Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Παιδιά γύρισα από τον ενδοκρινολόγο και μόνο που δεν μου είπε να κάνω την κηδεία μου. Είναι λέει πολυεστιακό καρκίνωμα με διήθηση στην κάψα και εκτείνεται μέχρι τα όρια της εκτομής. Έχει δει, λέει, στην καριέρα του άλλο ένα τέτοιο. Δεν έχω, λέει, περιθώριο να περιμένω μήνες για το ιώδιο, πρέπει να το κάνω αύριο-μεθαύριο κτλ. Ο χειρουργός απ'την άλλη μου είπε ότι έχει δει ένα σωρό περιστατικά πολυεστιακών και να μην αγχώνομαι και σε 2-3 μήνες να μπω δεν θα γίνει τίποτα.

Νταξει έχω φάει φρίκη, ειδικά με αυτό που είπε ότι εκτείνεται μέχρι το τέλος του αδένα, που σημαίνει ότι η κυτταρολόγος αξιολόγησε αυτό που είχε μπροστά της αλλά δεν μπορούσε να δει παραπέρα απ τον αδένα, πού έφτασε.

Το ότι ήταν καρκίνος το είχαν σίγουρο από την πρώτη στιγμή γιατί το 'χε δείξει η παρακέντηση αλλά και ο υπέρηχος.

Είχα ένα κάρο ερωτήσεις αλλά ο ενδοκρινολόγος δεν ήταν και πολύ πρόθυμος. Το μόνο που έλεγε ήταν να κάνω άμεσα ιώδιο....

Georgiamami παιδιά δεν έχω αλλά όπως το βλέπω ούτε και θα αποκτήσω....

είμαι πολύ στενοχωρημένη....οικονομική άνεση δεν υπάρχει....αλλά ούτε και ξέρω σε ιδιωτικό πόσο κοστίζει....ξέρει κανείς από εσάς να μου πει;;

Υγ.: στον Ευαγγελισμό το έκανα το χειρουργείο αλλά μου είπαν μέχρι να βγει η βιοψία δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε ιώδιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα

Ars μην ανησυχείς

Απορώ γιατι ο ενδοκρινολογος σου σε τρέλανε

Ειναι αρκετα συχνη η περιπτωση σου.Δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω απο ιωδιο και μετα θα το ξεχασεις.

Το κυριοτερο ειναι οτι αυτο σε ποσοστο 97% ειναι πληρως ιασιμο.

Για πληροφοριες απο ιδιωτικα κεντρα στειλε μου pm.

Μην ανησυχεις .Ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τους παραπανω.

Ειναι ιασιμος, δεν χρειαζεται να πανικοβαλεσαι, ψαξτο λιγο οσων αφορα τα δημοσια νοσοκομεια, παιδια θα κανεις και μην ξανακουσω τετοιες κουβεντες.

Θες να σου φερω εδω γυναικες που σημερα κρατουν στην αγκαλιτσα τους τα μωρακια τους????? θα ρθουν...... τις επομενες μερες να σου τα πουν ακι οι ιδιες.

Ο ενδοκρινολογος σου θελει..... :evil::roll: αντε να μην πω!!!

Ρωτα οτι θες εδω και να εισαι σιγουρη οτι θα λαβεις αληθινες απαντησεις απο ατομα που εχουν περασει τη διαδικασια. Χωρις υπερβολες και χωρις υπεκφυγες.

Σε εναμισο δυο χρονακια να υπολογιζεις οτι θα αρχισεις να ψωνιζεις μωρουδιακα και ο καρκινος θα ειναι μια κακια εμπειρια στη ζωη σου που ομως θα σε διδαξει πολλα.

