Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη επιτυχια κοριτσι μου! Ολα θα πανε καλα, θα το δεις. Το μικρο ιωδιο (που λες κι εσυ) το περνεις για να κανεις σπινθηρογραφημα τραχηλου, το οποιο θελουν να σου κανουν για να δουν το θυρεοειδικο υπόλειμμα που υπαρχει. Ειναι το λεγομενο up take. Θεωρητικα το αποτελεσμα καθοριζει και την θεραπευτικη δοση του ιωδιου που θα παρεις (το μεγαλο ιωδιο). Λογικα θα σου κανουν και αιματολογικες σημερα, ενημερωσε μας για ο,τι νεωτερο εχεις.

Η δόση του θεραπευτικού ιωδίου εκτός από το υπόλειμμα καθορίζεται επίσης και από το βαθμό μετάστασης σε λεμφαδένες. Στη δική μου περίπτωση το υπόλειμμα ήταν κάτω από 1% που θεωρείται σούπερ, αλλά επειδή υπήρχε μεγάλη μετάσταση σε λεμφαδένες πήρα 130mci.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το μικρο ιωδιο σημερα, κοριτσια κι εκανα εξετασεις αιματος. Την Τεταρτη θα κανω το σπινθηρογραφημα. Οταν τον Απριλιο κανω το μεγαλο ιωδιο, ποτε θα πρεπει να κανω το σπινθηρογραφημα, αμεσως ή μετα απο μηνες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω κανει ολικη αφαιρεση πριν 8 μηνες αλλα οπως ειχα αναφαιρει και παλαιοτερα μου εχει αφησει υπολλειμα 3.2εκ απο δεξια και 1.5εκ απο αριστερα...χρειαζεται να ξανακανω χειρουργειο,μηπως μπορει καποιος να μου συστησει καποιον καλο χειρουργο στην Αθηνα?ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Μαριε εμενα με χειρουργησε στο Ατεραιειο της Αθηνας ο κ. Βασιλειου, διευθυντης της Β χειρουργηκης και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Στον συστηνω ανεπιφυλλακτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xrysa μας ελειψες ..κι εγω τρεχω με τα μικρα ,είναι μονιμα με ιωση ..

Angelstel σπινθρογραφημα εκανα αμεσως μετα το ιωδιο ,το Παπαγεωργιου σαν προτοκολλο εχει να κανεις ένα μετα το ιωδιο και μετα από 8 μηνες άλλο ένα ,το κάθε νοσοκομειο ομως λειτουργει διαφορετικα ..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω κανει ολικη αφαιρεση πριν 8 μηνες αλλα οπως ειχα αναφαιρει και παλαιοτερα μου εχει αφησει υπολλειμα 3.2εκ απο δεξια και 1.5εκ απο αριστερα...χρειαζεται να ξανακανω χειρουργειο,μηπως μπορει καποιος να μου συστησει καποιον καλο χειρουργο στην Αθηνα?ευχαριστω πολυ !!!

Μαριε, γιατι τοσο μεγαλο υπολλειμα???? Εγινε ολικη αφαιρεση και μετα αναπλαθηκε ή δεν εγινε ολικη??? Υπαρχει κακοηθεια???

Αν διαβασεις προηγουμενα ποστς, ολοι οι συμμετεχοντες στο φορουμ εχουν καταθεσει την προσωπικη εμπειρια τους απο γιατρους, νοσοκομεια κλπ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αρχισω δεν ξερω...ειχα οζους 5εκ εκανα την επεμβαση σε ιδιωτικη κλινικη σε εναν απο τους καλυτερους χειρουργους,βρεθηκε 0,5εκ θηλωδες καρκινωμα,εκανα πριν 1 περιπου μηνα υπερηχο (3εκ υπολειμα απο την δεξια μερια και 1,3 εκ απο αριστερα) η ΤSH 37.95 και Τ4 λιγο κατω απο το οριο...σημερα μετα απο αυξηση στο χαπι ΤSH 15...πρεπει να ξανακανω χειρουργειο αλλα πρεπει πρωτα να πεσει η ΤSH γτ θα εχω προβλημα στη ναρκωση...ιωδιο δεν εχω παρει γτ μου ειχαν πει λογο της ηλικιας μου να το αποφυγουμε,πηρα ομως 20 κιλα (για να μην εχω παραπονο )το θεμα ειναι οτι ο χειρουργος μοθ λεει οτι μπορει να εχει αναπλαστει ξανα,γινετε αυτο?ο ενδοκρινολος μου λεει οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση και μιλαμε για μελαλο υπολειμα (3εκατοστα,οχι χιλιοστα).Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Τωρα καταλαβα.

