Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Εμενα μου είπε ο γιατρος μου οτι οποιος εχει Hashimoto δεν κανει καρκινο (στην συντριπτικη πλειοψηφια, γιατι εγω εκανα.) για σκληρυνση, πρωτη φορα το ακούω... Γενικα..μην πολυψαχνεσαι αν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, γιατι θα σαλτάρεις..... και χωρις λογο μάλιστα! Ολοι παμε καλα!!! Λιγη προσοχη θελει μονο , χωρις αγχος και την παρακολούθηση που μας συστηνει ο γιατρος!!!

Για σκλήρυνση κι εγώ δεν το έχω ακούσει.

Για καρκίνο όμως, ο γιατρός μου μου είπε πως hashimoto + όζος (που έχω εγώ) είναι γενικά ύποπτο... και θέλει παρακολούθηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

katrin οντως οταν υπαρχει hashimoto και οζοσ ειναι υποπτο γι αυτο και εγω τον αφαιρεσα τον αδενα.κοντευω ναα τρελαθω με αυτα τα συμπτωματα μου.προσπαθω να μην ψαχνω στο ιντερνετ αλλα το χερι μου ολο εκει παει το σκασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Ολική θυροειδεκτομή την Τρίτη, μιλάω μια χαρά για να μη σας πω ότι μιλάω πιο δυνατά απο πρίν χαχα:P ασβέστιο δεν μου έδωσαν μου είπαν ότι είναι καλό, απορία με τα κιλά έχω κι έγώ??????:confused: και έχω και άλλη, όσο μπορώ να δω γύρω απο τη τομή- γιατι έχει στεριστριπ- είναι κομματάκι πρησμένη η περιοχή, θα μου πείς τομή είναι ράμματα έχει τι θες να είναι. Αλλα επειδή δεν έβαλα και τον κ... μου κάτω και έκανα κάτι ψιλιδουλίτσες - μου είπαν να είμαι φρόνιμο κορίτσι- με έχει πιάσει ένας φόβος. Συγνώμη αν σας κούρασα βραδιάτικα. Καληνύχτα και καλή ξεκούραση

Καλη αναρρωση εν πρώτοις κοπελλια!!!!! Κι εμενα ο γιατρός μου μου ειχε πει το πρωτο 24ωρο να ''βγαλω το σκασμο'' (χαχαχα!! να κανουμε και λιγο πλάκα) αλλα εγώ απο τη χαρα μου που δεν ήμουνα οσο χάλια περίμενα:-P ''το λάλησα'' οσο μπορούσα! Αποτέλεσμα; πριξιματακι ''ικανό'' που εκανε να μου φύγει τελειως 5 μήνες! Καλά να πάθω!!! Αλλα ειλικρινα, δεν με εννοιαζε καθόοοοοολου... φορουσα και τα τρέντι μαντηλάκια μου και δεν με πηρε χαμπαρι κανενας (απ' αυτούς που δεν ήθελα...)Βεβαια, καθε περιπτωση πιθανον να ειναι διαφορετική, αλλά, αν δεις οτι αργεις να ξεπρηστείς, μην βαλεις τιιιιιποτα στο νου σου. Τωρα, η τομη μου (μετα απο 10 μήνες) ουτε καν διακρίνεται. Αν δεν το πω εγω....δεν!!!!

Αυτα, και εις αλλα με υγείαν για ολους !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα από το "κελί" 302! χαχα! Είμαι δεύτερη μέρα στην απομόνωση μετά τη λήψη του θεραπευτικού και κοντεύω να σκάσω από τα νερά! Εύχομαι σε όλς τις φρεσκοχειρουργημένες καλή ανάρρωση (όντως προσοχή στον αυχένα να τον κουνάτε γιατί μετά πιάνεσαι πολύ...) και καλά αποτελέσματα με τη βιοψία.... Το μόνο πάντως δύσκολο σε όοοοοοοολο το πακέτο (χειρουργείο, tsh στα ύψη, απομόνωση κτλ) μέχρι στιγμής μου έχει φανεί η απομάκρυνση από το παιδί μου... και μένουν κι ακόμα 2 βδομάδες... Α επίσης και το αν έπρεπε να κάνω ιώδιο ή 'όχι, με πολλές διχογνωμίες κ πρωτόκολλα που έλεγαν όχι αλλά γιατροί που έλεγαν ναι, με κούρασε πάρα πολύ........ αυτά! Καλημέρα σε όλους!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες!!! Σήμερα με την διάθεση στο ζενίθ, πετάω! Σωματικά όχι ακόμα, αλλά ψυχολογικά σίγουρα :)

