Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Lila ki είπε:

      Δεν έχω ιδέα θεωρώ είναι από τα φάρμακα πως και οι συναισθηματικές μεταπτώσεις ίσως είναι από αυτό … εσυ έκανες άλλο τεστ ;

      Όλα να πάνε καλα !!!! Να είστε έτοιμοι για την εξωσωματική !

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

Καλησπέρα κ καλό μήνα κορίτσια. 

Μεγαλώνουμε κ ομορφαίνουμε κ εμείς.

Στους 2 μήνες ήταν 60εκ κ 5410γρ. Είχε πάρει σχεδόν 2 κιλά απ όταν γεννήθηκε. Αλλά μ μετέφεραν συζήτηση που έλεγαν ότι είναι αδύνατος. Κ απάντησα σε αυτόν π μου το είπε ότι με αυτά τα μυαλά φτάσαμε πρώτοι στην παιδική παχυσαρκία 8). Αλλά μ προκαλούν ανασφάλεια αυτά. Είμαστε στη μέση της καμπύλης στο βάρος κ λίγο πιο ψηλοί απ το μέσο όρο. Ο παιδίατρος μ λέει ότι είναι μια χαρά .

Το 2ο εμβόλιο θα αργήσουμε να το κάνουμε γιατί θα λείπει ο παιδίατρος κ το πήγαμε στις 21/8. Μου είπε ότι αυτό πονάει περισσότερο κ θα κλάψει,σε αντίθεση με το πρώτο π γκρίνιαξε ,έκλαψε λίγο αλλά ηρέμησε πολύ γρήγορα. 

Εγώ είμαι όλη μέρα με το παιδί. Μπάνιο μας είπε μετά τους 6 μήνες,αλλά σκέφτομαι να πάμε σε καμία παραλία απόγευμα τακι κ να βουτάμε εναλλάξ εγώ κ ο άντρας μ. 

Έχω κόψει τα γαλακτοκομικά,αλλά έχω κάνει 2 παρασπονδίες. Κάνω ακόμα συντριβάνια. Ελπίζω να εδραιωθεί κάποια στιγμή ο θηλασμός.

 

 

Εμένα κοιμάται σερί τις περισσότερες φορές το βράδυ με ενδιάμεσους θηλασμους. Αλλά δεν ξυπνάει,απλά ψάχνει να θηλάσει. Κοιμόμαστε μαζί. Ο άντρας μ έχει πάει στο παιδικό γιατί ροχαλιζει.χεχεχε

Την μέρα μ κάνει 4-5 υπνακους. Αν κοιμηθεί στην αγκαλιά πάμε πολλη ώρα. Άλλες φορές ξαπλώνω δίπλα τ  στο κρεβάτι. Γενικά κοιμάται,αλλά είμαι κ εγώ από κοντά. Δουλειές κάνω το Σαββατοκύριακο . Κοιμάται λιγο δύσκολα όμως. Αγκαλιά,περπάτημα,στήθος κ πιστολάκι. Όλα αυτά μαζί. Το βράδυ το αφήνω στον πατέρα τ να κουραστεί λίγο,να γκρινιαξει για να κοιμηθεί πιο εύκολα. Αλλιώς μ ξυπνάει. Γενικά είναι καλός. Σταμάτησαν κ εκεινα τα γοερά κλάματα π δεν ήξερα τι να κάνω. Τώρα γκρινιάζει- κλαρί. Μου "μιλάει" να το πω.

πρίν από 5 λεπτά , Afroditi85 είπε:

 

Εσάς κοιμούνται την ημέρα?Εμένα λίγο...10 λεπτα, μισάωρα και ξυπνάει πολύ εύκολα...την νύχτα μου κοιμάται από τις 10 μέχρι τις 8 περίπου δεν έχω παράπονο ξυπνάει για να φάει 3-4 φορές και ξανακοιμαται...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, agapi27 είπε:

Καλησπέρα κ καλό μήνα κορίτσια. 

Μεγαλώνουμε κ ομορφαίνουμε κ εμείς.