Ετσι δεν ειναι ΑΘκια μου??????? (ξερετε εσεις)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους...οι κουβέντες σας είναι βάλσαμο. Αρχίζω να σκέφτομαι ότι ο ενδοκρινολόγος αλλού το πήγαινε....τέλος πάντων...ας μην είμαι καχύποπτη. Αύριο θα πάω στους ενδοκρινολόγους του Ευαγγελισμού να τους δείξω τη βιοψία, να δω τι θα μου πουν κ αυτοί....μια άλλη απορία που μου προέκυψε είναι η εξής: καλά για να μπω για ιώδιο δεν θα πρέπει να κόψω το Τ3 για κανα μήνα; Πως θα μπω αύριο-μεθαύριο που λέει αυτός;;; Ακόμη δλδ και να μπορούσα να μπω δεν θα έκανε έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους...οι κουβέντες σας είναι βάλσαμο. Αρχίζω να σκέφτομαι ότι ο ενδοκρινολόγος αλλού το πήγαινε....τέλος πάντων...ας μην είμαι καχύποπτη. Αύριο θα πάω στους ενδοκρινολόγους του Ευαγγελισμού να τους δείξω τη βιοψία, να δω τι θα μου πουν κ αυτοί....μια άλλη απορία που μου προέκυψε είναι η εξής: καλά για να μπω για ιώδιο δεν θα πρέπει να κόψω το Τ3 για κανα μήνα; Πως θα μπω αύριο-μεθαύριο που λέει αυτός;;; Ακόμη δλδ και να μπορούσα να μπω δεν θα έκανε έτσι δεν είναι;

Πριν μπεις για ιωδιο, δεν πρεπει να παιρνεις θυροξινη (Τ4). Το Τ3 σου το δινουν γιατι δεν μπορεις να κρατηθεις ορθια χωρις βοηθεια.

Και σιγουρα πρεπει να βρεις .....αλλο ενδοκρινολογο.

Πιστευω πως θα σε βολεψουν συντομα. Δες τι θα σου πει και αυριο ο γιατρος στο νοσοκομειο και τα λεμε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν μόλις γύρισα από τον Ευαγγελισμό. Καταρχήν ο άνθρωπος πρέπει να ήταν ηλιθιος αφού μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας πρότεινε σε ασθενή κ αύριο αν βρει για ιώδιο να μπει, ενώ ο ασθενής παίρνει 1 μήνα Τ3 (τριιωδιοθυρονίνη).

Για άλλη μια φορά οι γιατροί στον Ευαγγελισμό με άφησαν άναυδη. Μου έδωσε λοιπόν η γιατρός πέντε σελίδες με οδηγίες.

Θα διακόψω το Τ3 μέχρι τις αρχές του Ιουνίου όπου θα πάω να κάνω σπινθηρογράφημα (αυτό για να δουν τι υπολείμματα έχουν μείνει από τον αδένα στον οργανισμό-στην ουσία φαίνεται πόσο καλή δουλειά έχει κάνει ο χειρουργός). Κατευθείαν αφού κάνω το υπερηχογράφημα θα ξαναξεκινήσω το Τ3 για να μην καταρρεύσω και αφού περάσουν δύο εβδομάδες θα το ξαναδιακόψω για 18 ημέρες και θα πάω να κάνω το θεραπευτικό ιώδιο.

Στο διάστημα που θα διακόπτω το Τ3 θα διακόπτω και οποιαδήποτε τροφή ή ουσία περιέχει ιώδιο (ιωδιούχο αλάτι, παστά, ψάρια, betadine, σιρόπια αποχρεμπτικά, αυγά-πουλερικά του εμπορίου).

Αφού κάνω το ιώδιο θα παραμείνω σχεδόν 3 μέρες στο νοσοκομείο και αφού βγω θα ακολουθήσω τις οδηγίες που έχετε γράψει και σεις σε προηγούμενες σελίδες.

Τ4 δεν θα πάρω καθόλου όλο το διάστημα μόνο Τ3 γιατί το τελευταίο έχει μικρότερη διάρκεια ζωής στον οργανισμό και με τη διακοπή του έχουμε πιο γρήγορη έλλειψη του στον οργανισμό, απ' ότι αν έπαιρνα Τ4. Επίσης με τη διακοπή του Τ3 σταδιακά θα γίνομαι υποθυρεοειδική αλλά δεν σημαίνει ότι θα γίνω ράκος οπωσδήποτε-κάποια άτομα όπως μου είπε επηρεάζονται περισσότερο από κάποια άλλα. Αναλόγως τον οργανισμό.

Πάντως μου τόνισε ότι η ακτινοβολία ΔΕΝ μεταφέρεται μέσω επίπλων.

