Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλή ιδέα αυτή με το λεμόνι, δεν το είχα σκεφτεί. Πάντως τροφές που βρήκα ότι περιέχουν αλάτι πέρα από αυτά που μου έχουν γράψει (αυγά, πουλερικά, παστά, ψάρια) είναι το ψωμί, όπως είπες, η πίτσα, οι σάλτσες τομάτας, τα μπεφτέκια (άρα υποθέτω γενικά το κόκκινο κρέας), για το χοιρινό δεν βρήκα κάτι, τα δημητριακά, κορν φλεϊκς κτλ., αυτά. Τώρα τα ζυμαρικά, το ρύζι, τα όσπρια, το ξύδι, δεν ξέρω αλλά για αρχή πήρα λαχανικά να φτιάχνω και βλέπουμε.

Πάλι καλά πάντως υπάρχει το φόρουμ για ερωταπαντήσεις, σωτήριο!!!

Καποτε εμεις μπηκαμε εδω ψαχνοντας συνοδοιπορους και απαντησεις. Τωρα εσυ....αυριοι καποιοι αλλοι. Οχι οτι ειναι καλο να υπαρχουν ασθενεις αλλα σιγουρα ειναι παρηγορο το να εχεις κοντα σου ανθρωπους που περασαν τα ιδια με αυτα που εσυ εχεις τωρα μπροστα σου. Που μπορουν να σε καταλαβουν...... γιατι ΞΕΡΟΥΝ!!!!!! Σιγουρα η εμπειρια τους θα σε βοηθησει και φυσικα θα σου κανουμε παρεα, αν το θες ωστε να κυλησει γρηγορα το χρονικο διαστημα....που ακολουθει.

Μιλαω αλλοτε σε α΄πληθυντικο και αλλοτε σε γ' πληθ. γιατι εγω δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τη διαδικασια ιωδιου λογω καρκινου ........ τον προλαβα πριν κανει την εμφανιση του ο καρκινος. Πολυ πριν...ευτυχως..... χαρην στην απωλεια βαρους που ειχα. Βλεπεις, ενω αδυνατιζα και ολοι μου ελεγαν οτι εγινα πολυ ωραια, εγω ...... θορυβηθηκα και εψαξα την αιτια γιατι δεν εκανα διαιτα....τοτε!!!! Κι ετσι...... τον διεγνωσα και τον εστειλα στον αγυριστο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α πολύ καλά έκανες και το έψαξες γιατί οι περισσότεροι το αφήνουν στην τύχη του και μετά ψάχνονται. Οπότε όποιος άλλος ξέρει λεπτομέρειες για αυτά που ρωτάω παραπάνω σχετικά με τη διατροφή ας πει παίδες. Ήδη σήμερα ξύπνησα και σκεφτόμουν πως ό,τι και να φάω για πρωινό έχει αλάτι-ιώδιο (τόστ, αυγό, κουλουράκια κτλ). Πωπω έχει να πέσει πολύ πείνα μου φαίνεται...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

άσχετο ρε κορίτσια, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει είμαι η μόνη που ΔΕΝ έκανε διατροφή πριν το ιώδιο!:o

Πόσο #$@%^ ήταν η γιατρός πόυ ΔΕΝ μου είπε να μην τρώω αλάτι κλπ?????

Τέλος πάντων, τώρα πια είναι αργά... ελπίζω να έκανε δουλειά το ιώδιο και να μην ήταν τζάμπα όλο αυτό.

