Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είχα γράψει την ιστορία μου πριν κανένα δίμηνο περίπου. Κοντολογίς είμαι 30 ετών, προσπαθούσα ένα χρόνο με το σύζυγο για παιδάκι, τον Ιανουάριο σε τυχαίες ορμονικές εξετάσεις βρήκα ότι πάσχω από υποθυροειδισμό και ανεβασμένη προλακτίνη. Τον Μάιο τα ρύθμισα αλλά δυστυχώς ακόμη δεν έμεινα έγκυος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν όσοι πάσχουμε από θυροειδή σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε να τον αφαιρέσουμε και αν σχετίζεται με καρκίνο.

Η τιμή της TSH όταν ανακάλυψα τον υποθυροειδισμό ήταν 13,67 και ο υπέρηχος που έκανα ήταν πολύ καλός.

Όχι βέβαια! Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που έχουν υπό- ή υπέρ- θυρεοειδισμό (δηλαδή ο θυρεοειδής τους υπο- ή υπερ- λειτουργεί) κι επειδή αυτό έχει κάποια συμπτώματα πρέπει να ρυθμίζεται με φάρμακο. Υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν Τ4 για μια ζωή κι είναι μια χαρά (ο ανιψιός μου γεννήθηκε με υπερθυρεοειδισμό και παίρνει Τ4, είναι τώρα 5 χρονών). Ο ενδοκρινολόγος που είχα πάει μου είχε πει οτι υπάρχουν παππούδες ή γιαγιάδες που πεθαίνουν από άλλα αίτια και στη νεκροψία που γίνεται βρίσκονται όγκοι στο θυρεοειδή που ποτέ δεν τους είχαν ενοχλήσει. Ο μόνος λόγος για να κάνεις αφαίρεση θυρεοειδούς είναι να βρεθεί υποψία καρκίνου. Υπάρχουν και όζοι που είναι φυσιολογικοί (σαν κύστες) κι απλά ελέγχονται μια φορά το χρόνο για να είναι σίγουρο οτι δε θα γίνουν κάτι κακοήθες.

Οπότε μην αγχώνεσαι και καλή επιτυχία στη σύλληψη!:eek:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι βέβαια! Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που έχουν υπό- ή υπέρ- θυρεοειδισμό (δηλαδή ο θυρεοειδής τους υπο- ή υπερ- λειτουργεί) κι επειδή αυτό έχει κάποια συμπτώματα πρέπει να ρυθμίζεται με φάρμακο. Υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν Τ4 για μια ζωή κι είναι μια χαρά (ο ανιψιός μου γεννήθηκε με υπερθυρεοειδισμό και παίρνει Τ4, είναι τώρα 5 χρονών). Ο ενδοκρινολόγος που είχα πάει μου είχε πει οτι υπάρχουν παππούδες ή γιαγιάδες που πεθαίνουν από άλλα αίτια και στη νεκροψία που γίνεται βρίσκονται όγκοι στο θυρεοειδή που ποτέ δεν τους είχαν ενοχλήσει. Ο μόνος λόγος για να κάνεις αφαίρεση θυρεοειδούς είναι να βρεθεί υποψία καρκίνου. Υπάρχουν και όζοι που είναι φυσιολογικοί (σαν κύστες) κι απλά ελέγχονται μια φορά το χρόνο για να είναι σίγουρο οτι δε θα γίνουν κάτι κακοήθες.

Οπότε μην αγχώνεσαι και καλή επιτυχία στη σύλληψη!:eek:

Ευχαριστώ θερμά για την άμεση απόκριση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα γράψει την ιστορία μου πριν κανένα δίμηνο περίπου. Κοντολογίς είμαι 30 ετών, προσπαθούσα ένα χρόνο με το σύζυγο για παιδάκι, τον Ιανουάριο σε τυχαίες ορμονικές εξετάσεις βρήκα ότι πάσχω από υποθυροειδισμό και ανεβασμένη προλακτίνη. Τον Μάιο τα ρύθμισα αλλά δυστυχώς ακόμη δεν έμεινα έγκυος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν όσοι πάσχουμε από θυροειδή σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε να τον αφαιρέσουμε και αν σχετίζεται με καρκίνο.

Η τιμή της TSH όταν ανακάλυψα τον υποθυροειδισμό ήταν 13,67 και ο υπέρηχος που έκανα ήταν πολύ καλός.

Οχι, καλη μου, δεν ειναι απαραιτητο να φτασεις στην αφαιρεση του αδενα αν δεν υπαρχει λογος να τον κανεις μακαριτη. Εφοσον οι υπερηχοι σου ειναι καλοι, πιθανον να τακτοποιηθει το θεμα σου με τα χαπακια.

