Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Νέα φρέσκια πληροφορία που άκουσα για πρώτη φορά χθες από ενδοκρινολόγο που μου φάνηκε αξιόπιστος:

όσοι παίρνετε το χάπι και επιστρέφετε στο κρεβάτι δεν κάνετε καλά διότι για να απορροφηθεί χρειάζεται να είμαστε σε όρθια στάση αλλιώς δεν απορροφάται όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

magdoula78 σε ευχαριστω πολυ. να σαι καλα. Με την σειρα μου να σου ευχηθω καλη επιτυχια στην εγχειρηση και ταχεια αναρρωση! Και εγω φοβομουνα πριν την επεμβαση μην παει κατι στραβα...δεν το κρυβω... αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα.... ειναι "λεπτο" χειρουργειο ρουτινας. Θετικη σκεψη και ψυχραιμια θελει.... Στο ΑΧΕΠΑ εκανα οπως διαβασες την επεμβαση....και οπως βλεπεις ειμαι μια χαρα..... Να σου πω οτι εκει εχει πολυ καλους και εμπειρους χειρουργους....μην αγχωνεσαι....Προσωπικα εμεινα ευχαριστημενος τοσο απο το προσωπικο οσο και απο τον χειρουργο μου....ευτυχως επεσα σε εναν απο τους καλους....επιπλοκες δεν εχω μεχρι τωρα! Το κλειδι ειναι ο χειρουργος και το κατα ποσο καλη και λεπτη δουλεια θα κανει...

Οι σοβαρες επιπλοκες που ανεφερα και σου ειπε αναλυτικα η Ars ειναι:

-> η βραχναδα στην φωνη (παροδικη ή μονιμη)

-> η αιμοσταση δηλ. τυχον αιμορραγια καποιου αγγειου

-> το προβλημα με το ασβεστιο (παροδικο ή μονιμο)

Οσο πιο εμπειρος ειναι ο χειρουργος τοσο ελαχιστοποιειται η εμφανιση τους....

Ars σε ευχαριστώ πολύ για το θάρρος που μου δίνεις!!!

lazo σε ευχαριστώ και σενα πολύ και για την άμεση απάντησή σου, ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση είναι ο κ. Γκουτζαμάνης στο ΑΧΕΠΑ, τον οποίο μου σύστησε ο ενδοκρινολόγος μου, μήπως είναι ο ίδιος??? έχω ακούσει και εγώ για πολλές επιπλοκές και έχει τρομάξει το αυτί μου!!!! απο την άλλη όπως λέει και η Ars, αν μείνω σε αυτά που ακούω δεν θα την κάνω ποτέ την επέμβαση, ελπίζω να πάνε όλα καλά, σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

magdoula 78 τιποτα....να σαι καλα...Ο δικος μου χειρουργος ηταν ο κ. Παπαπβραμιδης Θ.....με εμπειρια και ειδικευση στον θυρεοειδη....ο ενδοκρινολος μου τον συστησε.. Εισαι πολυ τυχερη παντως....γιατι απο οτι ακουσα και ο κ. Γκουτζαμανης ειναι εμπειρος χειρουργος, σωστος, καθαρος στην δουλεια του, ανθρωπινος και το βασικοτερο....δεν δεχεται φακελακι.....εγκυρες πηγες το λενε! Οπως και να εχει προχωρα δυναμικα και μην σκεφτεσαι τπτ....ολα καλα θα πανε.....

Εγω πηγα στον ενδοκρινολογο μου....λογω καλοηθους βιοψιας ειπε θα κανω αιματολογικες μονο για ασβεστιο και tsh....προσθεσε απλως οτι ο θυρεοειδης ηταν κατεστραμμενος και ευτυχως που αφαιρεθηκε.....

Link to comment
Share on other sites

magdoula 78 τιποτα....να σαι καλα...Ο δικος μου χειρουργος ηταν ο κ. Παπαπβραμιδης Θ.....με εμπειρια και ειδικευση στον θυρεοειδη....ο ενδοκρινολος μου τον συστησε.. Εισαι πολυ τυχερη παντως....γιατι απο οτι ακουσα και ο κ. Γκουτζαμανης ειναι εμπειρος χειρουργος, σωστος, καθαρος στην δουλεια του, ανθρωπινος και το βασικοτερο....δεν δεχεται φακελακι.....εγκυρες πηγες το λενε! Οπως και να εχει προχωρα δυναμικα και μην σκεφτεσαι τπτ....ολα καλα θα πανε.....

