Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

εγω εχω κανει θυροειδεκτομη και πριν 30 μερεσ ανεβασαμε λιγο δοση στο χαπι αλλα εχω ταχυπαλμιεσ οποτε μου ειπε να το κατεβασω παλι γι αυτο σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι απο αυτο τα δεκατα.η tsh ειναι 0.02.

Αααα εσύ έχεις ήδη μπει στη διαδικασία αυτή. Ίσως να έφταιγε τότε η αυξημένη δόση, αφού σου προκάλεσε και ταχυπαλμίες.

Πάντως αν επιμένουν να τηλεφωνήσεις στον γιατρό!

Ξέρει κανείς τίποτα για χειρουργό Μαγγανά, Ευαγγελισμό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τον πηρα τηλεφωνο γιατι ανεβασα και πιεση!!10 η μικρη!!!!!απο αυτο ειναι μου ειπε!!!αντε να δω τι αλλο θα κανει αυτοσ ο "ανυπαρκτοσ θυροειδης"

Απ'αυτό τι εννοούσε; Επειδή αφαιρέθηκε ο θυρεοειδής ή επειδή αυξήσατε τη δόση;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσυ τελικα ποτε θα κανεισ το χειρουργειο???

Καλό μήνα!

Εγώ αν και μου 'χει πει ο γιατρός ότι θα έμπαινα αυτή την εβδομάδα για χειρουργείο, τελικά μου 'πε ότι δεν υπάρχει κρεβάτι και θα γίνει, λέει, την επόμενη Τρίτη. Η εισαγωγή όμως θα γίνει αυτή την Παρασκευή. Πολύ νωρίς δεν είναι να κάνω εισαγωγή 4 μέρες πριν το χειρουργείο;;

Θα σκάσω τόσες μέρες μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα!

Εγώ αν και μου 'χει πει ο γιατρός ότι θα έμπαινα αυτή την εβδομάδα για χειρουργείο, τελικά μου 'πε ότι δεν υπάρχει κρεβάτι και θα γίνει, λέει, την επόμενη Τρίτη. Η εισαγωγή όμως θα γίνει αυτή την Παρασκευή. Πολύ νωρίς δεν είναι να κάνω εισαγωγή 4 μέρες πριν το χειρουργείο;;

Θα σκάσω τόσες μέρες μέσα!

πραγματικα θα σκασεις!γιατι τοσο νωρισ?εγω την εκανα ιδιωτικα και πηγα το πρωι στισ 7 μου καναν ολεσ τισ εξατσεισ και 11.30 μπηκα χειρουργειο βγηκα μετα απο 4 ωρεσ απο το χειροθργειο και την επομενη το πρωι πηγα σπιτι

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα θα σκασεις!γιατι τοσο νωρισ?εγω την εκανα ιδιωτικα και πηγα το πρωι στισ 7 μου καναν ολεσ τισ εξατσεισ και 11.30 μπηκα χειρουργειο βγηκα μετα απο 4 ωρεσ απο το χειροθργειο και την επομενη το πρωι πηγα σπιτι

Δεν έχω ιδέα, μόνο μου είπε ''για να έχουμε χρόνο''...μήπως επειδή μεσολαβεί σ/κ;;

Δεν είχα περιθώριο για πολλές ερωτήσεις γιατί γινόταν ένας μικρός χαμός...

Από την εμπειρία σου τα ράμματα μετά από πόσες μέρες βγαίνουν;

Επίσης ασβέστιο ξεκινάς κατευθείαν μετά το χειρουργείο και αν ναι για πόσες μέρες;;

Είχαμε κλείσει αεροπορικά για 1η Μάη εδώ και μήνες και σκέφτομαι ότι μάλλον δεν θα μπορέσω να πάω, αφού θα έχουν περάσει, καλώς εχόντων των πραγμάτων, μόλις 21 ημέρες από το χειρουργείο...λίγο δύσκολο να ταξιδέψω με αεροπλάνο ε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ars!