Ars! μη στεναχωριέσαι τελικά είναι πολύ πιο απλό από όσο νομίζεις. Κι εγώ είχα πανικοβληθεί αλλά τελικά μου βρήκαν ραντεβού από ακύρωση στον Ευαγγελισμό και ήδη όλο αυτό είναι παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα καλό powerpoint από γιατρό μάλλον από κάποιο συνέδριο για τη δίαιτα πριν το ιώδιο--> http://www.slideshare.net/jtkoutsik/patient-preparation-for-radioiodine-treatment

λέει ότι ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ φρούτα και λαχανικά (εκτός από τις φράουλες και το σέλινο) και το ασπράδι αυγού, φρέσκο κρέας (εκτός κοτόπουλου), όσπρια, ζυμαρικά, πατάτες, ρύζι

Σε κάποια ιατρικά blogs βρήκα ότι παγκοσμίως υπάρχουν κάποιοι που αμφισβητούν τα αποτελέσματα αυτής της δίαιτας πριν το ιώδιο. Μήπως η γιατρός ήταν αυτής της μερίδας; Παρόλα αυτά θεωρώ ότι θα έπρεπε να σε έχει ενημερώσει εφόσον δεν υπάρχουν νέες τεκμηριωμένες μελέτες που να αποδεικνύουν ότι αυτή η δίαιατα είναι μάταιη.

Όπως και να ΄χει ότι έγινε, έγινε! Αφού έκανες και το ιώδιο σου σύντομα και όλα, είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν με αφήνει να κάνω Quote

Ω ναι...στον Ευαγγελισμό ήταν η γιατρός και μάλιστα θεωρείται καλή...

Μου έδωσε οδηγίες για όλα εκτός από τη διατροφή.

Κι εγώ μετά τα έμαθα αυτά. Τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!Αrs,εγω το ραδιενεργο ιωδιο το εκανα στο Θεαγενειο 5 μηνες μετα το χειρουργειο και δεν ειδα κανεναν να ανησυχει που καθυστερησε τοσο(ειχα πολυεστικο θηλωδη).Μαλιστα μετα απο 3 χρονια που βρισκομαι τωρα,ολα ειναι μια χαρα και το ιωδιο δεν αφησε κανενα υπολειμμα καρκινου!!Το ιδιο εγινε και με αλλους συνασθενεις(με διηθησεις κ μεταστασεις σε λεμφαδενες) που εχουμε επαφες.Οποτε μην φοβασαι και μην αγχωνεσαι καθολου!!Η ιαση ειναι 100%!!

Εαν θελεις να μιλησουμε και προσωπικα στειλε μου πμ με το σταθερο σου τηλεφωνο.

Οσο για την διατροφη,στο Θεαγενειο μου προτεινε η πυρηνικος γιατρος,ενα αλατι μη ιωδιουχο,που υπαρχει στα σουπερ μαρκετ και με εσωσε!!Επειδη δεν πρεπει να λαμβανουμε τροφες με ιωδιο ,ωστε να κανει οσο καλυτερη δουλεια γινεται το ραδιενεργο ιωδιο,γι αυτο γινεται αυτη η διαιτα απο πριν.

Θα προσπαθεις να φτιαχνεις δικες σου συνταγες για να ξερεις η ιδια τα συστατικα.Ετσι εκανα κι εγω 3 φορες που χρειαστηκε( δυο σπινθηρογραφηματα και μια θεραπεια).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενθαρρυντικό αυτό που λες για τους ασθενείς με διήθηση κτλ γιατί και εγώ σε αυτή την κατηγορία ανήκω. Σε ευχαριστώ πολύ και για την πρόθεση για επιπλέον πληροφορίες! Ότι θελήσω θα σου πω αν και ακόμη είμαι βραχνοκόκορας.

Προς το παρόν την έβγαλα με κάτι βραστές πατάτες αλλά σκοπεύω να αναπτύξω το μενού...ψωμί κτλ λέω να μην φτιάξω γιατί θα του αλλάξω τα φώτα και δεν λέει τώρα που υπάρχει κίνδυνος πάχους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε..Έχω χασιμότο την οποία απέκτησα κατά την διάρκεια της 1η εγκυμοσύνης μου. Είναι κληρονομική από την μαμά μου ,ο ενδοκρ που με παρακολουθούσε τότε στην εγκυμοσύνη μου είχε δώσει χάπι το οποίο δύο άλλοι ενδοκρ μετά τον τοκετό μου είπαν ότι άδικα πήρα (!!!).. Παρακολουθώ με υπέρηχο & εξετάσεις και προς το παρόν δεν χρειάζεται να το ρυθμίσω ,είμαι στα φυσιολογικά όρια (τελευταία TSH 1,7). Μπορεί ωστόσο αυτός να είναι άλλος ένας λόγος που δεν πετυχαίνουμε δεύτερη σύλληψη? Ή δεν έχει σχέση εφόσον είναι φυσιολογικά ρυθμισμένο προς το παρόν?


