Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!! @fani_ χρονια πολλα!!!!Οσο για τις κινησεις εγω σημερα μπαινω 17 και παρολο που ειναι το δευτερο δεν μπορω να πω με σιγουρια! Καλες κινησεις κανουν μετα τη 18η! Εχει να κανει και με το λιπος στη κοιλια μας.Αλλες εχουν περισσοτερο αλλες λιγοτερο...

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@fani_ χρονια πολλα και απο εμενα! Ελπιζω να περασες ομορφα στην γιορτη σου! 

Οσο για τις κινησεις του μωρου ... εγω σιγουρα εχω περισσοτερο λιπος στην περιοχη της κοιλιας! χαχα! 

Αυριο επιτελους θα παω στη γιατρο μου! Μετραω τις μερες μια μια! Οταν θα αρχισω να νιωθω τις κινησεις του μωρου θα ειμαι πιο ξεγνοιαστη ... Τον γιο μου τον ενιωσα οταν ημουν ακριβως 20 εβδομαδων. Οποτε με αυτο το κριτηριο χρειαζεται να κανω υπομονη αλλες 3 τουλαχιστον ... συν οτι προστηθεται για το επιπλεον πια λιπος στην κοιλια! χαχα!

Νομιζω οτι σε καθε γυναικα και εγκυμοσυνης ακομη και της ιδιας γυναικας ειναι διαφορετικα! Ας πουμε στον γιο μου δεν ειχα ναυτιες ... ενω τωρα ειναι παρα πολλες!

Ολα καλα να πανε για ολες! Ειναι κατι που θα βαρεθειτε να διαβαζετε να γραφω ... αλλα πραγματικα το ευχομαι ... μεσα απο την καρδια  μου και το εννοω καθε φορα που το λεω! 

Καλο μεσημερι! Εμεις σημερα θα φαμε κατι ευκολο ... μακαρονια με κιμα. Εσεις;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κούκλες! 

Να πω την αλήθεια έχω αγχωθεί αρκετά που δεν έχω ακούσει ακόμα το μωρό πάρα το γεγονός ότι είναι δεύτερο και ότι είμαι στη 17η. Μόνο που έχω ακόμα λίγες αναγούλες οπότε λέω όλα καλά θα είναι.  Έχω ένα φόβο ρε κορίτσια ότι κάτι θα στραβώσει,  είμαι λίγο μεγάλη, είχα και δύο παλινδομες στο παρελθόν και είμαι λίγο κάπως. ... 

 

Link to comment
Share on other sites

@katsif μου μη σε πιανουν τετοια!!!! Κι εγω λεω πολλες φορες αν θα ειμαι τοσο τυχερη οσο την πρωτη φορα και φοβαμαι μη γινει κατι... Αλλα σκεψου οτι στατιστικα οι περισσοτερες εγκυμοσυνες ξεκινουν και τελειωνουν καλα! Και στο λεω κι απο την εμπειρια του φαρμακειου! Η καλη μερα απο το πρωι φαινεται! Ουτε εισαι μεγαλη!!!!Αλιμονο! 

Απο εξετασεις τι σας δινουν κοριτσια;

@mamSof  εγω σημερα εκανα καραμελωμενο κοτσι στη γαστρα και βγηκε μουρλια! Τυχαια βρηκα μια τελεια συνταγη,οποια θελει να μου πει!!!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες πολυ για τις ευχες σας!!Να ειστε καλα!

Λιπακι εχω κι εγω στην κοιλια, δεν μπορω να πω, το ειχα πριν την εγκυμοσυνη.

katsif απο φοβο κι εγω αλλο τιποτα.Αφου μου θυμωνω που εχω τετοιο μυαλο που σκεφτεται ολο αρνητικα. Ημουν που ημουν απο τοτε που προεκυψε το θεμα με την αποκολληση,  παραεγινα! Και δεν θελω να το βγαζω και στον αντρα μου...Προσπαθω να το ελεγξω.