Εγώ έκανα εισαγωγή Πέμπτη θυμάμαι, κάναμε εξετάσεις και μου είπαν να φύγω, αφού το χειρουργείο θα γινόταν τη Δευτέρα. Δεν θα μείνεις μέσα όλες αυτές τις μέρες. Απλά θα κρατήσεις το κρεβάτι σου αφού τώρα βρέθηκε το κενό. Εμένα μου είχαν πει οι γιατροί να επιστρέψω Κυριακή απογευματάκι, ώστε να προετοιμαστώ για την επέμβαση. Αν θέλεις άσε κάτι στο κρεβάτι σου, μια πετσέτα, μια μαξιλαροθήκη, κάτι που να δείχνει ότι υπάρχει άτομο εκεί. Μπορεί να φαίνεται στα βιβλία τους ότι έχει γίνει εισαγωγή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πες και στα υπόλοιπα άτομα του δωματίου ότι φεύγεις για 2-3 μέρες και θα επιστρέψεις, να το έχουν υπόψιν. Φαντάζομαι ότι θα γίνει κάτι ανάλογο στην περίπτωσή σου. Άλλωστε κι εγώ στον Ευαγγελισμό ήμουν... Επέστρεψα που λες Κυριακή μεσημεράκι, βλέπω τους γιατρούς, μου λένε μπορείς να φας ότι θες μέχρι τις 8 το βράδυ.Λέω μπορώ να βγω εκτός του νοσοκομείου? Δεν ήθελα να κάτσω εκεί... Μου λένε άντε πήγαινε μια βόλτα και έλα! Παίρνω κι εγω τον άντρα μου και τη μαμά μου και πήγαμε Κολωνάκι να φάμε σουβλάκια! :D

Στα λέω αυτά για να δεις΄ότι μπορείς να το διασκεδάσεις λίγο το θέμα!

Όσον αφορά τα ράμματα, εμένα μου τα αφαίρεσε μετά από μια εβδομάδα. Το ασβέστιο άρχισα να το παίρνω από την ημέρα που επέστρεψα σπίτι, δηλαδή 2 μέρες μετά το χειρουργείο. Μου το είπε η ενδοκρινολόγος μου προληπτικά, αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές. Συνέχισα να το παίρνω για ένα- ενάμισι μήνα περίπου. Αυτό που μου έδωσαν στο νοσοκομείο την επόμενη του χειρουργείου ήταν Τ3.

Και μην ανησυχείς, το ταξιδάκι σου θα το πας, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Εγώ 25 μέρες μετά το χειρουργείο πήγα διακοπούλες, αεροπορικώς, και έκανα και τα μπανάκια μου!;)

Όταν πια γυρίσαμε από τις διακοπές μας ασχοληθήκαμε με τα αποτελέσματα της βιοψίας και τα περαιτέρω...

Όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και αν θες κάτι ρώτα με ελεύθερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Ars!

Εγώ έκανα εισαγωγή Πέμπτη θυμάμαι, κάναμε εξετάσεις και μου είπαν να φύγω, αφού το χειρουργείο θα γινόταν τη Δευτέρα. Δεν θα μείνεις μέσα όλες αυτές τις μέρες. Απλά θα κρατήσεις το κρεβάτι σου αφού τώρα βρέθηκε το κενό. Εμένα μου είχαν πει οι γιατροί να επιστρέψω Κυριακή απογευματάκι, ώστε να προετοιμαστώ για την επέμβαση. Αν θέλεις άσε κάτι στο κρεβάτι σου, μια πετσέτα, μια μαξιλαροθήκη, κάτι που να δείχνει ότι υπάρχει άτομο εκεί. Μπορεί να φαίνεται στα βιβλία τους ότι έχει γίνει εισαγωγή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πες και στα υπόλοιπα άτομα του δωματίου ότι φεύγεις για 2-3 μέρες και θα επιστρέψεις, να το έχουν υπόψιν. Φαντάζομαι ότι θα γίνει κάτι ανάλογο στην περίπτωσή σου. Άλλωστε κι εγώ στον Ευαγγελισμό ήμουν... Επέστρεψα που λες Κυριακή μεσημεράκι, βλέπω τους γιατρούς, μου λένε μπορείς να φας ότι θες μέχρι τις 8 το βράδυ.Λέω μπορώ να βγω εκτός του νοσοκομείου? Δεν ήθελα να κάτσω εκεί... Μου λένε άντε πήγαινε μια βόλτα και έλα! Παίρνω κι εγω τον άντρα μου και τη μαμά μου και πήγαμε Κολωνάκι να φάμε σουβλάκια! :D

