Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που πήραν θετικη χοριακη? Είχατε συμπτωματα? Εγώ ζάλη και κοπωση έχω από πριν την εμβρυομεταφορα γιατί παίρνω utrogestan από το στόμα που με επηρεάζουν αρνητικά. Μετά την εμβρυομεταφορα τίποτα. Μόνο φουσκωμα σα να έχω φάει συνεχώς ένα αρνί το οποίο επισης θεωρώ ότι είναι από τα φάρμακα. Την προηγούμενη φορά είχα καφέ κηλίδες και όντως η χοριακη βγήκε όχι θετικη ούτε και αρνητικη άρα κατι είχε πάει να γίνει.  Αυτή τη φορά....τίποτα!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα.

Χρειάζομαι μία πληροφορία και ίσως να μπορέσετε να μου την δώσετε εσείς κορίτσια.

Γνωρίζετε τι χρήματα θα πάρω πίσω από τον εοππυ για αφαίρεση θυρεοειδούς στο metropolitan? (Εάν θα πάρω...) Ο γιατρός πληροφόρησε την μητέρα μου η οποία θα κάνει την επέμβαση ότι θα χρειαστεί 2.800 ?. Πρόκειται να πάρει κάτι πίσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!!!λοιπον το χειρουργιο κραταει περιπου 2 ωρες.να ενημερωσεις τους δικους σου να μην ανησυχησουν αν κρατησει περισσοτερο.εμενα κρατησε 4 ωρες και οι γονεις μου κοντεψαν να παθουν εγκεφαλικο.εγω σε κλινικη εμεινα 1 βραδυ μεσα.την επομενη δηλαδη του χειρουργιου πηγα σπιτι μου.θα σε ποναει λιγο ο λαιμος σαν εχεισ κρυωσει ομως οχι κατι τρομερο.να προσπαθεις να κουνας το κεφαλι σου ωστε να μην εχεις προβλημα μετα με πονουσ στον αυχενα.τα ραμματα (ουσιαστικα πλαστικη ειναι)τα εβγαλα στισ 5 μερες και την επομενη να φανταστεις πηγα στη θαλασσα.η τομη αν ειναι καλοσ βεβαια και ο γιατροσ φαινεται σαν μια γρατζουνια.

Link to comment
Share on other sites

σαν ζομπι νιωθω.ακριβως οπως το ειπες.δεν ξερω πλεον κατα ποσο ειμαστε η εξαιρεση.γνωρισα 1 κυρια που εκανε θυροειδεκτομη πριν 7 χρονια και μου ειπε οτι εκανε 1 χρονο να νιωσει καλα και μια κοπελα στην ηλικια μου(28 χρονων) που εκανε ενα μηνα πριν απο μενα εγχειρηση και ακομα προσπαθει να ρυθμισει τη δοση.εκεινη βεβαια εχει αλλα συμπτωματα.εβαλε κιλα και δεν εχει περιοδο.εγω δεν εχω τετοια προβληματα.εχω ολα τα αλλα.χιχι.ευχομαι ολα να πανε καλα για ολους μας!!!!αν ομως ξανακουσω γιατρο να λεει ελα μωρε η αφαιρεση του θυροειδη δεν ειναι τιποτα και ολα ρυθμιζονται ,θα τον βρισω.ειλικρινα.εξω απο το χορο ολα ευκολα ειναι

Τον πρωτο χρονο μετα την αφαιρεση και αφου απο βλακεια του γιατρου μου, επαιρνα μικροτερη δοση θυροξινης απο την απαιτουμενη, ειχα κι εγω ολα τα σημαδια του υποθυροειδισμου αν και η TSH μου ηταν μονο μεταξυ 20-4,5. Ομως αυτες οι τιμες ηταν αρκετες για να εχω αμοινοροια και δυσκοιλιοτητα, να παιρνω ευκολα βαρος, να πεφτουν τα μαλλια μου, να κουραζομαι αδικαιολογητα, να ειμαι ευσυγκινητη και ευεξαπτη, και πολλα πολλα αλλα.

