Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ισως και τα δυο, μαζι για αυτό και θα κανεις ιωδιο. Η θυρεοσφαιρινη σου μετα το ιωδιο θελουμε να είναι 0 εως 1 πριν το ιωδιο υπαρχει μεγαλη περιπτωση να εχεις υπολειμμα ιστου οποτε ανεβαινει και η τιμη της , προσωπικα πιστευω οτι θα πεσει κι άλλο η τιμη της δεν εχει ουτε ενα μηνα που εκανες την επεμβαση σταδιακα πεφτει μου το ειπε ο πυρινικος . Η sonia παντως που ειχε 10 δεν ειχε καμια μετασταση .Ελπιζω να αισθάνεσαι καλυτερα ..Ποσο Τ4 παιρνεις ? εγω επαιρνα των 100 και μετα σταδιακα το εριχνα μεχρι που πηρα Τ3 και μετα τιποτα απολυτως ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όλα καλα θα πανε θα δεις ..

Λογικο να παιρνεις Τ4 αν σε αφησουν 4 μηνες χωρις Τ θα εχεις πρόβλημα

θα το κοψεις σταδιακα .Εγω θυμαμαι μολις εκανα εγχειρηση ηθελα να κανω αμεσως ιωδιο αλλα δεν γινοταν ...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι ?

Το ολοσωμο μου μετ το ιωδιο εδειξε ότι πηγε μονο στο υπομειμμα .

Όλα τα υπολοιπα μου ειπαν ότι είναι καθαρα.Οταν όμως ρωτησα τον ενδοκρινολογο μου ειπε ότι μετα το ιωδιο δεν φενονται όλα καθαρα ,παρα μονο αν ο καρκινος είναι προχωρημένος .Μου ειπε ότι στο δευτερο σπινθηρογράφημα εχουμε καλυτερη εικονα για το αν υπρχουν μεταστασεις η καηκε ο καρκινος .Γνωρίζεται γιατι μπορει να το ειπε αυτό ?

Επισης ολοσωμο θα κανουμε κάθε χρονο ?ποσες μερες θα πρεπει να μεινω μακρια από τα παιδια μου ?

Liveloula μου ενα ολοσωμο σπινθηρογραφημα καναμε κι αυτο ηταν αμεσως μετα το ιωδιο!! Εμας μας ειπαν οτι εκει φαινονται τα παντα λογω ακριβως της μεγαλης δοσης του ιωδιου! Τωρα τι να σου πω? Μηπως ακολουθουν αλλο πρωτοκολλο εκει? Παντως σημασια εχει να ναι η θυρεοσφαιρινη να ναι παντα κατω του 1. Θεωρειται τοτε οτι η νοσος ειναι σε υφεση.

Link to comment
Share on other sites

Nαγια μου τωρα που πηρε threogen δεν εκανε σπινθηρογράφημα ?

Ποιος ο λογος τοτε να παρει threogen ? εγω εχω ραντεβού με τον πυρινικο τον

Απριλιο .Το Μαρτιο πρεπει να παω στον ενδορινολογο για αναλυτικες

Εσεις πηγαίνετε και σε ενδοκρινολογο και σε πυρινικο ?

Μηπως κανω χαζομαρα που παω σε δυο διαφορετικούς ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα καινουρια πρωτοκολλα λενε οτι αν η θυρεοσφαιρινη μετα την thyrogen ειναι χαμηλη, δεν χρειαζεται να γινει σπινθηρογραφημα. Ειναι αξιοπιστη εξεταση, οποτε δεχομαστε οτι μας λενε οι γιατροι και μεχρι εκει. Και στην Ars τα ιδια ακριβως με μας εκαναν. Σε μας μονο ενδοκρινολογος παρακολουθει και καθοριζει το follow up, οχι πυρηνικος.

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα!! Δοξα το θεό πήγαν όλα καλά. εκαμα την εγχείρηση, βγήκε και η βιοψία και είναι όλα καλά. ξεκίνησα την θυροξίνη των 100 μου είπε και συνεχίζουμε. :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επέστρεψα!! Δοξα το θεό πήγαν όλα καλά. εκαμα την εγχείρηση, βγήκε και η βιοψία και είναι όλα καλά. ξεκίνησα την θυροξίνη των 100 μου είπε και συνεχίζουμε. :D:D

Μπραβο Ξενια. Ταχεια αναρωση λοιπον απο το χειρουργειο και ταχεια ρυθμιση της απαιτουμενης δοσης.

Μη διστασεις να αναφερεις στο γιατρο σου οποιαδηποτε συμπτωματα παρουσιασθουν. ΑΝ παρουσιασθουν.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ξενια. Ταχεια αναρωση λοιπον απο το χειρουργειο και ταχεια ρυθμιση της απαιτουμενης δοσης.

Μη διστασεις να αναφερεις στο γιατρο σου οποιαδηποτε συμπτωματα παρουσιασθουν. ΑΝ παρουσιασθουν.

Τελεια τα αποτελεσματα ξενια μου πολυ ομορφα κ ο θεοφανους απαιχτος. Στειλε μου το τηλ σου σε μνμ να σε ενημερωσω για το θεμα που ειχα πει παλια

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Ξένια! Καλή συνέχεια στη ζωή σου λοιπόν!!!!!!!!!

Ars καλημερες. Εδω εγω εκανα ιωδιο σε ιδιωτικη η θυρεοσφαινη μου πριν απο το ιωδιο ηταν 1.2. Οποτε δεν μου κανε ολοσωμο εκανε μονο τραχηλου και ειπε οτι εκει ειχε πολυ μαζεμενο. Μου ειπε οτι αυτο που δειχνει ειναι το 6μηνο μετα απο την εγχειρηση. Τωρα εγω εχω το πρωτο στις 10 Μαιου . Δεν ειναι καπως περιεργο αυτο? Ιανουαριο πηρα thyrogen και τωρα θα ξαναπαρω Μαιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες κι από εμένα!!

Πολύ καλή η θυρεοσφαιρίνη πριν το ιώδιο 1.2!!! Αλλά μετρήθηκε κατευθείαν μετά την επέμβαση ή πέρασε και ένα διάστημα;

Γενικά, η θυρεοσφαιρίνη δεν έχει καμία αξία πριν το χειρουργείο και μετά το χειρουργείο θέλει και ένα διάστημα να κατέβει. Για αυτό καλό είναι να μην μετράται κατευθείαν μετά την αφαίρεση του αδένα, απ'όσο θυμάμαι.

Εσύ έκανες Ιανουάριο Thyrogen για να μετρήσεις θυρεοσφαιρίνη; Ή για να μπεις στον θάλαμο ιωδίου; Συγνώμη αλλά μπερδεύομαι με τα τόσα μέλη και ξεχνάω ποιος έκανε τι και πότε.

Πάντως, γενικά μου είχαν πει νομίζω ότι καλό είναι να αποφεύγεται μέσα σε ένα χρόνο 2 φορές η Thyrogen γιατί είναι «μαστίγωμα» για τον οργανισμό αλλά από την άλλη «μαστίγωμα» είναι και η διακοπή του χαπιού μέσα σε έναν χρόνο. Οπότε, αν δεν έχεις κάποιο καρδιακό πρόβλημα μην σε ανησυχεί.

Στα ελληνικά δημόσια νοσοκομεία δεν μπορούν να στη χορηγήσουν 2 φορές μέσα σε έναν χρόνο γιατί «κλωτσάνε» και τα ταμεία, ίσως για αυτό την αποφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...