Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Μπράβο!!!! Συγχαρητήρια!!! 🥰 Είδες που στο είχα πει? Αχνη γραμμη + καφέ = θετικη χοριακη.  Τώρα το πάμε βήμα βήμα....εγώ έχω επαναληπτική την Τετάρτη...το ίδιο άγχος θα έχω πάλι...

      9 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Απαράδεκτη συμπεριφορά και γιατρού και μαιας. Οφείλουν να έχουν παραπάνω ενσυναισθηση και αν κάτι τους ενοχλεί να παίρνουν τηλ σαν άνθρωποι και να μιλάνε με ευγένεια και ενδιαφέρον. Θα βρεις σίγουρα γιατρό!!!! Σκέψου αν θέλεις σίγουρα να αλλάξεις. Σκέψου τι θα σε στρεσάρει λιγότερο...να είσαι με αυτόν και να φοβασαι να ρωτήσεις κάτι ξανά ή να αλλάζεις γιατρό? Εσύ ξέρεις το καλύτερο για σένα! Αν αποφασίσεις να αλλάξεις σε οποια πόλη μένεις ρώτησε φίλες και γνωστές και θα δεις ποιον προτείνουν οι περισσότερες. 

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Και να ξέρεις σε καταλαβαίνω...και γω συγκρατημένα αισιόδοξη ήμουν στην πρώτη χοριακη...στη δεύτερη το χάρηκα πιο πολυ. Όλα θα μας πανε μια χαρά!! ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Elleg μη φοβάσαι, και εγώ με τους υπογνάθιους λεμφαδένες και τα αυτιά είχα μεγάλο θέμα. Σιγά σιγά θα φύγουν αυτά. Θέλει τεράστια υπομονή. Εγώ δεν πάχυνα ιδιαίτερα κτά τη διάρκεια του υποθυρεοειδισμού αλλά η κατακράτηση υγρών είχε χτυπήσει κόκκινο. Ήμουν πρησμένη όσο δεν πάει, χώρια τα νεύρα, χώρια η δυσκολία στον ύπνο. Είναι θέμα οργανισμού και θέμα αντοχών.

Μετά το ιώδιο που θα ξεκινήσεις το χάπι κατευθείαν θα επανέλθεις σε όλα. Πρόσεχε, πίνε αρκετό νερό και μετά το ιώδιο μην αρχίσεις κατευθείαν τα αλάτια και τα λιπαρά γιατί συμβάλλουν στην κατακράτηση υγρών και θα δυσκολευτείς να ξεπρηστείς. Θέλει σταδιακή προσαρμογή και λίγο προσοχή με τη διατροφή. Τα γνωστά: λαχανικά, φρούτα βοηθούν, όχι λιπαρά κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ars πονουσες στα αυτια κιολας? Γιατι ποναω και αυτια και κεφαλι...Μιλησα με τον γιατρο σημερα και μου ειπε οτι δεν εχει να κανει με την επεμβαση. Μου ειπε να το ψαξω με Ωρλ..

Link to comment
Share on other sites

Με πονούσαν, με ενοχλούσαν και κυρίως ''με έτρωγαν''.

Με έστειλαν σε ΩΡΛ, έκανα 3-4 φορές λαρυγγοσκόπηση, μου κοίταξαν τα αυτιά, δεν βρήκαν κάτι ωτορινολαρυγγικό, πήγα για παρακέντηση λεμφαδένων, μου είπαν ότι έχω αντιδραστική λεμφαδενίτιδα (είχαν διογκωθεί οι λεμφαδένες κάτω από τη γνάθο και κανα δυο μέσα στα αυτιά!). Δεν βγάλαμε άκρη από που προέρχεται. Κοίταξαν τις εξετάσεις και οι ενδοκρινολόγοι ούτε αυτοί ήξεραν. Μου είπαν ότι μπορεί να περάσουν χρόνια μέχρι να ξεπρηστούν.

Πήγαινε κ σε ένα ΩΡΛ αλλά πιστεύω δεν θα βγάλεις άκρη. Απλώς κάνε υπομονή να περάσει το πρώτο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

(Δεν ξερω αν ισχυει. Αλλα ειναι μια πληροφορια του διαδικτυου που ο καθενας μας χρησιμοποιει οπως θεωρει)

Ο γιατρός Barnes βρήκε έναν ασυνήθιστο, αλλά απλό και γρήγορο τρόπο για να ανακαλύψετε σε τί κατάσταση βρίσκεται ο θυρεοειδής αδένας σας. Μπορείτε να κάνετε το τεστ στο σπίτι.

Πριν από πενήντα χρόνια, ο γιατρός Brod Barnes διαπίστωσε ότι η θερμοκρασία του σώματος είναι ένας δείκτης ”αφύπνισης”. Ο ίδιος τόνισε ιδιαιτέρως την θερμοκρασία του σώματος αμέσως μετά το ξύπνημα.

