουρανος σφονδιλι? Γιατι το περιμενω δεν μπορει τετοια μεταβαση να εγινε ΤΟΣΟ ευκολα. Χωρις ουτε μια τσαντιλα, ενα δακρυ ενα κατι. Εγω καθομαι και κοιταω το τηλεφωνο με την 'αισθηση' οτι το παιδι χτυπησε/τσακωθηκε/ανεβασε πυρετο για να παω να την παρω και τρωω τα νυχια μου και αυτη οταν πηγαινω σηκωνει το χερι και μου λεει 'τωρα ειμαι στο σχολειο μαμα εσυ φυγε δεν κανει να εισαι εδω, δεν εχω τελειωσει ακομα'.........οκ......πολλες κουβεντες λεω εγω απο μεσα μου. Θα σε δω τσιριπικι ΤΙ θα λες σε ενα 6μηνο οκ? :?


Here in dreamland we will NOT obey the masters

:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    3696

  • MarcoPolo

    2484

  • Mara-76

    2192

  • luckyMe

    2080

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελλ, τι έπαθες? Ήταν κάτι σοβαρό?:?

Με την προσαρμογή μη το λες. Και μένα ο γιος μου σφαίρα πήγε όλο τον καιρό, μόνο πέρσι στην α' δημοτικού έφαγε φρίκη! Και μαζί μ' αυτόν κι εγώ γιατί δεν το περίμενα. Συντέλεσαν βέβαια και κάποιοι άλλοι παράγοντες, πάντως μου ήρθε ουρανοκατέβατο. Αλλά - ευτυχώς - τελικά όλα καλά!

Αγγελίνα, που είσαι φιλενάδα?

Κατά τ' άλλα - εγώ αναρρώνω κι ο μικρός που του κόλλησα την ίωση, ευτυχώς την πέρασε ξώφαλτσα.

Καλό μας βράδυ!


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

Ελ, δεν είδα τίποτα, γιατί δεν είμαστε φίλες στο φβ. Εγώ έκανα λογαριασμό σχετικά αργά, λίγο πριν διαγραφείς και δεν προλάβαμε, οπότε δεν βλέπω τα νέα σου από εκεί. Αν θέλεις, στείλε μου αίτημα.

Τι συνέβη; Τι έπαθες; Περαστικά! Για τη μικρή, που ξεκίνησε τοσο καλά, συγχαρητήρια! Και δεν το βρίσκω και απίθανο να συνεχίσει έτσι το παιδί...προφανώς ήταν έτοιμη για το σχολείο! Το ίδιο και η μικρή της κολλητής μου, που μόλις ξεκίνησε προνήπια, μες στη ντίρλα!

Έχω πολλές δουλειές. Στο σχολείο μας, ενώ έχουμε πολύ καλή δασκάλα, συμβαίνουν διάφορα απίστευτα, αλλά δε θέλω να μιλήσω εδώ, δημοσίως, για αυτά.

Σήμερα θα πάω να ρίξω μια ματιά στο κολυμβητήριο, γιατί ο μεγάλος λύσσαξε να πάει. Θα τον στείλω και χορευτικό, γιατί ζήλεψε από μένα - ευτυχώς, είναι απέναντι από το σπίτι μας. Αν δω ότι τα καταφέρνει, θα σκεφτώ και για μουσικό όργανο.

Με τα επίκαιρα, έχει σφιχτεί η καρδιά μου και δεν ξέρω τι να πω. Ο Θεός μαζί μας. Σας φιλώ γλυκά.


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια μου!!

Γεννησα στις 11/10,με καισαρική μια υγιέστατη κορούλα 2920 και 49 πόντους!!είναι άσπρη-άσπρη και ξανθούλα (της μαμάς μου ελπίζω!) τα ματάκια της είναι γαλανα ΄σκούρα,ξέρω οτι θ'αλλάξουν αλλά ελπίζω να μη γίνουν καστανά αλλά να παραμείνουν ανοιχτά,κι ο πεθερός μου κι η μάνα μου ανοιχτά μάτια είχαν κι εύχομαι να πάρει τα δικά τους...