Ολα αυτα βεβαια ειναι παρελθον και τωρα 3,5 χρονια μετα το χειρουργειο και με ρυθμισμενη δοση μολις τον τελευταιο χρονο, ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.

Και παλι σου λεω οτι ναι, ειμαστε οι εξαιρεσεις. Ο περισσοτερος κοσμος ρυθμιζεται σχεδον στο πρωτο εξαμηνο. Πιθανον να ειναι θεμα γιατρου ωστε να δωσει εξαρχης την καταλληλη δοση. Πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχουν καποιοι παραγοντες που θα λαμβανονται υποψη και θα καθοριζουν την καταλληλη δοση. Πραγμα που μεχρι τωρα δε βλεπω να λαμβανουν υποψη καποιοι γιατροι κι ετσι γινομαστε εμεις οι εξαιρεσεις του κανονα. Εχε υπομονη και θα εισαι κι εσυ καλα σε λιγο καιρο.

Καλημέρα παρεούλα, georgiamami & Μαριαν84 σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Προσπαθώ να μήν έχω άγχος αλλα δεν είναι πολύ εύκολο. Και σίγουρα σκέφτομαι και το μετά. Να ρωτήσω κατι?????? Πόση ώρα διαρκεί το χειρουργίο? - κατά μέσο όρο- και πόσο μένεις στο νοσοκομείο (δημόσιο).:confused: Τίποτα δεν τον ρώτησα τον γιατρό βρε παιδιά,τίποτα. Βέβαια θα πάω την Τετάρτη για εξετάσεις, οπότε όλο και κάτι θα θυμηθώ να ρωτήσω, αλλα ας γνωρίζω και κάτι.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!!:P:p:p

Εγω μπηκα σε δημοσιο τη μια μερα, χειρουργηθηκα την επομενη και βγηκα την τριτη μερα. Το χειρουργειο κρατας 1,5-2 ωρες αναλογα παντα με την περιπτωση. Αν υπαρχουν διειθησεις (δεν ξερω πως γραφεται η λεξη χαχαχχαχα) αναμενομενο ειναι να κρατησει περισσοτερο χρονο το χειρουργειο. Χειρουργειο ρουτινας πλεον αλλα με ιδιαιτερη βαση στον καθαρισμο κυριως απο τον γιατρο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν περασε ακομα το εξαμηνο οποτε ελπιζω οτι θα το ρυθμισουμε.τον εχω πρηξει τον ενδοκρινολογο μου.μου ειπε οτι με βαση αυτα που λαμβανουν υποψιν για να καθορισουν τη δοση θα επερεπε να παιρνω τ4 των 75 η των 88 και τωρα ειμαστε στο 125.μου ειπε οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και ανεβαζοντας σιγα σιγα τη δοση θα βρουμε που νιωθω εγω καλα.παντως και ο χειρουργος που τον ρωτησα μου ειπε οτι χρειαζεται 6 μηνες σιγουρα για να νιωσεις καλα και παλι.ουφφφφφ.θελω τον αδενα μου πισω!!!!!χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΜΗΤΡΑ2.ο γιατρος ειπε 2800 για την αμοιβη του η ολα μαζι με κλινικη και βιοψια.για να καταλαβεις εγω χωρις ασφαλεια εδωσα 2200 στο γιατρο,1000 στην κλινικη και 300 ευρω η βιοψια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και ευχαριστώ για την απάντηση.

Νομίζω ότι είπε στην μητέρα μου 2.800 όλα (Θα την ρωτήσω για να σιγουρευτώ).

Αλλά το θέμα μου είναι εάν σου επιστρέφει κάτι ο ΕΟΠΥΥ.

Τί εννοείς εσύ χωρίς ασφάλεια? Χωρίς ιδιωτική ασφάλεια είσαι ή χωρίς καν ΕΟΠΥΥ?