Στο βιβλίο του, ο ίδιος εξήγησε το έργο του θυρεοειδούς αδένα και των προβλημάτων και των ασθενειών που μπορεί να προκύψουν όταν αυτός ο σημαντικός αδένας δεν λειτουργεί σωστά. Ο γιατρός Barnes εφηύρε τεστ που μπορεί να γίνει στο σπίτι, μέσω του οποίου μπορείτε να ανακαλύψετε γρήγορα αν λειτουργεί σωστά ή όχι ο θυρεοειδής σας.

Το τεστ του γιατρού Barnes

Πριν από τον ύπνο τοποθετήστε το θερμόμετρο κοντά σας, ώστε να μπορείτε να το πιάσετε εύκολα. Θυμηθείτε να το ”κουνήσετε” έτσι ώστε η θερμοκρασία να είναι 35 βαθμούς.

Το πρωί όταν ξυπνήσετε, πάρτε το θερμόμετρο, τοποθετήστε το κάτω από τη μασχάλη και κρατήστε το για δέκα λεπτά. Στη συνέχεια, διαβάστε τα αποτελέσματα και γράψτε τα. Κάντε το τεστ για τρεις ημέρες στη σειρά, προκειμένου να πάρετε ακριβή αποτελέσματα.

Η κανονική θερμοκρασία του σώματος κυμαίνεται μεταξύ 36, 5 και 36, 8 μοίρες. Θα πρέπει να κάνετε το τεστ όταν είστε αρκετά υγιής, γιατί αν έχετε κάποια λοίμωξη ή οι γυναίκες περίοδο, η θερμοκρασία του σώματός σας μπορεί να διαφέρει.

Ο θυρεοειδής αδένας λειτουργεί κανονικά εάν η θερμοκρασία του σώματος είναι μεταξύ 36, 5 και 36, 8. Αν η θερμοκρασία του σώματος είναι μικρότερη από 36,5, τότε αυτό σημαίνει ότι ο θυρεοειδής έχει μειωμένη λειτουργία(υποθυρεοειδισμός). Συμπτώματα όπως κατάθλιψη, κόπωση, λοίμωξη, έλλειψη ενέργειας, πονοκέφαλοι, απώλεια μαλλιών, είναι τυπικά λόγω της μειωμένης λειτουργίας του θυρεοειδούς αδένα.

Εάν η θερμοκρασία του σώματος είναι μεγαλύτερη από 36, 8 σημαίνει ότι έχουμε να κάνουμε με επιταχυνόμενη λειτουργία του θυρεοειδούς αδένα (υπερθυρεοειδισμός), ή με μια μόλυνση στο σώμα.

Αν η θερμοκρασία του σώματός σας είναι είτε πιο κάτω ή πιο πάνω από τα φυσιολογικά όρια θα πρέπει να συμβουλευτείτε αμέσως τον γιατρό σας.

Αποφεύγετε το στρες, καταναλώνετε τροφές πλούσιες σε σελήνιο, βιταμίνη Α, μαγνήσιο και βιταμίνες, προκειμένου ο θυρεοειδής αδένας σας να λειτουργεί σωστά.

ΠΗΓΗ: http://www.athensmagazine.gr/portal/health/173900


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που με πιστευεις Elleg.

Δεν είμαι γιατρος αλλα πιστεψε με εκανα τις ιδιες σκεψεις ,ειχα τα ιδια συμπτώματα,

το αγχος μου δεν με αφηνε να δω την πραγματικοτητα.

Κανε λιγη υπομονη ,τοση δα μονο και θα δεις πως οσο περναει ο καιρος θα μικραινει κι ο δρομος κι εσυ θα ερχεσαι πιο κοντα στο τελος αυτης της περιπετειας,η ζωη σου θα είναι ακριβως όπως πριν.Θα το θυμασαι ένα μηνα πριν της ετήσιες εξετασεις ,θα εχεις αγχος θα το ξανασκέφτεσαι αλλα η αγωνια κραταει λιγο,η επιστροφη στην ρουτινα είναι ομορφη πιο ομορφη από ότι παλιοτερα γιατι τωρα καταλαβαίνουμε την αξια της ...

Γιωργια κι εγω δεν θα ξαχασω όχι το αγχος μου ....αλλα πραγματα ξερεις ,εσυ και καποιες άλλες κοπελες εδώ μεσα .....

Τί κανεις κοριτσι? Είχαμε κάνει εγχείρηση με λιγη διαφορά ημερών... Θα κάνεις ολόσωμο σπινθιρογράφημα? Το καλοκαίρι δεν πήρες και συ ιώδιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας.. από δευτερα μπαινω επιτέλους για την το ιώδιο επειτα από 3 μηνες αναμονης.Ολικη θυρωειδεκτομη στις αρχε Ιανουαριου και με κακοήθειες σε 2 οζους και με 16 λεμφαδένες εκ των οποιων οι 6 και αυτές κακοη8ης.