Γύρω στις 10:15 έσπασαν τα νερά και κάνα μισάωρο μετά είμασταν στο ΑΤΤΙΚΟ εκεί με παρέλαβαν γύρω στις 11 και μέχρι να με ετοιμάσουν να μου πάρουν στοιχεία κ.λ.π. ήρθε κι ο γιατρός μου,με είδε η διαστολή μου ήταν 2 αλλά τα νερά χρωματισμένα σκούρο πράσινο-καφέ..όπως καταλαβαίνετε δεν το κουβέντιασε καν και μπήκα για καισαρική και στις 14:28 γεννήθηκε η μικρή μου!!

Περιτό,δε, να σας πω οτι η καισαρική ήταν μια τραυματική εμπείρία για μένα...την άκουσα στερεοφωνικά,δεν είχα ξανακάνει και χειρουργείο και τους τρέλλανα!!ευτυχώς όλα πήγαν καλά και η μετεγχειρητική πορεία και όλα...

Η μπουμπούκα μου θηλάζει αποκλέιστικά κι ελπίζω να καταφέρουμε να το κρατήσουμε όσο γίνεται περισότερο,περιμένουμε την παιδίατρο την Πέπμτη..ο θηλασμός μας βγήκε φυσικά και αυθόρμητα δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πόβλημα λες και το κάναμε απο την κοιλιά!!!

Το πρώτο μας βράδυ ήταν εξαιρετικά ήσυχο κι ελπίζω αυτή να είναι η καλή αρχή κι όχι η εξαίρεση του κανόνα!!!

Ο Νικόλας έχει πάθει την πλάκα της ζωής του...μου είπαν οι αδερφές μου οτι όταν έβγαλαν έξω τη μικρή να τη δούν έβαλε τα κλάματα...είναι αφόρητα ερωτευμένος με την κόρη του κι απο χτες που την φέραμε σπίτι κάνει σαν χαζό!!τώρα τον περιμένω να έρθει να την μπανιάρουμε μαζί πρώτη φορά στο σπίτι..

Αυτά απο μας...όλη μας η στεναχώρια των τελευταίων καιρών τελικά ξεχάστηκε με την άφιξη της μικρής...η ευτυχία δεν λέγεται,δεν περιγράφεται,δεν μετριέται...


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ρηνιώ :) Να τη χαίρεστε τη μπουμπούκα σας και μόνο χαρές να έχετε από εδώ και πέρα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ζησει κοριτσι!!!!!!!!! Ρουφα καθε στιγμη γιατι ειναι ανεπαναληπτη!!!! Οι πρωτες μερες με το μωρο ειναι απεριγραπτες! Υγεια τυχη και αγαπη να εχει παντα στη ζωη της !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Ρινιω για το νεογεννητο, παντα με υγεια να την βλεπετε και οπως επιθυμει, και ευχομαι δυναμη και πολυ κουραγιο για τον μαραθωνιο του 1ου χρονου.

Παντα ευτυχισμενοι


Here in dreamland we will NOT obey the masters

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!!!

Δεν ξέρω αν το νιώθουν όλες οι πρωτομανούλες ή μόνο εγω αλλά νομίζω οτι το παιδί μου δε γεννήθηκε πριν μια βδομάδα αλλά υπήρχε πάντα στη ζωή μας...

Έχω τρελλαθεί όπως καταλαβαίνετε!!!

Τώρα καταλαβαίνω πραγματικά το νόημα της φράσης το παιδί μου είναι όλη μου η ζωη....


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!!!

Δεν ξέρω αν το νιώθουν όλες οι πρωτομανούλες ή μόνο εγω αλλά νομίζω οτι το παιδί μου δε γεννήθηκε πριν μια βδομάδα αλλά υπήρχε πάντα στη ζωή μας...

Έχω τρελλαθεί όπως καταλαβαίνετε!!!

Τώρα καταλαβαίνω πραγματικά το νόημα της φράσης το παιδί μου είναι όλη μου η ζωη....