Και επισης ξερω κοπελες που σημερα κρατουν στην αγκαλια τους τα μωρακια τους μετα απο ρυθμιση των ορμονων τους. Καλη επιτυχια και σε σενα και ........ μην αγχωνεσαι για τον αδενα σου.....αλλα και μην τον παραμελεις. Εφοσον κατι δε δουλευει καλα, πρεπει να το παρακολουθεις και ολα καλα θα πανε.

Ο μόνος λόγος για να κάνεις αφαίρεση θυρεοειδούς είναι να βρεθεί υποψία καρκίνου.

Επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο. Ενας λογος ειναι ο καρκινος και αλλος ειναι η δυσλειτουργια που καθισταται αδυνατο να αντιμετωπισθει. Πχ, ενας θυροειδης που δημιουργει οζους παρα την φαρμακευτικη αγωγη δε χρειαζεται να παραμεινει στο λαιμο κανενος γιατι θα δημιουργησει ενα σωρο αλλα προβληματα υγειας + καρκινο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου!!!!!εχω αρχισει να εκνευριζομαι.η tsh απο 23 κατεβηκε στα 8 .οποτε ξαναυξησαμε τη δοση απο 100 σε 125.τα συμπτωματα ειχαν αρχισει να με εγκαταλειποθν αλλα εχει 2 μερες που ειμαι παλι χαλια.κοπωση και εκεινο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι τα μουδιασματα ,η μυικη αδυναμια και γενικα απο οτι διαβασα εχω συμπτωματα που συνδεονται με νευρολογικα.σε ολα βεβαια τα νευρολογικα νοσηματα απο οτι διαβασα σου λενε οτι πρωτα πρεπει να αποκλειστει το ενδεχομενο υποθυροειδισμου.ξερει κανεις κατα ποσο μπορουν να παρουσιαστουν νευρολογικα προβληματα λογω υποθυροειδισμου????

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και εγώ στην ομαδούλα σας!Στην εγκυμοσύνη σαν επακόλουθω του διαβήτη κύησης η Τ4 είχε πέσει στα κατώτατα όρια & ο ενδοκ με είχε βάλει σε χάπι το οποίο έκοψα όταν γέννησα. Πριν 10 μέρες έκανα ξανά εξετάσεις επαναληπτικές & τα αντι-TG ήτανε αρκετά ανεβασμένα (490 με όριο <20) και ο ενδοκρ που πήγα της μαμάς μου μου είπε πως αφενός δεν έπρεπε να μπω σε χάπι στην εγκυμοσύνη αφού οι τιμές ήτανε καλές & εντός ορίων & αφετέρου ότι έχω hashimoto όπως η μαμά μου αλλά ακόμη δεν χρειάζομαι θεραπεία & να ελέγχω κάθε 6 μήνες τις τιμές. Φαίνεται είπε από τον υπέρηχο αυτό που έχει κάτι αλλοιώσεις ο θυροειδής αλλά δεν είχα όζοι,στην εγκυμοσύνη όμως είχα κατι οζίδια..Να δούμε τώρα σε δεύτερη εγκυμοσύνη πως θα πάει που θα έχω & το σάκχαρο & τον θυροειδή!!


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα νευρα μου!!!!!εχω αρχισει να εκνευριζομαι.η tsh απο 23 κατεβηκε στα 8 .οποτε ξαναυξησαμε τη δοση απο 100 σε 125.τα συμπτωματα ειχαν αρχισει να με εγκαταλειποθν αλλα εχει 2 μερες που ειμαι παλι χαλια.κοπωση και εκεινο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι τα μουδιασματα ,η μυικη αδυναμια και γενικα απο οτι διαβασα εχω συμπτωματα που συνδεονται με νευρολογικα.σε ολα βεβαια τα νευρολογικα νοσηματα απο οτι διαβασα σου λενε οτι πρωτα πρεπει να αποκλειστει το ενδεχομενο υποθυροειδισμου.ξερει κανεις κατα ποσο μπορουν να παρουσιαστουν νευρολογικα προβληματα λογω υποθυροειδισμου????

Για να καταλαβω....... εσυ ποσο θες να εχεις την TSH?????? :confused::confused::confused:

Με την αυξημενη δοση η tSH θα πεσει κι αλλο. Εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι δε σου αρεσε η χαμηλη TSH??? :confused:

Υποθυροειδισμο εχουμε οταν η TSH ειναι ψηλη ενω υπερθυροειδισμο οταν ειναι χαμηλη. Στα ατομα που εχουν τον αδενα αλλα δυσλειτουργει πρεπει να ειναι χαμηλη (κοντα στο 1-2 εκτος απο καποιες εξαιρεσεις που την κραταμε προσωρινα κοντα στο 0) ενω σε οσους εχουν πεταξει τον αδενα πρεπει να ειναι 0,1-0,5 το πολυ.

