Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      5 ημερών βάλαμε. Ενημερώσαμε την γιατρό έχει δει εγκυμοσύνη με 28.40 να πάει καλά. Πιστεύει ότι είναι νωρίς για 9 ημέρα. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι νωρίς γιατί 9 και 5 =14 . Πρώτη φορά βλέπουμε θετική απλά το 28.40 μασ φοβίζει. Δεν θέλουμε να το χάσουμε το μωράκι μασ . Σκέφτομαι και κάτι άλλο το πρωί την τρύπησαν 5 φορές για να βρούν αίμα και δεν έστειλαν πολύ μήπως παίζει και αυτό τον ρόλο του δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε έχετε ακούσει καλή εγκυμοσύνη με χοριακη 28

      Ο γιατρός έχει απόλυτο δίκιο...έχουμε δει υψηλές χοριακες να πέφτουν και χαμηλές να γίνονται υγιη μωράκια! Πάνω από 25 είναι έξω από την γκρι ζώνη και θεωρείται θετικη χοριακη! Επίσης υπάρχουν καθυστερημένη ες εμφυτεύσεις. Να είστε αισιόδοξοι ως την επαναληπτική. Η κακή διάθεση και το στρες δε κάνει καλό. Επηρεάζει το νευρικό σύστημα και ίσως κάνει συσπασεις η μήτρα! Σας εύχομαι τα καλύτερα  γιατί νιώθω απολυτα το άγχος σας!!!

      Just now, Fay_ είπε:

      Στην 8η είμαι με δίδυμα. Έχω καφέ που πάνε και έρχονται από πριν την χοριακη. Τώρα έχω ηρεμήσει κάπως. Κάνω ξαπλοθεραπεια και Τετάρτη έχω προγραμματισμένο υπέρηχο.. 

      Τι ωραια! Διδυμακια! Η φίλη μου με δίδυμα 50 ετών είχε πολλές φορές αίμα. Κάποιες φορές ήταν μικρή αποκόλληση που ήθελε ξάπλα και μια ένεση. Τώρα εχει 2 πανέμορφα αγοράκια! Όσο μπορείς να ξεκουράζεται και εννοείται να ενοχλείς τον γιατρό! 😄

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμάν, αμάν με αυτά που βλέπω ανησυχώ! Εγώ έκλεισα 17 μέρες από το χειρουργείο και ακόμη δεν έχω κάποιο από όλα αυτά τα συμπτώματα. Λέτε στις 20 μέρες να ξεκινήσουν;;

