Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ars, συγχαρητηρια. Το ιωδιο εκανε αριστη δουλεια και η θυροξινη επισης.

Χαιρομαι πολυ για σενα και για ολα τα παιδια εδω που ξεμπερδευετε σιγα σγια αλλα με σιγουρια απο το θεμα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, παιδιά! Μετά από τόσο χάλια βιοψία...και πριν τα δύο χρόνια η πορεία είναι τέλεια!

Για ένα χρόνο ξενοιάζω!

Για αυτό σας λέω, όσο χάλια και αν είναι οι εξετάσεις σας πριν το χειρουργείο και το ιώδιο τόσο άριστες θα είναι μετά!

Angestel μια χαρά είναι το 1.5! Σπινθηρογράφημα πολλοί κάνουν στον χρόνο. Εμένα ούτε στον χρόνο με έβαλαν να κάνω. Μόνο θυρεοσφαιρίνη μου μέτρησαν με thyrogen. Αναλόγως το νοσοκομείο δλδ.

Liveloula μη φοβάσαι, όλα στο τέλος θα πάνε καλά! Έμοιαζαν κιόλας οι βιοψίες δεν είναι έτσι;

Οι υπόλοιποι πως τα πάτε; Είδα και ένα αγόρι στην παρέα.

Άντε ελπίζω όλοι-ες μέχρι το καλοκαίρι να πετάτε!

Κοριτσακι μου να γραφεις ,να μας ανεβάζεις την ψυχολογια !

Ναι εμοιαζαν οι βιοψίες μας ,και ελπιζω να μοιαζουν κι οι εξετασεις μας :D

Αγχωνομαι ,ηρεμω και παλι από την αρχη μεχρι να ερθει ο Απριλιος ...

Link to comment
Share on other sites

Ε, κοντοζυγώνει! Όσο το λιγότερο το σκέφτεσαι τόσο το καλύτερο!

Εγώ πλέον σημείωνα κάθε διαδικασία στο ημερολόγιό μου για να μην το ξεχάσω και μέχρι να έρθει η ημερομηνία δεν ασχολούμουν. Σχεδόν το 'χα ξεχάσει, το 'χα βγάλει από το μυαλό μου!

Εννοείται ότι θα γράφω! Συνήθως στο ίντερνετ διαβάζουμε άσχημα posts γιατί γράφουμε όταν είμαστε στα χειρότερά μας και ψάχνουμε πληροφορίες και υποστήριξη. Μπαίνουν μετά οι επόμενοι να διαβάσουν και πέφτουν πάνω στη μαυρίλα κ φρικάρουν.

Για αυτό να γράφουμε πάντα και τα καλά, να παίρνουν θάρρος όσοι πάσχουν από την ίδια άσχημη αλλά ΠΑΡΟΔΙΚΗ νόσο! Να μη νομίζουν ότι όλα θα ναι πάντα τόσο χάλια όσο στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Σημερα πηρα στα χερια μου την βιοψια του θυροειδους....ενα μηνα ακριβως μετα την ολικη θυροειδεκτομη στο ΑΧΕΠΑ.... Αν μπορειτε πειτε καμια γνωμη.... :cool:

Στην μακροσκοπικη εξεταση μιλαει οτι παρεληφθη θυροειδης αδενας καστανοφαιης χροιας βαρους 11γρ. και αναφερει απλα τις διαστασεις των λοβων και του ισθμου.

Στην μικροσκοπικη εξεταση λέει: Πολλαπλες τομες απο διαφορες θεσεις του θυροειδους δειχνουν υπερπλασια των θυλακιων τα οποια ειναι ποικιλους μεγεθους σε οζωδη διαμορφωση. Τα θυλακια επαλειφονται απο κυβοειδη ή αποπλατυσμενα κυτταρα και πληρουνται απο κολλοειδες. Κατα θεσεις παρατηρειται οξυφιλη μεταπλασια των θυλακιωδων κυτταρων. Παρατηρουνται επισης εστιες κυστικης εκφυλισης και υαλοειδοποιησης.