Diana μου τρεχουν τα σαλια!Ειναι απο τα αγαπημενα μου αυτο το φαγητο!!!Εμενα μου φερνουν φαγητο εδω και 2 μηνες περιπου που ειμαι στο κρεβατι η μαμα μου και η πεθερα μου..Δεν φτιαχνουν ομως και φαγητα που φτιαχνω εγω και μου αρεσουν, αλλα μονο τα πολυ κλασικα μαμαδιστικα πχ τους φαινεται αδιανοητο να χρησιμοποιησουν μελι ή διαφορα μπαχαρικα και μου εχει λειψει κατι ...καραμελωμενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@fani_ κι εμεις καθημερινες τρωμε ο,τι προλαβουμε να φτιαξουμε! Περιμενω ενα σκ να φτιαξω ο,τι τραβαει η ορεξη μου! Απο την αλλη μερια φοβαμαι με το κρεας για το τοξοπλασμα και καταληγω να το τρωω λιωμενο απο το μαγειρεμα!(οχι οτι με χαλαει βεβαια!!!)


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις νυν αλλά και μέλλουσες μανούλες!! Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία!! Και με το καλό τα μωράκια σε όλες μας!! 

Παρότι πίστευα ότι το πολύ άγχος θα έφευγε με την Αυχενική, η αλήθεια είναι ότι από αρχές Δεκέμβρη μέχρι αρχές Γενάρη που ξανά πήγαμε στον γιατρό πέθανα στο άγχος!! Κ δυστυχως τρέλανα κ τον άντρα μου!!! Ευτυχώς την είδαμε την Παρασκευή, την ακουσαμε κ θα προσπαθήσω από εδώ και πέρα να σταματήσω τις κακές σκέψεις!! Μου είπε ο γιατρός ότι από μέρα σε μέρα θα την ακούσω όποτε πιστεύω σιγά σιγά θα έρθει η ηρεμία!

Η μπουμπού μας είναι 18+5 με ΠΗΤ 6/6! 233 γραμμάρια κ με αρκετα μεγάλο μηριαιο κόκκαλο!

Από κιλά δεν έχω πάρει τίποτα, ο γιατρός με μέτρησε 100γρ παραπάνω (χωρίς 5 μέρες τουαλέτα)! Επίσης πονάει υπερβολικά η μέση μου! Θέλω να ξεκινήσω λίγο γυμναστική από σήμερα, πολύ λίγο έτσι για να περνάει η ώρα μου, με την ελπίδα να βελτιωθεί η μέση.

Από φάρμακα μόνο gynotardiferon, κ θα ξεκινήσω κ ασβέστιο σιγά σιγά. Δεν επιμένει ο γιατρός μου ούτε σε εξτρα εξετάσεις ούτε σε φάρμακα. Έκανα μόνη μου μια γενική αίματος-ουρων, θα το πάρω το απογευμα αποτελέσματα κ βλέπουμε. Ειμαι λιγο χαλαρή με τα φάρμακα κ δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι..  περιμένω τη γνώμη σας! Καλό μεσημέρι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, 

Έκλεισα αύριο γυναικολόγο για υπερηχο και 7/2 β επιπέδου. Annaefin δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο με τα φάρμακα,  ούτε να παίρνεις πρωτοβουλίες.  Από θέμα εξετάσεων εμένα μου έχει πει μια φορά τον μήνα γενική αίματος, σάκχαρο και ουρά! 

Κορίτσια σκέφτομαι να αλλάξω γιατρο. Φοβάμαι είναι ψιλό άσχετος. Θα σας πω γιατί.  Μου τον είχε συστήσει μια φίλη που έκανε σε αυτόν εξωσωματική. Και επειδή είχα πρόβλημα πήγα και εγώ μπας και με βοηθήσει.  Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έδινε σχεδόν καμία πιθανότητα να μείνω φυσιολογικά γιατί δεν είχα ωορρηξια, είχα λεπτό ενδομητριο και κάτι βλακειες. Μένω όμως χε χε. 

Του λέω όταν ακούσαμε καρδιά,  σε παρακαλώ να με ενισχύσεις λίγο γιατί στο παρελθόν είχα δύο αποβολές.  Οκ μου λέει,  ξεκινά αντιπηκτικη. Μετά από 15 μέρες μου λέει κάνε μια εξέταση να δω αν σε καλύπτει.  Την εξεταση δεν ήξερε να την ερμηνεύσει ούτε αυτός ούτε το ουφο η μαια του. Πήγα και εγώ σε αιματολογο. Με έχει ξενερώσει όμως. Τι λέτε εσείς?  

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2018 at 10:36 ΜΜ, fani_ είπε:

Σ' ευχαριστω παρα πολυ!!Να εισαι καλα!!