δεν τα εγραψα για να αγχωσω κανεναν αλλα γιατι πρεπει απο μονοι μας να βλεπουμε τα συμπτωματα.μην αγχωνεσαι καθολου.ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικοσ.ρωτουσα το γιατρο πως ειναι δυνατον να τα επαθα ολα αυτα με tsh 24 ενω αλλεσ με tsh 50 ειναι μια χαρα και μου ειπε το εξης...εσυ με tsh 24 αδυνατισες ενω αλλες παλευουν να χασουν ενα γραμμαριο.ο καθενασ αντιδρα διαφορετικα γι αυτο μην ανησυχεις απλα τα ματια ανοιχτα.εγω αυτο που εζησα και ζω δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου.υπαρχουν ατομα και ξερω αρκετα που εκαναν θυροειδεκτομη και μετα ηταν καλυτερα απο πριν και αλλα που ταλαιπωρηθηκαν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ανησυχείς δεν με άγχωσες, απλώς όλοι λένε ότι μετά το χειρουργείο σέρνονται και ήμουν σίγουρη ότι και εγώ θα μπω σε αυτή την φάση κάποια στιγμή. Πάντως, κάποιοι μου είπαν ότι μετά το χειρουργείο δεν πήραν τίποτα, ούτε Τ3, ενώ εμένα μου το ξεκίνησαν καπάκι. Μήπως φταίει κ αυτό;; TSH δεν νομίζω να μου έλεγξαν καθόλου αυτές τις μέρες, μόνο ασβέστιο και αλβουμίνη ορού.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειπα να σας αναφερω οτι συμπτωματα ειχα μετα την θυροειδεκτομη λογω υποθυροειδισμου μηπως και βοηθησω εστω και εναν ανθρωπο.προσωπικα ηταν η χειροτερη περιοδος της ζωης μου και συνεχιζει να ειναι 10 μηνες μετα καθωσ ακομα το παλευω.δεν ξερω πιοσ απο ολουσ εφταιξε...ο ενδοκρινολογος,εγω ...δεν ξερω.θα σας μονο οτι παρα το οτι ο ενδοκρ.ηταν σιγουρος οτι υπηρχε κακοηθεια,δεν υπηρχε!λοιπον 15 με 20 μερες μετα το χειρουργειο ξεκιναει το παρτυ.κοπωση,αδυναμια,ανορεξια,μουδιασμα στα χερια και τα ποδια,μυρμηγκιασμα,τσιμπηματα απο βελονες στο σωμα,φωτοευαισθησια στα ματια,ζαλαδα,ευαισθητο δερμα(3 φορεσ τη μερα ενυδατικη),παγωμενα ακρα,κραμπες και ρυτιδιασμενα δαχτυλα σαν οπως οταν εισαι πολυ ωρα στη θαλασσα,το πρωι αισθηση οτι η πατουσα μου ηταν πρησμενη,δυσκαμψια,καψιμο στα ακρα,τσουξιμο,τριχοπτωση κτλ.tsh 24.ενδοκρινολογος τα χανει.αλλαζω ενδοκρινολογο.ο επομενος με στελνει σε ψυχιατρο.εγω να φωναζω οτι δεν ειναι αγχος αλλα ποιος μ ακουει?μου ανεβαζει δοση απο 88 σε 100.αρχιζει λιγο να βελτιωνεται η κατασταση αλλα ολα τα συμπτωματα εδω απλως βελτιωμενα.tsh 10.αλλαζω ενδοκρινολογο και βρισκω εναν ανθρωπο να συνεννοηθω.μου λεει οτι ολα ειναι επειδη εμεινα 5 μηνεσ με υποθυροειδισμο και απο το σοκ του οργανισμου.ανεβαζουμε δοση...ξανανεβαζουμε δοση...καπως καλυτερα.στο ενδιαμεσο εχω παει σε ολεσ τις ειδικοτητεσ γιατρων,σε 9 νευρολογουσ,ορθοπεδικουσ,οφθαλμιατρουσ κτλ.κανω μαγνητικη στο κεφαλι γιατι φοβηθηκα οτι ειχα σκληρυνση κατα πλακας αλλα ευτυχως οχι,μαγνητικη αυχενα η οποια δειχνει 5 κηλες.ρωταω τον ορθοπεδικο απο τι εγιναν και ...προδιαθεση μαζι με την εγχειρηση του θυροειδη που γινεται με τον αυχενα πισω και να τα μας..ο υποθυροειδισμος δημιουργει περιφερειακη νευροπαθεια πχ καρπιαιο σωληνα και το αντιστοιχο στον αστραγαλο.εγω μαλλον τα επαθα και τα δυο.επομενη εξεταση ηλεκτρομυογραφημα .κοινη λογικη ...ενας ανθρωπος χωρισ προβλημα υγειασ αφαιρει τον θυροειδη και μετα..ολα αυτα.φυσικα μπορειται να καταλαβετε σε τι ψυχολογικη κατασταση εφτασα...εψαχνα μονη μου στο ιντερνετ και ψαχνοντασ ανακλυψα οτι ολα αυτα τα συμπτωματα τα ειχαν και αλλοι ανθρωποι και οτι δεν ημουν τρελη.ημουν μερα νυχτα και σελιδεσ του εξωτερικου και εψαχνα.ακομα η νευροπαθεια δεν εχει φυγει εντελωσ.ειναι πολυ καλυτερα με τη φυσιοθεραπεια και ελπιζω να γινω οπως ημουν.τα ματια σας ανοιχτα!!!εγω φυσικα ειμαι μια στις τοσες που το επαθαν αυτο .ο ενδοκρινολογος ειπε οτι αλλος ενασ του εχει τυχει στην καριερα του.απλα προσοχη στα συμπτωματα

Marian, διαβαζοντας το μηνυμα σου, θυμηθηκα τα δικα μου.

