Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Δεν ξέρω τίποτα από αυτά που ρωτάς αλλά θέλω να πω το εξής: οι γιατροί δε λένε όντως τίποτα για πολλούς λόγους. Πρώτον γιατί μπορεί να μη θέλουν να αγχώσουν τον ασθενή. Δεύτερον θεωρούν οτι δε χρειάζεται να τα γνωρίζουμε αυτά γιατί δε βοηθάει σε τίποτα. Τρίτον γιατί μπορεί να μην τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν. ...

να συμπληρώσω:

Τέταρτον, γιατί μπορεί να μην τα γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα.ηθελα να ρωτησω σε ποσες απο σας που εχετε hashimoto σας ειπε ο γιατροσ σας να κανετε εξεταση για β12?σε ποσες εχει πει οτι το 70% οσων εχουν hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη η οποια μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα?σε ποσες εχει πει οτι οταν εχεις hashimoto πρεπει να παιρνεισ και καποιες βιταμινεσ η και σεληνιο το οποιο βοηθαει στο να μειωθουν τα αντισωματα??το hashimoto εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη.αναρωτιεμαι αν εσας σας εχει ενημερωσει ο γιατροσ σας για το τι δημιουργει το hashimoto ως αυτοανοσο γιατι εγω εχω τρομαξει με αυτα πυ εχω διαβασει

τι β12? τι είναι αυτό και τι προβλήματα μπορεί να έχει κανείς με hashimoto? Παντελώς άσχετη... αν μπορείς να κάνεις μία πολύ πολύ σύντομη αναφορά, θα σου ήμουν υπόχρεη!!

Με τη γλουτένη προσωπικά δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Επίσης βέβαια δεν μου είπε τίποτα ο γιατρός μου για κανένα από τα παραπάνω. Τα αντισώματα τα είχα κοιτάξει μία στην αρχή και μία μετά από μερικούς μήνες, όπου ήταν αισθητά μειωμένα. Έκτοτε δεν τα ξαναμέτρησα, αν και κάνω εξετάσεις ανά 4-5 μήνες περίπου. Να πω επίσης ότι συμπλήρωσα μόλις αυτό το μήνα 2 χρόνια από τη διάγνωση του hashimoto.

Link to comment
Share on other sites

...όσο περισσότερα διαβάζω τόσες απορίες μου λύνονται...

Εχω περίπου 10 χρόνια που το βρήκα αλλά ο ενδοκρινολόγος τότε είπε να το δω σε περίπτωση εγκυμοσύνης μόνο ,μη και μου αλλοιώσει τις ορμόνες.Δεν βγήκαν ποτε εκτος τον φυσιολογικών ορίων αλλά εφτασαν σε οριακή κατάσταση.Παρα λίγο να γεννήσω πρόωρα (30 εβδομάδες) και πέρασα πολλά για να κρατήσω την εγκυμοσύνη μέχρι τέλους.Αν ευθύνεται ο θυρεοειδής γι αυτό...θα φαω τις κοτσίδες μου!!!Τωρα προσπαθω για δευτερο...τι να κάνω?να πάρω δευτερη γνώμη??TSH 3,6

marian84@ τα κοιτούσα στην εγκυμοσύνη..τότε έπεφταν αλλά μετα τη γέννα ανέβηκαν πάλι χωρις να φτασουν τις παλιές τιμές.Εχω καιρό να κάνω.2 χρονια,μου λένε οτι δε χρειάζεται...Οπως μου λένε και να κοιτάω μόνο TSH...βέβαια αν τους άκουγα δε θα έβλεπα ποτέ οτι η ft3 πέφτει συχνα στο 2,5-2,6 με την TSH 2,7 !!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευη@ αυτο ακριβως εχω διαβασει για την TSH.οτι ειναι μεγαλο λαθος να κοιτανε οι γιατροι μονο αυτο γιατι υπαρχουν πολλες περιπτωσεις οπου ο οργανισμος δε μπορει να μετατρεψει την τ4 σε τ3.εμεισ με το χαπι παιρνουμε μονο τ4 το οποιο μετα ο οργανισμος το μετατρεπει σε τ3.οσον αφορα στη β12 διαβασα οτι οσοι εχουν hashimoto εχουν παρα πολλες πιθανοτητες να εχουν ελλειψη της β12 η οποια δημιουργει νευρολογικα συμπτωματα οπως μουδιασματα,δυσκολιεσ στο να μεινεις εγκυος και πολλα αλλα.να σας πω γενικα τι εχω καταλαβει απο οσα εχω διαβασει γιατι το ψαχνω παρα πολυ.1.κανοντας θυροειδεκτομη το hashimoto εξακολουθει να υπαρχει 2.πρεπει εκτοσ απο tsh να κανουμε και ft3 kai ft4 3.να κανουμε εξεταση για β12 και για βιταμινη d 4. αιματολογικες εξατασεις για να δουμε τα αντισωματα για την γλουτενη.