Πιστευω οτι δεν εγινε καλος καθαρισμος αλλα και η δοση που λαμβανες δεν επαρκουσε με συνεπεια να αναπλαθει ο εναπομειναντας ιστος. Μου φαινεται βεβαια παραδοξο μεσα σε τοσο μικρο διαστημα να αναπλαθηκε τοσο πολυ ο ιστος. Πχ σε μενα και σε 9 μηνες με κατα 24mg λιγοτερα απο το απαιτουμενο, αναπλαθηκε ο ιστος απο 2mm σε 9mm.

Επαιρνες κανονικα το χαπακι σου ή το αμελουσες..... συστηματικα???

Εκανες εξεταση TSH 2 μηνες μετα το χειρουργειο??? Αν ναι ποια ηταν η τιμη της???

Η γνωμη μου ειναι καθαρα προσωπικη και συμφωνα με οσα μας ειπες αλλα και σε οσα γνωριζω απο την προσωπικη μου εμπειρια.

Η περιπτωσεις του ιστου που αναπλαθεται μεχρι πριν λιγα χρονια δεν ηταν γνωστες. Θυμαμαι οταν πρωτοπηγα στο διαγνωστικο κεντρο οπου παρακολουθουνται πολλοι ασθενεις εφοσον ειναι κα το μοναδικο στους νομους της περιοχης που ζω, ο γιατρος δεν το πιστευε και μου εκανε επαναληπτικο καλωντας τον ανωτερο γιατρο. Ειπαν οτι ημουν η πρωτη περιπτωση που τους ετυχε. Στα επομενα 4 χρονια που τον επισκεπτομαι, παντα μου σχολιαζει οτι υπαρχει συρροη ανθρωπων που παρουσιαζουν αναπλαση.

Πώς εξηγειται αυτο???? Δεν κανουν καλο καθαρισμο οι χειρουργοι?? Ή μηπως συμβαινει κατι αλλο στην ατμοσφαιρα που δημιουργει αναπλασεις?????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Σήμερα πήρα αποτελέσματα και τα πήγα στους γιατρούς.

Τα νέα είναι καταπληκτικά. Έδειξε ο ειδικευόμενος, που με υποδέχτηκε, τις εξετάσεις στην επιμελήτρια γιατρό και του είπε ότι η πορεία είναι τόσο καλή που δεν χρειάζεται να ξαναπάω για έναν χρόνο. Όταν περάσει, λέει, ο χρόνος, να ξαναπάω με επαναληπτική αίματος και υπέρηχο για να κάνουμε νέα σταδιοποίηση.

Και του λέω, μα μόλις 1 χρόνος και 8 μήνες έχουν περάσει από την επέμβαση. Από τόσο νωρίς είναι τόσο σίγουρη ότι πάω τόσο καλά; Και μου απάντησε πως ναι, επειδή η θυρεοσφαιρίνη είναι απόλυτα σταθερή (από το ιώδιο και μετά κάτω από 0,7) σημαίνει ότι ελαχιστοποιήθηκε ο κίνδυνος υποτροπής.

Εντάξει, η συγκεκριμένη γιατρός δεν πολυψάχνεται αλλά και μόνο που είδα και μόνη μου ίδια τη θυρεοσφαιρίνη, καταχάρηκα.

Επίσης, η Tsh μου ήταν 0,657 και τη θέλουμε το ανώτερο μέχρι 0,500 αλλά επειδή ήταν τόσο σίγουρη αυτή ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, δεν μου αύξησε το χάπι.

Αυτά τα νέα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Σήμερα πήρα αποτελέσματα και τα πήγα στους γιατρούς.

Τα νέα είναι καταπληκτικά. Έδειξε ο ειδικευόμενος, που με υποδέχτηκε, τις εξετάσεις στην επιμελήτρια γιατρό και του είπε ότι η πορεία είναι τόσο καλή που δεν χρειάζεται να ξαναπάω για έναν χρόνο. Όταν περάσει, λέει, ο χρόνος, να ξαναπάω με επαναληπτική αίματος και υπέρηχο για να κάνουμε νέα σταδιοποίηση.

Και του λέω, μα μόλις 1 χρόνος και 8 μήνες έχουν περάσει από την επέμβαση. Από τόσο νωρίς είναι τόσο σίγουρη ότι πάω τόσο καλά; Και μου απάντησε πως ναι, επειδή η θυρεοσφαιρίνη είναι απόλυτα σταθερή (από το ιώδιο και μετά κάτω από 0,7) σημαίνει ότι ελαχιστοποιήθηκε ο κίνδυνος υποτροπής.

Εντάξει, η συγκεκριμένη γιατρός δεν πολυψάχνεται αλλά και μόνο που είδα και μόνη μου ίδια τη θυρεοσφαιρίνη, καταχάρηκα.