θυλωδει ητανε τα θεματακια μου και παρολαυτα καταλαβαίνεται περασα ασχημα αυτους τους μηνεσ. Τωρα λοιπον σε 4 μερες μπαινω για ιώδιο.. δεν εχω κανει σπινθηρογράφημα..

χρειαζομαι να μιλησω με καποιων από εσας που τα χει περασει παρομοιος οσο δυνατον γινετε δυστυχως...και να μ πει ισως τι 8α πρεπε να προσεξω να αποφυγω κτλ..

Ευχαριστω εκ των πρότερον και σας ευχομαι ολοι σας να χαμογελάτε και να στε δυνατοι και πλεον μονο τυχεροι :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.να ρωτησω τις πιο παλιες που εχετε κανει τις εξετασεις μετα την αφαιρεση κ το ιωδιο για την διατροφή χωρις αλατι.ψαχνω τα παλιοτερα μηνυματα σας αλλα είναι λιγο χρονοβορο.ειναι να κανω σπινθηρογράφημα τον άλλο μηνα κ θα κανω διακοπη του Τ4,θα παρω Τ3 για 2 εβδομάδες κ μετα διακοπη κ αυτό για 2 εβδομάδες μεχρι να κανω το σπινθηρογράφημα.ο πυρνηνικος μου ειπε να μην τρωω θαλασσινα κτλ κ να αποφυγω το πολύ αλατι.αν θυμαστε ποιες τροφες είναι καλο να αποφυγω αυτό το διαστημα.?


image.php?type=sigpic&userid=26745&dateline=1423736516
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.. από δευτερα μπαινω επιτέλους για την το ιώδιο επειτα από 3 μηνες αναμονης.Ολικη θυρωειδεκτομη στις αρχε Ιανουαριου και με κακοήθειες σε 2 οζους και με 16 λεμφαδένες εκ των οποιων οι 6 και αυτές κακοη8ης.

θυλωδει ητανε τα θεματακια μου και παρολαυτα καταλαβαίνεται περασα ασχημα αυτους τους μηνεσ. Τωρα λοιπον σε 4 μερες μπαινω για ιώδιο.. δεν εχω κανει σπινθηρογράφημα..

χρειαζομαι να μιλησω με καποιων από εσας που τα χει περασει παρομοιος οσο δυνατον γινετε δυστυχως...και να μ πει ισως τι 8α πρεπε να προσεξω να αποφυγω κτλ..

Ευχαριστω εκ των πρότερον και σας ευχομαι ολοι σας να χαμογελάτε και να στε δυνατοι και πλεον μονο τυχεροι :)

paris ευχομαι να περασουν γρηγορα οι μερες του ιωδιου κ οι εξετασεις μετα κ συντομα να συνεχισεις την ζωη σου ηρεμα.τα κορίτσια εδώ θα σου πουν ότι όλα θα πανε καλα όπως εγινε κ με εκεινες.


image.php?type=sigpic&userid=26745&dateline=1423736516
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.. από δευτερα μπαινω επιτέλους για την το ιώδιο επειτα από 3 μηνες αναμονης.Ολικη θυρωειδεκτομη στις αρχε Ιανουαριου και με κακοήθειες σε 2 οζους και με 16 λεμφαδένες εκ των οποιων οι 6 και αυτές κακοη8ης.

θυλωδει ητανε τα θεματακια μου και παρολαυτα καταλαβαίνεται περασα ασχημα αυτους τους μηνεσ. Τωρα λοιπον σε 4 μερες μπαινω για ιώδιο.. δεν εχω κανει σπινθηρογράφημα..

χρειαζομαι να μιλησω με καποιων από εσας που τα χει περασει παρομοιος οσο δυνατον γινετε δυστυχως...και να μ πει ισως τι 8α πρεπε να προσεξω να αποφυγω κτλ..

Ευχαριστω εκ των πρότερον και σας ευχομαι ολοι σας να χαμογελάτε και να στε δυνατοι και πλεον μονο τυχεροι :)

paris1973 καλως ηλθες στην παρεα μας.

Οπως θα εχεις καταλαβει αν εχεις διαβασει προηγουμενες αναρτησεις, εδω μεσα μπαινουν ατομα που νοσησαν, εκαναν τη θεραπεια τους και τωρα παρεμειναν κοντα μας για τον λογο οτι θελουν να δωσουν αυτο που ελαβαν οταν το χρειαστηκαν.

Επειδη οι μερες που εχεις μπροστα σου ειναι λιγες, και δε γνωριζω κατα ποσο τα θα προλαβουν να διαβασουν την αναρτηση σου, θα καλεσω τα παιδια που γνωριζω για να λαβεις συντομα τις απαντησεις που θελεις.