Στους 2 μήνες ήταν 60εκ κ 5410γρ. Είχε πάρει σχεδόν 2 κιλά απ όταν γεννήθηκε. Αλλά μ μετέφεραν συζήτηση που έλεγαν ότι είναι αδύνατος. Κ απάντησα σε αυτόν π μου το είπε ότι με αυτά τα μυαλά φτάσαμε πρώτοι στην παιδική παχυσαρκία 8). Αλλά μ προκαλούν ανασφάλεια αυτά. Είμαστε στη μέση της καμπύλης στο βάρος κ λίγο πιο ψηλοί απ το μέσο όρο. Ο παιδίατρος μ λέει ότι είναι μια χαρά .

Το 2ο εμβόλιο θα αργήσουμε να το κάνουμε γιατί θα λείπει ο παιδίατρος κ το πήγαμε στις 21/8. Μου είπε ότι αυτό πονάει περισσότερο κ θα κλάψει,σε αντίθεση με το πρώτο π γκρίνιαξε ,έκλαψε λίγο αλλά ηρέμησε πολύ γρήγορα. 

Εγώ είμαι όλη μέρα με το παιδί. Μπάνιο μας είπε μετά τους 6 μήνες,αλλά σκέφτομαι να πάμε σε καμία παραλία απόγευμα τακι κ να βουτάμε εναλλάξ εγώ κ ο άντρας μ. 

Έχω κόψει τα γαλακτοκομικά,αλλά έχω κάνει 2 παρασπονδίες. Κάνω ακόμα συντριβάνια. Ελπίζω να εδραιωθεί κάποια στιγμή ο θηλασμός.

 

 

Εμένα κοιμάται σερί τις περισσότερες φορές το βράδυ με ενδιάμεσους θηλασμους. Αλλά δεν ξυπνάει,απλά ψάχνει να θηλάσει. Κοιμόμαστε μαζί. Ο άντρας μ έχει πάει στο παιδικό γιατί ροχαλιζει.χεχεχε

Την μέρα μ κάνει 4-5 υπνακους. Αν κοιμηθεί στην αγκαλιά πάμε πολλη ώρα. Άλλες φορές ξαπλώνω δίπλα τ  στο κρεβάτι. Γενικά κοιμάται,αλλά είμαι κ εγώ από κοντά. Δουλειές κάνω το Σαββατοκύριακο . Κοιμάται λιγο δύσκολα όμως. Αγκαλιά,περπάτημα,στήθος κ πιστολάκι. Όλα αυτά μαζί. Το βράδυ το αφήνω στον πατέρα τ να κουραστεί λίγο,να γκρινιαξει για να κοιμηθεί πιο εύκολα. Αλλιώς μ ξυπνάει. Γενικά είναι καλός. Σταμάτησαν κ εκεινα τα γοερά κλάματα π δεν ήξερα τι να κάνω. Τώρα γκρινιάζει- κλαρί. Μου "μιλάει" να το πω.

Μια χαρά είναι το μπεμπακι σου μην ακούς τι σου λένε κ επιρεαζεσαι κ εμένα στους 2 μήνες κ κάτι μέρες ήταν 5470 κ είχε πέσει από την καμπύλη γεννησης του ... Η παιδίατρος δεν ανυσηχησε καθόλου απλά θα δούμε πως πήγε κ αυτός ο μήνας την άλλη Παρασκευή έχουμε εμβόλιο ..!!! Εμένα τα πρωινά αν κοιμηθεί από δύο φορές 10 λεπτά περίπου κ το μεσημέρι τώρα τελευταία μου κάνει έναν μεγάλο ύπνο δυοωρο η καμιά φορά κ τριωρο ... Το βράδυ κοιματε η εννιά η δέκα ανάλογα την ένταση που υπάρχει στο σπίτι γιατί είναι κ ο μεγάλος μου γιος που κάνει φασαρία κ δε τον αφήνει να κοιμηθεί .. το βράδυ μου ξυπνάει μια φορά .. κ το πρωί ξυπνάει είτε γύρω στις 7 είτε γύρω στις 9 ανάλογα ..!!!!!