Επίσης, η Tsh μου ήταν 0,657 και τη θέλουμε το ανώτερο μέχρι 0,500 αλλά επειδή ήταν τόσο σίγουρη αυτή ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, δεν μου αύξησε το χάπι.

Αυτά τα νέα μου!

ακομη ενα μπραβο και ολα θα παρουν τον δρομο τους. Τελεια τα νεα σου τελεια
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αrs μου τι τελεια νεα είναι αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χαρηκα σαν να ημουν εγω πραγματικα.

Μου δινεις κουραγιο και δυναμη γιατι σε λιγοτερο από ένα μηνα ξεκιναω το πρωτο μου μεγαλο check up μετα το ιωδιο .Με γεμισες θετικη ενεργεια παντα τετοια κοπελα μου μπραβο :)

Link to comment
Share on other sites

Ars μπραβο, τελεια τα εα σου, μας δινεις κουραγιο! Εγω εκανα το μικρο ιωδιο και σπηνθηρογραφημα για να δουμε το υπολλειμμα, ειναι 1,5 μου ειπε ο γιατρος, πολυ φυσιολογικο. Στις 17 Απριλιου θα κανω το μεγαλο ιωδιο. Ελπιζω να παω καλα κι εκει. Μετα το μεγαλο ιωδιο ποσα σπηνθηρογραφηματα κανουμε και ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Σήμερα πήρα αποτελέσματα και τα πήγα στους γιατρούς.

Τα νέα είναι καταπληκτικά. Έδειξε ο ειδικευόμενος, που με υποδέχτηκε, τις εξετάσεις στην επιμελήτρια γιατρό και του είπε ότι η πορεία είναι τόσο καλή που δεν χρειάζεται να ξαναπάω για έναν χρόνο. Όταν περάσει, λέει, ο χρόνος, να ξαναπάω με επαναληπτική αίματος και υπέρηχο για να κάνουμε νέα σταδιοποίηση.

Και του λέω, μα μόλις 1 χρόνος και 8 μήνες έχουν περάσει από την επέμβαση. Από τόσο νωρίς είναι τόσο σίγουρη ότι πάω τόσο καλά; Και μου απάντησε πως ναι, επειδή η θυρεοσφαιρίνη είναι απόλυτα σταθερή (από το ιώδιο και μετά κάτω από 0,7) σημαίνει ότι ελαχιστοποιήθηκε ο κίνδυνος υποτροπής.

Εντάξει, η συγκεκριμένη γιατρός δεν πολυψάχνεται αλλά και μόνο που είδα και μόνη μου ίδια τη θυρεοσφαιρίνη, καταχάρηκα.

Επίσης, η Tsh μου ήταν 0,657 και τη θέλουμε το ανώτερο μέχρι 0,500 αλλά επειδή ήταν τόσο σίγουρη αυτή ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, δεν μου αύξησε το χάπι.

Αυτά τα νέα μου!

Ars μπραβοοοοοοοο!!!!!!!!! ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!!!!! Παντα τετοια σε ολους μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ars μπραβο, τελεια τα εα σου, μας δινεις κουραγιο! Εγω εκανα το μικρο ιωδιο και σπηνθηρογραφημα για να δουμε το υπολλειμμα, ειναι 1,5 μου ειπε ο γιατρος, πολυ φυσιολογικο. Στις 17 Απριλιου θα κανω το μεγαλο ιωδιο. Ελπιζω να παω καλα κι εκει. Μετα το μεγαλο ιωδιο ποσα σπηνθηρογραφηματα κανουμε και ποτε?

Το 1,5 δεν ειναι απλα φυσιολογικο, ειναι τελειο κοριτσι μου. Ολα θα πανε καλα και για σενα, θα το δεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παιδιά! Μετά από τόσο χάλια βιοψία...και πριν τα δύο χρόνια η πορεία είναι τέλεια!

Για ένα χρόνο ξενοιάζω!

Για αυτό σας λέω, όσο χάλια και αν είναι οι εξετάσεις σας πριν το χειρουργείο και το ιώδιο τόσο άριστες θα είναι μετά!

Angestel μια χαρά είναι το 1.5! Σπινθηρογράφημα πολλοί κάνουν στον χρόνο. Εμένα ούτε στον χρόνο με έβαλαν να κάνω. Μόνο θυρεοσφαιρίνη μου μέτρησαν με thyrogen. Αναλόγως το νοσοκομείο δλδ.

Liveloula μη φοβάσαι, όλα στο τέλος θα πάνε καλά! Έμοιαζαν κιόλας οι βιοψίες δεν είναι έτσι;

Οι υπόλοιποι πως τα πάτε; Είδα και ένα αγόρι στην παρέα.

Άντε ελπίζω όλοι-ες μέχρι το καλοκαίρι να πετάτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...