Και κατι αλλο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι οταν αυξανουμε ή μειωνουμε τη δοση, θα πρεπει να περασουν τουλαχιστο 40-50 μερες για να εξετασθουμε και να δουμε ποια ειναι η νεα κατασταση μετα την αλλαγη της δοσης.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου δεν ειναι που επεσε η tsh.ισα ισα αυτο θελουμε..σημερα ξεκινησα το χαπι των 125.το προβλημα μου ειναι οτι ενω απο 23 πηγε στο 8 το οποιο ειναι πολυ μεγαλη βελτιωση δεν νιωθω καλα και τα συμπτωματα επανηλθαν.ενιωσα καλυτερα για 2 βδομαδεσ περιπου και τωρα παλι τα ιδια .εκεινο ομως που με αγχωνει ειναι τα μουδιασματα και η μυικη αδυναμια.δημιουργει ο υποθυροειδισμος νευρολογικα προβληματα?εχω κανει θυροειδεκτομη εδω και 2 μιση μηνες περιπου.εχω αρχισει να εκνευριζομαι λογω αυτων των συμπτωματων οχι γιατι επεσε η Τsh.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου δεν ειναι που επεσε η tsh.ισα ισα αυτο θελουμε..σημερα ξεκινησα το χαπι των 125.το προβλημα μου ειναι οτι ενω απο 23 πηγε στο 8 το οποιο ειναι πολυ μεγαλη βελτιωση δεν νιωθω καλα και τα συμπτωματα επανηλθαν.ενιωσα καλυτερα για 2 βδομαδεσ περιπου και τωρα παλι τα ιδια .εκεινο ομως που με αγχωνει ειναι τα μουδιασματα και η μυικη αδυναμια.δημιουργει ο υποθυροειδισμος νευρολογικα προβληματα?εχω κανει θυροειδεκτομη εδω και 2 μιση μηνες περιπου.εχω αρχισει να εκνευριζομαι λογω αυτων των συμπτωματων οχι γιατι επεσε η Τsh.

Μολις κατεβει η TSH στο επιθυμητο σημειο, θα εισαι περδικι. Ηρεμησε και "ασχολησου" με οτιδηποτε αλλο εκτος το σωμα σου. Πιστευω οτι εχεις αγχωθει πολυ και αυτο αντανακλαται σε πονους. Cool λοιπον και ριξ'το λιγο ...εξω!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι τα πραγματα.δεν εχω κουραγιο για τιποτα.κουραζομαι τοσο ευκολα που αναγκαζομαι να ειναι σπιτι ολη μερα.εχω φτασει σε σημειο να λεω ευτυχως που ειμαι ανεργη γιατι αν ειχα δουλεια δε θα ειχα δυναμη να παω.προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα το σωμα μου δε μ αφηνει

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Θα στρωσεις. Εγω με TSH στο 4,5 εκανα ολες τις δουλειες του σπιτιου με ....δοσεις. Με δουλειες ενος τεταρτου της ωρας, ένιωθα τετοια κουραση που ηταν σαν να ημουν στο ποδι ωρες. Και το γμτ ηταν οτι δεν ηξερα τοτε τι εφταιγε. Τωρα με TSH 0,01, ειμαι durassel 17 ωρες το 24ωρο.

Καθοτι εισαι ανεργη, επωφελησου και διαβασε μερικα βιβλια, δες καποιες ταινιες, σερφαρε στο ιντερνετ κοιμησου, ξανακοιμησου και ..... απολαυσε τις μικροχαρες της ζωης .... χαλαρα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλο το παρεάκι. Ελπίζω να περάσατε όλοι ένα όμορφο καλοκαιράκι.

Να θυμίσω με λίγα λόγια... πολυοζόδη βρογχοκήλη, στον ένα λοβό συρρέοντες(3) που φτάνουν τα 32,77χιλ., ο ένας απ΄αυτους μου είπε ο ενδ/γος έχει ασαφή όρια και υπάρχουν και αρκετοι ακόμα....