Στα λέω αυτά για να δεις΄ότι μπορείς να το διασκεδάσεις λίγο το θέμα!

Όσον αφορά τα ράμματα, εμένα μου τα αφαίρεσε μετά από μια εβδομάδα. Το ασβέστιο άρχισα να το παίρνω από την ημέρα που επέστρεψα σπίτι, δηλαδή 2 μέρες μετά το χειρουργείο. Μου το είπε η ενδοκρινολόγος μου προληπτικά, αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές. Συνέχισα να το παίρνω για ένα- ενάμισι μήνα περίπου. Αυτό που μου έδωσαν στο νοσοκομείο την επόμενη του χειρουργείου ήταν Τ3.

Και μην ανησυχείς, το ταξιδάκι σου θα το πας, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Εγώ 25 μέρες μετά το χειρουργείο πήγα διακοπούλες, αεροπορικώς, και έκανα και τα μπανάκια μου!;)

Όταν πια γυρίσαμε από τις διακοπές μας ασχοληθήκαμε με τα αποτελέσματα της βιοψίας και τα περαιτέρω...

Όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και αν θες κάτι ρώτα με ελεύθερα!

Κατατοπιστικότατη Αλίκη!!!

Μου έδωσες θάρρος πραγματικά γιατί είχα αρχίσει να σκάω από τώρα!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι αυτό που μου είπες με το Τ3. Όλοι μου είπαν ότι σε αφήνουν κάπου ένα μήνα και μετά σου αρχίζουν τη χορήγηση και μάλιστα για Τ4 μου έχουν πει. Κι ότι αυτό που σου δίνουν κατευθείαν είναι το ασβέστιο...τι να πω ίσως έχει να κάνει με την πάθηση του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Το τ3 στο δίνουν για "συντήρηση". Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της ιστολογικής (περίπου ένα μήνα) έπαιρνα τ3 για να έχω δυνάμεις. Στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον έγινε έτσι. Το έπαιρνα επίσης όσο καιρό ήμουν διακοπές, πολύ σημαντικό, γιατί αν δεν πάρεις τίποτα απλά σέρνεσαι... Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και έδειξαν κακοήθεια, τότε αναγκαστικά σταμάτησα το τ3 για να μπορέσω να κάνω το σπινθηρογράφημα.

Αφού τελείωσα λοιπόν την όλη διαδικασία (δοκιμή πρόσληψης ιωδίου, αιματολογικές, σπινθηρογράφημα) και όλα βγήκαν ok, τότε ξεκίνησα τ4.

Όλα αυτά όμως θα τα δεις μετά και όπως είπες εξαρτάται και από την περίπτωση του καθένα. Είναι πιο απλά στην πραγματικότητα από ότι ακούγονται... και σε καθοδηγούν οι γιατροί σου, μην ανησυχείς!

Καλή επιτυχία και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Το τ3 στο δίνουν για "συντήρηση". Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της ιστολογικής (περίπου ένα μήνα) έπαιρνα τ3 για να έχω δυνάμεις. Στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον έγινε έτσι. Το έπαιρνα επίσης όσο καιρό ήμουν διακοπές, πολύ σημαντικό, γιατί αν δεν πάρεις τίποτα απλά σέρνεσαι... Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και έδειξαν κακοήθεια, τότε αναγκαστικά σταμάτησα το τ3 για να μπορέσω να κάνω το σπινθηρογράφημα.

Αφού τελείωσα λοιπόν την όλη διαδικασία (δοκιμή πρόσληψης ιωδίου, αιματολογικές, σπινθηρογράφημα) και όλα βγήκαν ok, τότε ξεκίνησα τ4.

