Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Μπράβο!!!! Συγχαρητήρια!!! 🥰 Είδες που στο είχα πει? Αχνη γραμμη + καφέ = θετικη χοριακη.  Τώρα το πάμε βήμα βήμα....εγώ έχω επαναληπτική την Τετάρτη...το ίδιο άγχος θα έχω πάλι...

      9 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Απαράδεκτη συμπεριφορά και γιατρού και μαιας. Οφείλουν να έχουν παραπάνω ενσυναισθηση και αν κάτι τους ενοχλεί να παίρνουν τηλ σαν άνθρωποι και να μιλάνε με ευγένεια και ενδιαφέρον. Θα βρεις σίγουρα γιατρό!!!! Σκέψου αν θέλεις σίγουρα να αλλάξεις. Σκέψου τι θα σε στρεσάρει λιγότερο...να είσαι με αυτόν και να φοβασαι να ρωτήσεις κάτι ξανά ή να αλλάζεις γιατρό? Εσύ ξέρεις το καλύτερο για σένα! Αν αποφασίσεις να αλλάξεις σε οποια πόλη μένεις ρώτησε φίλες και γνωστές και θα δεις ποιον προτείνουν οι περισσότερες. 

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Και να ξέρεις σε καταλαβαίνω...και γω συγκρατημένα αισιόδοξη ήμουν στην πρώτη χοριακη...στη δεύτερη το χάρηκα πιο πολυ. Όλα θα μας πανε μια χαρά!! ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

και

Αυτο δεν το εχω ξανακουσει. Οι περισσοτεροι που ξερω παιρνουν το χαπι πριν σηκωθουν απο το κρεβατι και συνεχιζουν τον υπνο τους μεχρι να σηκωθουν.

κι εγω το ιδιο κανω.... και μεχρι τωρα ειμαι μια χαρα.

magdoula 78, καλη επιτυχια στο χειρουργειο σου. Στο ΑΧΕΠΑ και απο τον κ.Γκουτζαμανη χειρουργηθηκα κι εγω το 2009 και ειμαι ευχαριστημενη απο ολα.

Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.

Ούτε εγώ το είχα ξανακούσει. Όμως ο γιατρός μου είπε ότι αν το κάνουμε αυτό δεν απορροφάται το 100% της θυροξίνης. Εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εξής: αν κάποιος πχ δουλεύει νύχτα και βάζει ξυπνητήρι κάθε μέρα την ίδια ώρα, θα απορροφάται πάντα, ας πούμε, το 90% της θυροξίνης, οπότε στις εξετάσεις θα είναι στάνταρ τα αποτελέσματα του. Έτσι, ο γιατρός θα καθορίσει την κατάλληλη δόση.

Αν όμως μια το παίρνει και σηκώνεται και μια κοιμάται, η απορρόφηση θα ποικίλει με αποτέλεσμα μη σταθερά αποτελέσματα στις εξετάσεις και μη σταθερό συμπέρασμα για τη δόση. Αυτό καταλαβαίνω εγώ, δεν ξέρω αν είναι αυτοί οι λόγοι που εννοούσε. Όμως μου φαίνεται κάπως λογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε εγώ το είχα ξανακούσει. Όμως ο γιατρός μου είπε ότι αν το κάνουμε αυτό δεν απορροφάται το 100% της θυροξίνης. Εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εξής: αν κάποιος πχ δουλεύει νύχτα και βάζει ξυπνητήρι κάθε μέρα την ίδια ώρα, θα απορροφάται πάντα, ας πούμε, το 90% της θυροξίνης, οπότε στις εξετάσεις θα είναι στάνταρ τα αποτελέσματα του. Έτσι, ο γιατρός θα καθορίσει την κατάλληλη δόση.

Αν όμως μια το παίρνει και σηκώνεται και μια κοιμάται, η απορρόφηση θα ποικίλει με αποτέλεσμα μη σταθερά αποτελέσματα στις εξετάσεις και μη σταθερό συμπέρασμα για τη δόση. Αυτό καταλαβαίνω εγώ, δεν ξέρω αν είναι αυτοί οι λόγοι που εννοούσε. Όμως μου φαίνεται κάπως λογικό.