Συμπερασμα: Αλλοιωσεις οζωδους βρογχοκηλης. Στοιχεια κακοηθειας δεν ανευρισκονται. ΣΛ/βκ

Σημειωση: Κυβοι παραφίνης:9, τομες H&E:10

Μετα απο αυτα θελω να πιστευω οτι η βιοψια τελικα δειχνει καλοηθεια και απεφυγα τον καρκινο..... :cool:

Link to comment
Share on other sites

elleg ρώτησε τη Georgiamammi πως ήμουν εγώ σε αυτή τη φάση....χάλια μαύρα!

Δεν αργεί και εσένα η ώρα σου να ξεμπερδέψεις!

Απασχόλησε το μυαλό για να μην σκέφτεται τα άσχημα!

Καποιες μερες τα καταφερνω, και προσπαθω να σκεφτομαι θετικα..πριν την επεμβαση μπορει να ημουν και καλυτερα...νομιζω οτι ποτε δεν θα ειμαι οπως πριν...αν και πριν λογω αρκετων περιστατικων με καρκινο στην οικογενεια μου, παντα ειχα τον φοβο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σημερα πηρα στα χερια μου την βιοψια του θυροειδους....ενα μηνα ακριβως μετα την ολικη θυροειδεκτομη στο ΑΧΕΠΑ.... Αν μπορειτε πειτε καμια γνωμη.... :cool:

Στην μακροσκοπικη εξεταση μιλαει οτι παρεληφθη θυροειδης αδενας καστανοφαιης χροιας βαρους 11γρ. και αναφερει απλα τις διαστασεις των λοβων και του ισθμου.

Στην μικροσκοπικη εξεταση λέει: Πολλαπλες τομες απο διαφορες θεσεις του θυροειδους δειχνουν υπερπλασια των θυλακιων τα οποια ειναι ποικιλους μεγεθους σε οζωδη διαμορφωση. Τα θυλακια επαλειφονται απο κυβοειδη ή αποπλατυσμενα κυτταρα και πληρουνται απο κολλοειδες. Κατα θεσεις παρατηρειται οξυφιλη μεταπλασια των θυλακιωδων κυτταρων. Παρατηρουνται επισης εστιες κυστικης εκφυλισης και υαλοειδοποιησης.

Συμπερασμα: Αλλοιωσεις οζωδους βρογχοκηλης. Στοιχεια κακοηθειας δεν ανευρισκονται. ΣΛ/βκ

Σημειωση: Κυβοι παραφίνης:9, τομες H&E:10

Μετα απο αυτα θελω να πιστευω οτι η βιοψια τελικα δειχνει καλοηθεια και απεφυγα τον καρκινο..... :cool:

Αυτο και μονο τα λεει ολα. Ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες για τους γιατρους.

ΜΠΡΑΒΟ Λαζο. Ξεμπερδεψες μ αυτο. Τωρα δωσε λιγη προσοχη ωστε να εντοπισεις την απαιτουμενη δοση θυροξινης, και να μην αμελεις ανα ορισμενα χρονικα διαστηματα να κανεις προληπτικους επανελεγχους (TSH) αλλα και καποιους υπερηχους σε πιο μακρινα διαστηματα. Εχεις κανει υπερηχο μετα την αφαιρεση????

Εγω ρωτησα αν πρεπει να κανω και ο ενδοκρινολογος μου απαντησε αρνητικα. Βεβαια οταν εκανα εναν υπερηχο μετα 9 μηνες φανηκε αναπλαση ιστου 9mm. Αν ειχα κανει υπερηχο αμεσως μετα απο το χειρουργειο θα ηξερα 100% αν αυτο το υπολειμμα εμεινε απο την αφαιρεση ή αναπλαθηκε ολο.

Γνωμη μου, κανε εναν υπερηχο να εχεις εικονα ακριβως ποσο εχει μεινει (παντα μενει ενας μικρουλης ιστος)

Και φυσικα θελουμε να μεινεις στην παρεα μας γιατι στις παθησεις του θυροειδη που ειναι το θεμα μας στο φορουμ εκτος απο τον καρκινο ειναι και οι απλες περιπτωσεις οπως η δικη σου.