  • Μου αρέσει 2

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

@agapi27 νομίζω αυτό που δεν θέλουν οι παιδίατροι είναι να πέσουν τα μωρά παραπάνω από δύο καμπύλες από την καμπύλη γέννησης...οπότε αν είστε σταθεροί είστε μια χαρά...

@Afroditi85 εμένα ξυπνάει γύρω στις 8 , κοιμάται στις 10 κ μισή ένα μισάωρο...μετά στη μιάμιση αναλόγως αν θα είμαι εγώ δίπλα του κ θα θηλάζει μπορεί κ τρίωρο...το απόγευμα κανένα τέταρτο...Κ 9 με 9μιση το πολύ κοιμάται το βράδυ...εεε το βράδυ ξυπνάει ανάλογα από 3-6 φορές περίπου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Μπας και κρυωσες στη θάλασσα γι αυτό? 

@Afroditi85 πώς είναι η μικρή με τον πυρετό εντάξει? 

Δεν έχω ιδέα ρε εσύ. Πάντως πήγα γυναικολόγο μου ειπε οτι ειναι όλα καλά και ότι ωορηξία δεν κάνω... 

8 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Όλα καλά...έφτασε μέχρι 37.8 ούτε αντιπυρετικό δεν της έδωσα...τώρα όλα καλά...αχ αυτά τα εμβόλια αλλά τι να κάνουμε...

Εσάς κοιμούνται την ημέρα?Εμένα λίγο...10 λεπτα, μισάωρα και ξυπνάει πολύ εύκολα...την νύχτα μου κοιμάται από τις 10 μέχρι τις 8 περίπου δεν έχω παράπονο ξυπνάει για να φάει 3-4 φορές και ξανακοιμαται...

Vana μήπως δεν είναι περίοδος?αφού δεν έχεις αίμα κανονικά?

Μαλλον δεν θα είναι περίοδος. Σταμάτησε σήμερα. Θα δείξει τις επόμενες μέρες. 

Εμένα η μικρή κοιμάται κατά τις 11 καμιά ωρα το πρωί. Μετα κοιμάται 2-3 ώρες το μεσημερι. Μετά ξανακοιμάται για βράδυ κατά τις 9-10 και πάει μεχρι τις 9 το πρωι. Ξυπνάει 2 φορές μέσα ατη νύχτα για να θηλάσει! Μια χαρά! Ο μεγάλος ξυπνάει 7-8 και φωνάζει να του κάνω γαλα. Και να σημειώσω ότι κοιμάται στις 12 και το μεσημέρι 1-2 ώρες με χίλια ζόρια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Vana87 είπε:

Δεν έχω ιδέα ρε εσύ. Πάντως πήγα γυναικολόγο μου ειπε οτι ειναι όλα καλά και ότι ωορηξία δεν κάνω... 

Μαλλον δεν θα είναι περίοδος. Σταμάτησε σήμερα. Θα δείξει τις επόμενες μέρες. 

Εμένα η μικρή κοιμάται κατά τις 11 καμιά ωρα το πρωί. Μετα κοιμάται 2-3 ώρες το μεσημερι. Μετά ξανακοιμάται για βράδυ κατά τις 9-10 και πάει μεχρι τις 9 το πρωι. Ξυπνάει 2 φορές μέσα ατη νύχτα για να θηλάσει! Μια χαρά! Ο μεγάλος ξυπνάει 7-8 και φωνάζει να του κάνω γαλα. Και να σημειώσω ότι κοιμάται στις 12 και το μεσημέρι 1-2 ώρες με χίλια ζόρια. 

Αχ αυτά τα μεγάλα μας αγόρια ...!!! Κ εμένα ο γιος μου ο μεγάλος αν κοιμηθεί το μεσημέρι μπορεί να πάει κ 12 το βράδυ αν δε κοιμηθεί  όμως γύρω στις 9 με 9:30 έχει κοιμηθεί το βράδυ ..!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Αχ αυτά τα μεγάλα μας αγόρια ...!!! Κ εμένα ο γιος μου ο μεγάλος αν κοιμηθεί το μεσημέρι μπορεί να πάει κ 12 το βράδυ αν δε κοιμηθεί  όμως γύρω στις 9 με 9:30 έχει κοιμηθεί το βράδυ ..!!