Αυτο που ξερω εγω και απο τους γιατρους αλλα και απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι το χαπι πρεπει να λαμβανεται 20-30 λεπτα πριν απο το πρωινο γευμα και κυριως πριν απο γαλακτοκομικα προιοντα. Σ αυτη την περιπτωση δεν απορροφαται πληρως η περιεχομενη δοση του καθε δισκιου.

Επισης, να αναφερω οτι σε καποια χρονικη περιοδο παρατηρηθηκε σε σκευασμα συγκεκριμενης μαρκας (δεν εναφερω ονομα για ευνοητους λογους) το οποιο σε ΚΑΘΕ δισκιο ΔΕΝ ειχε την ιδια ποσοστητα της ορμονης. Για το λογο αυτο, αποσυρθηκε απο την αγορα για ενα διαστημα και επανακυκλοφορησε αργοτερα πιθανον αφου η εταιρεια επιληφθηκε την κατασταση (λογικα).

Επισης εχω ακουσει οτι καποιο σκευασμα (παλι δεν αναφερω ονομα για ευνοητους λογους) δεν συνισταται για κατοικους καποιας περιοχης της χωρας μας. Αυτο το ακουσα προσφατα και δεν το εχω επαληθευσει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

1) Η καθημερινή δόση της θυροξίνης θα πρέπει να λαμβάνεται με άδειο στομάχι, συνήθως 10ʼ με 20ʼ πριν το πρωινό γεύμα διότι έτσι διευκολύνεται η απορρόφησή της.

2) Μην λαμβάνετε την ίδια στιγμή και άλλα φάρμακα γιατί μπορεί να δρουν ανασταλτικά για την απορρόφηση της θυροξίνης, όπως σίδηρος, βιταμίνες, ασβέστιο, ιχνοστοιχεία ή και άλλα φάρμακα. Λήψη σιδήρου επιτρέπεται μόνο τουλάχιστον 4ώρες μετά την λήψη της θυροξίνης.

3) Λαμβάνετε συνήθως την καθημερινή δόση θυροξίνης μόλις ξυπνήσετε το πρωί. Εάν μία δόση ξεχαστεί, τότε μπορεί να προστεθεί κατά την διάρκεια της ημέρας, πάλι με άδειο στομάχι ή να προστεθεί στην επόμενη μέρα παίρνοντας το πρωί διπλή δόση.

4)Οι λειτουργίες του θυρεοειδούς και η δόση της θυροξίνης, ανάλογα με το υποκείμενο πρόβλημα, θα πρέπει να ελέγχονται κάθε 6 μήνες με 1 χρόνο, επειδή οι ανάγκες του οργανισμού σε θυρεοειδικές ορμόνες αλλάζουν με τον χρόνο, το βάρος, την λήψη άλλων φαρμάκων και από διάφορους άλλους παράγοντες.

5) Εάν υπάρξει εγκυμοσύνη, θα πρέπει να ελέγχεται ο θυρεοειδής από την αρχή της. Ο έλεγχος θα πρέπει να είναι συχνός γιατί ενδείκνυται να χρειαστεί αύξηση της δόσης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, λόγω των ορμονικών μεταβολών της εγκυμοσύνης. Μετά το τέλος της εγκυμοσύνης η δόση θα πρέπει πάλι να επιστρέψει συνήθως στην αρχική, αυτή της προ της εγκυμοσύνης.

6) Η χορήγηση θεραπείας με φάρμακα για την υψηλή χοληστερίνη, αντιεπιληπτικά, αντιφυματικά, καρδιολογικά, άλλες ορμόνες, κορτιζόνη, οιστρογόνα ή άλλα φάρμακα στην κλιμακτήριο και η χρήση αντισυλληπτικών δισκίων, χρειάζεται παρακολούθηση για την ρύθμιση της δόσης της θυροξίνης για μερικούς μήνες.

7) Λήψη αίματος για τον προσδιορισμό των επιπέδων θυρεοειδικών ορμονών πρέπει να γίνεται ή πρωί, προ της λήψεως της καθημερινής δόσης, ή τουλάχιστον 4ώρες μετά την λήψη θυροξίνης.

:cool: Απαγορεύεται η αλλαγή της δόσης ή η διακοπή της θεραπείας χωρίς προηγούμενη συνεννόηση.