Να σκεφτεσαι θετικα και ολα θα πανε καλα.

Αν εχεις ΦΒ μπορουμε να επικοινωνησουμε πιο συντομα. Μπορεις αν θελεις να μου πεις απο ποια περιοχη εισαι στελνοντας ΠΜ (προσωπικο μηνυμα) .

Και φυσικα ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, νομίζω ότι θα πρέπει να επικεντρωθείς σε αυτά που μπορείς να τρως και είναι περισσότερα από αυτά που δεν θα πρέπει!

Το αλάτι δημιουργεί κατακράτηση υγρών και δεν το θέλουμε σε αυτή τη χρονική περίοδο γιατί έτσι κι αλλιώς πρήζεσαι από την έλλειψη των φαρμάκων!. Έχε υπόψη σου ότι κάθε ασθενής βιώνει αυτή την περίοδο διαφορετικά, π.χ. εγώ ροχάλιζα υπερβολικά, ενώ άλλοι νιώθουν βαριά τα πόδια, άλλοι λαχανιάζουν κτλ. Άρα ερχόμαστε πάλι στην αρχή και κρατάμε ότι δεν πρέπει να τρώμε αλάτι, όχι πολύ τουλάχιστον. Αν κάτι δεν τρώγεται με τίποτα δοκίμασε υποκατάστατο ή Ιμαλαίων ροζ που φεύγει από τον οργανισμό σε 8 ώρες!

γεια σας.να ρωτησω τις πιο παλιες που εχετε κανει τις εξετασεις μετα την αφαιρεση κ το ιωδιο για την διατροφή χωρις αλατι.ψαχνω τα παλιοτερα μηνυματα σας αλλα είναι λιγο χρονοβορο.ειναι να κανω σπινθηρογράφημα τον άλλο μηνα κ θα κανω διακοπη του Τ4,θα παρω Τ3 για 2 εβδομάδες κ μετα διακοπη κ αυτό για 2 εβδομάδες μεχρι να κανω το σπινθηρογράφημα.ο πυρνηνικος μου ειπε να μην τρωω θαλασσινα κτλ κ να αποφυγω το πολύ αλατι.αν θυμαστε ποιες τροφες είναι καλο να αποφυγω αυτό το διαστημα.?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διανύεις μία περίοδο της ζωής σου εξαιρετική από κάθε άποψη! Η δοκιμασία αυτή θα σε κάνει να νιώσεις τυχερή που τη βίωσες γιατί θα σε κάνει δυνατότερη και πάνω από όλα σοφότερη. Αναθεωρείς τη ζωή σου, αναγνωρίζεις τα σφάλματά σου ευκολότερα, συγχωρείς τους άλλους με σοφία, διδάσκεις ζωή αλλά πάνω από όλα αναγνωρίζεις το νόημά της!!

Πάνω στη τρέλα μου όταν ήμουν στη θέση σου το 2009 μία γιατρός μου είπε: -Αν ήταν να επιλέξω που θα έχω καρκίνο, θα ήταν στο θυρεοειδή!

Όπως καταλαβαίνεις, αν κάνεις αυτό που πρέπει, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Τα θετικά αρχίζουν από τη μορφή των κυττάρων. Τα θυλώδη είναι τα πιο εύκολα ιάσιμα και χωρίς τάση για επέκταση ή μεταστάσεις. Για το τι πρέπει να προσέχεις θα ανεβάσω σε νέο ποστ το έγγραφο του Ντυνάν.

Όταν μπεις στο θάλαμο, θα πάρεις μαζί σου λαπιτόπι φορτωμένο με ταινίες, ένα πρόγραμμα τηλεόρασης να σαπίσεις στα πρωινάδικα (στις 10 ο ΣΚΑΙ έχει Οράτιο) καθημερινά. Θα πάρεις χυμούς λεμόνι (όχι γκρέιπφρουτ) χωρίς ζάχαρη (ζάχαρη έχουν τα νέκταρ), καραμέλες λεμόνι (χωρις ζάχαρη), τσίχλες πολλές, τουλάχιστον μία εξάδα νερό, σταυρόλεξα, σουντόκου, και τις Μάγισσες της Σμύρνης. Θα σου φέρουν μία χειροβομβίδα που μέσα της έχει ένα χαπάκι. Ο τύπος που θα σου τη φέρει θα σου δώσει οδηγίες πως θα την πιεις με ένα καλαμάκι και θα φύγει τρέχοντας.:)

Μετά από μισή - μία ώρα θα σου πει να ξεκινήσεις να πίνεις νερά. Πολλά νερά. Και όταν τελειώσουν τα νερά πάλι νερά:) Το ιώδιο που θα έχει διοχετευτεί στο σωματάκι σου θα πρέπει να φύγει από το γαστρεντερικό και να παραμείνει μόνο εκεί που θέλουμε: στα υπολείμματα του θυρεοειδούς! Η ραδιενέργεια φεύγει με τα υγρά στου σώματος (ούρα, κόπρανα, σάλιο, ιδρώτα). Ο στόχος είναι να πέσει η ακτινοβολία σου κάτω από το επιθυμητό, οπότε όσο περισσότερα υγρά πιεις τόσο πιο πολύ θα πέσει η ακτινοβολία. Δοκίμασε να φορτίσεις το κινητό σου με το χέρι, θα εκπλαγείς!:D Α! κάνε και μπανάκια, τακτικά!