Αν δεν τον κοιμισω το μεσημερι ειναι σε υπερενταση κανει αταξιες και ειναι χειροτερα τα πραγματα το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

@Vana87 @xaroumenh mama εγώ πλέον δεν την πηγαίνω για ύπνο το μεσημέρι πάρα μόνο αν θέλουμε να πάμε κάπου το βράδυ κ πρέπει να είναι ξεκούραστη...τη ρωτάω αν θέλει να κοιμηθεί,σχεδόν πάντα μου λέει όχι κ κάθεται με τον μπαμπά της ή με εμένα αν δεν κοιμιζω το μπεμπη...διαφορετικά έρχεται κ ξαπλώνει δίπλα μου με το μωρό χωρίς να κοιμάται...Κ το βράδυ γύρω στις 9μιση κοιμάται...όταν κοιμόταν το μεσημέρι, καταρχάς την πιεζα εγώ για να κοιμηθει (δν ήταν κάτι που ήθελε εκείνη κ έκανε κ μια ώρα για να κοιμηθεί) κ κατά δεύτερον το βράδυ πήγαινε κ εμενα 12 για να κοιμηθεί κ δεν είχα λίγο χρόνο για δουλειές κ να ξεκουραστώ κ εγω μισή ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κ εγώ τον κοιμηζω συνήθως το κάνει ο μπαμπάς του τα σαββατοκύριακα γιατί θέλει κ εκείνος να ξεκουραστεί .. η αν έχει ξυπνήσει 7 το πρωί που τότε συνήθως πάει μόνος του στο κρεβάτι του κ κοιματε ... Δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να κοιματε 12 το βράδυ γιατί ξέρω πως τα παιδιά ξεκουράζονται καλύτερα όταν κοιμούνται νωρίς το βράδυ ..!!! Να ξαπλώσουμε όλοι μαζί με το μωρό δε γίνετε ακόμα γιατί τον χτυπάει κ πρέπει να τους προσέχω ..αν κ έχει ηρεμήσει αρκετά μπορώ να πω δεν είναι όπως ήταν στις αρχές ..!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τι κάνετε? Κάναμε κ εμείς το δεύτερο εμβόλιο μας, ελπίζω να μν μας κάνει πυρετό...ο μικρός (λέμε τώρα μικρός) έφτασε 7.5 κιλά κ 65 πόντους...δόξα τω Θεό όλα καλά κ συνεχιζουμε...ανυπομονούμε για τις διακοπές μας!μου ειπε οτι ο ξαπλωτος θηλασμός μπορεί να κάνει ωτίτιδα...θα τους ελαττώσω αν κ τον μικρό τον βολεύουν γτ δν ζεσταίνεται τόσο...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Καλημέρα τι κάνετε? Κάναμε κ εμείς το δεύτερο εμβόλιο μας, ελπίζω να μν μας κάνει πυρετό...ο μικρός (λέμε τώρα μικρός) έφτασε 7.5 κιλά κ 65 πόντους...δόξα τω Θεό όλα καλά κ συνεχιζουμε...ανυπομονούμε για τις διακοπές μας!μου ειπε οτι ο ξαπλωτος θηλασμός μπορεί να κάνει ωτίτιδα...θα τους ελαττώσω αν κ τον μικρό τον βολεύουν γτ δν ζεσταίνεται τόσο...

Καλημέρα!!!μπράβο σας!ολόκληρος άντρας!Εμείς μάλλον θα είμαστε λεπτεπιλεπτα κορίτσια!χαχαχα!το έχω διαβάσει αυτό με την ωτίτιδα...εμένα δεν με βολεύει γιατί έχω μικρό στήθος...καλές διακοπές!!!καλά να περάσετε!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κ από εμένα ..!!!!! Εμείς αύριο έχουμε το δεύτερο μας εμβόλιο κ να μετρήσουμε κιόλας ..!!!! Αποτι βλέπω τα μπεμπακια μας μεγαλώνουν μια χαρά ..!!!!! Καλές διακοπές Κατρίν καλα να περάσετε ..!!