Αστα κοπελα μου,

Ειναι χοντρη πετρια και δεν διορθωνεται.....χειροτερευει οσο περναει ο καιρος......εμενα εχει εξελιχθει μετα απο 4 χρονια σε ορθοτατη ψυχασθενεια με ενδειξεις εγκλεισμου....αλλα με λυπουνται και με αφηνουν εξω.....θα με κλεισει η κορη μου μεσα οταν ενηλικιωθει ειμαι σιγουρη.....και καλα θα μου κανει.....:tongue:

ΥΓ: Ασε το ιντερνετ και ΤΡΑΒΑ κοιμησου.....θα το χρειαστεις....ακου με.....


Here in dreamland we will NOT obey the masters

:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρηνιώ μου κοριτσάκι μου, τώρα μπήκα κι είδα τα ευχάριστα!

Να σας ζήσει η πριγκίπισσα!! Να την χαίρεστε - να έχει υγεία, αγάπη και τύχη!!!

Ε, ναι... ΔΕΝ υπάρχει μεγαλύτερη αγάπη απ' αυτή του παιδιού... Τι να λέμε τώρα...

Μπαίνε να μας λες τα νέα σας, φιλιά!!


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ και πάλι!!!!

όπως λέει και η Ell....ορθότατη ψυχασθένεια...ευτυχώς έχω τα μουρλάδικα 2 βήματα απο το σπίτι μου (μ'εκανε χαϊδαριώτισσα ο χασμπεντ!!) οπότε....!!!!

Είναι θαύμα που δεν το πίστευα το πόσο απολαμβάνουμε τον θηλασμό και οι δυο μας αν και στιγμές-στιγμές ψιλογυαλίζει το μάτι του μπαμπά -ένεκα αποχής που επέβαλλε ο γιατρός...Είναι σαν να θήλαζα όλη μου τη ζωή βρε κορίτσια,τόσο καλά τα πάμε...ελπίζω μόνο να κρατήσει όσο περισσότερο γίνεται..

Κατά τ'αλλα ο μπαμπάς είναι φουλ καψούρης με την κόρη και δεν θέλει να την αφήνει απο τα χέρια του!!!Η πεθερά μου το ίδιο,η καημένη αυτό το μωρό το χαίρεται καλύτερα απο της συννυφάδας μου γιατί όταν γέννησε εκείνη ο πεθερός μου είχε βαρύνει αρκετά...

Κάτι άλλο τώρα...γενική και αόριστη απορία...θυμάμαι τώρα στην εγκυμοσύνη που έψαχνα δίπλα στο φόρουμ και διάβαζα μερικές απόψεις που αφορούσαν τις επισκέψεις σε σπίτι και νοσοκομείο..και σκέφτομαι...πως να μην αφήνω να την κρατήσουν έστω και για λίγο οι δικοί μας άνθρωποι,που μας αγαπάνε;;Όταν σε μας δίνει τόση χαρά και βλέπω οτι δίνει και στους άλλους πως γίνεται μια αγκαλιά να τη στερώ;;;

Σας φιλώ!!


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρηνιώ οι γνώμες διύστανται (ω τι έκπληξη) και σε αυτό το θέμα! Οπότε θα σου πω τι έκανα εγώ χωρίς να σημαίνει πως ειναι σωστό...

Την έδινα σε όποιον ήθελε να την πάρει αγκαλιά αλλά με σεντονάκι απλωμένο πάνω τους. Ακούμπαγε δηλαδή στο σεντονάκι της όποιος και αν την έπαιρνε αγκαλιά... Μέχρι τις 60 περίπου μέρες... μετά την άφησα ελεύθερη... και δεν το μετάνιωσα... το παιδί αρρώστησε μόνο όταν πήγε παιδικό!

Λογικό για τον μπαμπά και σε λίγο να δεις που θα γιαλίζει το δικό σου μάτι γιατί θα ζηλέψεις κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ και πάλι!!!!

όπως λέει και η Ell....ορθότατη ψυχασθένεια...ευτυχώς έχω τα μουρλάδικα 2 βήματα απο το σπίτι μου (μ'εκανε χαϊδαριώτισσα ο χασμπεντ!!) οπότε....!!!!