Όταν θα έρθει ο καιρός να βγεις, θα έρθει ένας τύπος από το Τσέρνομπιλ με ένα μηχάνημα. Θα σε μετρήσει, θα δει αν τα μαλλιά σου είναι ορθια :) και θα σου πει να φύγεις.

Καλό θα είναι να έχεις δικό σου μέσο. Αν όχι να είσαι όσο το δυνατόν πιο μακριά από αυτόν που θα σε πάρει.

Τα ρούχα που φόραγες κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα τα αφήσεις σε μία άκρη μακριά από συχνές επισκέψεις να αερίζονται για κανένα μήνα (τόσο θα πρέπει να κάνει για να χρησιμοποιήσεις κάποιος τα πράγματα που είχες μαζί σου!!).

Θα κοιμάσαι μακριά από όλους, ακόμα και από τους τοίχους των γειτόνων γιατί η ραδιενέργεια δεν μασάει. διαπερνά τον τοίχο χαλαρά!

Θα χρησιμοποιείς τη δική σου τουαλέτα και θα τραβάς το νερό δύο φορές (όπωσδήποτε).

Μέρα με τη μέρα θα είσαι όλο και καλύτερα από ακτινοβολία. Στη βδομάδα θα μπορείς να ακουμπήσεις ενήλικες, παιδιά και έγκυες πάνω από 15 μέρες (όπωσδήποτε).

Γιατρέ πονάει; -Όχι βέβαια, δεν θα καταλάβεις απολύτως τίποτα. ...Συνάδελφοι που είπαν κατά καιρούς ότι ένιωσαν διάφορα τα αναγάγω στη σφαίρα της έντασης της στιγμής και του συγκινησιακού φορτίου. Με μήνυμα στο κινητό (6945104944) παίρνεις (πάντα δωρεάν) πιο άμεσες πληροφορίες. Μην στείλεις PM εδώ δεν θα το δω..

Τέλος, έχω κάνει δύο φορές ιώδιο και είμαι καλά. Περαστικούλια!!

καλησπέρα σας.. από δευτερα μπαινω επιτέλους για την το ιώδιο επειτα από 3 μηνες αναμονης.Ολικη θυρωειδεκτομη στις αρχε Ιανουαριου και με κακοήθειες σε 2 οζους και με 16 λεμφαδένες εκ των οποιων οι 6 και αυτές κακοη8ης.

θυλωδει ητανε τα θεματακια μου και παρολαυτα καταλαβαίνεται περασα ασχημα αυτους τους μηνεσ. Τωρα λοιπον σε 4 μερες μπαινω για ιώδιο.. δεν εχω κανει σπινθηρογράφημα..

χρειαζομαι να μιλησω με καποιων από εσας που τα χει περασει παρομοιος οσο δυνατον γινετε δυστυχως...και να μ πει ισως τι 8α πρεπε να προσεξω να αποφυγω κτλ..

Ευχαριστω εκ των πρότερον και σας ευχομαι ολοι σας να χαμογελάτε και να στε δυνατοι και πλεον μονο τυχεροι :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Η ποσότητα ιωδίου-131 που τώρα υπάρχει στο σώμα σας είναι μικρότερη από τα όρια που ορίζει ο νόμος και θα ελαττώνεται όσο περνά ο χρόνος.

Μπορείτε, επομένως να επιστρέψετε στο σπίτι σας ακολουθώντας όμως κάποιους κανόνες, για το διάστημα που θα σας συστήσουμε. Οι κανόνες αυτοί στοχεύουν στην ελαχιστοποίηση της ραδιενεργού δόσης τόσο σε σας τους ίδιους όσο και στους άλλους, καθώς και στον περιορισμό της «ραδιομόλυνσης» στο περιβάλλον που προέρχεται από τα εκκρίματα σας. Τα άλλα άτομα πρέπει να προστατευθούν από:

- Την ακτινοβολία που εσείς εκπέμπετε.

- Πιθανή ραδιομόλυνση από τα εκκρίματα σας.

Οι κανόνες είναι τόσο αυστηρότεροι όσο νεότερα είναι τα άτομα με τα οποία έρχεστε σε συναναστροφή, αρχίζοντας από τα έμβρυα (δηλ; εγκύους, αλλά και γυναίκες που θα μπορούσαν να είναι έγκυες και να μην το γνωρίζουν).

ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΕΓΚΥΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΑ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Η ΟΧΙ!

Το διάστημα των «περιορισμών» (περίπου 3 εβδομάδες ή όσο σας συστήσουμε κατά την έξοδο από το νοσοκομείο):

 Διατηρείτε την μεγαλύτερη δυνατή απόσταση από τους άλλους (τουλάχιστον 3 μέτρα) και ιδιαίτερα όταν πρόκειται για διαδικασίες που διαρκούν χρονικά π.χ.:

• Μην κοιμόσαστε στο ίδιο κρεβάτι με άλλα άτομα. Τα κρεβάτια πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 3 μέτρα από το δικό σας, ακόμα και αν βρίσκονται σε διαφορετικό δωμάτιο (η ακτινοβολία διαπερνά τους τοίχους του σπιτιού σας!).

• Μην τρώτε στο ίδιο τραπέζι ταυτόχρονα με άλλους (τόσο στο σπίτι σας όσο και εκτός π.χ. αποφεύγετε εστιατόρια, καφενεία κλπ).

• Αποφεύγετε να παρακολουθείτε τηλεόραση (καθώς και σινεμά, θέατρο κλπ) με συντροφιά.

• Αποφεύγετε να αγκαλιάζετε και να φιλάτε.

• Απέχετε από την σεξουαλική επαφή.

• Αποφεύγετε τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

• Αποφεύγετε τις ώρες αιχμής όταν βγαίνετε για αγορές η για περίπατο.

• Αν οι συνθήκες το επιτρέπουν, απομακρύνετε τα μικρά παιδιά από το σπίτι σας.

• Την ημέρα που θα φύγετε από το Τμήμα μας είναι προτιμότερο να φύγετε μόνος/η με το αυτοκίνητο σας η με ταξί.

• Ανάλογα με το είδος της εργασίας σας, θα σας συστήσουμε το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα χρειασθεί να απέχετε.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ 131-1ΩΔ10 ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΙΩΔΙΟΥ-131:

1) ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΤΕ ΤΕΛΕΙΟΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΡ1& ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ 1ΩΔ10-131 (ΣΥΝΙΣΤΟΥΜΕ ΤΕΓΓ ΚΥΗΣΕΩΣ).

2) Ιωδιούχες ουσίες φάρμακα η ακόμα και τροφές, δυνατόν να επηρεάσουν το αποτέλεσμα της εν λόγω θεραπείας. Είναι πιθανό, ανάλογα με το ιστορικό σας, να αναβληθεί η ημερομηνία λήψης του 1-131, να αναβληθούν/τροποποιηθούν ορισμένες εξετάσεις στις οποίες προτίθεστε να υποβληθείτε, να σας ζητηθούν κάποιες άλλες, όπως επίσης και, προσωρινά, να τροποποιηθεί τυχόν θεραπευτική αγωγή που ήδη κάνετε (δηλαδή, να διακοπούν η να προστεθούν φάρμακα η να αλλάξει η δόση τους).

3) Την ημέρα της θεραπείας με 131-1 θα πρέπει να είστε νηστικός/η τουλάχιστον 2 ώρες πριν το ραντεβού σας και να μην παρουσιάζετε στομαχικά προβλήματα (ναυτίες η εμετούς).

4) Εάν σκοπεύετε να τεκνοποιήσετε στο αναβάλλετε για τουλάχιστον 4 μήνες (και οι άνδρες).

5) Οι γυναίκες πού θηλάζουν θα πρέπει να διακόψουν οριστικά τον θηλασμό.

Μετά την λήψη του ραδιενεργού ιωδίου 131 το σώμα σας (καθώς και τα εκκρίματα του) θα εκπέμπει ακτινοβολία για ορισμένο χρονικό διάστημα. Για τον λόγο αυτό επιβάλλεται η νοσηλεία σας σε ειδικά θωρακισμένο θάλαμο της Πυρηνικής Ιατρικής για λίγες ημέρες μέχρι η ποσότητα του ιω5ίου-131 που έχει κατακρατήσει το σώμα σας να φθάσει στα επιτρεπτά από τον νόμο επίπεδα. Επειδή αυτό δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί με ακρίβεια εκ των προτέρων, θα γίνονται καθημερινά μετρήσεις από τις οποίες θα εξαρτηθεί η διάρκεια της νοσηλείας σας.

 Κατά την διάρκεια της παραμονής σας στον θάλαμο δεν θα δέχεστε επισκέψεις, για λόγους ακτινοπροστασίας των άλλων ατόμων. Θα επικοινωνούμε μαζί σας τηλεφωνικά και μέσω κλειστού συστήματος τηλεόρασης, κατά την διάρκεια όλου του 24ώρου.