Link to comment
Share on other sites

χωρις τιποτα.ουτε ιδιωτικη ουτε ΕΟΠΥΥ.οποτε τα πληρωσαν κανονικα ολα οι γονεις μου.ο γιατρος κανονικα επαιρνε 2.800 και μας πηρε 2.200 και η κλινικη για 1 βραδυ ηθελε 1200 και μας πηρε 1000.μας εκαναν και εκπτωση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

georgiamami να σε ρωτησω κατι?εσυ μαλλον θα ξερεις.πεσ οτι βρισκουμε τη σωστη δοση του χαπιου,μετα απο ποσο καιρο το σωμα μας σταματαει να εχει συμπτωματα?αν τωρα εμενα τα 125 που αρχισα ειναι η σωστη δοση θα πρεπει μεσα σε 40 μερες θα φυγουν και ολα τα συμπτωματα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ,εύχομαι να περάσατε ενα όμορφο καλοκαίρι και να πήρατε δυνάμεις για τον χειμώνα.εγω χάθηκα λιγάκι γιατι πέραν των προβλημάτων μετα την επέμβαση για τη ρυθμιση της ορμόνης (τώρα παίρνω 137 τ4 για 3 ημέρες και 125 για 4 ημέρες και από 0,5 που είχα πήγε 1,75 η tsh.....παράξενο ε...) ε΄χω και άλλα προβλήματα:το τελευταίο μήνα είχα πόνο στο πάνω μέρος της κοιλιάς και αίσθημα καύσου όπως και δυσπεψία,έκανα γαστροσκόπηση και βρέθηκε ένα μόρφωμα μάλλον κυστικό στον οισοφάγο το οποίο μάλλον δεν ευθύνεται για τον πονο αλλα είναι τυχαίο εύρημα και πρέπει πάλι να κάνω ενδοσκοπικό υπέρηχο και βιοψία ...τέλεια ε.. Εχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο γιατί ανησυχώ πολύ και εχω απογοητευτεί να μου συμβαίνουν το ένα μετά το αλλο.να μη πίασω το θέμα του κόστους που φτάνει τα 1500 ?.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ,εύχομαι να περάσατε ενα όμορφο καλοκαίρι και να πήρατε δυνάμεις για τον χειμώνα.εγω χάθηκα λιγάκι γιατι πέραν των προβλημάτων μετα την επέμβαση για τη ρυθμιση της ορμόνης (τώρα παίρνω 137 τ4 για 3 ημέρες και 125 για 4 ημέρες και από 0,5 που είχα πήγε 1,75 η tsh.....παράξενο ε...) ε΄χω και άλλα προβλήματα:το τελευταίο μήνα είχα πόνο στο πάνω μέρος της κοιλιάς και αίσθημα καύσου όπως και δυσπεψία,έκανα γαστροσκόπηση και βρέθηκε ένα μόρφωμα μάλλον κυστικό στον οισοφάγο το οποίο μάλλον δεν ευθύνεται για τον πονο αλλα είναι τυχαίο εύρημα και πρέπει πάλι να κάνω ενδοσκοπικό υπέρηχο και βιοψία ...τέλεια ε.. Εχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο γιατί ανησυχώ πολύ και εχω απογοητευτεί να μου συμβαίνουν το ένα μετά το αλλο.να μη πίασω το θέμα του κόστους που φτάνει τα 1500 ?.

Lana, ευχομαι να ειναι περαστικα ολα οσα σου συμβαινουν. Δεν εχω ακουσει κατι σχετικο αρα δεν μπορω να απαντησω.

georgiamami να σε ρωτησω κατι?εσυ μαλλον θα ξερεις.πεσ οτι βρισκουμε τη σωστη δοση του χαπιου,μετα απο ποσο καιρο το σωμα μας σταματαει να εχει συμπτωματα?αν τωρα εμενα τα 125 που αρχισα ειναι η σωστη δοση θα πρεπει μεσα σε 40 μερες θα φυγουν και ολα τα συμπτωματα??

Οπως εχουμε πει, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αρα και η ανταποκριση που θα εχει σε καθε αλλαγη δοσης, εξαρταται απο τον ιδιο οργανισμο. Εγω προσωπικα, ταλαιπωρηθηκα αρκετο χρονο γιατι εμεινα για πολυ μεγαλο διαστημα με λαθος δοση και δημιουργηθηκαν αρκετες "ζημιες". Τον τελευταιο χρονο ειμαι σε καλο δρομο με την TSH και ηδη σχεδον ολα τα συμπτωματα υποθυροειδισμου, εφυγαν. Μου εχουν μεινει ακομη δυο αλλα θα τα "κανονισω" και αυτα.