Όλα αυτά όμως θα τα δεις μετά και όπως είπες εξαρτάται και από την περίπτωση του καθένα. Είναι πιο απλά στην πραγματικότητα από ότι ακούγονται... και σε καθοδηγούν οι γιατροί σου, μην ανησυχείς!

Καλή επιτυχία και πάλι! :)

Κατάλαβα...ας ελπίσουμε ότι θα μπω την Τρίτη και ότι στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα είμαι σπίτι μου και θα σας γράφω για την εμπειρία μου....ο μόνος φόβος μου είναι μην πάθω καμιά κρίση από την έλλειψη ασβεστίου, σε περίπτωση που οι γιατροί δεν φροντίσουν να μου το χορηγήσουν εγκαίρως (μια εμπειρία που διάβασα εδώ στο φόρουμ μου φάνηκε πολύ τρομακτική!..με παράλυση άκρων κτλ)....

Ευχαριστώ πολύ όλες/ους για τις πληροφορίες...Εις το επανιδείν!

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατη Αλίκη!!!

Μου έδωσες θάρρος πραγματικά γιατί είχα αρχίσει να σκάω από τώρα!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι αυτό που μου είπες με το Τ3. Όλοι μου είπαν ότι σε αφήνουν κάπου ένα μήνα και μετά σου αρχίζουν τη χορήγηση και μάλιστα για Τ4 μου έχουν πει. Κι ότι αυτό που σου δίνουν κατευθείαν είναι το ασβέστιο...τι να πω ίσως έχει να κάνει με την πάθηση του καθενός

εγω μπηκα τεταρτη και τριτη πρωι εβγαλα τα ραμματα.την ιδια μερα βγηκε και η βιοψια.εμενα δεν ηταν κακοηθεια οποτε ξεκινησα απλα να παιρνω το τ4.ασβεστιο εμενα δε μου εδωσε γιατι δεν το χρειαστηκα.το ασβεστιο μου ηταν φθσιολογικο.καποιοι γιατροι δινουν προληπτικα ασβεστιο και καποιοι αλλοι μονο αν δουν οτι πεφτει.τον αυχενα σου να προσεξουν!!!!!!!!εγω επειδη εχω και ευθειασμο και το χειρουργειο γινεται οπωσ θα ξερεισ με το κεφαλι πισω...ειχα προβλημα και εξακολουθω να εχω.δε μπορουσα να καταλαβω γιατι μουδιαζαν τα ακρα μου ενω το ασβεστιο ηταν οκ και εκανα μαγνητικη στον αυχενα και εχω δισκοκηλεσ οι οποιεσ προυπηρχαν μου ειπαν αλλα με το χειρουργειο...αποτελειωθηκε η κατασταση.τωρα κανω φυσιοθεραπειεσ.αααααααααα και για την τομη μην ανησυχεισ.εμενα τουλαχιστον ειναι σαν γρατζουνια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και αγόρια γεια σας. Δε σας ξέχασα. Παρακολουθώ πάντα τα νέα σας. Εδώ και μέρες ήθελα να γράψω αλλά περίμενα να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα και μια σχετικά καλή διάθεση. Θα ήθελα να αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες για τη διαδικασία της αφαίρεσης θυρεοειδούς και της θεραπείας με ραδιενεργό ιώδιο για να μπορέσουν και άλλοι ασθενείς να λάβουν κάποιες χρήσιμες πληροφορίες. Όταν έψαχνα και εγώ να βρω πληροφορίες πραγματικά οι οδηγίες σας και οι εμπειρίες σας ήταν πολύτιμες.