 Τα ρούχα και παπούτσια που θα φοράτε κατά την προσέλευση σας θα τα αφαιρέσετε πριν την λήψη της κάψουλας του ιωδίου και θα τα ξαναφορέσετε ΜΟΝΟ την ημέρα που θα φύγετε. Τα ρούχα και γενικά τα αντικείμενα που θα χρησιμοποιήσετε τις ημέρες της νοσηλείας δυνατόν να περιέχουν ίχνη ιωδίου-131. Όταν επιστρέψετε σπίτι σας, θα πρέπει να τα φυλάξετε για 2 μήνες σε ένα σημείο που βρίσκεται μακριά σας (τουλάχιστον 3 μέτρα), δηλαδή σε πατάρι, αποθήκη, μπαλκόνι κλπ. Διευκρινίζεται ότι απαγορεύεται να τα πετάξετε.

 Για αυτούς τους λόγους, φροντίστε να έχετε μαζί σας τα απολύτως απαραίτητα (για περίπου 3 ημέρες). Όταν είναι δυνατόν, προτιμείστε είδη που μπορούν να πεταχτούν (π.χ. ξυραφάκια αντί ξυριστικής μηχανής, περιοδικά αντί για βιβλία κλπ). Το κινητό σας τηλέφωνο (καθώς και το ακουστικό του τηλεφώνου του θαλάμου σας) θα τυλιχθεί σε διαφανή μεμβράνη, για να αποφευχθεί η ραδιομόλυνσή του. Παρακαλούμε να μην την αφαιρέσετε σε όλη την διάρκεια της παραμονής σας.

 Φέρτε μαζί σας (αφού μας ενημερώσετε για αυτό) τυχόν φάρμακα που παίρνετε για άλλες παθήσεις. Επίσης φέρτε τσίχλες ή καραμέλες (ή και τα δύο μαζί). Προτιμήστε γεύσεις ξινές (π.χ. λεμόνι). Βοηθούν στην έκκριση σιέλου και θα τις χρησιμοποιήσετε τις πρώτες ημέρες μετά την λήψη της θεραπευτικής κάψουλας. Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιείτε φέτες η χυμό λεμονιού.

 Η χορήγηση της κάψουλας του ιωδίου-131 θα γίνει με την βοήθεια νερού την πρώτη ημέρα της εισαγωγής σας και θα παραμείνετε νηστικός για τις επόμενες 2 ώρες. Εάν, σε αυτό το διάστημα κάνετε εμετό χρησιμοποιήστε την λεκάνη της τουαλέτας για αυτόν τον σκοπό και ενημερώστε μας αμέσως.

 Μετά τις πρώτες 8 ώρες και για τις επόμενες ημέρες να πίνετε άφθονα υγρά και να ουρείτε τακτικά. Επίσης, για το ίδιο χρονικό διάστημα, φροντίστε για τακτική λειτουργία του εντέρου. Εάν παρουσιάζετε δυσκοιλιότητα βοηθηθείτε από υπακτικά.

 Ο κυριότερος τρόπος αποβολής του ιωδίου από τον οργανισμό σας είναι διαμέσου των νεφρών. Τα ούρα σας θα γίνουν ραδιενεργά και επομένως θα πρέπει να προσέχετε την προσωπική σας καθαριότητα όπως και την καθαριότητα του μπάνιου. Όταν χρησιμοποιείτε την τουαλέτα να κάθεστε πάντα στην λεκάνη (και οι άνδρες), να χρησιμοποιείτε χαρτί υγείας μετά την ούρηση (και σι άνδρες), να πλένετε πάντα τα χέρια σας και να ενεργοποιείτε το καζανάκι, εάν είναι δυνατόν 2 φορές. Τα χαρτιά θα πετάγονται μέσα στην λεκάνη. Αναλάβετε μόνοι σας την καθαριότητα και την δική σας και του χώρου. Σε περίπτωση ειδικών προβλημάτων με την ούρηση (π.χ. παρουσία ουροκαθετήρα) θα σας δοθούν ειδικές οδηγίες.

Ακόμα, κατά το διάστημα της τήρησης των παραπάνω κανόνων:

 Εάν στο σπίτι σας διαθέτετε 2 τουαλέτες, χρησιμοποιήστε την μία αποκλειστικά εσείς. Μετά από κάθε χρήση της ρίξτε άφθονο νερό (2φορές): Οι άνδρες πρέπει να ουρούν καθιστοί. Αν πέσουν σταγόνες ούρων εκτός, φορέστε γάντια μιας χρήσεως και πλύνετε καλά την περιοχή με νερό και όποιο καθαριστικό προτιμάτε.

 Προσέχετε την προσωπική υγιεινή και την καθαριότητα του χώρου.