Μεινε λοιπον μαζι μας για να βοηθησεις κι εσυ αλλα παιδια που θα ψαξουν βοηθεια και πληροφοριες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Λάζο συγχαρητήρια!!! Να και μια καλή βιοψία!!

Elleg να 'σαι σίγουρη ότι όχι μόνο θα είσαι όπως πριν αλλά και καλύτερα! Οι δυσκολίες μας δυναμώνουν! Και μας κάνουν να εκτιμάμε περισσότερο κάποια πράγματα. Ταρακούνησε δυνατά λοιπόν τον ευατό σου και πες του να πάρει τα πάνω του. Δεν θα σε ρίξει κάτω αυτό το εμπόδιο! Που είναι και κάτι που ξεπερνιέται!

Προσοχή! καμιά φορά η σωματική μας υγεία επανέρχεται αλλά επειδή μας παίρνει πολύ από κάτω χάνουμε την ψυχική. Που είναι σημαντικότερη.

Όπως μου είπε μια κυρία στο νοσοκομείο όταν πήγα να μου πάρουν αίμα: «Η κατάθλιψη έρχεται χωρίς να την καταλάβουμε».

Θέλει να προσπαθούμε και εμείς για να μας έρθει η καλή διάθεση, τίποτα δεν έρχεται από μόνο του. Ανασκουμπώσου, λοιπόν, πάρε τα πάνω σου γιατί αυτό που σου συνέβη θέλει να προσπαθείς να 'χεις καλή διάθεση. Η μαυρίλα δεν βοηθά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους! Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι χαρα μου δινουν τα λογια σας! Να ειστε καλα! Στα 22 ξεκινησε η ταλαιπωρια μου....στα 25 πλεον χωρις θυρεοειδη....χαιρομαι αφανταστα που η βιοψια μου αν και ανδρας ειναι καλοηθης....και ολα μπαινουν σε μια σειρα.... Ευχομαι τωρα και οι αιματολογικες μου να βγουν καλες! Να προχωρησω την ζωη μου παρακατω....να παω και στρατο!

Την Τριτη θα παω την βιοψια στον ενδοκρινολογο και οτι μου πει....Σιγουρα με αποσχολει η απαιτουμενη δοση θυροξινης για να ειμαι οκ...το υπολειμμα που εμεινε απο την επεμβαση....αν λειτουργουν καλα οι παραθυροειδεις....ο μεταβολισμος και η διατροφη μου..... Η διαθεση μου ψυχολογικα παντως ανεβηκε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια! να ρωτησω θελω κατι καπως ασχετο αλλα με απασχολει αρκετο καιρο τωρα. Απο τοτε που εκανα την επεμβαση (πριν εναμιση μηνα), οταν εισπνεω βαθια νιωθω καπως περιεργα, αισθανομαι μια μικρη ενοχληση πανω στους βρογχους κατι σα "γαργαλητο". Δεν ξερω αν καποια μπορει να το εξηγησει, υποψιν οτι εχω και γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και ο λαρυγγας μου ειναι χαλια μετα την επεμβαση. Δεν ξερω αν σχετιζονται ολα αυτα, θα ρωτησω βεβαια το γιατρο μου αλλα και η δικη σας γνωμη μετραει πολυ, με εχετε βοηθησει πολλες φορες αναφεροντας τις δικες σας εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

Angelstel καλημέρα!!

Ίσως να είναι από την επέμβαση. Γενικώς, και εμένα για ένα διάστημα μετά όλο κάτι ενοχλήσεις είχα στο σημείο. Θεωρώ ότι είναι τα νεύρα που προσπαθούν να βρουν πάλι τη θέση τους. Μη ξεχνάμε ότι διαταράσσεται η ισορροπία του σημείου με όλα αυτά, σε κάθε επέμβαση όχι μόνο στη δική μας. Εγώ θα έλεγα, αν δεις και επιμείνει και είναι και πιο έντονο να το ψάξεις αλλά δώσε του λίγο χρόνο. 1.5 μήνας δεν είναι και πολύ για να επανέλθουν όλα όπως ήταν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι georgiamami. Μακαρι ολα να πανε καλα.