εγω παντως οταν ειπα στο γιατρο να κανω β12 μου ειπε ελα μωρε τωρα.εχω αναγκαστει να τα ψαξω ολα μονη μου λογω των προβληματων που εχω μετα τη θυροειδεκτομη .επισης να ρωτησω κατι ?εχω εδω και 4 μηνες υποθυροειδισμο η μαλλον εχει 3 βδομαδες που ρυθμιστηκε.θεωρειται μεγαλο το χρονικο διαστημα ωστε να αποκτησω και συνδρομο καρπιαιου σωληνα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην πιο ομορφη παρεα!!!!Καλο καλοκαιρι απο την Κρήτη οπου η θερμοκρασία όλο και πιο κοντα στους 30 φτάνει....Αυριο συμπληρώνεται μήνας από την διακοπή χαπιού και σημερα είναι η 7η μερα χωρις Τ3.Αν εξερέσουμε το πρίξημο τα κιλάκια και την υπνηλία όλα πάνε καλά και μετράω μέρες έως 8/10 που θα κάνω αιμοληψίες.Αυτη τη φορά δεν θα κάνω σπινθηρογράφημα γιατί πλέον με τόσα που έχω κανει και αφού οι εξετάσεις μου ένα χρόνο τωρα ήταν καλές θέλουν μονο αιμοληψίες για να κλείσουμε πλέον το κεφάλαιο αυτό...Ανυπομωνω να είναι όλα καλά και μετα να ξαναπάρω κιλά για ευχάριστο πλέον λόγο :)Τα χαιρετίσματα και την καληνύχτα μου σόλους σας!!!!!!!!!!!

Καλή επιτυχία κορίτσι μου! Όλα να σου πηγαίνουν καλά από δω και πέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα στην πιο ομορφη παρεα!!!!Καλο καλοκαιρι απο την Κρήτη οπου η θερμοκρασία όλο και πιο κοντα στους 30 φτάνει....Αυριο συμπληρώνεται μήνας από την διακοπή χαπιού και σημερα είναι η 7η μερα χωρις Τ3.Αν εξερέσουμε το πρίξημο τα κιλάκια και την υπνηλία όλα πάνε καλά και μετράω μέρες έως 8/10 που θα κάνω αιμοληψίες.Αυτη τη φορά δεν θα κάνω σπινθηρογράφημα γιατί πλέον με τόσα που έχω κανει και αφού οι εξετάσεις μου ένα χρόνο τωρα ήταν καλές θέλουν μονο αιμοληψίες για να κλείσουμε πλέον το κεφάλαιο αυτό...Ανυπομωνω να είναι όλα καλά και μετα να ξαναπάρω κιλά για ευχάριστο πλέον λόγο :)Τα χαιρετίσματα και την καληνύχτα μου σόλους σας!!!!!!!!!!!