Είναι θαύμα που δεν το πίστευα το πόσο απολαμβάνουμε τον θηλασμό και οι δυο μας αν και στιγμές-στιγμές ψιλογυαλίζει το μάτι του μπαμπά -ένεκα αποχής που επέβαλλε ο γιατρός...Είναι σαν να θήλαζα όλη μου τη ζωή βρε κορίτσια,τόσο καλά τα πάμε...ελπίζω μόνο να κρατήσει όσο περισσότερο γίνεται..

Κατά τ'αλλα ο μπαμπάς είναι φουλ καψούρης με την κόρη και δεν θέλει να την αφήνει απο τα χέρια του!!!Η πεθερά μου το ίδιο,η καημένη αυτό το μωρό το χαίρεται καλύτερα απο της συννυφάδας μου γιατί όταν γέννησε εκείνη ο πεθερός μου είχε βαρύνει αρκετά...

Κάτι άλλο τώρα...γενική και αόριστη απορία...θυμάμαι τώρα στην εγκυμοσύνη που έψαχνα δίπλα στο φόρουμ και διάβαζα μερικές απόψεις που αφορούσαν τις επισκέψεις σε σπίτι και νοσοκομείο..και σκέφτομαι...πως να μην αφήνω να την κρατήσουν έστω και για λίγο οι δικοί μας άνθρωποι,που μας αγαπάνε;;Όταν σε μας δίνει τόση χαρά και βλέπω οτι δίνει και στους άλλους πως γίνεται μια αγκαλιά να τη στερώ;;;

Σας φιλώ!!

Κορη λεχωνα,

για μενα ΔΕΝ θα την δινεις. Θα σκεφτεεις πολυ απλα παραδειγμα εμενα να ερχομαι να σε δω να σου ευχηθω και να θελω τοοοοοοσο πολυ να την αγκαλιασω (που δεν ειμαι τοσο καφρος αλλα καφρους εχει ο κοσμος ολος) και εγω κουβαλαω τα μικροβια της μικρης απο το σχολειο ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ε, ενα συναχι δικο μου ή κατι που δεν εχει εκδηλωθει σε μενα το νεογεννητο σου μπορει να στο στειλει νοσοκομειο. Ειδικα αυτη την εποχη που ειναι εποχη φουλ ιωσεων. Θα κανεις υπομονη θα τους λες αν θελουν να της χαιδευουν ποδαρακι μονο και απο μακρια και τελος. Μετα τους 3 μηνες αφησου λιγο ελευθερη αν θες αλλα και παλι με προσοχη. Εγω ετσι σκεφτηκα. Δεν ειχα ΚΑΜΙΑ διαθεση να ρισκαρω νοσοκομειο στο βρεφος για να κανω χατηρια αλλων. Να το κανουν μοκο και να περιμενουν. Και ναι μπορει και να μην κολλησει μερικα ειναι και τυχερα. Αλλα ομως παλι οχι και διαβαζουμε πολλα τετοια με καταληξη σε νοσοκομεια. Ε, οχι .......μην τρελλαθουμε κιολας. Λες και 3 μηνες ειναι πολυ.....σωπα πια. Υπαρχει λογος που οι παιδιατροι λενε να φυλαμε τα παιδια τους πρωτους μηνες (απλα ΔΕΝ εχουν ανοσοποιητικο καθολου), και επισης εχουν λογο που λενε οι λεχωνες να φυλαγονται για ενα μηνα. Δεν το λενε επειδη θελουν να μας την σπασουν.


Here in dreamland we will NOT obey the masters

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

ρηνιώ να σου ζήσει η μικρή και όπως επιθυμεί να την καμαρώσεις...

εγώ συνέχεια αυτό αφιερώνω στον μικρό άντρα της ζωης μου

Κάθε χαμόγελό σου.....

δική μου είναι χαρά...

κάθε δικό σου δάκρυ...

στα μάτια μου κυλά...

Κάθε σου ανάσα....

δικιά μου αναπνοή...

και ένα λεπτό μαζί σου...

αξίζει μια ζωή.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...