Με λιγα λογια περασα κι εγω τη φαση με τα συμπτωματα υποθυροειδισμου και εψαχνα απεγνωσμενα να αποδειξω οτι δεν τρελαθηκα, οτι οντως κατι δεν παει καλα με το σωμα μου, οτι κατι πρεπει να κανω για να διορθωθει το ..... αγνωστο λαθος. Μαρτυριο!!!! Ημουν κι εγω ενας υγιεστατος ανθρωπος που απο οταν εβγαλα τον αδενα μου, εγινα ενας αρρωστος ανθρωπος. Και το χειροτερο οτι εγιναν ζημιες μεσα στον πρωτο χρονο που ακομη και μετα 3 χρονια, εγω....... ειμαι αλλου για αλλου. (αναπλαση ιστου λογω ληψης μικροτερης δοσης απο την απαραιτητη. μου εδινε 100 + 112 ενω μου χρειαζοταν 137 - 150).

Θα επισημανω κι εγω : προσεξτε τα συμπτωματα. Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα μετα απο αφαιρεση αδενα και οι ασθενεις αναρρωνουν ταχυτατα. Εγω και μερικοι αλλοι, εχουμε καταλοιπα απο την απουσια του αδενα ή απο τις μλκς των γιατρων που μας παρακολουθουσαν και δεν αξιολογησαν εξ αρχης τα συμπτωματα που ειχαμε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marian, διαβαζοντας το μηνυμα σου, θυμηθηκα τα δικα μου.

Με λιγα λογια περασα κι εγω τη φαση με τα συμπτωματα υποθυροειδισμου και εψαχνα απεγνωσμενα να αποδειξω οτι δεν τρελαθηκα, οτι οντως κατι δεν παει καλα με το σωμα μου, οτι κατι πρεπει να κανω για να διορθωθει το ..... αγνωστο λαθος. Μαρτυριο!!!! Ημουν κι εγω ενας υγιεστατος ανθρωπος που απο οταν εβγαλα τον αδενα μου, εγινα ενας αρρωστος ανθρωπος. Και το χειροτερο οτι εγιναν ζημιες μεσα στον πρωτο χρονο που ακομη και μετα 3 χρονια, εγω....... ειμαι αλλου για αλλου. (αναπλαση ιστου λογω ληψης μικροτερης δοσης απο την απαραιτητη. μου εδινε 100 + 112 ενω μου χρειαζοταν 137 - 150).

Θα επισημανω κι εγω : προσεξτε τα συμπτωματα. Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα μετα απο αφαιρεση αδενα και οι ασθενεις αναρρωνουν ταχυτατα. Εγω και μερικοι αλλοι, εχουμε καταλοιπα απο την απουσια του αδενα ή απο τις μλκς των γιατρων που μας παρακολουθουσαν και δεν αξιολογησαν εξ αρχης τα συμπτωματα που ειχαμε.