Που λες για τις κινησεις του μωρου, ειδικα σημερα με τρελαναν!Οσοι επαιρναν για ευχες (ειδικα οι θειες), εκαναν την ιδια ερωτηση....κοριτσακι μου το ακουσες το μωρο? Αααα, η ταδε το ειχε ακουσει απο την ταδε εβδομαδα κτλ... Γκρρρ!!!

Αχαχα καλέ όντως μην τους ακούς!! Κι εγώ τα ίδια είχα στο 1ο. Και το άκουσα κάπου στις 21 βδομάδες.  Τώρα το νιώθω από νωρίς μεν αλλά ίσως παίζει ρόλο ότι είναι το 2ο. Και πιο πολύ το ακούω το βράδυ για λίγο που θα ξαπλώσω 

On 7/1/2018 at 5:03 ΜΜ, katsif είπε:

Καλησπέρα κούκλες! 

Να πω την αλήθεια έχω αγχωθεί αρκετά που δεν έχω ακούσει ακόμα το μωρό πάρα το γεγονός ότι είναι δεύτερο και ότι είμαι στη 17η. Μόνο που έχω ακόμα λίγες αναγούλες οπότε λέω όλα καλά θα είναι.  Έχω ένα φόβο ρε κορίτσια ότι κάτι θα στραβώσει,  είμαι λίγο μεγάλη, είχα και δύο παλινδομες στο παρελθόν και είμαι λίγο κάπως. ... 

 

Βρε συ εγώ σε αγχωσα; έτυχε και το ακούω εγώ από Την 17η.  Στο 1ο μου εγώ είχα αργήσει πολύ  (21 βδομαδες )και κοιλιά έκανα κυριολεκτικά στον 7.5 μηνών  και αγχωνομουν κι εγώ ότι κάτι δεν πάει καλά και κάποια βράδια δεν κοιμόμουν που μου κολλούσαν τέτοιες ιδέες.  Το κάθε σώμα είναι διαφορετικό! Όλα καλά πάνε απέβαλε το άγχος σου!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα πέρα από την αυχενική και τώρα τη β-επιπέδου δεν μου έχει ζητήσει να κάνω καμία άλλη εξέταση. Βέβαια την πρώτη φορά που πήγα σ' αυτόν ήμουν λίγο πριν την αυχενική και του αράδιασα κι ένα ντοσιέ με όλες τις εξετάσεις οπότε το πιθανότερο να καλύφθηκε από εκεί. Όμως μια γενική αίματος+ούρων που κ που δεν βλάπτει οπότε κ εγώ την έκανα από μόνη μου αλλά επιβεβαιώθηκε τελικά ο γιατρός γιατί είναι όλα πολύ φυσιολογικά και ειδικά ο σίδηρος που φοβόμουν μην έχει πέσει ήταν 145 (το ανώτερο φυσιολογικό όριο).

Εννοείται δεν είχα σκοπό να πάρω κανένα φάρμακο μόνη μου, ίσα ίσα που δεν τα θέλω καθόλου!! Απλώς βλέπω κι εδώ ότι όλες παίρνετε δυο-τρία και εγώ είμαι μόνο με το gynotardiferon κ αυτό τον τελευταίο μήνα μόνο (που το ξεχνάω και καμιά φορά). Θα καταπολεμήσω το άγχος όπως υποσχέθηκα, θα εμπιστευτώ τον γιατρό και όλα θα πάνε καλά!

@katsif κι εγώ άλλαξα γιατρό λίγο πριν τον 4ο. Η προσωπική μου άποψη είναι πως αν έχεις αμφιβολία φύγε! Ο γιατρός που θα σε βοηθήσει να φέρεις στον κόσμο το παιδί σου πρέπει να σου εμπνέει εκτίμηση και εμπιστοσύνη. Είδα τεράστια διαφορά εγώ στην ψυχολογία μου, με ηρέμησε η αλλαγή που έκανα. Πολύ φιλική συμπεριφορά, καλύτερη κατάρτιση, σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, annaefin είπε:

Σ' εμένα πέρα από την αυχενική και τώρα τη β-επιπέδου δεν μου έχει ζητήσει να κάνω καμία άλλη εξέταση. Βέβαια την πρώτη φορά που πήγα σ' αυτόν ήμουν λίγο πριν την αυχενική και του αράδιασα κι ένα ντοσιέ με όλες τις εξετάσεις οπότε το πιθανότερο να καλύφθηκε από εκεί. Όμως μια γενική αίματος+ούρων που κ που δεν βλάπτει οπότε κ εγώ την έκανα από μόνη μου αλλά επιβεβαιώθηκε τελικά ο γιατρός γιατί είναι όλα πολύ φυσιολογικά και ειδικά ο σίδηρος που φοβόμουν μην έχει πέσει ήταν 145 (το ανώτερο φυσιολογικό όριο).