Χθες έκανα το σπινθηρογράφημα, αφού είχε προηγηθεί τη Δευτέρα το χαπάκι του Ι131 και οι αιματολογικές... Η συνολική εικόνα λοιπόν είναι ότι δεν βρέθηκε καθόλου υπόλειμμα ιστού, η καθήλωση στις 24 ώρες ήταν 0.89%, οι αιματολογικές ήταν όλες πολύ καλές μπορώ να πω εκτός από την TSH φυσικά που έφτασε στο 204.1...

Η πυρηνικός γιατρός μου είπε απλά ότι ξεμπέρδεψα και χαριτολογώντας ότι κανένας δεν θα ξανασχοληθεί μαζί μου με τέτοια αποτελέσματα! Η ενδοκρινολόγος μου τα βρήκε άψογα, μου είπε ότι δεν έχουμε τίποτα άλλο πλέον να κάνουμε παρά μόνο να ρυθμιστούμε... Έτσι λοιπόν από σήμερα ξεκίνησα το αγαπημένο Thyrohormone και αναμένω τον παλιό μου καλό εαυτό και τις δυνάμεις μου να έρθουν να με βρουν!

Εύχομαι σε όλους και όλες μέσα από την καρδιά μου καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα! Ο δρόμος είναι από λίγο έως πολύ δύσκολος για όσους αναγκάζονται να βρεθούν σε βαρύ υποθ/σμό (εγώ εδώ και τρεις μέρες δεν μπορώ στην κυριολεξία να σταθώ στα πόδια μου), αλλά όλα αυτά είναι παροδικά.

Καλά αποτελέσματα και καλή υγεία σε όλο τον κόσμο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες!!! Σήμερα με την διάθεση στο ζενίθ, πετάω! Σωματικά όχι ακόμα, αλλά ψυχολογικά σίγουρα :)

Χθες έκανα το σπινθηρογράφημα, αφού είχε προηγηθεί τη Δευτέρα το χαπάκι του Ι131 και οι αιματολογικές... Η συνολική εικόνα λοιπόν είναι ότι δεν βρέθηκε καθόλου υπόλειμμα ιστού, η καθήλωση στις 24 ώρες ήταν 0.89%, οι αιματολογικές ήταν όλες πολύ καλές μπορώ να πω εκτός από την TSH φυσικά που έφτασε στο 204.1...

Η πυρηνικός γιατρός μου είπε απλά ότι ξεμπέρδεψα και χαριτολογώντας ότι κανένας δεν θα ξανασχοληθεί μαζί μου με τέτοια αποτελέσματα! Η ενδοκρινολόγος μου τα βρήκε άψογα, μου είπε ότι δεν έχουμε τίποτα άλλο πλέον να κάνουμε παρά μόνο να ρυθμιστούμε... Έτσι λοιπόν από σήμερα ξεκίνησα το αγαπημένο Thyrohormone και αναμένω τον παλιό μου καλό εαυτό και τις δυνάμεις μου να έρθουν να με βρουν!

Εύχομαι σε όλους και όλες μέσα από την καρδιά μου καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα! Ο δρόμος είναι από λίγο έως πολύ δύσκολος για όσους αναγκάζονται να βρεθούν σε βαρύ υποθ/σμό (εγώ εδώ και τρεις μέρες δεν μπορώ στην κυριολεξία να σταθώ στα πόδια μου), αλλά όλα αυτά είναι παροδικά.

Καλά αποτελέσματα και καλή υγεία σε όλο τον κόσμο!!!

Καλησπέρα σε όλους.

Aliki777, πολύ ευχάριστο που δεν θα ξαναασχοληθεί κανείς μαζί σου. Ευχομαι να ρυθμιστείς πολύ πολύ γρήγορα.

cinnamon λίγη υπομονή ακόμα, εύχομαι όλα καλά.