εμενα ο αγαπητος γιατρος μου μου εδωσε τ4 88 μετα το χειροθργειο επειδη επεμενα ΕΓΩ.ηθελε να μου δωσει 75 ,οσο επαιρνα δηλ πριν το χειρουργειο και του ειπε οτι με βαση την κοινη λογικη δε μπορει να παιρνεις την ιδια δοση πριν και μετα!!φαντασου οτι τωρα παιρνω των 150!!ουτε εγω ειμαι ακομα καλα και κοντευει ενασ χρονος.το χειροτερο ειναι οτι τους λες οτι δεν εισαι καλα και κανεις δε σου δινει σημασια.εφτασα σε σημειο να αμφιβαλλω για τον εαυτο μου.αρχισα να αναρωτιεμαι αν τελικα εχω εγω το προβλημα αλλα τελικα το προβλημα το εχουν οι γιατροι.η δουλεια τους δεν ειναι να παιρνουν τα πενηνταευρα αλλα να ακουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο αγαπητος γιατρος μου μου εδωσε τ4 88 μετα το χειροθργειο επειδη επεμενα ΕΓΩ.ηθελε να μου δωσει 75 ,οσο επαιρνα δηλ πριν το χειρουργειο και του ειπε οτι με βαση την κοινη λογικη δε μπορει να παιρνεις την ιδια δοση πριν και μετα!!φαντασου οτι τωρα παιρνω των 150!!ουτε εγω ειμαι ακομα καλα και κοντευει ενασ χρονος.το χειροτερο ειναι οτι τους λες οτι δεν εισαι καλα και κανεις δε σου δινει σημασια.εφτασα σε σημειο να αμφιβαλλω για τον εαυτο μου.αρχισα να αναρωτιεμαι αν τελικα εχω εγω το προβλημα αλλα τελικα το προβλημα το εχουν οι γιατροι.η δουλεια τους δεν ειναι να παιρνουν τα πενηνταευρα αλλα να ακουν!!!!

Εγω νομιζω πως εγινα υποχονδρια. Δε γινεται να μην αισθανομαι καλα και να μη μου βρισκουν τιποτα????? Ή εγω οντως δεν ειμαι καλα ή οι γιατροι που με βλεπουν ειναι ασχετοι. Αν κρινω απο το νοσοκομειο που πηγε ο γιος μου για να δωσει αιμα (εθελοντικη αιμοδοσια), ο οποιος ακολουθει αγωγη με θυροξινη λογω πολυοζωδους βρογχοκηλης με ελεγχομενη κατασταση και του ειπαν οτι δεν μπορει να δωσει αιμα γιατι εχει αυτοανοση παθηση, καταλαβαινετε σε τι ανθρωπους βασιζεται η υγεια μας.Σιγουρα δεν ειναι ολοι ΑΣΧΕΤΟΙ αλλα οι ΣΧΕΤΙΚΟΙ ειναι λιγοι!!!!Δυστυχως.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω πως εγινα υποχονδρια. Δε γινεται να μην αισθανομαι καλα και να μη μου βρισκουν τιποτα????? Ή εγω οντως δεν ειμαι καλα ή οι γιατροι που με βλεπουν ειναι ασχετοι. Αν κρινω απο το νοσοκομειο που πηγε ο γιος μου για να δωσει αιμα (εθελοντικη αιμοδοσια), ο οποιος ακολουθει αγωγη με θυροξινη λογω πολυοζωδους βρογχοκηλης με ελεγχομενη κατασταση και του ειπαν οτι δεν μπορει να δωσει αιμα γιατι εχει αυτοανοση παθηση, καταλαβαινετε σε τι ανθρωπους βασιζεται η υγεια μας.Σιγουρα δεν ειναι ολοι ΑΣΧΕΤΟΙ αλλα οι ΣΧΕΤΙΚΟΙ ειναι λιγοι!!!!Δυστυχως.