Εννοείται δεν είχα σκοπό να πάρω κανένα φάρμακο μόνη μου, ίσα ίσα που δεν τα θέλω καθόλου!! Απλώς βλέπω κι εδώ ότι όλες παίρνετε δυο-τρία και εγώ είμαι μόνο με το gynotardiferon κ αυτό τον τελευταίο μήνα μόνο (που το ξεχνάω και καμιά φορά). Θα καταπολεμήσω το άγχος όπως υποσχέθηκα, θα εμπιστευτώ τον γιατρό και όλα θα πάνε καλά!

@katsif κι εγώ άλλαξα γιατρό λίγο πριν τον 4ο. Η προσωπική μου άποψη είναι πως αν έχεις αμφιβολία φύγε! Ο γιατρός που θα σε βοηθήσει να φέρεις στον κόσμο το παιδί σου πρέπει να σου εμπνέει εκτίμηση και εμπιστοσύνη. Είδα τεράστια διαφορά εγώ στην ψυχολογία μου, με ηρέμησε η αλλαγή που έκανα. Πολύ φιλική συμπεριφορά, καλύτερη κατάρτιση, σιγουριά...

Λες ρε φιλεναδα? Θα πάω την τέταρτη και θα δω τι θα μου πει και θα σου πω. Θέλω να φύγω αλλά μήπως πέσω πάλι σε ούφο φοβάμαι....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα :)

Μπαινω καθε μερα, συνηθως το πρωι, μια που τη υπολοιπη ημερα τρεχω σαν τρελη με τον μικρο και το βραδυ ειτε κοιμαμαι απο τις 10 ειτε χαζευω λιγο τηλεοραση ... εχει χαλασει και το κινητο μου και που να καθισω σε καρεκλα στον υπολογιστη ... μπαινω λοιπον καθε μερα και με χαρα βλεπω οτι υπαρχουν κι αλλες στην παρεα μας! 11 πια ο αριθμος μας :) Ολα να πανε καλα κοριτσια ευχομαι για ολες μας ... Αγχος; Τρελλο! Ακομη και οταν ολα φαινομενικα τουλαχιστον πανε καλα! Δεν μπορω να το εξηγησω .. ή μαλλον ξερω αλλα δεν μπορω να το αποβαλλω ...

Πηγα λοιπον χθες στη γυναικολογο και ολα καλα μου ειπε με το υπερηχο που ειδε. Φαινεται ακομη μεγαλυτερο απο τι θα επρεπε να ειναι συμφωνα με την ΤΕΡ. Γυρω στα 12 εκ ειπε αν θυμαμαι καλα και 150 γρ περιπου ... Βεβαια η μνημη μου λιγο με απατα οποτε δεν ειμαι και πολυ σιγουρη.

Μου εδωσε να κανω γενικες εξετασεις αιματος και ουρων, που εκανα σημερα το πρωι και θα την ενημερωσω για τα αποτελεσματα, αυριο μαλλον που θα τις παρω.

Μου ειπε να κλεισω για β επιπεδου σε εναν περιπου μηνα απο χθες .. οποτε εκλεισα για 12/2. Νομιζω οτι τοτε θα μαι 22+2. Εσεις ποσο θα ειστε οταν θα κανετε τον β επιπεδου, οσες εχετε κλεισει;

Οσο για τις βιταμινες που λεω εγω :) .. παιρνω ακομη φολικο οξυ [αν και θα ηθελα να το σταματησω ... περισσοτερο ισως απο φοβια μια που υπαρχουν καποιες ερευνες που δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ευσταθουν που εχουν συνδεσει την υπερβολικη ληψη φολικου οξεως με τον αυτισμο.] Παιρνετε ακομη φολικο οξυ εσεις; Ακομη παιρνω το gynotardiferon το πρωι μαζι με το felicine και το απογευμα/βραδυ το calcioral. Ειχα παρει αρχικα το ποσιμο/αναβραζων αλλα δεν μπορουσα με τιποτα και ολο το αφηνα και τωρα με το μασωμενο ολα καλα. 