Lazos καλησπέρα σου εύχομαι περαστικά και καλά αποτελέσματα!! Μεσα στην εβδομάδα θα μπω και εγω στο ΑΧΕΠΑ για ολική αφαίρεση του αδένα...αναφέρεις σε προηγούμενο μήνυμά σου, για 3 σοβαρές επιπλοκές, ποιες είναι αυτές????

Link to comment
Share on other sites

Magdoula78 σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!

Ο Lazos προφανώς εννοεί τη σπανιότατη περίπτωση του να πειραχθεί το λαρυγγικό νεύρο που είναι το κύριο όργανο για τη φωνή. Δεν ξέρω κανέναν που να του έχει συμβεί κάτι τέτοιο βέβαια. Ίσως να ήταν πιο συχνό φαινόμενο παλαιότερα. Πλέον η εμπειρία των γιατρών και η τεχνολογία του μηχανήματος του νευροδιεγέρτη δεν αφήνει να συμβεί κάτι τέτοιο. Οπότε μην αναστατώνεσαι άδικα.

Άλλη επιπλοκή είναι να αφαιρεθεί κάποιος παραθυρεοειδής κατά λάθος και να διαταραχθεί το ασβέστιο στον οργανισμό αλλά και αυτό δεν είναι τόσο συχνό ή και αν συμβεί λειτουργούν οι υπόλοιποι παραθυρεοειδείς και καλύπτουν την απώλεια. Εδώ, στο φόρουμ είχαμε κανα δυο περιπτώσεις παιδιών με πρόβλημα υποπαραθυρεοειδισμού αλλά θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να προβληματίζεσαι με τέτοιου είδους επιπλοκές καθώς σε οποιαδήποτε επέμβαση υπάρχουν και αστάθμιστοι παράγοντες. Αν κάτσουμε και τους σκεφτούμε όλους πριν την επέμβαση δεν πρόκειται να την κάνουμε ποτέ. Εφόσον ήδη έχεις προγραμματίσει την επέμβασή σου προχώρα και μη φοβάσαι τίποτα!

Ο γιατρός σου σου εμπνέει εμπιστοσύνη; Σε έχει ενημερώσει για τη διαδικασία; Αν ναι, προχώρα χωρίς άγχος.

Link to comment
Share on other sites

magdoula78 σε ευχαριστω πολυ. να σαι καλα. Με την σειρα μου να σου ευχηθω καλη επιτυχια στην εγχειρηση και ταχεια αναρρωση! Και εγω φοβομουνα πριν την επεμβαση μην παει κατι στραβα...δεν το κρυβω... αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα.... ειναι "λεπτο" χειρουργειο ρουτινας. Θετικη σκεψη και ψυχραιμια θελει.... Στο ΑΧΕΠΑ εκανα οπως διαβασες την επεμβαση....και οπως βλεπεις ειμαι μια χαρα..... Να σου πω οτι εκει εχει πολυ καλους και εμπειρους χειρουργους....μην αγχωνεσαι....Προσωπικα εμεινα ευχαριστημενος τοσο απο το προσωπικο οσο και απο τον χειρουργο μου....ευτυχως επεσα σε εναν απο τους καλους....επιπλοκες δεν εχω μεχρι τωρα! Το κλειδι ειναι ο χειρουργος και το κατα ποσο καλη και λεπτη δουλεια θα κανει...

Οι σοβαρες επιπλοκες που ανεφερα και σου ειπε αναλυτικα η Ars ειναι:

-> η βραχναδα στην φωνη (παροδικη ή μονιμη)

-> η αιμοσταση δηλ. τυχον αιμορραγια καποιου αγγειου

-> το προβλημα με το ασβεστιο (παροδικο ή μονιμο)

Οσο πιο εμπειρος ειναι ο χειρουργος τοσο ελαχιστοποιειται η εμφανιση τους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...