Εγω πηγα στον ενδοκρινολογο μου....λογω καλοηθους βιοψιας ειπε θα κανω αιματολογικες μονο για ασβεστιο και tsh....προσθεσε απλως οτι ο θυρεοειδης ηταν κατεστραμμενος και ευτυχως που αφαιρεθηκε.....

Καλημέρα lazo, να 'ξερες πόσο κουράγιο μου δίνεις γιατί δεν σου κρύβω ότι έχω αγχωθεί πολύ...σε ευχαριστώ...ξέρω ότι ο κάθενας απο εμάς που έχει βρεθεί ή θα βρεθεί σε αυτή τη θέση - γενικότερα σε μια επέμβαση- το βιώνει διαφορετικά....θα ήθελα να σε ρωτήσω πως ήσουν μετά το χειρουργείο, πόνους, κατάποση, πόσες μέρες έμεινες μέσα??? και πάλι σε ευχαριστώ πολύ, να ΄σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου magdoula 78....μην αγχωνεσαι....οπως προειπες σωστα ο καθενας αντιμετωπιζει διαφορετικα την ολη εγχειρηση και κατασταση...προσωπικα το πηρα ψυχραιμα....το να υπαρχει καποιος φοβος ειναι λογικο...και παλι ομως με το αγχος και τις αρνητικες σκεψεις δεν κερδιζεις τπτ....ασε τα πραγματα να παρουν τον δρομο τους....μακαρι να ημασταν υγιεις και να μην μπαιναμε στην ψυχοφθορα αυτη διαδικασια. :) Θα δεις οτι σε λιγο διαστημα θα εισαι οπως πριν....

Μετα το χειρουργειο.... κατα το απογευμα....ημουν ζαλισμενος....τα καταλαβαινα ολα...με τον ορο....μου βαζανε και αντιβιωση....ηθελα να κοιμαμαι....ερχοταν καθε 2 ωρες για ελεγχο..... Την επομενη του χειρουργειου αισθανομουν μια χαρα....δεν ειχα βραχναδα στην φωνη....ουτε αιμοσταση...ουτε μουδιασματα....ειχα απλως μονο εναν πονο στην καταποση! Συνολικα εμεινα 6 ημερες...τριτη μπηκα για προεγχειρητικο ελεγχο....παρασκευη χειρουργηθηκα....κυριακη μεσημερι ημουν στο σπιτι μου!

Πιστεψε με....ειμαι μια χαρα οπως και πριν....κανω οτι εκανα....δεν αλλαξε κατι.....ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και

Νέα φρέσκια πληροφορία που άκουσα για πρώτη φορά χθες από ενδοκρινολόγο που μου φάνηκε αξιόπιστος:

όσοι παίρνετε το χάπι και επιστρέφετε στο κρεβάτι δεν κάνετε καλά διότι για να απορροφηθεί χρειάζεται να είμαστε σε όρθια στάση αλλιώς δεν απορροφάται όπως πρέπει.

Αυτο δεν το εχω ξανακουσει. Οι περισσοτεροι που ξερω παιρνουν το χαπι πριν σηκωθουν απο το κρεβατι και συνεχιζουν τον υπνο τους μεχρι να σηκωθουν.

κι εγω το ιδιο κανω.... και μεχρι τωρα ειμαι μια χαρα.

magdoula 78, καλη επιτυχια στο χειρουργειο σου. Στο ΑΧΕΠΑ και απο τον κ.Γκουτζαμανη χειρουργηθηκα κι εγω το 2009 και ειμαι ευχαριστημενη απο ολα.

Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελες. Τα τελευταια μου αποτελεσματα.. tsh :0.139, θυροσφαιρινη 0.2, θυροειδικα αντισωματα αντtg: κατω απο 20 με οριο το κατω απο 40 και αντtpo:10 με οριο κατω απο 35. Τωρα εχω ενα θεμα με την tsh ειναι πολυ χαμηλη και μου δημιουργουνται προβληματα με τον υπνο.. ειχε καποια κοπελα θεμα σαν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελες. Τα τελευταια μου αποτελεσματα.. tsh :0.139, θυροσφαιρινη 0.2, θυροειδικα αντισωματα αντtg: κατω απο 20 με οριο το κατω απο 40 και αντtpo:10 με οριο κατω απο 35. Τωρα εχω ενα θεμα με την tsh ειναι πολυ χαμηλη και μου δημιουργουνται προβληματα με τον υπνο.. ειχε καποια κοπελα θεμα σαν αυτο?

Πολυ καλα φαινονται τα αποτελεσματα.

Σχετικα με την TSH θα σου πω οτι εγω εχω 0,05 και δεν εχω προβλημα με τον υπνο.

Εχεις παρατηρησει να παρουσιαζεις ταχυκαρδιες με αισθημα παλμων???? Η χαμηλη TSH αυτο το συμπτωμα εχει συνηθως.

Νομιζω πως οι αυπνιες σου οφειλονται στην ολη ταλαιπορια που υπεστη ο οργανισμος σου αυτο το διαστημα. Χαλαρωσε, και θα βρεις τους ρυθμους σου. Φυσικα και πρεπει να το αναφερεις στο γιατρο σου γιατι εκεινος ειναι ο ειδικος. Ισως σου μειωσει κατα το λιγοτερο τη δοση θυροξινης.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου magdoula 78....μην αγχωνεσαι....οπως προειπες σωστα ο καθενας αντιμετωπιζει διαφορετικα την ολη εγχειρηση και κατασταση...προσωπικα το πηρα ψυχραιμα....το να υπαρχει καποιος φοβος ειναι λογικο...και παλι ομως με το αγχος και τις αρνητικες σκεψεις δεν κερδιζεις τπτ....ασε τα πραγματα να παρουν τον δρομο τους....μακαρι να ημασταν υγιεις και να μην μπαιναμε στην ψυχοφθορα αυτη διαδικασια. :) Θα δεις οτι σε λιγο διαστημα θα εισαι οπως πριν....

Μετα το χειρουργειο.... κατα το απογευμα....ημουν ζαλισμενος....τα καταλαβαινα ολα...με τον ορο....μου βαζανε και αντιβιωση....ηθελα να κοιμαμαι....ερχοταν καθε 2 ωρες για ελεγχο..... Την επομενη του χειρουργειου αισθανομουν μια χαρα....δεν ειχα βραχναδα στην φωνη....ουτε αιμοσταση...ουτε μουδιασματα....ειχα απλως μονο εναν πονο στην καταποση! Συνολικα εμεινα 6 ημερες...τριτη μπηκα για προεγχειρητικο ελεγχο....παρασκευη χειρουργηθηκα....κυριακη μεσημερι ημουν στο σπιτι μου!

Πιστεψε με....ειμαι μια χαρα οπως και πριν....κανω οτι εκανα....δεν αλλαξε κατι.....ολα καλα....

Καλημέρα lazo, σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου, σκέφτομαι θετικά και ελπίζω να πάνε όλα καλά, με βοήθησες πολύ, θα έχω νεότερα μετά το "σφαγείο" χαχαχαχαχα και πάλι σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

και

Αυτο δεν το εχω ξανακουσει. Οι περισσοτεροι που ξερω παιρνουν το χαπι πριν σηκωθουν απο το κρεβατι και συνεχιζουν τον υπνο τους μεχρι να σηκωθουν.

κι εγω το ιδιο κανω.... και μεχρι τωρα ειμαι μια χαρα.

magdoula 78, καλη επιτυχια στο χειρουργειο σου. Στο ΑΧΕΠΑ και απο τον κ.Γκουτζαμανη χειρουργηθηκα κι εγω το 2009 και ειμαι ευχαριστημενη απο ολα.

Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.