9) Η θυροξίνη πρέπει να φυλάσσεται σε ξηρό και σκοτεινό περιβάλλον και σε θερμοκρασία δωματίου. Σε περίπτωση λήξης του φαρμάκου είναι απαραίτητη η αντικατάστασή του.

10) Σε περίπτωση ανάγκης επικοινωνήστε αμέσως μαζί μας 210 74 85 500 ή στο 6940- 609000.

Πηγη: http://www.endocrine.gr/index.php/2013-03-15-06-57-56


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μάλιστα, πάλι καλά που το απέσυραν και επανακυκλοφόρησε (ελπίζω βελτιωμένο)!!

Όπως και να 'χει ας λέει καθένας ό,τι πληροφορία ακούει από τους γιατρούς του για να έχουμε μία πιο σφαιρική εικόνα. Κατά τ'άλλα, όπως έχουμε πει πολλές φορές, η ενδοκρινολογία έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης αφού ακόμη δεν έχουν σταθεροποιηθεί πολλά πράγματα και από γιατρό σε γιατρό ή από νοσοκομείο σε νοσοκομείο ακούς μεγάλες διαφορές. Ελπίζω τουλάχιστον αφενός να μην έχουν μεγάλο αντίκτυπο στην υγεία μας αφετέρου οι επόμενοι ομοιοπαθείς να έχουν πιο σίγουρη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΖΟΙ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ: Ο θυρεοειδής μπορεί να αναπτύξει έναν ή περισσότερους όζους. Οι όζοι αυτοί είναι μικροί όγκοι, συνήθως καλοήθης. Εάν έχετε όζους ο θυρεοειδής παρόλα αυτά εξακολουθεί να λειτουργεί φυσιολογικά. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην αντιληφθείτε με ιδιαίτερα συμπτώματα ότι ο θυρεοειδής έχει όζους παρά μόνο αν το αντιληφθείτε είτε με το χέρι σας ή βλέποντας τον στον καθρέφτη ή κατά την κλινική εξέταση ενός γιατρού.

Συνήθως δεν είναι γνωστό το αίτιο που προκαλεί την ανάπτυξη των όζων. Η ανάπτυξη όζων στο θυρεοειδή παρατηρείται πιο συχνά σε ανθρώπους που κατάγονται από ορισμένες περιοχές στις οποίες παρατηρούνται αυξημένα προβλήματα θυρεοειδούς, ή παλιότερα σε ανθρώπους που δέχτηκαν θεραπευτική ακτινοβολία στο κεφάλι ή στο λαιμό κατά τη διάρκεια της παιδικής ή εφηβική ηλικίας για προβλήματα όπως ακμή ή υπερτροφικές αμυγδαλές. Οι όζοι αυτοί είναι συνήθως καλοήθης, αλλά καμιά φορά σε ένα ποσοστό 3 με 8 % μπορεί να αποτελούν σημείο κακοήθειας.

Όλοι όσοι έχουν διαπιστωμένο όζο στο υπερηχογράφημα του θυρεοειδούς θα πρέπει να κάνουν βιοψία του θυρεοειδούς (Fine Needle Aspiration FNA – παρακέντηση με λεπτή βελόνη) για την ακριβή διάγνωση του τύπου του όζου.

ΠΟΙΟΣ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΟΖΟΥΣ ΣΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ: Δεν είναι γνωστό το ακριβές αίτιο που προκαλεί την ανάπτυξη των όζων. Η ανάπτυξη όζων στο θυρεοειδή παρατηρείται πιο συχνά σε ανθρώπους που κατάγονται από ορισμένες περιοχές στις οποίες παρατηρούνται αυξημένα προβλήματα θυρεοειδούς και αυξάνεται με την ηλικία. Η θεραπευτική ακτινοβολία στο κεφάλι ή στο λαιμό θεωρείται παράγων δημιουργίας όζων όπως για παράδειγμα η θεραπεία για λέμφωμα ή παλιότερα σε ανθρώπους που δέχτηκαν κατά τη διάρκεια της παιδικής ή εφηβική ηλικίας για προβλήματα όπως ακμή ή υπερτροφικές αμυγδαλές.

ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΖΟΙ ΣΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ: Μεγάλο ποσοστό ενηλίκων παρουσιάζει όζους στο θυρεοειδή. Η παρουσία όζων είναι πιο συχνή σε γυναίκες. Έχει παρατηρηθεί ότι 6% - 8% των ενηλίκων έχει ψηλαφητούς όζους, ενώ με τη βοήθεια υπερήχων πάνω από το 35% των ενηλίκων παρουσιάζει όζους. Κάποιες άλλες μελέτες ανεβάζουν το ποσοστό ενηλίκων με όζους στο 67%. Αυτό επιβεβαιώθηκε με μελέτες σε νεκροψίες ανθρώπων που πέθαναν από διάφορα αίτια μη σχετιζόμενα με το θυρεοειδή και που έδειξαν παρουσία ασυμπτωματικών όζων στο θυρεοειδή σε ποσοστό 65%. Αξιολόγηση όζων θυρεοειδούςΥπολογίζεται ότι στην Ελλάδα κάθε χρόνο παρουσιάζονται περίπου 10.000 νέοι ασθενείς με όζους.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΟΖΩΝ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ: Τις περισσότερες φορές οι όζοι δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του θυρεοειδούς και τη παραγωγή θυρεοειδικών ορμονών (ψυχροί όζοι), και δεν προκαλούν συμπτώματα. Ένα μικρό ποσοστό όζων παράγει θυρεοειδικές ορμόνες (λειτουργικοί ή θερμοί όζοι) και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε υπερθυρεοειδισμό.

ΠΩΣ ΑΝΙΧΝΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΖΟΙ ΣΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ: Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι εύκολο να αντιληφθούν ότι έχουν όζους. Για να παρατηρήσουν έναν όζο στο θυρεοειδή ή να τον ψηλαφήσουν θα πρέπει να είναι ευαισθητοποιημένοι και ο όζος να έχει μεγαλώσει αρκετά για να φαίνεται στο καθρέφτη ή να μπορεί να ψηλαφηθεί. Ένα απλό τεστ είναι μπροστά στο καθρέφτη με ένα ποτήρι νερό να προσπαθήσει να καταπιεί μια γουλιά και να παρατηρήσει αν μπορεί να δει κάποιο εξόγκωμα στη βάση του λαιμού στο σημείο του θυρεοειδούς. Ένας γιατρός μπορεί να ψηλαφήσει έναν όζο σε μια κλινική εξέταση. Το σημαντικότερο όμως είναι η μέθοδος που χρησιμοποιείται για τη διάγνωση των όζων. Η ψηλάφηση ανιχνεύει ένα πολύ μικρό ποσοστό όζων γιατί για να ψηλαφηθεί ένας όζος πρέπει συνήθως να ξεπεράσει το ένα με δύο εκατοστά. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος ανίχνευσης όζων στο θυρεοειδή είναι το υπερηχογράφημα.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΟΖΩΝ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ: Η αρχική αξιολόγηση είναι η αναλυτική απεικόνιση “χαρτογράφηση” του θυρεοειδούς με υπερήχους. Αξιολογείται αν υπάρχει ένας όζος ή περισσότεροι, το μέγεθος, αν ο όζος είναι συμπαγής, κυστικός (περιέχει υγρό) ή μεικτός. Στη συνέχεια απαιτούνται αιματολογικές εξετάσεις για το προσδιορισμό των επιπέδων των θυρεοειδικών ορμονών στο αίμα όπως και η μέτρηση θυρεοσφαιρίνης, καλσιτονίνης και αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων. Η σημαντικότερη εξέταση είναι η παρακέντηση με λεπτή βελόνη (Fine Needle Aspiration – FNA).

ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΜΕ ΛΕΠΤΗ ΒΕΛΟΝΗ: Η παρακέντηση με λεπτή βελόνη (FNA) είναι η πλέον καθιερωμένη εξέταση για τον προσδιορισμό με ακρίβεια της φύσης των όζων του θυρεοειδούς. Η FNA προσφέρει πολλές πληροφορίες στον ενδοκρινολόγο και τον βοηθάει στην απόφαση για το είδος της θεραπείας που είναι ενδεδειγμένη για τον κάθε ασθενή.