  • Ευχαριστώ 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Γεια σας κ από εμένα ..!!!!! Εμείς αύριο έχουμε το δεύτερο μας εμβόλιο κ να μετρήσουμε κιόλας ..!!!! Αποτι βλέπω τα μπεμπακια μας μεγαλώνουν μια χαρά ..!!!!! Καλές διακοπές Κατρίν καλα να περάσετε ..!!

 

On 8/8/2018 at 3:19 ΜΜ, Afroditi85 είπε:

Καλημέρα!!!μπράβο σας!ολόκληρος άντρας!Εμείς μάλλον θα είμαστε λεπτεπιλεπτα κορίτσια!χαχαχα!το έχω διαβάσει αυτό με την ωτίτιδα...εμένα δεν με βολεύει γιατί έχω μικρό στήθος...καλές διακοπές!!!καλά να περάσετε!!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!Αφροδίτη κ εγώ μικρό στήθος έχω αλλά τον βρήκαμε τον τρόπο μας!αλήθεια πότε σκουραινουν τα ματάκια του μωρού?δν θυμάμαι από την κόρη μου...Εμένα έχει ακόμα αυτό το μπλε γαλάζιο...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε κ εμείς σήμερα στη παιδίατρο κ κάναμε το εμβόλιο μας μια χαρά είναι ο μικρός έχει πάει 6270 κ υψος 64 εκατοστά ..!!!! Για θάλασσα μου είπε καλύτερα να το αποφύγουμε λόγο του ότι τώρα έχει πολύ κόσμο κ δεν είναι τόσο καθαρές αν θέλω να του βρέξω λίγο ποδαράκια μόνο κ κατά προτίμηση πρωινή ώρα που έχει λιγότερο κόσμο ..!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2018 at 4:00 ΜΜ, katrin* είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!Αφροδίτη κ εγώ μικρό στήθος έχω αλλά τον βρήκαμε τον τρόπο μας!αλήθεια πότε σκουραινουν τα ματάκια του μωρού?δν θυμάμαι από την κόρη μου...Εμένα έχει ακόμα αυτό το μπλε γαλάζιο...

Δεν είναι στάνταρ νομίζω αυτό...και εμάς το ίδιο...ίσως μετά τους έξι μήνες...στην πρώτη μου κόρη πριν το τρίμηνο είχαν αλλάξει χρώμα και είχαν πάρει το χρώμα που έχει τώρα...

14 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Πήγαμε κ εμείς σήμερα στη παιδίατρο κ κάναμε το εμβόλιο μας μια χαρά είναι ο μικρός έχει πάει 6270 κ υψος 64 εκατοστά ..!!!! Για θάλασσα μου είπε καλύτερα να το αποφύγουμε λόγο του ότι τώρα έχει πολύ κόσμο κ δεν είναι τόσο καθαρές αν θέλω να του βρέξω λίγο ποδαράκια μόνο κ κατά προτίμηση πρωινή ώρα που έχει λιγότερο κόσμο ..!!

Τέλεια μπράβο σας!!!και εγώ φέτος δεν βλέπω να την βουταω!του χρόνου θα πάνε και μόνα τους περπατώντας!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Δεν είναι στάνταρ νομίζω αυτό...και εμάς το ίδιο...ίσως μετά τους έξι μήνες...στην πρώτη μου κόρη πριν το τρίμηνο είχαν αλλάξει χρώμα και είχαν πάρει το χρώμα που έχει τώρα...

Τέλεια μπράβο σας!!!και εγώ φέτος δεν βλέπω να την βουταω!του χρόνου θα πάνε και μόνα τους περπατώντας!!!

Λες να πάνε περπατώντας ; Θα δείξει γιατί ο μεγαλος μου γιος περπάτησε 18 μηνών .. κ τώρα κοντεύει τα τρία όπου ναναι κ ακόμα δεν έχει μπει στη θάλασσα  περυση κατάφερε κ έκανε 4 με πέντε μπάνια μετά από πολλές προσπάθειες κ φέτος δεν έχει βουτήξει ακόμα ....!!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...