Ότι τα ρούχα και τα σεντόνια ΠΡΕΠΕΙ να μένουν 5 μέρες στο μπαλκόνι σε σακκούλα και μετά να πλυθούν μόνα τους στο πλυντήριο 2 φορές αλλά ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙ, πάλι να τα αφήνει κάποιες μέρες στο μπαλκόνι γιατί πολλοί συνανθρώποι μας μαζεύουν ρούχα από τα σκουπίδια και είναι κρίμα να πάρουν τη δική μας ακτινοβολία.

Με λίγα λόγια η γιατρός με έβαλε σε άμεσο πρόγραμμα για λήψη ιωδίου αλλά φυσικά δεν μπορούσα να μπω χωρίς να διακοπεί το Τ3 και χωρίς να ακολουθήσω συγκεκριμένη διατροφή. Άρα όσα είπατε ήταν σωστά, θα έπρεπε να μην έχω πάρει καθόλου Τ3 μετά το χειρουργείο ώστε να μπω γρηγορότερα για ιώδιο αλλά ο χειρουργός περίμενε να βγει η βιοψία (που πήρε έναν μήνα) για να ξέρει αν πρέπει να μπω σίγουρα για ιώδιο. Επίσης η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι πάμπολλοι ασθενείς έκαναν ιώδιο μετά από 6 μήνες και τίποτα δεν άλλαξε. Μετά από πόσα χρόνια είναι μια χαρά. Με καθησύχασε γενικότερα και μου πε ότι πιο πιθανό είναι να πεθάνω επειδή θα με χτυπήσει αυτοκίνητο-εντάξει σχήμα λόγου αλλά πιστεύω το νόημα ήταν ότι δεν πρέπει να πανικοβάλλομαι γιατί σπάνια καρκίνος του θυρεοειδούς και μάλιστα του συγκεκριμένου τύπου εξελίσσεται σε έναν μήνα.

Αν είμαι πια τόσο γκαντέμω...

Νομίζω ότι με υπομονή, ψυχραιμία και τον κατάλληλο γιατρό όλα λύνονται. Αρκεί να μην πέσει κανείς στον τυπικό μ@λάκα γιατρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι παίδες, όλα καλά πιστεύω. Με τρομοκράτησε ο άλλος ο μη πω και έβλεπα σκηνές του τύπου κλαίει η μάνα μου στο μνήμα, ενώ από την αρχή διαβάζοντας τις περιπτώσεις του φόρουμ και γενικά όσα γράφουν ενδοκρινολόγοι σε blogs το 'χα πάρει αρκετά ψύχραιμα. Οπότε επιστροφή στον προηγούμενο ευατό και βουρ στον πατσά.

Τώρα ψάχνω να βρω ποιες τροφές περιέχουν από τη φύση τους αλάτι. Αλήθεια τα αυγά και τα πουλερικά του εμπορίου γιατί μου τα απαγόρευσε; Λόγω άλατος;

Υγ.: σε συμπλήρωμα του προηγούμενου post έχω να πω ότι μετά από επικοινωνία με τις περισσότερες ιδιωτικές κλινικές σήμερα, οι τιμές που μου είπαν ότι κοστίζει το ιώδιο:

Ιατρόπολις--> 2430

Κεντρική κλινική--> 1960 και

Βιοιατρική--> γύρω στα 2300

και οι 3 μας είπαν ότι η τιμή περιλαμβάνει τα πάντα για 2 ημέρες νοσηλείας

Εγκεφαλικό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίδες, όλα καλά πιστεύω. Με τρομοκράτησε ο άλλος ο μη πω και έβλεπα σκηνές του τύπου κλαίει η μάνα μου στο μνήμα, ενώ από την αρχή διαβάζοντας τις περιπτώσεις του φόρουμ και γενικά όσα γράφουν ενδοκρινολόγοι σε blogs το 'χα πάρει αρκετά ψύχραιμα. Οπότε επιστροφή στον προηγούμενο ευατό και βουρ στον πατσά.