Η FNA είναι πολύ ασφαλής. Είναι σχεδόν ανώδυνος αν πραγματοποιείται από πεπειραμένο γιατρό, οπότε και δεν απαιτείται τοπική αναισθησία για να γίνει η παρακέντηση. Καμία σοβαρή επιπλοκή όπως ο τραυματισμός νεύρων, αγγείων, ιστών, ή η διασπορά κακοήθων κυττάρων δεν έχει αναφερθεί. Σπάνια, ελαφρύς πόνος ή κάψιμο στην περιοχή του λαιμού μετά την παρακέντηση ανακουφίζεται με κοινά αναλγητικά (παρακεταμόλη), και δεν διαρκεί περισσότερο από λίγες ώρες. Η FNA γίνεται είτε με κατευθείαν ψηλάφηση του όζου, εφόσον αυτός είναι εύκολα ψηλαφητός, είτε με υπερηχογραφική καθοδήγηση. Στη δεύτερη περίπτωση ο γιατρός εντοπίζει με τον υπέρηχο τον όζο και κάτω από συνεχή υπερηχογραφική παρακολούθηση κατευθύνει την βελόνη που φαίνεται στην οθόνη στον όζο ή σε διάφορα στοιχεία του Thyroid FNA GRόζου.

Thyroid FNA w USΕίναι σημαντικό η κυτταρολογική εξέταση να γίνεται από γιατρό κυτταρολόγο πεπειραμένο στη κυτταρολογία του θυρεοειδούς. Έτσι αποφεύγονται ψευδώς θετικά ή ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα και το κυριότερο ασαφή αποτελέσματα με συνέπεια ασθενείς οδηγούνται στο χειρουργείο χωρίς να υπάρχει λόγος.

Διεθνώς, η ακρίβεια της FNA είναι πολύ μεγάλη. Η κυτταρολογική διάγνωση περιλαμβάνει τέσσερις κατηγορίες: καλοήθης (αρνητικός), ύποπτος (απροσδιόριστος), κακοήθης (θετικός), ή ανεπαρκής (μη διαγνωστική). Η ανεπαρκής κυτταρολογική διάγνωση σημαίνει συνήθως ότι στο δείγμα της FNA δεν υπήρχαν αρκετά κύτταρα για να υπάρξει διάγνωση και χρειάζεται σε κάποια στιγμή επανάληψη. Το ποσοστό ανεπαρκής διάγνωσης ελαττώνεται όταν η FNA γίνεται με υπερηχογραφική καθοδήγηση.

Η ύποπτος κυτταρολογική διάγνωση σημαίνει ότι τα κύτταρα του δείγματος δεν έχουν απόλυτα καλοήθη στοιχεία. Σε αυτή τη περίπτωση ο ενδοκρινολόγος θα πρέπει να αποφασίσει μαζί με τον ασθενή αν θα προχωρήσει σε χειρουργική αφαίρεση του θυρεοειδούς ή θα περιμένει και θα επαναλάβει τη παρακέντηση αργότερα.

Η καλοήθης κυτταρολογική διάγνωση σημαίνει ότι τα κύτταρα του δείγματος έχουν απόλυτα καλοήθη στοιχεία. Σε αυτή τη περίπτωση το πιο σημαντικό είναι ο κυτταρολόγος να προσδιορίσει αν ο όζος είναι υπερπλαστικός, αδενοματώδης, κολλοειδής, φλεγμονώδης ή άλλου καλοήθους τύπου ώστε ο ενδοκρινολόγος να καθορίσει αν χρειάζεται θεραπεία ή μόνο παρακολούθηση.

Η κακοήθης κυτταρολογική διάγνωση σημαίνει ότι τα κύτταρα του δείγματος έχουν κακοήθη στοιχεία. Σε αυτή τη περίπτωση το πιο σημαντικό είναι ο κυτταρολόγος να προσδιορίσει τον τύπο του καρκίνου. Οι δύο πιο συχνοί τύποι καρκίνου του θυρεοειδούς, ο θηλώδης (75%) και ο θηλακιώδης (15%) είναι καλής πρόγνωσης και έχουν μερικά κοινά χαρακτηριστικά και παρόμοια θεραπεία. Όταν η κατάλληλη θεραπεία ξεκινήσει σε σχετικά πρώιμο στάδιο, περισσότεροι από 90% των ασθενών θα θεραπευτούν από αυτούς τους καρκίνους. Οι άλλοι τύποι είναι το μυελοειδές (7%) και το αναπλαστικό καρκίνωμα (3%).

ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ: Το σπινθηρογράφημα του θυρεοειδούς είναι μια εξέταση που προσδιορίζει αν ένας όζος παράγει θυρεοειδικές ορμόνες και είναι gamma cameraλειτουργικός (θερμός) ή μη λειτουργικός (ψυχρός). Η εξέταση αυτή γίνεται με τη λήψη ραδιενεργού ιωδίου ή τεχνιτίου. Το ραδιενεργό υλικό απορροφάται μόνο από τα κύτταρα του θυρεοειδούς που λειτουργούν. Στη συνέχεια λαμβάνεται μια εικόνα με τη βοήθεια μιας γ-κάμερας που αποτυπώνει τα λειτουργικά σημεία του θυρεοειδούς. Αν ο όζος είναι θερμός τότε φαίνεται καθαρά η αυξημένη καθήλωση του ραδιοφαρμάκου στο σημείο του όζου, αν είναι ψυχρός φαίνεται ένα έλλειμα στο σημείο του όζου. Σήμερα, η ακρίβεια στη μέτρηση των θυρεοειδικών ορμονών και η ποιότητα του υπερηχογραφήματος έχουν εκτοπίσει το σπινθηρογράφημα στις σπάνια χρησιμοποιούμενες εξετάσεις.

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΖΟΙ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ: Η εγκυμοσύνη είναι μια κατάσταση που θέλει προσοχή. Καλοήθεις και κακοήθεις όζοι μεγαλώνουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. pregnant womanΌλες οι έγκυες πρέπει να εξετάζονται με υπέρηχο πριν ή στην αρχή κάθε εγκυμοσύνης για ύπαρξη όζου στο θυρεοειδή. Σε περίπτωση που διαπιστώνονται όζοι πρέπει να αξιολογούνται με εξετάσεις αίματος και αν είναι μεγαλύτεροι από 6-8 χιλιοστά και με παρακέντηση. Η εγκυμοσύνη δεν αποτελεί αντένδειξη για να γίνει παρακέντηση. Όζοι που παρουσιάζονται για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έχουν αυξημένες πιθανότητες να είναι κακοήθεις. Αν ο όζος είναι κακοήθης πρέπει να χειρουργηθεί, αν είναι καλοήθης συνήθως αντιμετωπίζεται με χορήγηση θυροξίνης. Δεν υπάρχει αντένδειξη λήψης θυροξίνης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΩΝ ΟΖΩΝ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ: Η μεγάλη πλειονότητα των όζων του θυρεοειδούς είναι καλοήθης. Κάποιοι από τους καλοήθεις όζους χρειάζονται θεραπεία αν και για τους περισσότερους αρκεί μόνο παρακολούθηση. Οι περισσότεροι καλοήθεις όζοι δεν μεγαλώνουν. Υπερηχογραφικός έλεγχος κάθε 6-12 μήνες θεωρείται επαρκής.

Σε περίπτωση που κάποιος καλοήθης όζος αυξάνεται σε μέγεθος τότε μπορεί να επαναληφθεί η παρακέντηση ή να χορηγηθεί θυροξίνη. Κάποιες νέες τεχνικές με τη χρήση λέιζερ και ραδιοκυμάτων έχουν δείξει σε μελέτες πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά δεν χρησιμοποιούνται ακόμη ευρέως.