Στην περίπτωσή μου ο όζος στο θυρεοειδή εντοπίστηκε από κάποια ανωμαλία που είχα στην περίοδο. Ψάχνοντας τη λύση για την περίοδό μου που έκανε του κεφαλιού της και παρόλο που όλες οι εξετάσεις (γυναικολογικές και ορμονολογικές) ήταν τέλειες, ο ενδοκρινολόγος (άψογος) πρότεινε να κάνω υπέρηχο στο θυρεοειδή («μίας και ήρθες», μου είπε, «δεν κάνουμε και έναν υπέρηχο;»). Εντόπισε έναν όζο και μου συνέστησε να τον ξανακοιτάξω μετά από 4 μήνες. Το έκανα και στη συνέχεια μου πρότεινε να κάνω παρακέντηση καθώς δεν μπορούσε να τον διακρίνει πλήρως. Η παρακέντηση ήταν μια ενοχλητική διαδικασία καθώς η γιατρός με τρύπησε 5 φορές για να πάρει το δείγμα που ήθελε. Το αποτέλεσμα ήταν οξύφιλο νεόπλασμα που έχρηζε αφαίρεσης το συντομότερο δυνατό καθώς παρουσίαζε μικρή διήθηση στην κάψα. Προγραμμάτισα την εγχείρηση για 15 μέρες μετά. Την έκανα στο Ευγενίδιο. Δεν είχε τύχει να ξανακάνω χειρουργείο οπότε όλα ήταν πρωτόγνωρα. Η όλη διαδικασία από την ώρα που έφυγα για το χειρουργείο μέχρι την ώρα που επέστρεψα στο δωμάτιο διήρκησε περίπου 3 ώρες. Όταν ξύπνησα θυμάμαι ότι μιλούσα κανονικά και μάλιστα πολύ, ωστόσο, από τη νάρκωση, την επόμενη μέρα, δε θυμόμουν τίποτα από αυτά που έλεγα. Ένιωθα ένα βάρος στο λαιμό, όχι τίποτα το έντονο, και κάτι σαν πονόλαιμο. Την επόμενη μέρα ήμουν πολύ καλύτερα. Το πολύ μια εβδομάδα δε μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα γιατί είχα ταχυκαρδία και κουραζόμουν και περίπου για ένα μήνα δε μπορούσα να σηκώνω βαριά πράγματα. Τα ράμματα μου τα έβγαλαν τη δεύτερη μέρα, την τρίτη μέρα έφυγα, ενώ στις 8 μέρες έβγαλα τα τσιρότα. Η πληγή ήταν πολύ διακριτική και αυτή τη στιγμή μετά από 3 μήνες δε φαίνεται σχεδόν τίποτα. Η συνολική μου εμπειρία από την αφαίρεση ήταν ότι πρόκειται για μια σχεδόν ανώδυνη μετεγχειρητικά διαδικασία που δεν πρέπει να φοβίζει κάποιον.