αχ georgiamami ακριβως τα ιδια και εγω!!!!!απο αυτο και μετα και γω το ιδιο πραγμα λεω ,εχω γινει υποχονδρια.δε μπορει,δεν ειμαστε εμεισ οι τρελες που μετα την εγχειρηση εγιναν ολα.εμενα ενας ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ο υποθυροειδισμος δημιουργει καταθλιψη αρα εχω καταθλιψη.τρεχω και γω το βουρλο σε ψυχιατρο και φαντασου οτι ο ψυχιατρος μου ειπε κοριτσι μου δεν εχεις καταθλιψη.ημουν ετοιμη να πιστεψω οτι εχω καταθλιψη

Link to comment
Share on other sites

αχ georgiamami ακριβως τα ιδια και εγω!!!!!απο αυτο και μετα και γω το ιδιο πραγμα λεω ,εχω γινει υποχονδρια.δε μπορει,δεν ειμαστε εμεισ οι τρελες που μετα την εγχειρηση εγιναν ολα.εμενα ενας ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ο υποθυροειδισμος δημιουργει καταθλιψη αρα εχω καταθλιψη.τρεχω και γω το βουρλο σε ψυχιατρο και φαντασου οτι ο ψυχιατρος μου ειπε κοριτσι μου δεν εχεις καταθλιψη.ημουν ετοιμη να πιστεψω οτι εχω καταθλιψη

Το περιεργο ειναι οτι πολυς κοσμος αφαιρει τον αδενα αλλα ελαχιστοι εχουν προβληματα απο την αφαιρεση του. Εγω ειμαι μεσα στους λιγους.Δεν ξερω αν η αιτια που ειμαι στους λιγους, ειναι η επι ενα χρονο μικροτερη δοση απο την απαραιτητη για τον οργανισμο μου ή αν ο δικος μου οργανισμος δεν μπορει να προσαρμοσθει στη νεα κατασταση. Ξερω ομως οτι απο τοτε που εβγαλα τον αδενα, "τα εχω δει" ολα!!!!!

Στη φαση που ειμαι τωρα εχω αντιφατικες οδηγιες γιατρων. Ο ενδοκρινολογος λεει να συνεχισω το 150αρι γιατι ΠΡΕΠΕΙ να εξαλειφθει το συντομοτερο ο "αναγεννημενος εκ του ιστου αδενας" και ο καρδιολογος λεει να παρω το 137αρι διοτι η καρδια μου κουραζεται περισσοτερο εφοσον εχω χαμηλη πιεση και πολλους παλμους.

Εγω ενα ξερω : ειμαι μισο πτωμα!!!! :(


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο ειναι οτι πολυς κοσμος αφαιρει τον αδενα αλλα ελαχιστοι εχουν προβληματα απο την αφαιρεση του. Εγω ειμαι μεσα στους λιγους.Δεν ξερω αν η αιτια που ειμαι στους λιγους, ειναι η επι ενα χρονο μικροτερη δοση απο την απαραιτητη για τον οργανισμο μου ή αν ο δικος μου οργανισμος δεν μπορει να προσαρμοσθει στη νεα κατασταση. Ξερω ομως οτι απο τοτε που εβγαλα τον αδενα, "τα εχω δει" ολα!!!!!

Στη φαση που ειμαι τωρα εχω αντιφατικες οδηγιες γιατρων. Ο ενδοκρινολογος λεει να συνεχισω το 150αρι γιατι ΠΡΕΠΕΙ να εξαλειφθει το συντομοτερο ο "αναγεννημενος εκ του ιστου αδενας" και ο καρδιολογος λεει να παρω το 137αρι διοτι η καρδια μου κουραζεται περισσοτερο εφοσον εχω χαμηλη πιεση και πολλους παλμους.

Εγω ενα ξερω : ειμαι μισο πτωμα!!!! :(

χαχαχα τελεια ειμαστε και οι δυο!!εγω παλι ανεβασα πιεση 14 μεγαλη και 10 τη μικρη και 130 παλμους οταν προσπαθησαμε να ανεβασουμε λιγο ακομα το χαπι.και γω τωρα ειμαι μισο πτωμα πριν ημουν ολοκληρο πτωμα.εχω ακουσει και χειροτερα απο μας.μια φιλη της μητερας μου εκανα θυροειδεκτομη σε νοσοκομειο πριν 4 χρονια.πανε ολοι οι παραθυροειδεις,εχει μονιμο μυρμηγκιασμα στο προσωπο και δε μπορει ακομα να ρυομισει το χαπι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευτυχως ειμαστε η μειοψηφια!!!!!! (τα μισα πτωματα)