Τώρα ψάχνω να βρω ποιες τροφές περιέχουν από τη φύση τους αλάτι. Αλήθεια τα αυγά και τα πουλερικά του εμπορίου γιατί μου τα απαγόρευσε; Λόγω άλατος;

Υγ.: σε συμπλήρωμα του προηγούμενου post έχω να πω ότι μετά από επικοινωνία με τις περισσότερες ιδιωτικές κλινικές σήμερα, οι τιμές που μου είπαν ότι κοστίζει το ιώδιο:

Ιατρόπολις--> 2430

Κεντρική κλινική--> 1960 και

Βιοιατρική--> γύρω στα 2300

και οι 3 μας είπαν ότι η τιμή περιλαμβάνει τα πάντα για 2 ημέρες νοσηλείας

Εγκεφαλικό;

τζαμπα πραγμα δηλαδη.ειναι τρελοι?

Link to comment
Share on other sites

Νταξει είπαμε τους κοστίζει πολλά να φτιάξουν έναν τέτοιο θάλαμο και να τον εξοπλίσουν αλλά αυτοί όχι μόνο κάνουν απόσβεση...υπερεκμεταλλεύονται το γεγονός ότι υπάρχει αυξημένη ζήτηση! Ο Jesus!

Link to comment
Share on other sites

Ars, οπως διαπιστωσες ο αρχικος γιατρος σου ειναι αχαρακτηριστος. Επομενως, ξεκινας την προετοιμασια, προσεχεις ΠΟΛΥ τη διατροφη σου γιατι σε αυτη τη φαση πολλα ατομα, βλεπουν τη ζυγαρια να ανεβαινει........ με ταχυ ρυθμο.

Οι οδηγιες που σου εδωσαν απο τον Ευαγγελισμο ειναι σουπερ κατατοπιστικες και θα σου δωσουν και λεπτομερειες τα παιδια εδω.

Εγω κατι που θυμαμαι ειναι οτι καποια ατομα ζυμωναν ψωμακια ή σταφιδοψωμα για να τρωνε σπιτικο ψωμι ΧΩΡΙΣ ΑΛΑΤΙ. Οσο καλυτερη προετοιμασια κανεις, τοσο καλυτερη δουλεια θα κανει το ιωδιο οταν θα παρεις την καψουλα. Εναλλακτικη λυση για τη γευση των φαγητων λογω ελλειψης αλατιου ειναι το λεμονι!!!! Αγορασε πολλα λεμονια και λουζε τα φαγητα σου...... και υπομονη..... θα περασει και αυτο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ars, οπως διαπιστωσες ο αρχικος γιατρος σου ειναι αχαρακτηριστος. Επομενως, ξεκινας την προετοιμασια, προσεχεις ΠΟΛΥ τη διατροφη σου γιατι σε αυτη τη φαση πολλα ατομα, βλεπουν τη ζυγαρια να ανεβαινει........ με ταχυ ρυθμο.

Οι οδηγιες που σου εδωσαν απο τον Ευαγγελισμο ειναι σουπερ κατατοπιστικες και θα σου δωσουν και λεπτομερειες τα παιδια εδω.

Εγω κατι που θυμαμαι ειναι οτι καποια ατομα ζυμωναν ψωμακια ή σταφιδοψωμα για να τρωνε σπιτικο ψωμι ΧΩΡΙΣ ΑΛΑΤΙ. Οσο καλυτερη προετοιμασια κανεις, τοσο καλυτερη δουλεια θα κανει το ιωδιο οταν θα παρεις την καψουλα. Εναλλακτικη λυση για τη γευση των φαγητων λογω ελλειψης αλατιου ειναι το λεμονι!!!! Αγορασε πολλα λεμονια και λουζε τα φαγητα σου...... και υπομονη..... θα περασει και αυτο.

Καλή ιδέα αυτή με το λεμόνι, δεν το είχα σκεφτεί. Πάντως τροφές που βρήκα ότι περιέχουν αλάτι πέρα από αυτά που μου έχουν γράψει (αυγά, πουλερικά, παστά, ψάρια) είναι το ψωμί, όπως είπες, η πίτσα, οι σάλτσες τομάτας, τα μπεφτέκια (άρα υποθέτω γενικά το κόκκινο κρέας), για το χοιρινό δεν βρήκα κάτι, τα δημητριακά, κορν φλεϊκς κτλ., αυτά. Τώρα τα ζυμαρικά, το ρύζι, τα όσπρια, το ξύδι, δεν ξέρω αλλά για αρχή πήρα λαχανικά να φτιάχνω και βλέπουμε.

Πάλι καλά πάντως υπάρχει το φόρουμ για ερωταπαντήσεις, σωτήριο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...