Εγώ σήμερα έκοψα ραμματάκια. Εχω μια τρελλή φαγούρα.χαχαχα:P

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια μου για τις απαντησεις σας...πηγα και επισκεπφτηκα τον χειρουργο μου....μου ειπε να μην χειρουργηθω ακομα και πως αποφασισαμε κατι τετοιο στα κουτουρου επειδη εχω εναν οζο(2 μαλλον ο ενας μικορς)μου εδωσε να κανω εξετασεις(καρκινικους δεικτες)και βλεπουμε....περαστηκα και ατσαλενιες στις ολικες!!!χαχαχα!!!!εγω περνω τ4 50....μουειπε η ενδοκριν. οτι δεν κινδυνευω απο υποθυρ. αλλα απο υπερθυρ!!!!το τ4 τοτε γιατι το περνω????για να μην παθω υπερθ και να ρυθμισει τον οζο???ο χειρουργος προτεινε να κατεβασουμε λιγο το χαπι!!!δεν καταλαβαινω γρι!!!!μια καισαρικη εχω κανει η δολια και δεν ειχα ποτε θεματα.....φιλιααααααααα και καλημερα!!!!!!!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ηθελα να ρωτησω σε ποσες απο σας που εχετε hashimoto σας ειπε ο γιατροσ σας να κανετε εξεταση για β12?σε ποσες εχει πει οτι το 70% οσων εχουν hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη η οποια μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα?σε ποσες εχει πει οτι οταν εχεις hashimoto πρεπει να παιρνεισ και καποιες βιταμινεσ η και σεληνιο το οποιο βοηθαει στο να μειωθουν τα αντισωματα??το hashimoto εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη.αναρωτιεμαι αν εσας σας εχει ενημερωσει ο γιατροσ σας για το τι δημιουργει το hashimoto ως αυτοανοσο γιατι εγω εχω τρομαξει με αυτα πυ εχω διαβασει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ηθελα να ρωτησω σε ποσες απο σας που εχετε hashimoto σας ειπε ο γιατροσ σας να κανετε εξεταση για β12?σε ποσες εχει πει οτι το 70% οσων εχουν hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη η οποια μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα?σε ποσες εχει πει οτι οταν εχεις hashimoto πρεπει να παιρνεισ και καποιες βιταμινεσ η και σεληνιο το οποιο βοηθαει στο να μειωθουν τα αντισωματα??το hashimoto εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη.αναρωτιεμαι αν εσας σας εχει ενημερωσει ο γιατροσ σας για το τι δημιουργει το hashimoto ως αυτοανοσο γιατι εγω εχω τρομαξει με αυτα πυ εχω διαβασει

εγώ είχα χασιμότο και δεν μου έχει πει κανείς τίποτα από αυτά κ νομίζω ούτε κ στην ξαδέρφη μου που έχει κι αυτή χασιμότο!

επίσης έχω κάνει θυροειδεκτομή αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζει να υπάρχει χασιμότο! ήμουν πολύ διαφωτιστική, ε; :idea:

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa το hashimoto λοιπον εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη γιατι ειναι αυτοανοσο.εχω παθει πλακα με το πως το αντιμετωπιζουν στο εξωτερικο.και σε ελληνικο site βρηκα αυτο για την γλουτενη οπου λεει χαρακτηριστικα οτι ειναι σπανιο ατομο με hashimoto να μην εχει δυσανεξια στη γλουτενη .εμας οι γιατροι γιατι δε μασ τα λενε αυτα??εγω γιατι οταν ρωταω αν το hashimoto ως αυτοανοσο μπορει να δημιουργησει κοπωση,μουδιασματα,κτλ μου λενε οχι ενω στο εξωτερικο το θεωρουν σιγουρο?αν ψαξεις στο google'νευρολογικα προβληματα και hashimoto'και πατησεις μεταφραση σε ξενες σελιδες θα δεισ οτι υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν ξερουμε.θελω να εκτυπωσω τισ σελιδες και να τους τις δειξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


xaxaxa το hashimoto λοιπον εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη γιατι ειναι αυτοανοσο.εχω παθει πλακα με το πως το αντιμετωπιζουν στο εξωτερικο.και σε ελληνικο site βρηκα αυτο για την γλουτενη οπου λεει χαρακτηριστικα οτι ειναι σπανιο ατομο με hashimoto να μην εχει δυσανεξια στη γλουτενη .εμας οι γιατροι γιατι δε μασ τα λενε αυτα??εγω γιατι οταν ρωταω αν το hashimoto ως αυτοανοσο μπορει να δημιουργησει κοπωση,μουδιασματα,κτλ μου λενε οχι ενω στο εξωτερικο το θεωρουν σιγουρο?αν ψαξεις στο google'νευρολογικα προβληματα και hashimoto'και πατησεις μεταφραση σε ξενες σελιδες θα δεισ οτι υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν ξερουμε.θελω να εκτυπωσω τισ σελιδες και να τους τις δειξω.