ευτυχως γιατι πραγματικα αυτο που ζω δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου.εκτιμησα την υγεια,κατι που το θεωρησα δεδομενο.τελικα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τι ταλαιπωρία είναι αυτή ρε κορίτσια!!!! Πραγματικά εγώ έχω καταλάβει ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε το ένστικτό μας όταν μας λέει ότι κάτι δεν παέι καλά κάπου στο σώμα μας. Εγώ όταν ξεκίνησα να έχω τις ενοχλήσεις το 2010 κάτι μου έλεγε ότι φταίει ο θυρεοειδής και μου είπαν να πάω στο Αρεταίειο που έχει από τις καλύτερες ομάδες. Ο συντονιστής εκεί της ενδοκρινολογικής ομάδας που ήταν και λέκτορας τότε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, ίσα που με ψηλάφησε, μου είπε ότι δεν είναι θέμα θυρεοειδούς. Όταν τον ρώτησα, τι πιστεύει ότι είναι και αν μπορεί να μου γράψει εξετάσεις για τον θυρεοειδή προληπτικά, ήταν κατηγορηματικά αντίθετος και μου είπε να πάω σε ψυχίατρο γιατί σίγουρα έχω κατάθλιψη.

Το άτομο αυτό συνεχίζει σήμερα στο ίδιο νοσοκομείο έχοντας ανέβει κλίμακα. Απορώ πόσους θα έστειλε άδικα στους ψυχιάτρους γιατί απλώς ήταν πολύ υπερόπτης για να σκεφτεί ότι ίσως κάνει λάθος. Τι του κόστιζε άραγε να γράψει έναν υπέρηχο και εξετάσεις αίματος;;

Είχα φτάσει και εγώ σε σημείο αν αμφιβάλλω για τον ευατό μου και να λέω ότι αυτό το μόνιμο κόμπιασμα στο λαιμό μάλλον θα είναι από κατάθλιψη-αν και γενικά είμαι ως άτομο μες την τρελή χαρά-λίγο ευσυγκίνητη ίσως.

Δε τα παράτησα όμως και πήγα και σε άλλους γιατρούς-όπως αποδείχτηκε ήταν ο θυρεοειδής.

Προσοχή λοιπόν, οι περισσότεροι γιατροί έχουν το ελλάτωμα της αλαζονίας-θεωρούν ότι αποκλείεται να κάνουν λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Τι ταλαιπωρία είναι αυτή ρε κορίτσια!!!! Πραγματικά εγώ έχω καταλάβει ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε το ένστικτό μας όταν μας λέει ότι κάτι δεν παέι καλά κάπου στο σώμα μας. Εγώ όταν ξεκίνησα να έχω τις ενοχλήσεις το 2010 κάτι μου έλεγε ότι φταίει ο θυρεοειδής και μου είπαν να πάω στο Αρεταίειο που έχει από τις καλύτερες ομάδες. Ο συντονιστής εκεί της ενδοκρινολογικής ομάδας που ήταν και λέκτορας τότε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, ίσα που με ψηλάφησε, μου είπε ότι δεν είναι θέμα θυρεοειδούς. Όταν τον ρώτησα, τι πιστεύει ότι είναι και αν μπορεί να μου γράψει εξετάσεις για τον θυρεοειδή προληπτικά, ήταν κατηγορηματικά αντίθετος και μου είπε να πάω σε ψυχίατρο γιατί σίγουρα έχω κατάθλιψη.