Όλοι οι κακοήθεις όζοι πρέπει να χειρουργούνται με ολική αφαίρεση του θυρεοειδούς. Ο χειρουργός πρέπει να είναι ιδιαίτερα εκπαιδευμένος στη χειρουργική του θυρεοειδούς ή καλύτερα να είναι χειρουργός ενδοκρινών αδένων. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται για να μη γίνει τραυματισμός λαρυγγικών νεύρων και των παραθυρεοειδών αδένων που είναι κάτω από τη θυρεοειδή και ρυθμίζουν το ασβέστιο στον οργανισμό. Είναι απαραίτητο πριν από τη χειρουργική επέμβαση να γίνεται λεπτομερής απεικόνιση του θυρεοειδούς και όλων των γειτονικών ανατομικών στοιχείων με αναλυτικό υπερηχογράφημα. Στη συνέχεια καθορίζεται από τον ενδοκρινολόγο σε συνεργασία με το χειρουργό ο τύπος της επέμβασης και το αν θα πρέπει να γίνει αφαίρεση λεμφαδένων από συγκεκριμένα σημεία.

Το 90% των καρκίνων του θυρεοειδούς είναι καλής πρόγνωσης και μια καλή χειρουργική επέμβαση αποτελεί στη μεγάλη πλειονότητα αυτών των όζων πλήρη θεραπεία. Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι απαραίτητη η συμπληρωματική θεραπεία με χορήγηση ραδιενεργού ιωδίου.

Πηγη: http://www.endocrine.gr/index.php/2013-03-15-21-00-19/item/61-%CE%BF%CE%B6%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%83


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια, παιρνω Τ4 100 και εχω παρει 5 κιλα χωρις να αυξησω το φαγητο, το αντιθετο θα ελεγα...την αλλη βδομαδα σταματω το χαπι και φοβαμαι οτι θα παρω παρα πολλα κιλα..μετα το ιωδιο θα παρω αμεσως χαπι? Και κατι ακομα, μερες τωρα εχω πονο στην γναθο και στα αυτια, μπορει να εχει να κανει με την επεμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, παιρνω Τ4 100 και εχω παρει 5 κιλα χωρις να αυξησω το φαγητο, το αντιθετο θα ελεγα...την αλλη βδομαδα σταματω το χαπι και φοβαμαι οτι θα παρω παρα πολλα κιλα..μετα το ιωδιο θα παρω αμεσως χαπι? Και κατι ακομα, μερες τωρα εχω πονο στην γναθο και στα αυτια, μπορει να εχει να κανει με την επεμβαση?

Elleg, αν εισαι σιγουρη οτι δεν εχεις παρει περισσοτερες θερμιδες απο τις συνηθισμενες, τοτε σιγουρα ευθυνεται η θυροξινη δλδ ο υποθυροειδισμος στον οποιο βρισκεται τωρα το σωμα σου. Επισης να ξερεις οτι λογω αυτης της καταστασης, κανεις περισσοτερη κατακρατηση υγρων. Για να την περιορισεις προσπαθησε να περιορισεις στο ελαχιστο το αλατι των τροφιμων.

Μετα το ιωδιο, θα ακολουθησει ενα διαστημα καποιων ημερων για να κανεις το σπινθηρογραφημα και μετα θα παρεις κανονικα το χαπακι σου.

Για τους πονους που αναφερες, δε γνωριζω. Αναφερε το στο γιατρο σου. Ισως να εχεις καποια ιωση ισως ομως και να μην ειναι τιποτα σοβαρο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Γεωργια για την αμεση απαντηση...για τον πονο που εχω στην γναθο το μυαλο μου κανει διαφορα σεναρια, οπως να εκανε μετασταση και αλλου και διαφορα αλλα ��

Δεν εινι τοσο ταχυτατες οι μεταστασεις....μην ανησυχεις.

Η συμμετοχη μου στο φορουμ αλλα και σε αλλο χωρο με θεμα τον αδενα μας, με εχει πεισει οτι η θετικη σκεψη βοηθαει πολυ. Γι αυτο εχουμε υιοθετησει το μοτο:

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Πιστεψε το και να σαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Elleg μου κιλα δεν ειχα παρει μετα την επεμβαση ,ουτε με την διακοπη του Τ4 από ότι θυμαμαι ειχα χασει λιγα κιλα ,μετα το ιωδιο όμως τα πηρα στο διπλασιο επειδή μου ειχε λειψει το αλατακι!μου εχουν μεινει 3 κιλα αλλα δεν προσεχω καθολου ...