Δεν ξέρω τίποτα από αυτά που ρωτάς αλλά θέλω να πω το εξής: οι γιατροί δε λένε όντως τίποτα για πολλούς λόγους. Πρώτον γιατί μπορεί να μη θέλουν να αγχώσουν τον ασθενή. Δεύτερον θεωρούν οτι δε χρειάζεται να τα γνωρίζουμε αυτά γιατί δε βοηθάει σε τίποτα. Τρίτον γιατί μπορεί να μην τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν. Θα πρότεινα να πας σε έναν ενδοκρινολόγο ιδιωτικό γιατρό, να δώσεις 50 ευρώ και να κάνεις όλες τις ερωτήσεις που θες (γράψτες σε ένα χαρτί). Ο ιδιωτικός γιατρός έχει υποχρέωση να σου απαντήσει στα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

σε ιδιωτικο γιατρο παω ετσι κι αλλιως γιατι δεν εχω ασφαλεια.οταν τον ρωτησα για το αυτοανοσο μου ειπε οτι εξακολουθει να υπαρχει αλλα να το ξεχασω.δε δημιουργει τιποτα.εγω ομως αλλα βρηκα.θεωρω απαραδεκτο να εχει αποδειχτει οτι ολοι σχεδον οσοι εχουν hashimoto εχουν δυσανεξια στη γλουτενη (κοιλιοκακη το λενε) και να μη σου λενε να κανεις εξετασεις και για αυτο.οπως και οτι οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με την β12.απο τι προσπαθουν να μας προφυλαξουν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην πιο ομορφη παρεα!!!!Καλο καλοκαιρι απο την Κρήτη οπου η θερμοκρασία όλο και πιο κοντα στους 30 φτάνει....Αυριο συμπληρώνεται μήνας από την διακοπή χαπιού και σημερα είναι η 7η μερα χωρις Τ3.Αν εξερέσουμε το πρίξημο τα κιλάκια και την υπνηλία όλα πάνε καλά και μετράω μέρες έως 8/10 που θα κάνω αιμοληψίες.Αυτη τη φορά δεν θα κάνω σπινθηρογράφημα γιατί πλέον με τόσα που έχω κανει και αφού οι εξετάσεις μου ένα χρόνο τωρα ήταν καλές θέλουν μονο αιμοληψίες για να κλείσουμε πλέον το κεφάλαιο αυτό...Ανυπομωνω να είναι όλα καλά και μετα να ξαναπάρω κιλά για ευχάριστο πλέον λόγο :)Τα χαιρετίσματα και την καληνύχτα μου σόλους σας!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και χειρότερα...εμένα στην αρχή δε μου έλεγαν τίποτα για τα τρελά νούμερα αντισωμάτων που ανέβαζα.....τα κοιτούσα κι απορούσα......:evil:

Αυτό με τη γλουτένη που το βρήκατε κορίτσια?Από παλιά (πριν βρω το πρόβλημα) έχω πρόβλημα με πολλές τροφές πχ μακαρόνια,ψωμί,πατάτες και σκεφτόμουν να κάνω τεστ δυσανεξίας τροφων και ειδικότερα αμύλου.Αυτό με τη γλουτένη θα εξηγούσε πολλά....

Link to comment
Share on other sites

ευη@ εσυ τα ελεγχεις τα αντισωματα?εμενα μονο την πρωτη φορα μου ειπε να κανω εξατση για τα αντισωματα και μετα ποτε ξανα.αν πατησεις στο google δυσανεξια στη γλουτενη και hashimoto θα βρεισ πολλες πληροφοριες.απο οτι εχω διαωασει οσοι εχουν κοψει τη γλουτενη(κατι πολυ δυσκολο γιατι υπαρχει παντου)εχουν δει τεραστια διαφορα στα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...