Το άτομο αυτό συνεχίζει σήμερα στο ίδιο νοσοκομείο έχοντας ανέβει κλίμακα. Απορώ πόσους θα έστειλε άδικα στους ψυχιάτρους γιατί απλώς ήταν πολύ υπερόπτης για να σκεφτεί ότι ίσως κάνει λάθος. Τι του κόστιζε άραγε να γράψει έναν υπέρηχο και εξετάσεις αίματος;;

Είχα φτάσει και εγώ σε σημείο αν αμφιβάλλω για τον ευατό μου και να λέω ότι αυτό το μόνιμο κόμπιασμα στο λαιμό μάλλον θα είναι από κατάθλιψη-αν και γενικά είμαι ως άτομο μες την τρελή χαρά-λίγο ευσυγκίνητη ίσως.

Δε τα παράτησα όμως και πήγα και σε άλλους γιατρούς-όπως αποδείχτηκε ήταν ο θυρεοειδής.

Προσοχή λοιπόν, οι περισσότεροι γιατροί έχουν το ελλάτωμα της αλαζονίας-θεωρούν ότι αποκλείεται να κάνουν λάθος...

αχ τι μου θυμισες τωρα...πριν ανακαλυψω οτι εχω προβλημα θυροειδη ειχα δυσπνοια.παω λοιπον σε παθολογο και του λεω οτι εχω δυσπνοια μηπως εχω προβλημα με το θυροειδη?του λεω οτι εχει και η μαμα μου και ο μπαμπας μου και πιανει το θυροειδη και μου λεει αποκλειεται.ειναι αγχος!παω σε ενδοκρινολογο και χωρις εξετασεις μου λεει και αυτος αγχος.παω λοιπον μονη μου για υπερηχο και...hashimoto.δε μπορω να καταλαβω πως μπορει να ειναι τοσο μ.@λ@κ@ ς.μιλαμε για "κορυφαιουσ'γιατρους.μετα απο αυτα εγω πως να εμπιστευτω γιατρο?αααααα με το μου εκανα θυροειδεκτομη η δυσπνοια εξαφανιστηκε!θαυμα

Link to comment
Share on other sites

Εγω 1,5 μηνα μετα τα χειρουργειο, εκανα εξεταση TSH και ηταν υψηλη. Η γιατρος μου ειπε να παρω το 100 αντι το 88 που μου εδωσε αρχικα αμεσως μετα το χειρουργειο και στην ερωτηση μου αν πρεπει να ξανακανω υπερηχο ηταν αρνητικη. Επανεξεταση TSH σε 6 μηνες (ειπε). Αρχσαν τα συμπτωματα υποθυροειδισμου, της τηλεφωνουσα και της τα ελεγα και ελεγε: δεν ειναι απο το θυροειδη, τρως!!Δεν ειναι απο το θυροειδη, καθεσαι!!!! δεν ειναι απο το θυροειδη, μπαινεις σε κλημακτηριο!!!! Δεν ειναι απο το θυροειδη, εχεις αγχος..... κλπ!!!!!Ωσπου στους 5 μηνες που θα εκανα αιματολογικες για αλλο λογο, εβαλα απο μονη μου και μια TSH και μετα πηγα στον παθολογο και το γυναικολογο μου. Τοτε δεν γνωριζα τιποτα περι αδενα και αρχισα να το ψαχνω........ καταληγοντας ....φυσικα να αλλαξω ενδοκρινολογο ο οποιος σταδιακα μου αυξησε τη δοση στο 150. Στο χρονικο διαστημα που λαμβανα μικροτερη δοση απο την απαιτουμενη για τις αναγκες του οργανισμου μου, ο ιστος θυροειδη ο οποιος ειχε παραμεινει στο λαιμο μου, αναπλαθηκε. Και τωρα προσπαθουμε με τη θυροξινη που χρειαζομαι ουτως ή αλλως για να ζησω, οχι μονο να τον κρατησουμε σε καταστολη αλλα και να τον "φαμε". Απο 9mm σε 1,5 χρονο εχει γινει 7mm περιπου. Εχουμε ψωμι ακομη!!! Και οι υπολοιπες ζημιες που επαθε ο οργανισμος μου, αντε να επανελθουν !!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...