Dosoula σου στέλνω κι εγω οοοοοοοοοοοολη μου τη θετική ενέργεια για ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο δω και στο εξής γιατί τα ΑΞΙΖΕΙΣ!!!!!!;););)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Η ιστορια μου εχει ως εξης:Πριν απο 1,5 χρονο χειρουργηθηκα για υποπτο οζο που αποδειχθηκε θηλωδες μικροκαρκινωμα (4-6 χιλιοστα).πηγα στο Θεαγενειο και επειδη η θυρεοσφαιρινη μου ηταν 4,5 και το σπινθηρογραφημα 0,7% μου ειπαν οτι δεν εχω καμια ενδειξη για ιωδιο και οτι πρεπει απλα να ειμαι υπρθυρεοειδικη και να κανω ανα καποιο διαστημα επανελεγχους με υπερηχο(εχω υπολλειμμα 1,2 cm).Ολα καλα μεχρι εδω.προ 2μηνου εκανα ελεγχο αιματος και η TSH ΗΤΑΝ 0.37 μου ειπαν οτι θα την θελανε και πιο κατω αλλα επειδη προσπαθουμε για παιδακι μου ειπανε να το αφησουμε ετσι.Απο τοτε περασα ενα γερο κρυωμα(βρογχιτιδα) και απο τοτε ξεκινησαν οι ταχυκαρδιες το αγχος η νευρικοτητα κτλ..και δε ξερω τι φταει...μειωσα απο μονη μου λιγο τη δοση αλλα τπτ..(απο τ4 των 175 σε τ4 των 162)ειχε αλλη απο εσας τετοια συμπτωματα με το τ4.Δε ξετω αν ειναι αγχος η αν φταιει το χαπι...καποιεσ στιγμες εχω και δυσπνοια που νομιζω οτι ειναι απο τη ταχυκαρδια... μηπως να προτεινω να παρω καποιο αλλο χαπι αντι για τ4?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη τη παρεούλα.Dosoula Ευχομαι να είναι όλα καλά απο δω και πέρα:D. Εχω μια ερωτησούλα βρε παιδιά, τα ράμματα τα έκοψα την προυγούμενη Τετάρτη, αλλα έχω βγάλει κατι ψιλά σπιράκια γύρω απο την τομή, κυριώς απο την κάτω πλευρά σαν δροτσίλα και όταν καταπίνω έχω έναν κόμπο στο λαιμό. Τέλος οι απορίες. Καμιά ιδέα κανείς??????? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Η ιστορια μου εχει ως εξης:Πριν απο 1,5 χρονο χειρουργηθηκα για υποπτο οζο που αποδειχθηκε θηλωδες μικροκαρκινωμα (4-6 χιλιοστα).πηγα στο Θεαγενειο και επειδη η θυρεοσφαιρινη μου ηταν 4,5 και το σπινθηρογραφημα 0,7% μου ειπαν οτι δεν εχω καμια ενδειξη για ιωδιο και οτι πρεπει απλα να ειμαι υπρθυρεοειδικη και να κανω ανα καποιο διαστημα επανελεγχους με υπερηχο(εχω υπολλειμμα 1,2 cm).Ολα καλα μεχρι εδω.προ 2μηνου εκανα ελεγχο αιματος και η TSH ΗΤΑΝ 0.37 μου ειπαν οτι θα την θελανε και πιο κατω αλλα επειδη προσπαθουμε για παιδακι μου ειπανε να το αφησουμε ετσι.Απο τοτε περασα ενα γερο κρυωμα(βρογχιτιδα) και απο τοτε ξεκινησαν οι ταχυκαρδιες το αγχος η νευρικοτητα κτλ..και δε ξερω τι φταει...μειωσα απο μονη μου λιγο τη δοση αλλα τπτ..(απο τ4 των 175 σε τ4 των 162)ειχε αλλη απο εσας τετοια συμπτωματα με το τ4.Δε ξετω αν ειναι αγχος η αν φταιει το χαπι...καποιεσ στιγμες εχω και δυσπνοια που νομιζω οτι ειναι απο τη ταχυκαρδια... μηπως να προτεινω να παρω καποιο αλλο χαπι αντι για τ4?