Οσον αφορα τους πονους,ειχα διαφορα μετα το χειρουργειο πονους στους λεμφαδένες στα ποδια κ.α ,η ψυχολογια μου κι εμενα δεν ηταν καλη οποτε εκανα σεναρια ,τα οποια ηταν τελικα μονο της φανατασιας μου..:)

Η γνωμη μου είναι ότι θα τα χασεις τα κιλα με την διακοπη του Τ4 γιατι η διαιτα είναι πολύ πολύ αυστηρη,ο μεταβολισμος μας καταλαβαινει σταδιακα ότι του λειπει θυροξινη οποτε τα χανεις ειτε θελεις ειτε όχι .Το αλατακι καλυτερα να το κοψεις όταν σου πει ο γιατρος σου ,μην το μειωσεις από τωρα ,γιατι μετα θα σου λειπει πααααρα πολύ!Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου δεν εχεις τιποτα ..Σου το υπογραφω,σου αρκει ? :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εινι τοσο ταχυτατες οι μεταστασεις....μην ανησυχεις.

Η συμμετοχη μου στο φορουμ αλλα και σε αλλο χωρο με θεμα τον αδενα μας, με εχει πεισει οτι η θετικη σκεψη βοηθαει πολυ. Γι αυτο εχουμε υιοθετησει το μοτο:

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Πιστεψε το και να σαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.

Γιωργια μου όταν το μυαλο μας τρεχει τις κανεις ταχύτατες πιστεψε με :)

Είναι το πρωτο σοκ που περναμε ολοι μας ,το περασα ακριβως στον ιδιο βαθμο το θυμασαι σιγουρα ...:)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργια μου όταν το μυαλο μας τρεχει τις κανεις ταχύτατες πιστεψε με :)

Είναι το πρωτο σοκ που περναμε ολοι μας ,το περασα ακριβως στον ιδιο βαθμο το θυμασαι σιγουρα ...:)

Ναι, αλλα ειναι ταχυτατες μονο στο μυαλο μας.

Εσενα και το αγχος σου δε θα το ξεχασω οσο ζω.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που με πιστευεις Elleg.

Δεν είμαι γιατρος αλλα πιστεψε με εκανα τις ιδιες σκεψεις ,ειχα τα ιδια συμπτώματα,

το αγχος μου δεν με αφηνε να δω την πραγματικοτητα.

Κανε λιγη υπομονη ,τοση δα μονο και θα δεις πως οσο περναει ο καιρος θα μικραινει κι ο δρομος κι εσυ θα ερχεσαι πιο κοντα στο τελος αυτης της περιπετειας,η ζωη σου θα είναι ακριβως όπως πριν.Θα το θυμασαι ένα μηνα πριν της ετήσιες εξετασεις ,θα εχεις αγχος θα το ξανασκέφτεσαι αλλα η αγωνια κραταει λιγο,η επιστροφη στην ρουτινα είναι ομορφη πιο ομορφη από ότι παλιοτερα γιατι τωρα καταλαβαίνουμε την αξια της ...

Γιωργια κι εγω δεν θα ξαχασω όχι το αγχος μου ....αλλα πραγματα ξερεις ,εσυ και καποιες άλλες κοπελες εδώ μεσα .....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που με πιστευεις Elleg.

Δεν είμαι γιατρος αλλα πιστεψε με εκανα τις ιδιες σκεψεις ,ειχα τα ιδια συμπτώματα,

το αγχος μου δεν με αφηνε να δω την πραγματικοτητα.

Κανε λιγη υπομονη ,τοση δα μονο και θα δεις πως οσο περναει ο καιρος θα μικραινει κι ο δρομος κι εσυ θα ερχεσαι πιο κοντα στο τελος αυτης της περιπετειας,η ζωη σου θα είναι ακριβως όπως πριν.Θα το θυμασαι ένα μηνα πριν της ετήσιες εξετασεις ,θα εχεις αγχος θα το ξανασκέφτεσαι αλλα η αγωνια κραταει λιγο,η επιστροφη στην ρουτινα είναι ομορφη πιο ομορφη από ότι παλιοτερα γιατι τωρα καταλαβαίνουμε την αξια της ...

Γιωργια κι εγω δεν θα ξαχασω όχι το αγχος μου ....αλλα πραγματα ξερεις ,εσυ και καποιες άλλες κοπελες εδώ μεσα .....

Πολυ σωστη κουβεντα


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...