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε..Έχω χασιμότο την οποία απέκτησα κατά την διάρκεια της 1η εγκυμοσύνης μου. Είναι κληρονομική από την μαμά μου ,ο ενδοκρ που με παρακολουθούσε τότε στην εγκυμοσύνη μου είχε δώσει χάπι το οποίο δύο άλλοι ενδοκρ μετά τον τοκετό μου είπαν ότι άδικα πήρα (!!!).. Παρακολουθώ με υπέρηχο & εξετάσεις και προς το παρόν δεν χρειάζεται να το ρυθμίσω ,είμαι στα φυσιολογικά όρια (τελευταία TSH 1,7). Μπορεί ωστόσο αυτός να είναι άλλος ένας λόγος που δεν πετυχαίνουμε δεύτερη σύλληψη? Ή δεν έχει σχέση εφόσον είναι φυσιολογικά ρυθμισμένο προς το παρόν?

Mε την τιμη 1,7 δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. Ισως να υπαρχει κατι αλλο ισως ομως απλα να ειναι θεμα .....ατυχιας. Ηρεμησε, καλοκαιρακι ειναι, χαλαρωσε και ...διασκεδασε το. Αν ειναι να ρθει...θα ρθει. Αν δεν ηρεμεις, συζητησε το με τον γυναικολογο σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mε την τιμη 1,7 δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. Ισως να υπαρχει κατι αλλο ισως ομως απλα να ειναι θεμα .....ατυχιας. Ηρεμησε, καλοκαιρακι ειναι, χαλαρωσε και ...διασκεδασε το. Αν ειναι να ρθει...θα ρθει. Αν δεν ηρεμεις, συζητησε το με τον γυναικολογο σου.

Ευχαριστώ πολύ!!:)


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μας Ars σύντομα θα καταλάβεις ότι όλα αυτά θα είναι μία ανάμνηση!! Είμαι και εγώ συμπάσχων θηλώδες - θυλακιώδες με 2 φορές ιώδιο (αν και ο ενδοκρινολόγος μου, είναι βέβαιος ότι μπορώ να θεωρώ τον εαυτό μου θεραπευμένο). Πάντα το αρχικό σοκ, υποδέχεται η λογική. Η περίπτωσή σου είναι πολύ συνηθισμένη. Χωρίς βέβαια να θέλω να τα μηδενίσω όλα, οι κακές σκέψεις πάντα περνάνε από το μυαλό μας! Είμαστε στη διάθεσή σου όλοι οι ΑΘ, και όποτε θέλεις μιλάμε με PM. Ο χρόνος είναι πανδαμάτωρ και σύντομα, ξαναλέω, θα ξέρεις ότι όλα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΘ= Ανωνυμοι Θυρεοειδοπαθεις

Ειμαστε μια ομαδα....πασχοντων και θεραπευμενων που σπευδουμε προς βοηθεια (απαντησεις σε αποριες, διευκρινισεις, συμπαρασταση, παρεα κλπ) οταν δουμε οτι μπορουμε να φανουμε χρησιμοι.

Στην TV καλουν τον souperman, τον Batman κλπ.