 Πετσέτες, ρούχα, εσώρουχα που θα χρησιμοποιήσετε σε αυτό το διάστημα να πλένονται χωριστά, στο πλυντήριο η στο χέρι. Χρησιμοποιείτε χαρτομάντιλα αντί για υφασμάτινα μαντήλια.

 Τρώτε σε σερβίτσια μιας χρήσεως η που να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από σας σε αυτήν την περίοδο.

 Μπορείτε να ετοιμάζετε φαγητό για άλλους, αλλά μην δοκιμάζετε και ανακατεύετε με το ίδιο κουτάλι.

Στην θεραπεία σας περιλαμβάνεται και ένα ολόσωμο σπινθηρογράφημα 131-1 που θα γίνει λίγες ημέρες μετά την έξοδα σας από το Τμήμα μας. Η ακριβής ημέρα και ώρα αναγράφεται στο εξιτήριο που θα πάρετε. Την ημέρα του ραντεβού παρουσιασθείτε απευθείας στην ειδική αίθουσα αναμονής που βρίσκεται μέσα στο Τμήμα Πυρηνικής Ιατρικής («θερμή αναμονή») χωρίς καμιά απολύτως προετοιμασία (μπορείτε να έχετε γευματίσει και να έχετε πάρει κανονικά όλα τα φάρμακα σας δηλαδή και τις ορμόνες του θυρεοειδούς).Η εξέταση διαρκεί περί τη 1 ώρα.

Ο θεράπων γιατρός σας (π.χ. ο ενδοκρινολόγος σας) θα σας παρακολουθεί στην συνέχεια, θα ρυθμίσει την ποσότητα των ορμονών που θα παίρνετε και θα σας παραπέμψει όταν και εάν χρειάζεται για εξετάσεις.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η ημερομηνία του προαναφερθέντος σπινθηρογραφήματος, όπως επίσης η διάρκεια της νοσηλείας σας, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο πρέπει να τηρείτε τους παραπάνω κανόνες κλπ δεν είναι δυνατόν να υπολογισθούν με ακρίβεια εκ των προτέρων και θα καθορίζονται ατομικά, ανάλογα με τις τιμές των μετρήσεων που θα κάνουμε κατά την διάρκεια της νοσηλείας σας.

Link to comment
Share on other sites

Τί κανεις κοριτσι? Είχαμε κάνει εγχείρηση με λιγη διαφορά ημερών... Θα κάνεις ολόσωμο σπινθιρογράφημα? Το καλοκαίρι δεν πήρες και συ ιώδιο?

Θυμαμαι που καναμε μαζι εγχειρηση

Από ότι γνωριζω στο Παπαγεωργιου κανουν ολοι στο ετησιο check up σπηνθηρογραφημα,οποτε μαλλον στις 7 Απριλου θα παω να παρω λιγη ακτινοβολια για να λαμπω το Πασχα!

Εχω πεσει αρκετα τωρα που πλησιαζει το ετησιο...

Εσυ ποτε εχεις ραντεβού ?

Πως αισθάνεσαι ψυχολογικα ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι κι εγώ μια ... χι!!! πρωην ακτινοβολημένη!!! Η αλήθεια είναι οτι ήμουν κι εγώ φοβησμένη , με πολλές απορίες. Όπως πολύ σωστά o φίλo μας folegndros έγραψε μαζί με τις οδηγίες, είναι κι αύτη μια δοκιμασία , που θα σε κάνει , Paris 1973, να δεις τον εαυτόν σου , να γίνεις δυνατότερος και να βγεις νικητής.Το ιώδιο, είναι μια απλή διαδικασία...ναι!! είναι !! ακολουθείς ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες , προστατεύοντας τους γύρω σου και τον εαυτόν σου. Εχεις μαζί σου ό,τι σου αρέσει και σε βοηθα να περνας ευχάριστα την ώρα σου , μπαίνεις στο δωμάτιο ...και βγαίνεις έχοντας κάψει αυτό που σε έφερε σε αυτήν την κατάσταση!! Ο καλύτερος καρκίνος!!! ο μοναδικός που καταστρεύεται μεσα σε 3 ημέρες!!!!! Απόλαυσε λοιπόν τις ημέρες αυτές , ηρέμησε, πάντα να έχεις θετικές σκέψεις κι όλα θα πάνε καλά. Εγώ πέρασα πολύ όμορφα , ήρεμα , μιλούσα με τους δικούς μου στο κινητό, έτρωγα , έκανα τα μπάνια μου , έπινα τα νερά μου...Γυρίζοντας στο σπίτι με το αυτοκίνητό μας, κάθησα πίσω και μακρυά απο τον οδηγο, δεν άφησα ΚΑΝΕΝΑΝ να έρθει σε επαφη μαζί μου, κοιμώμουν σε άλλο δωμάτιο μονη μου, και τώρα μετά απο 4 χρόνια , ειμαι μια χαρά!!!!!!!!!!!!

Καλή συνέχεια.

:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...