Καλημέρα georgiamami, σε ευχαριστώ πολύ για τη θετική σου ενέργεια, θα επικοινωνήσουμε μετά απο την αφαίρεση του αδένα....'εχεις δίκαιο, θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους!

Δεν έχω ξαναμπεί σε αυτό το τόπικ και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν γνωρίζετε! Εγώ έχω όζους στο θυροειδή πολλά χρόνια, οι οποίοι έχουν αυξηθεί από 1 σε 4. Οι αιματολογικές εξετάσεις είναι πάντα καλές. Επίσης έχω και πολυκυστικές ωοθήκες ως ενδοκρινολογικό θέμα. Έχω πρόσφατα μετακομίσει Αθήνα και μου έχουν προτείνει για ενδοκρινολόγο την κα Αλεβιζάκη και τον κο Παπαδόγια. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν είναι καλοί?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εκανα τις πρωτες αιματολογικες μετα την ολικη θυρεοειδεκτομη....

TSH: 14,5 με Φ.Τ. 0-4

Ασβεστιο ολικο: 9,1 με Φ.Τ. 8,5-10,4

Παραθορμονη: 66 με Φ.Τ 10-70

25(ΟΗ)D (Βιταμινη D): 11.1 με Φ.Τ επαρκειας 30-70

Τα αποτελεσματα ηταν λιγο ασπροσμενα!!!

Ο ενδοκρινολογος απλως μου αυξησε το χαπι T4 απο 112 σε 137 και μου εδωσε και το χαπι D3fix 2000UΙ...

Ο πυρηνικος ιατρος επισης ανεφερε οτι ευτυχως υπάρχουν οι παραθυροειδεις αδενες, λειτουργουν καλα, προσφερουν καλη ποσοτητα ασβεστιου....απλως ο οργανισμος δεν μπορει να την απορροφησει επαρκως...Το χαπι για την βιταμινη D3 λεει θα βοηθησει!

Επομενες αιματολογικες αρχες Μαιου...Ευχομαι τα επομενα αποτελεσματα να ειναι ολα φυσιολογικα! :cool:

Αν καποιος ειχε παρομοιες αιματολογικες ας ριξει καμια γνωμη! Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λαζο, η TSH μιλαει απο μονη της και φωναζει οτι θελει περισσοτερη θυροξινη. Σωστα ο γιατρος σου αυξησε τη δοση. Τα επομενα αποτελεσματα σιγουρα θα δειξουν χαμηλοτερη τιμη οπως ειναι και ο στοχος.

Για τις υπολοιπες τιμες δε γνωριζω να σου πω γνωμη.

Να θυμασαι να μην παραλειπεις την ημερησια ληψη της θυροξινης και να την λαμβανεις μιση ωρα πριν το πρωινο σου.

Εφοσον οι παραθυροειδης λειτουργουν θα προσαρμοστει συντομα και ο οργανισμος σου στην ρυθμιση του ασβεστιου.

Εσυ, πως νιωθεις???? Αισθανεσαι τιποτα διαφορετικο ???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου georgiamami....σχετικα με τις εξετασεις και εγω αυτο ευχομαι....το χαπι θυροξινης το παιρνω το πρωι οπως και πριν....σχετικα με τους παραθυροειδεις χαιρομαι δεν λεω...και θα προσαρμοστει συντομα ο οργανισμος....σχετικα με το χαπι D3fix για την βιταμινη D εχω λιγο αγχος....αλλα πιστευω οτι και αυτη θα ανεβει.... Κατα τα αλλα οχι δεν αισθανομαι κατι διαφορετικο.... Δεν ξερω...ισως αρχες του Μαη να παω να κανω και γενικες εξετασεις αιματος για να εχω και το κεφαλι ησυχο! Εσυ χρειαστηκε να παρεις χαπι για την βιταμινη D?

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα. Βαλτα λοιπον ολα στο πισω μερος του μυαλου σου και συνεχισε τη ζωη σου .... φυσιολογικα.

Και μη μας .... ξεχνας.

Υπαρχουν πολλοι ασθενεις που θελουν να ενημερωνονται και να παιρνουν κουραγιο απο εμας που ηδη περασαμε στην ιαση.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...