Εδω καλουμε ΑΘ και ....... εφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!:P:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ακόμη μια φορά για τα καλά σας λόγια!! :P

Πλέον είμαι καθησυχασμένη εφόσον προγραμματίστηκε το ιώδιο. Το κακό είναι ότι αρχίζω να μη νοιώθω καλά. Τα βράδια ξυπνάω γιατί μουδιάζουν τα χέρια μου και τα νοιώθω λες και είναι παράλυτα. Την προηγούμενη εβδομάδα το ασβέστιό μου ήταν καλό, να έπεσε τώρα επειδή δεν τρώω τίποτα από τα γαλακτολκομικά ή μπορεί να συμβαίνει λόγω της έλλειψης του ιωδίου; Πήγα και έκανα ένα ασβέστιο σήμερα να δω που βρίσκομαι.

Εσείς κορίτσια που είχατε κάνει ιώδιο είχατε κάνει την αυστηρή αυτή δίαιτα επειδή το είχε πει ο γιατρός ή επειδή μόνες αποφασίσατε να μην πάρετε ούτε στο ελάχιστο αλάτι από τροφές που το περιέχουν;

Εμένα η γιατρός μου γράφει στις οδηγίες όχι παστά, ψάρια, αυγά, κοτόπουλο, ιωδιούχο αλάτι, απλώς από μόνη μου έψαξα ποιες άλλες τροφές το περιέχουν και βρήκα τα γαλακτοκομικά, το ψωμί, την σάλτσα τομάτας κ.α.

Λέτε να το παράκανα με το να τρώω μόνο σκέτα ζυμαρικά, λαχανικά και όσπρια; Ήδη αρχίζω και νοιώθω εξάντληση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ακόμη μια φορά για τα καλά σας λόγια!! :P

Πλέον είμαι καθησυχασμένη εφόσον προγραμματίστηκε το ιώδιο. Το κακό είναι ότι αρχίζω να μη νοιώθω καλά. Τα βράδια ξυπνάω γιατί μουδιάζουν τα χέρια μου και τα νοιώθω λες και είναι παράλυτα. Την προηγούμενη εβδομάδα το ασβέστιό μου ήταν καλό, να έπεσε τώρα επειδή δεν τρώω τίποτα από τα γαλακτολκομικά ή μπορεί να συμβαίνει λόγω της έλλειψης του ιωδίου; Πήγα και έκανα ένα ασβέστιο σήμερα να δω που βρίσκομαι.

Εσείς κορίτσια που είχατε κάνει ιώδιο είχατε κάνει την αυστηρή αυτή δίαιτα επειδή το είχε πει ο γιατρός ή επειδή μόνες αποφασίσατε να μην πάρετε ούτε στο ελάχιστο αλάτι από τροφές που το περιέχουν;

Εμένα η γιατρός μου γράφει στις οδηγίες όχι παστά, ψάρια, αυγά, κοτόπουλο, ιωδιούχο αλάτι, απλώς από μόνη μου έψαξα ποιες άλλες τροφές το περιέχουν και βρήκα τα γαλακτοκομικά, το ψωμί, την σάλτσα τομάτας κ.α.

Λέτε να το παράκανα με το να τρώω μόνο σκέτα ζυμαρικά, λαχανικά και όσπρια; Ήδη αρχίζω και νοιώθω εξάντληση...

.......και θα συνεχισεις να νιωθεις "καπως" για αυτο να κρατησεις αποθεματα ενεργειας. Ειναι φυσικο να νιωθεις εξαντληση εφοσον εισαι σε φαση υποθυροειδισμου και οσο παει θα ανεβαινει η TSH σου. Ετσι πρεπει να γινει. Μετα θα κανεις το σπινθηρογραφημματακι σου, θα τσεκαρετε το καρκινακι και θα παρεις το ιωδιακι σου και τη θυροξινουλα σου και ολα θα στρωσουν. Εχε υπομονη.

Απο οσο ξερω ολα τα συσκευασμενα προϊοντα περιεχουν αλατι. Προστιμησε τα σπιτικα που ξερεις τι εχουν. Και στην τελικη......... ασχολησου με την προσωπικη σου μαγειρικη, θα εχει γουστο. Να θυμασαι το λεμονι..... δινει γευση σα ανοστα αναλατα φαγητα.

Δουλευεις????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...