Μπήκα και εγώ στην τελική ευθεία. Στις 17 κανονίστηκε το χειρουργίο, στο Μεταξά, με τον σαρόφ (οποιος γνωριζει κάτι ενημερώνει). Ειμαι σε φάση αναμονής και άγχους.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ georgiamami .μου δινεις κουραγιο οτι θα ξαναγινω 'ανθρωπος'.siapnrk το χειρουργιο να μην σε αγχωνει καθολου.και εμενα ο οζος ειχε ασαφη ορια αλλα δε βρηκαν ιχνος κακοηθιας.το δυσκολο ειναι μετα το χειρουργιο,μεχρι να ρυθμιστει η δοση.θελει υπομονη και χρονο απ οτι φανταζομαι εχεις διαβασει και εδω.το χειρουργιο δεν ειναι τιποτα.δεν πονας καθολου μετα.μην αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωπος!!!! Χαχχαχαχαχα!!! Γιατι καλε, τωρα τι εισαι??? Ζομπι???? ΟΚ, λιγο καταβεβλημενη αλλα θα συνερθεις συντομα και θα κελαηδας οπως κι εγω και αλλοι τοσοι. Δεν ειναι παντα δυσκολη η ρυθμιση. Εμεις Μαριαν84 και μερικα ατομα ακομα, ανηκουμε στην εξαιρεση του κανονα. Οι περισσοτεροι ρυθμιζονται σχεδον ΑΜΕΣΩΣ.

Συμφωνω, οτι δεν πρεπει να αγχωνεσαι siapnrk για το χειρουργειο, ειναι .... ρουτινα πια, και να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα. Καλη επιτυχια και οποια απορια εχεις , εδω..... θα λαβεις απαντησεις γιατι οπως βλεπεις ολοι εχουμε περασει απο κει που εισαι εσυ τωρα.

ΟΙ υπολοιποι, ολοι καλα??? Εχουμε αλλα χειρουργεια?? Αποτελεσματα???? Εχουμε ψιλοχαθει λιγο το καλοκαιρακι με τις αδειες, διακοπες κλπ αλλα ο χειμωνας καραδοκει και σε λιγο θα τα λεμε συχνοτερα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

σαν ζομπι νιωθω.ακριβως οπως το ειπες.δεν ξερω πλεον κατα ποσο ειμαστε η εξαιρεση.γνωρισα 1 κυρια που εκανε θυροειδεκτομη πριν 7 χρονια και μου ειπε οτι εκανε 1 χρονο να νιωσει καλα και μια κοπελα στην ηλικια μου(28 χρονων) που εκανε ενα μηνα πριν απο μενα εγχειρηση και ακομα προσπαθει να ρυθμισει τη δοση.εκεινη βεβαια εχει αλλα συμπτωματα.εβαλε κιλα και δεν εχει περιοδο.εγω δεν εχω τετοια προβληματα.εχω ολα τα αλλα.χιχι.ευχομαι ολα να πανε καλα για ολους μας!!!!αν ομως ξανακουσω γιατρο να λεει ελα μωρε η αφαιρεση του θυροειδη δεν ειναι τιποτα και ολα ρυθμιζονται ,θα τον βρισω.ειλικρινα.εξω απο το χορο ολα ευκολα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωπος!!!! Χαχχαχαχαχα!!! Γιατι καλε, τωρα τι εισαι??? Ζομπι???? ΟΚ, λιγο καταβεβλημενη αλλα θα συνερθεις συντομα και θα κελαηδας οπως κι εγω και αλλοι τοσοι. Δεν ειναι παντα δυσκολη η ρυθμιση. Εμεις Μαριαν84 και μερικα ατομα ακομα, ανηκουμε στην εξαιρεση του κανονα. Οι περισσοτεροι ρυθμιζονται σχεδον ΑΜΕΣΩΣ.

Συμφωνω, οτι δεν πρεπει να αγχωνεσαι siapnrk για το χειρουργειο, ειναι .... ρουτινα πια, και να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα. Καλη επιτυχια και οποια απορια εχεις , εδω..... θα λαβεις απαντησεις γιατι οπως βλεπεις ολοι εχουμε περασει απο κει που εισαι εσυ τωρα.

ΟΙ υπολοιποι, ολοι καλα??? Εχουμε αλλα χειρουργεια?? Αποτελεσματα???? Εχουμε ψιλοχαθει λιγο το καλοκαιρακι με τις αδειες, διακοπες κλπ αλλα ο χειμωνας καραδοκει και σε λιγο θα τα λεμε συχνοτερα.

Καλημέρα παρεούλα, georgiamami & Μαριαν84 σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Προσπαθώ να μήν έχω άγχος αλλα δεν είναι πολύ εύκολο. Και σίγουρα σκέφτομαι και το μετά. Να ρωτήσω κατι?????? Πόση ώρα διαρκεί το χειρουργίο? - κατά μέσο όρο- και πόσο μένεις στο νοσοκομείο (δημόσιο).:confused: Τίποτα δεν τον ρώτησα τον γιατρό βρε παιδιά,τίποτα. Βέβαια θα πάω την Τετάρτη για εξετάσεις, οπότε όλο και κάτι θα θυμηθώ να ρωτήσω, αλλα ας γνωρίζω και κάτι.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...