Κοπελιά δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά αυτό το "μειωσα απο μονη μου λιγο τη δοση" εμένα μου φαίνεται ότι δεν είναι σωστό. Καλύτερα να πας στο γιατρό σου να σου δώσει οδηγίες, αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη :-)

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά αυτό το "μειωσα απο μονη μου λιγο τη δοση" εμένα μου φαίνεται ότι δεν είναι σωστό. Καλύτερα να πας στο γιατρό σου να σου δώσει οδηγίες, αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη :-)

Δικιο εχεις.Αυτο θα κανω.Αππλα νοιωθω ασχημα να τους πρηζω ξ=καθε τρεισ και λιγο για τη δοση... Και ηθελα να μαθω αν καποια απο εσας ειχατε ποτε τετοια συμπτωματα με το Τ4 γιατι αν ειναι απλα αγχος θα προσπαθησω να πεισω τον εαυτο μου οτι ολα αυτα ειναι ιδεα μου...Απλα νομιζω οτι μου εχει προκαλεσει πολλη ταραχη αυτο το χαπι...

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


natina γι αυτό υπάρχουν οι γιατροί, για να τους απασχολούμε κάθε φορά που τους χρειαζόμαστε! Αλλιώς, θα τα κάναμε όλα μόνοι μας και θα μας έβγαινε και φθηνότερα! :-) :-) Άλλωστε, κι οι γιατροί αν χρειάζονται κάτι από κάποιον άλλο επαγγελματία, τα ίδια δεν κάνουν? :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!Natina θα συμφωνησω οτι δεν πρεπει χωρις την υποδειξη του γιατρου να μειωσεις το Τ4!!Και εγω παρακολουθουμαι στο Θεαγενειο (πολυεστιακο καρκινο και θεραπεια με ιωδιο) και μου τονισε η γιατρος ,οτι αν θα αποκτησω ταχυκαρδιες ,δεν πρεπει να μειωσω το χαπι(με την μεγαλη δοση βρισκομαστε σε καταστολη και η TSH πρεπει να ειναι κοντα στο μηδεν),αλλα να παρω χαπι για τις ταχυπαλμιες της καρδιας(μου ειπε και το ονομα).Το καλυτερο που εχεις να κανεις ,ενα τηλεφωνο στο Ενδοκρινολογικο ,Δευτ.-Τετ.-Παρ. 2310-898176,898379.Με δυο λογια τους θυμιζεις το ιστορικο και τους ρωτας τι πρεπει να κανεις.Εγω παντα εκει παιρνω,οταν εχω καποια απορια(οι ιδιοι μου το ειπαν).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Τελικα πηρα τηλ εκει και μου ειπαν οτι οι ταχυκαρδιες ειναι επειδη εχασα βαρος(4 κιλα).Μου μειωσαν λιγο τη δοση και μοθ ειπαν και εμενα να παιρνω ενα χαπακι για τισ σφθξεις οταν εχω πολλες.Σε δυο μηνες ξανα TSH και βλεπουμε...Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!:D

Link to comment
Share on other sites

Sia είχα κι εγώ κόμπο στο λαιμό αλλά όχι σπιθουράκια... πέρασε μετά από λίγο...

Εγώ έχω φρικάρει με κάτι άλλο: έκανα το ιώδιο πριν 10 μέρες και μου βγαίνουν διάφορα: διαταραχές στην όραση, δεν έχω γεύση, στομαχόπονος... το τελευταίο μου φαίνεται λογικό κ δεν με ανησυχεί, αλλά έχω φρικάρει εντελώς με τα άλλα δυο. Πήρα την ενδοκρινολόγο κ μου είπε ότι μπορεί να είναι από τον βαρύ υποθυροειδισμό ή από το ιώδιο, αλλά εγώ έχω φρικάρει μήπως έχω κάτι κακό... :( Πήγα κ στον οφθαλμίατρο αλλά μου είπε ότι τα μάτια μου είναι μια χαρά... Είχε καμία σας τέτοια συμπτώματα απο υποθυροειδισμό ή από ιώδιο ή μάλλον έχω αρχίσει να το χάνω;

Link to comment
Share on other sites

Cinnamon δεν ειχα τετοια θεματα αλλα εχω διαβασει οτι ο υποθυροειδισμοσ μπορει να τα προκαλεσει.το θυμαμαι γιατι μου εκανε εντυπωση ενασ κυριοσ που εγραφε οτι δεν ειχε οσφρηση απο τον υποθυροειδισμο.οποτε μαλλον δε χρειαζεται να ανησυχεισ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...