Ωστόσο μετά την αφαίρεση έπρεπε να περιμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας του θυρεοειδούς. Το αποτέλεσμα έδειξε θηλώδες καρκίνωμα και ήταν απαραίτητη η θεραπεία του με ραδιενεργό ιώδιο. Αυτό πρακτικά σήμαινε τα εξής. Για 20 μέρες δεν έπρεπε να λαμβάνω χάπι που αντικαθιστά το θυρεοειδή καθώς και να απέχω από τροφές που περιέχουν ιώδιο. Όσον αφορά τις τροφές μπορώ να πω ότι έφαγα όλο το Μπαρμπα Στάθη που κυκλοφορεί. Αυτό μπορεί να σε κουράζει (γιατί όταν αποφεύγεις το ιώδιο και συνεπώς το αλάτι, αποφεύγεις και πραγματικά πολλά σκευάσματα που περιέχουν αλάτι) αλλά παλεύεται. Τότε κατάλαβα πόσο πολύ αλάτι τρώμε καθημερινά χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Από την άλλη, οφείλω να σας πω ότι αυτό που με κούρασε πραγματικά ήταν η απουσία του χαπιού, δηλαδή η απουσία του θυρεοειδή, που πραγματικά επηρεάζει πολλά πράγματα στον οργανισμό μας. Είχα πολλά νεύρα, κούραση, λαχάνιασμα και μετά τις 15 μέρες μεγάλη αδυναμία συγκέντρωσης, ζαλάδα και έντονους πονοκεφάλους. Τα γράφω για να ξέρει κάποιος που τυχόν τα περάσει ότι δεν είναι παράλογα. Επίσης μέχρι τότε είχα βάλει 2 κιλά αλλά είχα έντονο φούσκωμα. Τη θεραπεία την έκανα στο Ιατρόπολις 1 μήνα μετά την αφαίρεση. Ουσιαστικά παίρνεις ένα χάπι και μένεις σε ένα δωμάτιο 2 μέρες. Το δωμάτιο είχε internet, τηλεόραση, ραδιόφωνο και μπορούσα να έχω μαζί κινητό, υπολογιστή, βιβλία, περιοδικά κτλ. Ο γιατρός συστήνει μπάνια, νερό, λεμόνι, καραμέλες λεμονιού ή τσίχλες. Όπως με συμβούλεψε εδώ το παρεάκι πήρα μαζί μου κάποια ρούχα που δε φορούσα πια και εσώρουχα παλιά τα οποία πέταξα μετά τη θεραπεία. Αμέσως μετά πήρα Τ4 των 60 και παράλληλα παρατήρησα πολύ έντονο φούσκωμα τόσο στην κοιλιά όσο και στο πρόσωπο. Δεν ξέρω σε τι από όλα οφείλεται. Για μία εβδομάδα έκανα αρκετά μπάνια τη μέρα, έπινα πολύ νεράκι, και χρησιμοποιούσα πετσέτες και σεντόνια που πέταξα (ίσως υπερβολικό αλλά το έκανα). Επίσης δεν ερχόμουν σε επαφή για πολλή ώρα με ενήλικες. Απέφυγα επαφή με παιδιά και εγκύους για ένα μήνα. Το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που ακλούθησε 2 μέρες μετά την έξοδο από το δωμάτιο είχε πολύ καλά αποτελέσματα όπως και οι εξετάσεις που έκανα στη συνέχεια. Αυτή τη στιγμή παίρνω Τ4 των 125 αλλά κοντά στο Πάσχα θα ξανακάνω εξετάσεις για να βεβαιωθεί ο γιατρός για την ποσότητα που πρέπει να παίρνω.

Μπορώ να πω ότι στους 2 μήνες μετά τη θεραπεία ένιωσα όπως παλιά, καλά και γεμάτη ενέργεια. Για 1 μήνα πριν τη θεραπεία και για 2 μήνες μετά ομολογώ πως δεν είχα ούτε διάθεση ούτε κουράγιο να κάνω πράγματα. Φοβήθηκα ότι έχω χάσει τον εαυτό μου ή ότι έχω πέσει σε κατάθλιψη. Ίσως έχει να κάνει με τα 8 κιλά που πήρα στο σύνολο και τα οποία δε λένε να ξεκολλήσουν. Το φούσκωμα από το πρόσωπο έφυγε στις 2 εβδομάδες ενώ το φούσκωμα στην κοιλιά μετακόμισε στην περιφέρεια, στους γοφούς κτλ κτλ. Συνολικά θα πω ότι την εμπειρία του ιωδίου δε θέλω να την ξαναζήσω. Η απουσία του θυρεοειδή δημιουργεί περίεργα συναισθήματα. Ένιωθα σα να ήταν κάποιος άλλος μέσα στο σώμα μου, που ούτε καν το σώμα μου δεν ήταν.

Ελπίζω και πιστεύω ότι όλα από εδώ και πέρα θα πάνε καλά για όλους μας με τη βοήθεια της Παναγίας! Προς το παρόν έχω αποσύρει από το μυαλό μου την όλη εμπειρία, όταν βρω και το σώμα μου θα μπορώ πλήρως να πω “I am back!!!”

Ελπίζω να μη σας κούρασα και η εμπειρία μου να φανεί βοηθητική σε όσους κληθούν να βιώσουν κάτι παρόμοιο. Αν μπορώ με κάποιο τρόπο να βοηθήσω κάποιον, θα είναι χαρά μου! Φιλάκια. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...