Μου μετρησε και πιεση και εκει ολα καλα ... ακομη και οι παλμοι μου ηταν 89 .. που στο σπιτι οταν μετραω ειναι παντα 99 και πανω! Βεβαια εγω εχω ενα πιεσομετρο χειρος και οχι επαγγελματικο, οποτε δεν ξερω αν αυτο εχει σημασια ή απλα αν οντως ημουν ηρεμη τοτε.

Ακομη δεν εχω νιωσει τιποτα απο κινησεις. Οπως εγραψα και σε αλλη αναρτηση και στον γιο μου ενιωσα κατι οταν πια ημουν 20 εβδομαδων. Και η γιατρος μου ειπε οτι παιζει ρολο και το λιπος στην κοιλια .. που εμενα εκει παει και καθεται πρωτα!! :) Οποτε περιμενουμε ... δινω περιθωριο 3 βδομαδες ακομη ... μετα θα αρχισω να ανησυχω αν δεν δω καμια κινηση ... 

Για κιλα δεν μιλω! Ειπα στην γιατρο οτι στον γιο ειχα βαλει οριο τα 80 αλλα ξεκινησα απο 68 οταν με ειδε πρωτη φορα τοτε ... τωρα λεω που ξεκινησα με 77 δεν υπαρχουν ορια  .. και γελουσε γιατι της ειπα οτι πριν υπηρχε ταβανι και τωρα ειμαι εξω στον κηπο :) Η ζυγαρια μετα λυπης μου εδειξε 82! Δεν εχω ξαναδει αυτο το νουμερο στην ζυγαρια με μενα πανω! Μου φαινεται οτι βαζω μισο κιλο την βδομαδα!  Αυτη ειπε οτι ολα ειναι οκ.

Αυτα τα νεα μου. Τωρα ειμαι σε αναμονη των αποτελεσματων που θα παρω αυριο ... να δω που θα εχει πεσει αυτος ο σιδηρος :)

Οσο για τον γιατρος μας γενικα... ειμαι κι εγω της αποψης οτι ιδιαιτερα με τον γυναικολογο χρειαζεται να νιωθεις ανετα, καλα και να μην σε αγχωνει με κανενα τροπο και να νιωθεις οτι εισαι ασφαλης και θα κανει το καλυτερο! Η γυναικολογος μου ειναι η πρωτη που πηγα και μεχρι τωρα με ικανοποιει ... βεβαια καθε ανθρωπος ζηταει διαφορετικα πραγματα :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!!

Εγώ σημερα 19 εβδ και 1 ημ. και ακόμα δεν το εχω νοιωσει το μωρο αλλα δεν αγχωνομαι πιο πολύ αγωνία εχω για εκεινη τη στιγμή!!Πιστευω απο μερα σε μερα θα το νοιωσω!!Εμένα θα με δει ο γιατρος στις 20 εβδ. (όπου θα μου κανει μια ''μινι'' β΄επιπέδου )και μετά ξανά στις 23 εβδ  θα την ολοκληρωσει.Γιατί μου το  κανει ετσι δεν ξέρω....μου έχει γράψει και καποιες επιπλέον εξετασεις αιματος πέρα απο τις συνηθισμενες τις οποίες θα κανω αυριο για να τις εχω τη Δευτερα ετοιμες.Από φαρμακα παιρνω  Τ4 ,filicine. μαγνησιο και σιδηρο .

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@katsif για μενα αλλαξε γιατρο οπως και να εχει!!!Αντιπηκτικες γιατι σου εδωσε; Εχεις κανει εξετασεις για θρομβοφιλια;Και μετα τι εξεταση σου εδωσε; anti-Xa μηπως; Παρε και μια δευτερη γνωμη τουλαχιστον!Τι θα πει δεν μπορει να ερμηνευσει την εξεταση που ο ιδιος σου εδωσε να κανεις;;;!!!!!

Κοριτσια το τοξοπλασμα καθε ποτε το κοιτατε;

 


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

@Diana. εγω ειχα κανει κατι εξετασεις στον προγεννετικο, 2 μηνες πριν. Ημουν τοτε 8 εβδομαδων που πηγα 1η φορα στην γιατρο. Δεν εχω ξανακανει. Οι αλλες εξετασεις που μου εδω τον ποηγουμενο μηνα και τωρα ειναι γενικες αιματος και ουρων.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...