Το ασχημο στην περιπτωση ρυθμισης δοσης ειναι οτι αν απο την αρχη παρεις πολυ μικρη δοση, θα πρεπει να περασει αρκετος καιρος μεχρι να φτασει ο γιατρος να σου επιτρεψει να παρεις την απαιτουμενη. Κι αυτο γιατι δεν κανει να αυξησουμε αποτομα τη δοση. Προσοχη, οταν λεω μικρη ή μεγαλη δοση μη θεωρειτε οτι μια δοση των 75 mg ειναι μικρη. Αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες και ΜΟΝΟ ο γιατρος που μας παρακολουθει μπορει να κρινει και να μας πει ποσα mg θα παιρνουμε. Αν εχουμε αμφιβολιες, παιρνουμε γνωμη και 2ου γιατρου αλλα σε καμια περιπτωση δεν κανουμε μαγκιες με τη δοση μονοι μας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σ ευχαριστω πολυ.το εχω καταλαβει οτι πρεπει να αυξηθει σταδιακα η δοση.αυτο ειναι που καθυστερει τα πραγματα.αχ ας ελπισουμε οτι θα περασουν ολα τα συμπτωματα συντομα σε ολους μας.Στο τελος θα παρουμε εμεις διδακτορικο στην ενδοκρινολογια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Δημητρα 2 εχω που έχω εοπυυ δεν πήρα κατι πισω γιατι και εγω σε ιδιωτικη κλινικη χειρουργηθηκα.το μόνο που κάλυψε ο εοππυ ήταν ένα μερος απο τα νοσήλεια και ένα μηχάνημα που είχα στο χειρουργίο.αλλα όλα αυτά έγιναν αυτοματα δεν πήρα κάτι πισω μέτα απλά μου χρέωσαν ας πουμε πιο λίγα.

marian 84 και εγώ είμαι στη φάση που προσπαθώ να ρυθμιστώ . Δεν νιώθω κάτι απο τα συμπτώματα σου εγω εχω άλλα να ας πουμε κατι κιλάκια που βαζω πιο ευκολα αλλα το μεγάλο θέμα ειναι η τριχόπτωση καθε φορα που λουζομαι κλαίω είναι χαλια η κατασταση και φοβαμαι παρα πολυ.εσυ έχεις παρατηρησει κάτι τέτοιο;

τρέμω γιατι φοβαμαι μεχρι να ρυθμιστω τι θα γινει θα φανεί προβλημα στα μαλλιά μου; η ενδοκρινολογος μου έδωσε και κατι βιταμίνες για να τα βοηθησω δεν ξέρω υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; υπάρχει κάποιος που να είχε τόσο έντονο θέμα ;

Link to comment
Share on other sites

marian84 αραιωση δεν έχω (ακόμα) αλλα το μαλλι που φευγει είναι πολύ . για παραδειγμα όποια στιγμή και να πιασω τα μαλλια μου σίγουρα θα βγαλω μια με δυο τρίχες,οταν λουστω και χτενιστω ο χαμος. σορυ που ρωταω απλα θέλω να καταλάβω εσενα σε τι συχνοτητα έχεις παρατηρησει να γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σε ότι αφορά την τριχόπτωση κι εγώ είμαι μία από τα ίδια με εσάς (τρομάζω με τα μαλλιά που βγάζω μετά το λούσιμο-χτένισμα) χωρίς να έχω βγάλει τον θυρεοειδή μου.

Έχω όμως χασιμότο.

Αυτό όμως που επίσης παρατηρώ είναι ότι έχω πολλές φύτρες πάνω από το μέτωπο και λέω στον εαυτό μου ότι ναι μεν πέφτουν πάααααρα πολλές τρίχες αλλά φυτρώνουν νέες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...